Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Vznikol človek evolučne ?

74
reakcií
1129
prečítaní
Tému 14. marca 2021, 20:52 založil kntsz.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
26. 04. 2017
85
10. 04. 2012
70
25. 06. 2012
22
18. 11. 2017
78
 
 


1.
označiť príspevok

kntsz muž
   14. 3. 2021, 20:52 avatar
Naväzujem na ondreja s potopou sveta, lebo tam je už veľmi rozsiahla diskusia a hlavne mimo jadro problému .

Dnes už intersubjektívne vieme ako to bolo.
Problémom však je, že:
A. Teisti či cirkevné hierarchie, pravdu nemôžu prijať, lebo by ľudia už nepotrebovali vieru v Boha – lebo existencia Boha by sa povinne vyučovala ako fakt – ako napr. pytagorova veta alebo archimedov zákon..... Náboženstvá a sekty by sa stali zbytočnými.
B. Ateisti či lepšie všetky štátne politické systémy pravdu o existencii Boha tiež nemôžu oficiálne prijať, lebo by skrachovali politické systémy, hospodárstvo, zákonodarstvo, veda a všetko.....na čo si len pomyslíte, by sa muselo meniť.

Nedá sa to celkom skrátiť a preto, kto to nechce čítať, nech to nečíta.
Napriek tomu veľmi zjednodušene:
Na počiatku bolo Slovo (Boh) – informácia o tom čo sa má stať a ako sa to má stať.
Boh je nehmotný a teda je mimo priestoročas a teda 13,7 mld rokov od Veľkého tresku je pre Boha nulový čas !
Náš hmotne-energetický svet Boh stvoril Veľkým treskom, ktorý nie je iba rozletenie sa hmoty z nulového bodu, ale je v tom aj informácia (obrovské množstvo zákonitostí, konštant, ktoré stále len zisťujeme) ako to má tresknúť a aký má byť cieľový stav. (antropický princíp)
Nie je dôvod pochybovať, ale kto chce kľudne môže, že cieľovým stavom je človek po duchovnej stránke na obraz Boha taký, ako sa o ňom dozvedáme z Biblie.
Človeka nerobí človekom jeho telo, ale jeho duch.
Pomôžem si citátom Pierre Teilhard de Chardinom:
„My nejsme lidské bytosti, které mají spirituální zážitky, my jsme spirituálny bytosti, které mají lidský zážitky.“

My už aj oficiálne vieme a povinne sa to učí:
a. Vesmír vznikol od bodu nula pred 13,7 mld. rokov vývojom – evolúciou a stále sa rozpína tj. evolučne mení - vyvíja.
b. Vo vesmíre na planéte Zem starej asi 5 mld. rokov (a zrejme aj na iných planétach) vznikol život (teisti môžu veriť, že zásahom Boha a ateisti, že z ničoho nič - náhodou) a tento život sa tiež evolučne vyvíja na Zemi asi 3,8 mld. rokov.

Prosím potenciálne diskutujúcich, aby si uvedomili smerovanie vývoja. Neboli tam žiadne omyly a vracanie sa do bodu nula alebo vracanie sa do bodu vzniku života s novým nejakým opraveným smerovaním. Celá evolúcia a to aj neživá aj biologická smeruje priamo (bez relevantných omylov) k nejakému bodu – k nejakému živému tvoru, ktorý by sa mohol stať nositeľom Ducha – ducha sebauvedomujúceho – seba reflektujúceho, s pojmovou úrovňou spirituality a schopného sa pýtať a hľadať zmysel svojej existencie. Tvora, ktorý bude zároveň v tejto mysli slobodným a teda so slobodnou vôľou sa rozhodovať a z toho plynúceho svedomia ako spätnej väzby v posudzovaní správnosti rozhodnutia.

Ten tvor v tej cca 3,8 mld. rokov trvajúcej biologickej evolúcii vznikol asi po 3,795 mld. rokov a vieme dokázať, že v tej dobe už existoval tvor vzpriamený, či lepšie hominizovaný, u ktorého sa spustila humanizácia (poľudšťovanie) a sapientácia (zmúdrenie).
Myslieť si, že ihneď vznikol nejaký kultúrny tvor s vyvinutým duchom na našej úrovni je naivné.
Stačí sa len poohliadnuť aké sú rozdiely v sociokultúrnej úrovni ľudí v tomto okamihu na planéte Zem a aký môže byť rozdiel medzi nami a tvorom pred asi 5 milionmi rokov.
Podstatný však je okamih spustenia ľudskej psychiky, ktorá nastala vo vývojovej vetve smerujúcej k človeku aj po telesnej stránke. Muselo to nastať iba u jedného živočíšneho druhu už iba preto, že neexistuje na Zemi iný tvor, ktorý by disponoval spiritualitou nás ľudí a teda by mohol byť pre človeka na Zemi konkurenciou !
Ateisti opäť budú argumentovať svojou vierou, že sa ľudská spiritualita vyvinula samovoľne, náhodne a teda bez cieľne.

Nevyvinula sa náhodne tak, ako náhodne nevznikol život a ako náhodne nenastal Veľký tresk s jasným cieľovým zameraním.

To, čo som teraz popísal nijako neodporuje Biblii. Naopak, je až neuveriteľné ako presne, síce symbolicky Mojžiš popisoval evolučný postup tvorenia vesmíru a tvorenia života na Zemi. Ako to mohol vedieť pred 5000 !!! rokmi, keď sme na to prišli možno v posledných 400 rokoch a stále na mnohé ešte len prichádzame teraz?
Pozoruhodným je aj to, že ešte v stredoveku cirkev hlásala, že zem je plochá doska...... a už Mojžiš tisícky rokov pred tým symbolicky písal ako to je.

Je na škodu veci, že mnohí veriaci aj s celými cirkevnými hierarchiami stále zotrvávajú na Biblických textoch napísaných pred 5000 rokmi v úrovni vtedajšieho ľudského myslenia a chápania a nie sú ich schopní vnímať metaforicky – obrazne, symbolicky. lebo iba tak mohol vtedajší človek pochopiť stvorenie sveta, na ktoré už mal dávno schopnosť pýtať sa.

Na podklade vyše uvedenej genéze, nie je problém začať postupne rozoberať aj dedičný hriech, či hriešnosť ako celok, a postupne všetky v Biblii uvádzané písma prorokov, Božie zjavenia až po príchod Krista s jeho posolstvom, ako aj rôzne tragédie, apokalypsy......ktoré mali a majú jeden jediný cieľ: Precizovať ducha človeka či ducha celého ľudstva, aby duch človeka v cieľovej podobe bol na obraz Boha.

Vyše uvedený text nie je kopčený, je to svojimi slovami prezentované osobné poznanie získané hlavne z dostupných informačných zdrojov.
Nevylučujem preto isté nepresnosti.
Súhlasí Osvietený, RKCRKC


3.
označiť príspevok

Shagara muž
   14. 3. 2021, 22:42 avatar
1, ..... lenže ak by Boh použil evolúciu, tak by tým zrušil svoje biblické zjavenie!
A de Chardin vo svojich kozmologických víziách bol úplne mimo!
Musíme si vybrať, .... bud teistickú evolúciu alebo biblické zjavenie!
----------------------------------------------------------------------------------------------
A správa v genesis nebola a nie je alegorická!

milano.blog.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk - Citujem…..„Tak ako sv.Tomáš Akvinský /1225-1274/ dokázal začleniť myšlienky Gréckeho filozofa Aristotela do kresťanskej filozofie, tak de Chardin dokázal celkom nenásilne začleniť evolúciu do kresťanského obrazu sveta.“ Kresťan a vývojová teória-KN, /17.11.1996/... viac v danom blogu o nebezpečnom kompromise RKC!           
Súhlasí havran


9.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 3. 2021, 00:54 avatar
Život nevznikol náhodne, ale procesmi, ktoré dlhodobo pôsobili na Zemi.


10.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 3. 2021, 00:56 avatar
Človek pochádza z evolučnej línie cicavcov.


13.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   15. 3. 2021, 14:38

Príspevok bol vymazaný administrátorom.75.
označiť príspevok

Lemmy muž
   24. 3. 2021, 19:59 avatar
kntsz: Ateisti opäť budú argumentovať svojou vierou, že sa ľudská spiritualita vyvinula samovoľne, náhodne a teda bez cieľne.

To je blud, ktorý nemá nič spoločné s ateizmom. Falošní pokrytci kladú bremeno dôkazov na ateistov. To je však hrubý omyl.


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 3. 2021, 20:55 avatar
Veď toto je to dohadovať sa či sa Kain rozmnožil výhonkami alebo nabúchal svoju sestru a či had hovoril .

To sú také humorné veci kde si i ja rad zažartujem .

metaforicky – obrazne, symbolicky. lebo iba tak mohol vtedajší človek pochopiť stvorenie sveta.
Súhlasí kntsz


14.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   15. 3. 2021, 14:43

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

kntsz muž
   15. 3. 2021, 22:34 avatar
95-
ondrej, možno budeš prekvapený, ale ja podobne ako nemenovaný velikán v oblasti psychológie v Boha neverím, lebo ja na rozdiel od teba nepotrebujem v Boha veriť - ja som totiž o jeho existencii bytostne presvedčený.
Ty si zrejme iba v štádiu viery, ale tým sa rozhodne nechcem povyšovať......
Súhlas Edovi som dal z jednoduchého dôvodu:
Bibliu musíš vnímať ako metaforu - symbol - mýtus.... Ak ju tak nebudeš vnímať, tak sa ocitneš na úrovni myslenia ľudí z pred 5-6 tisíc rokmi a to ver mi je nič moc - bieda.
Nielen, že si potom rozmýšľajúcim ľuďom na posmech - to by bolo to najmenej, ale ty ako duchovná bytosť nežiješ pravdivo, lebo si v neustálom konflikte s dnešnou realitou, zvádzaš boje, aby si svoje chápanie obhajoval a stále si tlačený do rôznych umelo navodzovaných psychických stavov, ktoré však môžu smerovať k Bohu, ale aj vôbec nemusia.
Existencia Boha je veľmi tvrdá realita.
My tuná máme Bohom zadané presné poslanie a dostali sme od Neho k tomu zadaniu poklad (okrem iného aj rozum, svedomie atď.......), ktorý sme povinní zhodnocovať a nie zakopať , aby z toho pokladu neubudlo.
Osobne si myslím a nielen ja, že náboženstvá - všetky zaspali dobu. Existujú ako v nejakej bubline a mládež vzdelaná hlavne v logickom myslení sa pri takom prezentovaní Boha ako ho prezentujú, vzďaľujú od reality života. A ešte horšie je, že ľudí - kňazov, ktorí Kristovo posolstvo bytostne pochopili ako napr. arcibiskup Bezák, ale takým sa mi javí aj tuná prispievajúci Patrick91 vytesnujú zo svojich radov miesto toho, aby umožnili Božie slovo rozvíjať.


16.
označiť príspevok

Nadja žena
   15. 3. 2021, 22:46

Príspevok bol vymazaný administrátorom.17.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   15. 3. 2021, 22:47

Príspevok bol vymazaný administrátorom.18.
označiť príspevok

kntsz muž
   16. 3. 2021, 11:47 avatar
118-
ondrej, prečo si ma chceš zaškatuľkovať do svojho videnia sveta a ak ti tam nepasujem, tak ma ideš osočovať.....?

O tom, čo je skreslené vo vzťahu ku mne vieš prd.

Čo je to brať Božie slovo doslovne ? - že keď niekto pred 6000 rokmi zapísal osobné osvietenie (zvestovanie, alebo neviem ako to nazvať) Bohom, tak bolo zapísané tak presne ako keby sa to stalo dnes???

Neexistuje a ak, tak len desatoro priamo Bohom vytesané do kameňa, ktoré sa nedá zmeniť aj ak by sme chceli.
Všetko ostatné bolo zvestované a zapísané tak, aby človek tej doby tomu rozumel.

Žiaden prorok nemohol zapísať niečo, čomu by nerozumel a musel to zapísať formou zrozumiteľnosti tej doby.

Našou úlohou dnes nie je POPRIEŤ to čo je v Starom zákone zapísané a či to uznáš alebo nie (to je tvoja starosť nie moja), ale našou úlohou je POCHOPIŤ čo je v SZ zapísané.

Keď ty mňa krivo obviňuješ, že popieram SZ, tak ja si dovolím o tebe povedať, že odmietaš pochopiť pravdu v SZ zapísanú.
Lebo, keď sa budeš rýpať v slovíčkarení a dávať slovám význam aký ti vyhovuje -ako to mimochodom brilantne ovláda Shagara, tak nikdy nepochopíš čo v ňom naozaj zapísané je. Ja sa nechcem hrať na biblistu a preto sa do takýchto škriepok o SZ ani nezapájam.
Úplne o inom je Kristovo posolstvo v Novom zákone.
Sám Kristus povedal, že jeho nový spôsob vyjadrovania sa formou podobenstiev - nový oproti SZ - je preto, aby sa jeho slová stali nezávislé na čase ich vyslovenia !!!
Ergo - povedal, že slová v SZ dostávajú vplyvom času iný význam a aj preto prišiel medzi nás, aby slová SZ dostali aktualizovaný význam. Neprišiel im dať význam nový "...neprišiel som nič zmeniť, ale naplniť...." - tak ako ja nič nepopieram zo SZ, ale prišiel im dať význam aktuálny !!!!!
Preto my, keď chceme pochopiť SZ, tak ho tiež musíme chápať s ohľadom na ČAS.
Takže ja by som ťa mohol obviniť, že ty popieraš SZ, nie ja, lebo odmietaš jeho podriadenosť času a tým slovám v SZ dávaš mylný význam a tým ho deformuješ.
Nestrieľaj tuná veľkým kalibrom o tom, kto má alebo nemá osobnú skúsenosť s Bohom.
Každý kto chce, ju má!
Ja nielen v duchovnej oblasti, ktorú cítim denne, ale aj v telesnej. Nebudem sa opakovať.....
Súhlasí Čeka


19.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 12:12

Príspevok bol vymazaný administrátorom.20.
označiť príspevok

RKCRKC
   16. 3. 2021, 12:20 avatar
alebo staci, ked clovek odstrani zdravy rozum , tak potom automaticky skonci v sekte....


21.
označiť príspevok

RKCRKC
   16. 3. 2021, 12:24 avatar
ale mozno mas pravdu ondrej !!!! odpoved, preco su este v 21. storoci sektari.....moze byt zo suloze surodencov, ktoru schvalujes !


22.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 12:30

Príspevok bol vymazaný administrátorom.23.
označiť príspevok

RKCRKC
   16. 3. 2021, 12:32 avatar
adam a eva mali aj cernoskov ?


24.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 12:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.25.
označiť príspevok

RKCRKC
   16. 3. 2021, 12:52 avatar
uz som ti to povedal, ze evolucia !


26.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 12:57

Príspevok bol vymazaný administrátorom.27.
označiť príspevok

RKCRKC
   16. 3. 2021, 12:59 avatar
to ti vysvetli kntsz, ten ma rad vedu


28.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 13:04

Príspevok bol vymazaný administrátorom.29.
označiť príspevok

kntsz muž
   16. 3. 2021, 17:02 avatar
124-
ano - teraz si realistickejší, odpoviem:
Verím všetkému čo je v Starom zákone napísané!
Treba však položiť otázku: Čo je v SZ zapísané?
Ak by malo byť doslovnou pravdou všetko vo význame doby zápisu, tak by príchod Krista bol zbytočným.
Stačilo, aby nám Boh zvestoval: Držte sa každého slova v SZ.
Stalo sa to však inak.
Prišiel Kristus a vo svojich slovách už nepoužil žiadnu vše objímajúcu metaforu a metafory nahradil bytostne realistickými a v čase pretrvávajúcimi podobenstvami.
Ja ti položím otázku: Ty nadraďuješ SZ nad Nový zákon???
Ak odmietaš mnohoženstvo tak potom sám nedodržuješ starý zákon!
Ak odmietaš obriezku, tak potom sám nedodržuješ Starý zákon!
Mohol by som ti tu uviesť ďalších min. 50 podobných príkladov, ale načo? Ja ich nepotrebujem, lebo viem svoje a ty ak chceš tak si ich iste nájdeš.
V diskusii nižšie ideš s RKCRKC do takých absurdít, že stredovek - kde by sa Slnko malo točiť okolo Zeme, alebo vôbec - že Zem sa točí by bledol závisťou.
Žiaden incest medzi súrodencami Adama a Evy nebol ! Nemám potrebu to analyzovať, ale v zmysle toho čo som uviedol vyššie, sa domnievam, že v histórii nastal moment, kedy evolučne telesná schránka budúceho človeka sa stala už vhodnou na "vdýchnutie Ducha" a ďalej už pokračoval vývoj ozajstného človeka so svojou spiritualitou. U koľkých jedincov nastalo vdýchnutie Ducha neviem, ale viem že incest tam nebol.
Potopa bola v oblasti Eufratu a Tigris a verím, že všetko kde Bom vyvolený národ žil, bolo zatopené , potopu potvrdzujú aj vykopávky, ale u nás by si jej stopy márne hľadal.
Oblasť Jeruzaléma ľudia v čase potopy považovali za celý svet. Nič iné nepoznali.
Evolúcia je dokázaný fakt a moja cirkev to už slovami pápeža pripustila, ale nie taká ako si ju predstavujú ateisti.
Evolúcia bez Božích zásahov by skončila v entropii - v chaose.
Sám Darwin, keď ju zverejnil tak priznal nejasnosti a nikdy netvrdil že evolúcia bola spojitá a bez Božích zásahov, alebo, že bola v celom priereze druhov spojitá. Všetko nasvedčuje tomu, že tak ako sa popisuje za Noema v SZ, boli Bohom stvorené druhy zvierat, v rámci ktorých nastal evolučný vývoj vrátane kríženia.
Je to na dlhý výklad a VôBEC nie je evolúcia v rozpore so SZ, len si to treba premeniť do súčasnej sociokultúrnej úrovne a nezotrvávať na výklade ako v Dobšinského rozprávkach.
Ak budeš zotrvávať na svojom odpusť naivnom výklade SZ, tak u mňa nebudeš na smiech, "........lebo ak niekto nevie, netreba sa mu vysmievať, ale ak niekto nevie a chce vysvetľovať to čomu nerozumie, nebojme sa ho nazvať hlupákom."
Úvodzovky sú citátom, ktorý som si dovolil použiť.  


30.
označiť príspevok

kntsz muž
   16. 3. 2021, 17:08 avatar
134- oprava:
Potopa bola v oblasti Eufratu a Tigris a verím, že všetko kde BOHOM vyvolený národ žil, bolo zatopené , potopu potvrdzujú aj vykopávky, ale u nás by si jej stopy márne hľadal.


31.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 17:19

Príspevok bol vymazaný administrátorom.32.
označiť príspevok

kntsz muž
   16. 3. 2021, 21:25 avatar
136-
áno, konečne máš pravdu.
Neverím tomu čo je v Biblii a nevieš čomu verím.
Neverím preto, lebo som bytostne presvedčený, že v Biblii je zapísaná pravda, ktorú Boh zvestoval prorokom.
A nevieš čomu verím, lebo ja neverím - ako som už písal - u mňa to už nie je otázkou viery, ale presvedčenia.
Nemusíš byť z toho nešťastný ondrej, možno aj ty raz nadobudneš presvedčenie. 


33.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 21:30

Príspevok bol vymazaný administrátorom.34.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 21:35

Príspevok bol vymazaný administrátorom.70.
označiť príspevok

kntsz muž
   17. 3. 2021, 11:20 avatar
138-139-
považujem sa za katolíka, lebo RKC je najbližšie k tomu čo cítim a prežívam, ale to vôbec nepokladám za podstatné!
Neprotirečím si ondrej a vôbec nič na tom nezmení, že to nie si schopný pochopiť a nezapadá to do tvojej schémy poznania.


71.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   17. 3. 2021, 11:31

Príspevok bol vymazaný administrátorom.72.
označiť príspevok

kntsz muž
   17. 3. 2021, 13:04 avatar
181-
prosím ťa ondrej, oprav si to vo svojej hlave, lebo ma úplne mylne chápeš a už ma svojou zadubenosťou unavuješ.

Keď už chceš nabúravať moje presvedčenie, tak aspoň napíš:
"....veriť v Boha a neveriť Biblii tak ako ju chápem ja, je pre mňa neprijateľné... a nedáva mi to žiaden zmysel......"

To by bolo z tvojej strany férové.
Nič by ti to neubralo na tvojom presvedčení - pokiaľ však nie si typ islamského fundamentalistu a nepresadzuješ svoju pravdu mečom.
Potom áno, ak si fundamentalista (militantný) - mala by tvoja "pravda" logiku.


35.
označiť príspevok

Osvletený muž
   16. 3. 2021, 21:35

Príspevok bol vymazaný administrátorom.38.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 21:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.39.
označiť príspevok

Osvletený muž
   16. 3. 2021, 21:42

Príspevok bol vymazaný administrátorom.43.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 21:53

Príspevok bol vymazaný administrátorom.45.
označiť príspevok

Osvletený muž
   16. 3. 2021, 21:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.73.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   17. 3. 2021, 15:44

Príspevok bol vymazaný administrátorom.36.
označiť príspevok

kntsz muž
   16. 3. 2021, 21:38 avatar
138-
ondrej, je keď niečomu nerozumiem, tak to neosočujem a nespochybňujem.
Buď tak dobrý a správaj sa tak aj ty, lebo mi budeš na smiech a za hlupáka.....


37.
označiť príspevok

Osvletený muž
   16. 3. 2021, 21:40

Príspevok bol vymazaný administrátorom.40.
označiť príspevok

kntsz muž
   16. 3. 2021, 21:44 avatar
142-
poprosím upresniť slovo udavač, lebo si ho už druhý krát v tvojich bludoch z delíria použil.


41.
označiť príspevok

Osvletený muž
   16. 3. 2021, 21:47

Príspevok bol vymazaný administrátorom.42.
označiť príspevok

Osvletený muž
   16. 3. 2021, 21:51

Príspevok bol vymazaný administrátorom.44.
označiť príspevok

kntsz muž
   16. 3. 2021, 21:54 avatar
146-
aha pochopil som.
Prenasleduje ťa tvoja minulosť a nevieš sa jej zbaviť.
Aj si sa z.ebal a nepomáha to.
Hold mil a nič, v tomto ti nepomôžem.
Musíš najskorej vytriezvieť a možno sa ti potom bude dať pomôcť.
Ožratému až do stavu delíria neviem pomôcť.
Pokús sa zaspať.......
Súhlasí ondrej61


46.
označiť príspevok

Osvletený muž
   16. 3. 2021, 21:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.47.
označiť príspevok

kntsz muž
   16. 3. 2021, 22:03 avatar
151-
mil a nič- už som ti tu len ja ostal a nevážiš si to.
Ešte tuná vyzvracaj nejaký debilný incest, nech sa tvojej ožratej gebuli uľaví, ale rýchle lebo o minútu vypínam, idem za ženou.
Súhlasí ondrej61


48.
označiť príspevok

Osvletený muž
   16. 3. 2021, 22:05

Príspevok bol vymazaný administrátorom.49.
označiť príspevok

kntsz muž
   16. 3. 2021, 22:09 avatar
153-
no neviem ako sa dá medzi teba dostať , ale fakt choď spať lebo ťa je.ne.........


50.
označiť príspevok

Osvletený muž
   16. 3. 2021, 22:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.51.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 22:17

Príspevok bol vymazaný administrátorom.52.
označiť príspevok

Osvletený muž
   16. 3. 2021, 22:20

Príspevok bol vymazaný administrátorom.53.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 22:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.54.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 22:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.55.
označiť príspevok

Osvletený muž
   16. 3. 2021, 22:34

Príspevok bol vymazaný administrátorom.56.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 22:35

Príspevok bol vymazaný administrátorom.58.
označiť príspevok

Osvletený muž
   16. 3. 2021, 22:37

Príspevok bol vymazaný administrátorom.57.
označiť príspevok

Osvletený muž
   16. 3. 2021, 22:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.59.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 22:40

Príspevok bol vymazaný administrátorom.60.
označiť príspevok

Osvletený muž
   16. 3. 2021, 22:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.61.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 22:44

Príspevok bol vymazaný administrátorom.62.
označiť príspevok

Osvletený muž
   16. 3. 2021, 22:45

Príspevok bol vymazaný administrátorom.63.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 22:50

Príspevok bol vymazaný administrátorom.64.
označiť príspevok

Osvletený muž
   16. 3. 2021, 22:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.65.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 23:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.66.
označiť príspevok

Osvletený muž
   16. 3. 2021, 23:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.67.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   16. 3. 2021, 23:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.68.
označiť príspevok

meaculpa muž
   17. 3. 2021, 00:17 avatar
A Milanove zmyté nie su? Či ako?


69.
označiť príspevok

ondrej61 muž
   17. 3. 2021, 00:31

Príspevok bol vymazaný administrátorom.4.
označiť príspevok

Krištof
   14. 3. 2021, 23:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

Shagara muž
   14. 3. 2021, 23:38 avatar
14, .... ale ak pripustíme evolúciu, .... tak celé biblické učenie sa zrúti ako domček z karát. Tak čomu chceš veriť?!
Teistická evolúcia je nemožná, nebiblická a o tom píšem v danom blogu a tvrdia to aj iní! milano.blog.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Ja som písal aj kňazom a mám oficiálne stanovisko v e-maili.
A RKC si necháva pootvorené zadné dvierka, tak ako vo všetkom, .... a to je nekorektné! Nebiblické! "Naše áno má byť áno, a nie má byť nie"!
-----------------------------------------
Citujem: „Učiteľský úrad Cirkvi pripúšťa vysvetlenie pôvodu ľudského tela z hmoty, ktorá bola už pred ním a rovnako pripúšťa objasnenie vzniku oživenej hmoty pomocou evolučnej teórie. Kľúčovým bodom je však bezprostredné stvorenie duše Bohom. Evolúcia, ako ju chápe dnešná veda, nie je v rozpore s biblicky zjavenou pravdou o stvorení.“ /Misijný portál www.redemptoristi.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

A to nie je pravda!         


6.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   14. 3. 2021, 23:40 avatar
16. "ale ak pripustíme evolúciu, .... tak celé biblické učenie sa zrúti ako domček z karát."
to len vtedy, ak berieš bibliu fanaticky doslovne  


11.
označiť príspevok

kntsz muž
   15. 3. 2021, 13:19 avatar
18-
Patrick, nie fanaticky doslovne, to si zle napísal.
My kľudne môžeme Bibliu brať aj fanaticky a aj doslovne - ba doslovne priam musíme.

Len dôsledným skúmaním slov - ktoré boli priamo človeku zjavené Bohom sa môžeme dozvedieť pravdu.
Tú pravdu sa však nemáme šancu dozvedieť, ak týmto slovám a hlavne zaznamenaným myšlienkam budeme dávať súčasný význam so súčasným spôsobom rozmýšľania.
Už teamy vedcov pracujú na tom aby tieto texty rozlúštili a nestačia sa diviť.
Každé slovo z Genesis presne ako to ide za sebou popisuje evolučný vznik vesmíru a človeka.

Boh nemohol v tej dobe zvestovať Mojžišovi, a ten nemohol zapísať napr.: najprv vznikla Zem - pustá planéta v tvare geoidu s takým a takým geologickým zložením v rotačnom pohybe okolo osy a okolo zdroja svetla Slnka, čím vznikal deň a noc. Potom Boh stvoril vodu, ktorá sa začala odparovať do plynného skupenstva a vytvorila oblohu.... atď atď. Ak by to takto bolo povedané a zapísané, tak si toho nik nevšimne a Božie zvestovanie by bolo k NIČOMU.
Je ohromujúce, ako presne Mojžiš zapísal formou metafory evolučný proces. Presne tak sa to udialo a nie inak.
Menšie nejasnosti sú len v otázke vzniku svetla, lebo to je možné chápať rôzne. Tých možných svetiel vo vzťahu k chápaniu človeka tej doby je viacej, ale je to vysvetliteľné v genéze evolúcie vesmíru a v genéze evolúcie biologickej.
No a symbolika stvorenia v 6- dňoch so siedmym odpočinkovým sa nedala inak zvestovať.
Pravda hovorí o 13,7 mld rokov vesmír, 5 mld. rokov Zem, 3,8 mld rokov život, 5 mil. rokov človek.
Aký zmysel by malo pre ľudí v dobe Mojžiša zvestovanie tejto pravdy, keď vedeli napočítať možno do 100 !!!


8.
označiť príspevok

Krištof
   15. 3. 2021, 00:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.7.
označiť príspevok

Shagara muž
   14. 3. 2021, 23:49 avatar
18, .... to nikdy nerobím a dôsledne rozlišujem! A mám skúsenosti s kňazmi a tak viem o čom píšem.
A ver, že dobre na svoje roky poznám biblickú reč a viem každé slovo, vetu z Písma vysvetliť samou Bibliou, .... logikou, .... históriou a podobne. 


12.
označiť príspevok

kntsz muž
   15. 3. 2021, 13:25 avatar
22-
ty musíš byť strááášne múdry človek Shagara.     - ani boh sa ti nevyrovná......


74.
označiť príspevok

Krištof
   19. 3. 2021, 12:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 23:00,  50. www.youtube.com/watch?v=cia-YuIlFzs *04
dnes, 22:56,  9. vyzera ze nevies ani po Slovensky .
dnes, 22:55,  scarlette to určite tak nemyslela ako si to pochopila. 24-ke dala súhlas a to chápem tak, že...
dnes, 22:45,  aj by som zareagoval, ale nebudem sa rýpať v tvojich sračkách...... Unavuješ havrane. Už...
dnes, 22:31,  53- zase až takým blbcom sa nemusíš robiť. Napíšeš mi sem jediného oligarchu, ktorý...
dnes, 22:23,  72- zase až tak čitateľný nemusíš byť, lebo si tým zužuješ svoj typický manévrovací...
dnes, 20:03,  dedku vdaka Ukrajinskej neuveritelnej odvahe moťe skoncit rusko a jeho vsivava politika a jej...
dnes, 19:34,  dedku ty si mimo.....ruska škola ti pokaličila rozum......pokrok v analýze dedku...
dnes, 19:13,  Nadja prepáč , ale som úplne vyvedený z konceptu , keď si to tak pochopila. Nedivil by som...
dnes, 19:10,  Nadja dobre , dobre Nádienka stačí je to ok. Vieš v tej ´6´ sa ti snažím vysvetliť ,...
dnes, 18:57,  To chceš ako povedať, že Putin začal vojnu preto, aby mohol prezbrojiť armádu?
dnes, 18:52,  Nadja je tu taká malá chyba. Naozaj si myslíš , že to sú sumy , ktoré sa podieľajú na...
dnes, 18:49,  5/: mimochodom mam tu prave clanok s vyjadrenim finskej premierky . mimochodom mam tu prave...
dnes, 18:48,  Píšeš: " Havran si nepletie to čo vie s tým čo chce." Preto sa pýtam, čo...
dnes, 18:45,  Nadja ako si na to prišla , že niečo chcem? Ešte si pár krát prečítaj "5" , je...
dnes, 18:35,  kntsz na to nemusíš byť baba Vanga, stačilo chápať čo vyvádzal Bača z hôr na...
dnes, 18:33,  Havranko, a povedz, čo chceš? :) Neviem v čom si protirečím, napíš.
dnes, 18:29,  V číslach je to takto: Rozpočet na zbrojenie v roku 2021 Suma v USD Krajina 801 mld...
dnes, 18:27,  Akou časťou príjmu prispievame na armádu Počet obyvateľov nie je jediným faktorom...
dnes, 18:26,  Scarlette prečítaj mi to prosím, fínsky neviem.
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Dneškom začína zvyšok tvojho života, tak ho nepremárni.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(189 765 bytes in 0,371 seconds)