hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Zákony by nemali zakazovať spochybňovanie zločinov minulosti

príspevkov
4
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 4.10.2012 19:16
posledná zmena 5.10.2012 14:54
1
04.10.2012, 19:16
Nevyhnutnou súčasťou akejkoľvek demokratickej tranzície je vyrovnať sa s vlastnou minulosťou, často krát sprevádzanou porušovaním ľudských práv a tými najkrutejšími zločinmi. Ide o proces, do ktorého majú okrem historikov tendenciu vstupovať z rôznych dôvodov tiež politici. Hlbokú mentálnu stopu, ktorú zanechali represívne režimy, sa snažia zaplátať tými najjednoduchšími nástrojmi, ktoré sú po ruke - zákazmi a sankciami.
Podľa trestného zákona hrozí tomu, kto verejne popiera, či spochybňuje holokaust, alebo zločiny komunizmu, odňatie slobody na šesť mesiacov až tri roky. Za zmienku stoja aj ďalšie deklaratívne zákony o pamäti, z ktorých asi najväčšiu kontroverziu vyvoláva Lex Hlinka.
Aj keď diskusia o vzťahu politiky a histórie nie je v slovenských podmienkach aj vďaka vyššie zmieneným zásahom nová, na západe je už predsa len o niečo rozvinutejšia. V roku 2008 iniciovalo francúzske združenie Sloboda pre históriu tzv. Výzvu z Blois, ktorú doteraz podpísalo už viac ako 1000 akademikov zo 49 krajín. Výzva hovorí o „moralizácii histórie a intelektuálnej cenzúre“.
Kritikou politického vykladania dejín pritom nikto nemieni bagatelizovať zločiny fašizmu, alebo komunizmu. Jej cieľom je skôr hájiť slobodu historického bádania a slobodu slova, garantovanú Ústavou a medzinárodnými zmluvami. Zákonom predpísaná „pravda“ prácu historika obmedzuje a kriminalizuje.
Sloboda však so sebou prináša aj veľkú dávku zodpovednosti. Demokracia je obzvlášť vo svojich počiatkoch krehká a kolektívna pamäť čerstvá. Zákonná regulácia nemusí byť teda honom na historikov a negáciou slobody slova, ale len pochopiteľnou snahou o prevenciu opakovania chýb z minulosti. Navyše zločiny fašizmu a komunizmu ako také, nie sú predmetom historických sporov, ale konsenzuálne dokázaným historickým faktom.
Kde je však hranica toho, čo je historickou pravdou a čo nie je? Kde je hranica, ktorú by politik nemal pri výklade dejín prekročiť? Odpor historickej obce vo Francúzsku napríklad vyvolala zákonná povinnosť pre učiteľov dejepisu poukazovať na pozitívne aspekty kolonizácie. U nás je to možno už spomínaný zákon o zásluhách Andreja Hlinku.

odkaz
none
2
05.10.2012, 13:43
snad nechces sam patrat po niecom, co mas zo zakona zakazane?

informacie ano, ale len tie, ktore ti dame my, klanaj sa owca!!!
none
3
05.10.2012, 13:45
"Zákonom predpísaná „pravda“ prácu historika obmedzuje a kriminalizuje."
to je blaf.
none
4

3. dorota 05.10.2012, 13:45

"Zákonom predpísaná „pravda“ prácu historika obmedzuje a kriminalizuje."
to je blaf.

05.10.2012, 14:54
Mas v rodine STBakov dory??
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 91 328 B vygenerované za : 0.121 s unikátne zobrazenia tém : 47 706 unikátne zobrazenia blogov : 817 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz JA žijem v skvelom svete 😉 Svet je taký, aký si spravíš 😉 Ak vyhodíš zo svojho sveta všetkých negativistov, vypneš tv, prestaneš sa venovať "koncom sveta" a ďalším takýmto aktivitám...

citát dňa :

Vstúpiť do manželstva neznamená vzdať sa slobody, ale vymeniť osobnú slobodu za spoločnú.