panoramix nehľadaj bubáka tam kde nie je.
Kto má svoje podnikanie a biznis postavený na predvolebných odhadoch . Je jedinou jeho snahou uskutočniť odhad čo najpresnejší . Podobne ako meteorolog sa snaží čo najpresnejšie odhadnúť aké bude počasie .
Že existuje nejaké ONI je komické.
Prečo zlyhal prieskum ono vlastne nejako zásadne nezlyhal iba naisti šlohli viac ježiška kádehakom inak bolo všetko ok .
Prečo teda nevedeli odhadnúť , že fašisti s nulovým koaličným potencialom si prídu do SNR odsedieť svoju nulitu ???
Preto lebo sa veľa vecí tesne pred voľbami menilo . Procházka chvílu hovoril jedine bez smeru potom s poharom vína zase že so smerom ano ľudia si to zaslúžia .
Najväčším prekvapením medzi prieskumom a realitou je postup Ľudovej strany – Naše Slovensko. Predvolebné analýzy jej ukazovali niečo okolo štyroch percent. Výsledok? Strana Mariana Kotlebu dostala viac ako osem percent.
„V jednom našom prieskume, ktorý sa odohral pár mesiacov po župných voľbách v Banskej Bystrici, mal Kotleba okolo deväť percent. Ten potenciál tu existoval, druhá vec je, že na chvíľu záujem ľudí vyhasol, pretože strana prestala s voličmi komunikovať,“ povedal Haulík. Tesne pred voľbami sa podľa neho pravdepodobne komunikácia strany najmä na sociálnych sieťach obnovila. „Išla po iných kanáloch, ktoré neboli natoľko viditeľné. Každopádne výsledok nespadol z neba, za tým aktivity určite boli,“ doplnil sociológ.
Značný rozdiel medzi prieskumami a volebnými výsledkami podľa neho spôsobilo aj to, že sa kvôli moratóriu publikovali tri týždne staré dáta. „Za istých okolností to nemusí byť problém, pokiaľ je jav nemenný, stabilný a nič sa nedeje. Toto však nebola táto situácia. V týchto voľbách sa voliči rozhodovali v poslednej chvíli. Nevedeli si vybrať a nakoniec si vybrali Kotlebu,“ doplnil Haulík.
Zároveň sociológ uviedol, že ľudia v predvolebných prieskumoch nechceli priznať, že dajú hlasy Kotlebovej strane. „Naše prieskumy sú menej anonymné, ako napríklad dotazník pri exit polle, pretože človek odpovedá na otázky anketára,“ dodal.
„Pri Kotlebovi veľkú úlohu zohral aj fakt, že sa tesne pred voľbami na jeho stranu pridala aj časť kňazov,“ zhodnotil analytik Ján Baránek z agentúry Polis. Pripomenul, že prieskumy verejnej mienky nedokážu odhaliť volebné správanie ľudí priamo pri urne
odkaz