Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Zásadný zlom vo vojne

34
reakcií
423
prečítaní
Tému 6. februára 2019, 08:35 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   6. 2. 2019, 08:35 avatar
Zásadní zlom ve válce. Dnes (2. ledna) se slaví 76. výročí vítězství v bitvě o Stalingrad (VIDEO)
.
cz.sputniknews.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Nejkrvavější bitva světových dějin, jež otočila vývoj II. svět. války, si vyžádala životy 2 milionů lidí. Dle některých pramenů v ní padlo šest tisíc příslušníků Rudé armády denně. Boje u Stalingradu, který byl sovětským centrem obrany, začaly 17. července 1942 a trvaly půl roku. Ačkoli Stalingrad byl v roce 1961 v rámci destalinizace přejmenován na Volgograd, několikrát ročně se mu symbolicky vrací jeho starší název. Kromě 2. února k tomu např. dojde i 9. května, který Rusko slaví jako Den vítězství nad nacismem.

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 08:44 avatar
2 svetovú vojnu rozpútali masový vrahovia a zločinci Stalin a Hiteler nehanebným paktom Ribbentrop a Molotov

Tajný zločinný dodatek. Nad ránem si Ribbentrop a Molotov rozdělili kus Evropy

Před 77 lety byla v Moskvě podepsána dohoda mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem, která přímo vedla k vypuknutí druhé světové války. Hitlerův ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop se dohodl se svým sovětským protějškem Vjačeslavem Molotovem o rozdělení sfér vlivu ve východní Evropě. Hitlerovi se tak otevřela cesta k napadnutí Polska.

Veřejně byl obsah paktu Ribbentrop-Molotov prezentován jako vzájemná dohoda o neútočení mezi Německem a SSSR. Obsahoval však tajný dodatek, který se týkal hranic ve východní Evropě a rozdělení sfér vlivu v tomto regionu.

Ribbentrop přiletěl do Kremlu 23.8.1939, aby dokončil několikatýdenní jednání mezi oběma mocnostmi. Pakt Ribbentrop-Molotov byl nakonec podepsán 24.8. ve dvě ráno. Smlouva o neútočení byla pro Stalina spíše formalitou, jeho zájmem bylo vyjasnění si sfér vlivu. Přál si obnovit rozsah území Ruska v hranicích původního carského impéria.

V dodatku například stálo, že v Pobaltí bude hranice vlivu Německa a Sovětského svazu totožná se severní hranicí Litvy. Lotyšsko, Estonsko a Finsko tak měly připadnout SSSR. Hranice v Polsku byla určena na řekách Narew, Visla a San. O budoucnosti polského státu se však mělo ještě v budoucnosti jednat.

Německo 1. září vpadlo do Polska, čímž vypukla druhá světová válka. Sovětský svaz následoval německého příkladu a podnikl invazi z východu jen o 17 dní později. Po 11 dnech byl pakt upraven na Německo-sovětskou smlouvu o přátelství a spolupráci. Vrcholem vzájemného „přátelství“ byly společné vojenské přehlídky ve Lvově a Brestu.

echo24.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 08:48 avatar
Zimná vojna: Húževnatá fínska obrana odkryla pravú tvár Stalinovho režimu

Fínsko svetu ukázalo, že počet diel a tankov nie zďaleka jediné kritérium, ktoré rozhoduje vojny.

Je to jeden z príbehov odvahy a symbolov boja proti presile. Vo Fínsku vôbec prvýkrát narazilo ťaženie dvoch agresívnych veľmocí - nacistického Nemecka a ZSSR - ktoré za rok a pol premohli Československo, Poľsko, Rakúsko i pobaltské krajiny. Fíni v „zimnej vojne“ proti Sovietom stratili územie, ale udržali vlastný štát.

Kaki uniformy a Molotovove „koše s chlebom“ proti koktailom

Sovietsky zväz, vylúčený za agresiu zo Spoločnosti národov, nasadil proti Fínsku štyri armády s 22 divíziami a niekoľkými tankovými brigádami, čiže väčšiu silu, než Fíni očakávali. Na začiatku bojov mali Sovieti prevahu až 3:1 v počte vojakov, 30:1 v počte lietadiel a 50:1 v počte tankov.

Na druhej strane ale podcenili protivníka i počasie, veliteľský zbor bol ochromený stalinskými čistkami a na zimnú vojnu neboli pripravení. Chýbali zimné stany, vojaci sa nevedeli lyžovať a v kaki uniformách boli odkázaní na pohyb po cestách.

Fínom okrem odhodlania a veliteľského zboru nezdecimovaného čistkami a neochromeného politrukmi pomáhal ťažký terén znemožňujúci blitzkrieg v nemeckom štýle. Zimu znášali oveľa lepšie než nevybavení Sovieti a dlhé noci, okrem obmedzenia sovietskeho letectva, umožňovali útoky v štýle „udri a zmizni“ vojakom na lyžiach. Činili sa aj ostreľovači.

Prakticky úplne však Fínom chýbali tanky, protitankové a protilietadlové zbrane či munícia do diel. Rovnako mali nedostatok pechotných zbraní a streliva.

Prvú fázu vojny, ktorú sovietsky veliteľ Kiril Mereckov plánoval vyhrať za dva týždne, napriek tomu rozhodli faktory hrajúce v prospech Fínov. Neskúsení a nevybavení sovietski vojaci mrzli v teplotách klesajúcich tú zimu k -40 °C, umierali pri nekoordinovaných útokoch proti Mannerheimovej línii i severne od Ladožského jazera. Tam sa Fínom darilo prenikajúce a početnejšie sovietske sily rozdeliť a postupne vyhladovať, pobiť či obrátiť na ústup.

Ranu sovietskej prestíži liečila propaganda: zákerného protivníka podporuje tisíc elitných amerických pilotov, Mannerheimova línia je najsilnejšia na svete, navyše to počasie... Nálety na fínske mestá označil Molotov za zhadzovanie košov s chlebom. Fíni po klamárskom ministrovi pomenovali zápalné fľaše, ktorými (so značnými stratami pechoty) ničili sovietske tanky.

Stalina ale severské dobrodružstvo stálo viac než 300-tisíc mužov (päťnásobok fínskych strát) a ak počítal s tým, že Fínsko pohltí – tak ako Estónsko, Lotyšsko a Litvu - tak neuspel.

history.hnonline.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Myslitel


4.
označiť príspevok

Kasafran
   6. 2. 2019, 08:50 avatar
Ožiarený,
ešte stále nie si v ústave pres duševne chorých, kam už dávno patríš...?!
Už aj Tvoja sestra, psychologička, dáva od Teba ruky preč, ako nad nevyliečiteľným prípadom...???


5.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 08:50 avatar
Jedným z najpodstatnejších faktorov, ktorý začal vystupovať do popredia, hlavne od obdobia medzi Stalingradskou a Kurskou bitkou, bola vzrastajúca úroveň sovietskeho velenia aj na nižších úrovniach. Tá spolu so stúpajúcou palebnou silou jednotiek mala obrovský vplyv na zväčšenie bojaschopnosti a celkovej kvality Červenej armády. Boli okresané operačné právomoci armádnych komisárov, za zásluhy na bojovom poli boli vytvárané elitné gardové jednotky, ktorých ťažko nadobudnuté bojové skúsenosti sa nestrácali doplnkami más nevycvičených nováčikov. Obrovskou pomocou bol tzv. Lend-Lease, zmluva o pôžičke a prenájme s USA, na základe ktorej sovietske jednotky získali mnoho hospodárskeho ako aj vojenského materiálu, lietadiel a veľmi dôležitých nákladných automobilov, ktoré významne zvýšili mobilitu delostrelectva a umožnili vytvorenie veľkých motorizovaných jednotiek.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 08:51 avatar
Lend-Lease

Dodávky zo Spojených štátov a ďalších Spojencov Sovietskemu zväzu uľahčili zásobovaciu situáciu a odľahčili ťažko skúšanej vojnovej ekonomike. Jednalo sa o napr. o dodávky potravín. Do ZSSR boli dodávané hlavne vysokokalorické potraviny (za kritické roky 1941 - 1942 to bolo napr. 50% spotreby cukru, zeleniny, 40% spotreby tukov, 100% spotreby sušených a koncentrovaných potravín, čokolády a pod.)[5]

Do krajiny bolo dodaných 34 miliónov vojenských uniforiem, 15 miliónov párov topánok, 350 000 ton výbušnín, 3 milióny ton nafty, 4,5 miliónov ton potravín (asi 25% potravinových zásob potrebných počas vojny), 12 000 železničných vagónov, 1860 lokomotív, 375 000 nákladných automobilov a 50 000 džípov.[1] Nesmierne dôležité boli dodávky 18 000 stíhacích a bombardovacích lietadiel a 15 000 leteckých motorov.[6] Významné boli dodávky kovov, najmä ocele, ktoré umožnili opäť rozbehnúť produkciu tankov a delostreleckých zbraní, ale hlavne hliníka, ktorého produkcia nebola v napadnutej krajine pre vojenské potreby dostatočná.

Veľký význam Spojeneckej pomoci krajine hodnotili kladne Stalin, Žukov[7] aj Mikojan, ktorý bol počas vojny zodpovedný za zásobovanie Červenej armády. V neskoršom povojnovom období sa však sovietska histografia stavala k tejto pomoci viac kriticky. Sovietsky zväz nakoniec zaplatil len okolo 722 miliónov dolárov a väčšia avšak nie celá časť dlhu bola krajine podobne ako ostatným odpustená.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 08:55 avatar
Kolik pomoci Spojenci za války poslali Sovětskému svazu

Za Velké vlastenecké války obdržel SSSR zejména od USA, v menší míře od Británie a Kanady, značnou materiální pomoc, o jejíž výši a účinnosti se v období studené války buď téměř mlčelo, nebo docházelo k jejímu bagatelizování. Za Gorbačovovy glasnosti se názory vyhrotily, když jedni opakovali zmanipulované tvrzení předsedy Státní plánovací komise N. A. Vozněsenského, že v letech 1941 až 1943 západní dodávky vojenské techniky nepřevyšovaly čtyři procenta sovětské zbrojní výroby, kdežto druzí, že Rudá armáda vyhrála jen díky nim.

Je nesporné, že Zákon o půjčce a pronájmu (Lend-Lease Act), schválený 11. března 1941 v USA a zahrnující bezmála čtyřicet zemí, Spojencům vydatně pomohl. V jeho rámci se uskutečnily dodávky ve výši 50 442 000 000 dolarů, z toho v hodnotě 2,017 miliardy až po podpisu kapitulace Japonska 2. září 1945. Největší objem – 31,267 miliardy – připadl na Spojené království a země Britského společenství národů, jež na oplátku poskytly USA dodávky v hodnotě 6,32 miliardy dolarů.

Nevděk světem vládne

Přestože spojenecké dodávky, a to nejen zbraní, ale také potravin, obuvi, surovin pro zbrojní průmysl a léků, sehrály obrovskou roli, sovětská propaganda se o nich za Velké vlastenecké války zmiňovala co nejméně. Kromě zjevné neochoty přiznat závislost na „kapitalistickém Západu“ k tomu přistupoval psychologický aspekt. Přestože například sovětští letci se s uznáním vyjadřovali o svých amerických a britských kamarádech ve zbrani, obdivovali jejich letadla a vážili si toho, že poutají značnou část Luftwaffe, v sovětské veřejnosti – a v ruské dodnes – přetrvávalo rozčarování z propastného nepoměru obětí. Podle oficiálních, patrně snížených, údajů sovětské ozbrojené síly ztratily 8 668 400 mrtvých, kdežto americké 405 399 a britské včetně kolonií, ale bez dominií, 383 786.

K prvnímu většímu incidentu kvůli „ruskému nevděku“ došlo v březnu 1943, kdy si americký velvyslanec admirál Standley na tiskové konferenci stěžoval na „nevlídný“ postoj k darům v rámci akce Pomoc Rusku, jakož i k americké pomoci všeobecně. Sovětská cenzura text Standleyho prohlášení po pětihodinovém horečném telefonování sice nakonec umožnila zveřejnit, ale pracovníci tiskového oddělení zuřili. Hlavní cenzor Kožemjako při podepisování telegramu zlostí zbělel, neboť matka mu v obleženém Leningradě zemřela hlady. Jiný Rus zase poznamenal: „Ztratili jsme miliony lidí a oni chtějí, abychom se plazili na kolenou jen proto, že nám poslali masové konzervy. Copak ,dobročinný‘ Kongres udělal někdy něco, co nebylo v jeho zájmu? Neříkejte mi, že tato
‚půjčka a pronájem‘ jsou charitativní záležitost!“

Problém kvality

Sovětští a potažmo i ruští historici poukazovali hlavně na nízkou úroveň tanků dodávaných v počátečním, nejkritičtějším období války ve srovnání s obrněnci domácí výroby. Britské pěchotní tanky Matilda Mk.IIA prý byly „hořlavé jako krabička zápalek“. Je fakt, že západní tanky zdaleka nesehrály klíčovou roli.

Zcela jinak ovšem vypadala situace v letectvu. V námořním letectvu tvořil podíl letounů dodaných na základě lend-leasu 19,4 procenta celkového počtu letounů, a dokonce 22,3 procenta bojových letounů. Za Velké vlastenecké války činily bojové ztráty stíhací složky sovětského frontového letectva 17 467 letounů, z toho 341 hurricanů, 224 tomahawků a kittyhawků a 1030 aircober. Ruský nacionalisticky orientovaný vojenský historik Alexandr Borisovič Širokorad sice jedovatě poznamenává, že sovětští protiletadlovci omylem sestřelili stovky jim neznámých „lendleasovských“ strojů, když přelétávaly nad jejich pozicemi, současně však přiznává, že mnoho sovětských es dalo přednost právě těmto letounům. Hvězda polárního nebe B. Safonov přesedlala z I-16 na kittyhawk. Trojnásobný hrdina Sovětského svazu A. I. Pokryškin létal od jara 1943 na aircobře a sestřelil na ní padesát letounů. Na spitfiru létal dvojnásobný hrdina Sovětského svazu A. V. Vorožejkin, přičemž sestřelil 52 letounů.

Motorizace Rudé armády

Spojené státy poskytly SSSR 409 500 automobilů, což jedenapůlkrát převyšovalo sovětskou válečnou výrobu a rozhodujícím způsobem umožnilo grandiózní ofenzivy Rudé armády v letech 1943 až 1945. Dodge a džípy Willys ji učinily mnohem pohyblivější a studebakery posloužily i jako dělostřelecké tahače. K 1. květnu 1945 tvořily automobilový park Rudé armády z 58,1 procenta vozy sovětské výroby, 32,8 procenta dodávky na základě lend-leasu a 9,1 procenta trofejní automobily. Dodávky leteckého benzinu dosáhly 57,8 procenta sovětské výroby.

S nasazením života

Když Němci zablokovali sovětské přístavy na Baltu a v Černém moři, zbyly pouze tři přísunové cesty: východní přes Tichý oceán, jižní přes Brity a Sověty okupovaný Írán a severní, arktická, jež byla nejkratší, ale také nejnebezpečnější. Z arktických konvojů Němci potopili 99 dopravních lodí z 811 ve čtyřiceti konvojích, další skončily na minách nebo je zničil led. Nejznámější je zkáza konvoje PQ 17 v létě 1942, kdy Luftwaffe a Kriegsmarine potopily z pětatřiceti parníků naložených 297 letouny, 495 tanky, 4246 nákladními automobily a dělostřeleckými tahači a 156 000 tunami munice, potravin, pohonných hmot, výstroje aj. čtyřiadvacet lodí s 210 letouny, 430 tanky, 3350 automobily a 99 316 tunami jiného materiálu (to bylo víc, než ztratily všechny předchozí arktické konvoje dohromady!), přičemž zahynulo 153 námořníků.

Spojenecká pomoc v číslech

Podle oficiálních zpráv předložených vládami Velké Británie a USA parlamentům po skončení druhé světové války vypadaly spojenecké dodávky Sovětskému svazu následovně:

Spojené království mu mezi 1. říjnem 1941 a 31. březnem 1946 dodalo 5218 tanků, 2550 menších pásových obrněných vozů, 4343 motorových vozidel, 7411 letounů, 1803 radary, 293 sonary (ASDIC), 4932 protitankových kanonů, 4338 rádiových stanic, 2000 polních telefonních souprav, 48 635 km telefonních kabelů, zapůjčilo mu bitevní loď Royal Sovereign (v SSSR přejmenovanou na Archangelsk; sloužila v Severním loďstvu a 4. února 1949 ji Sověti vrátili Britům), devět torpédoborců, čtyři ponorky, 14 minolovek, 473 milionů nábojů, 32 000 tun hliníku, 40 000 tun mědi, 14 146 tun ropných produktů, 100 435 tun juty, 114 539 tun kaučuku, 3300 tun grafitu, 28 050 tun cínu, 29 610 tun vlny, potraviny v hodnotě 8,2 milionu liber, strojní zařízení za 45 616 000 liber a zdravotnický materiál za 7 760 000 liber. Souhrnná cena britských dodávek činila 428 milionů liber.

Spojené státy dodaly v rámci lend-leasu mezi 11. březnem 1941 a 1. říjnem 1945 14 795 letounů, 7537 tanků, 375 883 nákladních automobilů, 51 503 džípy, 35 170 motocyklů, 8701 traktor, 8218 protiletadlových kanonů, 131 633 samopalů, 345 735 tun výbušnin, 1981 lokomotiv, 11 155 železničních vagonů a plošin, 540 000 tun kolejnic, 1 690 000 km polních telefonních kabelů, křižník Milwaukee (v SSSR sloužil v Severním loďstvu pod jménem Murmansk; 16. března 1949 ho Sověti vrátili Američanům), potraviny za 1,312 miliardy dolarů, 2 670 000 tun pohonných hmot, 842 000 tun průmyslových chemikálií, 3 786 000 pneumatik, 49 000 tun kůže a patnáct milionů párů obuvi v souhrnné ceně 11 260 343 603 dolarů. Náčelník americké vojenské mise v Moskvě generál John R. Deane napsal v knize Podivné spojenectví, vydané roku 1947, že „naše dodávky a služby (…) možná nevyhrály válku, ale Rusům určitě pomohly“. O tom není sporu.

Z celkového objemu britsko-amerických dodávek do Sovětského svazu bylo 22,6 procenta (asi čtyři miliony tun) odesláno severní cestou, 23,8 procenta (4,2 milionu tun) jižní a nejvíce – 47,1 procenta (osm milionů tun) – východní.

forum24.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


8.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 08:57 avatar
Dodávky USA a Veľkej Británie Sovietskemu zväzu

Sovietsky zväz nebol na vojnu pripravený, a ani obrovské úsilie a obete jeho občanov by nič nezmohli bez výzbroje a výstroja. V tom im výrazne pomohli dodávky od spojencov – USA a Veľkej Británie. Z Väčšiny komodít USA dodali 70 - 90 % celkového objemu.

Pozoruhodný a u nás fakticky neznámy je ich rozsah:

Výzbroj:

lietadlá 21 478 ks
tanky 12 041 ks
delá 9600 ks
ťahače diel 2000 ks z USA
nákladné autá 431 236 ks
motocykle 35 000 ks
jeepy 13 000 ks
náboje 1 117 000 000 ks
granáty 25 000 000 ks

Technická pomoc:

obrábacie stroje 44 600 ks
vagóny 11 300 ks
lokomotívy 1860 ks
telefóny 245 000 ks
telefónne káble 1 246 035 km
látky na uniformy 21 000 000 bm = 7 miliónov uniforiem
vojenské topánky 5 miliónov ks
pneumatiky 2 milióny ks

Suroviny a potraviny:

benzín 2 670 000 t
hliník 212 000 t
meď 221 000 t
oceľ 1 200 000 t
zinok 42 000 t
nikel 6500 t
cín 28 050 t
kaučuk 81 424 t
sisal (na laná) 8 550 t
tuha 3500 t
vlna 29 610 t
juta 80 924 t

Z USA prišlo 4 478 000 ton vysokokalorických potravín, z Veľkej Británie potraviny za 7 223 000 libier šterlingov.
Kritika a logistika

Vtedy nikto nehovoril, že americkí kapitalisti zarábajú na vojne. Ešte pri stretnutí s Rooseveltom a Churchillom v Teheráne koncom roku 1943 Stalin povedal, že bez strojov dodaných Spojenými štátmi by Rusi prehrali vojnu.

O niekoľko rokov neskôr už komunistická propaganda a cenzúra túto pomoc utajovala, spochybňovala a skresľovala. Aj Sovieti však uvádzajú, že na konci vojny mala Červená armáda spolu 665 000 automobilov rôzneho druhu, a z toho bolo 431 246 nákladných áut a 13 tisíc džípov z USA.

Aj legendárne sovietske raketomety Kaťuša sa od roku 1942 štandardne montovali na podvozky nákladných áut Studebaker US6. Na týchto studebakeroch alebo ich kópiách prišli sovieti aj do Československa 21. augusta 1968.


9.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 09:01 avatar
Stalin dal zabiť vyše 20 miliónov vlastných ľudí, možno až 30, presné číslo sa zistiť nedá. Pre porovnanie, Hitler má na svedomí 17-miliónov ľudí, tých, ktorých považoval za nepriateľov. Stalin teda dal zlikvidovať rádovo rovnaký počet Sovietov, ako 2. svetová vojna (vrátane civilných obetí). V krvavej tabuľke vedie Mao Ce-tung, ktorý má na svedomí takmer 80 miliónov Číňanov.

alternatívny humor kotlebovca scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


10.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 09:11 avatar
Operácia Overlord je názov vylodenia v Normandii, 6. júna 1944, ktoré po štyroch rokoch otvorilo západný front. Bolo jednou z najväčších vojenských operácií druhej svetovej vojny.

Tejto operácie sa zúčastnili jednotky z dvanástich spojeneckých národov: Austrália, Belgicko, Kanada, Česko-Slovensko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Nový Zéland, Nórsko, Poľsko, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty.

Operácia Overlord začala počas noci, keď v Normandii pristáli výsadkové oddiely. Zároveň spojenecké námorné a vzdušné sily bombardovali nemecké jednotky. Na ďalší deň ráno (6. júna), bol podniknutý spojený útok. Tento deň je označovaný aj ako Deň-D.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


11.
označiť príspevok

Kasafran
   6. 2. 2019, 09:13 avatar
Ožiarený,
v mojej reakcii (4) som sa Ťa pýtal:
"ešte stále nie si v ústave pres duševne chorých, kam už dávno patríš...?! Už aj Tvoja sestra, psychologička, dáva od Teba ruky preč, ako nad nevyliečiteľným prípadom...???"


12.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 09:31 avatar
Poľsko napadli 1. septembra 1939 armády troch štátov

Keď sa Hitlerovi podarilo v marci 1939 rozbiť Česko-Slovensko a úplne ovládnuť jeho bývalé územia, obrátil pozornosť na Poľsko. Žiadal od neho odstúpiť Nemecku územie s názvom Poľský koridor a slobodné mesto Gdansk, oddeľujúce Východné Prusko od ostatnej časti nacistickej Tretej ríše. Nacisti využili k vystupňovaniu hysterickej kampane okolo "nárokov Nemecka" na požadované územia aj nemeckú menšinu. Súčasne Nemecko v apríli 1939 začalo pripravovať aj plán útoku na Poľsko. Hitler usiloval aj o vstup Poľska do Paktu proti Kominterne, za čo mu sľuboval osobité práva v meste Gdansk, garanciu spoločných štátnych hraníc a predĺženie zmluvy o neútočení z roku 1934. Keď Francúzsko a Veľká Británia prisľúbili Poľsku pomoc, Hitler presvedčili Stalina, aby ZSSR podpísal s Nemeckom zmluvu o neútočení, ktorou si Nemecko "poistilo" novú východnú hranicu pred svojim vpádom do Poľska

Nacistické Nemecko napadlo Poľsko 1. septembra 1939 po nacistami zinscenovanom „poľskom“ útoku na nemecký vysielač Glivice. Vopred naplánovaný nemecký vpád do Poľska mal byť „odvetou“ za „poľský incident“ a zdôvodnením nemeckej agresie pre celý svet. Francúzsko a Veľká Británia, ktoré zastavili prípravy Poľsko na agresiu, zaslali Nemecku ultimátum žiadajúce stiahnutie jeho vojsk z územia Poľska. Po uplynutí doby ultimáta vstúpili obidve "veľmoci" do vojny s Nemeckom na strane Poľska, francúzsko-nemeckú hranicu ich vôbec nepripravené ozbrojené sily neprekročili. Keď 17. septembra 1939 v zmysle tajnej dohody s Nemeckom napadla Poľsko aj armáda Sovietskeho zväzu, osud Poľskej republiky bol spečatený. Sovietsky zväz si spolu s Nemeckom rozdelili územie spoločne dobytého Poľska

Slovenská republika umožnila využiť nemeckým vojskám svoje územie ako nástupný priestor pre ich vpád do Poľska a zmobilizovala aj sily poľnej armády. Slovenské útvary mali najskôr iba chrániť územie svojho štátu pred poľskými protiopatreniami, ale 1. septembra sa pripojili k agresii. Slovensko sa tak stalo prvým spojencom nacistického Nemecka, ktorého vojaci bojovali po boku nemeckých ozbrojených síl. Slovenská vláda pred národom odôvodnila pripojenie sa k agresii vyhlásením, že jeho armáda bojuje iba s cieľom oslobodiť všetky slovenské územia, ktoré Poľsko anektovalo od roku 1920.

S rozhodnutím slovenskej vlády pripojiť sa k nemeckej agresii nesúhlasil slovenský veľvyslanec vo Varšave, ktorý svoj protest predniesol aj v poľskom rozhlase a súčasne vyzval Slovákov aby bojovali proti Nemcom po boku Poliakov a armád jeho spojencov. Poľský prezident po jeho vystúpení umožnil sformovať zo slovenských a českých emigrantov nachádzajúcich sa v Poľsku tzv. Český a Slovenský legion. Bola to vôbec prvá čs. vojenská jednotka, sformovaná v zahraničí výhradne z dobrovoľníkov, ktorí chceli bojovať po vzore čs. légií po boku Spojencov proti vojskám agresorov a za obnovenie nacistickým Nemeckom rozbitého Česko-Slovenska

www.klubvtn.info Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


13.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 09:33 avatar
Poľská obranná vojna alebo invázia do Poľska začala 1. septembra 1939 a trvala do 5. októbra 1939. Nacistický útok na Poľsko ( plán útoku mal označenie Fall Weiss) je považovaný za začiatok druhej svetovej vojny v Európe. 17. septembra 1939 zaútočilo na Poľsko aj ZSSR. Nacistické Nemecko, Slovensko a ZSSR v priebehu tejto spoločnej operácie za jeden mesiac donútili Poľsko ku kapitulácii. Západní Spojenci, ktorí v reakcii na tento akt agresie vyhlásili Nemecku vojnu, však neboli schopní Poľsku významnejšie pomôcť a nedokázali ani využiť fakt, že väčšina nemeckých jednotiek bola sústredená v Poľsku a na poľských hraniciach.

V Sovietmi obsadenej časti krajiny panoval teror tak isto ukrutný, ako v tej nemeckej. Tragický osud postihol zajatých poľských dôstojníkov a príslušníkov inteligencie, ktorí boli zavraždení v priebehu roku 1940. Masové popravy sa stali známe ako Katyňský masaker, odohrali sa vo viacerých zajateckých táboroch, najmä vo Smolenskej oblasti.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


14.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 2. 2019, 09:41 avatar
Druhú svetovú vojnu zapríčinili západné elity. Nehladiac na Edove propagandistické žvásty pre málo inteligentných.

Nemci boli po prvej svetovej vojne západom ekonomicky vyciciavaní, Žili na pokraji existencie a to dalo silu Hitlerovej strane vo voľbách. Naďalej sa nemcom kládli polená pod nohy, žida vyhlasujú Nemecku ekonomickú vojnu v roku 1933.
static.squarespace.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
To zapríčiní, že sa Nemecko stane sebestačným a dokáže začať budovať armádu. Neskor odmietnu západné mocnosti nemecko prijať do spoločenstvo a odmietnu aj Rusko. Rusko na základe odmietavého postoja západných krajín prijíma dohodu s Nemeckom a zbytok už poznáme....


15.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 11:02 avatar
Bobor ano Nemecko a ZSSR rozpútali druhú svetovú .
Paradox , že ZSSR sa na konci druhej svetovej ktorú by bez Lend a lesae neprežili postaviť po boku víťazných mocností poznáme .

Po vojne prišla čo sa i našej krajiny týka UNRRA
UNRRA: Na pomoc v najťažšej chvíli sa nezabúda

Po skončení bol i našej krajine ponuknutý

Marshallov plán alebo oficiálne Plán európskej obnovy (European Recovery Program) bol plán prijatý Kongresom 3. apríla 1948 s cieľom organizovane zabezpečiť americkú pomoc povojnovej Európe. Po jeho odmietnutí zo strany krajín východného bloku bol plán napokon obmedzený len na západnú Európu (pozri mapu) a v konečnom dôsledku bránil rozširovaniu komunizmu.

Plán prvý raz vyhlásil štátny tajomník USA George C. Marshall 5. júna 1947 v prejave na Harvarde. Bol iniciátorom a tvorcom plánu. V rokoch 1948-1952 v rámci tohto plánu poskytli USA západnej Európe pomoc vo výške približne 13 miliárd dolárov. Marshallov plán prispel k hospodárskej rekonštrukcii západnej Európy, obnovil priemysel, poľnohospodárstvo a oživil medzinárodný obchod. USA si touto hospodárskou pomocou zabezpečili vplyv a prestíž v Európe, ktorá sa postupne rozdelila železnou oponou na ekonomicky vyspelejší Západ a zaostávajúci Východ. Generál Marshall bol za svoju celoživotnú prácu ocenený Nobelovou cenou za mier.
sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

To nám naši nadbratia už zatrhli pre istotu

   


19.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 2. 2019, 11:25 avatar
To nebol žiaden paradox. Západ to tak mal vymyslené a tak sa to aj uskutočnilo.
Vari Veľká Británia niekedy vypovedala vojnu Rusku za napadnutie Poľska? Nikdy.

Cieľom bolo iba Nemecko a cieľ sa vydaril, takže dnes je služobníkom na obojku všetkého, čo sa na západ od neho ukuchtí.


20.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 11:27 avatar
era tak teda to západ vymyslel že fašistické slovensko vyhlasi vojnu USA a Británii ???    

Ako Slovensko vyhlásilo vojnu Amerike

Naša hrdinská armáda dokázala, že nie je všetko počet, ale že nekonečne viac je vôľa zvíťaziť. Týmito slovami komentoval denník Gardista pred 70 rokmi vyhlásenie ľudáckej vlády o vojnovom stave Slovenskej republiky so Spojenými štátmi americkými a Veľkou Britániou.

Zvažoval vari vtedajší premiér Vojtech Tuka aj nasadenie vojenských jednotiek, napríklad leteckých perutí, proti armáde Jeho Veličenstva a proti zámorskej veľmoci? Historici zhodne tvrdia, že zo strany Slovenska vtedy išlo len o symbolický akt, ktorý predpokladalo pristúpenie slovenského štátu k Trojpaktu mocností Osi (Nemecko, Taliansko, Japonsko).

Možno, že naozaj išlo o formálnosť, ale o formálnosť s ďalekosiahlymi dôsledkami pre budúcnosť malého národa. Napokon slovenská branná moc sa dostala aj do priameho kontaktu s americko-britskými ozbrojenými silami, hoci iba raz a už na sklonku vojny: 14. júna 1944 proti bombardérom USAAF, ktoré útočili na Apollku, vzlietlo osem stíhačiek 13. slovenskej letky. A jeden americký stroj vtedy aj zostrelili.

Niektorí ľudia sa dodnes pohoršujú nad tým, že Američania bombardovali rafinérie v Bratislave a Dubovej. Vraj prečo? Nuž asi aj preto, že išlo o nepriateľské územie. Predsa Slovensko vyhlásilo vojnu USA, a nie Amerika Slovensku…

spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


22.
označiť príspevok

Osvietene muž
   6. 2. 2019, 11:29 avatar
vyhlásiť nášmu Americkému bratovi vojnu to bola zrada


24.
označiť príspevok

humanitárny bombardér muž
   6. 2. 2019, 11:31 avatar
trollov ako Osvieteny je lepsie ignorovat


25.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 11:39 avatar
To je fakt trollov ako ty hovädko sa tu premnožilo .

Zopár tvojich nickov

Tvoj najtrefneší SOM KOKOT
diskusneforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

diskusneforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

diskusneforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

diskusneforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

diskusneforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

až po mojovinoičov kadejakých svätcov a Partrolov mastiacich jedno propagandisticke hovnometne video za druhým a mnoho ďalších


21.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 11:28 avatar
era a ešte maličkosť

Tuka dokonca pripúšťal, že slovenskí vojaci budú nasadení do bojových akcií proti Amerike a Anglicku. „A vtedy nám medzinárodné právo zabezpečuje tie práva a výhody, ktoré prináležia bojujúcej strane,“ prízvukoval, „ináč by ten slovenský vojak nebol vojakom, ale zbojníkom, ktorého by mohli jednoducho popraviť podľa medzinárodného práva.“

Ajhľa, aká dojímavá starostlivosť o slovenského vojaka! A ako sa vtedy zachoval prezident Jozef Tiso? Protestoval alebo sa tváril, že sa ho to netýka, lebo všetko prebehlo takpovediac za jeho chrbtom?

Podľa obžaloby pred Národným súdom Tiso vypovedanie vojny dodatočné podpísal. Obhajca Ernest Žabkay však celú vec zľahčoval. Obžalovaný si vraj uvedomoval „komickosť celej situácie“ a vyhlásenie vojny sa udialo „iba do vetra“.

„Dar“ americkým Slovákom

Státisícom amerických Slovákov však vtedy nebolo veru do smiechu. Uvedomovali si vôbec pohlavári profašistického štátu, do akého svetla postavili vypovedaním vojny početnú menšinu svojich krajanov za oceánom?

Medrický v spomienkach tvrdí, že niektorí áno. Najmä preto vraj protestovali na zasadnutí vlády: „Veď sme sa tak dostali do nepriateľského pomeru takmer so štvrtinou nášho národa, s americkými Slovákmi, ktorí nám tak pomáhali v boji za autonómiu.“

Tuka o tom tiež vedel, ale v spomínanej reči pred poslancami Snemu cynicky povedal: „V Amerike žijú na stá a státisíce Slovákov. Keď je tam teraz zavedená vojnová povinnosť, tí naši musia byť narukovaní. Takže nie je vylúčené, že sa niekde títo vojaci s našimi stretnú.“

A čo Tiso? Žabkay v obhajovacej reči naznačil, že jeho mandant po vyhlásení vojny USA ťažko niesol práve túto okolnosť. „Preto nebyť nemeckého nátlaku a Tukovo naliehania, určite by obžalovaný tento krok nemohol urobiť,“ tvrdil Tisov obhajca.

Na to, čo nasledovalo po vypovedaní vojny, americkí Slováci dodnes neradi spomínajú. Dlhoročný tajomník Slovenskej ligy Ján A. Holý v našom rozhovore pred štyrmi rokmi hovoril aj o sledovaní a internáciách viacerých funkcionárov krajanských spolkov, predovšetkým katolíckych.

Administratíva USA pritom oficiálne nereagovala na vypovedanie vojnového stavu Slovenskou republikou. Slavomír Michálek z Historického ústavu SAV márne hľadal stanovisko Štátneho departementu v Americkom národnom archíve v College Park. Ako si vysvetľuje, že nič nenašiel?

„Dá sa to vysvetliť len tým, že USA neuznávajú bábkové vlády, ktoré len kopírujú činy svojho protektora,“ odpovedá, „a potom – Spojené štáty nikdy neuznali vojnovú Slovenskú republiku. Jednoducho Slovensko ako suverénny štát pre ne neexistovalo.“

To však neznamená, že príslušné štátne orgány v USA po vyhlásení vojny Slovenskom nespozorneli. Viacerí príslušníci slovenskej národnosti sa zrazu ocitli pod drobnohľadom. Akýkoľvek pokus o priame spojenie sa so „starou vlasťou“ sa vykladal ako vlastizrada, čo vzhľadom na vojnový stav bolo aj dosť prirodzené.

„Za takýchto okolností sa netreba čudovať, že americkí Slováci sa vyčerpávali obranným postojom a stálym opakovaním vernosti americkej vlasti,“ píše Jozef Paučo vo svojom letopise Prvej katolíckej slovenskej jednoty.

Čoskoro si však uvedomili, že prejavom lojality a presvedčivým argumentom nie sú proklamácie, ale skutky. Tisíce mladých Slovákov narukovali do americkej armády, zúčastnili sa bojov proti fašizmu na frontoch druhej svetovej vojny, mnohí tam aj padli.

Krajanské spolky zároveň organizovali kampaň za zakúpenie štátnych vojnových dlhopisov. Len Slovenská liga dokázala predať úpisy v hodnote 53 miliónov dolárov. Získala za to oprávnenie, aby tri vojenské lode typu Liberty boli pomenované podľa jej návrhu. Niesli mená Milana R. Štefánika, Štefana Furdeka (zakladateľa Slovenskej ligy) a Mateja Kocaka, hrdinu, seržanta vojenského námorníctva USA, ináč rodáka z Gbiel.

Do vojny na dvoch frontoch

Pre lepšie pochopenie širších súvislostí si treba uvedomiť, kedy vyhlásenie vojny západným veľmociam z Bratislavy prišlo. Na jeseň 1941 sa zdalo, že Hitler vojnu v Európe už už vyhrá. Eufórii prepadol nielen Berlín, ale aj jeho verní spojenci.

Koncom októbra, po návrate od Hitlera z jeho hlavného stanu, Tuka v Bratislave hneď zvolal tlačovku a na nej novinárom oznámil, že vojna je vyhraná.

Denníky Slovák a Gardista prinášali vtedy palcovými titulkami správy o tom, že nemecké bomby padajú na Moskvu. Lenže onedlho, 5. decembra, sa začala bitka o toto mesto, Stalin nasadil do nej čerstvé sibírske divízie a čoskoro udrel aj „generál zima“. V neprospech wehrmachtu, samozrejme, ktorému sa potom prestalo dariť.

Medrický spomína, že mu bolo čudné, prečo sa vojaci z frontu nevracajú, ale, naopak, ríšska tlač vyhlasuje veľkú zbierku kožušín, ušianok, teplej bielizne, rukavíc – pre nemeckých frontových vojakov. A v takej situácii začať vojnu na dvoch frontoch a zapojiť sa do nej hoci len „symbolickým aktom“ bolo prinajmenšom nerozumné.

Ale stalo sa. A čo sa raz stalo, už sa nikdy neodstane.

spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


23.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 11:31 avatar
era prečo sa snažíš kriviť historiu a ohýbať ju ako eštebak Kasafran či idiotík Boris ktorý mal ešte nedávno v ikonke Stalina ?

Myslíš si že pravda nestačí a či čo ?


26.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 2. 2019, 12:01 avatar
23. Neviem, ako si prišiel na to, že sa snažím ohýbať históriu.

Prečo si vlastne Churchill a Roosevelt sadli spoločne za jednací stôl s masovým vrahom Stalinom a podpísali mu celú východnú Európu?


27.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 12:09 avatar
-era- práve tým čo píšeš . Hitler tiež nebol masový vrah .

ťažko sa smial Rooseveltovi a USA až pripomínal Chaveza či Madura smiechom .

Nehľadaj historickú pravdu vytrhávaním vecí z kontextu manipulujúc historiu


28.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 2. 2019, 12:14 avatar
27. Takže podľa teba nebol Hitler masový vrah? Zaujímavé.

Mne skôr príde, že ty máš ten zvyk vytrhávať z kontextu to, čo sa práve tebe hodí. Rusko rozpútalo 2. svetovú vojnu Ale nie. Rusku západ nikdy vojnu nevyhlásil. Nechali Rusko, nech si ukrojí z Poľského koláča bez trestu.


30.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 12:21 avatar
Era samozrejme , že Hitler v istej etape života nebol masový vrah . Nenarodil sa ako vrah tak ako nikto .

Západ však nespôsobil anexiu Poľska Nemeckom a ZSSR

Doštuduj si základnú historiu

Poľská obranná vojna alebo invázia do Poľska začala 1. septembra 1939 a trvala do 5. októbra 1939. Nacistický útok na Poľsko ( plán útoku mal označenie Fall Weiss) je považovaný za začiatok druhej svetovej vojny v Európe. 17. septembra 1939 zaútočilo na Poľsko aj ZSSR.

Nacistické Nemecko, Slovensko a ZSSR v priebehu tejto spoločnej operácie za jeden mesiac donútili Poľsko ku kapitulácii.

Západní Spojenci, ktorí v reakcii na tento akt agresie vyhlásili Nemecku vojnu, však neboli schopní Poľsku významnejšie pomôcť a nedokázali ani využiť fakt, že väčšina nemeckých jednotiek bola sústredená v Poľsku a na poľských hraniciach.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


33.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 2. 2019, 12:24 avatar
30. Ty už iba opisuješ, ako sa hýbali figúrky na šachovnici - ale to si viem nájsť aj vo Wikipedii. Tieto fakty nikde nespochybňujem.


29.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 2. 2019, 12:17 avatar
-era-, preto si Churchill a Roosevelt sadli spoločne za jednací stôl s masovým vrahom Stalinom, lebo Churchill, Roosevelt, Stalin boli predstaviteľmi víťazných mocností. Rusko /Sovietsky zväz/ sa po 2. svetovej stal mocnosťou, aj keď nie ekonomickou, ale vojenskou, mocnosťou, s ktorou bolo treba počítať...
Súhlasí Osvietený


31.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 12:22 avatar
Ano s tým sa dá súhlasiť


32.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 2. 2019, 12:22 avatar
29 A kto výraznou mierou prispel k tomu, aby sa Sovietsky Zväz stal po 2.svetovej vojne mocnosťou?
Súhlasí Osvietený


34.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 2. 2019, 18:35 avatar
-era-, kto? Za tým predsa nebol jeden človek... Stalin by predsa sám nič nedokázal, keby nemal okolo seba množstvo schopných ľudí /v začiatkoch budovania sovietskeho vojska napr.: Michail Tuchačevskij ... neskôr Georgij Žukov, Ivan Konev, Konstantin Rokossovskij Rodion Jakovlevič Malinovskij, Nikolaj Krylov a "tisíce" ďalších a ďalších/; určite nemalú mieru na vojenskom úspechu malo aj to, že viedlo obrannú vojnu... v radoch ČA bolo množstvo vojakov, ktorým zničili domovy, pobili, dokonca umučili blízkych... zjednodušene povedané, fašisti bojovali za Hitlera, kým sovieti nielen za seba, ale i za svojich blízkych...


35.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 20:10 avatar
J.Tull ono to bolo s tým mučením také zabavné     ako tou osloboditeľskou armadou v Prahe

Ruská oslobodenecká armáda v skratke ROA známa tiež ako Vlasovci bola vojenská jednotka sformovaná počas druhej svetovej vojny zo sovietskych vojnových zajatcov ako aj dobrovoľníkov, emigrantov a odporcov komunizmu, bojujúca na strane nacistického Nemecka.

generál Andrej Andrejevič Vlasov. Ruská oslobodenecká armáda sa účastnila hlavne protipartizánskych akcií.

V apríli 1945 ju tvorili 3 divízie (1., 2. a 3.) a rad ďalších menších jednotiek.

Vlasovci veľmi pomohli Prahe počas tzv. Pražského povstania na konci druhej svetovej vojny v roku 1945, keď sa zapojili po boku obyvateľov mesta do boja proti jednotkám Wehrmachtu v meste.

Jednotky armády boli na konci vojny zajaté americkými vojskami. Väčšina jej príslušníkov bola repatriovaná do ZSSR. Radových vojakov čakal väčšinou trest vo forme väzenia alebo nútených prác v gulagoch. Velitelia Ruskej oslobodeneckej armády boli odsúdení za vlastizradu a popravení. Iba časti jej príslušníkov sa podarilo utiecť na západ. Lichtenštajnsko ako jedna z mála krajín im udelilo politický azyl. Časť z nich v neskoršom období emigrovala do Argentíny.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


16.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 11:04 avatar
UNRRA: Na pomoc v najťažšej chvíli sa nezabúda

Víťazov zdobí štedrosť. Týmto heslom sa riadili vlády protihitlerovskej koalície, keď zakladali Správu Spojených národov pre pomoc a obnovu, známu pod skratkou UNRRA (United Nation Relief and Rehabilitation Administration).

Prvý vlak s potravinami a liekmi od tejto medzinárodnej humanitárnej agentúry dorazil do Bratislavy práve pred 70 rokmi. Na Orave a hornom Zemplíne pomohli dodávky zažehnať hroziaci hladomor. Pred prvými povojnovými Vianocami mnohé deti v Československu písali listy nie Ježiškovi, ale dobrej tetuške, víle alebo pani Unrre…

Podľa správy v Pravde zo 7. júna 1945 bolo v prvom transporte s pomocou aj 22 nových nákladných áut zo zásob kanadskej armády. Boli určené na rozvoz tovaru UNRRA, prevažne potravinárskeho, po Bratislave i celom západnom Slovensku. Už týždeň predtým priniesla Pravda informáciu o tom, že pomoc prichádza zo zámoria najprv loďami do rumunského prístavu Konstanca na pobreží Čierneho mora, odkiaľ sa k nám dostane buď riečnymi plavidlami po Dunaji (po odstránení prekážok na jeho toku), alebo vlakmi. "Lode aj vlaky sú vlastne sovietske vojenské transporty,“ oznamovali noviny.

Z iných zdrojov (práce historikov Georgea Woodbridgea, Karla Sommera, Slavomíra Michálka a i.) sa však dozvedáme, že prvá loď El¤Mundo s dodávkami pre Československo pristala v Konstanci už 8.¤apríla a prvý vlak s tovarom dovezeným touto loďou dorazil na Slovensko 2.¤mája 1945. Skončil však v Trebišove, tam sa tovar aj vyložil. Išlo o mäsové konzervy, šatstvo, obuv, lieky a zdravotnícky materiál.

Doprava na ostatnom oslobodenom území bola v tom čase veľmi sťažená alebo úplne paralyzovaná. Veď na strednom a západnom Slovensku sa ešte bojovalo, navyše chýbali aj dopravné prostriedky. S prvým transportom dorazilo preto do Trebišova aj 44 nákladných áut. Nemali však karosérie, ktoré zostali "visieť“ v skladoch v Konstanci. Východniari ich preto nahradili doskami, aby mohli rozviezť tovar do najpostihnutejších miest. Potom však začali pociťovať nedostatok pohonných hmôt, a tak americké autá museli merať dlhú cestu za benzínom až do rumunského prístavu. Veľmi problematická bola vtedy aj doprava vlakmi z Konstance. Prečo prvému transportu trvala cesta takmer štyri týždne? Úlohu zohrala vzdialenosť (vyše 2-tisíc kilometrov), ale najmä povojnové pomery. Nedostatok lokomotív, vozňov a uhlia v štátoch, ktorými prechádzala trasa.

Popri trati číhali lúpežné bandy, ktoré prepadávali vlaky. Transporty spočiatku sprevádzali vojaci Červenej armády, neskôr ich vystriedali strážne oddiely UNRRA. Piati ich príslušníci padli pri prestrelkách s týmito bandami, ďalších 26 bolo zranených. Pri takejto riskantnej preprave tovaru nejaká jeho časť zmizla počas cesty v dôsledku lúpeží alebo rozkradnutia. Straty však boli napodiv výrazne menšie, ako by sa dalo predpokladať. Podľa štatistík, zverejnených agentúrou, sa do polovice augusta 1947 z celkového počtu 6¤850 áut UNRRA prevážaných do Československa stratilo cestou iba 111 a zo 160-tisíc železničných vozňov nedorazilo do cieľa len 335.
Horský guláš a fialový hnus

Konstanca bola do septembra 1945 jediným námorným prístavom, ktorý prijímal lode s nákladom UNRRA pre Československo. Potom k nemu pribudli ďalšie: v Hamburgu, Brémach, Rotterdame, Amsterdame, Terste, Antverpách a tak ďalej. Všade tam zriaďoval Československý úrad pre hospodársku pomoc a obnovu svoje expozitúry.

V Prahe pôsobila zároveň 15-členná misia UNRRA. Je zaujímavé, že ju celý čas viedol Piotr Ivanovič Alexejev zo sovietskeho ministerstva zahraničného obchodu (predtým pôsobil ako obchodný zástupca v Teheráne). Za šéfa misie si ho vybrala exilová československá vláda v Londýne ešte v januári 1945, ďalšími členmi misie boli britskí, americkí a kanadskí odborníci.

Misia úzko spolupracovala s československými úradmi, ministerstvami a (na Slovensku) s povereníctvami. Vo viacerých väčších mestách zriadila svoje odbočky, boli aj v Košiciach a Bratislave. Z diplomatickej korešpondencie tých čias vyplýva, že Američania a Briti spočiatku Alexejevovi nedôverovali, dokonca chceli odporučiť svojim vládam jeho odvolanie. Podozrievali ho napríklad z toho, že umožňuje predisponovať časť dodávok UNRRA jednotkám Červenej armády, ktoré sa nachádzali do neskorej jesene 1945 na území ČSR. Nakoniec sa však britský veľvyslanec v Prahe Philip Nichols o Alexejevovi vyjadril, že "mal dobrú vôľu a snahu urobiť čo najviac v ťažkej situácii, v ktorej sa ocitol“.

Povojnová situácia bolo naozaj mimoriadne ťažká a chaotická. Do polovice júna 1945 prišlo do ČSR takmer 18-tisíc ton tovaru zo zásob UNRRA, v oblastiach, kde najviac hrozil hlad a epidémie, sa to však neprejavilo. Pritom podľa dohody agentúry s československou vládou mali potraviny a liečivá smerovať do vojnou najviac postihnutých oblastí, predovšetkým do severných okresov Slovenska a na Ostravsko.

Alexejev osobne cestoval a hľadal trhliny v distribučnom systéme. Upozornil vládu na fakt, že kým v Prahe bol denný prídel chleba na osobu 300 gramov, na viacerých miestach Slovenska nedosiahol ani polovicu z tohto množstva. Po tejto inšpekcii šéfa misie vláda okamžite uvoľnila zo svojich rezerv 50 miliónov korún pre Oravu, kde bola situácia už katastrofálna.

Zvýšili sa aj celkové dodávky UNRRA pre Slovensko. Ako informoval Slovenskú národnú radu povereník pre zásobovanie Rudolf Fraštacký, do polovice septembra 1945 prišlo na Slovensko z Konstance 1¤686 ton mäsových konzerv (čo bolo takmer 51 percent z dovezeného množstva pre celú ČSR), 2¤741 ton tukov, 1¤959 ton cukru, 21 miliónov sušených vajec, 93 ton kávy atď.

Pamätníci aj dnes zažiaria, keď príde reč na konzervy so sušeným mäsom zo zásob americkej armády. "Bolo pre nás nevídanou atrakciou a malým zázrakom a výborne chutilo v kapuste.“ To je zo spomienok na mladosť maliara Rudolfa Krivoša, rodáka z Tisovca. Mnohí si však spomenú aj na tzv. horský guláš. Išlo o konzervy s nápisom Horse Meat – konské mäso, ktoré si našinec "preložil“ ako horské mäso. Obsah niektorých ďalších kaki konzerv však väčšina Slovákov nielenže nepoznala, ale im ani nechutil. Napríklad bravčové zaliate sladkou hruškovou alebo jablčnou omáčkou. Alebo tzv. fialový hnus. Takto pomenovali koncentrovaný prášok v polkilovej plechovke podľa jeho sfarbenia. Stačilo nasypať za lyžičku tohto prášku do pohára s osladenou vodou a vznikol skvelý nápoj hroznovej chuti. Ale kto vtedy vedel natoľko po anglicky, aby rozlúštil návod?

Alebo čo si mali dedinčania počať s dovtedy v našich končinách absolútne neznámym arašidovým maslom, s kakaom, ovsenými vločkami či s grapefruitovým džúsom? Ministerstvo výživy sa spamätalo dosť neskoro a až v roku 1946 vydalo brožúrku s názvom Ako používať tovar UNRRA. Neskoro, lebo mnohé z týchto exotických požívatín medzitým skončili v odpade alebo na čiernom trhu.

Kto z toho profitoval

V lete 1945 vládla v niektorých okresoch Slovenska nevýslovná bieda. Nemci pred príchodom frontu vraj odohnali dve tretiny dobytka. „Jediné, čo voľne bolo dostať na trhu, bola pukaná kukurica,“ spomínal oveľa neskôr spisovateľ Vladimír Mináč.

Zároveň však prekvital čierny obchod s mnohonásobne predraženým nedostatkovým tovarom. „Bezočivosť kšeftárov išla v posledných dňoch tak ďaleko, že začali za enormne vysoké ceny uvádzať na trh rozličný tovar UNRRA z vylúpených skladov,“ písala 11.¤augusta 1945 Pravda. U priekupníka bolo dostať takmer všetko: gulášové konzervy (Horse Meat?), sušené mäso a vajcia, džem i mliečnu čokoládu.

Niečo bolo naozaj vylúpené zo skladov a vinníci boli zavše dokonca potrestaní. Veľa tovaru z UNRRA sa však dostalo na čierny trh inými cestami. "Mnohí špekulanti obchodníci skúpili ho, keďže mali dosť peňazí, tovar zadržali a predávali potom drahšie, na čierno.“ To je záznam z kroniky obce Raková (Horné Kysuce). Kronikár Filip Stančo ho urobil niekedy začiatkom roku 1946. V informácii pre poslancov parlamentu to v rovnakom čase tvrdil aj minister výživy ČSR Václav Majer. Čierny trh reagoval podľa neho na dodávky UNRRA najprv znížením cien, ale neskôr zase vyskočili. Na vysvetlenie treba uviesť, že časť dodávok smerovala podľa podmienok stanovených UNRRA do obchodov, kde sa tovar predával. Za ceny, ktoré mali byť prístupné najširším vrstvám obyvateľstva…

Ešte si povedzme, že okolo 45 percent dodávok tvorili potraviny, predovšetkým obilie a múka (kryli až 15 percent domácej spotreby), ďalej jedlé a umelé tuky (33 percent spotreby), sušené mlieko a ovocné šťavy. Ďalšími komoditami boli dopravné prostriedky, poľnohospodárske stroje, lieky a zdravotnícky materiál, suroviny pre chemický a textilný priemysel, odev, obuv atď. Napríklad 5.¤júna 1945 Pravda písala, že na východ republiky dorazil náklad UNNRA s 30-tisíc pármi topánok, ktoré sa budú predávať v rámci prídelového systému po 40 až 60 korún.

Čo však vtedy znamenalo pre obyčajného človeka 40 alebo 60 korún? "Obuvi bolo primálo a bola pridrahá,“ zapísal si kronikár Stančo. "Predávala sa na prídelové lístky, ale potreba sa nijako nekryla.“ Našťastie ďalšia časť potravín a iného tovaru z kvóty určenej pre ČSR smerovala priamo do škôl, nemocníc a zariadení sociálnych služieb. Išlo napríklad o bezplatné stravovanie školákov alebo o tzv. repatriačné kuchyne, čiže vývarovne pri pobočkách Repatriačného úradu, kde sa stravovali predovšetkým ľudia, ktorí sa vracali z nacistických koncentračných táborov. Im sa bezplatne poskytovalo aj ošatenie a obuv, keďže vo vojne prišli o všetko. To isté platilo aj o základných školách vo vojnou najviac postihnutých regiónoch. "Všetky deti školy boli obdarované z akcie UNRRA šatami, blúzkami, čiapkami a topánkami,“ čítame v kronike Základnej školy Tekovské Nemce.

Vráťme sa však k čiernemu trhu. Ako sme už spomenuli, "zásoboval“ ho i bežný spotrebiteľ, ktorému tovar UNRRA z nejakého dôvodu nevyhovoval. Podľa zistení historičky Jany Frydryškovej z Karlovej univerzity v Prahe sa to týkalo napríklad zrnkovej kávy. Hoci sa jej za dva roky doviezli do ČSR stovky ton, stále bola veľmi nedostatkovým tovarom najmä vo veľkých mestách. "Sociálne slabšie vrstvy v českých krajinách i na Slovensku len zriedka kupovali pred vojnou zrnkovú kávu, obľúbenejšia u nich bola tzv. melta,“ vysvetľuje historička. "Na druhej strane tu i tam boli vrstvy prevažne duševne pracujúcich, ktorým dodávané prídely nestačili a boli ochotní kupovať aj predražený tovar. Čierny trh sprostredkoval presun tohto tovaru od jednej skupiny k druhej.“

Kaviareň Grand v bratislavskom Manderláku viedol vtedy otec budúceho humoristu a komika. Dobré raňajky neboli možné bez amerických UNRRA konzerv, s ktorými kšeftovali šmelinári, spomínal po rokoch Julo Satinský. Napriek tomu rozsah predaja tovaru načierno nedosiahol u nás vtedy také rozmery ako v niektorých iných krajinách. "Nebude prehnané povedať, že každý muž, žena a dieťa v západnej Európe sú vo väčšej či menšej miere zapojení do rôznych typov ilegálneho obchodovania,“ hlásil britskému ministerstvu zahraničia regionálny šéf UNRRA.
Maják na ceste z biedy

Vďaka zásielkam UNRRA spoznali mnohé slovenské deti také dobroty ako figy, pomaranče, búrske oriešky, žuvačky. Ale napríklad aj rybí tuk! Pamätníkom sa pritom hneď vybaví jeho odporná pachuť, ale v otrasných povojnových podmienkach znamenal pre mnohých doslova záchranu.

Ešte vzácnejšie boli dodávky penicilínu zo zásob UNRRA, ktorý sa vtedy v ČSR nevyrábal. „Už v júni 1945 prišli z Ameriky prvé jeho zásielky a stále sa zvyšovali,“ pripomína docent Štefan Šimko z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Podľa jeho zistení rozdelila špeciálna komisia ešte do konca roku 1945 okolo 5,5 miliardy jednotiek penicilínu do jednotlivých regiónov s tým, že prednostne ho dostanú nemocnice a liečebné ústavy. Isteže, neušiel sa každému, kto ho súrne potreboval, a na čiernom trhu mal hodnotu zlata. Vláda sa preto rozhodla začať s domácou výrobou penicilínu. Potrebné zariadenie získala opäť prostredníctvom UNRRA z USA a Kanady, tam sa zaškoľovali aj československí experti. „Továreň na výrobu našich prvých antibiotík začala potom fungovať v českých Roztokoch, neskôr sa však výroba penicilínu premiestnila do Slovenskej Ľupče,“ dodáva docent Šimko.

Až dve tretiny všetkých dodávok UNRRA prichádzali z USA, najmä z rezerv tamojšej armády, zvyšná tretina z Kanady, Veľkej Británie, Francúzska a ďalších krajín. ČSR dostala tovar za viac ako 261 miliónov dolárov, čo bola šiesta najvyššia suma spomedzi všetkých prijímajúcich štátov. Za dodaný tovar sme neplatili nič, bolo treba uhradiť len dopravu od štátnych hraníc ČSR do jednotlivých veľkoskladov a nejaké administratívne trovy (celkove okolo 1 miliardy korún).

Čo urobil štát s peniazmi utŕženými za predaj tovaru UNRRA v maloobchode? Predovšetkým ich použil na úhradu rôznych sociálnych a zdravotných služieb. Podľa zistení Frydryškovej vydal na to takmer 18 miliárd korún získaných z predaja vyše pol druha milióna ton tovaru.

Málo sa však vie, že spoločný štát Čechov a Slovákov nebol iba prijímajúcim, ale aj darcovským štátom v rámci UNRRA. V roku 1946, vďaka dobrej úrode, daroval okolitým krajinám tisíce ton cukru, zemiakov a ďalších poľnohospodárskych plodín.

V júli 1947, keď sa akcia UNRRA už faktický končila, odoslala československá vláda generálnemu riaditeľovi agentúry telegram tohto znenia: "Na prácu UNRRA budeme vždy spomínať s pocitom vďačnosti. V ťažkých dňoch na konci najkrutejšej vojny UNRRA ako maják ukazovala ľudstvu cestu z utrpenia a biedy.“

zurnal.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


17.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 11:16 avatar
Bobor kamarátstvo a masové vyvraždovanie sovietského ľudu Stalinom spôsobil západ ???    

Huaaaaaaaaaaaaa

I pakt Ribbentrop a Molotov ???

                

Nakoniec asi aj to neutrálne Fínsko napadol západ    

Neutrálne Fínsko sa malo po Poľsku a pobaltských krajinách stať ďalším obetným baránkom tajného dodatku k paktu Molotov-Ribbentrop, v ktorom si v auguste 1939 nacistické Nemecko a komunistický Sovietsky zväz rozdelili východnú Európu.

Sovietsky zväz žiadal vo Fínsku bezprecedentné územné ústupky, čo vláda prezidenta Kyöstiho Kallia odmietla a pred 75 rokmi,

30. novembra 1939, tak sovietske jednotky vpadli do Fínska a začala sa takzvaná zimná vojna.

Konflikt sa skončil po troch mesiacoch. Pre Fínsko znamenal územné straty, na rozdiel od Moskvou anektovaných pobaltských republík však zostalo suverénnym štátom.

Sovieti zahrali útok sami na seba

Zámienkou na samotnú inváziu sa stal Mainilský incident z 26. novembra 1939, keď Sovieti zaranžovali na hraniciach útok proti svojim vojakom. Moskva vypovedala zmluvu o neútočení a 30. novembra o 6:50 ráno miestneho času sa začala vojna. Sovieti najskôr začali ostreľovať fínske pohraničie a bombardovali fínske mestá a asi o hodinu neskôr vpadla Ruská armáda bez vyhlásenia vojny po celom fronte od Rybárskeho polostrova až po Karelskú šiju do Fínska.

zurnal.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


18.
označiť príspevok

Osvietený muž
   6. 2. 2019, 11:19 avatar
Bobor ako len mohli naši mierotvorcovia a nadbratia prepadnúť Fínsko ??? Veď súdruh Stalin ktoré si mal ešte nedávno vo svojeom avatare aby každý vedel aký si čurák bol mierotvora a dobrák od kosti            
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:56,  Ozvaly se výstřely a mladý zedník padl k zemi. Peter Fechter se přesně před 57 lety...
dnes, 02:51,  Ťažko povedať. Bral drogy, bol na nejakých halucinogénnych drogách? Dnes to už nezistíme.
dnes, 02:26,  “Dávno si položil základy zeme a nebesia sú dielom tvojich rúk. Ony sa pominú, ale ty...
dnes, 00:40,  P. Jilemnického 298/10
dnes, 00:35,  Ty kokot už ťa máááám!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Milan Gonda Jilemnického 10 05921 Svit...
dnes, 00:02,  Preto radi vysávajú prach, perú, žehlia.
včera, 23:52,  btw, rozmyslam ci ta bonznem *39
včera, 23:51,  10- osvieteny sa neschovava za novy nick ako ty. cukricek ;)
včera, 23:39,  A kto je podľa teba Čeka? *21
včera, 23:36,  8. ale no tak :D aspon si neregestruje nové nicky aby nedostával na frak ;)
včera, 23:16,  Diagnóza: cvičená opica. Človek, ktorý nedokáže z vlastnej hlavy napísať ani jednoduchú...
včera, 23:07,  A potom, že ženám ide len o prachy. *21
včera, 23:04,  Mäso z USA je najlepšie, doporučujú ho štyria z piatich masových vrahov. *21
včera, 22:51,  Velvyslanectví Ruské federace v ČR odsoudilo vandalský čin vůči pomníku maršála Koněva...
včera, 21:39,  Tvoj foter ? *03*03*03
včera, 21:39,  68. impotentny lúzer :)
včera, 21:20,  Je to tak, pojebem aj vevericu, ale tebe by som prijebal bejzbólkou čerez fejsá. *03*03
včera, 21:18,  66. presne tvoj genofond, si zdedil po fotrovi ? :) impotenciu máš z chlastu, to vieme :)
včera, 21:16,  Nosokokot. *29
včera, 21:15,  62. ty uz dávno, ty omyl prírody :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Radšej ísť do školy, ako nespať vôbec.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(167 841 bytes in 0,322 seconds)