Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Výsledok

106
reakcií
1248
prečítaní
Tému 20. februára 2013, 08:38 založil Boris_I..

podobné témy:1.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 08:38 avatar
..Nie je predsa normálne, aby sa na Slovensku rodilo menej detí na 1000 obyvateľov ako vo vojnových rokoch prvej svetovej vojny. ..

V júni roku 2012 publikoval Štatistický úrad Slovenskej republiky prvé vybrané výsledky z minuloročného Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2011. Ide o najaktuálnejšie údaje o populácii Slovenska podľa pohlavia, veku, rodinného stavu, štátneho občianstva, národnosti, vzdelania a ďalších ukazovateľov. Prínosné je, že publikácia ponúka aj porovnávací prehľad výsledkov minulých sčítaní obyvateľstva (až po rok 1970).

Za najdôležitejší demografický údaj možno právom označiť otázku dynamickosti populácie, otázku, či je obyvateľstvo Slovenska vekovo starnúce, mladnúce alebo stagnujúce. Zlú predtuchu, ktorú vzhľadom na občasné varovné signály človek prirodzene má, zverejnené údaje potvrdili. Na Slovensku je o 188 977 detí vo veku 0-14 rokov menej ako v roku 2001, a to aj napriek tomu, že celkový počet obyvateľstva sa jemne zvýšil. Percentuálne dáta sú snáď ešte explicitnejšie. Zatiaľ čo v roku 1970 bolo 27,2 % obyvateľov Slovenska vo veku 0-14 rokov a nasledujúce dve dekády tento pomer len mierne klesal (26,1 % a 24,9 %), v 90. rokoch nastal prudký pokles pôrodnosti, ktorého dôsledkom v roku 2001 bolo v tejto „detskej“ kategórii len 18,9 % obyvateľov, podľa najnovších údajov je na Slovensku len 15,3 % „duší“ mladších ako 15 rokov.

Úmerne úbytku detí pribúda ľudí vo veku nad 65 rokov. V roku 1970 patrilo k tejto skupine iba 9,2 % obyvateľov, dnes je to už 12,7 %. Index starnutia stúpol za 41 rokov z 33,9 na 82,6. Slovenská republika dlhodobo starne a jej starnutie od uplynulej dekády akceleruje. Podľa všetkého bude v horizonte najbližších rokov na Slovensku viac ľudí na 65 rokov ako detí do 14 rokov. Ak si niekto myslí, že preháňam, nech sa oboznámi s údajmi z Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja, kde už tento stav nastal.

Okrem starnutia populácie Slovensko kopíruje aj ďalší z civilizačných trendov, ktorým je deštrukcia rodiny. Od roku 2001 na Slovensku pribudlo 179 193 rozvedených, tento nárast je v demografických dejinách Slovenska priam revolučným. V roku 1970 bolo rozvedených osôb menej ako 1 percento, dnes ich je ich 7,6 percenta. Primerane tomu poklesol počet zosobášených. Na Slovensku je po prvýkrát v známej histórii viac slobodných ako ľudí žijúcich v manželstve. Niet divu, že Slovensko chradne.

Hľadanie príčin
Americký konzervatívny komentátor Pat Buchanan vo svojej klasickej knihe Smrť Západu (The Death of the West) opisuje viaceré dôvody demografického úpadku západnej civilizácie, ku ktorej patrí aj Slovensko. V postindustriálnej ére sa významne rozšírilo zamestnanie oboch manželov a ženy len zriedka ostávajú doma s deťmi. Na Slovensku k tomu dopomohol aj bývalý režim, ktorý sa snažil integrovať do pracovného procesu celú populáciu. Koncepcia rodinnej mzdy, ktorú presadzovali veľkí pápeži Lev XIII. a Pius XI., a podľa ktorej mal otec rodiny dostávať mzdu dostatočnú na uživenie rodiny (manželky a nezaopatrených detí), bola zavrhnutá a v súčasnosti ju už prakticky nikto politicky nepresadzuje. V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov boli oživené malthusiánske myšlienky o populačnej bombe, ktoré rezultovali v početné snahy znižovať rast populácie, paradoxne sa však koncentrujú takmer výhradne na západné krajiny, kde je však pôrodnosť nedostatočná. Napríklad pred rokom britskí environmentalisti kritizovali rodinu bývalého futbalistu Davida Beckhama za to, že sa im narodilo štvrté dieťa. Rozšírenie feminizmu rovnako napomohlo destabilizácii inštitútu manželstva, materstva a rozšíreniu interrupcií. Populárna kultúra od 60. rokov minulého storočia presadzuje zvrátené hodnoty, ktoré podkopávajú rodinné hodnoty. Propagácia promiskuity, pornografie, hedonizmu, homosexuality a rôznych ďalších nemravností nie je v dnešných filmoch, knihách a časopisoch nič neobvyklého. Aj preto v celej civilizácii došlo k zrúteniu mravného kódexu. Pred 100 rokmi bola spoločnosť riadená biblickou morálkou, ktorá podporuje zdravú reprodukciu spoločnosti. Dnes je táto morálka spochybnená, homosexualita, potraty a eutanázia sú, zdá sa, stále viac akceptované. A zajtra budeme možno akceptovať aj pedofíliu a polygamiu.

Buchananom uvedené dôvody sa nepochybne vzťahujú aj na Slovensko. Nemožno zahmlievať, že ekonomická situácia mnohých párov na Slovensku im znemožňuje mať viac detí a realizovaná pôrodnosť je často nižšia ako zamýšľaná z ekonomických dôvodov. Je to však úloha štátu, aby správne nastavil pronatalitnú politiku a zvrátil starnutie populácie. Nie je predsa normálne, aby sa na Slovensku rodilo menej detí na 1000 obyvateľov ako vo vojnových rokoch prvej svetovej vojny. Nanešťastie ide o civilizačný problém celého europoidného sveta.

Potreba konať
Keď slovenský historik staroveku Vojtech Zamarovský písal o zániku helénskej civilizácie, postrehol, že tento bol sprevádzaný katastrofálnym poklesom pôrodnosti v 2. storočí pred Kristom. Na margo tohto javu veľký dejepisec napísal pravdivé slová: „Z vojny, hoci prehratej, sa národ spravidla vždy spamätá; z občianskej vojny takisto, aj keď dakedy nie práve ľahko. Vysťahovalectvom si môže spôsobiť väčšie straty, ako mu dokáže spôsobiť nepriateľ vyvražďovaním. Keď však prestanú jeho matky rodiť deti, nepomôže mu už nič.“ (Grécky zázrak, Bratislava, 2002, s. 370) Zamarovský cituje vtedajšieho gréckeho historika Polybia, ktorý napísal o príčine tohto poklesu: „Príčina je ako na dlani a náprava na nás: ľudia sa stali spupní, hrabiví a ľahtikárski, nechcú sa ženiť, a keď sa už oženia, nechcú mať deti, a keď ich majú, tak namiesto mnohých najviac jedno či dve.“ Nepripomína Vám to niečo?

Ak má prežiť národ, musí byť morálne zdravý a jeho rodiny musia vychovávať dostatok detí. Inak, národ zostarne a vymrie. Neexistuje vážnejšia hrozba pre západnú civilizáciu a slovenský národ ako demografický úpadok. Vláda by mala vytvoriť také prostredie, v ktorom by sa ekonomicky oplatilo mať deti. Samozrejme, ide o podporenie rodín tých, ktorí pracujú a sú schopní vytvoriť zdravé prostredie pre riadnu výchovu detí. Nič nie je dôležitejšie ako toto. Môžeme vytvoriť výborné prostredie pre podnikateľov, zjednodušiť štátnu byrokraciu, ozdraviť súdnictvo, ale všetky tieto úspechy budú z dlhodobého hľadiska zbytočné, ak tu nebude dynamický národ, ktorý si ich bude môcť užiť. Rovnako je nevyhnutné sa zbaviť úpadkovej a dekadentnej kultúry, ktorá rozvracia rodinu, materstvo a národ, jej bojkotovaním a podporením tradičnej, hodnotovej kultúry. Tieto úlohy sa musia stať národným programom, ak sa ich zhostíme a budeme úspešní, národ prežije. Nemusím ani písať, čo sa stane, ak nebudeme konať. Budúcnosť je zatiaľ v našich rukách.

beo.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 08:53 avatar
...a tak som si sľubovala, že už sem budem chodiť len za milú a peknú...ale nedá sa. Boris, ty to aj čítaš, tie výzvy, čo sem dávaš? "Potreba konať"...Ti poviem, že ako bude vláda konať...a to je jedno, že aká...posunie hranicu dôchodkového veku na sedemdesiatku...postupne. ..."ak tu nebude dynamický národ"...nebude, bude tu len dosluhujúci národ.
Súhlasí Vladko, mamaleone


2.
označiť príspevok

anakin
   20. 2. 2013, 08:43 avatar
A ty sa neozenis a neozenis :-)
Súhlasí Style


3.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 08:47 avatar
Ty si tiez jeden z tych, ktori tu vykrikovali, ze sa ma bavit na temu a nie o jej zakladatelovi.. tolko k vasej falosnosti.
Ale ked uz si zacal.. ja nemam na to, aby som zastresil a uzivil rodinu. Otvorene to priznavam a ani nahodou sa za to nehanbim. V ziadnom pripade nevystavim svoju pripadnu rodinu hrozbe exekucii a uplneho upadku.


5.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 08:54 avatar
...a ty si myslíš, že za socíku sme na to mali? No, nemali...aj tak ste tu!


6.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 08:54 avatar
tebe jebe.....


8.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 08:57 avatar
..začínaš byť monotématický...
Súhlasí Style


9.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 08:57 avatar
to si ty od sameho zaciatku.


7.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 08:57 avatar
nemas ponatia, co ma dnesny mlady clovek.,..
nema nic.... nema buducnost.
Vy ste mali byvanie, mali ste dopravu, mali ste vzdelanie, zdravotnu starostlivost a zdravu stravu.. vsetko ste to zahodili kvoli uplne nepodstatnym veciam. Ja vas vinim z debility, z nenazranosti a neempatie.. vlastizrady .
Súhlasí mamaleone


10.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 09:02 avatar
...ja neviem, čo to máš na nose, aké kamilkovo-ružové okuliare...nemali sme kde bývať, a nebolo jednoduché dostať byť, ak si sa nestrkal papalášom niekam...a to by som ťa chcela vidieť...jesť máš aj teraz čo a študovať môžeš tiež, dokedy sa rodičia starajú. A tie nepodstatné veci, to bola práve tá neoceniteľná sloboda a spravodlivosť, ktorej sa aj ty domáhaš.
Súhlasí Vladko


11.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 09:04 avatar
uvedom sa konecne...... a prestan bluznit. Porovnaj si statistiky toho co bolo a co je.. To su fakty a viac neotravuj, kym neprides s niecim rozumnym,.
Súhlasí mamaleone


13.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 09:08 avatar
...á, už viem...dôchodci si budú aj vnúčatá robiť sami.


16.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 09:10 avatar
uvedom sa konecne...... a prestan bluznit.


17.
označiť príspevok

blueevil
   20. 2. 2013, 09:11 avatar
nie celkom. každy druhy Slovák je totiž psychopatom. slobodu si nosiš v sebe, nie niekde na dovolenke
Súhlasí bielamodrá, trin i ty


20.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 09:14 avatar
Zial tyto ludia nemaju paru o slobode. Ked boli slobodni, citili sa neslobodne. Ked su neslobodni, citia sa slobodne. V postate ano.. psychopati, necitia to, ale myslis, ze podstatne viac, ako kazdy druhy.
Súhlasí blueevil


24.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 09:18 avatar
...slobodný budeš, až keď ti politika začne byť ukradnutá...až keď sa oslobodíš od potreby druhým ľuďom vnucovať svoje výzie náslilím...pri náboženste je to detto.
Súhlasí dorota


26.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 09:19 avatar
uvedom sa konecne...... a prestan bluznit.


35.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 09:25 avatar
...a ty si uvedom, že slobodná vôľa je právo dané človeku do vienka, aby sa mohol rozhodovať slobodne sám za seba, podľa svojho vedomia, a nie podľa diktátu iných osôb.


38.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 09:31 avatar
Ano? a preco sa nemozem slobodne rozhodnut prestat podporovat cudzopasnikov?
Lebo by som siel do vazenia? To mas naozaj velmi divne predstavy o slobode......
uvedom sa konecne...... a prestan bluznit.


34.
označiť príspevok

blueevil
   20. 2. 2013, 09:25 avatar
celkom určite. hlavne su herci. ked zistia že si skromny, laskavy človek, beru to automaticky za slabosť   žiju v stredoveku, take KOKOTOVO  


103.
označiť príspevok

mamaleone muž
   20. 2. 2013, 15:37 avatar
re:5
Za socíku sme nato mali !! bol každý zamestnaný ! kto chcel dostal aj byt a to v porovnaní s touto dobou za smiešny peniaz, aj keď niektorí radi používajú frazu ,,že sa stálo na banany vo fronte" ano stalo teraz stojím frontu skoro na všetko, či v obchode, či v banke , u notára hocikde, aj to je meradlo spokojnosti, vy ktorí ste nzažili socík neviete porovnávať viete iba nadavať na neho tak ste naučený, a ten domografický udaj je ešte horší ako si myslíte , ako tak ho držia nad vodou cigáni, ak by oni neboli tak na slovensku môžeme zatvárať školy aspoň na východe je to TAK.
Súhlasí Boris_I., blueevil


27.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 2. 2013, 09:19 avatar
nepamatam si ze by som take vykrikoval
ja len vravim ze ak je problem s rodenim deti, mali by sme sa podujat na odstranenie tohto problemu
Súhlasí Malá Zoe


30.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 09:22 avatar
Ak ti nevadi cigansky zivot, smelo do toho.. alebo teda neviem, mozno na to mas, tak hura do toho.


33.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 2. 2013, 09:25 avatar
Poukazovanie na problemy bez ponuknutia realneho riesenia na jeho odstranenie je uplne zbytocne...


47.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 09:42 avatar
Riesenie bolo ponuknute X krat. Ja za to nemozem, ze je ignorovane.


12.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 09:07 avatar
..."ak nebudeme konať"...konaj! Postav dom, zasaď strom, sploď deti!
Súhlasí Vladko, dorota


14.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 09:09 avatar
...a pozri si štatistiky...ako dlho si staval dom socialistický občan...


21.
označiť príspevok

nabzlo muž
   20. 2. 2013, 09:16 avatar
ale ked ho postavil,tak bol jeho,teraz ked ho postaví tak patrí banke,socializmus je jediná cesta s tejto kapitalistickoklerikalnej špiny....
Súhlasí Boris_I.


25.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 09:18 avatar
Je nepopretelne, ze v tejto krajine sa nikdy nestavalo viac, ako za socializmu.
To stoji dokonca aj v zapadniarskych, kapitalistickych statistikach. To su fakty a ja osobne sa nemienim s nikym bavit o nejakom pomyslenom opaku.


29.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 09:21 avatar
...čo sa týka rodinných domov, treba si pozrieť štatistiky.


31.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 09:22 avatar
Ano, nikdy sa tu nepostavilo viac rodinnych domov ako za socializmu. A ani nepostavi....


28.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 09:19 avatar
...veď ho máme v podobe sociálnej demokracie.


15.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 09:10 avatar
uvedom sa konecne...... a prestan bluznit.


18.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 09:12 avatar
...a ty sa už konečne prelaď z tej negativity na pozitivitu a vytúžený kladný výsledok sa zakrátko dostaví.
Súhlasí dorota


19.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 09:13 avatar
uvedom sa konecne...... a prestan bluznit.


22.
označiť príspevok

Vladko muž
   20. 2. 2013, 09:16 avatar
Boris, ja síce hodiny nezabíjam na déefku ako ty, ale asi najviac príspevkov máš ty. Kedy ty vlastne robíš (zarábaš)? Kedy zveľaďuješ seba, okolie, domácnosť? Z čoho ty vlastne žiješ? Lebo nič len nadávaš na každého, na všetko a nič neprodukuješ (okrem exkrementov).
Odchádzam, práca volá.


23.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 09:16 avatar
chvalabohu, cau.


32.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   20. 2. 2013, 09:24 avatar
Boris, čo sa socíku týka, je skutočne pravda, že ľudia vtedy boli na tom materiálne lepšie, mali prácu, domov, ja ako učiteľka by som v tej dobe dostala proste učiteľský byt a nemusela by som krvopotne splácať 15 ročnú hypotéku s "výhodným" úrokom, ktorý je výhodný akurát tak banke a nie klientovi ....ale ved ty sám tu kritizuješ mamon, konzum, materializmus, plná chladnička a vlastný byt by ani tebe nestačila na spokojný a šťastný život , pokiaľ by všade naokolo fungovalo prenasledovanie, utláčanie nestraníkov a iné hnusné praktiky ...a ja si myslím, že ak skutočne máš takéto revolučné a rebelské myšlienky voči spoločnosti, tak v tej dobe by si patril práve ty medzi tých vzbúrencov voči tomu režimu ...len akurát by si ho nemohol takto verejne a priamo kritizovať, lebo by si už asi sedel niekde v base ako politický väzeň ...

A ku článku nemám výhrady, plne súhlasím. Je to tak, detí je menej a menej, máme na výber: nesnažiť sa vytvárať rodiny do dnešnej doby, kedže ju nevystavíme možnému ( nie reálnemu, len možnému) úpadku a skutočne postupne vyhynieme ...alebo sa o to pokúsime aj v dnešných ťažkých podmienkach a nájdeme akú takú cestičku ...
Rozumní mladí, ktorí nemajú zámožných rodičov to robia tak, že odídu po skončení strednej, prípadne, vysokej školy za hranice zarobiť si na to vlastné zázemie a po rokoch sa vrátia a kúpia si vlastný byt, nájdu akú takú prácu a založia rodinku ..Nehovorím, že je to správne, je to skôr smutný fakt, ale neviem, či okrem kradnutia je tu ešte iná možnosť ako sa už v mladom veku aspoň ako tak zabezpečiť ...
Milujme a množme sa :-)
Súhlasí mamaleone


36.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 09:29 avatar
Je to otazka hodnot a priorit.
Ak je pre niekoho prednejsie to, ze moze slobodne fetovat, ci kradnut, tak ano.. Dnes sa ma ako prasa v zite.
Ak je niekomu prednejsia slusna existencia v bezpeci a dostatku, bez kriminality a nemoralnosti, tak ma smolu...
Ja kritizujem vyhradne mamon tych, ktori vyzieraju inych, cudzopasia na praci druhych a este sa tvaria ako spasitelia.. pritom by v speravodlivom svete sedeli v chladku.

A na koniec. Odmietam obchadzanie problemu.
Súhlasí mamaleone


40.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   20. 2. 2013, 09:36 avatar
Nemorálnosť bola aj vtedy ...len inou formou. Nevyhovujúci človek režimu proste zmizol ...
Deti nestraníkov nemohli študovať, nevzali ich na školy a šikovní ľudia, len preto, že sa nechceli podvoliť vykonávali podradné práce ..A podobne.
Neobchádzaj problém, to ti nikto nekáže, len neobchádzaj aj fakty .. Nie vždy je pod pozlátkom zlato.


45.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 09:41 avatar
Neobchadzam fakty.
Viem, ze to nebolo ani vtedy najidealnejsie, ale s odstupom to bolo prijatelnejsie.
Súhlasí Malá Zoe, mamaleone


58.
označiť príspevok

dorota
   20. 2. 2013, 10:14 avatar
nj, prijatelnejsie .... nieco ako svetla ruzova cez slzy  


37.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 09:30 avatar
...Zoe, ale na tom "fakte" nie je nič smutné...Prečo by mali mladí ľudia trčať doma pri peci a mamičkiných sukniach? Uvidia svet, skúsia a vrátia sa...aj s osobným "kápitálom", skúsenosťami, ktoré môžu zúročiť.


39.
označiť príspevok

nabzlo muž
   20. 2. 2013, 09:34 avatar
kde chceš ísť holím zadkom a prázdnou hlavou...


42.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 09:38 avatar
...a kto ti má obliecť tie nohavice a naplniť hlavu a brucho?


41.
označiť príspevok

bielamodrá žena
   20. 2. 2013, 09:37 avatar
Petrana ukaz mi jedneho mladeho cloveka co sedi doma pri peci? .... skusenosti mame habadej... co z toho mame? Zive nic.


44.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 09:40 avatar
...37, bola reakcia na Zoe: "
Rozumní mladí, ktorí nemajú zámožných rodičov to robia tak, že odídu po skončení strednej, prípadne, vysokej školy za hranice zarobiť si na to vlastné zázemie a po rokoch sa vrátia a kúpia si vlastný byt, nájdu akú takú prácu a založia rodinku ..Nehovorím, že je to správne, je to skôr smutný fakt, ale neviem, či okrem kradnutia je tu ešte iná možnosť ako sa už v mladom veku aspoň ako tak zabezpečiť ..."

Viac na: Výsledok#ixzz2LQWHZdlb


50.
označiť príspevok

bielamodrá žena
   20. 2. 2013, 09:48 avatar
Pekne napisane no este som sa stym nestretla v realite...ti co mukluju v zahranici si tam platia prenajmi a na svk pridu az ked rodicia zomru a oni zdedia po nich byt. Neprifarbuj si to.
Súhlasí mamaleone


52.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   20. 2. 2013, 09:52 avatar
Biela, bola som už tuším na 4 svadbách, kedy to bolo tak ako píšem, zarobili, vrátili, kúpili byt, rozmnožili sa :-) Samozrejme, nikde nepíšem, že je to pravidlo, samozrejme je tisíc iných prípadov, ja som písala len to, čo by bolo asi jediným možným reálnym riešením pre mladých v dnešnej dobe žiť na Sk už v mladosti a nebyť zadlžený.
Súhlasí mamaleone


43.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   20. 2. 2013, 09:38 avatar
Smutné je pre mňa to, že za tie hranice nejdu z dôvodu užiť si svet, spoznať okolité krajiny a život v nich, ale aj z existenčných dôvodov ...
Súhlasí mamaleone


46.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 09:41 avatar
...veď ide o existenčnú tému v živote...nie o užívaní si sveta.


51.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   20. 2. 2013, 09:48 avatar
Petrana, nechcem tu pliesť svoje osobné veci, ale asi som mladšia ako ty a bola som v situácii kedysi, či ísť za hranice si zarobiť, aby som sa uživila alebo študovať ( aj to diaľkovo, pretože doma mi jasne povedali, že na denné štúdium nebudú finančné možnosti) , čiže štúdium popri zamestnaní, aby som si z pláce platila školné ..Ak by som chcela študovať za socíku ako dieťa straníka, žiadny problém, vyštudujem pegečku, potom dostanem nový krásny bytík ako učka a ešte aj nenávratnú pôžičku od štátu ...zahraničie by som nemusela riešiť ako existenčný problém, ale ako niečo, čo môžem a nemusím ..Ved aj to bola cesta socializmu-udržať si ľudí doma a čo najmenej aby vedeli o živote za hranicami (okrem sovietskeho zväzu, samozrejme ;-)
Súhlasí Boris_I., mamaleone


55.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 10:09 avatar
Otazka slobody nespociva len v tom, co si mozeme slobodne hovorit. V tomto systeme to beztak nema ziadnu vahu ako sa zda.
Sloboda spociva prave v tom, co realne musime, co mozeme a co vobec nemusime a to spojene priamo s vecami kazdodenneho zivota, ani nie tak nazorov, ktore nemusia byt s nasim zivotom nijako spate.

“Pravda sa nesmie zamieňať s názorom väčšiny.”
Jean Cocteau
Súhlasí mamaleone


57.
označiť príspevok

havran
   20. 2. 2013, 10:14 avatar
Sloboda znamená poznať a konať na prospech spoločenského bytia. Veľmi dôležitý vzťah individuálnej a všeobecnej slobody spoločnosti. Sloboda je podmienená súladom konania s objektívnymi potrebami rozvoja objektu.


62.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 10:32 avatar
Sloboda znamena nebyt odkazany na almuznu niekoho.
Priroda dava kazdemu rovanku sancu,. Nas spolocensky system nie.
Súhlasí mamaleone


49.
označiť príspevok

bielamodrá žena
   20. 2. 2013, 09:44 avatar
Pre mna je smutne skor to, ze mlady clovek doma nema nic a preto je nuteny odchadzat...keby doma mal nemusel by nikam chodit. Lenze clovek len chce chce chce vzdy to co ma druhy svoje si nevazi a potom tak dopadne, ze nema nic....iba holu rit ako nas narod a potom naozaj uz len k cudziemu muklovat....tolka stupidita.
Súhlasí Boris_I., mamaleone


59.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   20. 2. 2013, 10:15 avatar
No, ved o tom píšem. Ja neuznávam ľudí, ktorí odišli z Sk za lepším zárobkom natrvalo. Kvôli peniazom a prípadnej ilúzii lepšieho života ( ktorá je často len ilúziou) by som neodišla za hranice, preto som aj neodišla a neodídem.


48.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 09:43 avatar
...milé deti, tak riešte, ja idem pracovať.


53.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 09:57 avatar
Mile dieta kasli na pracu a zacni sa vzdelavat, potrebujes to ako sol.

Takze Petrana nam tvrdi, ze je hlupe mat svoje byvanie a pracovat na svojom. Lepsie je byvat v cudzom o ktore mozeme kedykolvek prist a lepsie je pracovat na cudzom na cudzie. Je lepsie byt otrokom niekoho, ako byt svojpravnym a sebestacnym clovekom. Je lepsie sa cely zivot bat o existenciu, stresovat sa a nahanat, ako sa venovat sebe a svojej rodine...
Ja fakt nechapem.......
Súhlasí mamaleone


73.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 13:20 avatar
...svoje bývanie som mala až po sedemnástich rokoch bývania v štátnom-podnikovom byte, po privatizácii, kedy sme si byt odkúpili do súkromného vlastníctva...tri roky po svadbe sme bývali u rodičov...pracovala som 36 rokov na viacerých miestach od kancelárskych, cez tie technické až po samoživiteľstvo...mala som rodinu, vychovala som dve deti. Učím sa celý život, študovala som EFSVŠT...A teraz sa ty pochváľ...!


74.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 13:23 avatar
Kolko si splacala za ten byt? a nemyslim bezne naklady, ale najom, alebo splatku. a za kolko si ho odkupila?
Ja nic nemam a som uplny kokot nemam sa cim chvalit.


76.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 13:26 avatar
...sedemdesiat tisíc sk..., čo je asi sedemdesiat tisíc éčok teraz.


82.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 13:33 avatar
a ten prenajom?


101.
označiť príspevok

Vladko muž
   20. 2. 2013, 14:57 avatar
74
"som uplny kokot" Nerob si z toho nič. Nie si jediný, ktorý si to o tebe myslí.
Súhlasí Style, Boris_I., Romanov


104.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 18:29 avatar
Vladko, naozaj si z toho nic nerobim, pokial si to myslia taki oligofrenici ako si ty a Style :D dobra dvojka!!


54.
označiť príspevok

TvojOponent muž
   20. 2. 2013, 10:01 avatar
Tak to vyzerá, že za pár rokov budú plodiť deti len kňazi 


56.
označiť príspevok

dorota
   20. 2. 2013, 10:13 avatar
ba ma zaujimalo jedna vec, stale sa obhajuje socializmus koli materialnemu zabezpeceniu, ale nezabuda sa sucasne kritizovat moralny upadok spolocnosti. mate nazor ze materialnym zabezpecenim a hojnostou sa dosiahne moralne vytriezvenie? lebo podla mna nie.

a k teme poviem len tolko ze nejestvuje na tejto planete ina vec ako zvysit porodnost jedine nasilna. vela uspechov. 


60.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 10:24 avatar
Temy moralky, materializmu/hedonizmu su priamo prepojene.
Moralka upada tam, kde je bud nadmerny prebytok, alebo nadmerny nedostatok.
Súhlasí blueevil, mamaleone


64.
označiť príspevok

dorota
   20. 2. 2013, 10:38 avatar
a ked je taky stred hojnosti, taky akuratny, tak s anic nedeje. ?


66.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 10:41 avatar
Tak spolocnost prosperuje a evolvuje.


67.
označiť príspevok

dorota
   20. 2. 2013, 10:44 avatar
  to je teoria.


68.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 10:50 avatar
Podla mna nie. Ved priklady na to su, zial su to len casove obdobia, ziadna konkretna ideologia.
Dokonca aj taka amerika v 50-60-70 rokoch produkovala kvalitnych ludi a to na zaklade takzvaneho zlateho obdobia prosperity (obdobie, kedy stredna vrstva vykazovala najvaci zisk - plosne). Zeny nemuseli pracovat, manzel to hravo utiahol. Zlom nastal v osemdesiatych, alebo koncom osemdesiatych.. poklesom vykonnosti ekonomiky pokleslo aj vzdelanie a moralka naroda.. vysledok vidime dnes v podobe poslednych generacii kriminalnikov, drogovo zavislych, profesne a vzdelanostne zaostalych, krajina v dezolatnom stave.


69.
označiť príspevok

dorota
   20. 2. 2013, 11:35 avatar
naopak, ak stupne moralka a povedomie , tak sa veci menia lebo je zaujem. v minulom rezime lduia mali "vsetko" a teda nemali dovod veci skumat a menit. len urcita hrstka ludia ktr bolo odoprete mali zaujem a poukazovat na chyby v rezime a na fakt ze sa udrziav v chode "zbytocne monstrum". roky v usa co si uviedol boli tiez prelomove ale zmeny v postoji k rasizmu a jeho odmietnutie, vacsia sloboda u zien v konani, snahy o ukoncenie vojen nevychadzali z materialneho zabezpecenia.

preto som nazoru ze ak das ludom to co chcu nezmenis ich. lebo stale treba ratat s iracionalnym strachom ze aj ked mam momentalne dostatok bojim s aze ho raz mat nebudem . .... a taktie aroganciou. tu nevymeties ekonomickym rastom.


70.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 12:36 avatar
Ja som nikde nepisal o tom dat ludom to co chcu, ale to, co potrebuju,. To co chcu su beztak hovadiny, ktore im castejsie skodia, ako prospievaju.
A o prevrate mas mylne info..


71.
označiť príspevok

dorota
   20. 2. 2013, 12:55 avatar
kto urci co ludia potrebuju? preco by mali byt hovadiny? kazdy potrebuje a chce nieco ine. tymto postupom ktr si navrhol by sme sa len dostali do kolesa a nemohli by sme von, lebo kazdy by musel mal to co mu "nikto tam vobnku, nevieme kto a lebo co, urci.
len dalsie monstrum ako byval minuly rezim, aj kde ho z neviem akeho dovodu obhajujes.
nepisem nikde o prevrate. pisem ze su a budu ludia ktr budu poukazovat na nezmyslenost v systeme a jeho nefunkcnost. minuly rezim sa stal nefunkcny, a nie je ani alternativiou k sucasnemu stavu a nechapem to nekriticke nostalgicke obzeranie sa za spaleniskom.


72.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 13:20 avatar
Potreby nutne k zivotu to urcia. Bez coho prezijes dostojne a bez coho nie.
Z zakladoch potrebuje kazdy to iste.
Byvaly rezim bol neskodne batola, oproti sucasnemu..


75.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 13:24 avatar
...vždy môže byť lepšie ako je, ale vždy môže byť aj horšie. Mys sme si po nežnej mysleli, že bude lepšie. Skrátka, podľahli sme ilúzii...
Súhlasí Malá Zoe


77.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 13:28 avatar
...ale neľutujem!
Súhlasí dorota


78.
označiť príspevok

dorota
   20. 2. 2013, 13:29 avatar
ale ved aj bolo lepsie, len sa to nejako posralo .  


84.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 13:35 avatar
Jasne ze nelutujes, ved teba komunisti zaobstarali.


91.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 13:46 avatar
...84/ano, a touto cestou ďakujem p.p. Husákovi za všetko, aj súdruhom Štrougalovi a Biľakovi...a aj ostatným súdruhom. A nikdy nezabudnem na Husákov výrok z nejakého zjazdu KSČS to bolo: Nedá sa nič robiť súdruhovia, treba robiť!
Súhlasí dorota, Boris_I.


93.
označiť príspevok

dorota
   20. 2. 2013, 13:50 avatar
91/ mas plus za tu ironiu   
Súhlasí Malá Zoe


97.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 13:59 avatar
Iste, ze treba robit. To len tento posahany system si mysli, ze sa da zarabat miliony bez prace... a prave preto vacsina trpi a bojuje o prezitie.
toto si treba pozriet a az do uplneho konca, aby bolo jasne, co sa v tejto, ale nie len v tejto krajine deje a kam to speje. Vy si neuvedomujete, ze toto bude mat strasne skarede nasledky.
http://www.youtube.com/watch?v=YQEfMGlRlyY Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


98.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 14:00 avatar
Ak to bola ironia, tak ten suhlas samozrejme neplati......... Podakuj sa teda Dzurindovi a Ficovi..


99.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   20. 2. 2013, 14:00 avatar
..ešte mal dodať, treba robiť ...normalizáciu ;-)


87.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 13:42 avatar
...77/ malo to svoje čaro.


79.
označiť príspevok

dorota
   20. 2. 2013, 13:30 avatar
ale nie, nicomu sme nepodlahli, len sme mysleli ze ti zli uz viac nebudu. a oni snad vsade ako mastny flak sa drzia  


81.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 13:32 avatar
...vždy sú to tí istí! 


83.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   20. 2. 2013, 13:34 avatar
No, neviem, ja mám pocit, že sú to možno tí istí, ale sú stále horší a horší .-)
Súhlasí dorota


88.
označiť príspevok

dorota
   20. 2. 2013, 13:44 avatar
to je vysoko indiviadualne. aj tak, prezitie nie je zit.


61.
označiť príspevok

havran
   20. 2. 2013, 10:26 avatar
Dôsledky cirkvi spojenej s podstatou súkromného vlastníctva a kapitálu. Kto vytvára disproporcie?


63.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   20. 2. 2013, 10:32 avatar
sukromne vlastnictvo.


65.
označiť príspevok

dorota
   20. 2. 2013, 10:39 avatar
hehehe uz len to spojenie je disproporcia sama o sebe.


80.
označiť príspevok

pollio
   20. 2. 2013, 13:32 avatar
Podľa mňa všetko na svete kolíše, aj početnosť populácie. Ten dnešný pokles má na svedomí pravdepodobne rozklad rodinných väzieb a oslabovanie kresťanstva v Európe všeobecne. Každý pokles sa však raz skončí. možno...


85.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 13:39 avatar
...nechcem si zatvárať oči, jasné, že zúri kríza, finančná, aj kríza hodnôt...ale ja fakt neviem...štát bude zase rozdávať byty, čo by bolo super, ale ak nedá ľuďom prácu...Od rozvoja zamestnanosti sa to odvíja, ale ani to mladých ľudí nedonúti založiť si rodiny a plodiť deti, niektorí budú radšej sedieť doma, pri mame, lebo hotel...Matky by mali vyvíjať väčší nátlak na svoje deti...už to vidím...


86.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 13:40 avatar
...ako ich odtrhnú od PC?
Súhlasí pollio, dorota


90.
označiť príspevok

dorota
   20. 2. 2013, 13:46 avatar
sadni si zan ty LOL


89.
označiť príspevok

pollio
   20. 2. 2013, 13:45 avatar
áno to je dobrý postreh... ani byty ani práca nie sú prvotné príčiny. asi to posledné... tlak matky (rodiny) je v tomto smere nejdôležitejší... lenže keď členovia rodiny už nie sú na sebe tak závislí... potom je jednoduché zariadiť sa len sám pre seba. Čím menej zodpovednosti...


107.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 20:55 avatar
...čo si budeme navrávať...je to v prvom rade o osobných ambíciách.


92.
označiť príspevok

dorota
   20. 2. 2013, 13:49 avatar
mozno je to naopak. rozklad nie je koli vzdialeniu sa od krestantva a jeho hodnot v spolocnosti, ale koli samotnemu krestanstvu. mozno sa vdaluje clovekulebo len kladie doraz na dodrziavanie doktrin a nediva sa na cloveka na jeho temne stranky a potreby rastu.


94.
označiť príspevok

Petrana žena
   20. 2. 2013, 13:51 avatar
...ja si myslím, že za to môže príliv a odliv. 


95.
označiť príspevok

pollio
   20. 2. 2013, 13:55 avatar
ženy o tom vedia svoje))
Súhlasí Petrana


96.
označiť príspevok

pollio
   20. 2. 2013, 13:57 avatar
automaaty na kondomy roznašajú cirkevníci? 


100.
označiť príspevok

dorota
   20. 2. 2013, 14:07 avatar
nie. ale taktiez nevedia ako sa k tomuto faktu postavit okrem apriori zakazu.


102.
označiť príspevok

viluette muž
   20. 2. 2013, 15:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.105.
označiť príspevok

blueevil
   20. 2. 2013, 18:56 avatar
to čo považuješ za vssiu zivotnu uroven je v skutočnosti degeneracia  
Súhlasí Petrana


106.
označiť príspevok

TvojOponent muž
   20. 2. 2013, 18:59 avatar
Ukradnem Ti wolksvagen z garáže a hneď budeš mať trojičky ))
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:17,  A je po téme a zaručených správach infovojen , zem a vekov hlavných sprav a pohlavných...
dnes, 18:10,  Veru tak. Mesiačkári sú len šíriteľmi zla, zloby, vyhrážania, urážania, klamania,...
dnes, 18:10,  viete čo urobil absolútny podnikateľ, ktorý vedel, že ma uniesli ľudia z 30 000 mesta,...
dnes, 18:08,  Ale neočakavaj od tohoto luhara že sa ospravedlni za tie klamstva ktoré šíri . Na to...
dnes, 18:07,  osvietený ešte keď chceš byť absolútny víťaz na aliaške, musíš aj klietky robiť pre...
dnes, 18:06,  Týmto usmevným hoaxom súdruha Blahu môžeme vlakno neomarxistickeho luhara uzatvoriť *13*13*13
dnes, 18:04,  je to frustrujúce ked sa dozvieš že sudca o ktorom píše 40 ročný neomarxistický filozof...
dnes, 18:03,  Samozrejme, že hákojiSS ako vždy o5 iba klamal. Ale esesák si to neprizná.
dnes, 18:03,  viete čo urobil človek, ktorý ukradol knihu a všimol si, že v tej knihe nie sú informácie...
dnes, 18:02,  V demokracii sa akože "zločiny" nahlasovať nedajú. Musí ísť o porušovanie...
dnes, 18:01,  Ano tak píše zakon SR . Ale Benčík nenahlasuje iba zverejnuje zverejnene čiže zdiela to...
dnes, 18:00,  Edo má 60 :)
dnes, 17:59,  25 má presných Blahovsko sopkovsko rostasových
dnes, 17:59,  Náš hovnolog Edo :)
dnes, 17:59,  Benčík udáva ideologické akože "zločiny". V totalitnom režime to tak funguje
dnes, 17:59,  nečítaj žumpu nebudeš špliechať hovná *13*13*13
dnes, 17:58,  Edo 60 :)
dnes, 17:57,  aj telefonovanie je drahé
dnes, 17:57,  Táto figúrka na špagátiku oligarchov a mimovládok je využívaná na prenasledovanie a...
dnes, 17:57,  Trestný čin si aj ty povinný nahlásiť.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Ak v živote nájdeš cestu bez prekážok, tak pravdepodobne nevedie nikam.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(240 065 bytes in 1,046 seconds)