Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Vykúpenie - predvykúpenie Panny Márie

6
reakcií
379
prečítaní
Tému 11. mája 2020, 10:27 založil Krištof.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Krištof
   11. 5. 2020, 10:27 avatar
Prorok Izaiáš - v 53. a 54. kapitole - vedený Svätým Duchom ohlásil, že Kristus uskutoční spásu a vykúpenie ľudí. To sa o niekoľko storočí neskôr naozaj stalo. Akoby sa tomu nedalo zabrániť. Napokon, kto alebo čo môže Bohu zabrániť urobiť to, čo chce?

Panna Mária je skutočne bez hriechu, ale aj tak potrebovala byť vykúpená. Hovoríme o predvykúpení. Kristova obeť na kríži má i retrospektívne účinky. Aj spravodliví, ktorí zomreli ešte v starozákonnej dobe, došli (alebo dôjdu) nakoniec spasenia pre Kristove zásluhy. Aj na spravodlivých, ktorí zomreli ešte pred Kristom, sa potom uplatnilo vykúpenie. Teda Kristovou budúcou zásluhou bola Mária vopred zbavená ťarchy dedičného hriechu.
Katechizmus Katolíckej cirkvi: "491 Cirkev si v priebehu storočí uvedomila, že Mária, ktorú Boh naplnil milosťou, bola vykúpená už od svojho počatia. Dogma o Nepoškvrnenom počatí, ktorú v roku 1854 vyhlásil pápež Pius IX., vyznáva, že: „preblahoslavená Panna Mária bola v prvej chvíli svojho počatia osobitnou milosťou a výsadou všemohúceho Boha, vzhľadom na zásluhy Ježiša Krista, Spasiteľa ľudského pokolenia, uchránená nedotknutá od akejkoľvek škvrny dedičného hriechu.“
492 Tento jas „celkom výnimočnej svätosti“, ktorým je Mária „obdarovaná od prvej chvíle svojho počatia“, dostáva celý od Krista: je „vzhľadom na zásluhy svojho Syna vykúpená vznešenejším spôsobom“. Otec ju viac ako ktorúkoľvek inú stvorenú osobu „v Kristovi požehnal všetkým nebeským duchovným požehnaním“ (Ef 1,3). On si ju v ňom ešte pred stvorením sveta vyvolil, aby bola pred jeho tvárou svätá a nepoškvrnená v láske. Otcovia východnej tradície nazývajú Božiu Matku „Celá svätá“ (po grécky Panagia) a oslavujú ju ako „uchránenú od akejkoľvek škvrny hriechu, akoby Duchom Svätým stvárnenú a utvorenú ako nové stvorenie“. Z Božej milosti Mária počas celého svojho života zostala čistá od akéhokoľvek osobného hriechu."

Veľký teológ, ktorý nepoškvrnené počatie obhajoval, bol Ján Duns Scotus (1265 - 1308). Tento františkánsky teológ pripravil pôdu pre ústretovejší postoj k tomuto tajomstvu, keď vypracoval pojem "predvykúpenie" (praeredemptio), ktorým popisoval najvznešenejší možný spôsob Kristovho spásonosného vplyvu. Mária obdržala Kristovo vykúpenie vopred, ešte prv, než sa Kristus narodil, samozrejme so zreteľom na jeho budúce vykupiteľské dielo. Toto prirovnal k dvom spôsobom, ako človeka dostať z priepasti. Možno ho z nej vytiahnuť alebo zabrániť, aby do nej padol. Všetci ľudia padli do priepasti, boli v stave choroby, len Mária bola pred pádom a chorobou zachránená, aby Ježiš mal pripravené dôstojné bývanie. Vykúpená resp. predvykúpená bola Mária Kristom tým, že sa predišlo (zabránilo) tomu, aby mala dedičný hriech. Nebyť tohto predvykúpenia, aj Mária by mala dedičný hriech a teda musela by byť z neho vykúpená tak isto ako ostatní; ale takto sa predchádzalo vzhľadom na zásluhy Ježiša Krista, aby sa jej hriech dotkol. Tento dar, ktorým je Mária „obdarovaná od prvej chvíle svojho počatia“, dostáva celý od Krista: je „vzhľadom na zásluhy svojho Syna vykúpená vznešenejším spôsobom“.

"Až cez koncept predvykúpenia (resp. anticipácie vykúpenia) sa došlo k presvedčeniu, že Máriina špecifická afinita ku Kristovi je silnejšia než príslušnosť k Adamovi, čo spôsobilo, že sa pre Ježišove budúce zásluhy nachádza v úplnom stave milosti, a tak pozdrav „milosti plná“ zasahuje celý jej životný oblúk. K. Rahner povedal, že práve tým sa stáva zrejmá „nedialektická prednosť milosti pred hriechom“. Viera v Nepoškvrnené počatie v konečnom dôsledku nevyjadruje iba privilégium Panny Márie, ale aj nádej, ktorá sa týka nás všetkých (kľúčové sú tu pasáže Ef 1,4; 5,25–27). V Márii sa stal skutočnosťou nový Izrael, čistá a posvätená nevesta Pána; je ňou už i Cirkev, hoci ešte nie v plnosti – musí zvádzať boje so zlom v sebe i mimo seba. Mária je jej predvojom, je začiatkom premáhajúcim smrť." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

"Základné myšlienky, ktoré viedli k pochopeniu pravdy o nepoškvrnenom počatí, rozvinuli cirkevní otcovia Východu i Západu v mariológii v prvých ôsmich storočiach." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Krištof
   11. 5. 2020, 10:29 avatar
Je to teda k téme, či panna Mária potrebovala alebo nepotrebovala byť vykúpená. Potrebovala, ale Boh ju vykúpil iným spôsobom než ostatných, "predvykúpil" v uvedenom zmysle.
Zaujímavé, že pôvodne Adam a Eva nepotrebovali vykúpenie. Až pádom, prvotným hriechom nastala situácia, že odvtedy ľudia už vykúpenie potrebujú


3.
označiť príspevok

elemír muž
   12. 5. 2020, 15:53 avatar
Nechajte na pokoji našu a ježišovu matku s týmito nezmyslami, ona ide s nami cestou nášho spasenia a toto je uplne mimo týchto, ktorí sú do toho hnaní tým druhým.

O tom, kto potrebuje a nepotrebuje spasenie rozhoduje jedine ježiš kristus so svojím otcom, lebo žiaden človek na svete netuší, o čom to je.

Toto sú zrejme tí, cez ktorých satan zasial do cirkvi nepravdy, o ktorých samotný človek ani netuší a oni už vôbec nie, že tieto vecí sa človek dozvie iba ak mu to bude dané na druhej strane, ak bude spasený,

Držme sa toho, čo máme od ježiša v evanjeliu, ja verím, že ak by tieto vecí boli pre nás dôležité pri spasení, tak by nám to potom aj dal. Ale nič o tomto tam nie je, A každý, kto chce doplňať k evanjeliu niečo navyše sa robí múdrejší, ako ježiš.

Držme sa toho, čo je v evanjelium, to čo chcú títo sú iba domnieky a to čo chce ježiš ako spasitel, to sú slová večného života. Mnohí neuverili veci, ktoré im hovoril ježiš, ale toto sú ochotní veriť ??
Mnohí jeho učenníci, keď sa vrátili, mali všetku na nzemi a aj určitu na nebi, ale ak ježiš hovoril o tom, že kto chce byť spasený, musí jesť jeho telo a piť jeho krv, an to povedali: Tvrdá je to reč kto by toto počúval a odišli. tu sa pozrel ježiš na svojich apoštolov a pýtal sa ich: Aj vy chcete odísť ? a peter mu odpovedal: Kam by sme šli pane, ak ty máš slová večného života !
Uverme ježišovi, že jeho evanjelium sú slová večného života a všetko, ostatné, nech je mimo toto evanjelium.


4.
označiť príspevok

meaculpa muž
   12. 5. 2020, 16:28 avatar
elemír, sám veríš aj vo Fatimu a druhým píšeš, aby verili len evanjelium


5.
označiť príspevok

Krištof
   12. 5. 2020, 17:01 avatar
To čo som uviedol, pochádza z Cirkvi, ktorú založil Ježiš. Už v evanjeliu sa však píše napríklad: "Zdravas’, milosti plná, Pán s tebou. ... Mária, našla si milosť u Boha." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

V inej súvislosti sa v evanjeliu píše napríklad i to, za koho apoštol Tomáš považoval Ježiša, keď mu povedal: "Pán môj a Boh môj!" ... Ježiš mu povedal: "...Blahoslavení tí, čo nevideli, a uverili." (Jn 20,26-29)
Domnievam sa, že kresťan by si mohol položiť otázku, či tiež považuje Ježiša za Pána a Boha podobne ako podľa evanjelia Tomáš. Pre vieru a učenie Cirkvi je odpoveď kladná. Možno vieš, na čo tým u teba narážam (písal si, že v evanjeliu sa vraj nehovorí, že Ježiš je Pán Boh)...

Táto téma je o tom, o čom sa niekedy diskutuje, či panna Mária potrebovala alebo nepotrebovala vykúpenie. Cirkev učí, že je to asi tak, ako uvádzam v tejto téme.

No toto sú pomerne náročné veci - Biblia, Starý zákon, Nový zákon, Tradícia, Cirkev, teológia... zatiaľ čo jeden človek je pomerne jednoduchý. A možno práve preto by si jednotlivec nemal vymýšľať čiastočne svoje subjektívne učenie, lebo zistiť to, ako sa tu veci vlastne majú, je na jedného ťažké, zatiaľ čo pre celú Cirkev je to omnoho ľahšie. Cirkev je tým i poverená, má autoritu, službu, poznanie od Boha... Veriacemu stačí prijať učenie od Cirkvi. Teda lepšie než čiastočne prijímať učenie Cirkvi a čiastočne ho odmietať a vymýšľať si namiesto toho svoje názory, je prijímať celé (oficiálne schválené) učenie Cirkvi. Aspoň tak to vidím


6.
označiť príspevok

elemír muž
   15. 5. 2020, 10:56 avatar
Veď préve Krištof, treba sa zamyslieť nad tým, kto si tu vymýšľa. ja tvrdím, že evanjelium nám musí stačiť a cirkev navýmyšlala dogmy a kadečo iné , a ja si podľa teba výmýšlam a cirkev je OK , nemáš to náhodou ty prekrútené.
Lebo tu práve hrozí nebezpečenstvo, že satan nás klame aj tým, že nám obráti myslenie naopak ? Veď toto je nádherný príklad toho, Na jednej strane tvrdíš, že na jedného je to moc a ja dodávam, uplne zbytočne moc.
OD samého počiatku cirkvi bolo jasné, že satan je súčasťou nášho spasenia v tom, že nás bude klamať, kto uverí jeho klamu, nemôže byť ježišov. a môže si namýšľať o tom, čo chce.
Či mária potrebuje, alebo nepotrebuje vykúpenie a nielen ona, každý kto chce byť spasený o tom nemôže rozhodovať človek, pretože ani boh nevie, ak začne rásť na ježišovom tele, ako vínnom kmeni. vetvička, či bude rodiť, alebo nie, jednoducho počká do úrody apotom je to jasné, ale taeraz.???
Božstvo ježiša, opieraš sa o neveriaceho tomáša, čo si čakal, že mu na to ježiš povie.
Veď inde je napísané, keď sa ježiš pýta učnníkov, za koho ma pokladajú ľudia a za koho ma pokladáte vy ! Odpovedal jeho otec ustami petra apoštola: ty si syn boží, mesiáš. Neuveril si samotnému bohu a uveril si neveriacemu tomášovi, Druhá vec, o ktorej tvrdíš opak, nie je ti to opačné myslenie podozrivé ????? A ešte sa za to aj ideš biť???
Ja vás nechápem a podobne Mária nepotrebuje, aby ste skúmali jej panenstvo a celý život ju oslovovali titulom z rozkroku., prečo konečne nezdvihnete oči vyššie, aby ste sa pozerali na ňu ako na iných ľudí, ktorých denne stretáte ?? Máte strach, že by ste zistili hore oveľa cennejšie veci, než to čo má dole ? Samozejme, že som tiež len chlap a keď žena provokuje oblečením na ulici, aj mne to vykrúti oči,ale v prípade márie, matky ježiša? Kolko krát som tu už napísal, čo je to za inteligencia a čo je to z svätosť ??? A ďalšie a ďalšie veci, ktoré obrátil satan naopak, ale nám to nevadí a ideme ďalej ???
Prekliatie z tridentu, nevadí idfeme ďalej , a kolko je ešte takého ????????????


7.
označiť príspevok

Krištof
   15. 5. 2020, 20:55 avatar
No keď sa cítiš byť múdrejší než Božia Kristova cirkev...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:51,  "Predovšetkým ďakujeme rodu verným Slovákom, ktorí nielen rozhodli o smerovaní...
dnes, 00:51,  3, ...... "Keď sa to dopočuli jeho príbuzní,/Ježiša/ prišli, aby ho odviedli, lebo...
dnes, 00:46,  39,....... nie je to paradox? Ak si dáš okolo pásu výbušniny a odpáliš sa v autobuse, tak...
dnes, 00:40,  Nebolí ma chrbtica =), som pozerala Da vinciho kod, nikdy som ho nekukla celý, a potom ešte aj...
dnes, 00:39,  Aj keď ktovie kto by prišiel po Putinovi, ale dúfajme, že niekto podobný
dnes, 00:38,  Rusko je budúcnosť.
dnes, 00:35,  lol... shagarovi uz uplne preskocilo
dnes, 00:15,  1, ....... už ked spomenul "Pannu" a tú "prekážku", tak je zrejme, .........
včera, 23:57,  2, ........ takto "posledný súd" nefunguje, .... a určite nie pri klinickej smrti!...
včera, 23:54,  1, .... nato aby som pochopil že "SAMOVÝKLAD" je nesprávny, nebiblický .........
včera, 23:36,  (1) Mil@níčko, a na tú tretiu "príbrežnú" si nedovidel...?
včera, 22:40,  K 28. výročiu ústavného zákona o rozdelení Č-S federácie Suverenita, ako zvrchované...
včera, 22:32,  1- dal som ti súhlas, ale nie úplne so všetkým súhlasím. Ja som dospel s poznaním ako...
včera, 22:20,  64, .... myslíš mňa? Ak áno, tak smelo môžeš!*58
včera, 22:18,  79, ..... PRAVDA je jednoduchá ako facka. Pretože to, kto dnes koná Božiu vôľu je úplne...
včera, 22:14,  Uuuuf, priznám sa, ked som bol protestantom bol som tak strašne zmätený čomu vlastne...
včera, 22:12,  15- neboj, sledujem. Sem tam dám súhlas a ak by bolo možné dávať aj nesúhlas, tak by som...
včera, 22:10,  (11) Hokejis, nečuduj sa mu, Dosvietený sa uspokojí/ukojí aj s pohľadom obyčajnej ženy z...
včera, 22:07,  76, ...... úsmev - *39*39. Lemmy, nikdy sa to nemôže stať a to z viacerých dôvodov! 1,...
včera, 21:59,  (12) 0svietený, na tú dôležitú otázku som nezabudol - nájdeš ju skrytú tu: ...koľko...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Niekomu ide práca od ruky a niekomu zasa ruky od práce.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(79 358 bytes in 0,232 seconds)