hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Víťazstvo nad nacizmom a súčasná Európa

príspevkov
2
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 7.5.2020 20:18 Osvietený
posledná zmena 7.5.2020 20:18
1
07.05.2020, 20:18
Je všeobecne známe, že Hitler pripravoval agresiu hneď po svojom príchode k moci v roku 1933. Začal neobmedzene zbrojiť, porušoval jedno za druhým ustanovenia mierovej konferencie vo Versailles, Nemecko vystúpilo zo Spojených národov, roku 1938 obsadilo Rakúsko, o rok nato si Hitler pripojil k svojej „Tretej ríši“ Čechy a Moravu a v septembri 1939 prepadol Poľsko, čím vyvolal druhú svetovú vojnu. To je však iba jedna, nepochybne pravdivá, časť histórie vzniku druhej svetovej vojny.

Tá druhá časť je v našej verejnosti menej známa: 23. augusta 1939 uzavrelo Nemecko so Sovietskym zväzom tzv. pakt o neútočení, ktorý obsahoval tajný dodatok rozdeľujúci medzi Nemecko a Sovietsky zväz sféry vplyvu. To znamenalo, že Sovietsky zväz sa stal spojencom Hitlera a na základe tohto spojenectva prepadol spolu s Nemeckom Poľsko. Následne Stalin prepadol Fínsko a odobral mu časť jeho územia. V roku 1940 nasledovalo obsadenie rumunských území Besarábie a severnej Bukoviny, ktoré boli pripojené k ZSSR ako Moldavská sovietska socialistická republika, a anektovanie pobaltských krajín Estónska, Lotyšska a Litvy.

Na začiatku druhej svetovej vojny boli teda dvaja agresori: Nemecko a Sovietsky zväz. Za svoju agresiu bol Sovietsky zväz vylúčený zo Spoločnosti národov.

odkaz
none
2
07.05.2020, 20:18
Agresor sa stal obeťou

Hitler využil spojeneckú zmluvu so Stalinom na to, aby ľahšie a bez väčšieho rizika obsadil Poľsko, ale následne aj ďalšie európske krajiny. Spojeneckú zmluvu, na ktorú sa Stalin spoliehal, nebral Hitler nikdy vážne. Keď sa mu bombardovaním nepodarilo pokoriť a prelomiť odpor Veľkej Británie, rozhodol sa pre útok na východe a 22. júna 1941 prepadol Sovietsky zväz. V tej chvíli sa zmenilo postavenie Sovietskeho zväzu vo vojne. Z Hitlerovho spojenca a agresora sa stal obeťou agresie.

Táto zmena nenastala v dôsledku zmeny Stalinovej politiky. Nebol to Stalin a nebol to Sovietsky zväz, ktorý sa z vlastného rozhodnutia postavil proti Nemecku. Útok nemeckej armády, ktorý sa stal v prvých týždňoch pre Moskvu úplne drvivým, donútil Sovietsky zväz brániť sa. Práve táto, prvá časť druhej svetovej vojny bola po jej skončení v médiách a v učebniciach doslova falšovaná a zamlčiavaná.

V čase prepadnutia Sovietskeho zväzu mal Hitler pod svojou kontrolou prakticky celý európsky kontinent s výnimkou Veľkej Británie. USA prejavovali sympatie Hitlerom prepadnutým krajinám a sľúbili pomoc aj Sovietskemu zväzu. V auguste 1941 podpísal americký prezident Franklin D. Roosevelt s britským premiérom Winstonom Churchillom tzv. Atlantickú chartu, ktorá zblížila obe krajiny. Ale v júni 1941 aj v nasledujúcich mesiacoch bola Veľká Británia jedinou veľmocou, ktorá bola vo vojnovom stave s Nemeckom. Churchill si nikdy nerobil ilúzie o Stalinovi. Vedel o jeho agresívnych plánoch a presvedčil sa o ich reálnom základe v prvých mesiacoch vojny. Napokon sa však predsa rozhodol podporiť Sovietsky zväz a uzavrieť s ním spojeneckú zmluvu. Toto Churchillovo rozhodnutie malo svoju tvrdú logiku. Najväčším nebezpečenstvom pre civilizovaný svet bolo nacistické Nemecko. Predovšetkým preto, že bolo ekonomicky silné a vyzbrojené. Rýchly postup nemeckých vojsk hrozil porážkou Sovietskeho zväzu. V dôsledku tejto porážky by Nemecko ovládlo obrovské nerastné bohatstvo Sovietskeho zväzu a hrozilo nebezpečenstvo, že Hitler sa naozaj stane vládcom sveta.

Po tom, čo vstúpili USA aktívne do vojny, vznikla podivná „veľká trojka“. Dvaja demokratickí politici sa stali spojencami boľševického diktátora Stalina. A len čo sa Stalin stal ich spojencom, museli USA a Veľká Británia rešpektovať jeho vojnové ciele. To znamenalo tragické vyústenie vojny pre celý rad krajín, ktoré sa dostali do područia Stalina. Bola to neúprosná a tragická logika tejto vojny.

odkaz
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 85 365 B vygenerované za : 0.100 s unikátne zobrazenia tém : 36 133 unikátne zobrazenia blogov : 537 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Ďakujem ti náš Stvoriteľ, chcem byť s Tebou večný priateľ, ty's život si nám podaroval, potom si sa kdesi schoval. Milujem Ťa milý Bože, nechcem s Tebou byť na nože. Moja vôľa snáď pom...

citát dňa :

Keď sa vám niekoho výrok zdá byť dvojzmyselný, vždy radšej chápte ten optimistickejší význam. Uľahčíte to sebe aj dotyčnému.