Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Viera v náhodu

1
reakcií
1933
prečítaní
Tému 16. februára 2009, 12:27 založil Rexana.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
06. 11. 2011
113
05. 08. 2012
63
 
 


1.
označiť príspevok

Rexana žena
   16. 2. 2009, 12:27 avatar
V rozpore s náboženskou predstavou predurčenia či vyššieho zámeru hrá vo vedeckom svete rozhodujúcu úlohu náhoda. To vyplýva už z teórie o biologickom vývoji druhov, ktorý by údajne nebol možný bez celej reťaze náhod. Darvinova teória evolúcie vysvetľuje vývoj života dvoma jednoduchými princípmi: nepatrnými rozdielmi v rámci jedného druhu a selekciou uprednostňujúcou formy života, ktoré sa lepšie prispôsobia svojmu okoliu a môžu sa úspešnejšie rozmnožovať. Rozdiely medzi živočíchmi vznikajú predovšetkým náhodnými, skokovými zmenami v dedičnej výbave.

Podľa toho je náhoda prostriedkom, aby sa k príležitosti dostali rôzne formy života a aby sa (metódou pokusu a omylu) určitá forma života vyvíjala, pretože len časť z týchto náhodne vytvorených indivíduí má najlepšie šance predať svoju dedičnú výbavu potomkom. Tak vďačíme vzájomnej súhre medzi genetickou náhodou a podmienkami na našej zemeguli za to, že vznikli nám bežné formy života, a nikto nevie, ako sa budú vyvíjať ďalej.

Veľa ľudí sa v súlade s touto predstavou zmierilo aj s tým, že na seba samých pozerajú ako na indivíduá, ktoré sú riadené svojimi génmi, vplyvmi životného prostredia a nespočetnými náhodami. S poukázaním na to sa ľudia radi zbavujú zodpovednosti za priebeh svojho života. Iným sa však tento prírodovedecký obraz človeka zdá príliš jednoduchý a hľadajú hlbší pohľad na život. Ak ho nenájdu v cirkvách, zameriavajú sa na rôzne ezoterické učenia.

Už pre dieťa je vedomie o možnosti rozhodovania dôležitou časťou jeho pocitov. A ak aj spoločnosť a morálne autority vyžadujú od človeka zodpovednosť, potom sa to zakladá na predpoklade o rozsiahlych možnostiach slobodného rozhodovania. Slobodná vôľa sa môže zdať obmedzená okolím, výchovou či okolnosťami, ale zodpovednosť človeka – napríklad v trestnom práve – je neoddeliteľná od jeho schopnosti rozhodovať. Na druhej strane nikto nesmie byť braný na zodpovednosť za rozhodnutia, ktoré nemohol učiniť samostatne, alebo ak bol ovplyvnený napríklad ťažkou psychickou chorobou. Ak by sme verili vo všemocné predurčenie, potom by bolo problematické brať na zodpovednosť ľudí prestupujúcich zákony, aj keď sa pre zlovoľné konanie rozhodli sami. Predpokladaná sloboda rozhodovania je teda v kolízii s ortodoxnou náukou o predurčení. Ako sa tento problém odrazil v tvrdeniach náboženských učení?

Podľa kresťanského svetonázoru je možnosť hriechu a viny zakotvená v slobodnej vôli, ktorá sa napriek vedeniu môže rozhodnúť konať proti Božím prikázaniam. V kresťanskej teológii sa však už stáročia polemizuje o tom, či môže človek dosiahnuť vykúpenie – spásu – Božie kráľovstvo len svojím rozhodnutím konať dobro. Lutherovo stanovisko, že človek si spásu nezaslúži a že sa musí spoliehať len na Božiu milosť, predpokladá, že ľudská vôľa je príliš slabá a neslobodná, než aby sama od seba dokázala premôcť hriech. Aj napriek tomu však Luther vyžadoval od veriacich čo najhlbšie skúmanie Biblie, aby sa naučili konať podľa Božej vôle.

Katolícka cirkev hovorí o slobodnej vôli, ktorá sa napriek „pádu do hriechu“ prostredníctvom Božej milosti môže „posvätiť“, čiže povzniesť k duchovnej dokonalosti. Predpokladá to taktiež ľudské úsilie Božiu vôľu vycítiť a podľa nej konať. Predsa však zotrváva pri predstave, že Boh z nejakého vyššieho dôvodu dopúšťa, či priamo zosiela na konkrétnych ľudí utrpenie – z dôvodu, ktorý nemôžeme spoznať.

Islam (možno v rozpore s tým, že Boh dopredu pozná koniec ľudského konania) tvrdí, že človek má vlastnú slobodnú vôľu, na základe ktorej môže voliť medzi správnym a nesprávnym, a je tak sám zodpovedný za svoje blaho.

V ázijských náboženstvách sa všetko opiera o vieru, že človek nežije na Zemi len raz a nie je hneď zatratený po jednom zbabranom živote, ale že prechádza cyklom s mnohými pozemskými životmi. Na tomto podklade sa ponúka objasnenie, že človek svojimi úmyslami, rozhodnutiami a svojím konaním formuje vlastný duchovný a materiálny pokrok. Tak je sám „strojcom svojho šťastia“ na zemi i na onom svete, v tomto pozemskom živote i v nasledujúcom bytí.

Nielen monoteistické náboženstvá učia, že Stvoriteľ sleduje dianie na našej Zemi a priamo zasahuje do pozemského vývoja. Najrôznejšie náboženské skupiny sú tak presvedčené o správnosti svojich ideí, že očakávajú, či snáď i vyžadujú pomoc Najvyššieho k dosiahnutiu svojich cieľov. Veľa udalostí v histórii je komentovaných tak, že boli údajne možné len s Božou pomocou. Človek však často dokazuje, že len s veľkou dávkou sebavedomia, ak nie pýchy mohol uveriť, že jeho vlastné názory celkom a bezpodmienečne súhlasia s vôľou Boha.

V stredoveku si ľudia predstavovali, že Boh neustále osobne zasahuje do svetového diania, alebo že v krátkom čase sám vyplieni zo Zeme všetko zlo, aby potom odmenil veriacich účasťou v ríši Božieho mieru. Dnes môžeme vidieť, že táto predstava bola veľmi zjednodušená.

svetgral.sk


2.
označiť príspevok

winry žena
   16. 2. 2009, 21:26 avatar
Ojooojooooj tolko nahod.......a ja jednou z nich.....I ked pre mojich rod. to skor bola vtedy nehoda 
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 03:11,  Opoziční poslanci žerú nervy poslancom koaličným... ale všetci spolu žerú nervy...
dnes, 03:05,  A kto ste to vy ze sa povazujete za nadludi ? Zásada ponovembrových vlád: - Čo môžeme...
dnes, 02:49,  Ako sa začína privatizačná rozprávka? - Kde bolo, tam nebude...
dnes, 02:46,  Hovorí sa, že obdobie transformácie socializmu na kapitalizmus je dobou rozkvetu. - Akého...
dnes, 01:52,  To je nepopieratelny fakt ze pokial vam od malicka vstepuju ze boh je pomstychtivy egoisticky...
dnes, 01:50,  Strašné! YouLove tu dá reč o nejakej štúdie, ktorú neviem prečo Kasafran podporil, keď...
dnes, 01:47,  Lupič prepadne ministerského predsedu a zreve: - Daj mi všetky svoje peniaze! - No dovoľte!...
dnes, 01:25,  ano oligarchom ruským je lepšie takto...oni si kupia na západe čo potrebujú...
dnes, 01:02,  Ano, vyzera to tak, ze pre Rusko je lepšie byť nezávislé od Západu.
dnes, 00:39,  19. Oki *39
dnes, 00:32,  14 teraz neodpoviem, som velmi ospalá, vrátim sa k tomu.
dnes, 00:31,  16. ale zase pravy veriaci , by na tvoju tému zareagoval bez problémov *19 proste tam vidíš,...
dnes, 00:30,  15 vies ze existujú aj **rva chlapi? raz ta jedna dostane a srandy ta prejdu, nikdy...
dnes, 00:25,  68. ja len ako , ale ty si kanálovy odpad *39*39*39
dnes, 00:25,  13 no veru *39 vseobecne sú ludia, co nosia iba nálepku krestan, aby sa vedelo rozlisovat...
dnes, 00:24,  ahoj kurvicko
dnes, 00:23,  7. počkaj, počkaj youlovka čo vieš o isláme ? okrem fanatikov čo ti prezentujú v mediach ....
dnes, 00:19,  Zato ty vyzeráš vždy rovnako, ako odpad z kanála. *21
dnes, 00:18,  9. youlove, tu máš presne vzorku kvázi veriaceho človeka *39 alebo resnejšie uchyla čo si...
dnes, 00:17,  164- Tull - nemusel si. Ja s tým nič neurobím. Ja som mal väčšie "šťastie"....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Staroba je smutná, ale je to zatiaľ jediná známa možnosť, ako sa dožiť vysokého veku.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(53 583 bytes in 0,588 seconds)