hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  politika  /  téma

Zakon o kupno-predajnej zmluve (konkretne ustna zmluva po telefone)

príspevkov
2
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 18.8.2013 13:05
posledná zmena 18.8.2013 15:02
1
18.08.2013, 13:05
Dobry den,

chcem sa opytat ci musim zaplatit za produkt, ktory mi zaslala nemenovana spolocnost doporucene cez postu a sama si urcila pocet ks daneho produktu, je takato zmluva pravne platna? O množstve sa ani nehovorilo.

Navyše pri telefonickom hovore, ktory bol nahravany danou spolocnostou sa nikde nespominal dany produkt, ktory som obdrzal, ale dohodli sme sa na uplne inom, ktory ani podla mojich zisteni sa v aktualnej ponuke nenachadzal. V zakone, ktory som trochu cital sa pise, ze kupna zmluva sa moze uzavriet aj na zatial neexistujucu produkt (napr. zber urody). Mam teda pravo odstupit od takejto zmluvy, ak k nej vobec doslo?

Na internete som si precital vela o tejto spolocnosti a bola aj v spravach, kde ludom hrozila exekucia za produkt, ktory si vobec neobjednali a museli zan zaplatit. Sposob platenia je zaslanim balika doporucene a jeho prevzatie, nasledne sa kupujuci moze rozhodnut ci balik nevrati. Tato firma je podvodna co som zistil az neskor. Poslal som to spat, ale balik už ani nemusia prevziat.

PS: ked som tuto zasielku prijal, hned som zistil ze to nie je produkt dohodnuty v zmluve.

Dalsia moja otazka znie ake su podmienky aby objednavka cez telefon bola platna? teda, co musi kupujuci v telefone oznamit predavajucemu (napr. pocet, cena) alebo naopak. Teda, s cim musi byt kupujuci povinne oboznameny. Je povinnostou predavajuceho oznamit vseobecne podmienky objednavky kupujucemu?

Je to dost "kostrbato" napisane, ak mate nejake pripomienky, napiste koment. Dakujem.
none
2
18.08.2013, 15:02
Zákon 108/2000 Z.z. (o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji - v aktuálnom znení s novelami)

§ 12 Odstúpenie od zmluvy

(1) Spotrebiteľ je oprávnený bez uvedenia dôvodu odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby, ak predávajúci včas a riadne splnil informačné povinnosti podľa § 10.

(2) Ak predávajúci splnil informačné povinnosti podľa § 10 dodatočne, spotrebiteľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy do siedmich pracovných dní odo dňa, keď predávajúci dodatočne splnil informačné povinnosti, najneskôr však do troch mesiacov od prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby.

(3) Ak predávajúci nesplní informačné povinnosti podľa § 10 ani dodatočne, spotrebiteľ je oprávnený odstúpiť od zmluvy do troch mesiacov od prevzatia tovaru alebo od uzavretia zmluvy o poskytnutí služby.

(4) Odstúpením spotrebiteľa od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje. Predávajúci je povinný
a) prevziať tovar späť alebo nepokračovať v poskytovaní služby,
b) vrátiť spotrebiteľovi najneskôr v lehote 15 dní odo dňa odstúpenia od zmluvy cenu zaplatenú za tovar alebo za službu alebo preddavok, ktorý spotrebiteľ uhradil za tovar alebo za službu vrátane nákladov, ktoré spotrebiteľ vynaložil v súvislosti s objednaním tovaru alebo služby. Náklady na vrátenie tovaru znáša spotrebiteľ len v tom prípade, ak výrobok plne zodpovedal kvalitatívnym požiadavkám a nebol vadný.

(5) Ak sa predávajúci a spotrebiteľ nedohodnú inak, spotrebiteľ nemôže odstúpiť od zmluvy, ktorej predmetom sú:
a) poskytnutie služby, ak sa služba začala plniť so súhlasom spotrebiteľa pred uplynutím lehoty na odstúpenie od zmluvy podľa odsekov 1 až 3,
b) predaj tovaru alebo poskytnutie služby, ktorých cena závisí od pohybu cien na finančnom trhu, ktoré predávajúci nemôže ovplyvniť,
c) predaj tovaru zhotoveného podľa osobitných požiadaviek spotrebiteľa alebo tovaru určeného osobitne pre jedného spotrebiteľa, alebo tovaru, ktorý vzhľadom na jeho vlastnosti nemožno vrátiť, alebo tovaru, ktorý rýchlo podlieha skaze,
d) predaj audiovizuálneho diela, zvukového záznamu alebo zvukovo-obrazového záznamu umeleckého výkonu alebo multimediálneho diela, 22) ktoré spotrebiteľ rozbalil,
e) predaj novín, časopisov a periodickej tlače,
f) lotérie a iné podobné hry. 21)

(6) Ak predávajúci poskytol spotrebiteľovi pôžičku na kúpu tovaru alebo na poskytnutie služby alebo ak takú pôžičku poskytla spotrebiteľovi tretia osoba na základe zmluvy s predávajúcim, odstúpením od zmluvy o predaji sa od začiatku zrušuje aj zmluva o poskytnutí pôžičky. Právo na vydanie bezdôvodného obohatenia nie je tým dotknuté.


odkaz Spotrebiteľské organizácie na Slovensku
odkaz Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska
none

najnovšie príspevky :

havran [zobraz vlákno] pred hodinou
prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 84 099 B vygenerované za : 0.117 s unikátne zobrazenia tém : 36 217 unikátne zobrazenia blogov : 538 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Ďakujem ti náš Stvoriteľ, chcem byť s Tebou večný priateľ, ty's život si nám podaroval, potom si sa kdesi schoval. Milujem Ťa milý Bože, nechcem s Tebou byť na nože. Moja vôľa snáď pom...

citát dňa :

V jednoduchosti je krása.