Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Viera v Boha je na smiech...

5
reakcií
1635
prečítaní
Tému 8. februára 2012, 07:57 založil fajer.

podobné témy:1.
označiť príspevok

fajer
   8. 2. 2012, 07:57 avatar
Skutoční ateisti nehľadajú ústupky, ale sú ochotní dávať svoje názory najavo otvorene a bez farizejskej diplomacie. Bolo tomu tak vždy, čo možno doložiť dielami Hobbesa, Huma, de La Mettrieho, Helvetia, Holbacha, Feuerbacha, Marxa, Freuda alebo Russella. Všetci písali o náboženských otázkach nekompromisne, angažovane a bez servítky na ústach, úplne rovnako ako ich dnešný pokračovatelia Dawkins, Hitchens, Harris alebo Pinker.

Inak ako s nevyberaným humorom sa totiž o viere a jej tajomstvách písať nedá. Napríklad Katechizmus katolíckej cirkvi je podľa mňa jedna z najvtipnejších a najabsurdnejších knižiek vôbec, ak čitateľ dokáže zabudnúť na kašírovanú vážnosť, ktorú mu predstavitelia cirkvi prisudzujú.

Krásnym príkladom ateistického výsmechu sú spisy mechanického materialistu Paula Holbacha, ktorý žil v rokoch 1723 až 1789. Práve kvôli Holbachovmu nasadeniu som sa rozhodol, že ďalším zväzkom knihovničky ateistických textov bude jeho Vreckové bohoslovie čiže Stručný slovník kresťanského náboženstva (Praha: SNPL, 1957, preklad Ján Ježek). Kniha nie je dlhá a navyše takmer štvrtinu tvorí rozsiahly doslov Ivana Svitáka. Pri čítaní som mal pocit, že je Holbach náš súčasník. Vec sa má ale tak, že za posledných dvesto rokov sa na samotnom kresťanstve nezmenilo vôbec nič - stále je to tá rovnaká fraška, v ktorej figurujú frustrovaní panici v ženských šatách, slúžiaci pompézne liturgii na oslavu chudoby spasiteľa a pestujúce holé klamstvo v prospech vyššieho princípu. Stačí otvoriť knihu na akejkoľvek strane a nechať sa unášať prúdom Holbachovho ostrovtipu:

Katechizmus. Zbierka zbožných, zrozumiteľných a potrebných ponaučení, ktoré kňazi starostlivo naočkovávajú malým kresťankom, aby si skoro navykli tárať po celý život. (s. 63)

Kresťan. To je dobrák, ovečka Pána, ktorý v prostote svojho srdca sa presviedča, že pevne verí v neuveriteľné veci, o ktorých jeho duchovno mu hovorí, že má v nich veriť, zvlášť, keď nikdy o nich ani nesníval, preto je presvedčený, že verí, že traja sú iba jeden, že Boh sa stal človekom, bol ukrižovaný a vstal z mŕtvych, že kňazi nemôžu nikdy klamať a že tí, ktorí kňazom neveria, budú bez milosti zatratení. (s. 69)

Zmysel mystický. To je zmysel, ktorému nikto nijako nerozumie a ktorý vysvetľovanú vec robí ešte temnejšiu ako predtým. Vždy, keď teológ nájde vo svojom božom slove niečo protichodného zdravému rozumu, musí tam hľadať mystický zmysel. Viera vám prikazuje, aby ste prišli na to, že má pravdu, hoci ani on, ani vy neviete, ani čo znamená vec, ktorú už vysvetľujete, ani čo značí vysvetlenie, ktoré o nej podáva. (s. 117)

Teológia. Dôkladná, nadprirodzená a božská veda, ktorá nás učí uvažovať o všetkom, čomu absolútne nerozumieme a kalí naše pojmy veciam, ktorým rozumieme: z toho je vidno, že je to veda najvznešenejšia a najužitočnejšia. Všetky ostatné sa obmedzujú na veci známe, a preto hodné opovrhnutia. (s. 127)

Viera. To je svätá dôvera v kňaza, ktorá nám dáva veriť všetkému, čo hovoria, aj keď tu nie je ničomu rozumieť. Je prvá z kresťanských cností a je teologická, t.j. užitočná teológom; bez nej nie je náboženstvo, a teda ani spása. Pôsobí, že sa ľudia ponárajú do svätej otupenosti, sprevádzanej zbožnou tvrdošijnosťou a sledovanej hlbokým opovrhnutím k laickému rozumu. (s. 138)

Brilantné sú aj Holbachove poznámky k filozofii, ktoré by si mali vziať k srdcu priaznivci dualizmu a iných žartovných príbehov:

Duch. Každý vie, čo to je duch: to, čo nie je hmota. Vždy, keď nebudete vedieť, ako tá či ona príčina pôsobí, stačí povedať, že tou príčinou je duch a budete mať všetko veľmi dokonale osvetlené. (s. 46)

Metafyzika. Veľmi dôležitá a veľmi vznešená veda. Pomôže každému poznať až do hĺbky krásne veci, o ktorých mu jeho zmysly nedávajú poňatia. Všetci kresťania sú hlbokí metafyzici; niet táraja, ktorý by nezvratne nevedel, čo to je číry duch, nehmotná duša, anjel a čo si má myslieť o milosti, ktorá je sama sebou účinná. (s. 77)
Súhlasí ruwolf, Osvietený


2.
označiť príspevok

blueevil
   8. 2. 2012, 14:43 avatar
Andrej chod sa vyspat z tej opice  


3.
označiť príspevok

sta2rky muž
   9. 2. 2012, 10:51 avatar
Náboženská viera je vážna a nebezpečná vec, hovoria o tom ľudské dejiny. Na tomto nehoráznom klamstve sa dobre priživuje veľmi inteligentný klérus.
Súhlasí Osvietený


4.
označiť príspevok

blueevil
   9. 2. 2012, 12:25 avatar
áno, ale to nieje problem samotneho krestanstva, ale ľudí, ktorí to zneuživajú. samotne krestanstvo je vlastne vychovou a to bez nej by tu nastal rozpad spoločenstva oveľa rychlejšie


5.
označiť príspevok

fajer
   9. 2. 2012, 13:18 avatar
aký rozpad spoločnosti,chvála bohu ,že som ateista...
Súhlasí Osvietený


6.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 8. 2013, 14:06

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Posielam Ti zoznam všetkého, čo by som si na Vianoce želal: Teba!
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(56 079 bytes in 0,177 seconds)