Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  zdravie  téma
kategórie:  

Vplyv prostredia a správania na život človeka

22
reakcií
2630
prečítaní
Tému 27. apríla 2015, 11:32 založil Krištof.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Krištof
   27. 4. 2015, 11:32 avatar
Niekedy sa zdôrazňuje význam genetiky a podceňujú sa iné vplyvy ako prostredie a správanie na život ľudí. Je zrejme jednoduchšie a ľahšie hľadať príčiny nejakého javu v laboratóriu skúmaním a porovnávaním DNA. Komplexnejší alebo adekvátnejší obraz o jave však môže priniesť zvažovanie aj iných faktorov, epigenetických, psychosomatických, behaviorálnych (správanie) a environmentálnych (prostredie). Niektoré vedecké oblasti, ako napr. epigenetika a psychosomatika, výskumy a poznatky dokazujú, že práve prostredie a správania má veľký vplyv na život, zdravie i vlastnosti človeka. Epigenetika zistila, že prostredie, spôsob stravovania, toho čo a ako konzumujeme, ovplyvňuje buď kladne alebo záporne stav nášho tela, buniek, orgánov, ich fungovanie. Dokonca aj psychický stav (napr. zdravie, choroba) môže byť ovplyvnený epigeneticky.

Čítal som, že podľa výskumu WHO naše zdravie závisí na 50 percent od správania prospešného pre zdravie, na 20 percent od genetiky, na 20 percent od životného prostredia, zdravotná starostlivosť ovplyvňuje naše zdravie len na 10 percent. Len málokedy sa nájdu ľudia, ktorí žijú nezdravo a napriek tomu sa dožívajú vysokého veku. Avšak tam je zas otázna kultúrna úroveň týchto "dlhovekých pijanov".

IQ, EQ a morálka môžu byť tiež ovplyvnené prostredím a správaním človeka. "Nechceme popierať kognitívne schopnosti. Majú významné genetické zložky, ale je naivné tvrdiť, že inteligencia je iba v génoch," tvrdí profesorka psychiatrie Kenneth Kendlerová. Podľa nej je nepopierateľné, že za inteligenciou stojí tiež vzdelanie alebo rodičovská výchova. K zvýšenej inteligencii detí prispieva podľa nej aj rozhovor s rodičmi pri stolovaní, prechádzky do múzeí alebo čítanie rozprávok pred spánkom. Ohľadom adoptovania detí: "Okrem prijatia do vzdelanej domácnosti výrazne vplýva na inteligenciu životné prostredie," tvrdí Eric Turkheimer. Je autorom štúdie, ktorá preukázala vplyv génov na IQ a závislostí od sociálno-ekonomickom statusu. Náhradní rodičia vedia a na vlastné oči vidia, ako sa vplyvom láskavej starostlivosti ich deti menia. Z tichých a utiahnutých detí sa stávajú veselí nezbedníci, z agresívnych a ukričaných zlostníkov prijemní spoločníci. Vonkajšia podoba je ale iba odrazom podoby vnútornej. Tie zmeny, ktoré im do života priniesli ich noví rodičia sa zapísali do ich génov. Láskavé zaobchádzanie s dieťaťom a mláďaťom významne ovplyvňuje jeho genetické predispozície v psychickej oblasti. Pri porovnaní zvierat hladkaných a nehladkaných sa objavili veľké rozdiely v psychickej vyrovnanosti, schopnostiach, inteligencii, ale čo je dôležité i na epigenetickej úrovni. Stresové hormóny u nehladkaných potkanov ovplyvnili DNA zvierat natoľko, že bol vypnutý dôležitý gén. Porovnaná bola tiež DNA samovrahov, ktorí boli v detstve týraní. Na rozdiel od svojich rovesníkov mali epigenetickú informáciu zmenenú tak, že boli aktivované gény, ktoré u nich zvýšili riziko samovraždy.

Podobne existujú vedecké poznatky, že ľudský mozog je značne formovateľný aj v dospelosti, že spoje medzi neurónmi sa môžu rozmnožovať a posilňovať, človek sa môže zdokonaľovať, učiť nové veci etc. V neposlednom rade tu má význam i výživa.

Ešte dôležitejšie než vyššie IQ pre človeka a spoločnosť je EQ a etika. Napokon, vysoké IQ môžu mať aj psychopati a eticky pochybné individuá. Je jasné, že spravidla je človek aj v rámci emocionálnej inteligencie a etiky ovplyvňovaní okolím, napr. partiou narkomanov, alebo naopak nejakou morálnejšou skupinou. Dospelý človek môže na sebe pracovať a meniť sa v závislosti od hodnôt, ktoré prijíma. Môže sa aj "obrátiť", zmeniť, pričom nemám na mysli len kresťanskú metanoju, lež i v širšom zmysle.

Dá sa povedať, že príroda funguje spravidla dobre, prirodzene, hoci isté výnimky, ktoré pravidlo potvrdzujú, sa nájdu. Na "prírodu" však vplýva aj správanie ľudí, pričom epigenetické znaky sa môžu ďalej dedične prenášať. Našťastie, aj tie pozitívne, nielen negatívne. Na druhej strane, klasická genetika neznamená, že inteligentnejší a zdravší ľudia budú mať istotne inteligentné a zdravé deti. Neraz sa stáva, že sa im narodia deti s telesným či mentálnym postihnutím. A zas ľudia s nižšou inteligenciou a slabším zdravým nemusia mať nutne "hlúpych" a chorých potomkov. Príroda má zrejme tendenciu k priemernosti, k stredným hodnotám, viď Gaussova krivka.
Súhlasí darija


2.
označiť príspevok

Krištof
   27. 4. 2015, 11:35 avatar
Akýmsi opakom takéhoto pohľadu je eugenika, jej programy (či pogromy?) V nej sa zdôrazňuje vplyv DNA. Klasická eugenika sa snaží usmerňovať reprodukciu ľudí s cieľom dosiahnuť údajne čo najkvalitnejšie genetické zloženie obyvateľstva. Podstatou pozitívnej eugeniky je snaha, aby jedinci so žiaducimi vlastnosťami mali čo najviac detí. Medzi hlavné prístupy pozitívnej eugeniky patrí: priama finančná podpora pre ľudí so žiadanými vlastnosťami, ak majú deti; finančné postihy za bezdetnosť, "progresívna daň" za bezdetnosť; plat za materskú dovolenku, ktorý by bol rovnaký ako príjem matky pred jej odchodom na materskú dovolenku (teda čím vyšší príjem, tým viac by sa jej oplatilo mať deti). Ďalej apel na ľudí so žiaducimi vlastnosťami (napr. vyššie IQ), aby mali deti; vytváranie spoločenského vedomia o potrebe eugeniky (napr. verejné prednášky, kurzy eugeniky na vysokých školách); podporovanie názoru, že pre inteligentní a mravne kvalitní ľudia majú morálnu zodpovednosť mať deti, tých, ktorí by deti nemali, by postihla morálna a sociálna stigmatizácia.

Podstatou negatívnej eugeniky je zas snaha, aby jedinci s nežiaducimi vlastnosťami (napr. nižšie IQ) mali čo najmenej detí, najlepšie žiadne. Napr. používanie dlhodobo fungujúcej antikoncepcie, ktorá by bola pre určité skupiny obyvateľstva (napr. nezamestnaní, osoby s nízkym sociálnym statusom) dostupná za symbolickú cenu alebo bezplatne; zníženie výhod, ktoré sú poskytované slobodným matkám (aby bola táto životná stratégia nevýhodná).
Sterilizácia vybraných skupín obyvateľstva: ponúknuť určitým skupinám finančnú kompenzáciu za to, že nebudú mať deti; podmienenie poberania štátnej podpory riadnym používaním antikoncepcie, resp. priamo sterilizáciou; povinná sterilizácia mentálne retardovaných, psychopatov a kriminálnych recidivistov.

Nová eugenika na cieľ zlepšiť genetickú kvalitu ľudstva využíva moderné biotechnológie: umelé oplodnenie darcom; darovanie vajíčka; prenatálna diagnostika a ukončenie tehotenstva v prípade, že sa zistia závažné genetické poruchy; selekcia embryí (zistenie genetických vlastností embryí in vitro a výber tých, ktoré majú žiaduce vlastnosti); klonovanie; genetické inžinierstvo.
Všetky tieto metódy by mohli mať veľký potenciálny eugenický dopad. Európsky parlament však prijal vyhlásenie, podľa ktorého sa biotechnológie nesmú používať na nijaké "pozitívne zlepšovanie" ľudského genofondu.

Eugenika robí z človeka akýsi objekt - stroj, ktorý má povinnosť sa hojne množiť, alebo naopak zákaz mať dieťa/deti. Chýba tu rešpektovanie dôstojnosti ľudí ako určitých bytostí so sebavedomím a slobodou. Keby sa to zaviedlo, bol by to možno prvý krok, ktorý by smeroval k stále horším teóriám a praktikám, až by to skončilo niekde na úrovni nacistickej praxe z minulého storočia.


11.
označiť príspevok

Lemmy muž
   27. 4. 2015, 14:55 avatar
Nemáme také zákony, takže o kom hovoríš?


19.
označiť príspevok

Krištof
   27. 4. 2015, 16:16 avatar
Písať sa dá aj o tom, čo nie je momentálne v sk zákonoch. Zástancov to má a v budúcnosti sa možno presadia aj v zákonoch

sk.metapedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


23.
označiť príspevok

bystrik muž
   28. 4. 2015, 09:16 avatar
Eugenika---ďalší z hnusov zloduchov----
Súhlasí Krištof


3.
označiť príspevok

Apolon muž
   27. 4. 2015, 12:55 avatar
Zaujímavá "štúdia", každopádne s týmto súhlasím:
"Ešte dôležitejšie než vyššie IQ pre človeka a spoločnosť je EQ a etika."

Načo je nám IQ, keď ho používame z nesprávnych dôvodov. Dokonca v dnešnej dobe existujú už i dalšie kvocienty:
WQ - Will Quotient - kvocient vôle
HQ - Health Quotient - kvocient zdravia
SQ - Social Quotient - kvocient sociálneho zdravia
PQ - Psychic Quotient - kvocient psychického zdravia
Súhlasí Krištof


4.
označiť príspevok

Krištof
   27. 4. 2015, 13:27 avatar
Asi tak. Je to text ako názor a aj podľa reálnych poznatkov. Dá sa o tom všeličo nájsť aj na nete, napr. o epigenetike sú videá na youtube


5.
označiť príspevok

antarctica
   27. 4. 2015, 13:33 avatar
A ako sa tie kvocienty meraju?


6.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   27. 4. 2015, 14:27 avatar
Môj osobný skromný názor je taký, že 70% zdravia závisí na tom čo pcháme do žalúdku, a keďže dnešné potraviny sú samá umelina, tak je to o tom, ja sa snažím jesť čo najmenej, keď mám hlad, vyžerem pifko, hlad je prezlečený smäd!!!!!!!!!!!!


7.
označiť príspevok

Bombolo
   27. 4. 2015, 14:33 avatar
ty si dáš chmeľovú polievku a ja zas napr.zeleninovú,fazuľovú alebo mušličkovú.. 


8.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   27. 4. 2015, 14:48 avatar
Hej, dám si................   


9.
označiť príspevok

Bombolo
   27. 4. 2015, 14:49 avatar
8 daj ale na moju mi nešahaj....nedám Ti ani líznuť  


10.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   27. 4. 2015, 14:50 avatar
Dobre bobre, nebudem šahať na tvoju, mám svoju aj cudziu.  


13.
označiť príspevok

Bombolo
   27. 4. 2015, 15:09 avatar
10 cudzie môžeš... 
Súhlasí Mil@níčko


12.
označiť príspevok

Aranjes žena
   27. 4. 2015, 15:02 avatar
9. Hladoš..šak si zbaštil na obed plnú misku   


14.
označiť príspevok

Bombolo
   27. 4. 2015, 15:10 avatar
12 ale zas až tak veľká miska to nebola...  


15.
označiť príspevok

Aranjes žena
   27. 4. 2015, 15:14 avatar
14. Nášup nechceš?.. dneska sem varila hŕstkovú  


16.
označiť príspevok

Bombolo
   27. 4. 2015, 15:17 avatar
15 odložíš mi na večeru?   


17.
označiť príspevok

Aranjes žena
   27. 4. 2015, 15:22 avatar
16. To víš,že jo ..nenechám Ťa umrít hlady   


18.
označiť príspevok

Bombolo
   27. 4. 2015, 15:35 avatar
17 v tom prípade už teraz chleba nejem...  


20.
označiť príspevok

Aranjes žena
   27. 4. 2015, 16:29 avatar
18. Daj si zatim trošku čokoládky  


21.
označiť príspevok

Bombolo
   27. 4. 2015, 16:34 avatar
21. dovolíš mi najprv si ju roztopiť?... 


22.
označiť príspevok

Aranjes žena
   27. 4. 2015, 16:56 avatar
21. Rob si s ňou co len chceš,ale trošku nechaj aj mne  
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 03:22,  No dobre, ale uvažuj: keď bude zničený, keď budú zničení, tak sa vráti do neexistencie....
dnes, 02:41,  3x SOM to vyslovil ;)
dnes, 02:40,  129. namiesto toho ze tu tri hodiny tupo vyhybkuješ , si sa mohol dávno ospravedlnit
dnes, 02:39,  Lebo ten druhý to ospravedlnenie nikdy nepríjme ;)
dnes, 02:37,  Ale nechápeš? ;) Keď mu ten druhý neverí, tak je to zbytočné ;)
dnes, 02:36,  Dovolím si ťa opraviť ;) Nie syn zničenia ale SYN ZATRATENIA ;) Lebo nebude zničený...
dnes, 02:35,  126. ospravedlnuje sa človek kvoli sebe .
dnes, 02:34,  16. o čo tá mele???? a prečo to omiela v tejto téme?
dnes, 02:32,  Tak to budem asi ja.....*03*03*03
dnes, 02:29,  Všetko budú pre teba keci, keď NEVERÍŠ ;)
dnes, 02:28,  No veď ešte raz: normálne sa ospravedlňujem za čokoľvek čo sa ti nepáčilo ;)
dnes, 02:27,  ja som tu medzi bláznami . prísambohu *13*13
dnes, 02:27,  10. a ty o čom lapoceš zase človeče neštastny??
dnes, 02:24,  123. hlavná vec, ze máš problém sa úprimne ospravedlnit . zase klamstvá a kecy .
dnes, 02:23,  9. prečo máš problém sa normálne ospravedlnit ? ved ak tie dnešné reči myslíš vázne,...
dnes, 02:21,  “Nedajte sa nikým a ničím oklamať, lebo skôr ako príde ten deň, musí nastať...
dnes, 02:17,  Desinu som chcela dať all.
dnes, 02:16,  Ja tiež jednému mužovi nerozumím. Teda, jeho povaha je pre mňa prisilná a už veľa krát...
dnes, 02:15,  102. Ondrej len aby :) toto predpovedal ranex uz pred pár rokmi Večný ľad na Sibíri,...
dnes, 02:12,  Všetci sme na jednej lodi ;) A nie sú prípustné žiadne straty ;) Keď si to uvedomíš...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žena je to najkrajšie umelecké dielo, ktoré sa kedy Matke Prírode podarilo stvoriť.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(89 228 bytes in 0,181 seconds)