Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Viera v náhodu

1
reakcií
1988
prečítaní
Tému 16. februára 2009, 12:27 založil Rexana.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
06. 11. 2011
113
05. 08. 2012
63
 
 


1.
označiť príspevok

Rexana žena
   16. 2. 2009, 12:27 avatar
V rozpore s náboženskou predstavou predurčenia či vyššieho zámeru hrá vo vedeckom svete rozhodujúcu úlohu náhoda. To vyplýva už z teórie o biologickom vývoji druhov, ktorý by údajne nebol možný bez celej reťaze náhod. Darvinova teória evolúcie vysvetľuje vývoj života dvoma jednoduchými princípmi: nepatrnými rozdielmi v rámci jedného druhu a selekciou uprednostňujúcou formy života, ktoré sa lepšie prispôsobia svojmu okoliu a môžu sa úspešnejšie rozmnožovať. Rozdiely medzi živočíchmi vznikajú predovšetkým náhodnými, skokovými zmenami v dedičnej výbave.

Podľa toho je náhoda prostriedkom, aby sa k príležitosti dostali rôzne formy života a aby sa (metódou pokusu a omylu) určitá forma života vyvíjala, pretože len časť z týchto náhodne vytvorených indivíduí má najlepšie šance predať svoju dedičnú výbavu potomkom. Tak vďačíme vzájomnej súhre medzi genetickou náhodou a podmienkami na našej zemeguli za to, že vznikli nám bežné formy života, a nikto nevie, ako sa budú vyvíjať ďalej.

Veľa ľudí sa v súlade s touto predstavou zmierilo aj s tým, že na seba samých pozerajú ako na indivíduá, ktoré sú riadené svojimi génmi, vplyvmi životného prostredia a nespočetnými náhodami. S poukázaním na to sa ľudia radi zbavujú zodpovednosti za priebeh svojho života. Iným sa však tento prírodovedecký obraz človeka zdá príliš jednoduchý a hľadajú hlbší pohľad na život. Ak ho nenájdu v cirkvách, zameriavajú sa na rôzne ezoterické učenia.

Už pre dieťa je vedomie o možnosti rozhodovania dôležitou časťou jeho pocitov. A ak aj spoločnosť a morálne autority vyžadujú od človeka zodpovednosť, potom sa to zakladá na predpoklade o rozsiahlych možnostiach slobodného rozhodovania. Slobodná vôľa sa môže zdať obmedzená okolím, výchovou či okolnosťami, ale zodpovednosť človeka – napríklad v trestnom práve – je neoddeliteľná od jeho schopnosti rozhodovať. Na druhej strane nikto nesmie byť braný na zodpovednosť za rozhodnutia, ktoré nemohol učiniť samostatne, alebo ak bol ovplyvnený napríklad ťažkou psychickou chorobou. Ak by sme verili vo všemocné predurčenie, potom by bolo problematické brať na zodpovednosť ľudí prestupujúcich zákony, aj keď sa pre zlovoľné konanie rozhodli sami. Predpokladaná sloboda rozhodovania je teda v kolízii s ortodoxnou náukou o predurčení. Ako sa tento problém odrazil v tvrdeniach náboženských učení?

Podľa kresťanského svetonázoru je možnosť hriechu a viny zakotvená v slobodnej vôli, ktorá sa napriek vedeniu môže rozhodnúť konať proti Božím prikázaniam. V kresťanskej teológii sa však už stáročia polemizuje o tom, či môže človek dosiahnuť vykúpenie – spásu – Božie kráľovstvo len svojím rozhodnutím konať dobro. Lutherovo stanovisko, že človek si spásu nezaslúži a že sa musí spoliehať len na Božiu milosť, predpokladá, že ľudská vôľa je príliš slabá a neslobodná, než aby sama od seba dokázala premôcť hriech. Aj napriek tomu však Luther vyžadoval od veriacich čo najhlbšie skúmanie Biblie, aby sa naučili konať podľa Božej vôle.

Katolícka cirkev hovorí o slobodnej vôli, ktorá sa napriek „pádu do hriechu“ prostredníctvom Božej milosti môže „posvätiť“, čiže povzniesť k duchovnej dokonalosti. Predpokladá to taktiež ľudské úsilie Božiu vôľu vycítiť a podľa nej konať. Predsa však zotrváva pri predstave, že Boh z nejakého vyššieho dôvodu dopúšťa, či priamo zosiela na konkrétnych ľudí utrpenie – z dôvodu, ktorý nemôžeme spoznať.

Islam (možno v rozpore s tým, že Boh dopredu pozná koniec ľudského konania) tvrdí, že človek má vlastnú slobodnú vôľu, na základe ktorej môže voliť medzi správnym a nesprávnym, a je tak sám zodpovedný za svoje blaho.

V ázijských náboženstvách sa všetko opiera o vieru, že človek nežije na Zemi len raz a nie je hneď zatratený po jednom zbabranom živote, ale že prechádza cyklom s mnohými pozemskými životmi. Na tomto podklade sa ponúka objasnenie, že človek svojimi úmyslami, rozhodnutiami a svojím konaním formuje vlastný duchovný a materiálny pokrok. Tak je sám „strojcom svojho šťastia“ na zemi i na onom svete, v tomto pozemskom živote i v nasledujúcom bytí.

Nielen monoteistické náboženstvá učia, že Stvoriteľ sleduje dianie na našej Zemi a priamo zasahuje do pozemského vývoja. Najrôznejšie náboženské skupiny sú tak presvedčené o správnosti svojich ideí, že očakávajú, či snáď i vyžadujú pomoc Najvyššieho k dosiahnutiu svojich cieľov. Veľa udalostí v histórii je komentovaných tak, že boli údajne možné len s Božou pomocou. Človek však často dokazuje, že len s veľkou dávkou sebavedomia, ak nie pýchy mohol uveriť, že jeho vlastné názory celkom a bezpodmienečne súhlasia s vôľou Boha.

V stredoveku si ľudia predstavovali, že Boh neustále osobne zasahuje do svetového diania, alebo že v krátkom čase sám vyplieni zo Zeme všetko zlo, aby potom odmenil veriacich účasťou v ríši Božieho mieru. Dnes môžeme vidieť, že táto predstava bola veľmi zjednodušená.

svetgral.sk


2.
označiť príspevok

winry žena
   16. 2. 2009, 21:26 avatar
Ojooojooooj tolko nahod.......a ja jednou z nich.....I ked pre mojich rod. to skor bola vtedy nehoda 
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 14:34,  každý, kto sa hral na detektíva v tejto oblasti, povedal na začiatku, potrebujem peniaze, a...
dnes, 14:23,  Ako tak pozerám, tak hlavne na internete, sa stáva riešenie politickej situácie na Slovensku...
dnes, 14:22,  (35) Gabriel pb, to mi je ľúto, a preto je načase, aby si si opäť odpočinul pri triafaní...
dnes, 14:16,  (23) Lemmy, dúfam, že si ešte máš čím uvedomiť/precítiť, že úrovni Tvojej politickej...
dnes, 14:07,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/82515907_2669368766444311_7351185372937715712_n.p...
dnes, 14:01,  boleli ma nohy 24 hodín a keď nám povedali že prvé písmeno priezviska je * tak šlo na...
dnes, 13:54,  Jasne treba podporovať rasizmus, nacionalizmus, extremizmus.....Bude nam fajne na malom dvore s...
dnes, 13:50,  Prídu mafiáni kiskovci, trubanovci...
dnes, 13:49,  Takí ako ondrej tu budujú policajný štát.
dnes, 13:48,  77/ Ondrik existuje aj neskutocna demokracia??? To ako dostanes polovicku volebnych listkov????:))))
dnes, 13:43,  lenže to sú ľudia nevedomí, oni môžu nosiť dlhé vlasy a rozprávajú sa s tebou ako s...
dnes, 13:42,  50/ Ja chcem aby predsedom vlady bol ten uzernik!!!:)))
dnes, 13:41,  No ak mu stupaju hlasy prave preto, že normalni ludia poukazuju na jeho rasizmus a extremizmus,...
dnes, 13:39,  (32) Gabriel pb, ak budeš potrebovať pomoc, aby si sa vymanil spod ich vplyvu, potom mi vystav...
dnes, 13:36,  Tvoje rozlisenie je na urovni minusoveho IKVE*21*21*21......
dnes, 13:31,  1/ S maleho Teuska sa smiat? No toto...:)))
dnes, 13:30,  (72) Scarlet, nože sa skúmavo pozri do zrkadla a podrobne analyticky pouvažuj, akú osobu tam...
dnes, 13:27,  bol som pod silou sata*nistu, ten človek sa k nám nasťahoval v dobe keď som končil...
dnes, 13:19,  zavadzal by, lenže je peknýhttps://www.mall.sk/vesiaky/vesiak-chrom-buk-elo-100002294070
dnes, 13:18,  Pokiaľ bude na scene strašiť Smer, veľka čast mafie nebude stíhaná.....Prídu iní Kočneri
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Starajúc sa o šťastie druhých nachádzame to vlastné.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(53 079 bytes in 0,466 seconds)