Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Život ako v zlej telenovele

14
reakcií
733
prečítaní
Tému 20. júla 2015, 19:36 založil savras.

podobné témy:1.
označiť príspevok

savras žena
   20. 7. 2015, 19:36 avatar
Život ako v zlej telenovele

Určite ste niekedy aspoň letmo zhliadli zopár dielov oných nekonečných telenoviel, v ktorých sa neustále a dookola riešia tie najbanálnejšie problémy. Hlavné postavy sa s veľkou vervou vkladajú do svojich radostí, obáv, starostí, lások, nepriateľstiev, sporov, intríg, úkladov, úspechov, plánov a mnohého iného. Je to kolotoč, točiaci sa stále dookola.

Diváci, ktorí sú na sledovaní telenoviel závislí si nechcú nechať ujsť ani len jediný diel, avšak nezaujatý pozorovateľ ľahko zistí, že v podstate o nič neprichádza, i keby mu uniklo hoci aj niekoľko desiatok dielov.

Avšak i napriek mnohému, čo sa dá telenovelám vytknúť, majú predsa len jeden klad. Klad, spočívajúci v nastavení zrkadla banalite života väčšiny ľudí, naplno ponorených do svojich každodenných radostí a starostí. Ponorených do nich tak, že ich duševný pohľad a celé ich životné snaženie sú zamerané iba týmto jediným smerom.

Naplno ich to pohlcuje a paradoxne, čím viac sa svojimi problémami zaoberajú, tým viac problémov a starostí pred nimi vyvstáva. Čím viac vecí riešia, tým viac sa im ukazuje vecí, ktoré riešenie potrebujú. A práve obmedzené upriamenie duševného pohľadu ľudí týmto jediným smerom bolo v telenovelách dovedené až do absurdnosti a smiešnej malichernosti, nastavujúcej zrkadlo nedôstojnosti života mnohých. Nedôstojnosti života, polapeného do pasce vlastných problémov a radostí ako do kolotoča, točiaceho sa neustále dookola a pomaly rozomieľajúceho ľudskú osobnosť až k hranici trápnosti a úbohosti. Až sem totiž dospeje časom človek, ktorého vnútorný pohľad je neustále upretý iba na seba samého bez toho, že by sa niekedy dokázal duševne odpútať a nasmerovať svoju pozornosť kamsi inam.

A síce smerom nahor! Smerom k výšinám! Každý človek by totiž mal byť schopný zameriavať svoj pohľad a svoje snaženie týmto smerom s rovnakou vervou a s rovnakým zaujatím, s akým je zameraný na seba samého a svoje vlastné problémy.

Pretože to však nerobíme, zostávame uväznení v malichernosti a v bezvýchodiskovosti neúspešného hľadania konečných riešení svojich problémov. Lebo paradoxne, tieto riešenia môžeme nájsť iba vtedy, ak sa dokážeme duševne odpútať a zamerať svoju pozornosť nahor. Až tým totiž vzniká potrebný nadhľad, prostredníctvom ktorého sme schopní uvidieť všetky svoje problémy, ba celý svoj život v úplne inom svetle. Neraz ich potom vidíme v celej ich malichernosti, ktorá ani nezasluhuje našu pozornosť.

Paradoxne totiž platí, že mnohé problémy sú neriešiteľné práve preto, že sa ich až príliš kŕčovitým spôsobom snažíme riešiť. Ich skutočné riešenie spočíva v odpútaní sa od nich a v prenesení nášho duševného pohľadu smerom nahor.

Ale akom pohľade nahor je to tu vlastne stále reč? Kam má človek pozdvihnúť svoj zrak od kolotoča každodenných problémov? Kam ho má nasmerovať?

Odpoveď je jednoduchá a jednoznačná. Skrýva sa v prvom prikázaní, ktoré nám jasne ukazuje, kam máme dvíhať svoj pohľad a upriamovať svoju pozornosť. Ukazuje nám, čo máme v skutočnosti považovať za najdôležitejšie. Toto prikázanie znie: Ja som Hospodin, tvoj Boh, nebudeš mať iných bohov, ktorým by si sa klaňal.

Inými slovami povedané: Človeče, nauč sa dvíhať svoj zrak k Najvyššiemu a usiluj sa poznávať jeho Vôľu a jeho Zákony. S pohľadom upretým k Výšinám sa snaž žiť podľa Vôle Stvoriteľa a jednať podľa jeho Zákonov. Ak budeš takto činiť, vzdialia sa od teba všetky problémy a ty budeš šťastný.

Ježiš to povedal trochu inak: Milovať budeš svojho Pána, celým svojim srdcom, celou svojou mysľou a celou svojou silou.

Alebo ešte omnoho radikálnejšie: Kto ma nemiluje viac, ako svojho brata, sestru, manželku, matku, či deti, ten ma nie je hoden.

To inými slovami znamená, že ten, kto nepostaví hodnoty Božie, a síce poznanie jeho Vôle a jeho Zákonov na najvyššiu priečku vlastného hodnotového systému a neustále k nim nevzhliada, ten sa stáva nehodným dobra, prúdiaceho z Výšin. Takéhoto človeka bude preto každé trvalé šťastie obchádzať a on navždy uviazne vo svojich neustále sa opakujúcich problémoch.

Toto je teda onen pohľad, ku ktorému má smerovať náš zrak. Nemá byť neustále upriamený iba na nás samotných a na naše problémy, nemáme o nich donekonečna hĺbať a nimi sa zapodievať, i keď aj tomu treba dopriať patričný priestor.

My však musíme mať pred vnútorným zrakom predovšetkým tie najvyššie a najvznešenejšie ideály, to jest snahu kráčať k Svetlu a približovať sa žitím vlastného života Vôli Najvyššieho a jeho Zákonom.

Máme v tom byť ako deti, ktoré s učia chodiť a ktoré pri tom možno aj stokrát spadnú. Avšak vždy vstanú a znova a znova kráčajú vpred. Zbytočne nehĺbajú a neskĺzajú k nikdy nekončiacim, vnútorným analýzam, ale s pohľadom upretým k vysokému cieľu vždy po každom páde a neúspechu vstanú a pokračujú vpred. Vpred a nahor!

Všetko je prosté a jednoduché. Ak dokážeme upriamiť celé svoje životné snaženie smerom k Svetlu, naša cesta nám bude až zázračne urovnávaná. Urovnávaná vo všetkom! Či už v práci, v našich hmotných pomeroch, alebo v spoločenských, rodinných, či najužších, partnerských vzťahoch, pretože veľkosť a vznešenosť cieľa, za ktorým kráčame, zodpovedajúcim spôsobom formuje, harmonizuje a zušľachťuje celý náš život. Lebo jedine v smerovaní k Svetlu a k Výšinám sa skrýva náš osobný, hmotný i duchovný vzostup.

kusvetlu.blog.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk v spolupráci s M.Š.
Súhlasí Sloven, huranato


2.
označiť príspevok

Sloven muž
   20. 7. 2015, 19:42 avatar
Presne, je len jedná Pravda, ktorá ukazuje ľudom ten správny smer, pokiaľ ozaj stoja o večný život...Pravda od Boha!!!


4.
označiť príspevok

fajer
   20. 7. 2015, 19:51 avatar
nie od boha ale od M.Š, tie sračky ešte niekto číta....


5.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 7. 2015, 20:11 avatar
Uz ked som videl Savrasa online, cakal som kedy pride jeden z jeho prispevkov na blog...

Zase vela slovami nepovedane nic...mlatenie prazdnej slamy..
Jeho texty sa tak nasilu snazia vyzerat hlboke, az su plytke..
Skor mi pride, ze to nie je ani o Bohu, ale o chvaleni sa retorikou...
Súhlasí milky945


9.
označiť príspevok

Sloven muž
   20. 7. 2015, 20:26 avatar
škoda je skôr to, že neobhajuje to, čo píše...
Súhlasí Wolfe


13.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 7. 2015, 03:42 avatar
Savras....súhlasím....len neviem,prečo vždy dáš/alebo cituješ/ niečo,čo nie je úplne správne,biblické?!
Citujem ťa..:"Paradoxne totiž platí, že mnohé problémy sú neriešiteľné práve preto, že sa ich až príliš kŕčovitým spôsobom snažíme riešiť. Ich skutočné riešenie spočíva v odpútaní sa od nich a v prenesení nášho duševného pohľadu smerom nahor."
Tieto slová mi totiž pripadajú ako pekná,ošúchaná fráza. Základná myšlienka je správna a biblická,...ale používaš príliš "vzletné slová" a frázy na opis ľudských problémov.
Na jednej strane sú základné problémy sveta/hlad,choroby,smrť,nenávisť...atd/.....ktoré v konečnej miere môže odstrániť iba Boh,ale na druhej strane by som nebol tým,..."kto sa len pozerá hore",...a zatiaľ ho zvalcuje kamion,lebo sa nepozerá pred seba.
Ale vážne......je zrejme,že problémy každého trápia,aj kresťana. Ale mnohým problémom sa môžme vyhnúť a mnohé môžeme úspešne vyriešiť. Samozrejme,nie všetky. Ak urobíme v rozumnej miere ,všetko čo môžme,tak to ostatné necháme v Božích rukách a neprepadávame zúfalstvu....to ak ide o naše osobné problémy. A neradil by som -"odpútať sa od nich"/ignorovať ich/....ledaže iba vtedy,ak to chápeme v dôvere,/ako som už citoval/že sme urobili všetko čo sme mohli a ostatné nechávame v rukách Božích a v dôvere ,že nás posilní/ak už nám nepomôže odstrániť náš problém/. Vid......apoštol Pavol a jeho "osteň v tele"!
Kresťan má pomoc aj v tom,že jeho nádej a viera mu pomáhajú,aby ho starosti nepremohli, a aby sa im teda nepoddával.
Ale vždy sa snažil ich biblickým spôsobom riešiť. A to nie spôsobom ako tvrdia istí poradcovia..."mysli ružovo",....pozitívne a všetko bude dobre. Nie! Kresťan nie je ani fanatik,ani lenivec,ani ten,kto sa spolieha na zázrak od Boha, a tudiž nemôže ignorovať isté problémy! Tým sa oni samy nevyriešia!
A pozeraním do "svetla" neurovná preto "zázračne " naše problémy. To,čo môžeme urovnáme my,s pomocou Boha/ked vieme vdaka jeho Slovu riešiť problémy/,....a to ostatné/už menované/ vyrieši Boh prostredníctvom Božej vlády,nového spravodlivého sveta.
Súhlasí Wolfe, milky945


15.
označiť príspevok

Wolfe muž
   21. 7. 2015, 13:20 avatar
100 BODOV

"Paradoxne totiž platí, že mnohé problémy sú neriešiteľné práve preto, že sa ich až príliš kŕčovitým spôsobom snažíme riešiť. Ich skutočné riešenie spočíva v odpútaní sa od nich a v prenesení nášho duševného pohľadu smerom nahor."
Presne tak isto aj mne pride tato fraza osuchana.. ako som pisal v 5...


3.
označiť príspevok

YouLove
   20. 7. 2015, 19:46 avatar
Ale rozprávky majú vždy dobrý koniec, nie?
Súhlasí fajer


6.
označiť príspevok

zoozoo muž
   20. 7. 2015, 20:20 avatar
existuje aj dobra telenovela?


7.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 7. 2015, 20:22 avatar
Veď to je subjektívne? Pre niekoho aj dobrá je zlá.


8.
označiť príspevok

Lemmy muž
   20. 7. 2015, 20:24 avatar
Otáznik som chybne pridal. Nemá byť.


11.
označiť príspevok

zoozoo muž
   20. 7. 2015, 21:40 avatar
aj trpaslika v zahradke potom mozno vnimat subjektivne.


14.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 7. 2015, 03:45 avatar
6....tá,ktorá má len jednu časť,jeden diel! 


10.
označiť príspevok

Oleandra žena
   20. 7. 2015, 21:37 avatar
Telenovely chytia cloveka ... clovek sa nimi sputa a robi vsetko preto, aby videl kazdý diel..aby mu nic neuniklo..
ma to v sebe akýsi magnet. Tvorcovia vedia, co ludia chcu vidiet..
preto sa im vyhýbam..nemám rada, ak ma "cosi" takto naprogramuje.. oberá o cas, zatemnuje mozog...ale niekedy som ich sledovala...sa priznám .)


12.
označiť príspevok

Karola žena
   20. 7. 2015, 23:39 avatar
stačil posledný odstavec.., každý občas prežíva svoju vlastnú"telenovelu" :D...vždy ma pobaví fráza "vôľa najvyššieho" )
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 06:05,  13:17 zjavenie.... Ale mame uz Aj kreditky....*21*39
dnes, 04:12,  Čiže ani jeden - a len si klamal. *04
dnes, 02:57,  Ty bhuzerantsky pedofilny protislovensky S.I.S karsky kckct oziareny voda sa uz aj na teba vari...
dnes, 02:53,  co je vy kckcti S.I.S karsky protislovensky nakazeny zvrateny buzerantsky pedofilny
dnes, 01:05,  Stúpa vám na otlak....troli nevídan?*03 Ale kľudne sa navzájom pofukavajte......a môžte...
dnes, 00:05,  Tak este je tu ten hokejis, ten ho bude krmit stale, ale cim menej ludi tychto trollov krmi, tym...
dnes, 00:03,  Dobrú noc ti želám. *04
dnes, 00:02,  Je to tak, netreba ho kŕmiť a on prestane spammovať, či ?
dnes, 00:00,  Kacir pravdu si mal, ze toho obertrolla Osvieteneho treba ignorovat, nezozieraj sa s nim, je to...
včera, 23:58,  https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/39468298_10212100745943286_8184530000410574848_n.jp...
včera, 23:44,  www.youtube.com/watch?v=xUBRjua1XJI
včera, 23:44,  www.youtube.com/watch?v=xUBRjua1XJI
včera, 23:43,  www.youtube.com/watch?v=xUBRjua1XJI
včera, 23:39,  https://magazin1.sk/velky-prejav-talianskej-politicky-ked-vam-vadi-kriz-chodte-do-islamskych-kraj...
včera, 23:39,  kup jej nove teplaky
včera, 23:33,  Ne veď hovorím, piča zo západu, odjebok, potrat američanov.
včera, 23:32,  No veď vypadá ako mulica ale s rodakom to nemala lahke . Mohla menej chlastať ale zase menej...
včera, 23:32,  Ako keby som teba videl, svaly, pupok a mozog kolibríka.
včera, 23:31,  už to vieme...
včera, 23:31,  Rekapitulácia...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Zdraví majú tisíc prianí, chorí iba jedno.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(76 691 bytes in 0,559 seconds)