Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Zlá doba to bola

49
reakcií
2086
prečítaní
Tému 30. septembra 2016, 19:26 založil mamaleone.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
01. 02. 2014
12
15. 10. 2019
0
 
 


1.
označiť príspevok

mamaleone muž
   30. 9. 2016, 19:26 avatar
Zlá doba to bola ten socík
Každý režim prináša pre ľudí niečo dobré ale aj zlé, socialistický režim bol pre mnoho ľudí veľmi zlý.
Každý musel pracovať, vrátane cigáňov, a to si ešte mohol vyberať, či príjme robotu kde sa upíše na 10 rokov a oni mu za to dajú podnikový byt alebo nenávratnú pôžičku na stavbu rodinného domu. A to nehovorím ako museli byť sklamaný mladý ľudia ktorí si založili rodinu , štát im vnútil novomanželskú pôžičku a v sporiteľni im po narodení dieťaťa odpísal z novomanželskej pôžičky 4000,-Kčs aj na ďalšie dieťa. Aká to musela byť otrava, mať ešte pred vyučením, maturitou alebo diplomom z VŠ isté miesto a pripravené pracovné zaradenie hneď po prežití posledných prázdnin, to bolo pre mladých veľké sklamanie. A ak mladý človek začal robiť, mal istotu že ak neurobil pruser , tak mal robotu napr. až do penzie to mladých ale aj starších neskutočne deptalo.
Vnucovanie sociálnych istôt v podnikoch ktoré podniky vytvárali bolo naozaj otravné či už víkendové pobyty na podnikovej chate alebo dovolenky po celom ČSSR alebo ozdravovacie pobyty v kúpeľoch to bolo hrozné a ešte za polovičnú cenu lebo polovičku hradil podnik a po odrobení 25 rokov v podniku som dostal pobyt ako odmenu takže som musel ísť do kúpeľov úplne zadarmo to ma otravovalo.
To bola otrava ísť do obchodu so stovkou a málo kedy som ju dokázal minúť, a vôbec ma nezaujímalo či predávajúce hračky sú bezpečné pre deti, jedlo v reštauráciách malo rovnakú gramáž, zloženie aj cenu či to bolo v Prahe alebo v Košiciach.
Neskutočné násilie sa páchalo na chorých. Namiesto , aby sa vyberali regulačné poplatky u lekára a v lekárňach vrátane tučných doplatkov za lieky ako v každej demokratickej spoločnosti, odbili pacienta tým , že za jeden predpísaný recept musel! zaplatiť jednu korunu, bola to naozaj nehoráznosť. Operačné lôžko bolo vždy pripravené či pre tlstého alebo štíhleho. Lieky boli podávané nemocničným personálom , príbuzný nemuseli utekať do lekárni aby vybrali a zaplatili lieky, lebo požadovaný liek nemá nemocničný personál. Pacienti si nemuseli nosiť zo sebou výbavu, či už pyžamo, uterák, toaletný papier alebo príbor na jedenie, bola to samozrejmosť čo v demokratickej spoločnosti sa považuje za socialistický prežitok.
Po operačných zákrokoch sa na pacientoch páchalo bezprávie. Z pravidla 3-6 týždňov po operácii sa zotavoval v nemocnici a potom keď to zdravotný stav vyžadoval doma. Vôbec mu nebol dopriaty sladký pocit hrôzy, či ho po návrate do práce hneď neprepustia zo zamestnania. A to nehovorím o tom keď po pól roku uzdravovania sa pacientovi ponúkli kúpele. Tí komunistický tyrani nám nedali žiadnu možnosť spolufinancovania ak to bol vážny stav, ak to bol ľahší stav tak nám nedali možnosť zaplatiť ani tretinu . Vojaci , baníci, policajti mali každoročne úplne zadarmo nariadené! pobyty v kúpeľoch pre rehabilitáciu organizmu.
Ženy si museli vyplakať oči, keď odchádzali do dôchodku po narodení dvoch detí išli v 55. rokoch a chlapi boli nadšený keď im v 60. povedali že nemusí ísť do dôchodku môže ešte robiť do kedy chce. Koľko ľudí snívalo o tom aby mohli robiť ešte 10-15 rokov.
A to obmedzovanie osobnej slobody bolo kruté, každý človek musel povinne bývať , nemohol sa slobodne ísť vyspať do kanálu alebo pod most a popritom bol nútený chodiť do práce. A tiež nemohol slobodne a demokraticky žobrať.
Bolo to naozaj desné a devastujúce obdobie našich dejín. Z ľudí a hlavne z detí sa stala bezcitná zver.Za komunistov mladší vstávali v autobuse, aby starších pustili sadnúť. Dnešní mladý už poznajú svoje práva v demokratickej spoločnosti , pekne zostávajú sedieť. A tak to má byť! Veď sme si ich tak v demokracii vychovali.
Už nikdy nechcem zažiť tú sociálnu istotu ani morálny úpadok, ktorý vtedy panoval!!! Konečne máme slobodu a nikdy sa nevrátia tie zlé časy! Veď nám vôbec nevadí že väčšina národa podvádza štát a okráda nás všetkých, ako sa len dá, svoje okolie, priateľov, dokonca rodičov! Vždy si radi pri liečbe v nemocnici zaplatíme za lieky, aj pobyt alebo tiež umrieme, keď na nás nemá nikto čas z ošetrujúceho personálu! Vždy si radi kúpime potraviny zhnité alebo preplnené éčkami. Ale už nestojíme rady na banány.
S veľkou radosťou zaplatíme za vzdelanie našich deti už od škôlky, ktoré v dospelosti nepoznajú ani štátnu hymnu, nie ešte slovenský jazyk alebo matematiku ale poznajú partičku a comeback! Veľmi radi hovoríme vulgárne o slobode nie len v krčmách medzi sebou ale aj na doskách čo kedysi znamenali svet. Tiež v Tv, rádiu a divadle – týmto nás hneď v cudzine poznajú, čo nás musí tešiť, sme predsa najlepší.
Veď my vieme ako mať situáciu pod kontrolou, budeme vždy stáť za našich v parlamente a vládou, pretože sme teraz spokojný a vyhovuje nám tento život v slobodnej spoločnosti ktorá nám to všetko umožňuje a plnej miere ponúka z výdobytku tých, ktorý si ešte neuvedomili , že je smiešne chodiť denne do práce, veď stačí občas zájsť na socialku alebo niekoho prepadnúť, zájsť si s kamarátmi do krčmy alebo do herni alebo sa niekde zapariť a ráno zaľahnúť a odpočívať po ťažkom dni . Žijeme predsa iba raz! ,,Čo bude – to nerieš!“ To je predsa skvelé žiť v tej našej zemičke, kde gauneri majú svoje práva a ich obete nemajú žiadne práva. Tak čítajte naďalej svoj obľúbený bulvár, pozerajte na plnohodnotné seriály, v tom je naša budúcnosť! Vedieť kto s kým spí, kto má najlepší sex a jak často! Pretože presne to nás jedine zachráni! Teraz už máme čo sme chceli a zlodeji si žijú v pohode , v prepychu a blahobytu.
Súhlasí  ×, Kaies


2.
označiť príspevok

sta2rky muž
   30. 9. 2016, 21:10 avatar
Pekne si to napísal. Je to irónia osudu, že sme vymenili humánny spoločenský systém socializmus za dravý kapitalizmus, v ktorom sa môžu slobodne a podľa zákonov uplatňovať dravé nízke ľudské pudy - mať, vlastniť, vládnuť, byť dobre sa majúcim rentierom z práce proletariátu.
No ale aj bezdomovec odmieta socializmus : Socializmus ? Nikdy!! Veď tam by nám ani žobrať nedovolili, vyžaloval sa so slzou v oku.
Súhlasí  ×, Kaies


3.
označiť príspevok

Ludwig muž
   30. 9. 2016, 21:12

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

sta2rky muž
   30. 9. 2016, 21:26 avatar
3. "A čo tak zamyslieť sa nad násilnou kolektivizáciou v 50. rokoch?" Za ktorú boli súkromní roľníci o 10 rokov vďační socializmu, že ich zbavil driny a bola zabezpečená potravinová sebestačnosť Československa kvalitnými potravinami. Na bývalých družstevných pozemkoch dnes stoja poloprázdne priemyslové parky, alebo zahraničné fabriky - automobilky. A to nie je všetko, chýbajú sociálne istoty pre všetkých občanov.
Súhlasí mamaleone, Kaies


6.
označiť príspevok

Ludwig muž
   30. 9. 2016, 21:32

Príspevok bol vymazaný administrátorom.9.
označiť príspevok

sta2rky muž
   30. 9. 2016, 21:43 avatar
6. Vieš ako vyzerala vojnou vydrancovaná zem? Vieš čo je to zabezpečiť výživu obyvateľstvu v povojnovom období? Ja som to zažil a prežil. Chválim komunistov, že išli na to, v tom období, dostatočne tvrdo v záujme všetkých.
Súhlasí mamaleone, Kaies


15.
označiť príspevok

Ludwig muž
   30. 9. 2016, 21:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.21.
označiť príspevok

sta2rky muž
   30. 9. 2016, 22:07 avatar
15. Tesne po vojne boli opustené pozemky prideľované jednotlivcom, myslím na základe nejakého dekrétu. Až po 48. vláda začala uvažovať o združstevňovaní a podľa mňa to bol správny krok aj v súčasnosti. Nik o pôdu neprišiel, bol jej vlastník, mohol na nej pracovať, nehrozilo, že ju odkúpi ktosi zo zahraničia, zostala slovenská.


28.
označiť príspevok

Ludwig muž
   30. 9. 2016, 22:20

Príspevok bol vymazaný administrátorom.23.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   30. 9. 2016, 22:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.33.
označiť príspevok

mamaleone muž
   1. 10. 2016, 06:20 avatar
Ano robili sa neprávosti , ale v tej dobe!!! to inak nešlo , socializmus je inak myslený ako súkromné vlastníctvo, v tej dobe čo nebolo pomaly čo do huby tak sa robili takéto radikálne rezy, ano tých súkromníkov to bolelo a nevedeli to tým tyranom komunistickým odpustiť, ani nikdy neodpustili, ale ak chceli tí tyrani nakrmiť národ, čo aj nakrmili, tak im nič iné neostavalo, ak chce niekto pochopiť socializmus tak uzná že kolektivizácia bola neprávna ale nebolo iné východisko pre zabespečenie sebestačnosti v potravinách.
ako by to vyzeralo keby socialistické podniky(družsatvá) hospodárili len na štatnej pôde a súkromnej vtedy bolo dosť(neviem kolko, ani ma to nezaujíma) a tie súkromné by konkurovali štátnym, ved to by išli komunisti sami proti sebe, skrachovali by za pár rokov, lebo by nedokázali uživiť národ , a zo zapadu by určite nič nedostali tak v tom vidím že to bolo najsprávnejšie riešenie hoci veľmi bolestivé.
ale to už nehovoríte že tou kolektivizáciou zamestnali množstno ludí , ktorí mohli ,,normálne" žiť lebo u súkromníkov sa iba nádejničilo a lopotilo tak preto bola kolektivizácia
Súhlasí Kaies


43.
označiť príspevok

dorota
   1. 10. 2016, 14:21 avatar
34- ake typicke: "inak to neslo" :-)))


8.
označiť príspevok

ranexil muž
   30. 9. 2016, 21:42 avatar
Moj praded mal cca 1000 ha pody. Dnes nasa rodina nema ani hovno, ale maju ich meciarovi, fiocovci atd.
Tzv socializmus bol len system, ktory pripravoval vsetko pre ludi s rysavymi mihalnicami, ako prasa.


12.
označiť príspevok

sta2rky muž
   30. 9. 2016, 21:48 avatar
8. Čo by si stou pôdou robil teraz ty? Predal, aj zahraničnému kapitalistovi. Aj o tom bol socializmus.


20.
označiť príspevok

ranexil muž
   30. 9. 2016, 22:06 avatar
Co ta do toho coby som urobil so svojim? aJ KEBY SOM TAM CHODIL IBA SRAT.
aLE poviem ti coby som uribil.. mam znbamu v norsku. S nou by som sa dohodol, za sex.


7.
označiť príspevok

ranexil muž
   30. 9. 2016, 21:40 avatar
a kde v pici je cca dvadsat percent zasiahnutych exekutormi v sl mercedesoch?


36.
označiť príspevok

mamaleone muž
   1. 10. 2016, 06:46 avatar
myslím si že väčšina vôbec netušila čo môže od kapitalizmu očakávať, hoci nás učili že,,kapitalizmus je vykorisťovanie človeka, človekom" ale v 89 to západ tak narafičil že jedine demokratická spoločnosť je tá najlepšia pre nás ,nalákali nás na otvorené hranice a že už nebudú fronty na banany a po pár rokov sme zistili že je najlepšia ale len pre hodných 10tisíc a tí ostatný sú v sračke, prišla nezamestnanosť, prišli exekúcie, a bezdomovci toto sme chceli??? tak už viem čo je demokracia
Súhlasí  ×,  ×


4.
označiť príspevok

-era- muž
   30. 9. 2016, 21:22 avatar
"mal istotu že ak neurobil pruser... "

A ešte prosím popísať, že čo presne to znamenalo: Prúser.


34.
označiť príspevok

mamaleone muž
   1. 10. 2016, 06:25 avatar
ovládaš všetky cudzie slová ale to nevieš čo je prúser, to je ked urobíš nejakú chybu v práci alebo zneužiješ firmu alebo okradneš , skrátka zlo v neprospech teba


42.
označiť príspevok

-era- muž
   1. 10. 2016, 13:52 avatar
Ešte si zabudol - ak niečo neprijateľné povieš o vedúcej úlohe KSČ...


10.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   30. 9. 2016, 21:45

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   30. 9. 2016, 21:46

Príspevok bol vymazaný administrátorom.13.
označiť príspevok

sta2rky muž
   30. 9. 2016, 21:49 avatar
11. Mýliš sa.
Súhlasí ranexil,  ×, mamaleone


14.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   30. 9. 2016, 21:51

Príspevok bol vymazaný administrátorom.16.
označiť príspevok

sta2rky muž
   30. 9. 2016, 21:56 avatar
14. Je to neutrálny štát s dlhodobou tradíciou. Inak pomery v tomto štáte nepoznám, nezaoberal som sa tým. Možno aj kapitalistický systém môže byť sociálny, ale nie z princípu.
Súhlasí mamaleone


18.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   30. 9. 2016, 21:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.19.
označiť príspevok

ranexil muž
   30. 9. 2016, 22:02 avatar
ako mi povedal moj kamos roli. mame firmu.
4 uradnici a traja tu robime.
Ty o svajci nevies ani hovno, aj ked zijes v nemecky hovoriacej krajine.
Rakusania vzdy boli ti hlupi. Mate cca 10 percent nezamestnanost. Lebo mate obcanoc ciganov z juhosky.


22.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   30. 9. 2016, 22:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.24.
označiť príspevok

ranexil muž
   30. 9. 2016, 22:12 avatar
nejdem. Ale z celkej europy si rozumiem najlepsie s ludmi so svajcu a z italie. Ale aj nemci su fajn.
Ale rakusania su tupi.
upadok rakuska je nezvratny. Kym v 89 roku malo z cs 15 percent ludi vs vzdelanie, v rakusku to malo tak necelych sedem.
a preto dnes uz su prakticky rakuske firmy ovladane z vych. europy.
A to tvrdia oni sami ...teda u teba v tej krajine vsemoznych moznosti, najm,a pre moslimocňv a ciganov z juga.


25.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   30. 9. 2016, 22:14

Príspevok bol vymazaný administrátorom.26.
označiť príspevok

ranexil muž
   30. 9. 2016, 22:16 avatar
aj ty si len cigana


27.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   30. 9. 2016, 22:18

Príspevok bol vymazaný administrátorom.29.
označiť príspevok

ranexil muž
   30. 9. 2016, 22:21 avatar
ty si ako studna na pusti, kazdy tam uz namocil krcah. Ja po pustiach nechosim a ni do pice nepojdem.
blba kunda. sa nauc byt slusna, ked hovoris s chlapom...ved si moslimka? ci nie?


30.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   30. 9. 2016, 22:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.31.
označiť príspevok

megamikro muž
   30. 9. 2016, 23:01 avatar
V tomto si velmi krátkozraká lebo u nás by nikdy neurobili a ani nikdy neurobia žiadny ludia v akejkolvek vláde nič iné len to čo im je dovolené poručníkmi ktorý ich tahajú za nitky a čo sa týka poľnohospodárstva platí to dvojnásobne.Samozrejme výnimkou sú vnútroštátne fazulky.


32.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   30. 9. 2016, 23:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.35.
označiť príspevok

mamaleone muž
   1. 10. 2016, 06:32 avatar
ano je debilná vláda , lebo je riadená z inakial, ale to nemá nič spoločné s článkom pokial by si bola objektívna tak by si porovnávala čo bolo dobré za socíku a čo teraz, je to neporovnatelné!!


41.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   1. 10. 2016, 13:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.17.
označiť príspevok

sta2rky muž
   30. 9. 2016, 21:57 avatar
14. A vôbec to nezáleží na aktuálnej vláde.


37.
označiť príspevok

Peťo muž
   1. 10. 2016, 08:44 avatar
...mal robotu napr. až do penzie to mladých ale aj starších neskutočne deptalo.
Dnes robiť nemusíš ,tým pádom nebudeš mať čo jesť ,piť ...a v podstate zomrieš .
To ťa nedeptá ?
V podstate ,ak dnes nemáš peniaze ,tak ťa ostatný ose*ú a nechajú zomrieť .
Je to lepšie ?
Či ?
A ja vie čo píšem ,pretože som bol nezamestnaný a viem aké to je byť bez peňazí v tomto vašom "vyštrnganom" svete vy vrahovia !


38.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   1. 10. 2016, 13:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.39.
označiť príspevok

Peťo muž
   1. 10. 2016, 13:09 avatar
Presne tak .


40.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   1. 10. 2016, 13:27

Príspevok bol vymazaný administrátorom.44.
označiť príspevok

dorota
   1. 10. 2016, 14:23 avatar
takze hlupi sentimentalisti potrebuju priamu demokraciu?! :-D
okej, balim kufre....  


48.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   1. 10. 2016, 19:57

Príspevok bol vymazaný administrátorom.46.
označiť príspevok

-era- muž
   1. 10. 2016, 19:45 avatar
ad: "Zamestnaný je chudák"

Chudák voči čomu? Voči predstavám, čo všetko by chcel mať? Tak potom tie predstavy robia z neho chudáka.
Možno to bude preto, že skromnosť sa dnes nenosí a je chápaná ako utrpenie


47.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   1. 10. 2016, 19:55

Príspevok bol vymazaný administrátorom.49.
označiť príspevok

-era- muž
   1. 10. 2016, 20:13 avatar
Asi sa prosto nezhodneme na pojme "dôstojný život".

Mzda klesá smerom zo západu na východ. Keď sa pozeráme na západ, je naša mzda malá, keď sa pozeráme na východ, je naša mzda vysoká. Takže "v inej krajine" nie je tak celkom košér vyjadrenie. Bulhari a Ukrajinci by asi boli celkom spokojní.

karierainfo.zoznam.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk-


50.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   1. 10. 2016, 21:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.45.
označiť príspevok

Lemmy muž
   1. 10. 2016, 14:34 avatar
Peťo, takých ako si ty, je málo, a navyše sa neviete v ničom zhodnúť, takže je mizivá nádej na zlepšenie. Buď začneš myslieť, a zmeníš svoj život sám, alebo zomrieš v tej biede, v akej žiješ. Naozaj ti nikto nepomôže, ak sám nebudeš vedieť ako to zmeniť.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:47,  Tu si trápny len ty sám.
dnes, 18:43,  No veru jarabaku, takto teplo ste si hrkutali a snivali......
dnes, 18:41,  Lemmy dokážeš aj niečo iné , ako len obhrýzať gaštany starým komunistom? Si trápny...
dnes, 18:39,  Šimečka nehovorí o svetlej, ale lepšej budúcnosti pre všetkých.
dnes, 18:37,  qwert no vidíš , už začínaš so mnou súhlasiť , tak si to zapamätaj.
dnes, 18:35,  qwert si ty len chuj nekonečný a popisuješ tu svoje teplé snívanie.
dnes, 18:32,  qwert ty stále nevieš aký je rozdiel medzi zlodejom a bláznom? Začínaš sa podobať....
dnes, 18:30,  Lemmy tak to sme na jednej lodi. Komunisti pod vedením Brežneva stratili svoju tvár, no ich...
dnes, 18:12,  …a pre celý národ.*39 Celý národ má v paži nejaké obskúrne názory starého komunistu.
dnes, 18:10,  hanbiš sa za svoju minulost jarabáku? tvoje nadšenie ako komunistu nemalo chybu Ahoj,...
dnes, 18:01,  spominaš si jarabaku? Ako komunista spomínam na komunistickú schôdzu, ktorá sa konala...
dnes, 17:56,  qwert niečo podobné som ti už doporučil , neopič sa ty prd.
dnes, 17:56,  Matoviča mám rovnako v paži ako komunistov.
dnes, 17:55,  Lemmy aký si len hlúpy demagóg a čo tak čítať Matoviča? Tebe by to možno pomohlo. Vo...
dnes, 17:51,  To maš ako ked opica pozera do zrkadla, a je zhrozena z toho ako sa škeri a škrieka pri tom....
dnes, 17:50,  qwert ty si bol na Catrových schôdzach? Ako vidím, všetko maž z reálu prvej ruky. Ešte...
dnes, 17:49,  No to je fakt...bolo by dobre, ak by sa ti tie hluposti, čo nosíš medzi ušami, trochu...
dnes, 17:48,  Matovič, toho vela nedokazal....vdaka covidu....a mafiam Fico, využil covid vo svoj...
dnes, 17:46,  Takých Šimečkov v histórii tu už bolo a prajem ti , aby si si ho užil ako Taliani , či...
dnes, 17:45,  Nuž, prečítal si si názory 2 komunistov. Tak totiž uvažujú mnohí komunisti.
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Úspech v manželstve nezáleží len na tom, aby sme našli toho
pravého partnera, ale hlavne na tom, aby sme my sami boli tou pravou osobou.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(140 686 bytes in 0,195 seconds)