Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Ziegler: Hlad je organizovaný zločin

84
reakcií
1907
prečítaní
Tému 28. februára 2013, 18:20 založil Boris_I..

podobné témy:1.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   28. 2. 2013, 18:20 avatar
Jean Ziegler neúnavne bojuje proti hladu a gamblerom, ktorí so stávkami na potraviny zhrabujú miliardy.

Na celom svete zomiera každých päť sekúnd jedno dieťa hladom. Toto nenecháva Jeana Zieglera, bývalého zvláštneho spravodajcu OSN pre právo na potraviny, na pokoji. V interview s derStandard.at hovorí o “bankovom banditizme”, agrárnych špekulantoch, o kanibalskom svetovom poriadku a pôvode globálneho hladu.

“Dospelý človek môže spravidla žiť tri minúty bez dýchania, tri dni bez toho, že by pil, tri týždne bez toho, že by jedol. Viac nie. Potom začína telesný úpadok. Pri podvyživených deťoch sa prejavuje boj so smrťou omnoho skôr. Najprv spotrebuje telo svoje rezervy cukru, potom tuku. Deti začnú byť letargické. Strácajú rapídne na váhe. Zrúti sa imúnny systém. Hnačky zrýchlia vyčerpanie. Ústni paraziti a infekcie dýchacích ciest spôsobujú strašné bolesti. Potom začne odbúravanie svalov. (…) Ich ruky sa bezvládne kyvocú na tele. Ich tváre sa podobajú starcom. Potom nasleduje smrť.” (Koniec: nechávame ich vyhladovať. Hromadné ničenie v Treťom svete)

derStandard.at: Vám nie je zaťažko, zdôrazňovať vo vašej knihe, že každých päť sekúnd zahynie hladom jedno dieťa pod 10 rokov. Aký podiel má hrabivosť surovinových špekulantov na tomto hladomore?

Ziegler: Nie ja to tvrdím, ale Svetová organizácia pre výživu FAO. Mechanizmy, ktoré vedú k tomuto masovému vraždeniu sú veľmi komplexné. 2008/2009 najprv bankový banditizmus spustošil finančné trhy, následne pristúpili hedžové fondy, velkošpekulanti zväčša na surovinové burzy vo všeobecnosti a na burzy agrárnych surovín špeciálne. To je trh so zákazníkmi – zajatcami, pretože jesť musí každý.

derStandard.at: Avšak legálny trh.

Ziegler: Obchodník, ktorý špekuluje so základnými potravinami, je činný na všetkých frontoch a pohltí všetko, čo mu môže niečo priniesť. So špekuláciami na základné potraviny vyprodukuje s Futures (termínovanými obchodmi), Short Sellings, Leverage (pákovým efektom) a tak ďalej, celkom legálne astronomické profity. V priebehu jedného roku stúpla cena na svetovom trhu pre kukuricu o 63 percent, pre ryžu o 31,8 percenta, a cena pre tonu pšenice sa zdvojnásobila.

derStandard.at: Nie je to príliš jednoduché, urobiť zodpovedných za stúpajúce ceny surovín špekulantov?

Ziegler: Špekulant nie je jediným pôvodcom stúpania ceny, ale jeho zásahom sa zrýchľujú cenové pohyby. Od ostatných hospodárskych aktérov ho odlišuje okolnosť, že nič nekupuje pre vlastnú spotrebu. Vezmite si príklad: Tak pestovateľ obilia v Argentíne na jednej strane, ako aj majiteľ jednej siete pekární v New Yorku na druhej strane má záujem na fixnej cene. Obaja potrebujú plánovaciu bezpečnosť, aby mohli kalkulovať nasledujúci produkčný cyklus. Tento druh termínových obchodov je špekulatívny. Cena je umelá a nezodpovedá efektívnej tržnej cene. To je legitímne. Ak však účastníci trhu nie sú ani producenti, ani spotrebitelia, ide o čistú burzovú špekuláciu, ktorá nezodpovedá žiadnemu hospodárskemu osohu.

derStandard.at: Nástroje, ktoré používajú surovinoví špekulanti, sú deriváty a termínované kontrakty, trhy, preto – žiaden vynález posledných rokov. Čo sa teda zmenilo?

Ziegler: Nechajte ma odpovedať Olivierom Pastré, jedným z rozhodujúcich odborníkov na tomto poli: “Trhy pre derivátové produkty boli vytvorené už začiatkom 20. storočia v Chicagu. Avšak od začiatku 1990-tych rokov sa tieto novodobé finančné produkty zmenili z čistých poistných produktov na čisté špekulatívne produkty. Za menej ako tri roky sa podiel nekomerčných aktérov na trhu s kukuricou zvýšil zo 17 na 43 Percent.” Dnes držia veľké hedžové fondy 12.000 až 15.000 komoditných termínových kontraktov na kukuricu, sóju, obilie, ryžu a podobne, ktoré kupujú, predávajú, znovu kupujú a tak ďalej. Keď príde moment realizácie, cena na svetovom trhu exploduje.

derStandard.at: Na druhej strane stúpa hlad…

Ziegler: Kukurica, obilie a ryža kryje 75 percent svetovej spotreby základných potravín. Zatiaľ čo hedžové fondy v obvyklých manieroch investujú miliardy a miliardy špekulatívneho kapitálu, sú zo siedmych miliárd ľudí celosvetovo 1,2 miliardy “extrémne chudobných”. To znamená, že musia prežiť s menej ako 1,25 dolára na deň, najčastejšie však s oveľa menej. World Food Report hovorí, že svetové poľnohospodárstvo v dnešnej fáze vývoja by mohlo bez problémov denne uživiť 12 miliárd ľudí. To je zhruba dvojnásobok svetového obyvateľstva. Od začiatku tohto tisícročia neexistuje viac žiadny objektívny nedostatok potravín. Každé dieťa, ktoré práve teraz, keď spolu hovoríme, zomrie, je zavraždené.
Tento masaker sa deje v absolútnej a ľadovej normalite. Nie je to žiadne umieranie v diaľke. Každý o tom vie. 57.000 ľudí denne zomrie hladom, jedna miliarda z tých siedmych miliárd obyvateľstva sveta sú permanentne podvyživení. Ak vezmeme všetky dôvody smrti spolu, zanecháva každý rok túto planétu 70 miliónov ľudí. V roku 2012 zomrelo hladom, alebo bezprostredne na jeho následky 18,2 miliónov ľudí.

derStandard.at: Vy ste osem rokov neustále cestovali ako zvláštny spravodajca OSN pre právo na potraviny po územiach v núdzi tohto sveta. Stále ešte nestrácate silu.

Ziegler: Netrpím iracionálnou zlosťou, ale hnevom. Hnevom na túto totálnu absurdnosť. Hlad je dnes najväčším, najbrutálnejším, najdôležitejším dôvodom smrti na tejto planéte. Hlad je jeden organizovaný zločin, je dielom ľudí a ľudia ho môžu premôcť.

derStandard.at: Vy vidíte teda zodpovednosť v každom jednotlivcovi?

Ziegler: Každý vie, že toto strašné masové vraždenie by bolo možné zastaviť prostredníctvom spravodlivých ústavných reforiem v demokraciách už zajtra ráno. Len náhoda fyzického narodenia nás oddeľuje od obetí, nič iného. Nadchádza uvedomenie si solidarity, povstanie svedomia. Som o tom presvedčený. Che Guevara povedal: “Aj tie najhrubšie múry padnú kvôli trhlinám.”

derStandard.at: Kto môže teda skrotiť surovinových špekulantov?

Ziegler: Žiadna burza nefunguje v bezprávnom priestore. Ak by bol tlak občanov dostatočne silný, mohli by parlamenty okamžite uskutočniť revíziu a všetkých účastníkov trhu, ktorí nie sú výrobcovia, alebo spotrebitelia, vylúčiť z trhu so základnými potravinami. Neexistuje teda žiadna fatálnosť.

derStandard.at: V uplynulých rokoch všetky veľké investičné banky vo veľkej miere nastúpili s derivátmi do obchodu s agrárnymi surovinami. Teraz špekuluje aj Deutsche Bank znovu s potravinami.

Ziegler: Šéf Deutschen Bank, Jürgen Fitschen, si myslí, že špekulácie na agrárne suroviny je jeden normálny trhový proces. Tak ďaleko to aj súhlasí. Čo však zatajuje: ak jedným úderom vstúpia na trh tisícky špekulantov, stúpne cena za komoditné termínované kontrakty.
Jean-Paul Sartre napísal: “Pour aimer les hommes, il faut détester fortement ce qui les opprime” – aby sme ľudí milovali, treba veľmi silno nenávidieť, čo ich utláča“. Rozhodujúcim je slovo “čo”. Ide o štrukturálne násilie a nie o osoby.

derStandard.at: Mimo zákazu burzových špekulácií s potravinami žiadate aj zákazy pre motorové biopalivá.

Ziegler: Američania spálili posledný rok 138 miliónov ton kukurice – to je 40 percent celej úrody kukurice – a stovky miliónov ton pšenice, aby vyrobili bioetanol a bionaftu. Je pravda, že sa klíma vyvíja k horšiemu. Je pravda, že je za to zodpovedný neprimeraný únik CO2. Je aj pravda, že tento CO2-únik pochádza z fosílnych energií. Nápad, nahradiť fosílnu energiu obnoviteľnou, nie je na prvý pohľad totálne absurdná. Avšak: vo svete, kde každých päť sekúnd zomiera hladom jedno dieťa, je agropalivo, vyrobené zo spálenej potraviny, zločinom proti ľudskosti.

derStandard.at: V EÚ má 2020 desať percent vynaloženej energie pozostávať z obnoviteľnej energie…

Ziegler: Táto direktíva musí byť anulovaná. V EU-27 nemajú roľníci potrebnú pestovateľskú plochu, aby mohli zabezpečiť toto masívne pestovanie rastlín. A čo robí prezident Európskej komisie José Barroso? Pred nedávnom dohodol z Mozambikom prenájom 55.000 hektárov ornej pôdy. Táto má dodávať palmový olej a cukor pre výrobu bioetanolu. Naviac sa to deje tam, kde je hlad medzi africkými roľníkmi a obyvateľstvom najhorší.
Kanibalský svetový poriadok je ovládaný celkom úzkou triedou finančnej oligarchie podľa princípu maximalizácie profitu: desať koncernov kontroluje 85 percent celosvetovo obchodovaných potravín. Samozrejme sa títo nesnažia bojovať proti hladu v Somálsku. Je to štrukturálne násilie, ktoré obsahuje tento kanibalský svetový poriadok, nie zlomyseľnosť jednotlivca.

derStandard.at: Ako môže byť toto štrukturálne násilie zlomené?

Ziegler: Peter Brabeck-Letmathe, jeden Villachčan, je vysoko postavený výkonný prezident najväčšieho potravinárskeho koncernu na svete: Nestlé. Je civilizovaným človekom, vie čítať a písať, chodí zrejme do kostola, zdá sa byť relatívne rozumným človekom. Ak však Brabeck ročné zhodnotenie akcionárom Nestlé nevyženie hore o určité percento, je sám behom najkratšej doby bez práce. Bodka.
To isté platí napríklad aj pre skupinu Cargill, ktorá posledný rok kontrolovala 29,8 percenta všetkého obchodovaného obilia na svete. Keď tam tamojší šéf exekutívy ročnú mieru zisku masívne nezvýši, je preč. To je to štrukturálne násilie na našej planéte. Diktatúra koncernov na tom to svete musí a môže byť zlomená slobodnými občanmi a občiankami. Francúzsky spisovateľ Georges Bernanos povedal: “Dieu n’a pas d’autres mains que les nôtre” – Boh nemá žiadne iné ruky, ako naše. Buď zlomíme tento kanibalistický svetový poriadok, alebo to neurobí nikto.

(Interwiev : Sigrid Schamall, derStandard.at, 21.2.2013)

Jean Ziegler – narodil sa v roku 1934 ako Hans Ziegler v Thune vo Švajčiarsku. Je sociológom, politikom a autorom. Od 1967 až do jeho odvolania 1983 a znovu od 1987 do 1999 bol ženevským poslancom Národnej rady za Sociálne demokratickú stranu. Od 2000 do 2008 bol zvláštnym spravodajcom OSN pre právo na potraviny. 2008 bol Ziegler zvolený do poradného výboru Rady pre ľudské práva. Do 2002 bol mimo to profesorom pre sociológiu na Ženevskej univerzite, ako aj stálym hosťujúcim profesorom na Sorbonne v Paríži. Ziegler bol spriatelený s Jean-Paul Sartrom a Simone de Beauvoir, ktorí ho primäli zmeniť si meno na Jean. Počas Kubánskej účasti na prvej svetovej konferencii OSN o cukre 1964 v Ženeve, bol dvanásť dní šoférom Che Guevaru. Žije v druhom manželstve s historičkou umenia Erica Deuber-Ziegler a je otcom jedného syna.

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Zdroj: DERSTANDARD
Súhlasí trin i ty


2.
označiť príspevok

zajomato
   1. 3. 2013, 05:36 avatar
boris trafil si do čierneho, máš aj nejaký návrh čo môžem ja, ty on, všetci s tým niečo urobiť?
Súhlasí Chuck Norris


4.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 07:57 avatar
Iste, riesenie je v zjednoteni myslenia vacsinovej masy ludi. Ak si kazdy riadne pripusti, co sa deje a prestane si hlavne domyslat vlastne scenare, da sa zjednotit. Dalej treba zial vyhodit cely parlament, inej cesty niet. Tie struktury su tam prehnite do spiku kosti. Treba opustit EU a menu euro. Dalej treba zakazat zisk a povolit len mzdu, vsetko ostatne musi podnikatel preinvestovat. Nik mu nic nezoberie.. Zaviest svoju menu, zakazat bankam urok a do 10 rokov je tu jedna z najsilnejsich ekonomik sveta.
Súhlasí luke85


5.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 3. 2013, 08:06 avatar
Borisko, smiech je vraj zdravý, ďakujem ti.......     


6.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 08:13 avatar
Dobre trtienko. Tvoj smiech je ale chorobny smola.


7.
označiť príspevok

zajomato
   1. 3. 2013, 09:23 avatar
4/boris, ídea to je pekná, ale ako by si to zrealizoval, ja osobne odmietam násilné riešenie, samozrejme že ideálne by bolo zmeniť posuv v myslení ľudí, ale to je na niekoľko generácii...


11.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 10:01 avatar
Ved netreba nasilie.. Nasilie ale bude, ak sa s tym co najskor nic nespravi. Potom mozeme definitivne ocakavat vela nasilia.
Ale masa dokaze veci menit aj bez nasilia. Stacilo sa dat dokopy a polozit jasne poziadavky.
Ludia nejako zabudli, ze maju demokraciu a mozu vladu odvolat kedykolvek! A netreba k tomu ziadne nasilie.
Súhlasí luke85


8.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 3. 2013, 09:31 avatar
A nieco konkretne co napr urobis, robis ty?
Súhlasí Hemera


9.
označiť príspevok

zajomato
   1. 3. 2013, 09:40 avatar
8/chucris, začnem od seba, jedno z možných riešení je regulovaná pôrodnosť, matička Zem je preľudnená, čoskoro ju zamoríme odpadom z našej produkcie...


10.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 3. 2013, 09:44 avatar
9/ Ten priklad je ako od teba?...nerozumiem. To ako susedam chodis podvazovat vajecniky? Ved bud konkretny, co robis pre to a nie tvoje zelanie aby to tak bolo. Uved cin.
Súhlasí Hemera


12.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 10:02 avatar
Ja sa pridam.


56.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 3. 2013, 15:51 avatar
No dobre...to su dvaja co budu chodit podvazovat vajecniky... A my? My co mame robit...Ved porad..


20.
označiť príspevok

luke85 muž
   1. 3. 2013, 11:57 avatar
A vieš, že máš pravdu, Boris? Ten systém, čo navrhuješ, je ešte efektívnejší ako libertarianizmus.
Súhlasí Boris_I.


34.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 13:26 avatar
Jasne, ze .. ved toto je odskusane a plne funkcne.. Az tak, ze nemci preberali vsetky zakazky sveta... Na co ich medzinarodne spolocenstvo v 1955 stoplo.
Súhlasí luke85


39.
označiť príspevok

luke85 muž
   1. 3. 2013, 14:23 avatar
Tiež si počul tú reláciu s Rudom Vaským? Ja to mám odtiaľ.
Súhlasí Boris_I.


3.
označiť príspevok

havran
   1. 3. 2013, 06:50 avatar
Prečo sa pýtaš Borisa? Nemáte u vás farára? 


13.
označiť príspevok

Mojka žena
   1. 3. 2013, 10:10 avatar
v tretej časti článku vynorila sa otázka: Je Slovenská republika právnym štátom?..žalostné je čítať motto: súdnictvo SR je na úrovni afrických štátov..dôvod uvedený v Závere..a sme opäť pri KSČ, ale aj ostatných politických strán!
každý číta, čo ho zaujíma  


14.
označiť príspevok

dorota
   1. 3. 2013, 10:25 avatar
ja s tym cjlapikom suhlasim. presne nacrtol absurdnost.


15.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 3. 2013, 10:51 avatar
Na presadenie čohokoľvek sú potrebné tri veci : mať myšlienku, vedieť ako ju dosiahnuť a mať k tomu moc . Ak chýba čo len jeden aspekt, tak to nikdy nefungovalo a ani nebude. Borisove tu prezentované nápady sú naivné a nerealizovatelné a vlastne nič neriešia, čiže chýba už prvá podmienka.........sám sebe protirečí, napr. zákaz zisku a zároveň povinnosť investovať, nuž čo sa investuje, predsa zisk......ale to je iba odrobinka z kopca naivných hlúpostí, zrejme vyplývajúcich z toho že dotyčný vonkoncom netuší ako funguje svet.........
Súhlasí dorota


16.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 11:10 avatar
Hovori z teba len nevedomost a ziarlivost.
Zakazat zisk znamena zakazat si cely zisk ponechat na osobne ucely.. bazeny, limuziny vily.. Na toto mu ostane jeho plat.
Ostatok zisku sa musi preinvestovat do firmy ako takej, ci sa hodnota vytvarana trhom neprerozdeluje tak extremne, ale ostava nieco aj u beznych ludi a ti dokazu podporovat ekonomiku. Toto je strategia Tomasa Batu. Takze ak si myslis ze je to naivne, tak vravis, ze Tomas Bata, jeden z najznamejsich a najuspesnejsich podnikatelov minuleho storocia bol naivny.....
Súhlasí luke85


17.
označiť príspevok

karas muž
   1. 3. 2013, 11:24 avatar
Ty budes asi další z rady, čo si myslí: sused má viac ako ja, je zlodej. Zobrať. 
Súhlasí Hemera


21.
označiť príspevok

Mojka žena
   1. 3. 2013, 11:57 avatar
karas, vraj Zobrať a kto berie?..Predsa naše zákony..jednou rukou dajú a druhou dvakrát Zoberú!..práve kvôli tým zákonom príde cca. 7000 ľudí o chlieb náš každodenný :(
hnonline.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


28.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 3. 2013, 12:20 avatar
Ak poznáš lepší štát, utekaj tam........ja netvrdím že všetko je super, ale tiež iba pindáš.......


29.
označiť príspevok

Mojka žena
   1. 3. 2013, 12:32 avatar
keď už, tak pindajú Hn..ja iba informujem a čom pindajú 
Súhlasí majomajo


38.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 13:37 avatar
Nie.


19.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 3. 2013, 11:45 avatar
To je hlúposť zakázať zisk znamená zakázať jeho tvorbu, znamená to robiť iba za náklady ani vyjadriť sa nevieš. To čo píšeš je o užití zisku ale tiež je to hovadina v tvojom podaní, lebo kto bude rozhodovať o použití toho zisku ? Rada náčelníkov DF na čele s tebou ? Vieš ty vôbec ako sa tvorí zisk ? Asi nie.....Kto T.Baťovi zákonom či inak prikázal konať ako konal ? On si žiaden zisk pre osobné účely nenechával ? Je to taká hovadina, tie tvoje naivné tvrdenia, že až, nevieš najzákladnejšie pravidlá ekonomiky........Okrem toho píšeš ako by Slovensko bolo pupok sveta a celý svet sa bude automaticky riadiť tým čo povieš . Čo myslíš urobia firmy po prípadnom zákaze zisku, ak zistia že všade inde okolo nás a na celom svete je povolený ? Nikto tu neostane , ani domáci podnikatelia, nikto a dôsledky ? Ale to je na tvoj mozog asi veľa......


22.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 12:00 avatar
Je to tam jasne napisane, ak to nechapes, tak s tym ja nic neurobim.


25.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 3. 2013, 12:14 avatar
Nie je to napísané jasne, lebo to čo vraj majú preinvestovať je práve ten zisk ktorý si zakázal, ale dobre , aj tak je to hovadina, ešte nedávno si tu tvrdil že treba zakázať aj peniaze, hehehehe, to zisk potom bude 5kg zemiakov alebo polovica auta ?        


32.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 13:18 avatar
Zakazal ponechat si cely zisk a miesto toho si pisat normalnu mzdu.
Naco sa miesas do veci o ktorych nemas sajnu? zbytocne sa nasilne strapnujes.
Súhlasí luke85


33.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 3. 2013, 13:20 avatar
Hehehehe, no Boh nás ochraňuj pred takými ľuďmi ako ty........normálna mzda, hehehehehehe


37.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 13:31 avatar
Boh nas ochranuj pred takymi neludmi ako si ty.


18.
označiť príspevok

dorota
   1. 3. 2013, 11:37 avatar
suhlasim aj s matom, naivita tam je u borisa, lebo zakazovat zisk ktr je motivom k podnikaniu vseobecne je absurdne.


23.
označiť príspevok

luke85 muž
   1. 3. 2013, 12:00 avatar
Pozor! Tento systém bol zavedený v povojnovom Nemecku a osvedčil sa. Nech odídu tí podnikatelia, čo chcú si len niečo urvať a nech tu zostanú len tí, ktorí chcú reálne podnikať. Borisov systém je jeden z najlepších, aké som doteraz poznal.
Súhlasí Boris_I.


24.
označiť príspevok

karas muž
   1. 3. 2013, 12:10 avatar
Povojnové Nemecko. Až na to, že si mýliš zisk s daňami.( preinvestovanie daní) A takéto opatrenie by perspektívny laureát Nobelovej ceny, Boris neprežil. 
Súhlasí majomajo


26.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 3. 2013, 12:17 avatar
Taký stimul bol aj u nás asi pred 10 rokmi, kedy sa časť dani zo zisku mohla preinvestovať, ale zázraky to neprinieslo a už dávno to aj zrušili........ono všetko ale úplne všetko v ekonomike existuje iba na kritériu tvorby zisku, neexistuje žiadne iné podobné kritérium či stimul prečo ľudia podnikajú.......reguľovať dsa podľa mňa nedá zisk, iba daň z neho.......


27.
označiť príspevok

Mojka žena
   1. 3. 2013, 12:19 avatar
Borisa už minimálne dva dni v Arieli perieme..ešte koľko dní budeme?  


30.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 3. 2013, 12:40 avatar
Mám zlý pocit že mu to nepomôže........  


31.
označiť príspevok

Mojka žena
   1. 3. 2013, 12:43 avatar
jeho vec a naša zbytočná starosť 


36.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 13:29 avatar
TY skus pomoct sam sebe.


35.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 13:28 avatar
Si mimo, alebo vysvetli.
Súhlasí trin i ty


44.
označiť príspevok

dorota
   1. 3. 2013, 15:33 avatar
aha, takze nejde ani tak o zisk ako o to,ze by nemal byt cielom ale prostriedkom. lenze to uz nie je ekonomicky model. .-)
to je etika.


51.
označiť príspevok

luke85 muž
   1. 3. 2013, 15:49 avatar
Dobre, a načo mám teraz akože reagovať? :D
Súhlasí Boris_I.


75.
označiť príspevok

dorota
   1. 3. 2013, 16:14 avatar
naprikla na to ze etika sa len tazko da nalinkovat . a presadit. a udrzat. ja ako neeticky podnikatel po zakaze zisku "pre seba ho "preinvestujem" do zvysenia mojho platu , kludne do dekadentnej vysky. :-D lebo ako soms atu niekde docitala plat mozem mat. a dane budu normalne a este sa aj budu znizovat.


82.
označiť príspevok

luke85 muž
   1. 3. 2013, 17:05 avatar
Nie, myslelo sa to tak, že plat do 12000 euro ročne môžeš mať zdanený jednocifernými percentami, ale každú korunu nad tým zdaníme 95 percentami.
Súhlasí Boris_I.


84.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 18:21 avatar
Presne, alebo pozvolne zvysovanie.. Vsetko zalezi od celkovej prosperity.. no zo zaciatku si treba iste opasok ruiadne utiahnut a budovat.


40.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 3. 2013, 14:46 avatar
Boris a ako máš poriešené dane ? Budú nebudú a z čoho ?


41.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 14:49 avatar
Iste ze budu. Normalne dane.. ktore sa budu ale casom znizovat, kedze v dobre fungujucej ekonomike nieje nutne zdierat danami. Zisk, ktory nebude preinvestovany bude tiez zdaneny a to bude motivacia pre ludi tie peniaze radsej investovat, ako ich darovat statu.


43.
označiť príspevok

luke85 muž
   1. 3. 2013, 15:15 avatar
Dane do hranice povedzme 12000 eur by mali byť naprosto minimálne.


50.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 15:49 avatar
na rok, v pohode.


47.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 3. 2013, 15:45 avatar
A vieš čo všetko musí štát hradiť z daní ? Školstvo, zdravotníctvo, sociálne výdaje, obrana, ochrana občanov, investovanie do infraštruktúry, to ma len tak narýchlo napadlo......máš to zrátané ? Čo sú to normálne dane ? Bude iba daň zo zisku alebo aj iné dane ? A čo colná politika, ako to chceš riešiť ?


58.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 15:52 avatar
Normalne dane su tie, ktore v podstate funguju aj dnes.. alebo leosie pred takymi 5 rokmi.
Cim lepsie bude ekonomika rast, tym mensie dane budu nutne.. Ovsem zisk bude riadne zdaneny vzdy, alebo! preinvestovany.. pretoze toto je hlavny piler funkcnosti tohoto konceptu.


61.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 3. 2013, 15:54 avatar
Zaujimave, ze vyspela staty ako Svedsko, Dansko maju dane ako svina. To nejak nezapada do tvojho konceptu.. Kde je chyba??


65.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 15:56 avatar
Asi tam, ze Svedsko ani Dansko nemaju obmedzeny zisk a ich ekonomiky prepadaju.. Logicky, ked zisk odchadza z krajiny prec....


66.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 3. 2013, 15:57 avatar
Ešte pred chvílou si tvrdil, že užitie zisku bude zakázané, tak aké zdanenie ?


71.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 15:59 avatar
Uzitie zisku zakazane, ale nie jeho preinvestovanie ved CITAJ ...


42.
označiť príspevok

Láska *
   1. 3. 2013, 14:55 avatar
Kto vzal bozk a nevezme všetko, zaslúži si, aby stratil aj to, čo získal.
Súhlasí luke85, vladobronx


45.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 15:34 avatar
pojeb sa.
Súhlasí trin i ty


46.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 3. 2013, 15:37 avatar
Mas nejaky komplex?? Preco urazas?? Ved neoslovuje teba
Súhlasí vladobronx, Láska *


53.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 15:49 avatar
pal do pice aj ty kreten.
Súhlasí trin i ty


59.
označiť príspevok

Láska *
   1. 3. 2013, 15:52 avatar
Ťažko je v lese stáť, keď búrka stromy láme.


49.
označiť príspevok

Láska *
   1. 3. 2013, 15:48 avatar
Ak je na obraze škvrna alebo diera, hlupák to zbadá hneď; prednosti vidí len znalec. Dobrí ľudia začínajú posudzovať z dobrej stránky.


52.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 15:49 avatar
Ty sa poobzeraj kde zijes retard... a dobre si premysli, co je tu dobre...


55.
označiť príspevok

Láska *
   1. 3. 2013, 15:51 avatar
Želám ti to, čo želáš ty mne. Tak si to veľmi dobre premysli !
Súhlasí Chuck Norris


60.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 15:54 avatar
Nech sa paci... niesom veriaci dement.


62.
označiť príspevok

Láska *
   1. 3. 2013, 15:55 avatar
Najprv sa musíš naučiť hrať podľa pravidiel, potom musíš na pravidlá zabudnúť a hrať podľa srdca.


68.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 15:58 avatar
bla bla...
Súhlasí trin i ty


64.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 3. 2013, 15:55 avatar
Veraiaci nemusis byt....ale dement si    


48.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 3. 2013, 15:47 avatar
A znovu sa pýtam, ak Volkswagen, Kia, Peugeot i ďalší zistia že u nás nesmú disponovať ziskom, čo asi urobia ? Bude z toho armáda nezamestnaných a obrovský pokles príjmov štátu, čo chceš s tým robiť ?
Súhlasí Chuck Norris


54.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 15:50 avatar
Dostanu moznost podnikat slovaci.
Súhlasí luke85, blueevil


57.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 3. 2013, 15:52 avatar
Kde ....s kym?? Ved nebud taky naivny...Radsej napisem naivny ako sprosty. ....Ale vahal som.


63.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 3. 2013, 15:55 avatar
Ako a od koho ho dostanú ? Máš aspoň hrubú predstavu o tom koľko treba investovať napr. do automobilky ? Kde na to niekto zoberie peniaze ?


67.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 15:57 avatar
Ak si hore necital pozorne, tak zopakujem.. Banky dostanu zakazany urok. Mozes si pozicat a ist do toho.


70.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 3. 2013, 15:59 avatar
No radšej to nechajme, je to naivné nerealizovatelné, krčmová utópia.........


72.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 16:00 avatar
naivny si ty.
Súhlasí trin i ty


69.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 3. 2013, 15:58 avatar
Veď si tvrdil, že firmy nesmú mať zisk a majitelia budú mať iba tkz. obyčajný plat.........


73.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 16:00 avatar
Nesmu si ho nechat ty kar...........................................


74.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 3. 2013, 16:01 avatar
Hehe on ti nadava ze si auto...to si nechas??  


76.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 3. 2013, 16:19 avatar
To nemá význam on vonkoncom nechápe čo hovorí, aké by to malo následky a podobne.......


77.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 3. 2013, 16:21 avatar
V povojnovom slovensku by ale z neho bol dobry agitator...to musis uznat.


78.
označiť príspevok

majomajo muž
   1. 3. 2013, 16:28 avatar
Populistické krčmové reči.......dúfam že dnes už by mu veľa ľudí nenaletelo.......


79.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 3. 2013, 16:33 avatar
Ved aj Vladimir Visarionovic od Lenina zacinal v krcme    
Súhlasí trin i ty


80.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 3. 2013, 16:35 avatar
Heh...uz sa mi ti dvaja masoví hrahovia pletu....IĽjič Lenin
Súhlasí trin i ty


81.
označiť príspevok

Chuck Norris muž
   1. 3. 2013, 16:36 avatar
vrahovia....kua aj s dotykacmi  


83.
označiť príspevok

JaroN muž
   1. 3. 2013, 17:16 avatar
Pokiaľ bude hierarchia, dovtedy budú rozdiely vo všetkom... Sýty - hladný, bohatý - chudobný...
Súhlasí Boris_I.


85.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   1. 3. 2013, 18:22 avatar
Hierarchia nieje potrebna. Nic nam nebrani ju preorganizovat.
Súhlasí trin i ty
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 09:35,  aha moja oblubena diskuterka *21 tiez zaujimave https://www.pravdaojudite.net/
dnes, 09:28,  2. skus na enaxovom fore *04
dnes, 07:23,  35. Vyjadriť svoj názor alebo svetonázor môže aj vedec, či už teista alebo ateista. Ale...
dnes, 07:06,  Ak teda mozes, tak sa ozvi....
včera, 21:53,  Dnes vedcov vôbec nezaujíma, že Darwin bol agnostik. Je to pre evolúciu irelevantné.
včera, 21:27,  Enfant, si ešte v zajatí zastaralých názorov, ktoré dnes veda neberie do úvahy.
včera, 21:26,  Dnešná evolúcia (veda) sa už nezaoberá pozostatkami teistických názorov.
včera, 21:21,  Ak sú, nachádzajú sa len v ľudskej mysli. A to má skúmať psychiatria, psychológia,...
včera, 21:19,  ET: „Veda môže pracovať len s hmotnými vysvetleniami; nemôže potvrdiť ani vyvrátiť...
včera, 21:18,  ET: Buď je polovica mojich kolegov strašne hlúpa, alebo darvinizmus ako veda je plne v súlade...
včera, 21:16,  ET: Hovorím to svojim kolegom už po x-miliónty krát: Veda jednoducho nemôže svojimi...
včera, 21:10,  ET: <o>To vôbec nie je otázka pre "neutrálnu" prírodnú vedu. Prírodná veda...
včera, 19:27,  To vôbec nie je otázka pre "neutrálnu" prírodnú vedu. Prírodná veda sa nemá...
včera, 15:54,  Oxoti, idioti, spam roboti, neotravujte toto fórum.*57
včera, 15:53,  Priveľa otáznikov (?). Kto ti má rozumieť?
včera, 15:18,  <a href=https://irecommend.ru/content/khoroshii-tovar-za-svoi-dengi-11>?????????????...
21. 3. 2023,  kntsz - asi bude dobre, keď na čas vychladneš. To vážne myslíš, že ti budem pojem za...
21. 3. 2023,  Tak nakoniec sa zistilo, že naša divá mačka, čo sa chodí k nám nažrať je cica mica....
21. 3. 2023,  Kntsz, načo cituješ niekoho, keď s ním nesuhlasiš?
21. 3. 2023,  V úvode to tvrdíš, na konci: skorej horšie.
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Niektorí ľudia spôsobujú radosť hneď ako prídu. Iní zasa hneď ako odídu.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(203 873 bytes in 0,247 seconds)