Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Víkendové zamyslenie - Upíry a náboženstvo.

37
reakcií
2051
prečítaní
Tému 26. augusta 2012, 07:30 založil nabzlo.

podobné témy:1.
označiť príspevok

nabzlo muž
   26. 8. 2012, 07:30 avatar
Zdroj: Dr. Vladimír Šotter, Národný Inštitút Francois Marie Voltaire
Dátum: 25.8.2012

Keď sa tak zamýšľam kladiem si otázku: Čo je účelom náboženstva? Prichodí ma rozum upír. Prečo? Vidím porovnateľnú podobnosť medzi upírom a náboženstvom. Upír vysáva krv, náboženstvo vysáva optimizmus a radosť zo života ľudí. Upír potrebuje získať čo najviac koristí a každá korisť potom nakazí ďalšieho človeka a stáva sa obeťou, ktorá zase nakazí ďalšieho, a tak dookola. Podobne je to aj s náboženstvom. Podobnosť nájdeme aj v tom, že potom, čo vám ukradnú, neskôr vracajú ako dar, čo môže vzbudzovať dojem pozitívneho. Veď aj upíry sú nesmrteľní a podľa náboženstva tiež nás čaká po pozemskom živote ten ďalší. A čo také napitie sa červeného vínka, krvi Ježišovej, nemá to podobenstvo s upírmi?

Najvplyvnejšie náboženstva (rozumej tie, ktoré najviac zamorujú ľudský rozum) sú monoteistické - kresťanstvo, islam a judaizmus. Všimnite si tú obrazotvornosť: Spomenuté náboženstvá vznikli v púštnych, resp. blízko púštnych priestranstiev. A aký následok zanecháva ich pôsobenie? Vplyvom ich pôsobenia ľudská duša sa stáva vypriahnutou púšťou. Môže napríklad taký radikálny islam v podobe terorizmu prinášať pokoj, lásku, súcit? Asi sotva. Veď vypriahnuté teroristické púštne duše islamistov sú násilné, prinášajúce krv (a zasa podobenstvo s upírmi) a žiadne dobré posolstvo. Možno symbol islamu polmesiac je predsa len romantickejší v porovnaní so symbolom kresťanského kríža - symbolom ukrižovania. Pod mesiacom je možné stráviť krásne chvíle s človekom, ktorého máme radi, kde mu môžeme vyznať lásku. Sotva si viem predstaviť ležanie v tráve pod krížom a oddávaniu sa vyznaniu lásky, keď na vás pozerá priklincovaný Ježiško.

Viem si predstaviť reakciu veriaceho s jeho otázkou: Čo mám proti náboženstvu? Nuž pokrytectvo, a také bez akejkoľvek hanby, tiež účelovo vnucovanú nevedomosť a samozrejmé arogantné sebaospravedlňovanie. Ako príklad uvediem citát Miroslava Kocúra, bývalého kňaza: „Samotný pápež ešte ako biskup vzal do pastorácie aj kňaza, o ktorom sa vedelo, že má problémy s pedofíliou. Na kom má byť zodpovednosť, ak nie na ňom? Ak kňaz povie, že cirkev by sa mala reformovať, tá ho vyhlási za bludára a volí rázne kroky. Ak zneužije deti alebo mladistvých, presunie ho do inej farnosti. Trochu priveľká disproporcia, nie? Niekedy mám pocit, že tí, čo sa k takýmto témam stavajú ležérne, majú v skutočnosti akýsi tajný druhý život plný pokrytectva. Stretol som s ľuďmi, ktorí predo mnou plakali, lebo ich zneužili kňazi a nevedeli sa s tým vyrovnať. Niektorých zneužívali priamo v seminári. Tieto veci sa dejú v takej miere, že ich určite nemožno považovať za štatistickú odchýlku. V Amerike som zažil, ako to ignorujú, hoci Vatikán musel mať informácie. Jednoznačne nepomáhali obetiam, ale zachraňovali akési dobré a posvätné meno svojej inštitúcie. Prednejšie ako osudy ľudí im bolo to, aby na nich nepadlo zlé svetlo. Tí ľudia predsa boli dokázateľne zneužití, kňazi im zničili životy."
Tak toto nepotrebuje bližšie vysvetlenie.

Čo vlastne je dobré na náboženstve? Odpoveďou nech mi je radikálny islam, pretože priamo ukážkovo predvádza akým problémom je náboženstvo. Nebyť jeho (radikálneho islamu), tak žijeme možno v ilúzií, že islam ako náboženstvo je neškodná záležitosť. Lenže ten islam nie je v tom sám. Našťastie skončili doby, keď kresťanstvo písalo históriu krvou a inkvizícia je minulosťou. I keď nie tak celkom. Pamätáme si ako americký prezident Bush mladší tvrdil, že boh mu vnukol myšlienku vojensky napadnúť Irak. Tu nemôže byť ospravedlnením ani to, že je to pozostatok jeho pomätenej mysle z alkoholických opojení. Nakoniec on to má v hlave obrátene viacero vecí, nielen čítanie príhovorov z obráteným textom. Takže moja odpoveď na úvodnú otázku v tomto odseku znie: Nič.

Kresťanom to vôbec pomalšie páli. Veď také priznanie pravdy Galileovi, že Zem sa otáča okolo Slnka im trvalo 500 rokov. Zrejme si už uvedomili, že robiť zo seba totálnych hlupákov sa nedá do nekonečna. Lenže tí kresťania sa stále nevzdávajú, chcú zanechať svoj odkaz aj pre ďalšie generácie, preto cynicky indoktrinujú mysle detí napĺňaním predsudkami a nenávisťou. Ich falošnej morálke musíme čeliť, pretože pokiaľ by sa jej nechal voľný priestor, doba križiackych výprav by sa mohla vrátiť a to by malo ťažko predstaviteľné obete pri dnešnej vyspelej technike. Totiž oni by aj vedecké objavy dokázali využiť v mene boha. Pre náboženských psychopatov by nastal raj tu na Zemi.

História jasne dokazuje, pokiaľ sa dostane k moci náboženstvo, dochádza k represiám. Bolo by naivné si myslieť, že by nedokázali ukrižovať. To je ďalšia moja odpoveď na otázku, čo mám proti náboženstvu. Hitler napísal knihu Mein Kampf a bol to taký jeho manuál, keď bol pri moci. Predstavte si bibliu jej krvavý dramatický obsah (ďalšia podobnosť s upírstvom) podľa ktorej, by sa kresťania riadili, pokiaľ by mali moc v rukách. Prepáčte zabudol som napísať, že ide o svätú bibliu. Pritom je to závažný dodatok. Veriaci často hovoria, že bibliu nemožno brať doslovne, skôr metaforicky. Lenže ani tento argument nevzbudzuje radostný úsmev. Práve z tejto hypnotickej zmesi môže niekto vyčítať akúkoľvek fantáziu a preniesť ju do reálneho života a takto ospravedlniť svoje ukrutné činy.

Pokiaľ by v dnešnej dobe niekto napísal scenár k filmu s obsahom ako je v biblii, kde tečú potoky krvi, vytrhnuté črevá, to všetko sprevádzané ďalšími krutosťami, psychopatickým besnením, ľahostajnosťou k ochrane života, tak by kandidoval na najkrvavejší film 20. a 21. storočia, kde by vstup povolený len nad 18 rokov a s úvodným upozornením, že film môže spôsobiť doživotnú traumu. Samozrejme by to bol film americký, tým sa žiadne iné krváky nevyrovnajú. Preto je v Amerike taká vysoká miera veriacich. Pokiaľ by ste hľadali vo svätej knihe filantropiu, empatiu, múdrosť, tak skôr nájdete erotické salóny vo Vatikáne.

Židia so svojim čakaním na mesiáša neprinášajú žiaden pokoj. Mohlo by sa znova priklincovávať na kríž (kríže) z dôvodu rúhania, teda pokiaľ by sa objavil. Musíme si pozorne uvedomiť, že náboženstvo je zdrojom ohromných tragédií, vnucovania pocitu viny, nenávisti (aj k sebe samému), bolesti, strachu, krutosti.

Spomínal som monoteistické náboženstvá ako zdroje zloby. Napríklad taký budhizmus je náboženstvo bez boha, teda bez okov a to vzbudzuje určitý optimizmus. Tak aspoň niečo plusové pre náboženstvo.
Súhlasí havran


38.
označiť príspevok

trin i ty muž
   26. 8. 2012, 18:23 avatar
rozdiel medzi tými, ktorí sa modlia v kostoloch a tými, ktorí sa modlia v kasínach spočíva v tom, že tí v kasínach sa modlia k Bohu oveľa úprimnejšie.


2.
označiť príspevok

havran
   26. 8. 2012, 07:54 avatar
nabzlo - prečo píšeš také dlhé vstupy? Stráca sa v nich podstata - súhlasím s tebou , avšak každá téma môže mať svoju štruktúru a nenutí to k študovaniu dlhého textu , tiež zostáva zachovaný systematika myšlienky. Sú dve možnosti : Buď máš vynikajúcu operačnú pamäť , alebo sa jednoducho utrhneš a píšeš. Dávkovaním svojho prejavu dávaš svojej myšlienke štruktúru a môžeš ju stupňovať podľa povahy diskúsie a diskutér ľahšie vniká do témy a stáva sa aktívnym prvkom - myslím to úprimne a vážim si tvoje názory.


3.
označiť príspevok

Vlado muž
   26. 8. 2012, 08:06 avatar
H: nabzlo - prečo píšeš také dlhé vstupy?

Chyba. Nie píše, ale kopíruje.

nabzlo - prečo kopíruješ také dlhé vstupy?


4.
označiť príspevok

majomajo muž
   26. 8. 2012, 08:08 avatar
To je tu stará choba, asi chýbal v škole keď trénovali obsahy.......


6.
označiť príspevok

Vlado muž
   26. 8. 2012, 08:15 avatar
S tým budhizmom je to zložitejšie než sa na prvý pohľad javí. Radža Ašoka vyhlásil budhizmus za štátne náboženstvo. To je rovnaký prístup ako u cisára Theodosiusa pre kresťanstvo.


5.
označiť príspevok

majomajo muž
   26. 8. 2012, 08:11 avatar
choroba.....


7.
označiť príspevok

starec muž
   26. 8. 2012, 08:20 avatar
Upíri nemajú radi zápach cesnaku. Ktovie,či preto zakazujú aj pitie alkoholu,fajčenie,lebo taký človek páchne a už nie je vhodná obeť. Zvláštne,že ľudia,ktorí ľahko podľahnú pokušeniam života nie sú vhodné ovečky. Zmyselnejší ľudia by sa mali dať ľahšie ovplyvniť,ale nezmyslami to asi nepôjde.


9.
označiť príspevok

majomajo muž
   26. 8. 2012, 09:05 avatar
Ktovie či ženy nie sú upírky, lebo drvivej väčšine cesnak vadí....... 


8.
označiť príspevok

majomajo muž
   26. 8. 2012, 09:05 avatar
Ibaže budhiznus je skôr filozofia ako náboženstvo. S náboženstvom má iba podobné niektoré úkony ......inak je to vlastne prosenie o to, aby ľudia dostali rozum ako ho dostal reálne žijúci Budha.......no toho Radžu chápem, lebo ak by im hrizulo také kresťanstvo, tak radšej príkaz k budhizmu....... 


10.
označiť príspevok

Vlado muž
   26. 8. 2012, 09:14 avatar
Ja by som skôr povedal, že budhizmus je nenáboženský spirituálny svetonázor. Nepovažujem budhizmus za filozofiu, pretože silne pochybujem, že veriaci praktizujúci budhizmus premýšľajú o rôznych pohľadoch na samotný budhizmus. Filozofia je uvažovanie o samotnej veci, keď ju obraciaš, nazeráš na vec rôznymi spôsobmi, polemizuješ… budhisti polemizujú so samotnými myšlienkami Budhu? Neviem.

Inak, je tu zrada slov. Pretože my máme v slovníku slovo "náboženstvo", ktoré obsahuje základ slova "boh". Tvrdiť o nejakom názore, že je náboženstvom bez boha je nezmysel. Ale ja to chápem širšie v tom zmysle, že nemáme primerané slová. Môžeme ešte hovoriť o religiozite, ale i toto slovo sa spája s cirkevníkmi. Viac-menej nám kresťania pripravili poriadnu búdu, lebo kvôli ich hegemónii v slovníku nemáme primerané slová.

Preto vravím, že budhizmus je nenáboženský spirituálny svetonázor.
Súhlasí majomajo


11.
označiť príspevok

Ranexill muž
   26. 8. 2012, 09:16 avatar
A kde je ten zaklad Boh? Ja tam vidim zenske 
Súhlasí Vlado


14.
označiť príspevok

Vlado muž
   26. 8. 2012, 09:19 avatar
Máš pravdu. Nachytal si ma! 


17.
označiť príspevok

Ranexill muž
   26. 8. 2012, 09:22 avatar
Vsimni si veriacich jak zženstile hovoria. Takze nabozenstvo je pre zenske( vid stare babky po kostoloch) a chlapcekov( figel a jeho jemnucky hlasok trebars) hehe a pre chlapov nic neostalo. Musíme sa hrat na vojakov.


21.
označiť príspevok

Vlado muž
   26. 8. 2012, 09:28 avatar
Ja to pozorujem na kňazoch. Kedysi som si myslel, že to preto, lebo sú vykastrovaní kvôli celibátu, ale po aférach s pedofilnými homosexuálnymi kňazmi si už nemyslím, že sú vykastrovaní.


23.
označiť príspevok

Ranexill muž
   26. 8. 2012, 09:30 avatar
Je to skratka pre zenske a nie chlapov, aby nepodvadzali bola na nich usita nabozenska buda.
Idem si dat inzerat ze si haldam veriacu partnerku. 
Súhlasí Vlado


12.
označiť príspevok

Ranexill muž
   26. 8. 2012, 09:16 avatar
A budhizmus ma zaklad budu takze ..


16.
označiť príspevok

Vlado muž
   26. 8. 2012, 09:20 avatar
Preto ušili na nás poriadnu búdu. 


18.
označiť príspevok

Ranexill muž
   26. 8. 2012, 09:22 avatar
Ak by si vedel, tak ta klepne. Reinkarnujes sa do budy, teda za psa 
Súhlasí Vladko


19.
označiť príspevok

Vlado muž
   26. 8. 2012, 09:26 avatar
Ech, škoda, že ti dal súhlas i vypatlaný Vladko, tak nebudem mu robiť sekundanta. Ale:

Môže byť, že nejakí ľudia sa reinkarnujú do psov. Keď pozerám na svojich psov, i mačky, myslím si, že nemajú ďaleko od ľudí. 


22.
označiť príspevok

Ranexill muž
   26. 8. 2012, 09:29 avatar
Podla mna kralovstvo nebeske maju psy. Lohnia, a lohnia a lohnia obcas brechnu a o mackach pomlcim, to uz je vrchol lenivosti
Súhlasí Vlado


25.
označiť príspevok

Vlado muž
   26. 8. 2012, 09:30 avatar
Max súhlas 


36.
označiť príspevok

Vladko muž
   26. 8. 2012, 16:06 avatar
Vlado: "Keď pozerám na svojich psov, i mačky, myslím si, že nemajú ďaleko od ľudí." Hovorí sa, že ľudia po čase sa podobajú na psov, ktorých chovajú. Vlado, tak to bude pravda, keď to hovoríš TY. Si celý tvoj pes, ešte aj vždy brecháš.


13.
označiť príspevok

Vladko muž
   26. 8. 2012, 09:18 avatar
Víkendové dostaveníčko humanistov.


15.
označiť príspevok

Vlado muž
   26. 8. 2012, 09:19 avatar
Alebo náckov, chcel si povedať. 


20.
označiť príspevok

majomajo muž
   26. 8. 2012, 09:27 avatar
V budhizme je hlúpa iba tá reinkarnácia, to je ten hlavný spojovník s inými náboženstvami, ktoré sľubujú nemožné.....


24.
označiť príspevok

majomajo muž
   26. 8. 2012, 09:30 avatar
Posmrtný život a reinkarnácie si vymysleli ľudia ktorí z rôznych dôvodov nevedeli prežiť svoj jediný život.........
Súhlasí Vlado


26.
označiť príspevok

Vlado muž
   26. 8. 2012, 09:31 avatar
Ale funguje v tom zmysle, že je chytľavý. Mnoho ľudí tejto ilúzii podľahne.


27.
označiť príspevok

majomajo muž
   26. 8. 2012, 09:33 avatar
No a čuduješ sa, kolko ľudí napr. verí nebankovým subjektom, konšpiračným teoriám a iným hlúpostiam.........


28.
označiť príspevok

Ranexill muž
   26. 8. 2012, 09:35 avatar
Aj ja verim konspiracnym teoriam, ktoré su pravdive. 


29.
označiť príspevok

Ranexill muž
   26. 8. 2012, 09:39 avatar
Ale krestania chodia poctivo pit krv Kristovu, takze ani sa velmi nemylis, ked si myslis, ze ide o upírov. Len by ma skor zaujímalo, co nato Jezis.


30.
označiť príspevok

starec muž
   26. 8. 2012, 09:44 avatar
Ranexill,ale tú premenenú krv na víno pijú len kňazi.Ľuďom dávajú len chlieb,čiže telo. Víno by ich asi vyšlo draho a mali by asi nabité kostoly,pretože na víno by rád prišiel každý chlipko.


31.
označiť príspevok

Luciferium žena
   26. 8. 2012, 10:37 avatar
kokso a fakt,pri tom piti sa vytvara prilisna dovernost a po tom piti maju aj obrovske vycitky svedomia a stavaju sa zavisli na prehnanych citoch ku kristovi co znamena,ze ten vampirizmus drzi anjelov od ludi trochu od tela,necitia sa ludia pri nich cisto a musia furt dokolecka dokola sa zastrasovat este aj Satanom..ved je to na ludi nasita buda,nevinny zartik od Jesuu v podobe chybicky od "operatora".. kto to bol naozaj do frasa,fakt neviem  


32.
označiť príspevok

Style muž
   26. 8. 2012, 10:38 avatar
Určite trpíš anémiou.


33.
označiť príspevok

Krištof
   26. 8. 2012, 13:04 avatar
1. "Upír vysáva krv, náboženstvo vysáva optimizmus a radosť zo života ľudí."

Hehe upíri podľa ateistov zrejme neexistujú. A teda nie sú to skôr niektorí "zvieratkovskí" ateisti - naturalisti darvinisti, ktorí by mohli vysávať krv? Veď netopiere skutočne sajú krv, čo sú zvieratká príbuzné ateistom, nie? :-P

A nie je to tak, že skôr ateizmus berie ľuďom optimizmus a radosť zo života? Možno ako sa to vezme. A čo zmysluplný dôstojný život a nádej na večný život v nebi?

"Ustavične sa radujte v Pánovi! Opakujem: Radujte sa!" (Flp 4, 4)


35.
označiť príspevok

nabzlo muž
   26. 8. 2012, 15:37 avatar
Krištof,neviem prečo si nehodíš mašľu a nejdeš na večný život,vi sprostý kresťanský veriaci len o ňom kecáte,vaši moslimský bratia to je iné kafe,tí sa vyhadzujú do luftu každý deň....


37.
označiť príspevok

Krištof
   26. 8. 2012, 16:16 avatar
"Krištof,neviem prečo si nehodíš mašľu a nejdeš na večný život,vi sprostý kresťanský veriaci len o ňom kecáte..."

Nabzlo, vraj nevieš. Ok, tak najprv aby si vedel, zámeno "vy" sa píše s ypsilonom a "sprostí", "kresťanskí" (prípadne "ateistickí" v nominatíve plurálu sa píše s mäkkým í (opak platí v prípade singuláru). Ale to je vedľajšie. Raz som tu už odpovedal na otázku, či si veriaci vážia tento pozemský život alebo nie. A to asi tak, že pre veriaceho môže byť tento pozemský život darom. Telo človeka je "chrám Ducha Božieho". Stará sa aj o svoje telesné zdravie a pod., niektoré výskumy ukazujú, že v priemere majú veriaci lepšie zdravie. Pre veriaceho má aj tento život zmysel. Neprišiel sem preto, aby "dobrovoľne" (samovraždou) odtiaľto odišiel. Nežije tu však na úkor istých princípov, nie za každú cenu. Preto niektorí radšej obetovali svoj život, ak to bolo nutné, len aby nemuseli zaprieť svoje presvedčenie, napr. počas prenasledovania v Rímskej ríši. Ja neviem, či by som nezdupkal, ak by sa vôbec dalo. Neveriaci to berú v čomsi inak. Ako ktorí, niektorí si život vážia, žijú radi. Niektorí páchajú samovraždy, lebo nevidia zmysel života.


34.
označiť príspevok

Ónya žena
   26. 8. 2012, 14:24 avatar
nabzlo..nie moc trefné prirovnanie, i keď náboženstbvo je obmedzujúce,..upíri majú temnú moc a tou mocou je vysať slabšieho...čiže upírmi je naša vláda a náš systém...)
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 05:08,  8. 7. 2020 už budem ráno o 8.00 h na príjme.
dnes, 05:07,  Spolieham sa na to, že sa z krízy nejako dostanem.
dnes, 05:07,  310. ak uvidím nejakú pozitívnu zmenu , prispejem ti aj na tvoju zbierku . aj ked ja tieto...
dnes, 05:03,  309. dobry plán .nech ti pomozu . *19
dnes, 05:00,  102. mentálnym zobrákom si ho nazyval lebo vytahoval tvojho mrtveho syna , ty chybné nazory ....
dnes, 04:59,  Idem si to teraz liečiť.
dnes, 04:50,  301. daj si to liečit *19
dnes, 04:49,  Pravda, občas mám chybné názory, zmenil som názor na Dzia, keď som ho lepšie spoznal. Keby...
dnes, 04:46,  98. myslíš toho mentálneho zobráka, ako si ho tu sám sám nazyvall? *19
dnes, 04:11,  Moja výzva je verejná, a kto chce, pomôže, kto nechce, nech!...
dnes, 04:10,  Ty si pomáhaj komu chceš, ja ťa o nič nežiadam.
dnes, 04:09,  Reagoval som na Osvieteného, a ty si nelogicky reagovala, prečo by si mala pomáhať. Tebe som...
dnes, 04:07,  Môj počiatočný vklad bol 0 €. Keby si neprispel, zbierka by utrpela fiasko.
dnes, 04:05,  Mňa môžeš stretnúť na Šírave asi tak o 2 mesiace. Mobily: 0948 255 355 a 0907 550 790....
dnes, 04:04,  Lenže si obyčajný troll. Tajtrlík. Pretože tým odkazom si nič nedokázal o Marcelovi....
dnes, 04:02,  Bižutéria v 17. potvrdila moje slová, že Kiska kašľal na bezdomovcov, jemu išlo o popularitu.
dnes, 03:58,  Oprava: Mám.
dnes, 03:58,  M8m prezývku po Lemmym Kilmistrovi, a ten by bol hrdý na mňa. Viem to, lebo máme rovnaký...
dnes, 03:57,  Osvietený si sám dal urážlivú prezývku, nazval sa Osvieteným, to je veľmi veľká...
dnes, 03:54,  To vysvetľuj Ondrejovi, on tára o Kiskovi, ako pomáha. ja sa zastávam bezdomovcov.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Vždy buď k ľudom slušný, keď kráčaš nahor. Mohol by si ich stretnúť pri ceste nadol.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(116 844 bytes in 0,269 seconds)