Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Zlý vplyv náboženstva...

54
reakcií
1579
prečítaní
Tému 1. septembra 2011, 09:28 založil fajer.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
05. 04. 2019
16
28. 04. 2019
213
13. 12. 2013
16
28. 02. 2015
4
16. 01. 2007
21
 
 


1.
označiť príspevok

fajer
   1. 9. 2011, 09:28 avatar
Dnes sa však spoločnosť posunula do celkom inej polohy preto sa pozrime bližšie na jej súčasnosť. Ako som na začiatku spomenul morálnu a etickú výchovu. Od nežnej revolúcie uplynulo viac ako 20 rokov. Zmena zriadenia so sebou priniesla aj množstvo negatív. Kde bola (a je) tá morálna a etická výchova cirvki? Ak porovnáme vývoj kriminality (trestné činy spolu 1991 = 88 157, 2005 = 123 563, z toho násilné 1991 = 8 791, 2005 = 12 906) je po nežnej revolúcii jednoznačne negatívny. Určite budete súhlasiť s tým, že rovnako sa rozmohla prostitúcia a užívanie drog. Podľa štatistiky takmer 70% obyvateľstva sa hlási k Rímsko-katolíckej cirkvi, ďalších zhruba 17% sú ine cirkvi. Cirkev má voľné ruky, štát nemá nástroje na kontrolu (alebo usmerňovanie) jej činnosti (ba dokonca sa mi zdá že štát ani nemá chuť sa pýtať čo ona vracia spoločnosti za peniaze ktoré do nej pumpuje). Preto sa legitímne vynára otázka kde je ten pozitívny vplyv? Kde sa vytratiľ? Alebo je len pre mňa neviditeľný?
Tiež v diskusiách sú často spomenuté ako pozitíva charitatívne akcie, či školstvo. Ale veď charitu cirkev iba organizuje a prispievajú bežní ľudia (hoci najčastejšie veriaci ale to je otazka iba miesta organizácie zbierky), nie cirkev. Školstvo (aj cirkevné) rovnako financuje štát. Tak isto zdravotnícke zariadenia kde slúžia mníšky
Súhlasí Ónya, mamaleone


2.
označiť príspevok

starec muž
   1. 9. 2011, 09:47 avatar
Cirkev značne oslabla a nové štatistiky to určite potvrdia.Mladí ľudia sa viac materializujú a duchovno ich zaujíma menej.Veľký vplyv na počet stúpencov náboženstva majú aj možnosti trestov.Náboženstvá si už nemôžu tak udržiavať ľudí násilím,ako v minulosti.Preto ich počet bude neodvatne klesať.


3.
označiť príspevok

Ónya žena
   1. 9. 2011, 10:12 avatar
pýtam sa i ja .."kam sa vytratila etická morálka ? Nábožensvto učí čo ? milovať Boha, svojho blížneho ..a tralalallinky, ktoré dnešnej generácii nič nehovoria, bo sa denno-denne stretávajú s krutou realitou, ktorej musia čeliť... Na čo existuje na školách predmet "etika -ako voliteľný /buď etika alebo nábožensvto ) ...keď princíp etiky je na školách nepoznaný a potlačovaný samotnými pedagógmi, resp. na predmete "etika" sa etika nepreberá.


4.
označiť príspevok

mamaleone muž
   1. 9. 2011, 11:52 avatar
Že by iba 13% ľudí boli neveriaci? To sa mi nechce veriť , je to propaganda, veriacich je určite menej a ortodoxných takých čo naozaj veria je ako šafranu.

Aj veriaci páchajú trestné činy od kedy existuje náboženstvo a že stúpli po revolúcii, to je daň za demokraciu tú si každý vysvetľuje inak.

Cirkev od jak živa mala neobmedzenú moc a žiadnu kontrolu ani štát nad ňou nebude mať nikdy kontrolu lebo cirkev je mafia a mafia sa nedá kontrolovať!!

Pozitívny vplyv? Ten je iba pre staré babky aj tie chodia do kostola iba preto lebo sa boja smrti. Cirkev nemá žiadny pozitívny vplyv , naopak je to negatívny vplyv – vymývanie mozgov, kontrola nad veriacimi (pri spovedi), a ten najdôležitejší vplyv je že veriaci ,,dobrovoľne“ donesie do kostola (kresťanský daňový úrad) eurka. My budeme šomrať ak mame platiť daň pre štát(je to pochopiteľné)ale veriaci odnesie eurká ako povinnosť bez akýchkoľvek výčitiek, až taký má vplyv cirkev na veriacich.

Charita v cirkvi? To je ako keď bezdomovci vyberajú na charitu a pustia eurká dole gágorom.
Videl som ako mníšky slúžiace na geriatrii bili babku lebo sa poondila, aj toto je kresťanská láska k blížnemu.


5.
označiť príspevok

Samson muž
   1. 9. 2011, 12:42 avatar
toto ta iste nadchne fajer ))
aktualne.centrum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

fajer
   1. 9. 2011, 14:20 avatar
je to smutné,že takýchto idiotov američania volia...


7.
označiť príspevok

fajer
   1. 9. 2011, 14:21 avatar


8.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 9. 2011, 15:54 avatar
fajer na Tvoju otázky by asi mal skôr odpovedať člen niektorého z cirkevných spoločenstiev ...
Podľa môjho laického názoru je táto téma skôr politická ako náboženská. Nemyslím si, že za "zlý morálny stav spoločnosti" sú priamo zodpovedné cirkvi na Slovensku. Pravdou však je, že, hlavne svojimi kauzami, majú skôr negatívny ako pozitívny vplyv. Väčšina veriacich sú len "vyznávači "náboženstva"", ako napísal rastos a aj predstavitelia cirkví sú len nedokonalí ľudia, ktorí môžu zlyhať. Problém je v tom, že ich osobné zlyhanie má väčší vplyv na spoločnosť ako osobné zlyhanie bežného človeka. Je to podobné ako keď zlyhá politik /čo je už natoľko bežné, že sme si na to zvykli a opak pokladáme za raritu .../, alebo policajt a pod.
Možno by veriaci mohli oponovať, že skutočný kresťan nekradne, nedroguje, nemá v srdci nenávisť, nekoná zlo ... Otázkou je: kto je skutočný kresťan? Sú ľudia, ktorí priznávajú, že sú "vlažnými" kresťanmi, ale je mnoho takých, ktorí si to nepripustia. Dokonca i mafián môže o sebe tvrdiť, že je dobrým kresťanom ... Samozrejme kritériom by malo byť učenie Ježiša Krista. Problém je ten, že si ho ľudia vykladajú po svojom. Ja napríklad nerozumiem tomu ako môžu byť kresťania "pravičiari" a kresťanské cirkvi stáť na strane kapitalizmu. Žeby to bolo tým, že som neveriaci, že som neuveril? ... Hovoria o tom, že tu máme teraz demokraciu, ktorá je protikladom komunizmu, ktorý tu bol predtým. Podľa mňa to, čo tu máme teraz je kapitalizmus a komunizmus bol napr. práve u prvých kresťanov, prvých kresťanských spoločenstvách a bol v zhode s učením Ježiša Krista. Ako sa zhoduje "posvätnosť" súkromného majetku, ktorý vehemetne zastávajú i kresťanské cirkvi s Kristovým učením?
Aby nedošlo k nedorozumenie nechcem tu obhajovať minulý režim, ale tvrdiť o ňom, že to bol komunizmus a teraz je demokracia je účelová lož ...
Podľa môjho názoru má kresťanská ideológia oveľa bližšie ku komunistickej ideológii, ako hociktorej z kapitalistických. Doteraz však platí to, čo vyjadril Karl Popper:
"Každá snaha zriadiť nebo na zemi plodí peklo" ...


9.
označiť príspevok

blueevil
   1. 9. 2011, 18:22 avatar
alebo: "ake je to modré nebo, ktoré všetci vidime ? - ani modre, ani nebo"
Súhlasí J.Tull


10.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 9. 2011, 18:48 avatar
... prečo sa tá ríbezľa nazýva čiernou, keď je červená? Lebo je ešte zelená.


11.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   1. 9. 2011, 19:23 avatar
Myslím si, že keď niekto hovorí o posvätnosti súkromného majetku, myslí tým skutočnosť, že nikto nemá podľa práva zobrať majetok inému človeku, hodnotí sa to ako krádež. Neospravedlňujem boháčov, ktorí zbohatli zdieraním iných, ale komunisti znárodňovali a brali majetok aj drobným roľníkom. Bolo to nesprávne a nespravodlivé.
Kresťanské učenie hovorí o solidarite. Znamená to ochotu pomôcť svojmu blížnemu, keď to naozaj potrebuje. Ale hovorí aj o nedotknuteľnosti ( posvätnosti) majetku - nepokradneš.
Kristus by určite odsúdil finančných žralokov, ktorí zdierajú svojich zamestnancov a poriadne ich nezaplatia. Ale určite by odsúdil aj komunistické znárodňovanie, ktoré spôsobovalo veľa smútku , nespravodlivosti a aj ľudské životy.


12.
označiť príspevok

Nadja žena
   1. 9. 2011, 19:35 avatar
A čo ak si niekto privlastňuje niečo spoločné, o je v poriadku? Niečo, čo nepatrí nikomu... Dokonca to nie je ani trestné - kde niet žalobcu, niet ani sudcu...
Súhlasí J.Tull


13.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   1. 9. 2011, 19:48 avatar
Čo máš na mysli?


14.
označiť príspevok

Nadja žena
   1. 9. 2011, 19:52 avatar
No konkrétne napr. pozemky na Mesiaci a na Marse... ale rozmýšľam aj o tom, že pred pár tisíckjami rokov nepatrilo nikou nič, nijaký pozemok tuná na Zemi, a len prišiel, okolíkoval a prehlásil, že je to jeho... a my to doteraz akceptujeme.
Ako hovorili indiáni - zem, voda a vzduch nemôže patriť nikomu...


15.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   1. 9. 2011, 19:56 avatar
Boli také časy, ako spomínaš, ja by som tiež rád mal takúto časť územia, kde by som si mohol zriadiť záhradku a nemusel za pozemok zaplatiť veľké peniaze.


16.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 9. 2011, 19:57 avatar
Slušný človek; ... takže, ak sa zlodejovi zoberie to, čo vlastne ukradol je krádež? Nemyslím tým "drobných roľníkov", ale ako vlastne vzniklo to, že konkrétny človek vlastní lesy, dažďové pralesy. zlato, ropu ...
Literárna besiedka pokračuje ...


17.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   1. 9. 2011, 20:02 avatar
Samozrejme, že som nemyslel zlodeja, ale myslím si, že keď už sa niekto stal vlastníkom pôdy alebo iného majetku legálnou cestou, tak mu ten majetok patrí. A myslím si , že za legálne sa v určitom období brala aj situácia, keď boli voľné pozemky, ktoré si človek zobral , že ich bude obhospodarovať.


34.
označiť príspevok

rastos muž
   1. 9. 2011, 21:10 avatar
Zlodejovi máme právo zobrať, čo nakradol - ale vieš to urobiť? Pokiaľ sa to dá, malo by sa to; ale zväčša narobíš nové a možno i ťažšie krivdy.

Taký Bill Gates, keď si kúpi lesy, ropné polia... máme právo mu to brať? Na základe čoho? Správna je skôr jeho (či kto to bol) iniciatíva, kedy vyzval najbohatších ľudí, aby polovicu majetku venovali na charitu, a aj to sám urobil.


18.
označiť príspevok

rastos muž
   1. 9. 2011, 20:15 avatar
Tull, podľa evanjelií je ukazovateľom pravosti a pravdivosti (a myslím že nielen kresťana) ovocie, ktoré prináša svojím správaním. Iste je to niekedy dlhodobejšie zistiť, ale niektoré parametre by mali byť prítomné stále (ovocie Ducha - láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, dobrotivosť, vernosť, krotkosť, zdržanlivosť).

Čo sa týka komunizmu, áno, kresťanstvo má k nemu bližšie a aj ho čiastočne praktizuje - ale to sa dá iba v rámci cirkvi. Naopak, nepresadzuje ho v sekulárnom svete, pretože má zmysel pre realitu a vie, že svet sa skladá z porušených egocentrických ľudí, ktorí nie sú schopní udržateľne fungovať v komunizme. Niežeby cirkev bola z iných ľudí, ale kresťanstvo vedie človeka k uvedomovaniu si egocentrizmu; v kresťanských zboroch, kde je dobrovoľne prijatá autorita Boha s jeho princípmi, je šanca na zafungovanie niektorých prvkov komunizmu.

Napokon, kresťania poznajú pravdu v tom zmysle, ako ju sám uvádzaš - Každá snaha o nebo (bez Boha) zrodí peklo... Preto sú prevažne pravičiari a nedostatky tohto systému sa snažia vyvažovať dobročinnosťou.
Súhlasí Slušný človek


20.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 9. 2011, 20:20 avatar
rastos; Každá snaha o nebo, i s Bohom, dokonca hlavne s ním, doteraz zrodila a rodí peklo.


30.
označiť príspevok

rastos muž
   1. 9. 2011, 21:01 avatar
Tull, ale nezabudni, rozlišujeme "náboženských" ľudí a presvedčených kresťanov.

A ináč samozrejme máš pravdu, žiadna snaha o nebo na zemi nemá šancu, napokon, k úsiliu o nebo na zemi nedal kresťanom mandát ani Kristus.
Súhlasí J.Tull


36.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 9. 2011, 21:12 avatar
rastos; ... "rozlišujeme "náboženských" ľudí a presvedčených kresťanov" Súhlasím a obdobne by sa dalo povedať: rozlišujeme straníkov a presvedčených komunistov  
"... žiadna snaha o nebo na zemi nemá šancu"
Ja som písal "doteraz" ... nemali by sme sa prestať snažiť o to, aby budúca spoločnosť bola lepšia. Dôležité je, aby sme sa poučili z minulosti, pochopili ju v širších súvislostiach, zbavili sa predsudkov ... atď., atď. ...
Súhlasí rastos


21.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 9. 2011, 20:24 avatar
rastos; ... dobročinnosť je omluvenkou za konania zla. Majiteľ diamantových baní, kde sa využíva otrocká práca detí, prispieva na dobročinnú pomoc hladujúcej Afrike ...


23.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   1. 9. 2011, 20:28 avatar
Dobročinnosť nie je ospravedlnenkou za konanie zla. Taký človek , ako si popísal si len chabo snaží pohladkať svoje svedomie
Súhlasí J.Tull


25.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 9. 2011, 20:33 avatar
Slušný človek; ... nedostatky kapitalistického systému nie je možné vyvažovať dobročinnosťou ...


32.
označiť príspevok

rastos muž
   1. 9. 2011, 21:05 avatar
Iste, ale kresťan nemá recept na správny systém, preto je dobročinnosť niečo, čo sa dá robiť mimo systémovo, vždy.

Neporiešim problémy sveta, ale nie som preto ľahostajný a zmierňujem aspoň núdzu, ktorá je bezprostredne okolo mňa.
Súhlasí J.Tull


33.
označiť príspevok

Nadja žena
   1. 9. 2011, 21:10 avatar
Myslím, že nechať pracovať deti nie je tak strašné, ako ich nechať nikým "nevykorisťované" zomierať od hladu...
Dokeľu, prečo je všetko také zložité? Alebo sa mi jednoduché veci zdajú zložitými? Neviem...


35.
označiť príspevok

rastos muž
   1. 9. 2011, 21:11 avatar
Sú naozaj zložité Nadi; v pozadí je však náš egocentrizmus.


37.
označiť príspevok

Nadja žena
   1. 9. 2011, 21:13 avatar
Myslíš tým, že je v popredí...  
Súhlasí rastos


19.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 9. 2011, 20:16 avatar
Slušný človek; ... "že za legálne sa v určitom období brala aj situácia, keď boli voľné pozemky, ktoré si človek zobral , že ich bude obhospodarovať"
To fakt? Vlastne áno. Napr. legálne bolo vyvraždiť idiánov, aby potom sa ich pôda mohla rozdelovať prisťahovalcom. Na počiatku civilizácii sa pozemky, územia stávali majetkom víťazov, ktorí vyvraždili predošlých majiteľov ... nie však roľníkov víťazov, ale stali sa majetkom ich panovníkov ...


22.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   1. 9. 2011, 20:24 avatar
"Na počiatku civilizácií sa pozemky, územia stávali majetkom víťazov, ktorí vyvraždili majiteľov" - veď práve tu si potvrdil , čo som napísal. Ty už poisuješ situáciu, keď dochádzalo ku krádeži, či už Indiánskej , alebo inej pôdy. Ale jej majitelia k nej prišli buď odkúpením , alebo ju niekto daroval, alebo to bola ešte nikým neobsadená pôda, čo sa v určitom období bežne stávalo.


24.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 9. 2011, 20:31 avatar
Slušný človek; ... ako môže byť nikým neobsadená pôda niekoho vlastníctvom? Ani indiáni nepokladali zem sa svoje vlastníctvo ... ”Ovocie patrí všetkým – zem nikomu.”


26.
označiť príspevok

Nadja žena
   1. 9. 2011, 20:34 avatar
Hovorili to, to je známe... ale aj oni bojovali, keď im chcel iný kmeň usadiť sa na "ich" pozemkoch...
Súhlasí J.Tull


27.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   1. 9. 2011, 20:38 avatar
Keď ju nepovažovali za svoje vlastníctvo, prečo im a aj tebe vadilo a vadí, že ju niekto zabral?
Ja som písal, že boli také časy, keď si nikým neobsadenú pôdu ľudia privlastnili a nepovažovalo sa to za krádež , alebo za nelegálnu záležitosť. Keby sme to brali ako krádež, vlastne majetok každého človeka dnes by bol kradnutý.


29.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 9. 2011, 20:48 avatar
Slušný človek; "...vlastne majetok každého človeka dnes by bol kradnutý" V podstate áno. Pôvodne bol majetok získaný krádežou.„První člověk, kterého napadlo obsadit jistý kus pozemku a prohlásit: Tohle je mé! a jenž našel dost prostoduchých lidí, kteří mu uvěřili, byl skutečným zakladatelem občanské společnosti. Kolika zločinú, válek, vražd, běd a hrúz by bylo lidstvo ušetřeno, kdyby byl někdo vytrhal kúly, zasypal příkopy a zavolal na své druhy: Chraňte se poslouchat tohoto podvodníka. Jste ztraceni, jestliže zapomenete, že ovoce patří všem a země žádnemu.“
Jakmile však byla volná púda rozdělena, mohl jeden prospívat na úkor jiného. Zrodilo se panství a rabství, násilí a loupeže. Lidé se stali chtivými, ctižádostivými a špatnými.
Stav, který směřuje k válce a násilí, však nemohl mít dlouhého trvání. Tehdy „bohatý“ dostane nápad: Spojme se, řekl svému sousedu, abychom ochránili proti útlaku slabé, drželi na uzdě ctižádostivé, abychom zajistili každému to co mu patří ... Neobracejme své síly proti sobě, ale spojme je ve svrchovanou moc, která by moudrými zákony ochraňovala a bránila všechny členy společnosti, potlačovala společné nepřátelé a udržovala nás ve věčné zhodě. A protože lidé bezelstně přistoupili na tento návrh, vznikl stát i zákony, které znovu spoutali slabé a bohatým dali možnost učinit nerovnost trvalou, neboť vláda, která se púvodne opírala o zákony, se zvrhla v panství libovúle."


28.
označiť príspevok

J.Tull
   1. 9. 2011, 20:40 avatar
Nadja; ... preto som dal "..." väčšinou išlo skôr u nich o "iné veci" ako je územie ...


31.
označiť príspevok

Nadja žena
   1. 9. 2011, 21:01 avatar
Tullko, myslím, že nám chýba úcta k Zemi, ktorá nás živí - Tak, ako píše často Salbea... možno by bolo dobré vzkriesiť opäť bohov zeme, vody, slnka... boli pravdivejší, ako terajší Boh, sľubujúci hory doly... alebo je to úplná hovadina? Páčili sa mi viac slovanskí bohovia


38.
označiť príspevok

starec muž
   2. 9. 2011, 15:45 avatar
Môže sa stať,že určitá skupina ľudí si kúpi skoro všetku pôdu na zemi a ostatní sa budú tlačiť na malom kúsku.Niečo také už existovalo v Honkongu.Pár jednotlivcov vlastní veľké plochy,kde iní nemajú prístup.Pozemky sú mimoriadne drahé a chudáci sa tlačia na malom priestore.Dokážu ľudia proti tomu niečo spraviť? Asi nie,lebo postupne si zvykajú,že extrémne bohatstvo je normálne a skoro každý by chcel byť veľmi bohatý.


39.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 9. 2011, 19:49 avatar
rastos; ... neskoro som si všimol:
"Taký Bill Gates, keď si kúpi lesy, ropné polia... máme právo mu to brať? Na základe čoho?"
Ak niekto kúpi od zlodeja veci, ktoré nakradol, máme právo mu to brať? ... Alebo inak. Kupujú sa pozemky na mesiaci, ako spomínala aj Nadja /a dobre sa na tom zarába .../. Kde sa berie právo takejto kúpi? Môže človek skupovať Mesiac, len preto, že na to má peniaze? ...

"Správna je skôr jeho (či kto to bol) iniciatíva, kedy vyzval najbohatších ľudí, aby polovicu majetku venovali na charitu, a aj to sám urobil."
Alebo inými slovami: Treba pomáhať chudákom, ktorých chudobu sme spôsobili. Myslím to všeobecne. Väčšina ľudí /vždy budú darmožráči, príživníci .../ prispieva svojím dielom k vytváraniu hodnôt, vytvára spoločný koláč. Jeho veľkosť je z rôznych príčin limitovaná a rozdeľuje sa nespravodlivo. Najmenej sa dostáva vždy tým, ktorí sa oň najviac zaslúžili a gro si odtrhnú "špekulanti", bez ktorých by bol ten koláč chutnejším a ušlo by sa z neho každému ... Správnejšia ako charita, by bola iniciatíva, ktorá by dopomáhala k tomu, aby charity nebolo treba ...


40.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 9. 2011, 19:49 avatar
rastos, Slušný človek, vlastne ste mi neodpovedali na otázku, ako môžu byť kresťania "pravičiari" a kresťanské cirkvi stáť na strane kapitalizmu? Chápem, že veci sú naozaj zložité; v pozadí je nielen náš egocentrizmus a ani moje príspevky nie sú až tak jednoznačné, je to oveľa zložitejšie ... lenže je to na dlhšie ... 


53.
označiť príspevok

rastos muž
   5. 9. 2011, 15:53 avatar
Tull, v prvom rade nie som žiadny odborník na politiku, rozdiely medzi ľavicou a pravicou poznám len tak všeobecne. Preto iba môj skromný názor:
Kresťania majú blízko k ľavicovému zmýšľaniu; to je v poriadku, aj Biblia vedie k tomu, aby sa ujímali slabších a pomáhali im zo svojho. V časoch prvých kresťanov boli dokonca komunity, kam kresťania dávali svoj majetok (možno nie vždy všetok, ale ten, pre ktorý sa rozhodli) a komunita sa starala o potreby všetkých; teda boli už veľmi blízko komunistickému modelu. Ale vždy to bolo len v rámci cirkvi. Navonok však tento model nepresadzujú, pretože mimo cirkvi je situácia odlišná. Vedia, že človek je egocentrický, čo znamená, že sa spravidla viacej stará o svoje práva a menej o povinnosti. Preto by taký systém bol neudržateľný (ktovie, či bol vôbec udržateľný u prvých kresťanov). Vidíme to na komunistických krajinách, kde to s nimi ide spravidla od desiatich k piatim.
Kresťania teda uznávajú, že keďže má človek egocentrickú podstatu, treba ho v politike kontrolovať a pravidelne sa vyjadrovať k jeho zotrvaniu či odvolaniu z funkcie (volebné obdobia). Sú skeptickí voči politikom, ktorí viac preferujú práva na úkor povinností, skeptickí voči štedrej štátnej pomoci ľuďom, lebo vedia, že niekto na to musí zarobiť.
Suma sumárum, pre kresťanov pravicové zmýšľanie nie je typické, akceptujú ho ako zlý systém (súhlasia s tebou, Tull , avšak ako najlepší možný, ktorý je na zemi možný.

Tým Billom Gatesom som iba chcel ilustrovať, že nie je jednoduché vziať niekomu to, čo mohol získať spravodlivým spôsobom. V jeho prípade mi nie je známe, že by on zbohatol na úkor iných, ktorí preto schudobneli. Súhlasím, že by možno mali existovať obmedzenia, aby ľudia nemohli napríklad vlastniť ľubovoľne veľké územia, teda aby si neprivlastňovali neprimerane veľkú moc.

A zlodejom samozrejme treba zobrať to, čo získali nečestne – vari pravica či kresťania hlásajú niečo iné?
Súhlasí J.Tull


54.
označiť príspevok

havran
   5. 9. 2011, 16:16 avatar
Rastos -súhlasím stebou , že nie si odborník na politiku a vytváranie hodnoty prácou je jedná vec a odmeňovanie práce za vytvorenú hodnotu je druhá vec. Aby to bolo jasné : suma odmien za prácu a náklay na spotrebu spoločnosti - verejné financie by malo stačiť pre super život na celej planéte. Ale v skutočnosti 85 percent vytvcorenej nadhodnoty ide 5 percentám superbohatých.V spoločnosti to funguje tak: 20 -60 -20. Prvá 20-ka je na príťaž , ale keby si ju zlikvidoval , automatickz by sa z toho zostatku /80/prerozdelila entita znova na 20-60-20. Tento zákon funguje nielen v sociálnych komunitách , ale dokonca aj vo fyzike.


55.
označiť príspevok

J.Tull
   5. 9. 2011, 16:40 avatar
rastos; Nie som síce historik a možno sa mýlim, ale pokiaľ viem, označenie "pravica", "ľavica" pochádza z čias vlády Ľudovíta /asi/ XVI. Francúzska spoločnosť bola rozdelená na tri stavy, duchovenstvo, šľachta /tvorili len 2 % obyvateľstva/ a roľníci a mešťania, ktorí tvorili naprostú väčšinu. Na sneme zástupcovia šľachty a duchovenstva sedeli po pravici kráľa a zástupcovia tretieho stavu po jeho ľavici. Doteraz sa na tom veľa nezmenilo. Pravica obhajuje záujmy vládnucej menšiny a ľavica "nemajetnú" väčšinu .... Samozrejme to je teória a veci sú zložitejšie. Predsa však, Kristus stál na strane biednych, utláčaných, na strane "plebsu" na strane "ľavice" ...
"Vidíme to na komunistických krajinách, kde to s nimi ide spravidla od desiatich k piatim."
Nechcem zaviesť tému niekde inam ... Len toľko, čo myslíš, kam by sa dostalo Francúzsko, Anglicko, USA, alebo hociktorá "vyspelá" kapitalistická krajina, keby stratila svoje kolónie, "neokolónie" a svet by na ňu uvalil embargo ...
"...avšak ako najlepší možný, ktorý je na zemi možný"
Nesplietol si si to s demokraciou? Kapitalizmus nerovná sa demokracia a až na pár výnimiek ako je Škandinávia /ktorá je, podľa mňa, skôr socialistická/ vládne oligarchia a nie demokracia. Ja si myslím, že v bývalom Československu, bolo demokracie viac ako po "nežnej" ... mnohým doteraz nedošlo, že sme polokolóniou a žiadne voľby na tom asi veľa nezmenia ...
Toľko zatiaľ na rýchlo, ale možno sa vrátim z novou témou, v ktorej sa pokúsim vysvetliť môj názor, len bude treba začať od piky ....
 
Súhlasí havran


41.
označiť príspevok

starec muž
   3. 9. 2011, 07:13 avatar
Pravičiarski politici si oblečú hocijaký kabát,len aby boli pri moci,preto,lebo potrebujú zaujať čo najväčšie spektrum voličov,teda aj kresťanov.Preto sa títo politici budú tváriť,že sú tí najpravejší kresťania,zúčastňujú sa bohoslužieb,rozprávajú milo,majú stále med na jazyku,ale v srdci jed.Praví vlci v barančom rúchu.Pravý kresťan by nemal byť nikdy pravičiar a ani byť v koalícii s pravičiarmi.Tým je to vyjasnené.Podľa ich skutkov poznáte ich.
Súhlasí mamaleone, havran


45.
označiť príspevok

Vlado muž
   5. 9. 2011, 09:40 avatar
Nesúhlasím s takým názorom, lebo v praxi nemá žiaden význam. Pokojne sa dá napísať:

Ľavičiarski politici si oblečú hocijaký kabát,len aby boli pri moci,preto,lebo potrebujú zaujať čo najväčšie spektrum voličov,teda aj kresťanov.Preto sa títo politici budú tváriť,že sú tí najpravejší kresťania,zúčastňujú sa bohoslužieb,rozprávajú milo,majú stále med na jazyku,ale v srdci jed.Praví vlci v barančom rúchu.Pravý kresťan by nemal byť nikdy ľavičiar a ani byť v koalícii s ľavičiarmi.Tým je to vyjasnené.Podľa ich skutkov poznáte ich.

Keby si mal pravdu, bol by to veľmi, ale veľmi dlhý zoznam pravičiarov, ktorí sú kresťanmi. Tak veľmi dlhý zoznam, že tvoj názor v ňom nemá žiaden význam.

Len sa pozrime na: KDH, SDKÚ-DS, HZDS, SNS…

Ale aj:
www.prave-spektrum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.konzervativizmus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.postoy.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Starec, starec, ty si taký šafran medzi kresťanmi, lebo býva pravidlom, že kresťania (ktorých aj počuť) sú pravičiari. Ale pravda, jeden akože (tiež) ľavičiar, komunista, boľševik, byrokrat, a daj mu bože večný život v nebi, aj prezident, Schuster, je dnes pečený katolík. www.postoy.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


51.
označiť príspevok

Vlado muž
   5. 9. 2011, 10:53 avatar
Tvoj názor je taká sirota medzi názormi. Ale mohol by si aspoň vytvoriť nejakú webovú stránku pre ľavicových kresťanov. Bude pre mňa zaujímavé sledovať, koľko ich je. Viac ako šafranu na lúke? Myslím si, že menej. Podľa mňa by ľavicoví kresťania zanikli v prevahe pravicových kresťanov (tých počuť, tí dávajú o sebe vedieť).


42.
označiť príspevok

Krištof
   5. 9. 2011, 09:07 avatar
Hm možno aj fajer je pokrstený kresťan, aj autor toho úvodného textu, aj ďalší takýto kritici sú paradoxne formálne pokrstení kresťania... To k tým štatistikám. Oni by sa však mohli ohradiť, že de facto sú ateisti naturalisti. Potom je tu však otázka, prečo to morálne posudzujú, veď na niečo také je potrebné uznávať vyšší morálny systém, nie naturalizmus... A takýchto rozporov majú viac, na to si treba zvyknúť :-P


43.
označiť príspevok

Vlado muž
   5. 9. 2011, 09:23 avatar
Krištof, ty nie si v poriadku. Vieš, čo znamená mať formálny krst? Že rodičia toho dieťaťa ho vykonali. Iné by bolo, keby si poznal niekoho, kto sa nechal sám pokrstiť, a neskôr sa vzdal náboženstva, a stal sa ateistom. Takých prípadov je veľa, ale to, čo ty opisuješ, je chybné uvažovanie (chybná logika). Novonarodené dieťa predsa nemôže za to, čo vykonajú jeho rodičia. Túto chybnú logiku používajú snáď dnes už len kresťania.

Toto je nelogický, veľmi chybný názor, tu si sa poriadne sekol: možno aj fajer je pokrstený kresťan, aj autor toho úvodného textu, aj ďalší takýto kritici sú paradoxne formálne pokrstení kresťania...

Nedá sa pri argumentácii toto použiť, ak dieťa bolo pokrstené povedzme keď malo tri týždne. Obviňuj z takého skutku rodičov, nie dajme tomu, ako teraz Fajera, či autora. To by si o nich musel poznať detaily, z ich života, aby si mohol nejaký taký pochybný argument vôbec použiť. Ako som povedal, dajme tomu, keby sa sám Fajer nechal pokrstiť, a vieme, že krst je formálny skutok, ktorým sa stáva kresťanom. Samozrejme, podobným spôsobom môže tento formálny vzťah aj ukončiť.

zbohom.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Čiže v takýchto prípadoch by som mohol uznať tvoje argumenty, ale nie v prípade, ak rodičia krstili dieťa. Je to rozhodnutie rodičov, a dieťa s tým nemá nič spoločné. To len my ľudia sme takí, že si dokážeme tam nájsť akúsi súvislosť, a z toho ti chybne vyšli tvoje argumenty, ktoré kritizujem. Sú úplne chybné!


44.
označiť príspevok

Krištof
   5. 9. 2011, 09:40 avatar
Vlado, veď práve v tom to je, že mnohí na Slovensku sú iba formálne kresťania v tom zmysle, že boli pokrstení ako deti. Potom pri sčítaní ľudu mnohí na základe toho uviedli, že sú kresťania. Ale často ide len o čosi formálne a nie sú praktizujúci, hoci nie sú ani odporcovia. Takže podľa toho je úvodný text pomýlený.


46.
označiť príspevok

Vlado muž
   5. 9. 2011, 09:49 avatar
Ale, ale, a potom prečo takí ako ty mlčíte, keď nejaký kňaz, farár, biskup, dokonca pápež, čosi tára o kresťanskom Slovensku, o tom, že pri sčítaní ľudu sa majú aj tí, čo sú akože len formálni, aby aj oni sa prihlásili ku povedzme katolicizmu... tak kde ste, do kelu s vami!!! Za pecou čušíte? Čo sa neozvete? Je mi z vás, takých mlčanlivých, na zvracanie, a potom sa nečuduj, že ma hnevá, ak niekto takú tému ohľadom krstu nevinných detí zneužíva (ako teraz ty).

Kde ste, keď nejaký táraj vypisuje ovciam listy: Pastiersky list kardinála Korca adam.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Použil si svoju výhradu svedomia? Prd!

Ako odhaliť veriacich (pri sčítaní ľudu)? adam.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Kresťania, nemáte ani odvahu sa ozvať, keď sa zneužíva na Slovensku náboženstvo na politikárčenie. A takí ste (za pecou schovaní) aj ohľadom odluky, najrozumnejšieho financovania cirkevníkov.

Je ľahké sa schovať za pec.
Ale našťastie, ešte sú tu takí ako ja, čo hádžeme do pece… prikurujeme, snažíme sa… www.bezvyznania.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


47.
označiť príspevok

Vlado muž
   5. 9. 2011, 09:57 avatar
Keby si mal správny názor, potom by nemohli kňazi a ich pomocné pracovníčky (jeptišky) ani behať po školských chodbách (hovorím o vyučovaní hodiny náboženstva).

Sa zamyslí nad sebou! Prečo humanisti nemajú svoj predmet podobne ako kresťania? Lebo sa uznáva, že na Slovensku je okolo 80 % kresťanov. Etickú výchovu nemajú humanisti, ale sme radi, že aspoň niečo je, aj keď ministerstvo nám neschválilo (odmietlo) učebnice. www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


48.
označiť príspevok

Krištof
   5. 9. 2011, 10:20 avatar
Vlado, zdá sa, že ti záleží na etickej čistote a správnosti, teda ak to len "nehráš". Pozrime sa však na vec takto. Na Slovensku má kresťanstvo istú tradíciu a svoje miesto. Ide aj o reálne morálny systém, na rozdiel od ateizmu darvinizmu a pod. Veď ak by si chcel nejaké vyššie hodnoty, pravdu a úprimnosť na základe darvinizmu, ľudia sa budú čudovať, že to je rozporné, však podľa darvinizmu sme len nezmyselné zvieratá a bojujeme o to, aby silnejší prežil a slabší zdochol. Ale ak chceme dané hodnoty napr. na kresťanskom základe, je v tom koherencia. A teda môžeme ľudí motivovať, aby podporovali kresťanstvo, aby znova objavovali vieru predkov. Veď nie všetci formálni kresťania sa musia stať ateistami či odporcami. Môžu sa stať praktizujúcimi kresťanmi...


49.
označiť príspevok

Vlado muž
   5. 9. 2011, 10:46 avatar
Ak tvrdíš toto: Na Slovensku má kresťanstvo istú tradíciu a svoje miesto.

Netvrď aj toto:
Potom pri sčítaní ľudu mnohí na základe toho uviedli, že sú kresťania. Ale často ide len o čosi formálne a nie sú praktizujúci.

Kritizuješ vlastný názor. Vyber si, čo chceš kritizovať na tých formálnych kresťanoch, ktorých je na Slovensku veľmi veľa (80 percent odhadujem), v súvislosti s tradíciou a svojim miestom. Pre koľkých má potom to miesto? Zopár, čo chodia do kostolov?


50.
označiť príspevok

Vlado muž
   5. 9. 2011, 10:47 avatar
Aký význam ma táto poznámka? …teda ak to len "nehráš".

Si tu na fóre prvý deň?


52.
označiť príspevok

Krištof
   5. 9. 2011, 11:09 avatar
Hm, tak kresťanstvo malo v celej Európe nielen na Slovensku vplyv aj na kultúru, architektúru, filozofiu, umenie, morálku a iné oblasti, čo je stále aktuálne. A hádam sa nájde nejakých 30-40 percent reálnych kresťanov. A ďalší sa môžu nimi stať, môžu si začať vážiť isté hodnoty. Nemusia veriť názoru, že sme len nezmyselné organizmy, ktoré by mali slepo nasledovať diktát génov a pod. :-P
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 22:18,  4, .... len je zaujímavé, že vám to nebránilo prijať a osvojiť si nerozumné, nebiblické...
dnes, 22:13,  5, ..... viac: na stránke: CONSTANTÍNUS MAGNUS ........
dnes, 22:07,  Viktor Orbán vystoupil jako jediný politik proti plánu EU na zrušení České státní...
dnes, 22:04,  23, ....... iba sčasti máš pravdu. Je faktom, že aj táto štátna ustanovizeň šírila...
dnes, 21:18,  Stačí popísať procesy a urobiť program ;)
dnes, 21:17,  Je to pohľad programátora ;)
dnes, 21:16,  Súhlasím, podľa teba to bolo tak :)
dnes, 21:15,  Dík ;)
dnes, 21:15,  Veľa šťastia prajem :)
dnes, 21:15,  Podľa MŇA ideme po ceste, po ktorej išli naši stvoritelia ;)
dnes, 21:14,  Preto chcem robiť SIMULÁTOR VŠETKÉHO ;)
dnes, 21:13,  A raz na ne prídeme :)
dnes, 21:13,  To by bola jedna z možných ciest.
dnes, 21:08,  Že nemáme vysvetlenia, neznamená, že neexistujú ;)
dnes, 21:02,  To poznanie bude komplexné, keď sami stvoríme umelú inteligenciu ;) Potom budeme vedieť...
dnes, 21:00,  To je všeobecná otázka, ako kamienok do mozaiky celkového obrazu pomáhajúceho ľudskému...
dnes, 20:58,  MŇA sa nepýtaj, JA SOM ho videl až keď mal natrénované ;)
dnes, 20:57,  Kedy a ako ju trénoval ten havran? :)
dnes, 20:56,  Dnes už vieme, že inteligenciu treba "trénovať" aby sa dostala k znalostiam, ktoré...
dnes, 20:56,  my tu všetci sme laici a občas skutočne nemáme jasné vysvetlenia :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Starajúc sa o šťastie druhých nachádzame to vlastné.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(162 595 bytes in 0,430 seconds)