Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Zväzarm (Zväz pre spoluprácu s armádou)

2
reakcií
277
prečítaní
Tému 15. septembra 2019, 16:18 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 9. 2019, 16:18 avatar
Zväzarm (Zväz pre spoluprácu s armádou)
Napísal R.F.K.
pondelok, 15 apríl 2019 18:20

Chceli ste sa za socializmu venovať rádioamatérstvu? Alebo kynológii? Lietaniu,
potápaniu či motorizmu? Tak na to tu bol Zväzarm. Inak povedané, Zväz pre spoluprácu s armádou. Aká je história tejto organizácie a ako za čias socializmu vlastne fungovala?Zväzarm bola dobrovoľná spoločenská organizácia, so vznikom 4. novembra 1951 na základe zákona č. 92/1951 o brannej výchove. Zväz vtedy združoval 10 spoločenských organizácií ako kolektívnych členov, v r. 1952 na zlučovacom zjazde prešiel na individuálne členstvo. Zväzarm plnil niektoré úlohy obrany štátu. Zastrešoval branné športy a technickú záujmovú činnosť, ale hlavne:

letectvo
elektronika
kynológia
modelárstvo
motorizmus
orientačné preteky
parašutizmus
potápačstvo
rádioamatérstvo
strelectvo
závesné lietanie

Štruktúra Zväzarmu bola klasicky socialistická. Najvyšším orgánom bol Ústredný výbor, nasledovali okresné výbory a Základné organizácie. Zväzarm financovalo Ministerstvo obrany (členské príspevky tvorili nepatrnú časť výdavkov na činnosť zväzu, štát financoval takmer všetko) . Prostredníctvom printového vydavateľstva Naše vojsko, Zväzarm vydával periodiká so špecializovaným zameraním (kynológ, modelár, svet motorov ...). Najdôležitejšou úlohou Zväzarmu bola výchova brancov (pre nezainteresovaných - branci boli mladí muži pred nástupom do základnej vojenskej služby),mládeže a pomáhala armáde pri výcviku záloh určitého druhu vojsk - letci, parašutisti, spojári, vodiči, potápači (pre nezainteresovaných - zálohy boli bývalí vojaci základnej služby, ktorí sa v pravidelných intervaloch vracali do armády k pre cvičeniu, aby sa tak zabezpečila branná obrana štátu, pretože každý mužský obyvateľ po ukončení základnej vojenskej služby v prípade vojnového stavu, mal predurčené miesto u vojenského útvaru. Precvičovaním záloh, štát zabezpečoval bojaschopnosť aktívnej armády a nebolo potrebné v tej dobe vykonávať vstupný výcvik (nazývaný aj ako základný výcvik) v prípade vojny tak ako dnes, ale v podstate zálohy po príchode k svojim predurčeným útvarom dokázali vo veľmi krátkom čase vykonávať vojenské povinnosti takmer ihneď).

Za socializmu sa takmer všetko nejakým spôsobom organizovalo. Hlavne sa organizovali aktivity mládeže cez záujmové školské krúžky, šport, kultúru, pionierske tábory a rovnako nemohla zostať bez povšimnutia i kategória tínedžrov a mladých dospelých ľudí. A práve na to tu bol Zväzarm. Mladí človek v tých časoch v podstate nemal inú možnosť, ako sa stať napríklad športovým potápačom tak že by si zakúpil výstroj a začal cvičiť s knihou v ruke o potápaní na rybníku, alebo napríklad získať letecký preukaz na malé lietadlo. V tej dobe neexistovalo súkromné vlastníctvo lietadiel tak ako je tomu dnes, že sa jednoducho rozhodnete získať leteckú licenciu, vyberiete si školiace stredisko kdekoľvek na svete a následne si kúpite lietadielko a lietate. Takýto sen si v tej dobe mohli splniť len leteckí modelári so svojimi strojmi s ovládačom v ruke a lietať po oblohe. Zväzarm bol jediný, ktorý aktivity pre mládež organizoval, zastrešoval a financoval. A určite nesie veľkú zásluhu na tom, že mládež za  podpory štátu organizoval voľný čas mládeži a v podstate ich vo voľnom čase i vychovával. Napríklad prvý československý kozmonaut, Vladimír Remek začínal na zväzarmovskom letisku.

Zväzarm poskytoval i motoristické služby. Šlo o zväzarmovské svojpomocné autodielne. Najväčšiu členskú základňu tvorila práve táto zložka - Motorizmu (autoškoly, karavan kluby, veteráni, auto rely, motokros, svojpomocné autodielne...) a Autoturizmus (motoristická cestovná kancelária). Druhou najobľúbenejšou zložkou Zväzarmu u mládeže boli branné športy.

www.obec-jaroslav.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 9. 2019, 19:33 avatar
Zväzarm bol nástroj ideologického manipulovania

Zväzarm organizoval Sokolovské a Dukelské preteky brannej zdatnosti a Týždne brannej aktivity.

Vyznamenania:

Rad červenej hviezdy
bolo sovietske vyznamenanie, ktoré sa udeľovalo od 6. apríla 1930 príslušníkom Červenej armády a Sovietskeho námorníctva za výnimočné služby pri obrane Sovietskeho zväzu v čase vojny i v čase mieru. Mohli ním byť vyznamenaní nielen jednotlivci, ale aj celé vojenské jednotky, lode a organizácie.

Rad pozostával z emailovanej červenej päťramennej hviezdy, v strede s bielym kovovým vyobrazením vojaka nesúceho pušku. Pod vojakom je nápis „CCCP“ (ZSSR) a okolo sa vinie motto: „Proletári všetkých krajín, spojte sa!“ Na spodnej časti je kosák a kladivo.

Rad sa nosil na pravej strane uniformy bez príslušnej tmavočervenej stuhy so strieborným pásikom v strede. Tá sa mohla nosiť namiesto samotného Radu pri menej slávnostných príležitostiach.

Ako prvý bol radom vyznamenaný neskorší maršal ZSSR V. K. Bľucher. Rad červenej hviezdy bol jedným z najviac udeľovaných vojenských vyznamenaní udeľovaných počas Veľkej vlasteneckej vojny. Udeľoval sa aj ako vyznamenanie za dlhodobú službu.

Rad republiky bolo česko-slovenské štátne vyznamenanie, založené vládnym nariadením číslo 30/1951 Zb. zo dňa 3. apríla 1951, ktorým sa zakladajú rady a vyznamenania a upravuje udeľovanie čestného titulu „Hrdina práce“.[1]

Rad republiky

sa udeľoval za mimoriadne zásluhy o budovanie Československej republiky, najmä o jej mierové budovateľské úsilie vo výrobe alebo pri kultúrnej alebo vedeckej činnosti, alebo o zvyšovanie schopnosti obrany štátu. Udeľoval ho na návrh vlády prezident republiky a zároveň s radom dostal vyznamenaný diplom a radovú knižku ako doklad na nosenie radu.

Opis vyznamenania je uvedený v Stanovách Radu republiky: „Rad Republiky má tvar oválu 40 mm širokého a 43 mm vysokého, dolný okraj ktorého tvoria dve lipové ratolesti, sviazané stuhou do oblúka. Z ratolestí vybiehajú dve žrde so smaltovanými vlajúcimi vlajkami, vpredu vlajkou československou, za ňou vlajkou tmavočervenou. Uprostred radu je kosák a kladivo

Zväzarm vydával týždenníky: Svazarmovec a Obranca vlasti

Zväzarm plnil niektoré ideologicke úlohy obrany štátu. Zastrešoval branné športy a technickú záujmovú činnost


3.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 9. 2019, 23:15 avatar
(2) Osvietený,
nože povedz/napíš, ktorý z hlupákov zo Zomri Ťa naviedol spájať udeľovanie sovietskeho vojenského vyznamenania Radu červenej hviezdy s vyznamenávaním našich Zväzarmovcov...?
Súhlasí Thomas Anderson
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:25,  OBJEDNÁVKA HOTELU Majitel psa napsal majiteli hotelu:  „Vážený pane, rád bych se ve...
dnes, 10:19,  Nie tak dávno bol na duhovom pochode
dnes, 06:00,  Boris ty stale meleš o tých dlhoch....Ja nie som ekonom, ale nie je dlh ako dlh. Dnes ma skoro...
dnes, 05:39,  Čo mi na to napíšeš ty? Ja som k tejto téme videl, čital už viac. Za asi najhybnejší...
dnes, 05:24,  skus porovnávať seba samého v socializme a teraz......čo si si kupil vtedy a čo si kupiš...
dnes, 05:21,  merkuj mufko.....
dnes, 05:20,  Ano spišske parky boli celkom dobre aj za socializmu......Ale čo sa týka vyberu masa, moc toho...
dnes, 01:57,  Pamätám sa na tú kvalitu po prevrate. Išiel som do obchodu a chcel som kúpiť párky. Fuj,...
dnes, 01:23,  jo v pohode aj koncert :D
dnes, 00:32,  Petr Bende - Nad horu svita
dnes, 00:18,  Edo chce budovať totalitu !
dnes, 00:09,  zlaty socík dorazil *13*13*13
dnes, 00:08,  naš prakokot za podporovania hzds som nekandidoval . Nebol som ani na slovensku *13*13*13...
dnes, 00:05,  To je komunistický hovnomet . Nepoznaš ved vám na stranícke schôdze nápoje dovážal
včera, 23:51,  (1) Osvietený, vidím, že kompletuješ svoje vybavenie - k svojim hovnometom si si už...
včera, 23:32,  Dodo, hádam by si Grétku neodmietneš, keď by Ti to auto ponúkla odviesť/preplaviť do...
včera, 23:21,  (17) 0svietený, keby len hmlu, ale aj kadejaký odor zo svojich stále plných hovnometov....
včera, 22:41,  Pozrite sa, ja nezvyknem komentovať stranu Dobrá voľba. Podľa mňa je to nezmyselný projekt...
včera, 22:37,  Rok 2002. Všetci zvolení kandidáti za koalíciu HZDS. / Ak osvietený präkäkät kandidoval a...
včera, 22:34,  Edo hamuj. Lžeš ako keď tiskne !
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Buď činný vždy, keď je to možné, a odpočívaj vždy, keď je to potrebné.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(68 361 bytes in 0,392 seconds)