Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Vyhostenie Rómov

15
reakcií
1611
prečítaní
Tému 4. septembra 2010, 23:20 založil Anette.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
18. 08. 2017
28
13. 03. 2018
49
03. 07. 2019
88
16. 09. 2019
43
25. 06. 2019
21
 
 


1.
označiť príspevok

Anette žena
   4. 9. 2010, 23:20 avatar
dnes.atlas.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

...zaujímavé.


15.
označiť príspevok

fajer
   5. 9. 2010, 15:59 avatar
jediným riešením cigánskej otázky je púšť Gobi,tam je miesta habadej,.....


2.
označiť príspevok

Boris muž
   5. 9. 2010, 00:09 avatar
to je tam, ale co tu? u nas je pol miliona registrovanych ciganov.
Ludia chcu stavat mury, aby sa pred nimi ochranili, ale toto sa vystupnuje do malych lokalnych vojen.
Ziaden politik nechce v tomto smere nic podniknut, pretoze sa boja aby ich nespajali s rasizmom.
aj u nas je to casovana bomba.
Súhlasí Scarlett


6.
označiť príspevok

polepetko
   5. 9. 2010, 02:01 avatar
toto je velký problém dnešnej doby... neotvoriť hubu, lebo hnet je človek onálepkovaný... hajhoršie na tom je, že privilégium nálepkovať iných si privlastnujú zväčša primitívi...


7.
označiť príspevok

Anette žena
   5. 9. 2010, 07:05 avatar
Tam majú odvahu radikálne riešiť cigánsky problém.
A o tom "rasizme", tá nálepka je večne používaná a zneužívaná na zväzovanie rúk, či vlastne úst, každého čo by s tým chcel nejako pohnúť.
Súhlasí polepetko


3.
označiť príspevok

Boris muž
   5. 9. 2010, 00:31 avatar
Pre lepšie pochopenie celého problému skúsme stručne nahliadnuť do histórie.
Za pôvodnú zem Rómov býva označovaná India. Presné dôvody ich migrácie nie sú známe, často sa však spájajú s nájazdmi afgánskeho kráľa Mahmuda z Ghazni, ktorý Indiu dobýval v prvej polovici 11. storočia. Rómovia pochádzali hlavne z miest. Väčšinou boli úradníkmi, umelcami a remeselníkmi, čo môže byť dôvod, prečo sa neradi venujú fyzickej práci (iné teórie, vychádzajúce zo štúdie jazyka však hovoria, že ľud hovoriaci rómskym jazykom bol v minulosti ľudom usadlým a žil pravdepodobne roľníckym spôsobom života).
Príchod Rómov do Európy bol zaznamenaný v 15. storočí. V tomto čase bola Európa kultúrne rôznorodá, ale nábožensky dosť jednoliata. Spoločnosť však Rómov, napriek ich odlišnému výzoru a správaniu sa, prijala. Rómovia sa často vydávali za egyptských vyhnancov, ktorí museli utiecť pred krutosťou pohanov.
O necelé storočie neskôr sa však situácia zmenila. Prvý opis správania sa Rómov v poľskej literatúre nám poskytuje Kronika Marcina Bielskeho z roku 1564: „V roku Pána 1417 sa po prvýkrát v Nemecku ukázalo cigánske plemä. Ľud ničnerobiaci, prefíkaný, špinavý, divoký, čierny, vieru ani postavenia nemajúci, kde sa ocitne, tam vieru prijímajúci, len aby im dávali. Reč si vymysleli, na krádež primeranú, aby im nik nerozumel. ... Každý múdry človek sa čuduje, prečo tých lotrov za hranice svojho územia púšťajú, veď tí lotri mnohých dobrých ľudí potajme olúpili, zabili, a to v noci ako aj vo dne, svojvoľne, bez žiadnej odplaty.“

Rómovia sú postupne vyháňaní z európskych krajín. Z Nemecka boli vyhnaní v r. 1500, z Portugalska v r. 1520, z Anglicka v r. 1530, zo Škótska v r. 1541, z Dánska v r. 1536, z Fínska v r. 1559, okolo roku 1530 Rómom vo Francúzsku hrozili galeje, ak neopustia krajinu. Okolo roku 1550 museli opustiť Rím a územie celého Pápežského štátu. „Cigána kto zabije, z žiadneho mordu vinený byť nemá“ (Augšburský snem, r. 1548).

Hranice väčšiny štátov zostali pre Rómov uzatvorené. Zostal im život v lese a získavanie obživy krádežami. Rómovia sa ocitli spolu so zločincami na lodiach, ktoré odvážali odsúdencov do novoobjavenej Ameriky a Afriky.

Situácia a postoje voči Rómom sa veľmi nezmenili ani v 17. storočí. Rómovia boli štvancami, prinútenými kradnúť alebo zabíjať. Bolo vydaných množstvo represívnych nariadení proti Rómom. V Nemecku boli poľovačky na Rómov obľúbenou zábavou.
V 18. storočí cisár Jozef II. vydal zákony, ktorých snahou bola asimilácia Rómov. Zakázal Rómom sťahovať sa, vlastniť kone a používať svoj jazyk a prikázal im budovať domy, posielať deti do školy a na náboženskú výchovu. Rovnako bola zjavná snaha eliminovať niektoré rozšírené etnické stereotypy, ako bola napr. predstava, že „Cigáni kradnú deti“. Spišský učenec Samuel Augustustini ab Hortis, evanjelický kňaz a autor prvej monografie o Rómoch v Uhorsku, toto obvinenie označil za „neuveriteľné a nepochopiteľné“.

V 19. a 20. storočí sa voči Rómom vykonávalo množstvo represívnych zákonov. Postupne ako sa polícia stávala podstatným činiteľom stability a trvalosti štátu, Rómovia sa ocitli v centre jej pozornosti ako element potencionálne ohrozujúci spoločenský poriadok. V Nemecku bola v roku 1905 vypracovaná „Cigánska kniha“ pre služobné potreby kancelárie policajného riaditeľstva v Mníchove.

Počas II. svetovej vojny sa Rómovia (spolu s Židmi, homosexuálmi a politickými odporcami) stali obeťou nemeckej nacistickej doktríny. Boli označení ako ľudia asociálni, nehodiaci sa do života v občianskej spoločnosti, s geneticky kriminálnou náklonnosťou, s vlastnosťami škodiacimi spoločnosti a boli vyhladzovaní v špeciálnych táboroch.

Rómovia si museli zvyknúť na ukrývanie sa, nepohodu, biedu, hlad a celkovo extrémne ťažké podmienky života. Väčšinou sa snažili prežiť v lesoch. Po II. svetovej vojne sa počet Rómov v Európe znížil o 30 – 50 %.


4.
označiť príspevok

Boris muž
   5. 9. 2010, 00:32 avatar
To, čo vidíme zo strany politikov a rôznych medzinárodných a spoločenských organizácií, zaoberajúcich sa rómskou problematikou, od obdobia II. svetovej vojny, sa dá označiť jedine ako čistá bezradnosť. Je potrebné pozrieť pravde do očí: za vyše 500 rokov NIKTO v Európe nebol schopný nájsť riešenie na problematické spolunažívanie majority s rómskou menšinou.
To, čo vidíme zo strany väčšiny Rómov, je pretrvávajúce vedomie krivdy, podozrievavosť a apriórne odmietanie akýchkoľvek možností nápravy, malý záujem o (seba)vzdelávanie, dobrovoľná sociálna separácia a s tým súvisiace odmietanie vzájomných konfrontácií a nutného sebapoznania. Značná časť Rómov stále žije v getách. Majú základnú školu, nepoznajú splachovacie záchody a kúpeľne a sú takmer 100 %-ne nezamestnaní. „Gádžo“ je označený za univerzálneho vinníka všetkých osobných frustrácií a verejného nepriateľa Rómov. Výsledkom je spoločenská rezignácia, zahorknutosť a negácia.
Quo vadis, vzájomné porozumenie? Keby „vzájomné porozumenie“ mohlo rozprávať, tak by si muselo priznať, že sa od 15. storočia motá v začarovanom kruhu, z ktorého nevedie žiadna cesta von. História nám jasne ukázala, že úplná asimilácia rómskej menšiny nemá šancu na úspech, a nemá ju ani opačný postoj – kultúrna a psychologická izolácia od majoritného obyvateľstva.
V Devínskej Novej Vsi celé roky príslušné úrady neboli schopné vyriešiť problémy so sociálne neprispôsobivou rómskou rodinou. Výsledkom ich neschopnosti je muž, ktorý vzal spravodlivosť do vlastných rúk. Následky sú katastrofálne.
Začínajú Európe praskať nervy? Francúzsko hromadne deportuje rómskych prisťahovalcov. Z Talianska sa ozývajú podobné hlasy. Následne tieto kroky začalo kritizovať OSN, Európsky parlament, Vatikán a ľudskoprávne organizácie - stručne povedané všetci tí, ktorí za celú svoju existenciu neboli schopní nájsť ani jedno jediné efektívne a účinné riešenie pre vyriešenie problémového spolužitia majoritného obyvateľstva s rómskou menšinou.
Realita je tvrdá: žiadne riešenie nie je dohľad. Už vyše 500 rokov.
Mission impossible.
Zostáva iba otázka: K čomu to povedie?
Jedna z odpovedí zaznela v bratislavskej Devínskej Novej Vsi.
Jedna z tých najhorších možných.
Znela ako výstrely...
Lena Čierna


5.
označiť príspevok

Anastasija žena
   5. 9. 2010, 00:38 avatar
Nechce sa mi to teraz študovať, ale dnes som mala veľké pokušenie urobiť jeden záber ... zastavili sme v Maďarsku na benzínke, dali cigaretku a bolo takmer prázdne parkovisko, tak mi hneď do očí udrelo auto .. no .. taký starší, jemne skorodovaný typ dodávky, značky Peugeot s francúzskou ŠPZ-etkou. Mala otvorené bočné dvere a v nákladnom priestore boli narvaté dve drevené postele, kopec matracov, perín a nejaké oblečenie. Dodávka patrila početnej (9-člennej rodinke Cigánov) matka so siedmymi deťmi (ôsme na ceste) poodišla k detskému ihrisku, tata sa zjedol sendvič, zaľahol do jednej z postelí a oddychoval. Na skle mali kopec diaľničných známok z rôznych zemí, boli oblečení ako typickí Cigáni a čo som si všimla, najstarší chlapec, torý strážil spiaceho otca v dodávke, bolo veľmi pekné deco ... nemali chybu .. myslím, že chodia žobrať po celej Európe ... netuším akú mali štátnu príslušnosť, ale tá francúzska ešpezetka mi skoro oči vyrazila  


8.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 9. 2010, 08:41 avatar
Sarkozy ked postavia medzi ciganov a bielemu povedia nech ukaze ktorý cigan nie je, tak Sarkozy to urcite nebude, lebo je jak BRIKETA.


9.
označiť príspevok

Petrana žena
   5. 9. 2010, 08:55 avatar
...som rozmýšľala, že kde by som dnes bola, keby moji rodičia, starí rodičia a praprastarí rodičia nepracovali...niekde v rómskej osade? Bŕŕŕ! Zachráňme aspoň tie deti - dajme ich rodičom prácu a im vzdelanie.


13.
označiť príspevok

Anette žena
   5. 9. 2010, 09:05 avatar
Veď školy sú pre všetkých, ba dokonca jestvuje aj tzv povinná školská dochádzka.
Inak sleduujem tu osudy jednej biednej viacdetnej rodinky, muž nezamestnaný, každý deň na huby, zarobí si tým cca desať eur denne. Žena na materskej, no vraj ani variť nevie, žijú na suchej strave. Dostávajú od kdekoho celé vrecia oblečenia. A ešte oni sa majú čo sťažovať na biedu? Hlavneže mamina nie je ochotná ani kočík vyšúchať a tie plienky textilné sú šedé až strach...


14.
označiť príspevok

polepetko
   5. 9. 2010, 12:45 avatar
... a môžeš začať u seba. daj v práci výpoved a ukecaj šéfa aby miesto teba zamestnal nejakého cigána z osady.  


10.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 9. 2010, 08:56 avatar
A kto zachrani mna a moje dieta?  


11.
označiť príspevok

Petrana žena
   5. 9. 2010, 09:00 avatar
...boh? 


12.
označiť príspevok

ranexil muž
   5. 9. 2010, 09:02 avatar
No ten inkarnovaný Lenin to tiež nebude.


16.
označiť príspevok

hncbrano@azet.sk
   5. 9. 2010, 18:42 avatar
petrana aku pracu mas namysli  je to bohuzial len banda parazitov ktori poznaju svoje prava ale povinosti maju na haku ako aj vlastne decka  
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 11:08,  Prirovnávať agresívnych extrémistov k Lívii ? :)
dnes, 11:06,  mufko, svet sa mení...a jednotlive rasy žiju vedla seba už po celom svete.....Taký je...
dnes, 11:04,  Nie, nepovažujem. Ale ani drzých novinárov, ktorí otravujú ľudí s mikrofónom,...
dnes, 11:03,  Truľo sme v EU !!!!!! Ty si písal ved ked tu chcú žiť ? Nechcem z Europy Eurábiu.
dnes, 10:58,  kde tu vidiš polovicu Afriky?....Na Slovensko sa nehrnu a ani sa hrnuť nebudú...Jednak nie sme...
dnes, 10:53,  My sme v EU truľo ! A čo ked tu chcú žiť to sem vpustíme polovicu Afriky ? Ty islamský...
dnes, 10:52,  Napadanie žien považuješ za normálne :)
dnes, 10:51,  Otázka je iba, či tu chcú žiť podľa našich pravidiel, aby sme sa mali dobre aj naďalej.
dnes, 10:49,  pytam sa o Slovensko....Asi sa tu mame v tej Europe dobre nemyslíš, ked tu chcu žiť?......
dnes, 10:48,  U mňa áno. Normálni Slováci, akých stretám bežne :)
dnes, 10:47,  Nevysvetlím, neprezradím. Ty v také veci ani neveríš, ani nemáš o nich zodpovedajúce...
dnes, 10:46,  Truľo Počet migrantov v Európe v r. 2019 prevyšuje počet z r. 2018 o 10 percent....
dnes, 10:45,  Extrémisti čo Líviu napadli sú v pohode :)
dnes, 10:40,  (30) Era, ale no - nože mi vysvetli/prezraď na konkrétnych faktoch a argumentoch, v akej...
dnes, 10:37,  daj statistiky o invazii na Slovensko.....
dnes, 10:37,  Tá mladá provokatérka mi v tom videu fakt lezie na nervy :)
dnes, 10:36,  Ano truľo invázia moslimov do Europy pokračuje
dnes, 10:35,  Nielen Rusi môžu biť manželky, ale aj Rusky môžu biť manželov. Na to nezabúdaj :)
dnes, 10:34,  aj na zahori sa im páči.......nevieš dajake štatistiky?......
dnes, 10:33,  Tak tak truľo Počet migrantov v Európe v r. 2019 prevyšuje počet z r. 2018 o 10 percent. :)...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žial, dnes je doba, kedy byť hlúpym prináša väčšiu pravdepodobnosť profesionáleho úspechu, ako byť múdrym.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(77 603 bytes in 0,416 seconds)