Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Vojna a stredná trieda

23
reakcií
5626
prečítaní
Tému 27. marca 2008, 20:16 založil Boris.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Boris muž
   27. 3. 2008, 20:16 avatar
Americký autor Michael Zweig v marcovom vydaní časopisu "The Nation" píše:
"Vláda zaobchádza so svojimi vojakmi podobne, ako väčšina korporácií so svojimi zamestnancami ako s neviditeľným, znevažovaným prostriedkom, ktorého sa v prípade potreby možno ľahko zbaviť a ktorý pritom používajú v prospech záujmu, stojaceho v priamom protiklade k ich vlastnému záujmu. Príslušníci ozbrojených síl pochádzajú zväčša - a to neúmernou mierou - z pracujúcej triedy a z vidieckej Ameriky, kde nie je dostatok príležitostí na uplatnenie sa. Náborové strediská verbujú v rámci "ekonomického náboru" mladých ľudí z týchto komunít, ktorí sa armáde upisujú kvôli tomu, aby získali pracovné zručnosti, pracovnú skúsenosť a mali možnosť vzdelávať sa, keďže toto v ich civilnom živote chýba.

Vojakov nútia zostať v armáde aj po uplynutí vopred dohodnutej doby. Väčšina z nich však o takejto možnosti vopred ani nevie a to sa jasne ukázalo po zintenzívnení vojny v Iraku, kedy 50 000 príslušníkov donútili zostať v armáde aj po uplynutí dohodnutej doby. Rozhorčení vojaci a ich rodiny sa obrátili na súdy, ale tie rozhodli v ich neprospech.

V civilnej ekonomike každý piaty riadny zamestnanec musí povinne robiť nadčasy; zamestnávateľ od nich automaticky vyžaduje, aby v práci zostávali aj po uplynutí pracovného času. Mnohí zamestnanci radi robia nadčasy kvôli zárobku, ale nepáči sa im, keď im ich nasilu vnucujú, zvlášť keď to narúša rodinné plány alebo sa kvôli tomu potom cítia telesne, či mentálne preťažení. I keď povinné predlžovanie vojenskej služby má ďalekosiahlejšie následky, princíp je ten istý. V oboch prípadoch sa vôbec neberie ohľad na potreby pracovnej sily a na očakávania pracujúcich ľudí, ktorí si pre seba želajú mať aj život mimo kontroly svojich zamestnávateľov.

Mladí sa často mylne nazdávajú, že tréning v armáde automaticky povedie k civilnému zamestnaniu rovnakej úrovne; že počas služby v armáde môžu zadarmo vyštudovať vysokú školu a potom v civile dostať adekvátne zamestnanie. Takisto ich lákajú odmeny za podpísanie, ktoré sa mladistvým pred náborovými stolmi musia zdať ako štedrý dar z neba. Keď však naverbovanec utrpí zranenie v boji hneď na začiatku, armáda mu odopiera vyplatiť benefity, zaužívané pri riadnom odchode z armády a tvrdí, že peniaze už predsa dostal. Takíto oklamaní mladí ľudia sa potom často spájajú s veteránmi, ktorí tiež majú čo povedať o tom, ako zle s nimi armáda zaobchodila a spoločne navštevujú verbovacie strediská a snažia sa ľahkomyseľných mladistvých poučiť, aby nespadli do pasce falošných sľubov.

Túto prax falošných sľubov možno rovnako pozorovať aj v civilnom živote. Korporácie sľubujú miestnym a štátnej vláde, že v komunite postavia továrne, čím zabezpečia pracovné miesta. Na základe toho potom dostanú subvencie od vlády v podobe vybudovania ciest na štátne trovy alebo inej infraštruktúry, rôznych daňových výhod na vlastníctvo dotyčnej korporácie alebo na jej zisk, často dokonca aj priamo istú sumu. Ale po obdržaní subvencií sa veľakrát stáva, že korporácia slovo nedodrží. Nevytvorí žiadne nové pracovné miesta a napokon sa z komunity odsťahuje.

Keď sa pracovné miesta vytrácajú, zamestnanci majú nárok na podporu v nezamestnanosti. Ale v posledných 35 rokoch sa tieto programy všade okresávajú a pre väčšinu sú už teraz nedostupné. Len asi 35 % nezamestnaných sa v praxi kvalifikuje na podporu v nezamestnanosti.
V armáde zase možno pozorovať priepastné rozdiely vo vyplácaní benefitov pri odchode vojakov z aktívnej služby. Vlaňajší škandál okolo Waltera Reeda krajinu šokoval, ale veteránske organizácie sú často nútené zmieriť sa s obmedzovaním finančných prostriedkov. Podobne ako korporácie bojujú, aby nemuseli vyplácať kompenzácie zraneným zamestnancom, armáda zase mnohým postihnutým vojakom upiera adekvátnu liečbu."

Autor ďalej píše, že pracujúci Američania a ich odborové zväzy v posledných rokoch zorganizovali hnutie, v rámci ktorého sa dožadujú, aby sa americkí vojaci okamžite vrátili domov a všetci dostali plné veteránske benefity. Chcú, aby sa finančné prostriedky presmerovali tak, aby slúžili ľudským potrebám. Ale koľké roky už pracujúci občania sveta organizujú podobné hnutia, vychádzajú do ulíc a demonštrujú za svoje práva? V niektorých prípadoch sa im načas podarí uspieť, ale len čo sa naskytne príležitosť, vláda ich o tie urputne vybojované práva pripraví. Pretože vláda každého štátu, to nikdy nie sú "zástupcovia ľudu", ako si ľudia naivne myslia. Každá vláda sa zatiaľ vždy prejavila ako poslušný sluha tých najbohatších. A záujmy a ciele najbohatších sa nikdy nemôžu zhodovať so záujmami tých, čo na nich za babku pracujú.

Dr. R. J. Rummel v knihe "Death by Government" píše: "Počas prvých 88 rokov tohto storočia takmer 170 miliónov mužov, žien a detí zastrelili, dobili na smrť, umučili, dobodali, spálili, vyhladovali, usmrtili zamrznutím, rozmliaždili či upracovali na smrť, zaživa pochovali, utopili, obesili, zbombardovali alebo nejakým iným spôsobom zabili vlády, ktoré takto privodili smrť neozbrojeným, bezmocným občanom a zahraničným príslušníkom. Zomrelých takýmto spôsobom môže byť pokojne aj 360 miliónov. To je akoby náš druh zdecimoval moderný čierny mor. A to sa naozaj aj stalo, ale ten má na svedomí MOC, nie bacil."

Ale aj moc sladko chutí - a je nákazlivá. Takým bacilom sa rýchlo nakazia aj chudobní. Nakazili sa ním aj bývalí komunistickí predstavitelia. V "socialistických" štátoch sa rýchlo zrodila nová oligarchia - bohatá elita, ktorej z čižiem trčala slama, ale vedeli sa hrať na pánov lepšie, než stará aristokracia. Ľudia sa teda musia naučiť rozlišovať, kto má predpoklady byť naozaj ich zástupcom; kto je poctivý, čestný a spravodlivý a nikdy nezradí svoje korene. Nedať sa zaviesť falošnou maskou a planými politickými predvolebnými sľubmi.

Thomas Jefferson kedysi napísal: "Medzi ľuďmi sa vyskytuje prirodzená aristokracia. Možno ju spoznať podľa cností a nadaní." Takých zatiaľ málokedy možno nájsť na kandidačných listinách, pretože by medzi tou vlčou garnitúrou príliš trčali. Ale istotne by sme vedeli takých medzi sebou nájsť a presvedčiť ich, aby sa na to dali. A keby sa k takému kroku odhodlali ľudia všade, na všetkých stranách, pomery by sa rýchlo zmenili k lepšiemu.

Mária Sepešiová
komentár k článku Michaela Zweiga v časopise "The Nation"
www.thenation.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Mojka žena
   29. 3. 2008, 12:09 avatar
Prepáč, nechcem ťa uraziť, ale vela si hovoril, ale málo povedal.Nenašla som pointu tejto témy, alebo som zle čítala ?
Ked nebudeš citovať rôznych autorov, ale vyslovíš svoju myšlienku krátko a zrozumitelne, aj pre mňa, tak môžme o tom diskutovať.
Aj ja mám svoj názor na zrušenie VZS a profesionalizácie armády.


4.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 4. 2008, 07:41 avatar
Ahoj Mojka
Chcel som v prvom rade pocut (precitat) par nazorov na tento clanok.
Autor v nom pise o tom, ako sa krajina nenapadne vtiahne do vojny a ludia su NUTENI naverbovat kvoli existencnym problemom, ktore vlada vopred pripravila. Napr. pred Vietnamom tomu nebolo inak, taktiez Nemecko za Hitlera..

Je to neuveritelny humus, pretoze ludia sami o sebe by ani nesli bojovat (az na par chorych mozgov) resp. nemaju zaujem o vojnu. Je to hra bohatych a ja sa cudujem, ze v dnesnej dobe je tomu stale tak. Nevieme-nedokazeme sa vymanit spod vplivu takychto chorych ludi ??!!


10.
označiť príspevok

Mojka žena
   1. 4. 2008, 21:00 avatar
Ahoj Boris :-((
Určite teraz nebudem celkom objektívna, ked ti poviem, že za všetkým je MOC ovládnuť SVET. Vypočula som si správy, kde dávali návštevu abstinencijúceho alkoholika - prezidenta istého štátu. Lud ho vítal, ako vítal, jemu to však nevadilo.Jeho cielom je úplne oslabiť Rusko, aby nemal partnera v delenení moci o SVET.
Aspoň trošku ma rozveselilo, ked národ skandoval " Vidieť Busha a ostať na žive "
Tým som ti odpovedala aj na samostatné Kosovo.


3.
označiť príspevok

jos24
   30. 3. 2008, 14:59 avatar
...veru moc a funkcie kazia charkter...politicka moc uz z charakterom ani nic nema...preto musi fungovat demokraticky system...ked ten nefunguje - vid priklad: Ceskoslovensko, Slovensko, Bielorusko, ... ... ... ... ... ... ... ... a vojna, vacsinou je za tym zena (aj ropa je zenskeho rodu) ...


5.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 4. 2008, 08:00 avatar
Otazka znie: V ktorych demokratickych krajinach demokracia skutocne funguje ?
A nieje demokracia tiez iba forma diktatury, ale zabalena v krasnej skatulke s velkou modrou maslou ? V demokracii ma mat predsa najsilnejsi hlas lud, nie ? Preco sa ludia v demokratickych krajinach nevedia casto dovolat prava a preco im vlady robia napriek (ako napr. vystavba radarov v Polsku a Cesku aj napriek silnemu nesuhlasu obyvatelov tychto krajin) ? Preco tolerujeme politikov slubujucich hory doly a ked uz su na postoch, tak skutek utek ? Preco tolerujeme poslanecku imunitu ????? ved imunita je v plnom rozpore s demokratickymi principmi. Ludia maju prilis malo moznosti branit sa voci skorumpovanej moci. Ja to vidim tak, ze ak sa demokracia nezacne uberat inym smerom ako doteraz, tak nas tak akurat opat dobehne minulost.. trpka minulost..


11.
označiť príspevok

Mojka žena
   1. 4. 2008, 21:03 avatar
..slovo..demokracia je flajster na skutočnosť, že za všetkým je MOC a novodobá diktatúta.


13.
označiť príspevok

Mojka žena
   1. 4. 2008, 21:13 avatar
..podla mňa, skutočná demokracie je zatial len vo Švajčiarsku.Je síce neutrálnym štátom a na neutralitu treba mať velký kapitál, ktorý oni majú v bankách, kam mocipaní si ich uložili.Takže, zase sme len pro MOCI !


23.
označiť príspevok

berty
   4. 4. 2008, 22:59 avatar
O demokracii písal už svojho času Platón, vo svojom diele Ústavy. V ňom opisuje, ako sa spoločnosť ľudí postupne vyvíja až ku demokracii a čo nastáva potom. Demokraciu označil za NAJHORŠIE spoločenské zriadenie, ktoré človek "vymyslel".


6.
označiť príspevok

jos24
   1. 4. 2008, 08:23 avatar
...ved prave o tom to je, ze ten system demokracie nefunguje tak ako by mal...


7.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 4. 2008, 11:38 avatar
Moj nazor: ani nebude fungovat ako by mala. Nikdy..
Ludia, ktori to myslia so zivotom uprimne nemaju potrebu driapat sa prve priecky. Su spokojni sami so sebou, ich sebavedomie je zdrave aj bez 6 milionovej limuziny a bodyguardov. Preto sa do mocenskych pozicii budu vzdy tlacit len ludia neuprimni a zakomplexovani. Henry Ford o niecom podobnom pisal. Myslim, ze ako zakladatel automobilky Ford sa pohyboval vo vplivnych kruhoch a videl ako to chodi, videl tych ludi a nebal sa poukazat na tuto skutocnost no hold nikto ho nepocuval ani vtedy a ani dnes to nieje zaujimava tema a to z jednoducheho dovodu. Pripustit si takyto fakt ludom sposobuje depresie, pocit bezmocnosti a preto o tom radsej nechcu pocut ani o tom premyslat. vid. 9/11...


8.
označiť príspevok

jos24
   1. 4. 2008, 16:05 avatar
...v systeme demokracie su na to paky, len ich treba vyuzivat a nepodlahnut demagogii...apatia, to je to najhorsie co moze byt...prvym krokom su demokraticke volby, ale sa pozri napr. u nas, kto bol a kto nebol volit? ... tak to potom aj vyzera so spolocnostou a statom...je to dost zlozity a hlavne dost zdlhavy proces prechod od niecoho k fungujucej demokracii...


9.
označiť príspevok

Boris muž
   1. 4. 2008, 16:30 avatar
ked uz spomynas volby.. ty mas pocit, ze politik ma skutocne zaujem o spolocnost ? Myslis, ze predvolebne sluby niesu len taraniny ? Ak mas navod ako odhalit pravu tvar politika, tak by som ta rad poprosil, aby si poradil mne aj ostatnym.


12.
označiť príspevok

Mojka žena
   1. 4. 2008, 21:08 avatar
..prosím ťa, len volby mi nesponímaj.Môžeš voliť hoci aj stranu Pitipakla, ked po volbách vznikne koalicia, o ktorej sa ti ani nesnívalo, tobôž si ju vôbec nechcel . Som nahnevaná, tak prepáč.


14.
označiť príspevok

jos24
   1. 4. 2008, 22:43 avatar
...no vidis a viac ako polovica Slovakov im este tlieska...


15.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 4. 2008, 07:21 avatar
Mojka ma pravdu. Honba za mocou je nas najvacsi nepriatel a slabost.
Je to vobec liecitelne ?? Aka buducnost nas caka za takychto podmienok ?
Strelim teraz uplne mimo ale :D
Ak by nas nasli nejaky vyspeli mimozemstania, tak na ich mieste by som zem vyhladil. Sme jednoducho prilis velke riziko viem nieje to vtipne , ale ...


16.
označiť príspevok

Mojka žena
   2. 4. 2008, 08:34 avatar
Hm, liečitelné ? A to sme ešte nehovorili o regionálnej politike, jej mocipánoch a praktikách.Nestrielaš vedla, ked spomínaš momižemsťanov. Pri večerných správach spomínam na hydrogénovu bombu a jej " liečbe " Keby som bola mladšia, ani sedem pár volov by ma v tej krajine neudržalo.Dve, tri generácie je príliž dlha liečitelská kúra.


17.
označiť príspevok

Mojka žena
   2. 4. 2008, 08:43 avatar
..budeš ma velmi odsudzovať, ked poviem, že Slovensko ešte nadozrelo pre samostatnosť.Každý národ má takú vládu, akú si zaslúži. Ked národ 1. januára vatrú veselo preskakuje a oslavuje samostatnosť, politici a iní mocipáni by hlúpi, ktorí by tu zaslepenosť nevyužil.


18.
označiť príspevok

Mojka žena
   2. 4. 2008, 08:46 avatar
Ten poslesny príspevok bol pre jos24
budem musieť adresne odpovedať ( monolog )


19.
označiť príspevok

jos24
   3. 4. 2008, 20:50 avatar
...ale raz sa to muselo zacat...samostatnost a potom nasleduje partnerstvo...a partnerov si vyberame...


20.
označiť príspevok

Mojka žena
   3. 4. 2008, 23:38 avatar
jos24

Nad tým výberom partnestva som sa, prepáč, pousmiala.
My si môžme vyberať, ale uved príklad, kto si nás vyberie.


21.
označiť príspevok

jos24
   4. 4. 2008, 00:44 avatar
...kazdy sme si vybrali - vo volbach, teraz a hlavne predtym...na Slovensku je to svojrazne...


22.
označiť príspevok

Mojka žena
   4. 4. 2008, 14:10 avatar
..už som si myslela, že zmýlila som sa v tebe.
Teraz, ked čítam, že .. na Slovensku je to svojrázne.. tak prepáč, mýliť sa je ludské.


24.
označiť príspevok

korij
   25. 4. 2008, 14:58 avatar
na Slovensku je demokracia? určite to bude nejaká "socialistická" demokracia, veď vo vláde sú samí komunisti, ako pred revolúciou, každý slušný vládu opustil... a demokracia? čo to vlastne je? aký systém riadenia štátu? v žiadnom štáte na tomto svete nie je demokracia
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 23:08,  Ruskí trollovia sa na Twitteri hrali na americké spravodajstvo. Mali pomôcť Trumpovi...
dnes, 23:07,  ďohc ťaheb. *21 .. Synovec tiež furt o mäse hovorí. ..
dnes, 23:05,  Výborná saláma je z Losa .
dnes, 23:03,  Ani slimáka ?
dnes, 23:02,  Len neviem prečo im potom vadí že Twiter nebude zaplnat svoj virtualny priestor zavadovymi...
dnes, 23:01,  Mäso jak mäso ;) to je jedno či shviňa alebo pes ;)
dnes, 23:01,  Kasafran za to tvoje zdroje sú vždy TOP *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 23:00,  Ved spravne predsa nebudu zaplnat svoj virtualny priestor zavadovymi webovymi strankami
dnes, 23:00,  Neviem, ja ju nejem, a ani zajaca. ..
dnes, 23:00,  Namísto internetu „putinet“. Rusko směřuje k masivní cenzuře...
dnes, 22:59,  (20) Dosvietený, tie Tvoje "spravodajské" informačné zdroje, ktorým si ako...
dnes, 22:59,  Aj konská saláma je dobrá ;)
dnes, 22:58,  Možno zdochla ;)
dnes, 22:58,  Tak to je arogancia, čo urobíš, ale vraj aj biely jedia psy. ..
dnes, 22:58,  Cenzúra v Rusku: Zakázali anonymitu na internete Ruské úrady môžu blokovať anonymné...
dnes, 22:56,  už druhý deň ninka neprišla. .. =(
dnes, 22:56,  Minule som videl v telke že ani hygienici nemajú dosah ;) V osadách si žijú vlastným...
dnes, 22:55,  Cenzura internetu v Rusku Cenzura internetu v Rusku je jedna z oblastí ruské cenzury...
dnes, 22:54,  Čo je na tom žartovné , že Rusi sa dožadujú slobody slova...
dnes, 22:54,  *21 *21 .. ako vieš, že cigane,.... že IBA cigane. .. haha. ..
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Prečo majú niektorí ľudia čisté svedomie? Pretože ho nikdy nepoužili.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(104 940 bytes in 0,218 seconds)