Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  šport  téma
kategórie:  

WADA zbavila Rusko práva účasti na olympijských hrách a majstrovstvách sveta

108
reakcií
515
prečítaní
Tému 9. decembra 2019, 11:42 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   9. 12. 2019, 11:42 avatar
WADA zbavila Rusko práva účasti na olympijských hrách a mistrovstvích světa
Svět.,11:15, 09.12.2019

Výkonný výbor Světové antidopingové agentury (WADA) přijal doporučení výboru pro dodržování předpisů zbavit Rusko jeho práva účastnit se významných mezinárodních sportovních akcí po dobu čtyř let, včetně olympijských her a mistrovství světa. Oznámila to tisková služba WADA.

„Doporučení výboru pro dodržování předpisů bylo schváleno jednomyslně,“ dodává se ve zprávě.

25. listopadu Výbor pro dodržování předpisů WADA doporučil, aby Rusko bylo ze všech mezinárodních soutěží na čtyři roky odstraněno. Navíc po dobu čtyř let bude zakázáno vztyčit ruskou vlajku na soutěžích a ruští sportovci a jejich zaměstnanci se jich mohou účastnit pouze v případě, že dokáží prokázat, že antidopingová pravidla nijak nenarušili. Ale i tak nebudou moci oficiálně reprezentovat svoji zemi.


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 12. 2019, 12:00 avatar
To sa vedelo inak to dopadnut ani nemohlo

Svetová antidopingová agentúra na štyri roky vylúčila Rusko z medzinárodných podujatí
Trest zahŕňa olympijské hry v Tokiu a zimné hry 2020 v Pekingu

www.tvnoviny.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Spravodlive rozhodnutie


3.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 12. 2019, 12:01 avatar
Nevadí. Rusi by mali reagovať tak, že si zavedú svoje olympijské hry. Stiahne sa k nim Čína, Brazília a iné spriatelené štáty a západu ostane západ, príde o ťaźké peniaze a potom si môže klásť otázku - prečo...
Súhlasí Kasafran


9.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   9. 12. 2019, 12:06 avatar
takže ti nevadi, že podvadzaju ?.....ved nech sa im pripoji aj cina a nech zavedu OH s povoleným dopingom.....
Súhlasí Osvietený


12.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 12. 2019, 12:10 avatar
Ondrej, vadilo by mi to, ak by nebolo preukázané, že podvádzajú všetci. Lance Armstrong.
Dnes by sa doping už normálne mal povoliť a kašlať na to, nech súperia aj chemické laboratóriá a športovec nech za svoju hlúposť plati zdravim a životom.
Je to len prirodzený následok konkurenčnej spoločnosti.


14.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   9. 12. 2019, 12:16 avatar
ale ved to neni dopovanie jednotlivca, to bude si myslim vzdy po celom svete....ale to je doping uz podporovaný samotným statom, ak to tak mozem napísať....
To nemyslis važne, povolit doping, ved to uz by nebolo o sporte.....a vlastne sportovec, ktorý by chcel vyhravat tak by musel dopovať....
Súhlasí kntsz


16.
označiť príspevok

hokejis muž
   9. 12. 2019, 12:17 avatar
Zaujímavé že im nevadí ked muži súťažia so ženami a vyhrávajú kedže sú fyzicky zdatnejší.
Súhlasí Boris, Kasafran


17.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 12. 2019, 12:22 avatar
Veď to dávno nieje o športe. A to nieje už odvtedy, čo sa do športu začala miešať reklama a peniaze.. Neskôr to úplne dorazil doping. A všetci dopujú, či to štát podporuje, alebo nie.. minimálne o tom každý štát vie.
Myslíš, že nenadopovaní športovci by mali na tých nadopovaných? Premýšlaj Ondrej a prečitaj si niečo z rozhovorov s americkým cyklistom Lanceom Armstrongom, ten ti to vysvetlí z prvej ruky.
Súhlasí Kasafran


18.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   9. 12. 2019, 12:25 avatar
aha takže všetci dopuju a potrestanie ruska je nespravne, chapem to spravne?.....
Súhlasí Boris


19.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 12. 2019, 12:29 avatar
Áno Ondrej. Je to nespravodlivé, účelové správanie.
Súhlasí Kasafran


20.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   9. 12. 2019, 12:35 avatar
rusi si za to možu sami...
Podla tvojej logiky vyhravaju len nadopovaní......čo je totalna kravina.....


21.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 12. 2019, 12:36 avatar
Takže podľa teba nenadopovaní športovci podávajú také isté výkony, ako nadopovaní Ondrej?
Súhlasí Kasafran


22.
označiť príspevok

hokejis muž
   9. 12. 2019, 12:41 avatar
ondrej ak tvrdí že doping nepomáha tak prečo potom je za to aby bolo Rusko trestané ?
Súhlasí Boris, Kasafran


23.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 12. 2019, 12:42 avatar
Veď čakám na odpoveď. Najlepšie je sa pýtať.


24.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   9. 12. 2019, 12:51 avatar
su sportovci ktorí nedopuju a vyhraju nad tými co dopuju, pretože ich vykonnost je nižsia.....a nepomôže im ani doping...Samozrejme že ten isty sportovec ak dopuje tak da vatsi výkon.....
uz sa krutiš Boris, ty proste obhajuješ dopovanie v rusku v takom meradle ako sa deje.....


25.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 12. 2019, 12:59 avatar
Nie Ondrej, krútiš sa ty.
"Samozrejme že ten isty sportovec ak dopuje tak da vatsi výkon"

Čiže inými slovami, športovci, ktorí nedopujú nemusia ani športovať, lebo tí lepší dopujúci ich vždy porazia.- Čo je plne logické, áno?
Súhlasí Kasafran


26.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   9. 12. 2019, 13:02 avatar
prave preto su antidopingove kontroly....aby sa nedopovalo.....Rusi si to posrali sami


27.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 12. 2019, 13:04 avatar
Vyhýbaš sa odpovedi Ondrej. Nekrúť sa, buď úprimný aspoň sám k sebe.
Súhlasí Kasafran


92.
označiť príspevok

havran
   12. 12. 2019, 23:50 avatar
kto nepodvádzal? Je to síce neetické , ale robí sa to.


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 12. 2019, 12:02 avatar
Pre taketo svinstvo je to mierny trest
Súhlasí ondrej61, kntsz


5.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 12. 2019, 12:04 avatar
Žiadne ojedinelé prípady. Dokonale prepracovaný systém podvádzania. Tak podľa nezávislej komisie Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) fungovala posledné roky ruská atletika. Vyše tristostranová správa jej troch členov spustila škandál, z ktorého sa bude ruský šport ťažko spamätávať.

Komisia v správe tvrdí, že doping v krajine riadi samotný štát a moskovské antidopingové laboratórium vedome manipulovalo so vzorkami. Aj preto odporučila vynechať Rusko z účasti na budúcoročnej olympiáde v brazílskom Riu de Janeiro. Alebo aspoň jej atletických zástupcov.

„Vzhľadom na zistené skutočnosti by bolo extrémne naivné domnievať sa, že to všetko sa dialo bez otvoreného alebo skrytého súhlasu ruských vládnych úradov,“ uvádza sa v správe.
Aj bývalý prezident

A to nie je všetko. Do podvodov bol údajne zapojený aj bývalý šéf Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF), dnes 82-ročný Senegalčan Lamine Diack. Za úplatky vraj niektoré dopingové prípady v spolupráci so svojimi dvomi synmi kryl a ututlával. Mali ste pozitívny test? Nevadí, stačí, ak máte peniaze na „vykúpenie“.

Diack sa tak za posledné štyri roky údajne obohatil minimálne o milión eur. Senegalčan už od augusta tohto roku nie je vo funkcii šéfa svetovej atletiky, po šestnásťročnom kraľovaní ho vystriedal Brit Sebastian Coe.

Krátko po prevalení najčerstvejšieho škandálu, aký v atletike nemá obdobu, africký funkcionár rezignoval aj z postu prezidenta v nadácii Medzinárodnej atletickej federácie a takmer okamžite ho zbavili čestného členstva v Medzinárodnom olympijskom výbore.

Hádam si nenechajú kaziť meno. Nové vedenie atletickej federácie však napriek tomu bude mať čo robiť, ak chce „kráľovnú športov“ skutočne očistiť od podobnej pliagy.
Čítajte viac:

Podvody aj štípanie do zadku: Na toto doplatili športoví hriešnici
Idioti či revolucionári?

Reakcia Ruska po zverejnení správy nenechala na seba dlho čakať. Búrilo sa, hromžilo, protestovalo. No len chvíľku. Šéf moskovského antidopingového laboratória, ktoré manipulovalo so vzorkami, Georgij Rodčenkov označil autorov správy za idiotov. Pritom práve on vraj dal pokyn na znehodnotenie 1 417 vzoriek, ktoré mohli slúžiť ako dôkazový materiál.

Ak boli výsledky testov pozitívne, dokonca údajne sám žiadal atlétov o úplatok, ak chceli naďalej zostať „čistí“. Rodčenko vraj podľa správy dostával od športovcov za takúto službu 30-tisíc rubľov, v prepočte asi 430 eur.

Zaplatiť bolo treba aj šéfovi Všeruskej federácie ľahkej atletiky (VFLA) Valentinovi Balachničevovi - 20-tisíc rubľov, teda asi 290 eur. Osoba, ktorá to vyšetrovateľom prezradila, však chcela zostať v anonymite. To všetko sa vraj dialo s požehnaním agentov Federálnej bezpečnostnej služby (FSB), nástupkyne sovietskej tajnej polície KGB.

Príkazy na ututlanie, ako tvrdí správa, prichádzali priamo z ministerstva športu. „Už vlani počas zimnej olympiády v Soči sa okolo nás pri analýze vzoriek motali chlapi, ktorí sa vydávali za inžinierov pôsobiacich v našom laboratóriu. No všetci sme vedeli, že sú z tajnej služby,“ píše v správe jeden zo svedkov.
Čítajte viac:

Motorová tour: Pomáhajú cyklistom nenápadné stroje?
Ako kolky

Rodčenkov už nie je vo funkcii riaditeľa laboratória. Dva dni po prepuknutí aféry odstúpil. Hneď po tom, ako WADA dočasne odobrala moskovskému stredisku akreditáciu. Balachničev, ktorý zároveň robil pokladníka IAAF, rezignoval už vo februári, krátko po tom, ako v dopingovej pavučine uviazlo päť chodcov, z toho traja olympijskí víťazi.

„Jasné, že si nás všímajú. Lebo v športe okupujeme popredné priečky. Problémy s dopingom však nemáme len my, ale celý svet. Celé je to len o politike,“ bránil sa obvineniam minister športu Vitalij Mutko a požadoval dôkazy.

Za všetkým sa vraj skrýva odplata za anexiu Krymu a nedávny konflikt na Ukrajine. Matej Spišiak, tréner nášho čerstvého majstra sveta Mateja Tótha, žasne nad podobnými vyhláseniami.

„Čo je na tom politického, keď má niekto pozitívny test? Keď WADA potvrdí pohyby a nezrovnalosti na biologických pasoch?“ pýta sa slovenský tréner. „Doping im už jasne preukázali. Teraz len dokázať korupciu, no to už nie je vec pre Svetovú antidopingovú agentúru. Tak či onak, je to veľký škandál a pre atletiku smutné časy. Možno najťažšie obdobie v posledných rokoch.“

Spišiak nie je naivný. „Nemá zmysel tajiť to. Doping tu bol, je a bude, no tento škandál by mohol poslúžiť na to, aby sa atletika trochu prečistila. Tak ako svojho času cyklistika, keď vypukol prípad Armstrong. Možno je aj dobre, že sa čosi podobné stalo,“ myslí si.
Obludný rozmer

Viac než samotné odhalenia zaráža Spišiaka iná vec. „Obludnosť celého podvodu. Každému musí byť jasné, že keď tu máme prepracovaný systém kontrol, musel byť dokonale organizovaný aj systém, ako previnilcov zakryť. Navyše do toho boli zapletení vysokí predstavitelia Medzinárodnej atletickej federácie.“

Kým šéf našej atletiky Peter Korčok si nevie predstaviť neúčasť Rusov na najbližšej olympiáde, Spišiak áno. „Za to, čo urobili, musí prísť trest. No možno bude iný a na olympiáde sa niektorí Rusi predstavia. Možno im len zoberú budúcoročné juniorské majstrovstvá sveta alebo organizovanie Svetového pohára vo chôdzi.“

Zaujímavé je, že ak by Rusom zobrali so spiatočnou platnosťou aj medaily a posúvali poradie, Matej Tóth by sa mohol vo výsledkoch posúvať vyššie. Náš chodec si pred tromi rokmi na olympiáde v Londýne vybojoval ôsme miesto, pred ním boli dvaja Rusi, zlatý Kirďapkin a piaty Jerochin.

Kirďapkin v auguste tohto roku už na svetovom šampionáte v Pekingu s neskorším víťazom Slovákom Tóthom o zlato nebojoval. Rovnako ako jeho krajania chýbal. „Z Rusov nesúťažil vo chôdzi nikto. Mimo musela zostať celá ruská chodecká elita,“ vysvetľoval Spišiak.

Rusi po sérii škandálov a dopingových odhalení pre istotu stiahli celý tím z účasti na majstrovstvách sveta v júni tohto roku. Inak hádam ani nemohli, v posledných rokoch potrestali pre doping už tridsať ruských chodcov.
Odštartoval to dokument

Okrem zákazu ruských atlétov na olympiáde správa WADA navrhuje deväť doživotných dištancov - lekárovi Sergejovi Portugalovi, trénerom Alexejovi Melnikovovi, Vladimirovi Kazarinovi aj Viktorovi Čeginovi. O ňom sa vo februári tohto roku písalo, že ako šéf atletického strediska v Saransku vie o systematickom dopingu.

Doživotný dištanc navrhuje WADA aj piatim atlétkam - Jekaterine Poistogovovej, Anastasii Bazdyrevovej, Marii Savinovej, Kristine Ugarovovej a Tatiane Miazinovovej. Predstavujú však len špičku ľadovca.

A prečo vôbec vznikla vyšetrovacia komisia? Celé to má na svedomí dokument nemeckej televízie ARD z decembra minulého roku. Ten ako prvý tvrdil, že Rusi kryjú hriešnikov systematicky a vedome. Kultúru podvádzania vraj majú v sebe hlboko zakorenenú.

Po odvysielaní dokumentu skončil v Medzinárodnej atletickej federácii nielen ruský atletický šéf Balachničev, ale aj syn senegalského šéfa Papa Massata Diack. Spolu s bratom Chalilom pomáhali otcovi prať úplatky od športovcov cez singapurskú spoločnosť Black Tidings. Tá oficiálne fungovala ako obchodný konzultant federácie.

V prípade hral významnú rolu aj Diackov právny poradca Habib Cissé. Práve on cestoval do Ruska so zoznamom atlétov s pozitívnymi dopingovými vzorkami. Výmenou za isté sumy peňazí sa potom tieto mená neobjavili medzi hriešnikmi.

„Nie sú to žiadne špekulácie, ale dobre zdokumentované obvinenia,“ povedal už koncom minulého roka Richard Pound, zakladateľ Svetovej antidopingovej agentúry. Balachničev sa v tom čase ešte bránil. „Ide o provokáciu, určenú na podkopanie prestíže ruského športu,“ tvrdil.

Do troch mesiacov však prišiel o všetky funkcie. A odstúpil sám, dobrovoľne. Po dvadsiatich piatich rokoch v úrade. Nezabudol však rypnúť do tých, ktorí k jeho odstúpeniu prispeli. „Nie je fér, že sa šéfovia sústredia len na jednu krajinu. Nepovažujem za normálne, že za rovnaký čas spravia kompetentní ruským športovcom deväťdesiat testov, zatiaľ čo britským len deväť.“
Na slobodu len vďaka kaucii

Aj Senegalčan Diack prežíva ťažké časy. Vo Francúzsku, kde žije, bývalý skokan do diaľky, dlhé roky pracujúci aj vo futbale, zostal na slobode len vďaka kaucii pol milióna dolárov. Do konca vyšetrovania má však zákaz opustiť krajinu a komunikovať so synom.

„Je to podobné ako vo FIFA. Skupinka starcov si chce prostredníctvom vydierania a úplatkov namastiť vrecká. Na rozdiel od futbalu ich počínanie výrazne zasiahne do konečných výsledkov a bude meniť poradie,“ vyhlásil pre denník Daily Telegraph Richard McLaren, jeden z autorov vyšetrovacej správy.

Diackov systém bol jednoduchý. Kto sa ocitol na listine dopingových hriešnikov, dostal mail, v ktorom si jeho „družina“ pýtala peniaze za mlčanie. „Zaplať alebo si skončil. Tak to fungovalo. Neviem, či môžem hovoriť o mafii, ale korupcia to určite bola,“ vyhlásila pre agentúru AP prokurátorka prípadu Eliane Houlettová.

Podľa nej je načase, aby športové federácie mali striktné interné pravidlá. „A zakážte už všetky praktiky doživotných šéfov,“ hovorí. „Či už na národnej, alebo medzinárodnej scéne. Šport potrebuje demokraciu.“
Bulharský návod?

Ruská vláda odmieta pripustiť, že by jej atléti na olympiáde pre systematický doping chýbali, no nestalo by sa to prvý raz. Čosi podobné zažilo pred olympiádou v Pekingu 2008 bulharské vzpieranie.

Keď WADA počas mimosúťažnej kontroly v Asenovgrade usvedčila z užívania anabolických steroidov jedenásť bulharských pretekárov, bulharská národná federácia sa rozhodla radšej nevyslať do Číny ani jedného vzpierača.

„Hanba. História vzpierania si väčší škandál nepamätá,“ písali médiá. Bulharskému vzpieraniu patrilo v medailových tabuľkách v tom čase druhé miesto. Za bývalým Sovietskym zväzom.

plus7dni.pluska.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   9. 12. 2019, 12:04 avatar
ruska politika je skorumpovana klamarska banda .......
Súhlasí Osvietený, kntsz


8.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 12. 2019, 12:05 avatar
Naozaj tu treba vybrať meno, ako je Niel Armstrong?


11.
označiť príspevok

Boris muž
   9. 12. 2019, 12:08 avatar
pardon Lance Armstrong


15.
označiť príspevok

hokejis muž
   9. 12. 2019, 12:16 avatar
americka politika je skorumpovana klamarska banda .......
Súhlasí Kasafran


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 12. 2019, 12:05 avatar
Tajný agent prezlečený za inštalatéra. Takto Rusi dopovali

Otázky a odpovede o dopingovom škandále v ruskom športe.
BRATISLAVA. Športový arbitrážny súd potvrdil, že ruskí atléti nebudú môcť štartovať na olympiáde v Riu de Janeiro. Rovnaký verdikt hrozí všetkým ruským športovcom. Ich vylúčenie z olympiády je veľmi pravdepodobné, rozhodovať o ňom bude Medzinárodný olympijský výbor v najbližších dňoch.

Prečo je ruský šport v problémoch? Otázky a odpovede.

Čítajte viac: sport.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


10.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 12. 2019, 12:07 avatar
Cez myšaciu dierku menili Rusi vzorky moču aj u hendikepovaných športovcov

Medzinárodný športový súd si na rozdiel od slovenského premiéra myslí, že vylúčiť ruský paralympijský výbor z paralympiády pre štátom riadený doping je „primerané“.

Vylúčenie všetkých ruských športovcov z paralympiády je „absurdné“. Je to „brutálne vnášanie politiky medzi paralympionikov“ a uplatnenie „kolektívnej viny“.

Slovenský premiér Robert Fico sa krátko pred svojou štvrtkovou večerou s Vladimirom Putinom v Moskve vyjadril k téme, ktorá momentálne hýbe celým Ruskom.

Medzinárodný paralympijský výbor pozastavil členstvo Ruskému paralympijskému výboru pre štátom riadený doping, čo v praxi znamená, že ruskí športovci sa nebudú môcť zúčastniť paralympijských hier v Riu, ktoré sa začínajú 7. septembra.

O šancu štartovať prišlo 267 ruských paralympionikov.

Fico sa tak postavil na stranu Ruska, ktoré to považuje za nespravodlivé, a premiér Dmitrij Medvedev to nazval „cynickým pokusom, ako odstrániť konkurentov v boji o medaily“. Medzinárodný paralympijský výbor sa tak na rozdiel od Medzinárodného olympijského výboru rozhodol pre najtvrdší trest pre Rusko, ktoré sa systematickým zakrývaním dopingu snažilo vylepšiť si medailovú bilanciu.

„Smäd po sláve za každú cenu vážne poškodil integritu a imidž celého športu. Ich postoj medaily nad morálkou ma znechucuje,“ povedal šéf výboru Philip Craven.

Cez myšaciu dierku

Medzinárodná antidopingová asociácia (WADA) poverila na jar kanadského profesora, odborníka na športové právo Richarda McLarena, aby zistil, či skutočne ruský štát riadil a zakrýval doping svojich športovcov.

Správu vydal v júli a bola jednoznačná. Išlo o systém, v ktorom lietala ruská antidopingová federácia, ruský minister športu Vitalij Mutko, ale aj ruská tajná služba FSB. Cieľom bolo, aby Rusi získavali viac medailí, najmä na olympijských hrách.

McLaren opísal, ako taký systém fungoval napríklad počas olympiády v Soči. Bývalý šéf moskovského antidopingového laboratória Grigorij Rodčenkov pripravil excelovskú tabuľku 37 športovcov z rôznych športov, ktorých mali strážiť, aby medzinárodné kontroly počas olympiády neobjavili, že dopujú. Ďalších strážil na ad hoc báze.

Rodčenkov tvrdil, že im sám miešal kokteil z anabolických steroidov a alkoholu. V januári ušiel do USA, a začal hovoriť o ruskom systéme kontroly dopingu.

Postup bol relatívne jednoduchý. Zariadilo sa, aby ruskí športovci odovzdávali moč na testy večer. Keď športovec naplnil fľaštičku močom, odfotil etiketu a zaslal ju Rodčenkovovým ľuďom. Vzorku na noc uzavreli v jednej miestnosti, testovať ju mali na druhý deň.

Okolo polnoci, keď medzinárodní kontrolóri odišli, ľudia od Rodčenkova vošli do miestnosti a cez „myšaciu dierku“ (výraz, ktorý používa McLarenova správa) podávali vzorky do susednej miestnosti. Tam ich naplnili čistým močom. Medzinárodné kontroly tak nič nezistili.
Aj paralympionikom

Rusi takto kontrolovali doping nielen svojim zdravým športovcom, ale aj niektorým paralympionikom. Podľa Medzinárodného paralympijského výboru vymenili v Soči 18 pozitívnych vzoriek od najviac siedmich paralympionikov. Títo športovci o tom zrejme vedeli.

Celkovo išlo počas skúmaného obdobia o 27 pozitívnych vzoriek (27 športovcov) z piatich letných a troch zimných paralympijských športov. Bol to však len zlomok počtu vzoriek zdravých športovcov, na ktoré sa zameriavala správa.

Rusko v Soči skutočne excelovalo. Na paralympiáde získalo 42 percent všetkých zlatých medailí a suverénne vyhralo medailovú bilanciu. Ani jeden ruský olympionik či paralympionik nebol odhalený z dopingu.

Správa však nehovorila o konkrétnych prípadoch, ale o fungovaní systému, ktorý vymysleli ruské úrady. „Správa bola o štátom sponzorovanom dopingu, manipulácii výsledkov, menení vzoriek, príprave schémy, ako to upratať pod koberec. Je to štátom riadený systém,“ povedal pre Guardian McLaren, ktorý tvrdí, že na všetko má dôkazy.
Doping medzi paralympionikmi

Keď premiér Fico hovorí, že postihnutí ľudia nejdú pod päť kruhov bojovať pre medaily, nie je to úplne pravda. V minulosti sa objavilo mnoho prípadov, keď paralympionici boli ochotní požívať zakázané látky, aby získali úspech vo svojom športe.

Nemeckému bežcovi na lyžiach Thomasovi Oelsnerovi odobrali dve zlaté medaily v Salt Lake City pre doping. V roku 2000 zasa potrestali španielskych basketbalistov, ktorí sa len tvárili, že sú mentálne postihnutí.

Prípadov dopujúcich postihnutých športovcov je určite menej ako zdravých, no ich počet za posledných 10 rokov stúpol. Podľa stránky parasport-news ich bolo v roku 2013 vo svete 69. Veľkú časť z nich tvorili podvádzajúci športovci v tlaku na lavičke (mnohí aj z Ruska).

Otázka je, nakoľko je spravodlivé pozastaviť činnosť celej federácii (či už olympijskej, alebo paralympijskej), a tak znemožniť súťažiť na olympiáde aj tým športovcom, ktorí nemuseli podvádzať. Medzinárodný olympijský výbor vedený Nemcom Thomasom Bachom, ktorý má podľa Guardianu blízko k Putinovi, nechal rozhodnutie na jednotlivé zväzy.

Medzinárodný športový súd vo švajčiarskom Lausanne si to nemyslí. V utorok zamietol odvolanie ruskej strany. Rozhodnutie Medzinárodného paralympijského výboru bolo podľa neho „vzhľadom na okolnosti primerané“. Rusi tiež neukázali žiadne dôkazy, čo by išli proti faktom, na ktorých bolo rozhodnutie postavené.

Aj šéf výboru Philip Craven si však uvedomuje, že čistí postihnutí ruskí športovci sú v tomto obete. „Nie je to deň na oslavu, máme veľký súcit s ruskými športovcami, ktorí budú teraz chýbať. Dúfame, že toto rozhodnutie bude katalyzátorom zmeny v Rusku,“ povedal Craven podľa BBC.

Nie je to prvýkrát, čo športovci trpia za potrestanú krajinu. V roku 1992 na olympiádu a paralympiádu nemohli ísť pre vojnu športovci vtedajšej Juhoslávie. V roku 2000 dostal rovnaký trest Afganistan, keď Taliban, ktorý vtedy krajinu ovládal, zakázal športovať ženám.

Azda najdlhší zákaz zúčastňovať sa olympiád mala Juhoafrická republika pre apartheid. Na olympiáde v Soči pár dní vynechala aj India, ktorú potrestali za korupciu v jej olympijskom hnutí.
Ako nezávislí športovci

Na olympiáde v Riu sa tento rok nemohol zúčastniť napríklad Kuvajt, MOV mu pozastavil členstvo, pretože sa vláda príliš starala do riadenia športu v krajine. Napriek tomu sa pod hlavičkou nezávislého olympijského tímu zúčastnili niektorí športovci z tejto arabskej krajiny a jeden strelec dokonca vystrieľal zlato (aj keď pri jeho mene nebola vlajka Kuvajtu, ale päť olympijských kruhov).

Podobne ako nezávislí športovci mohli športovať aj pretekári z bývalej Juhoslávie v roku 1992. WADA odporúčala, aby účasť ruského športovca pod neutrálnou vlajkou zvážili za veľmi striktných kritérií.


13.
označiť príspevok

Osvietený muž
   9. 12. 2019, 12:11 avatar
Fľaštičky s močom otvárali tajní agenti. Ako Rusi dopovali v Soči a prečo im môžu zakázať účasť na olympiáde

Vysvetlenie najväčšej dopingovej kauzy od čias NDR.

Bol to napínavý súboj až do konca. Preteky na 50 kilometrov v behu na lyžiach na olympiáde v Soči sa skončili šprintom štyroch pretekárov. Domáci diváci boli nadšení, v dramatickom finiši skončili na prvých troch miestach ruskí bežkári. Olympijským víťazom sa stal Alexander Legkov.

Po štyroch rokoch je všetko inak. Legkovovi pred pár týždňami Medzinárodný olympijský výbor odobral všetky medaily zo Soči a doživotne mu zakázal zúčastniť sa na olympiádach. Krátko na to diskvalifikovali aj druhého v poradí Maxima Vylegžanina.

Obaja boli súčasťou dopingového škandálu v Rusku, ktorý momentálne otriasa celým športovým svetom.

V týchto dňoch o medaily a dobré umiestnenia zo Soči prichádzajú ďalší a ďalší ruskí športovci. Dohromady vylúčili 25 pretekárov. Rusko prišlo o 11 medailí (z toho štyri zlaté) z olympiády z celkového počtu 33. Z prvého miesta v počte cenných kovov klesli na piate.

Najväčší škandál od čias NDR

Svetový šport zažil za posledných 20 rokov viacero dopingových škandálov. V prípade BALCO sa odoberali olympijské medaily aj americkej šprintérke Marion Jonesovej. Aféra Lancea Armstronga, ktorý s nedovolenou podporou vyhral sedemkrát Tour de France, otriasol dôveru v celú cyklistiku.

Napriek tomu je súčasný prípad dopingu v Rusku podľa mnohých najhorší známy prípad v dejinách športu od čias štátom sponzorovaného dopingu v Nemeckej demokratickej republike. Nepodvádzalo jedno laboratórium, alebo jeden cyklistický tím, ale podľa vyšetrovania dvoch medzinárodných organizácií bol do dopingu zapletený samotný štát.

Rusku preto celkom vážne hrozí, že jeho pretekárov vylúčia z olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu, ktoré sa konajú vo februári. V Riu chýbali ruskí atléti či vzpierači, no teraz môžu byť sankcie tvrdšie. Podľa šéfa Medzinárodnej olympijskej organizácie (MOV) Nemca Thomasa Bacha je rozdiel v tom, že tentokrát doping potvrdilo aj vyšetrovanie samotnej MOV.

Podľa New York Times je pravdepodobné, že Rusom dovolia zúčastniť sa, no bez ruských dresov, štátnej zástavy na otváracom ceremoniáli či hymny. V tom prípade by Rusko zrejme radšej bojkotovalo celú olympiádu. Rovnako sa vyhráža, že v tom prípade zakáže účasť hokejistov z KHL na olympiáde, čo by sa dotklo aj slovenského tímu.

Rusko obvinenia zo štátom sponzorovaného dopingu doteraz odmieta a vidí za tým politiku. Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že ide o americké sprisahanie pred ruskými prezidentskými voľbami v marci. Napriek tomu, že vo výkonnom výbore WADA nie je ani jeden Američan (v rovnakom 14-člennom orgáne MOV sú dve Američanky).

Skúsili sme sa pozrieť, či je skutočne dostatok dôkazov, že v Rusku doping riadil štát. A či je správne, aby boli všetci ich športovci vylúčení z olympiády.
Kontroverzný chemik

Bryan Fogel je amatérsky cyklista a nie veľmi úspešný režisér a dramatik. Po prevalení dopingového škandálu okolo Lanca Armstrogna sa rozhodol, že na vlastnej koži zistí, aké diery existujú v systéme antidopingových kontrol. Rozhodol sa, že bude dopovať pred cyklistickými pretekmi a všetko zaznamená na kameru.

Jeho dokument sa však napokon ubral smerom, aký nečakal. Ako poradcu pri braní dopingu mu odporučili Rusa Grigorija Rodčenkova, ktorý v tom čase viedol moskovské antidopingové laboratórium, v ktorom testovali vzorky športovcov.

Grigorij Rodčenkov sa sotva dá považovať za kladného hrdinu. Ešte v 80. rokoch súťažne behával, a ako sám priznáva, pomáhal si nedovolenými prostriedkami. Nikdy to nedotiahol ďaleko. Vyštudoval však chémiu, v tomto obore má PhD, napísal viacero odborných článkov.

Od roku 2005 bol šéfom moskovského laboratória, kde sa testovali vzorky športovcov, no v roku 2011 ho spolu so sestrou obvinili z nelegálneho predaja podporných prostriedkov. Skončil na psychiatrii a vyzeralo to s ním zle.

Vtedy ho však znenazdajky prepustili. Ako sám hovorí, dôvod bol ten, že chceli, aby dohliadal na dopingový program a krytie nálezov ruských športovcov.

Rusko na zimnej olympiáde vo Vancouvri v roku 2010 zlyhalo, získalo len tri zlaté medaily a v celkovom hodnotení skončilo šieste. Na domácej olympiáde v Soči to malo byť úplne inak.
Kanadský právnik

Fogel bol s Rodčenkovom v kontakte práve v čase, keď sa objavili prvé správy, že v Rusku funguje štátom sponzorovaný doping. O rozsahu dopingu v krajine prehovorili prví whistelbloweri – manželia Stepanovci. On bol bývalý ruský antidopingový komisár, ona pretekárka usvedčená z dopingu.

Prípadom sa začala zaoberať Svetová antidopingová agentúra (WADA). Vyšetrovanie viedol kanadský právnik Richard McLaren, ktorý v minulosti vyšetroval aj amerických atlétov za doping na olympiáde v Sydney.

„Richard je právny expert, nepochybne postupoval podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Za to by som sa zaručil,“ povedal pre Denník N český športový právnik Jan Štovíček, ktorý na súde zastupoval českého cyklistu Romana Kreuzigera. Tomu, podobne ako slovenskému chodcovi Matejovi Tóthovi, nesedeli údaje v takzvanom biologickom pase, nakoniec ho oslobodili.

Americký režisér v dokumente Ikarus, ktorý napokon zverejnil tento rok, ukazuje, ako Rodčenkov reaguje na vyšetrovanie.

Chemik v dokumente tvrdí, že sa bojí o svoj život. Dvaja bývalí predstavitelia ruskej antidopingovej agentúry náhle zomreli v roku 2016 v priebehu dvoch týždňov. V jednom prípade je príčina neznáma, v druhom prípade išlo oficiálne o silný infarkt.

Rodčenkov napokon za pomoci Fogela ušiel do Spojených štátov. Rozhodol sa, že prebehne na druhú stranu. Z človeka, ktorý riadil doping a pomáhal športovcom unikať kontrolám – podľa druhej McLarenovej správy sa to v rokoch 2011 až 2015 mohlo týkať vyše tisíc športovcov z 30 športov –, sa razom stal hlavný whistleblower v celej kauze.

Rus v súčasnosti žije na neznámom mieste pod ochranou amerických úradov.

Napriek jeho kontroverznosti (aj Fogelovi sa vyčíta, že sa s ním až príliš spriatelil) ho však WADA a najnovšie aj Oswaldova komisia MOV považuje za „dôveryhodného svedka“.

„Nech už sú jeho motivácie akékoľvek a nech v minulosti spáchal čokoľvek zlé, Rodčenkov hovoril pravdu, keď poskytol vysvetlenia schémy, ktorú riadil,“ píše sa v správe Oswaldovej komisia pomenovanej podľa jej šéfa Švajčiara Denisa Oswalda, bývalého veslára.
Iné dôkazy

Rusi sa snažia všetko hodiť na Rodčenkova, ktorý mal konať sám. Obviňujú ho, že na dopingu zarábal (jeden svedok píše o 3500 dolároch za jeden negatívny test). Dvaja športovci anonymne priznali, že skutočne brali od Rodčenkova doping.

Rusko však nesúhlasí, že by jeho ministerstvo športu, prípadne iné štátne úrady, vedeli a spolupracovali na systéme.

Dôkazy však naznačujú iné. Dôležitým faktorom môžu byť Rodčenkovove denníky, ktorých časti tento týždeň uverejnil americký denník New York Times. Lekár si údajne celý život poctivo zaznamenával na papier také detaily, ako s kým sa stretával a čo jedol.

Podľa týchto denníkov sa Rodčenkov v roku 2014 viackrát stretol s vtedajším ministrom športu Vitalijom Mutkovom či jeho zástupcom a preberali spôsoby, ako budú ruskí športovci dopovať počas olympiády v Soči a ako sa to bude kryť. MOV tvrdí, že nemá dôvod pochybovať o ich autenticite.

Kým viacerí ruskí predstavitelia prišli pre kauzu o miesto, vtedajšieho ministra športu Vitalija Mutka povýšili a momentálne je podpredsedom ruskej vlády. Okrem toho je šéfom organizačného výboru budúcoročných majstrovstiev sveta vo futbale v Rusku.
Ako dopovali v Soči

Práve v Soči mala vyvrcholiť snaha ruského športu nedovolenými prostriedkami získať veľké víťazstvá. Aby zaistili čo najlepšie výsledky, niektorí dopovali aj počas olympiády. Ako to zariadiť, aby to neodhalili medzinárodní komisári, ktorí počas olympiády testovali športovcov?

Rusi vymysleli originálny systém. Pred olympiádou dostal Rodčenkov takzvaný Vojvodkyň zoznam desiatok športovcov, ktorí budú dopovať aj v Soči. Mal im dávať kokteil zložený z troch anabolických steroidov a alkoholu. Ženy pili steroidy s Martini, muži s whisky.

Aby sa neprišlo na to, že dopovali, zorganizovala sa výmena vzoriek moču v moskovskom laboratóriu. Tie športovec odovzdáva do špeciálnych fľaštičiek, ktoré sa uzatvoria a po otvorení sa už zatvoriť nedajú. V Soči sa na noc odkladali do jednej miestnosti.

Agenti FSB obsadili susednú miestnosť. Cez noc sa cez malú dierku dostali k dopovaným vzorkám moču ruských športovcov. Nejako sa im podarilo otvoriť špeciálne fľaštičky bez poškodenia. Dopovanú vzorku nahradili čistým močom, ktorý športovci poskytli mesiace predtým, a fľaštičku znova zatvorili.

Nie je to len tvrdenie jedného muža. WADA aj MOV tvrdí, že fakty potvrdzujú tento scenár. Forenzné analýzy ukázali, že mnohé fľaštičky boli skutočne otvorené (našli sa na nich škrabance).

Rovnako v niektorých čistých vzorkách našli aj pre človeka neprirodzené množstvo soli v moči. Tú spolu s vodou a instantnou kávou pridávali do čistých vzoriek, aby sa ich vzhľad a hmotnosť zhodovali so „špinavou“ B vzorkou.
Športovci to vedeli, tvrdí komisia

Otázka je, či o tom vedeli samotní športovci. Právnik Štovíček odoberanie medailí na tomto základe odmieta.

„Vezmite si Legkova. Dobehol preteky, dostavil sa na antidopingovú kontrolu, odovzdal komisárovi WADA vzorku, podpísal dokumenty, splnil všetky povinnosti. Teraz má zákaz činnosti, pretože s jeho vzorkou sa manipulovalo. To však nie je dôkaz, že dopoval. Nie je to ani dôkaz, že to bol niekto v jeho okolí,“ hovorí.

Oswaldova komisia v zdôvodnení prípadu bežkára Alexandra Legkova o tom nepochybuje. Legkov bol na Vojvodkyňovom zozname, rovnako sa manipulovalo s jeho vzorkou, čo dokázali značky na fľaštičke.

Podľa komisie sám športovec musel vedieť, že dopuje, napríklad musel odovzdať čistý moč mesiace pred Soči mimo kontrol. V správe to prirovnáva k švajčiarskym hodinkám, kde jednotlivé kolieska musia do seba zapadať a ak jedno zlyhá, systém nefunguje.

„Športovci boli jedným z takýchto koliesok, plne zapojení do schémy a všetkých jej aspektov,“ hovorí správa.
Tóth: Vytrpeli si dosť

Otázka je, či by Medzinárodný olympijský výbor mal na základe systematického dopingu v Soči zakázať účasť všetkých ruských športovcov na olympiáde v Južnej Kórei. Výkonný výbor MOV rozhodne budúci utorok.

Bývalý riaditeľ Antidopingovej agentúry Slovenskej republiky a momentálne prezident mimovládnej Slovenskej antidopingovej akadémie Miroslav Motyčík si myslí, že by išlo o kolektívnu vinu.

„Uplatňovať princíp kolektívnej viny na ruských športovcov alebo kohokoľvek iného je nefér a do športu nepatrí. Skôr to smeruje k politikárčeniu, so športom to nemá nič spoločné a nie je to v súlade s antidopingovými pravidlami,“ tvrdí pre Denník N.

WADA v novembri povedala, že ruská antidopingová agentúra RUSADA splnila takmer všetkých 31 podmienok, aby ju uznali za spôsobilú. Ruská antidopingová agentúra pod dohľadom Britov zaviedla všetky body na to, aby ich činnosť bola v súlade so Svetovým antidopingovým kódexom WADA.

„Odstránili problémy,“ súhlasí Motyčík.

WADA však napokon RUSADA neuznala za vyhovujúcu, pretože nesplnila dva body, ktoré však priamo nesúvisia so súčasným testovaním športovcov. Žiadali, aby Rusi verejne priznali, že McLarenova správa je pravdivá a skutočne išlo o štátom podporovaný doping. Zároveň tiež nedodali všetky sporné vzorky z Moskovského laboratória.

Požiadavku WADA, aby Rusko verejne priznalo McLarenovu správu, napriek tomu, že bol dosiahnutý súlad s aktuálnou antidopingovou reguláciou, Motyčík nazýva „tvrdošijnou“.

Podobný názor vyslovil aj slovenský olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth, ktorý momentálne sám rieši obvinenia z dopingu pre nezrovnalosti v biologickom pase. Slovenský atletický zväz ho už očistil, ešte čaká na rozhodnutie Medzinárodnej atletickej federácie.

„Ruský šport a hlavne ruskí športovci už boli potrestaní viac ako dosť. Ak sú ešte nejaké pochybnosti, dajú sa nastaviť kritériá, aby účastníci olympiády museli absolvovať medzinárodné antidopingové testy. Hlavne spomínaný bod o uznaní viny sa mi zdá veľmi zvláštny ako hlavné kritérium pre očistenie,“ hovorí Matej Tóth.

Nebojí sa, že by Rusi na olympiáde súťažili nečistí. „Ak sú ruskí športovci k dispozícii medzinárodným komisárom, tak nemám dôvod robiť rozdiel medzi ruskými a neruskými športovcami,“ dodáva.

Český športový právnik Štovíček tiež neuznáva princíp kolektívnej viny. „Každého jednotlivca alebo organizáciu je nutné jednotlivo usvedčiť a odsúdiť na základe jasných dôkazov, nedá sa ich šmahom ruky všetkých potrestať. Celá vec sa navyše vlečie veľmi dlho a je otázka, prečo WADA nebola schopná tieto procesy s jednotlivcami previesť,“ vraví.
Novinár, ktorý doping odhalil

Iný názor na vec má Hyjo Seppelt. Nemecký novinár ARD v roku 2014 prišiel s prelomovým dokumentom, ktorý spustil vyšetrovanie. Pracoval tiež aj na štátom sponzorovanom dopingu v NDR.

„Ak sa ma pýtate na rozsah sprisahania Ruska a dopad na olympiádu a vzhľadom na dôkazy, ktorú plne prijala aj Oswaldova komisia MOV, povedal by som, že najhorší scenár systematického dopingu si vyžaduje krajné sankcie. Ak sa to nestane, odkaz pre svet bude: môžete zosnovať takmer bezprecedentný štátom riadený doping, no vždy ste vítaní na olympiáde,“ hovorí novinár pre Denník N.

Seppelt chápe, že kolektívny zákaz by mal aj nevinné obete. No zároveň tvrdí, že športovci by za to mali viniť samotné ruské organizácie, ktoré nezaviedli antidopingové pravidlá. „Nie je to zodpovednosť MOV či WADA,“ dodal. Aj on vraví, že „mimo Východného Nemecka to vyzerá byť najväčší dopingový škandál v histórii športu“.

Treba dodať, že MOV by netrestalo športovcov, ale Ruský olympijský výbor, ktorí športovcov nominuje na olympiádu. To, že taký trest „nie je proti pravidlám a vzhľadom na okolnosti je primeraný“, potvrdil vlani Športový arbitrážny súd v prípade zákazu účasti na paralympiáde v Riu všetkým ruským paralympionikom, ktorí tiež boli súčasťou dopingu.

Zároveň však Seppelt dodáva, že v mnohých krajinách nikdy neprišlo k vyšetrovaniu a antidopingový program má mnoho dier. Viacerí sa obávajú, že podobný systém ako v Rusku môže fungovať aj v Keni či na Jamajke.

„Myslím si, že to je len špička ľadovca. Raz sa budú ruskí športovci pýtať WADA a MOV: prečo ste nás nepustili na olympiádu a pustili ste krajiny XY, keď už vtedy vám bolo jasné, že nie sú čistí?“ dodáva Štovíček.


28.
označiť príspevok

Kasafran
   9. 12. 2019, 15:25 avatar
Osvietený a Veriaci,
skúste mi odpovedať na otázku: prečo keď sa akejkoľvek témy svojím zdopovaným vedomím len dotknete, tú produkciou svojich hovnometov okamžite zasmradíte...?


31.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   9. 12. 2019, 15:55 avatar
kasafran, ani by som sa necudoval, že mi vynadaš, lebo rusi dopuju doslova s podporou štatu.....To my možeme za to?....ved pre sport by bolo lepsie, keby rusi reprezentovali, no ale ked su to kokoti, tak co ja s tým?.....
Viem že ťa to stve ale ten tvoj vzor je nejaký divný......tam v tom rusku je na vrchole jedna smradlava klamarska banda....a robi to v sporte , v politike....
Súhlasí Osvietený


29.
označiť príspevok

kntsz muž
   9. 12. 2019, 15:43 avatar
Netreba sa tomu vôbec čudovať.
Ja by som sa čudoval ak by Rusi nepodvádzali.
Je to sociokultúrne zaostalý národ, ktorý si násilím uzurpoval obrovské územia a teraz sa hrajú na veľmoc.
Ešte sa dočkáme ďaleko horších vecí zo strany Ruska ako sú nejaké dopingy.
Nechápal som, Vangu, ktorá predpovedala, že tretia svetová vojna príde z Ruska, keď vidíme, že hrozbou je hlavne islamský fundamentalizmus.
Bude treba prehodnotiť tento názor.
Spôsoby čo vo svete zavádza Putinovská chunta nás vedú do záhuby.
Je na čase, aby si EU vybudovala vlastnú silnú armádu a nespoliehala sa na dosť ťažkopádne NATO.
Rusi sú schopní všetkého.....
Súhlasí ondrej61, Osvietený


30.
označiť príspevok

Esenc
   9. 12. 2019, 15:51 avatar
veru, už sa netreba vôbec ničomu čudovať. 
Všetci sa tešíme na zimné olympijské hry astmatické.      Dúfajme, že WADA nezakročí proti astmatikom!!!!!!
Súhlasí Kasafran, Boris


32.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   9. 12. 2019, 16:01 avatar
suhlasim až na tu Vangu.....


33.
označiť príspevok

Shagara muž
   9. 12. 2019, 16:18 avatar
29,.....ale Biblia predpovedá zásah od tých, čo ty považuješ za mierotvorný subjekt,....... a tak ste zas len oklamaný, pretože pre vás je Biblia TABU !!! 

Alebo predsa tá baba bude mať pravdu? 


38.
označiť príspevok

Osvietený muž
   10. 12. 2019, 12:52 avatar
kntsz perfekne popísane i príspevok 35

Ano samozrejme EU by mala mať svoju silnu armádu .
Avšak príde mi to ako keby sme spoliehali ved USA to zaplatia a keby čosi tak ako to bolo v 2 svetovej prídu američania a vybavia to .

Všetky členske štaty by mali davať na svoju obranu 2 % z hdp ako sa zaviazali a stale budeme mať najlacnejšiu a najefektívnejšiu armadu na svete .

Samozrejme na členstve v nato by sa nič nemenilo .

len pre porovnanie v čase komunizmu dvalo ČSSR do armady a VZ 20 - 60 % HDP

Aby sme vedeli ake je nato drahé

No a Babu Vangu tu otlkam užitočným idiotom o hlavy lebo propagandisticka štatna ruska žumpa klesla až na takéto dno

Týmto krmia idiotov

cz.sputniknews.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


40.
označiť príspevok

hokejis muž
   10. 12. 2019, 13:17 avatar
Nenávistný rusofob tu zasa vylieva vlny nenávisti.
USA napadli najviac krajín, sú svhopní všetkého.
Protiruská nenávisť ktorá je na západe pestovaná nás vedie ku konfliktu s Ruskom.
Súhlasí Kasafran


34.
označiť príspevok

Kasafran
   9. 12. 2019, 16:41 avatar
(29) Kntsz,
s prekvapením čítam, že už dokonca začínaš chápať aj "predpoklad" vedmy Vangy o "príchode" III. svetovej vojny z Ruska...
Vidím, že Tvoja antiruská/antislovanská nenávisť sa čoraz viac stotožňuje s opätovným sionfašistickým obklopovaním hraníc územia národov Ruska a netrpezlivo čakáš, kedy ich Anglosasi s Germánmi "oslobodia"...
Súhlasí Boris


35.
označiť príspevok

kntsz muž
   10. 12. 2019, 12:37 avatar
Moja pozícia, na rozdiel od tvojej je nezávislá a teda aj moje uvažovanie je nezávislé a založené na poznaní ovocia, ktoré kto - kde produkuje.
II. sv. vojnu nezačala Amerika, nezačalo ju ani Anglicko či Francúzsko.
Začalo ju Nemecko spolu s Ruskom!!! (Japonskom nás pre náš region nemusí zaujímať) - či sa ti to páči, alebo nie.
Rusi v 39-tom napadli Finsko a Poľsko a Nemci Poľsko.
Neviem o tom, že by sociokultúrne najvyspelejšie krajiny sveta USA, Anglicko či Francúzsko niekoho napadli s úmyslom uzurpovať.
Nemecko bolo tiež hospodársky vyspelé, ale nie sociokultúrne. Mali historickú traumu min. od I. sv. vojny a obyvateľstvo len čakalo na takého vodcu ako bol Hitler.
U Ruska sa nedá hovoriť o žiadnej sociokultúrnej úrovni s odpustením mám dojem, že ani u teba.
Zaklínadlo o úbohom prostom ruskom národe, od vekov trpiaceho a zomierajúceho v obrovských počtoch je práve tak pre ľudí tvojho typu. Úroveň tohto prostého národa je zneužívaná od vekov uzurpátormi, ktorí mu vládnu a oni sa nedokážu vzbúriť - LEBO......
Vojnu nikdy nezačne sociokultúrne vyspelejší národ proti zaostalým.
Nezačne ju, lebo má čo stratiť.
Vojnu vždy začína sociokultúrne zaostalý, lebo ten síce tiež aj tratí, ale hlavne získava hospodársky a tým si lieči svoju zaostalosť.
Kultúrne zaostalý potrebuje dokázať, že jeho zaostalosť neexistuje, alebo nebude, keď bude bohatý.
V malom to funguje u našich oligarchoch.
Sú sociokultúrne zaostalí, sú to vagabundi, zlodeji - chrapúni, ale tým že majú prachy tak sú celebrity.
Majú vily, jachty, majú zavedené perpetum mobile na prachy a národ ich velebí a znovu volí.
Kultúrni ľudia nepotrebujú zabíjať.
Zabíjajú tí nekultúrni, aby si udržali svoje postavenie.
Takže III. sv. vojnu nezačnú sociokultúrne vyspelé národy, ale zaostalé a Rusko takou krajinou je!


36.
označiť príspevok

Boris muž
   10. 12. 2019, 12:43 avatar
Tak tvoje "uvažovanie"    

Druhú svetovú vojnu začali západniari tým, že odmietali prijať Rusko do spoločenstva zazmluvnených krajín. Tým pádom sa Rusko cítilo ohrozené a na margo toho uzavrelo dohodu s Nemeckom. Západ vohnal rusov do náručia nemcov.

Sociokultúrne je zaostalý západ.. Snáď jediná krajina na svete, ktorá preskočila kultúrny vývoj a započala hneď svoj rozklad.
O tretiu svetovú vojnu sa tu snažia západniari už nejaký ten rôčik a tí rusi nie a nie pristúpiť, vždy nájdu iné riešenie.
kntsz opať si nesklamal a vyložil si tu intelektuálny exkrement ala Osvietený......
Súhlasí Kasafran


42.
označiť príspevok

kntsz muž
   12. 12. 2019, 10:27 avatar
36-
aha, takže ak sa odmietnem pusinkovať so susedom a ten ma vojensky napadne, vinný som ja.
Čo si to za kreatúru.....


46.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 11:04 avatar
Áno, tak sa správajú západniari a ty to schvaľuješ, čo si to za kreatúru.
Súhlasí Kasafran


37.
označiť príspevok

hokejis muž
   10. 12. 2019, 12:46 avatar
Nenávistný rusofob je zasa v ráži.
A teraz realita.
Nikto nemá na svedomí toľko prevratov a útokov na iné krajiny ako USA.

Tento človek je totálne mimo. Píše úplné nezmysly. Vraj útočí len sociokultúrne zaostalý.
Realita ale hovorí niečo iné.
Angličania, francúzi, belgičania atd. okupovali, kolonizovali zaostalejšie krajiny.
Súhlasí Kasafran


43.
označiť príspevok

kntsz muž
   12. 12. 2019, 10:50 avatar
37-
prestaň tu šermovať pradávnou históriou - nerozumieš jej.
Ak by v čase kolonizácií bol ruský mužík tak hospodársky vyspelý ako napr. v tom čase Angličania, ale aj Američania a nežili v zemliankach, tak by skolonizovali celý svet!!!
Ak sa ako tak chceš v poznaní dopátrať pravdy, o čom silne pochybujem, tak by si hodnotil po ovocí a tým ovocím je FAKT, že všade kde boli , tak odtiaľ odišli a zanechali krajinu oproti okoliu vysoko hospodársky a aj kultúrne rozvinutú.
Tam, kde sa dostali Rusy, tak nikdy odtiaľ dobrovoľne neodišli (viacej ako polovica bývalého ZSSR, vrátane stále okupovaného Krymu, Donbasu a celej východnej sibíry, ktorá je Čínska ) a ak odišli, tak zostala spúšť vo vybrakovanom hospodárstve a ekologicky zničenej krajine, čo tu riešime do dnes a naviac a to je ešte horšie, kultúrne tu zanechali spústu eštebáckych kreatúr ako si ty, boris, kasafran a spol., ktoré nám tu všemožne likvidujú úroveň a stále pripravujú predpolie pre návrat uzurpátora.....
Ja len verím, že váš čas sa kráti a kopete ako zdochýňajúce kone.
Nebude problémom odhaliť Ruských záškodníkov, to mi ver.....
Súhlasí ondrej61, Osvietený


44.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   12. 12. 2019, 10:58 avatar
43/ Este nam povedz ktory narod existuje len na papieri????)))
Súhlasí Kasafran


45.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 11:01 avatar
kntsz, ty si evidentne mentálne retardovaný jedinec, alebo nemáš ani základnú školu.
Ako dopadli krajiny, ako Kuba, či Venezuela, kde kolonizovali kapitalisti z USA?
Vysoko hospodársky aj kultúrne rozvinuté? Nie... do dnes deň nenávidia ameriku za to, čo tam narobila...
Krajiny, ako bolo Československo vyšli z ruskej okupácie nepoškvrnené ruštinou a ostali im fabriky, ako aj jadrové elektrárne.. Ty co tu dávaš? Bez mihnutia oka môžemn konštatovať, že si tu jeden z najsprostejších diskutérov vôbec.
Súhlasí Kasafran


47.
označiť príspevok

Bijjou žena
   12. 12. 2019, 11:17 avatar
45. najsprostejsi na tomto fore si ty a to bez konkurencie . ty rusky potkan , ceskoslovensko mohlo patrit k naj prosperujucejsim krajinam keby ho rusaci dvadsar rokov nevyzierali cez rvhp , a to bola len jedna z oblasti
Súhlasí ondrej61, kntsz


48.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 11:21 avatar
Československo patrilo k najprosperujúcejším krajinám sveta.
Len tebe liberáli zatemnili rozum Skajuš.
Tak to je.
V Československu neboli bezdomovci, nebol hlad, nezomierali ludia na liečiteľné choroby, ako je to úplne bezné v západniarskych krajinách, kde sa na človeka serie.
V Československu bolo pol života plateného štátom, človek mal kopec času aj na seba a svoju rodinu.. Túto súčasnú žumpu sa nedá ani porovnať s prosperitou socializmu v Československu.
Vieś, mnohí si príliš dobre pamatajú a tak nejaké tendenčné videjká manipulátorov nezaberú, nemôžu..
Súhlasí Kasafran


49.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   12. 12. 2019, 11:28 avatar
ty si retardovaný?....vieš kde by mohlo byť Československo ak by nas v roku 68 "nenavštivili rusi"_?
Súhlasí kntsz, Bijjou


50.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 11:34 avatar
Tak znova Ondrej.
V Československu neboli bezdomovci, nebol hlad, nezomierali ludia na liečiteľné choroby, ako je to úplne bezné v západniarskych krajinách, kde sa na človeka serie.
V Československu bolo pol života plateného štátom, človek mal kopec času aj na seba a svoju rodinu.

Ty kde žiješ? Moje skúsenosti sú takéto a sú to skúsenosti z reálneho života, teda žiadna propaganda napísaná na nejakom spravodaji, či nebodaj dezinfowebe to nemôže zmeniť. O to viac, že som videl aj život v mnohých západných krajinách.

Francúzi majú už takmer týžden naštartovaný generálny štrajk... Asi im je moc dobre...

Je zastavená doprava, školy sú zatvorené, krajina denne stráca milióny.. Lebo ľudia majú dosť toho kapitalistického svinstva.
Súhlasí Kasafran


53.
označiť príspevok

Bijjou žena
   12. 12. 2019, 12:33 avatar
50. mozno podla komunistickej propagandy najnizšiu zivotnú úroven majú práve post komunistické krajiny , pretoze boli 100 rokov za opicami , vo všetkom ešte musí vymriet jedna - dve generácie nech sa to óčistí od komunistickej mentality
Súhlasí kntsz, ondrej61


54.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 12:35 avatar
Nie Skajuš, tá úroveň prišla až po prevrate, keď sa začali rozkrádať podniky kapitalistami.
Až potom, čo zničili fungujúci systém zo sacializmu.
Súhlasí Kasafran


60.
označiť príspevok

Bijjou žena
   12. 12. 2019, 12:47 avatar
54. fungujúci systém bol zavísly od "imperialistov aby mohli vyrábat . omg ten fungujúci systém bol uz dlhodobo neudrzstelny . aj preto sa krátko pred 89 plánovalo velké zdrazovanie [ zdroj: originálna komunistická tlač z archívi ]
Súhlasí Kasafran


64.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 13:01 avatar
Dôvody pre prevrat neboli ekonomické Skajuš, ale ľudskoprávne.
Neprejdeš s klamstvami, ani keby čo bolo. Naopak len obrňuješ oponentov.
Súhlasí Kasafran


72.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   12. 12. 2019, 13:58 avatar
Boris ty už bud radšej ticho.....ved ty nevieš o čom trepeš....


73.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 13:59 avatar
To by si rád? Umlčiavať ľudí?
Presne preto padol socializmus.


75.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   12. 12. 2019, 14:05 avatar
občas si normalny ale dnes máš trepaci deň......Socializmus preto padol?.....že umlcovali ľudí?.....nie Boris, lebo sme si uvedomovali že sme 100 roky za opicami.....


76.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 14:10 avatar
Nie Ondrej.
Ľudia nechceli kapitalizmus. Chceli socializmus s ľudskou tvárou. Ešte aj Havel v jednom prejave ubezpečoval, aby sa ľudia nebáli, že nejde o prevrat na kapitaliszmus. A bol...
Sú veci, hlavne v zmysle sociálneho spolužitia, v ktorých je západ 100 rokov za opicami. Ako som nie raz písal a dával sem štatistiky. Tam je chudoba a bohatstvo a ja si taký režim neprajem.
Súhlasí Kasafran


78.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   12. 12. 2019, 14:19 avatar
ludia chceli vyssiu životnu uroveň.....a hlavne slobodu......


79.
označiť príspevok

Bijjou žena
   12. 12. 2019, 14:24 avatar
76. prečo chceli socík s ludskou tvárou , pretoze bol neludsky ? logicky
Súhlasí ondrej61


56.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 12:36 avatar
om je aj nespokojnosť ľudí v samotných kapitalistických krajinaćh.
Súhlasí Kasafran


57.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 12:36 avatar
*Dôkazom


55.
označiť príspevok

kntsz muž
   12. 12. 2019, 12:35 avatar
48-
škoda reagovať na tvoj primitivizmus ....
ale nedá mi.
Ešte si mal napísať kedy bolo Československo najprosperujúcejšie.
Bolo to pred II.sv. vojnou.
Potom už naše hospodárstvo šlo ku dnu a v 89-tom sa zrútilo samo.
Už sa vyrábalo len na skladovanie a tovar nám už neodoberali ani Rusy.
Naše príjmy, z ktorých sme ešte živili aj také kreatúry ako ty a Kasafran boli na úrovni 5-10% z toho čo mali obyčajní robotníci v tom "hnusnom" kapitalizme. Ešte ani teraz to nie je vyrovnané, ale normálny ľudia majú aspoň možnosť si ísť zarobiť na západ.
Ty primitív sa zober a choď robiť a najlepšie aj bývať do krajiny tvojho chlebodárcu Putina.
Celý čas čo chodím na toto DF tu len vyplakávaš a velebíš Rusko a socializmus. Čo si nemtavý, či na vozíčku, alebo nesvojprávny na psychiatrii, keď nie si schopný ísť za lepším do Ruska??????
Jedinou rozumnou odpoveďou je, že si platený ruský agent, záškodník, ktorého treba dať do chládku aspoň na 10 rokov a potom vykopnúť do Ruska alebo Kimovi na budovanie odpaľovacích rámp.
Sme slobodná krajina a keď sa ti tu nepáči, choď tam kde sa ti páči.
Neviem či som dobre zachytil na tomto DF a ak áno, tak si dlžník tomuto štátu, ktorý pred platením ušiel na ten hnusný západ a odtiaľ len prdíš a prdíš a smradíš a smradíš.......
Súhlasí Osvietený, Bijjou, ondrej61


58.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 12:38 avatar
Chudáčik, zase len Rusko ako argument    
A niesi ty náš "inteligent" Osvietený?
Lebo píšeš bezobsažne a urážlovo presne ako on   
Nie mojko, to ty sa zbˇal a ťahaj na západ, aby si konečne pochopil vlastnú obmedzenosť.
Súhlasí Kasafran


59.
označiť príspevok

Bijjou žena
   12. 12. 2019, 12:44 avatar
58. k tomu rusku ešte, tam ešte aj "inteligencia" zije na pokraji biedy .
Súhlasí kntsz


81.
označiť príspevok

kntsz muž
   12. 12. 2019, 17:51 avatar
58-
žijem na Slovensku, pracujem a platím dane a odvody na Slovensku a na západ chodím kedy sa mi zachce.
Jediné a hlavné čo tam vždy zistím je bezhraničná obmedzenosť takých ako si ty.     


82.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 17:55 avatar
A kam chodíš? Do Francúzska ťažko, tam stojí všetká doprava, akosi majú generálny štrajk z tej prosperity.
Či do Nemecka? Talianska, Belgicka, Británie? Kde musíš chodiť so sklopeným zrakom, aby si neurazil nejakého moslima?
Nože daj kam cestuješ a je to tam stále také fasa, nech si to idem aj ja pozrieť, kým aj to nezanikne..  
Súhlasí Kasafran


87.
označiť príspevok

Bijjou žena
   12. 12. 2019, 18:24 avatar
82. francúzi štrajkujú a protestujú za všecko a odjakziva , nie len v súçasnosti . kedy si bol prvy raz vo francúzsku ? tipujem tak pred dvomi rokmi , dovtedy nič


89.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 18:30 avatar
Francúzi štrajkujú už cez jeden rok za jednu a tú istú vec. Za odstúpenie vlády, odstúpenie Macrona. Tu už dávno nejde o nejakú dôchodkovú reformu.
To nieje bežný francúzsky vrtoch.
Súhlasí Kasafran


61.
označiť príspevok

Osvietený muž
   12. 12. 2019, 12:50 avatar
Takto podla fundovaného prognostika mesiace pre pádom zločineckého darebáckeho režimu ČSSR prosperovalo a dotiahlo to tam kde prognostik za 40 rokov ako pomenoval prognostik .

http://www.youtube.com/watch?v=bBu7q-0eRRM Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


A po tom tu máme ešte jednu otázku , ktorú často kladim takým idiotom ako je Boris .

Prečo utekali statisíce ludí na západ z toho zlateho socialistickeho blahobytu , kde bolo dostatok tovaru a potravín neboli bezdomovci napriek tomu že na zapožičanie bytu na čakalo 15 i viac rokov .lebo iný ako zapožičaný byt neexistoval kedže neexistovalo osobne vlastníctvo bytu , Kde bolo zdravotníctvo so špičkovou technikou a najmodernejšími liekmi sveta  
Len pre zaujímavosť bolševik nevedel diagnostikovať ani obyčajnu boreliozu .   

A skúška správnosti ani jeden vykorisťovaný robotník zo zapadu neušiel do toho socíku kde bol ten onen blahobyt ?

Na svete zostali tri krajiny kde je všetko zoštatnene Venezuela , Kuba a Severná korea .

Možno sme to mali dotiahnuť až do takého štadia a boris by si chrochtal v tom blahobyte
Súhlasí kntsz, ondrej61


80.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   12. 12. 2019, 14:36 avatar
je to revolucionar, ktorý sa už nevie dockať revolucie.....sniva o tom, že mu prepadnu dlhy.....


51.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   12. 12. 2019, 11:36 avatar
47/ Anglicania isli do Indie pomahat!!!!!Tebe nacisto jebe!!!!!))


52.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   12. 12. 2019, 11:39 avatar
51/ Ved vieme ako skulturnili Indickych Maharadzov...))))
Súhlasí Kasafran


62.
označiť príspevok

kntsz muž
   12. 12. 2019, 12:51 avatar
47-
to nebolo len vyžieranie Rusmi.
To bola otvorená diskriminácia a vykorisťovanie inteligencie, ktorá nesmela mať platy vyššie ako robotníci len so základnou a nadhodnota, ktorú inteligencia vytvárala šla na vysoké platy komunistických flákačov a na platy darebákov, ktorí nevedeli a nechceli robiť a nemohli byť zo zamestnania vyhodený, lebo veď v socializme nesmela byť nezamestnanosť.
A to naše zdravotníctvo, ktoré tu tieto kreatúry ospevujú bolo tak vyspelé, že jedného z najväčších komunistov (Šustera) museli zachraňovať v Rakúsku po tom, čo ho na vychýrenej klinike na Slovensku dokatovali.
Ja som celý život nahluchlý, lebo mi neboli schopní bez následkov vyliečiť obyčajný zápal stredného ucha.
Rozum sa zastavuje nad týmito komunistickými pohrobkami.
Súhlasí Bijjou, Osvietený, ondrej61


63.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 13:00 avatar
A zase len mizerne klameš kntsz. inteligentcia mala vyššie platy.
Dnes ľudia zoimierajú na liečiteĺné choroby, buď rád, že si len nahluchlý.........
Súhlasí Kasafran


66.
označiť príspevok

Bijjou žena
   12. 12. 2019, 13:13 avatar
63. na aké bezné liečitelné choroby ?


67.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 13:16 avatar
Nerobil som rozbor.
Ale to je ten istý princíp, prečo v Británii zomierajú na podchladenie, lebo nemajú na energie.


68.
označiť príspevok

Bijjou žena
   12. 12. 2019, 13:25 avatar
67. čize si vymyšlaš hovadiny, ako vzdy


69.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 13:32 avatar


71.
označiť príspevok

Bijjou žena
   12. 12. 2019, 13:54 avatar
69. radiátor je bezne liečitelná choroba. a ty si mešuge
Súhlasí kntsz


74.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 14:02 avatar
Písal som, že ide o ten istý princíp. O chudobu. O žmýkanie spoločnosti veľkokapitálom a to má svoje obete na životoch.
Preukázateľne.
A to nieje genocída, keď sa ekonomicky privedú ľudia až k smrti?
Genicída
c) úmyselné uvedenie ktorejkoľvek národnej, rasovej, etnickej, alebo náboženskej skupiny do takých ekonomických a sociálnych životných podmienok, ktoré vedú k jej čiastočnému, alebo úplnému fyzickému zničeniu

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Ja neprotestujem proti tomu, že bývalý režim má na svedomí aj životy nevinných ľudí. Prečo niektorí ľudia odmietajú vidieť zverstvá súčasného režimu?
Súhlasí Kasafran


77.
označiť príspevok

Bijjou žena
   12. 12. 2019, 14:12 avatar
74. 74. Nie, píšeš na bezne liečitelné choroby. pytam sa ktoré

Boris muž súhlasím reagovať nahlásiť ? dnes, 13:00 avatar
A zase len mizerne klameš kntsz. inteligentcia mala vyššie platy.
Dnes ľudia zoimierajú na liečiteĺné choroby, buď rád, že si len nzahluchlý.........
Súhlasí


83.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 17:58 avatar
Písal som, že som rozbor nerobil.
www.investujeme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


84.
označiť príspevok

kntsz muž
   12. 12. 2019, 18:08 avatar
63-
ako zodpovedný projektant som mal za komunistov plat na úrovni kuchára v závodnej jedálni, ako vedúci a hlavný projektant - čo bol strop pre nekomunistu, som mal plat na úrovni šoféra čo bol zároveň v KSČ.
Po 92-hom ako projektant na voľnej nohe som už zarobil konečne koľko som chcel - pokiaľ som makal 10-12 hodín denne. Dnes si už vyberám len špeciálne vysoko odborne náročné a slušne platené práce.
Moja dcéra - tiež autorizovaná projektantka robí v podstate to čo ja, ale pre Anglickú projektovú firmu a zarába 2x toľko ako ja.
Takže svoje kydy rozprávaj tým čo trávu žerú.


85.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 18:12 avatar
No ak si sa správal za socializmu tak, ako sa správaš teraz, tak je plne pochopiteľné, ze si zarábal, ako píšeš.
Inak sú to sprostosti. Vyššie vzdelanie aj zodpovednosť znamenali automaticky vyššie platy. Do toho sa miešala ešte strana a ich výhody, nevýhody nestranníkov, čo samozrejme tvrdo odmietam aj ja.


65.
označiť príspevok

Kasafran
   12. 12. 2019, 13:04 avatar
(62) Kntsz,
miera streštenosti Tvojej logiky a morálky je skutočne "obdivuhodná" - a pritom si nielen nahluchlý, ale ešte aj nasleplý...
Vy, služobníci sionfašizmu, ste skutočne zvláštnou kastou - v Indii tou poslednou...


86.
označiť príspevok

kntsz muž
   12. 12. 2019, 18:19 avatar
65-
prehovoril komunistický pohrobok,
ktorý aj so svojimi súkmeňovcami má na svedomí devastáciu štátu po hospodárskej a sociokultúrnej úrovni a teraz si myslí, že svojim zjápaním niečo zmení na minulosti a očistí svoj skazený - nemravný charakter so zločinmi spáchanými na spoluobčanoch.
Takýmto spôsobom sa ti to nikdy nepodarí.....
Súhlasí Bijjou


88.
označiť príspevok

Boris muž
   12. 12. 2019, 18:27 avatar
Socializmus dal ľuďom inžinierske siete takmer do každej dediny, o čom tu píšeš kntsz? Vzdelanie pre všetkých zadarmo a ešte žiaci dostávali výbavu. Neboli bezdomovci, ani žobráci.
Ty si naozaj nebol na západe, keď vypisuješ o sociokultúrnej úrovni. Tu sú ďaleko slušnejši ľudia, ako tam.
Presne tak isto sa dá okamžite rozoznať aj západný a východný nemec. To prvé je arogantné hovado.
Súhlasí Kasafran


90.
označiť príspevok

Kasafran
   12. 12. 2019, 22:08 avatar
(86) Kntsz,
na základe Tvojich starších i súčasne opakovaných arogantne nenávistných protisocialistických príspevkov mi napadla určitá charakterová vývojová paralela medzi Scarletou a Tebou...
Scarlet bola na tomto DF približne do roku 2014 dievčaťom na pohľadanie, s ktorým sa dalo diskutovať o všeličom na vysokej kultúrnej i vedomostnej úrovni. Od spomínaného roku sa však čím ďalej-tým viac dostávala do vleku a závislosti na Osvietenom, ktorý rozohral svoje lokajské sionfašistické hry necelý rok predtým. Odvtedy až doteraz sa jej intelekt a kultúra vyjadrovania prepadla na úroveň jeho metresy - vydržiavanej milenky...
Kntsz -Ty si bol tiež určitú dobu serióznym a rozumným diskutérom, s ktorým sa dalo slušne podiskutovať o všeličom. Zrejme v tomto roku, možno skôr, nastal u Teba podobný zlom ako u Scarlet a začal si sa správať podobne antislovansky a nenávistne najmä voči Rusom! Si vraj kresťan, aspoň sa za takého vydávaš - stojí Ti to za to byť v službách sionfašizmu? Ak je tak, potom aj u Teba je kresťanstvo len takým istým krycím pláštikom, ako u Osvieteného...!


99.
označiť príspevok

kntsz muž
   13. 12. 2019, 11:04 avatar
90-
Zdalo by sa, že pekné myšlienkové pochody.
Zdalo.
To by si však nesmel ani zo mňa a ani zo scarlett či osvieteného a iste aj z iných robiť nesvojprávne bytosti.
Ty mňa neprekvapuješ.
Správanie sa komunistov rozoznám z ďaleka a je mi (našej rodine) bytostne - opakujem bytostne známe.
Pritom však nezabudnem podotknúť, že mám priateľov - veľmi dobrých priateľov, ktorí boli komunistami a dokonca jeden predsedom strany podniku, v ktorom som pracoval. Aj môj otec bol komunista do 1969-teho roku, pokiaľ z neho neurobili pravicového oportunistu a nevykopli z pracovnej pozície.
O fungovaní socializmu a vašej komunistickej chátry požierajúcej aj členov vlastnej strany môžem písať knihy.
Ak sa ti zdá, že som vo vyjadrovaní na tomto DF ostrejší, tak to nie je preto, že by som sa zmenil.
Je to preto, že som nezvratne a bez pochýb spoznal teba, borisa, ardzuna alias hokejis a ešte aj iných, ktorí sa síce vyjadrujú o niečo zdržanlivejšie, ale minulosť a zmýšľanie máte rovnaké.
Že ma spájaš s osvietením a scarlett, je pre mňa len potešujúce, lebo disponujú otvoreným, nezaťaženým a pritom úprimným myslením, čo sa nedá povedať o vás oponentoch.
Ak by si si pozrel obdobie kedy som si tohto DF všimol, tak som viedol ostré spory so scarlett. Boli to však spory skorej o spôsobe vedenia diskusie vyplývajúce zjavne z rozdielneho veku, ale pomerne rýchle som došiel na to, že jej postoje sú konzistentné a hlavne ničím z minulosti nezaťažené, so samostatným sebavedomým myslením bez komplexov a s postojmi zrejme zdedené od svojich rodičov, ktorí tak ako mne aj jej odovzdali svoje životné skúsenosti zo socializmu.
Ty, aj keď občas s vyjadrovaním intelektuála, nezakryješ - nedokážeš to, lebo podceňuješ protistranu, svoje mravné prehrešky zo socialistickej minulosti.
Socialistickej minulosti, ktorú tuná vykresľuješ v ružových farbách a pri tom musíš vedieť, že ak bolo niečo ružové, tak to bolo napriek komunistom, ktorí spoločnosť viedli tak, že sa to všetko zosypalo SAMO!!!!
Nie náhodne sa rozprávali vtipy, že najväčším nepriateľom socializmu boli komunisti sami.
Zničili ste si nám ho v 68-mom a následne v 89-tom najväčší eštébácky grázly z vašich radov ho odpísali úplne a to hlavne preto, lebo vedeli, že nedokážu udržať spoločné vlastníctvo, tak to čo z neho zostalo si presunuli a presúvajú do vlastníctva svojho.
Takí ako ty by sa zdalo, že ste zostali z dlhým nosom. Neviem čo si si ty dokázal uchmatnúť zo spoločného.
Nakoniec je mi to jedno - sú len dve možnosti:
a. Nabalil si sa a teda logicky hájiš seba.
b. Partaj ťa urobila tak nesvojprávnym a neschopným, že si zostal v snívaní vo svojom nesvojprávnom komunistickom svete a miesto toho, aby si priznal omyl, či osobné zlyhanie ako moji mravní priatelia s komunistickou minulosťou, tak tu obhajuješ neobhájiteľné a znovu si vytváraš bublinu, v ktorej žiješ.
Bublinu ideálov socializmu vytváranú klamaním a zneužívaním neznalých, či darebných pracovať a zodpovedať za seba, ktorí sú ľahkou obeťou vašich nostalgických kydov o socialistických ideáloch.
Áno, nespokojných so všetkým a vždy, je stále dosť.
Avšak spätná väzba od týchto - k šíriacim ideály socializmu je falošná......a platňa preskočí a platňa preskočí a platňa preskočí.....


101.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 12. 2019, 18:58 avatar
(99) Kntsz,
nedá mi iné, len zdôrazniť, že vy pohrobkovia/potomkovia bývalých "komunistov" z načatej éry budovania "socializmu" s ľudskou tvárou z roku 1968 ste so svojimi rodičmi od roku 1985 pod vedením Gorbačova začali budovať "socializmus" s vlčou tvárou, ktorý v roku 1989 vyústil do kapitalizmu s akoukoľvek tvárou...!
Vy, služobníci sionfašizmu, ste skutočne zvláštnou kastou - v Indii tou poslednou...!


102.
označiť príspevok

kntsz muž
   14. 12. 2019, 10:26 avatar
101-
pozrel som si čo to svojvoľne zložené slovo sion fašizmus znamená, čo tu s ním stále mávaš ako s nejakou mantrou.
a. So sionizmom ani ja a ani nik z rodiny nemáme nič spoločné. Sme kresťanská rodina ak si si nevšimol.
b. S fašizmom detto. Keď však sledujem tých, čo ti tu tlieskajú, napr. kotlebovec či harabínovec mil a ne alias kacír, tak tým fašistom budeš najskorej ty. Komunizmus a fašizmus mali vždy k sebe veľmi blízko a pravdu povediac II. sv. vojna bola vašim spoločným dielom so 60-70 mil. mŕtvych.
No, ale ďakujem, že si sa bližšie poodhalil.
Takže mám do činenia so zradcami Slovenského a Českého národa z roku 1968: Biľak, Kapek, Kolder, Indra, Švestka    
Ktorého si odnožou??? Najskorej asi budeš potomok krajčíra.
Tým sa veľa vyjasňuje.
Patríš k najtvrdšiemu KGB-áckému komunistickému krídlu, ktoré má na svedomí okrem iných vrážd a zničených životov najmä justičné vraždy z 50-tych rokov.
Komunistické čistky po 68-mom založené hlavne na vybavovanie si účtov s upevnením vlastných pozícií bola len čerešnička na kravskom lajne. Ak si myslíš, že vytrhnutím z kontextu komunistických zločinov zopár vývojových krokov , s ktorými sa navonok opekňuješ zachráni tvoju zvrátenú mravnosť, tak si na omyle. Ten pokrok za socializmu by sa uskutočnil aj ak by to vládol Pol Pot.
No takže sorry - zalez si niekde do kanála kde patríš a nehraj sa na intelektuála.
Si mi odporný...... 
Súhlasí ondrej61


103.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   14. 12. 2019, 10:58 avatar
Veru, taká sorta komunistu ako kasafran sa len tak nevidí.....Vystreliť to do Ruska a bude pokoj......
Súhlasí kntsz


104.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 12. 2019, 11:02 avatar
Aby si nebol vystrelený ty Ondrej..


105.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   14. 12. 2019, 11:04 avatar
Do Ruska?, tam patria ruskí potkani


106.
označiť príspevok

Boris muž
   14. 12. 2019, 11:05 avatar
Tak nestrieľaj, aby si neboľ strelaný...


107.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   14. 12. 2019, 11:29 avatar
Ja si auroru nebudunem......


108.
označiť príspevok

Kasafran
   14. 12. 2019, 15:52 avatar
(102) Kntsz,
dôvodne predpokladám, že ten Tvoj druh "kresťanstva" je zrejme podobný takému, ktoré na tomto DF prezentujú a "praktizujú" Osvietený, Fotón alebo "znovuzrodený" Veriaci Ondrej61...
Všetci, ako jeden, totiž vždy a za každých okolností dokážu ospravedlňovať akékoľvek zločiny proti ľudskosti páchané usizraelským sionizmom a európskym fašizmom a nacizmom...
Neviem pochopiť, odkiaľ pramení Tvoja nevedomosť o historických zločinoch sionizmu stáročia páchaných pod maskou kresťanstva kdekoľvek vo svete až doteraz. Takisto neviem pochopiť, že Ty, ako sčítaný a inteligentný človek, môžeš ospravedlňovať zločiny fašizmu a nacizmu pod vedením sionizmu páchané na národoch Európy od vyvolania a vypuknutia I. svetovej vojny až doteraz...!?
Už je skutočne načase, aby ste aj s ostatnými svojimi súkmeňovcami povyliezali zo všetkých slovenských kanálov na denné svetlo a odišli do štátov, ktoré nezažili "zločinný" socializmus...!!!
Súhlasí Shagara


109.
označiť príspevok

Shagara muž
   14. 12. 2019, 16:02 avatar
102,...... niečo na tému RKC a antisemitizmu a iných nerestí istých "kresťanov".:.
http://www.youtube.com/watch?v=KwSbTFL1v7M Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

http://www.youtube.com/watch?v=xC4p5jGFXtQ Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
  
Súhlasí Kasafran


91.
označiť príspevok

Shagara muž
   12. 12. 2019, 23:30 avatar
86,....Tiso a tí ďalší toho majú na svedomí viacej! Ak si bez viny až potom hádž kamene!


93.
označiť príspevok

auxiliarius
   12. 12. 2019, 23:50 avatar
Mučeník Tiso?
To jehovisti sa nechytaju.


95.
označiť príspevok

Shagara muž
   13. 12. 2019, 00:44 avatar
93,....tu musím s tebou súhlasiť. Teda, už je mučený Tiso v pekle? Aj keď narobil veľa zla. neprajem mu to a neteším sa z toho. Ale ako vieš,....každý čo zaseje , to zožne"!  


96.
označiť príspevok

auxiliarius
   13. 12. 2019, 01:05 avatar
Ano mučeník prezident Tiso je uz v raji. Tak to vie len Boh, svatoreceny nebol. Ale ako mučeník boľševikov a dnes liberálov, sa môžme domnievať, že je v raji. A dúfam, že nedáš niečo o sv. Augustínovi, lebo ten je v raji stopercentne.  


97.
označiť príspevok

Bijjou žena
   13. 12. 2019, 01:12 avatar
96. zato ty si pravidelne ubytovany na psychiatrii. stary úchyl, uz z teba grcia aj Boris  


98.
označiť príspevok

auxiliarius
   13. 12. 2019, 01:19 avatar
tvoja laska Boris?


94.
označiť príspevok

havran
   12. 12. 2019, 23:51 avatar
Klasické farizejské heslo.


100.
označiť príspevok

kntsz muž
   13. 12. 2019, 11:14 avatar
91-
neviem prečo touto účelovou zlátaninou reaguješ na môj príspevok.
Vlastne viem - tvoja žlč nemá kde odtekať....


70.
označiť príspevok

Osvietený muž
   12. 12. 2019, 13:43 avatar
kntsz ano presne a pravdivo si popísal stav.

Tak to bolo . Mimochodom presne tie platy popisuje Ivo Jahelka síce humorne ale absolutne presne    

http://www.youtube.com/watch?v=iXp5s4NEQxA Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


39.
označiť príspevok

Osvietený muž
   10. 12. 2019, 12:55 avatar
Palec hore kntsz rád ťa čítam máš obrovský prehľad historie .
Súhlasí ondrej61, Bijjou


41.
označiť príspevok

Kasafran
   11. 12. 2019, 11:10 avatar
(39) Osvietený,
veru tak - ten Tvoj sionfašistický "intelekt" sa skutočne ukojí s akýmkoľvek a odkohokoľvek antislovanským výplodom Tebe spriazneného človeka...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 08:10,  Ponúkam ľahký prístup: transparentný účet pre chudobných....
dnes, 08:03,  Otázka nie je, prečo sú na svete dobrí ľudia, ale skôr, prečo sú na svete zlí ľudia....
dnes, 07:29,  8. 4. 2020 Kurací vývar s rezancami Gule v paradajkovej omáčke Zemiaky
dnes, 07:28,  U nás, DNES 7. 4. 2020: Šošovicová kyslá polievka, chlieb Pečené kuracie stehno Ryža
dnes, 07:26,  Uvažujem, prečo sú na svete aj dobrí ľudia. Prečo Ondrej sa rozhodol pomáhať...
dnes, 07:25,  Zajtra : -Frankfurtská polievka s párkom -Sekaná s rajčinovou omáčkou, tarhoňa...
dnes, 07:17,  Ondrej prispel na jedlo pre chudobných. Takých ľudí ako je Ondrej, je veľmi málo. Zaslúži...
dnes, 07:12,  Na základnej škole Kudlovská ulica robili obedy za 3 €, takže dôchodcovia prešli na odber...
dnes, 07:09,  Ondrej, ďakujem Ti, že si človek s veľkým Č.
dnes, 07:08,  Veď ja mám plán, a dokonalý. Kde vidíš problém? Ja nikde. Ak by som mohol povedať, tak...
dnes, 07:06,  Ondrej, ďakujem ti za pomoc chudobným.
dnes, 06:59,  Ondrej, v pondelok 6. 4. 2020 som bol v pobočke FIO banky doplniť údaj: humanisti.sk k...
dnes, 06:44,  Matovič je na tom podstatne lepšie ako Masaryk. Tomu hovorili len tatíček. Neoslovovali ho...
dnes, 06:42,  Bižutéria: stupneš boziemu hoviadku na otlak Kto ti stúpol na otlak?
dnes, 06:38,  Čiže ženský prd je niečo podstatne viac ako tvoj život, lebo ty nie si schopný byť ani...
dnes, 03:06,  Vieme ze, kvoli klimatickym zmenám,ze celkovy objem arktického ladu rychlo ubúda, od r. 1979...
dnes, 00:53,  53. edulo, to som rada ze vidíš čo je zač ;) stupneš boziemu hoviadku na otlak a uz...
dnes, 00:44,  youtube.com/watch?v=9qeKNo14lLI
dnes, 00:12,  Edo, rátaš tam aj peter67 ? *19
dnes, 00:12,  Príbeh o maringotke vznikol zo závisti keď som si kupil na záhradu posledný tretí mobilný...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Neplač ty dievča pre neho, nájdi si chlapca iného.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(300 176 bytes in 0,756 seconds)