Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Zobuďme sa! Otčenáš nikdy nebol len modlitbou!

39
reakcií
1131
prečítaní
Tému 10. apríla 2017, 19:42 založil savras.

podobné témy:1.
označiť príspevok

savras žena
   10. 4. 2017, 19:42 avatar
Modlitba Otčenáš nebola nikdy tým, za čo ju ľudia po celé stáročia považovali. Nikdy totiž nebola iba modlitbou, to jest niečím, čo má byť odriekané v domnení, že práve používaním týchto slov sa správne modlíme.

Otčenáš je v skutočnosti niečím oveľa väčším! Je to praktický návod, ako má človek žiť a o aké hodnoty má vo svojom živote usilovať.

Skladá sa z dvoch časti. V prvej nám je ukázané, ako máme pristupovať k Stvoriteľovi a v druhej, ako máme pristupovať k svojmu vlastnému životu. Čiže, čo si v ňom máme predovšetkým priať.

„Otčenáš, ktorý si na nebesiach!“ Tieto slová znamenajú, že človek uznáva otcovskú autoritu Boha. Voči nej totiž stojí a vždy bude stáť ako dieťa. A tak, ako je pre dieťa ranného veku bezvýhradnou autoritou autorita jeho rodičov, ktorých poslúcha, pretože mu chcú iba dobre, tak má byť pre nás všetkých bezvýhradnou autoritou náš Pán. Autoritou, pred ktorej Vôľou sa v hlbokej detskej dôvere skláňame.

„Posväť sa meno tvoje!“ Ide o vyjadrenie hlbokej úcty a posvätnosti. Tú máme preukazovať Pánovi a všetkému, čo s ním súvisí. A teda i jeho menu!

„Príď kráľovstvo tvoje.“ To nie je nijaká prosba, ani nijaké pokorné, alibistické očakávanie. To je sľub! To je záväzok! To je vyjadrenie odhodlania k činu! Práve nimi, konkrétnymi činmi a reálnym jednaním v každodennom živote má totiž každý z nás prispieť svojim vlastným dielom a podľa svojich vlastných schopností k tomu, aby mohlo prísť na zem kráľovstvo nebeské. Našim vlastným pričinením a za nášho vlastného spolupôsobenia.

„Buď Vôľa tvoja.“ Tieto slová sú opäť záväzkom pre každého, kto ich vyslovuje. Záväzkom, že sa bude snažiť vo svojom živote zohľadňovať Vôľu svojho Otca. A to nie len vo svojich slovách a činoch, ale aj vo svojich myšlienkach a citoch. Vôľa Otcova sa teda má stať merítkom a kritériom absolútne všetkého, čo človek činí a čo sa ešte len učiniť rozhoduje.

Jej plneniu však nevyhnutne predchádza jej znalosť. Jej dokonalé pochopenie, aby sme mohli na základe jej poznania správnym spôsobom formovať svoj život. Nie je totiž možné plniť niečo, čo nepoznáme, alebo čo síce poznáme, ale iba povrchne a nedostatočne.

Kto nechce poznávať Vôľu Najvyššieho, nemôže ju plniť a kto ju neplní, nevyhnutne tým sám na seba privoláva negatívne spätné účinky. Lebo ako už bolo povedané, Otcova Vôľa nám chce iba dobro a ak ju odmietame, môže sa nám dostať jedine protipólu dobra, čiže zla.

Lebo nasledujúce slová: „ako v nebi, tak i na zemi“ v ich ďalekosiahlom dosahu znamenajú, že v blaženosti dobra, v ktorej žijú obyvatelia raja žijú iba preto, lebo poznajú a bezvýhradne naplňujú Vôľu Otcovu. A na zemi môže byť ako v nebi jedine vtedy, ak aj tu budú ľudia jednať rovnako.

„Chlieb náš každodenný daj nám dnes.“ - tak začína druhá časť Otčenáša. Naznačuje nám, že sa máme starať o nadobúdanie chleba každodenného, ako i všetkých svojich ostatných potrieb, avšak ako na prvoradé musíme vždy dbať na Vôľu Otcovu. Uspokojovanie našich potrieb sa nám nikdy nesmie stať absolútne všetkým, aby sme nakoniec, v bláznivom ošiali ich nikdy nekončiaceho napĺňania úplne zabudli na svojho Otca a jeho Vôľu tak, ako sa to stalo ľuďom súčasnej doby.

„A odpusť nám naše viny, ako i my odpúšťame svojim vinníkom.“ Kto dokáže odpustiť, tomu bude odpustené. Kto ale odpustiť nedokáže, ten sám nemôže očakávať žiadneho odpustenia.

Každý z nás sa vo svojom živote previnil voči svojim blížnym, i keď dakedy nechtiac. A voči každému z nás sa previnili naši blížni. Mnohokrát i veľmi bolestne. Ak ale my im nebudeme schopní odpustiť ich previnenia voči nám, nemôžu byť odpustené ani tie naše voči druhým.

Neschopnosť odpustiť a ustavičné jatrenie starých rán a vín je totiž nešťastím nášho sveta i každého jednotlivca, ktorý tak činí. Ukážme si to na príklade zo súčasnosti:

Existujú krajiny, ktorým svojho času Rusi ublížili, ako napríklad Poľsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, či Ukrajina. Ich neschopnosť odpustiť ani po mnohých desiatkach rokov však v súčasnosti prerastá až do nenávisti. A ich nenávisť, obratne využívaná ľuďmi so svetovládno mocenskými záujmami vytvorila z týchto krajín výbušné zóny, naplnené obrovským potenciálom nenávisti, schopným prerásť až do veľkého, svetového konfliktu mocností.

Lebo neschopnosť odpustiť prináša nenávisť, nenávisť plodí konflikt a konflikt prináša skazu. Na nenávisti, ako na niečom silne deštruktívnom nie je jednoducho možné konštruktívne budovať a je smutné, že trebárs súčasná politická orientácia Ukrajiny je postavená práve na nenávisti, prameniacej z neschopnosti odpustiť. Na nenávisti, opierajúcej sa o fašistickú minulosť a fašistické tradície. A podobná atmosféra vládne i v pobaltských krajinách.

Áno, niekedy býva naozaj ťažké odpustiť, ak nám niekto veľmi ublížil. Chce to dakedy čas a bolo by pokrytecké podávať si ruky, ak to vnútorne tak necítime. Je však potrebné pracovať na odpustení, aby sme k nemu mohli napokon dôjsť. Hojivý čas nám môže byť nápomocným k tomu, aby sme sa nakoniec zbavili ťažoby krívd a dokázali odpustiť vo svojom srdci. Lebo jedine odpustením je možné pretnúť reťaz zla, ktoré by muselo vo svojom ďalšom stupňovaní až do nenávisti priniesť veľa nepredvídateľného nešťastia nám samotným i nášmu okoliu.

„A neuvoď nás do pokušenia, ale zbav nás od zlého.“ Veľké je pokušenie, spočívajúce v nadhodnocovaní našej vlastnej, egoistickej, ľudskej vôle. Veľmi veľké je pokušenie stavať svoju malú a nedokonalú vôľu nad Vôľu nášho Otca. Avšak práve týmto spôsobom sa vzďaľujeme dobru a vydávame na cesty zla.

Je preto potrebné zbaviť sa tejto prvotnej príčiny zla. A to hoci aj prežívaním nami samými takýmto spôsobom privolaného utrpenia, v ktorom pochopíme, aká falošná a nedokonalá je naša vlastná vôľa. V ktorom pochopíme, že naša svojvôľa je v podstate otvorenou bránou ku zlu, zatiaľ čo radosť, šťastie, mier a vnútorné naplnenie spočívajú iba v plnení a zohľadňovaní dokonalej Vôle Najvyššieho.

Ale keďže dnes žijeme v dobe materializmu a absolútneho odtrhnutia od Boha, „modlia“ sa súčasní ľudia svojim spôsobom života nasledovný anti otčenáš:

Čosi také, ako Boh je im úplne ľahostajné a nepredstavuje to pre nich vôbec nijakú autoritu.

Jeho meno im nie je vôbec sväté a sú ho preto schopní povláčiť v najneuveriteľnejšej špine.

Nezaujíma ich nijaké kráľovstvo nebeské, ktoré by sa mali snažiť vytvárať na zemi. Naopak, budujú si svoje vlastné kráľovstvo. Kráľovstvo povrchného lesku a krivých zrkadiel, pod ktorého vonkajšou fasádou na obdiv vystavovaných ušľachtilých ideálov sa skrýva faloš, nízkosť, skazenosť, túžba po moci a neuveriteľná ľudská malosť.

Ľudí nezaujíma nijaká Vôľa Najvyššieho. Majú záujem len o napĺňanie svojej vlastnej vôle a preto nemôže byť na zemi tak, ako v nebi, ale je na nej ako v pekle, plnom zloby, chamtivosti, bezohľadnosti, neľudskosti, egoizmu, závisti, zvrhlosti a mnohého iného.

Získavanie chleba každodenného, ako i ostatné napĺňanie svojich potrieb sa uskutočňuje tak, že sa bezohľadne odtrháva chlieb každodenný od úst iným a nenásytná chamtivosť jedných pripravuje o tie najzákladnejšie potreby druhých.

Ľudia neodpúšťajú svojim vinníkom, ale naopak, živia a stupňujú svoju nenávisť. A ich nenávisť, podporovaná zvrhlými elitami nášho sveta je stupňovaná až k hranici novej, celosvetovej vojnovej katastrofy s víziou jadrovej vojny, ako poslednej bodky za históriou civilizácie na našej planéte, odvrátenej od Vôle Božej.

Vo svojej domýšľavosti a pýche upadajú ľudia dneška do márnivého pokušenia o veľkosti vlastnej vôle, ktorá ako divé zviera odtrhnuté z reťaze ženie svet do nešťastia a skazy. Vo svojej slepote nepoznávajú zlo, ktorému v ústrety sa bezhlavo ženú uctievaním vlastnej vôle. Zlo, ktorého katastrofálne dôsledky od nich nemôžu byť odvrátené, pretože tak oni sami chcú.

V maximálne jednoduchom súhrne to teda znamená, že život v súlade s múdrosťou, obsiahnutou v Otčenáši musí ľuďom priniesť kráľovstvo nebeské na zemi. A v ich osobnom živote šťastie, radosť a mier.

Naopak, anti otčenáš súčasného spôsobu života je istou cestou, smerujúcou k záhube ľudstva i celej našej planéty. K záhube, ktorá sa ku nám všetkým s desivou rýchlosťou približuje. K záhube, ku ktorej kráčame vnútorne rozorvaní, nenaplnení a na míle vzdialení od prežívania skutočného, hlbokého a pravého šťastia.

kusvetlu.blog.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk v spolupráci s M.Š


18.
označiť príspevok

kntsz muž
   11. 4. 2017, 00:10 avatar
Typický a alibistický spôsob výkladu, ktorý nič nové neprináša pre súčasného človeka.
Ako napísal nemenovaný - ak mýtus nerastie, tak mýtus hynie.
Zjavne je článok písaný študovaným teológom, ktorý skorej mudruje akoby vysvetľoval, ktorý zostal na úrovni možno 1000 rokov vzad.
Čo je pre dnešného človeka "Príď kráľovstvo tvoje" - aký sľub? aká záväzok? aké činy? ... keď sa tu väčšina diskutujúcich (podotýkam, že veriacich v Boha), nevie zhodnúť ani na tom, kto bol Kristus, čo je vlastne robenie dobra a čo už je páchanie zla ... a nakoniec ani na tom, čo to ten Boh od nás vlastne chce. Každý veriaci v Boha nesporne chce plniť vôľu Božiu o tom sa snáď nebudeme dohadovať, ale kto mi povie v konkrétnom prípade čo vlastne je vôľa Božia - neskonale rád by som ju plnil.
Naša teologická vrchnosť zaspala na vavrínoch a tí, čo majú snahu a vedia sa prihovárať súčasnému človeku, sú buď za našimi hranicami (napr. páter Kodet), alebo ich naši hodnostári umlčali. (Napr. pán arcibiskup Bezák).
Aká je vôľa Božia? - keď ju mám plniť - veľmi rád by som ju plnil a to som vysokoškolsky vzdelaný. Ako to má vedieť ten iba so základnou školou? - nedivme sa, že Otče náš iba bez rozmyslu odrieka, ako inak to má robiť? Či pán "savras" chce tvrdiť, že potom nemá nárok u Boha uspieť???
Najviacej si sa rozpísal o tom najjednoduchšom a najzrozumiteľnejšom: ...ako i my odpúšťame svojim vinníkom. Tuná naozaj netreba mudrovať a div sa svete tuná pán teológ najviacej vysvetľuje.....
Aj keď to možno vyznieva z mojej strany nahnevane, nie, nie je to hnev, som z toho smutný.
Nakoniec nepíšem to pre autora príspevku.
Ako postrehol Volfe v 3. tak to je.
Kydnúť medzi ľudí teologickú múdrosť z minulého tisícročia a úspech u Boha je "istý".


19.
označiť príspevok

Shagara muž
   11. 4. 2017, 00:24 avatar
18,....ale kntsz pravda je jednoduchá ,to len katolícka filozofia/pohanská/ ju zatemnila nezrozumiteľnými výrazmi a zahatala cestu k presnému poznaniu!
A je smutné,že mnohí ani nevedia čo je to "Božie kráľovstvo",...a ani to najdôležitejšie,že prečo Ježiš vôbec zomrel! Tak sa nečuduj, nevedia to ani vaši pastieri ,ktorí sa tak zamotali v pohanskej filozofií a ľudských náukách,že by ich nerozuzlil ani sám pán Boh! 
A Savras je kresťanský New age! Pozri predposledný jeho príspevok,tému! Alebo klikni na danú stránku,...pochopíš!


22.
označiť príspevok

kntsz muž
   11. 4. 2017, 10:14 avatar
19-
Shagara, prečo?
Prečo musíš využiť každú príležitosť na boj proti, na boj za dokazovanie svojej (jehovistickej) pravdy.
To chceš snáď tvrdiť, že toto je tá cesta, pravda a život? - čo tu prezentuješ?
Ideš ako tank v boji, kde priezorníkom vidíš iba oblaky a váľaš hlava nehlava - cesta necesta.
Či tým domotaným a pohanským nebudeš náhodou ty......
Moja kritika smerovala k človeku a jeho neschopnosti.
Nemám potrebu kritizovať agresívnych jehovistov, to je ich problém.
"Tak váš vlastný hriech bude vašim trestom."


23.
označiť príspevok

veriaci-4
   11. 4. 2017, 10:24

Príspevok bol vymazaný administrátorom.24.
označiť príspevok

veriaci-4
   11. 4. 2017, 10:30

Príspevok bol vymazaný administrátorom.25.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   11. 4. 2017, 10:31 avatar
Medzi tebou a shagarou nie je rozdiel

Obaja ste vlci v ovcom ruchu
Súhlasí wigelowroryb


26.
označiť príspevok

veriaci-4
   11. 4. 2017, 10:32

Príspevok bol vymazaný administrátorom.27.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   11. 4. 2017, 10:33 avatar
Som nezainteresovany pozorovatel

A vidim co vidim

Zlo vo vas


28.
označiť príspevok

veriaci-4
   11. 4. 2017, 10:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.29.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   11. 4. 2017, 10:36 avatar
Prave preto som

Ze nepodlieham vasim falosnym uceniam
Súhlasí wigelowroryb


30.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   11. 4. 2017, 10:37 avatar
Ctim si slobodu ako najvyssi princip

Ktory vy popierate


31.
označiť príspevok

veriaci-4
   11. 4. 2017, 10:44

Príspevok bol vymazaný administrátorom.32.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   11. 4. 2017, 10:47 avatar
Otrok ako otrok


34.
označiť príspevok

veriaci-4
   11. 4. 2017, 10:50

Príspevok bol vymazaný administrátorom.35.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   11. 4. 2017, 10:51 avatar
Samozrejme ze viem


37.
označiť príspevok

veriaci-4
   11. 4. 2017, 11:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.38.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   11. 4. 2017, 11:42 avatar
Ty mas zaskatulkovany svet

Vyplyva to z tvojej mylnej viery

Poznas len napravo alebo nalavo


39.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   11. 4. 2017, 11:43 avatar
Ja mozem aj dopredu, dozadu, hore, dole A dokonca mozem ostat stat aj na mieste a nikam sa nepohnut


33.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   11. 4. 2017, 10:49 avatar
Co cakat od otroka Bude branit svojho pana
Súhlasí wigelowroryb


36.
označiť príspevok

Shagara muž
   11. 4. 2017, 11:31 avatar
31,...a prečo to ty nedokazuješ skutkom,a hlavne aj písaným slovom,....a každého nazývaš satanským smradom?
Alebo to nie je hriech? Asi si si sám sebe normou toho,čo je správne a čo nie?!
Súhlasí wigelowroryb


2.
označiť príspevok

Shagara muž
   10. 4. 2017, 21:09 avatar
1,...Savras ,ale prečo potom nepočúvaš slová Ježiša a nerobíš to,čo nám prikazuje aj daná modlitba,Otčenáš!
Už v úvode modlitby ,na prvom mieste je to najdôležitejšie čo máme robiť-"posväcovať Božie meno"! No a ty si ho ani nespomenul,ale si len použil titul -Pán!
A tak asi úcta podla teba a trinitárov je tá ,k Božiemu menu,....že ho prestali vôbec používať,vyhodili ho zo svojich prekladov, a nahradili toto jedinečné meno,nič nehovoriacimi titulmi!
Takto nevyzerá úcta k Božiemu menu! Jedno príslovie hovorí,..."Iba tí bezvýznamní nemajú meno"! A tak ste zavrhli najsvätejšie meno Boha Biblie,...tak akú máte nádej?
Ale Písmo hovorí: "Budú musieť spoznať,že moje meno je Jehova!" A to neveští nič dobré ,pre tých ,ktorý zavrhli Božie meno a zneuctili ho!
A tak,veľa slov a píšeš o niečom,a sám tak nerobíš!


3.
označiť príspevok

Wolfe muž
   10. 4. 2017, 22:24 avatar
Savras len lepi, necita a neodpoveda..
Súhlasí Shagara


7.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   10. 4. 2017, 22:39 avatar
Už si si mohol zvyknúť že to tak robí za tie roky.   


8.
označiť príspevok

megamikro muž
   10. 4. 2017, 22:40 avatar
a ja ca hladam čo tu robiš v tejto téme kieho boha?


9.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   10. 4. 2017, 22:41 avatar
Už ťa dobieham v promile, to je tak milé................   
Súhlasí wigelowroryb


10.
označiť príspevok

megamikro muž
   10. 4. 2017, 22:41 avatar
a čo srebeš?
Súhlasí wigelowroryb


11.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   10. 4. 2017, 22:42 avatar
Hruška 52% a zapijátko Prazdroj.............a ty ? 
Súhlasí wigelowroryb


12.
označiť príspevok

megamikro muž
   10. 4. 2017, 22:45 avatar
ja celý večer vodu z ríbezlovým sirupom ale teraz som si už otvoril colu ale píšem jak keby som mal vjebane aspon pol litra tvrdeho ale to ja už som taký jebnutý od prírody
Súhlasí wigelowroryb


13.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   10. 4. 2017, 22:48 avatar
Možnože tá kola ti robí neplechu na plechu v hlave!   


14.
označiť príspevok

megamikro muž
   10. 4. 2017, 22:51 avatar
možno ale rozvinme tému čo tak fotografia panny márie ked už si ten fotograf


15.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   10. 4. 2017, 22:53 avatar
Dnes sa ťažko fotí panna, lebo už od 10 jeárs niesa panny............  
Súhlasí wigelowroryb


16.
označiť príspevok

megamikro muž
   10. 4. 2017, 22:54 avatar
aaaako nie sa ...sa minuly či kieho


17.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   10. 4. 2017, 22:55 avatar
Minulý čas sú sejčas.............
Súhlasí wigelowroryb


4.
označiť príspevok

Shagara muž
   10. 4. 2017, 22:26 avatar
3,,,,,viem ale hovorí o dôležitosti Otčenáša a jeho význame,....a to "posväť sa Božie meno",...vníma titulom "Pán"! To nie je meno,ale titul!
Súhlasí wigelowroryb


5.
označiť príspevok

YouLove
   10. 4. 2017, 22:36 avatar
1
som sa nikdy nestretla s pojmom Anti Otcenas :D
co blbnete s takýmito uvahami, nikam to nevedie, len sa vnása zmetok do vasich hlav.
Súhlasí megamikro, wigelowroryb


6.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   10. 4. 2017, 22:38 avatar
Nechaj ich, oni sa tak zamocú, že vznikne z nich lodný uzol...........  
Súhlasí YouLove, wigelowroryb


20.
označiť príspevok

Wolfe muž
   11. 4. 2017, 08:59 avatar
Mudrovanie Savrasa je klasicke..
Hlavne aby to znelo ako hlboka esej..


21.
označiť príspevok

veriaci-4
   11. 4. 2017, 09:04

Príspevok bol vymazaný administrátorom.40.
označiť príspevok

-era- muž
   11. 4. 2017, 11:53 avatar
21. Ja nikoho neodpisujem. Savras občas vysloví pravdivé a dobré veci. Inokedy zasa pochabejšie, ale to vyplýva z jeho svetonázoru, ktorý pokiaľ sa nemýlim, korení niekde v Grálistoch.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:24,  223/ Az ta na toaletach zacne za vajcia chytat chlap pochopis!!! Este raz to urob a s tou paprcou...
dnes, 12:24,  Nevedieť že Česká republika leží v Európe? Nevedieť kde presne leží Česká republika?...
dnes, 12:21,  Zjavne progresívna politologička Malová: Žiadosť Pellegriniho o odmietnutie Istanbulského...
dnes, 12:15,  223/ Mas pocit ze homosexualita je zakazana????:)))
dnes, 12:04,  225/ Futrovat chlapa do anusu vedie k prosperite!!!!:))))
dnes, 11:59,  223 Netreba klamať. Liberáli aj s Čaputovou podporujú LGBTI ideologiu.
dnes, 11:49,  223. ad "Milióny ľudí môže kedykoľvek prepadnúť bludným predstavám"...
dnes, 11:40,  113- Človeče - nesúď, lebo budeš súdený.... Mávate tu LGBTI ako nejakou mantrou. Nikto...
dnes, 11:29,  Rychlo precitat do 14:00 inak koan na dnes bude zmeneny...http://www.kwanumzen.sk/kongan/81/
dnes, 11:27,  Snad je moj kamos ked mi hovoril pod byvat kumne ze v BA je roboty dost...:)))
dnes, 11:20,  Od mojho kamosa Daniela...http://www.cbkaplnka.sk/
dnes, 10:51,  Forrest Gump - Sweet Home Alabama
dnes, 10:48,  rozdiel medzi nami ja takýto...
dnes, 10:43,  celé ľudstvo doplatíte na to, že veľkí a malí ľudia nie sú si rovní ani v obliekaní
dnes, 10:34,  Tak asi vieš aj čo znamená kŕmiť trola :)
dnes, 10:34,  Čo vie američanka o ČR - to bude asi toľko, koľko vie bežná češka o státe Illinois.
dnes, 10:32,  Práveže ja viem že sú to trolovia.*21
dnes, 10:31,  Hovorí sa tomu trolling, tak to ber :)
dnes, 10:25,  nedá sa ísť ani doľava ani doprava, niektorí ľudia môžu ísť iba strednou cestou...
dnes, 10:22,  To už je diagnóza riešiť politiku stále bez prestávky. Táto téma o politike nie je.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Život je ako diamant - tvrdý, ale krásny.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(130 589 bytes in 0,648 seconds)