Kto je Ivan Mikloš?
Ešte na konci osemdesiatych rokov objavil knihu reformného ekonóma Jánosa Kórnaya o maďarskom gulášovom komunizme, a aj vďaka tomu na sklonku socializmu patril k tým zorientovanejším. Ivan Mikloš získaval ostrohy vo vysokej politike skôr ako Mikuláš Dzurinda. K imidžu „schopného ekonóma“ mu pomohlo krátke účinkovanie v kresle ministra privatizácie v rokoch 1991 – 1992, zatiaľ čo Dzurinda si sadol do vládneho kresla ministra dopravy až v Moravčíkovej vláde v roku 1994.
Pripomeňme si teda pár základných faktov z histórie. Ministrom pre správu a privatizáciu národného majetku vo vláde Jána Čarnogurského v rokoch 1991 – 1992 bol Ivan Mikloš. Ten dnes zodpovedá za výsledky „malej“ privatizácie. Predseda ĽS – HZDS Vladimír Mečiar bol vtedy v opozícii. Miklošove pôsobenie neprinieslo ľuďom nič , ale výrazne pomáhalo zahraničnému kapitálu. Podiel má aj na premene verejnej politiky na cynickú hru s voličmi.
Ivan Mikloš, prvý slovenský minister privatizácie, na otázku, či bola kupónová privatizácia dobrá, najprv spontánne vyhŕkol razantné nie. V nasledujúcej vete však spresnil, že „to bol dobrý mechanizmus rozdelenia majetku štátu. Bola to transparentná metóda a prednosťou bola najmä rovnosť šancí.
Ďalej sa pozrime na tie naozaj silné kapitálové skupiny. Kto, kde začínal
Agroinvest - Ľudovít Pósa, VÚB Invest - Pavol Krúpa, Jaroslav Haščák, Martin Kúšik, Juraj Herko
PSIPS - Miroslav Nakládal, PSIS - Peter Vajda, IF Karpaty - Vladimír Horváth, Dividend -F. A. Zvrškovec , Harvard - Juraj Široký, Istrokapitál - Mário Hoffmann, Branislav Prieložný, Cassovia invest -
Alexander Zápotocký, Slov Coupon - Ivan Kmotrík, Creditanstalt - Patrik Tkáč, Jozef Tkáč, Ivan Jakabovič.
Zdroj:
odkaz