Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Základný príjem štartuje vo Fínsku

24
reakcií
1209
prečítaní
Tému 27. júna 2015, 14:39 založil Jungman.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Jungman
   27. 6. 2015, 14:39 avatar
Ničím nepodmienený základný príjem sa rozhodli otestovať ako prví v Európe Fíni.
80 % Fínov pokladá základný príjem za dobrý nápad.
Myšlienka je taká, že každý občan má právo na ničím nepodmienený základný príjem od štátu, ktorý bude ešte stanovený v rozmedzí 440 až 1166 euro mesačne. Na túto sumu má právo každý od svojho narodenia, až po smrť.
Základný príjem má byť predovšetkým nástrojom slobody rozhodovania sa každého jedinca, aby človek nebol odkázaný na to, aby sa venoval činnostiam, ktorým sa venovať nechce len pre to, aby zarobil nejaké peniaze a prežil, aby mal každý občan možnosť žiť aspoň na hranici dôstojnosti.
Podobný systém už fungoval v Líbyi pod Kaddáfiho vedením pred tým, ako Líbyu zbombardovali Američania a Kaddáfiho popravili ich spojenci Islamskí radikáli, ktorí teraz terorizujú pol sveta.
Myslíte, že sa to Fínom podarí? Nemecko má k realizácii tiež údajne blízko.
www.helsinkitimes.fi Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
www.rtdeutsch.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí fitipaldi


12.
označiť príspevok

pátrač muž
   27. 6. 2015, 17:20 avatar
no comment
Súhlasí Jungman


16.
označiť príspevok

ranexil muž
   28. 6. 2015, 10:05 avatar
Takze v Libyi toto bolo? A to sa tam nasiel niekto, kto by siel proti Kaddafimu?
To sa mi nechce verit.
Sme my ale tupe telce zmagorene tymi sracmi.


17.
označiť príspevok

Jungman
   28. 6. 2015, 10:11 avatar
V Líbyi mali aj priamu demokraciu, alebo istú odnož priamej demokracie.
Proti Kaddáfimu vystúpili iba náboženskí fanatici, ktorých bola absolútna menšina, lenže mali podporu vojenskej mašinérie USA.


2.
označiť príspevok

fitipaldi muž
   27. 6. 2015, 14:47 avatar
kapitalizmus nás núti prispievať do systému, keď si dajú minimálny príjem tak to môže spomaliť spoločnosť ako celkovo či nie ?  


4.
označiť príspevok

fitipaldi muž
   27. 6. 2015, 14:56 avatar
tam nabehne 50 000 našich spoluobčanov že nevyplatenie prijmu je rasovo motivovany hatecrime xenofobicky zločin a fini budu plakať že sa narodili  
Súhlasí clear1


5.
označiť príspevok

Jungman
   27. 6. 2015, 14:56 avatar
Mne sa to zdá zase naopak spôsob, ako sa všetko popoženie vpred. Predstavte si, koľko ľudí by rado v niečom podnikalo, ale boja sa, že neprežijú štart. Ak majú základný príjem, môžu sa realizovať bez obavy, že neprežijú prvé "hluché" mesiace.
Študenti si nemusia zháňať peniaze brigádami, čím sa prečistí pracovný trh od lacnej práce a stúpne počet zamestnaneckých miest. Zlým zamestnávateľom sa nebude dariť, ľudia v pokoji dajú výpoveď a budú si hľadať vyhovujúcejšie pracovné prostredie. Ľudia budú motivovaní aj naďalej, keďže si so základným príjmom a zamestnaním dokážu nasporiť viac.


8.
označiť príspevok

fitipaldi muž
   27. 6. 2015, 15:22 avatar
Jungman skús dať niekomu peniaze zadarmo a povedz mu nech podniká. Ti podá ruku že si chlapík a sa z teba budú za chrbtom rehotať že peniaze na cigarety rozdávaš  


13.
označiť príspevok

Jungman
   28. 6. 2015, 09:57 avatar
Veď nech nepodniká, ak nechce. Bude viac priestoru pre druhých. Nezamestnanosť je všade vysoká.
Obchod nezanikne a nakupovať sa bude naďalej a to znamená, že čím viac ľudí nebude pracovať, tým viac zarobia tí, ktorí sa rozhodnú pracovať.
Takmer každý hneď pri tejto téme vraví o tom, ako sa ľudom nebude chcieť robiť, ale oni sami by pracovali a to je také zvláštne.
Súhlasí pátrač


3.
označiť príspevok

clear1 muž
   27. 6. 2015, 14:47 avatar
Myšlienka je to pekná, ale - nepodarí. Je nerozumné porovnávať Fínsko s Líbyou. Kaddáfi mal z čoho rozdávať. Fíni síce nie sú chudobní národ, ale pod nimi nie je toľko ropy, aby si mohli vyskakovať a hrať sa na sociálnu a solidárnu spoločnosť


6.
označiť príspevok

Jungman
   27. 6. 2015, 14:59 avatar
Neviem, či dnes ešte existuje v Európe krajina, ktorá by mala reáliami kryté peniaze. Euro rozhodne nieje a jeho objem sa zväčšuje bez ohľadu na to, aký je reálny stav vyrobenej hodnoty. Inými slovami, peňazí je dosť.
Avšak aj ja som skeptický a to z mnohých dôvodov, hlavne vonkajších činiteľov.
Súhlasí clear1


7.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   27. 6. 2015, 15:16 avatar
Ja si skôr myslím, že z ekonomického dôvodu je to nereálne. Aj keď sa mi tá myšlienka páči, lebo ochraňuje slabých a chorých obyvateľov, ľudia sú raz takí, že to budú zneužívať a využívať aj tí, ktorí na to nie sú odkázaní. Jednoducho z lenivosti. Ekonomika na to potrebuje peniaze z rozpočtu. Môže to spôsobovať rýchle zadlžovanie. Záleží aj od toho, pri akej sume dokáže človek vo Fínsku normálne existovať. Ak je to povedzme minimálne 1000 eur a bude to napríklad 400, tak to bude síce základ, ale nevystačí na normálne vyžitie. Ale osobne sa mi to páči, len vidím to skepticky.


14.
označiť príspevok

Jungman
   28. 6. 2015, 09:59 avatar
Práve z ekonomického hľadiska to reálne je, otázne sú iné činitele.
Zneužívať sa bude vždy všetko, čo sa zneužívať dá. Ako sa dá zneužívať základný príjem? Tak, že si zaň budú ľudia nakupovať? Na to bol vymyslený.


21.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   28. 6. 2015, 14:42 avatar
Zneužívať som myslel to, že aj tí, ktorí by bez toho príjmu boli schopní uživiť sa bez pomoci štátu, sa budú na to spoliehať a menej sa snažiť makať. Tým pádom budú odvádzať do rozpočtu menej daní, rozpočet bude veľmi mínusový a krajina sa môže prudko zadlžovať. Bude si musieť požičiavať na to, aby obyvateľom vyplatila základný príjem. Veď už teraz my máme problém s vyplácaním dôchodkov, ktorý je základný príjem pre časť obyvatelov. Čo bude potom, keby štát platil trebárs 300 eur všetkým. Kde by na to vzal, keď už teraz nemá stále sme v mínusovom rozpočte.


24.
označiť príspevok

Jungman
   29. 6. 2015, 15:58 avatar
Slušný človek, mali by ste s najprv niečo o základnom príjme prečítať, pretože tieto výhrady, ktoré píšete, sú neopodstatnené.
S tým, že niektorí ľudia nebudú chcieť po prijatí základného príjmu pracovať sa počíta.
Peniaze na základný príjem sú zo všeobecných daní, z daní, ktoré platíte pri každom nákupe nejakého produktu, či služby a teda sa tieto peniaze nemožu minúť. Taký stav by mohol nastať jedine vtedy, ak by ľudia prestali peniaze míňať.
Zadlžuje sa práve teraz, keď ľudia nemajú peniaze, ktoré by míňali v obchodoch a za služby a tým pádom štát vyberá aj podstatne menej peňazí na daniach. To, že sme v dlhoch je zapríčinené tým, že ľudia nemajú za čo nakupovať a to by práve základný príjem radikálne zmenil.


9.
označiť príspevok

Karola žena
   27. 6. 2015, 15:30 avatar
za tým cítiť kus byrokracie , ktoré by musel občan dokladať aby "dokázal že žije "skromne". a u nás napr. také niečo ako tento projekt absolutne nehrozí., / ...ono je to niečo na spôsob podpory , ako myšlienka nie je zlá, ..podľa mňa by to mala byť samozrejmosť takto iobčanom vyrovnať uich životné "skóre ,..V iných štátoch je podpora tak yvsoká, že v podstate naplňa tento fínsky projekt, ..že človek z tej "podpory" od štátu vyžije celkom slušne a po celý živit nemusí robiť,.. jedine ak by si chcel prilepšiť. Ono to má aj druhú stranu mince,.. že ako je dobudovaný sociálny systém v tom onom štáte. U nás občan platí odvody štátu na to na ono, je to cca 1/3 z platu, ..v iných kap.krajinách si odovody neplatia ,..atp,..tam si občan ak k niečomu príde, všetko hradí sám. ..ako aj ak si nenašetrí na dôchodok, od štátu hio nedostane,
Súhlasí Slušný človek


15.
označiť príspevok

Jungman
   28. 6. 2015, 10:03 avatar
Občan nemusí nič dokladať, na základný príjem má právo každý rovnako, či z chudobnej, alebo bohatej rodiny. Iné formy podpory, ako podpora v nezamestnanosti, alebo podpora novomanželov, detské prídavky a podobne odpadajú, už ďalej nemajú svoje opodstatnenie. Z hľadiska byrokracie je to odbremenenie.


10.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   27. 6. 2015, 15:43 avatar
To ako hovoril Vlasta Burian v jednom filme: "máte potvrzení chudých?" * Za prvej republiky asi niečo také existovalo. Taký človek s týmto potvrdením bol potom oslobodený od určitých poplatkov.


11.
označiť príspevok

Karola žena
   27. 6. 2015, 15:45 avatar
tuším to boli lístočky na základné potraviny,..


18.
označiť príspevok

kesha1
   28. 6. 2015, 10:42 avatar
Toto moze Finom akurat tak roztocit inflaciu a poslat ich na Grecku cesticku . Inak klasicky komunisticky blud .


19.
označiť príspevok

Jungman
   28. 6. 2015, 10:45 avatar
Základný príjem bol vymyslený vo Švajčiarsku a tam jakživ komunisti nevládli.
Ekonómovia vravia pravý opak, vraj základný príjem ekonomiku naštartuje. Len politici tvrdia opak. Veríme politikom?


20.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   28. 6. 2015, 14:36 avatar
Jungman, páči sa mi, ako si sa naučil vyjadrovať bez vulgárnych slov. A že používaš len argumenty, žiadne invektívy proti oponentom.


22.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   28. 6. 2015, 14:54 avatar
Jungman:"80% Fínov považuje základný príjem za dobrý nápad." Ani sa im nečudujem. U nás by to bolo 100%. 
Súhlasí kesha1, dorota, Jungman


23.
označiť príspevok

kesha1
   28. 6. 2015, 14:56 avatar
Vo Svajciarsku to odmietli , myslim ,ze ani referendum nebolo . Je to Grecka cesta .


25.
označiť príspevok

Jungman
   29. 6. 2015, 16:03 avatar
Veď uvidíme, ako to zmáknu Fíni. Osobne sa neobávam toho, že by to Fínsko samé o sebe nezvládlo. Skorej sa stane to, že ich budú tlačiť k ukončeniu zo zahraničia, pretože ak to fungovať bude, tak to budú chcieť všetci.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 22:53,  Mazurek sa stal obeťou politického procesu !
dnes, 22:53,  V base. .. no toto.
dnes, 22:53,  no a?......ved z rusov isiel fakt strach....boli ako zvierata....mam to od svojich starých...
dnes, 22:53,  Edo ty fašistický trol !
dnes, 22:52,  Akým zdrojom ? Tými edovými spammami ? ZSSR vďačíme za porážku Nemecka pretože keby...
dnes, 22:49,  Zo stromov už padajú orechy, gaštany sa pripravujú na zber, hríbiky zavoňajú v prútených...
dnes, 22:49,  Zuzka8 mysláš toho odsudeneho nacistu s epikantusom ? To je Miňoooooooo asocial náš...
dnes, 22:48,  skus napisať v čom.....a podopri to nejakým zdrojom
dnes, 22:46,  Čo môže byť neosobné. .. *21 .. iba robott...
dnes, 22:46,  Presne edo prekrúca dejiny .
dnes, 22:45,  iondrej veď neklam ! Večne klame a drísta ! Dnes zasa drístal že nás oslobodili Ukrajinci...
dnes, 22:44,  -era- Ano 2 svetová vznikla paktom Nemecka a ZSSR anexiou Poľska . Ty snáď o tom...
dnes, 22:43,  Na jutúb? A potom nás zožerú slimáky, čo... No s pánombohom...... *18
dnes, 22:42,  dava presvedčive fakty, na rozdiel od teba, čo len šaškuješ popri nom......
dnes, 22:42,  kiskovec :)
dnes, 22:41,  Nešaškuj tvoje riťolezectvo v Eda je povestné
dnes, 22:41,  Ja som myslela toho mladého pri Kotlebovi bývava na fotkách, holú hlavu ma a rozpráva tak...
dnes, 22:39,  ved už daj nejake proti fakty a nešaškuj tolko...len sa snažiš za kazdu cenu eda...
dnes, 22:37,  Americkí trolovia ala Šimečka
dnes, 22:37,  Kdežee, priezvisko, to by som si tu od nikoho nedovolila sondovať. :) Mne sa páči ženské...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Skúsenosť je niečo, čo človek získa až po tom, keď to už nepotrebuje.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(90 740 bytes in 0,369 seconds)