Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Viac-nocí...Vianoce..

51
reakcií
809
prečítaní
Tému 24. decembra 2016, 10:18 založil fajer.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
07. 12. 2013
104
01. 07. 2011
7
10. 04. 2011
19
 
 


1.
označiť príspevok

fajer
   24. 12. 2016, 10:18 avatar
PODSTATOU VIANOC JE SLÁVNOSŤ SLNOVRATU
23.12.11

Zimný Slnovrat je čas, keď sa začnú dni opäť predlžovať a noci skracovať. Staroslovanskí vedomci tento čas pozorne strážili. Často bol určený tieňom Slnka vrcholom kopca vrhnutým na presne vztýčený kamenný obelisk. Na Morave bola dokázaná slnovratová poloha niektorých staroslovanských chrámov stojacich na pôvodných posvätných miestach. Podľa slovanského duchovna sa na Slnovrat znovuzrodí slnečné božstvo - slnečný syn Svaroga - boha nebeského ohňa. Ten môže byť označovaný ako Svarožič, Dažbog, alebo iným zástupným menom pre vlastné - obrodené Slnko. Sviatok bol dôležitý z hľadiska duchovného, prírodného, spoločenského i hospodárskeho.

Sviatky zimného slnovratu mali 4 hlavné obrady:

SLNOVRAT

Obrad samotného vítania Slnovratu, ktorého súčasťou je pálenie kmeňa (badniaku). Zo slovenského národopisu aj literatúry vieme, že tomuto obradu predchádzala noc pred Kračúňom (najkratším dňom v roku), ktorú predkovia "merali" - teda v túto noc nespali, stretávali sa, uskutočňovali duchovné úkony. Od Slovenov prijali označenie slnovratového zlomu za názov Vianoc aj Maďari - Vianoce označujú ako Karácsony (Karáčoň) a Rumuni (Kracůn), ktorí vstrebali mnoho slovanských území, v Sedmohradsku, Vlachoch a inde. Obrad pálenia kmeňa po cirkevných zákazoch postupne zanikal.

OSEŇ

Druhým veľkým slnovratovým obradom bol Oseň. Názov súvisí so slovom "osievať" (obradne zrno). Obradným veršovaním, ktoré pretrvalo dodnes, bol sprevádzaný plodonosný obradný úkon, ktorý bol ešte donedávna pri každej vianočnej (slnovratovej) návšteve nutný. Dnes to pretrváva zväčša len v úpadkovej podobe - stručne a bez veršov. . Poznáme tie veršované priania, ktorými sa má privolať... na poli úrod, pri dome príplod...alebo ...vinšujeme vám na Vianoce, aby ste mali 4 ovce, 4 barany, to je kŕdel neslýchaný... - v tejto veršovanke vidíme slnovratovú čarovnú štvorku, ktorá sa kedysi písala ako + a bol to vlastne znak slnka - jeho 4 strán). Obradné rozosievanie zrna malo priniesť v podobe hospodárskeho čara (vedecky povedané - hospodárska mágia) naladenie domu a rodiny, či rodov na dobrú úrodu rastlinnú i na dobré rozmnoženie statku, ale i na pokračovanie ľudských rodov (...a do roka proroka...čím sa privolávalo narodenie dieťaťa). Pozostatkom tohto pôvodného obradu Oseňa sú dodnes jestvujúce priania (vinše) s prastarými veršovankami, ktoré boli základom obradovej reči. Samotné dávanie darčekov má taktiež pôvodné korene - obradné rozosievanie zrna, pečenie kolového koláča (teda nie kockáča, ale koláča v tvare Slnka), tieto obetné dary našli novodobé miesto v podobe darov pod stromčekom, ktorý tiež nie je kresťanským prvkom, o tom potom. Tak, ako je doložený žrecký dožinkový obrad u polabských Slovanov (dnes už vyhladených), práve tak je doložený slnovratovo-vianočný obrad, keď gazdiná na štedrý večer sa opýtala spoza misy koláčov ostatných členov rodiny, či ju vidia. Keď oni odpovedali, že áno, tak gazdiná vyriekla: Nech je o rok na stole toľko koláčov, aby ma spoza nich nebolo vidieť!. V starej dobe je doložený tento vedomecký obrad s kruhovým koláčom.

HRA - KOLEDA

Tretím Obradom bola obradná obchôdzka ducha predkov (Starého) so štyrmi strážcami slnečných strán a so znázornením slnečného dieťaťa - znovuzrodeného Slnka (takzvaná betlehemská hviezda mala pôvodne tvar svargy (svastiky). Táto obchôdzka sa v cirkevných zápisoch označuje rímskym názvom ako "koleda", týmto názvom sa slnovratová hra neskôr označuje aj v ľudovej reči. A cirkev, v tej dobe ešte žiadne "Vianoce" nejestvujú, tento obrad koledy zakazuje. Totalitný Metodov zákon známy ako "Ustanovenia svätých otcov" (2. pol. 9.storočia, Veľká Morava) zakazuje násilne pokrsteným Slovenom koledu, vtedy chápanú ako novoročnú, slovami: "Ak niekto chodí v prvý deň januára na koledu, ako to prv robili pohania, nech sa kajá 3 roky o chlebe a vode" (*1). Paradentóza, či podvýživa však nie je jediným donucovacím prostriedkom novozavedeného totalitného náboženstva. V "Súdnom zákonníku ľuďom" stanovuje Metod zákonodarca za pôvodné duchovno predanie občiny (mnohí historici sa domnievajú, že tento výraz značí predanie do otroctva) a zhabanie majetku celej občiny v prospech cirkvi: Každá dedina, v ktorej sa konajú obety pohanské, nech je odovzdaná božiemu chrámu so všetkým majetkom, ktorý patrí pánom v tejto dedine)(*2). Slovanské obete spravidla znamenali položenie zrna, či kaše ku stromu, na kameň, či do studničky. Horehronský vianočný ozdravný zvyk sa napája práve na tento obrad obetiny studničke. Do nádoby s vodou sa vhodia (obetné) mince a potom sa v tejto vode rodina umyje. Mince na dne fontán sú práve podvedomým zvykom napájajúci sa na obrad obetiny studničke. Obetiny predkovia už mohli konať len v chráme (kostole), kde sa obeta nazýva oferou. Obetiny nezostávajú vo zvončeku ani ich nevyzobajú pod stromom vtáky (čo znamenalo prijatie obete), ale ich berie ľudská ruka. Slnečné dieťa je vymenené za postavu Ježiška a takto je koleda nakoniec povolená.

PLES
Štvrtým obradom Zimného Slnovratu je ples, teda veselica, oslava, hody. Názov súvisí so slovom "plesať". Pozostatkom tohto obradu sú dnešné novoročné plesy. V starej dobe bol ples spojený s hodovaním a hlavne s hudbou, hrou, so spevmi, tancami. Iný názov pre ples sú hry - staroslovansky "igry", z toho pochádza slovo "igric" (pôvodne obradník, neskôr ľudový herec). Obľúbenými hudobnými nástrojmi boli bubny, rôzne píšťaly, ozembuchy a v starých záznamoch je časté tlieskanie rúk. Tanečníci používali obradné masky, ktoré mali svoj význam. Samozrejme, dobový kresťanský mních v tom krásno nevidel veru: "prázdne stíny volajíce a škrabošky majíce na tvářích, tyto všechny ohavnosti a jiné bezbožné vynálezy vyplenil ten dobrý kníže...(*3) spomína samozrejme zaujato český mních zásahy kniežaťa Břetislava proti pôvodnému duchovnu v Čechách koncom 11. storočia. Dnešné plesy sú vlastne úpadkovým pozostatkom týchto staroslovanských plesov. Na dnešných plesoch však už masky buď chýbajú, alebo sú nerozoznateľné od bežných večerných ústrojov, prípadne - ak sa nejaké masky vyskytujú, nemajú už obradný význam, ples sa mení z ľudovej obradnej hry - zábavy, na panskú kratochvíľu. V 20. storočí sa vracia do dedinského prostredia, avšak už v podobe neobradnej, či nevedomej, ako jednoduchá ľudová veselica


2.
označiť príspevok

fajer
   24. 12. 2016, 10:41 avatar


3.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 12. 2016, 10:42 avatar
No a čo keď Vianoce sú slávnosťou slnovratu? Či to nie je práve presne to, čo je možné symbolizovať narodením Ježiša v maštali? - v najbiednejších podmienkach (v najdlhšej noci a najkratšom dni) nastáva obrat, rodí sa smerovanie k duchovnému svetlu a duchovnému teplu (slnko začína získavať opäť viac a viac dňa voči noci.)

Takéto články sú presne toho druhu, že dnes vedecká práca o DNA alebo o štruktúre atómového jadra je napísaná tými istými 24 písmenami, ako preklady biblie z raného stredoveku.
Znamená azda to, že sa použili tie isté písmená, že vedecké práce sú len prerobením biblických prekladov? :-)

Si niekto vezme pár vonkajších znakov, neschopný preniknúť k duchovnej podstate a už mu je všetko jasné.
Ľudová veselica    


4.
označiť príspevok

fajer
   24. 12. 2016, 10:44 avatar
Jalen neviem, prečo ľudia upratujú pred vianocami, ved Ježiš sa narodil v chlieve...


5.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 12. 2016, 10:48 avatar
To už sú také predsudky, nevedia sa zbaviť strachu zo špiny. Inak super vystrašení z bacilov a baktérií sú vraj špeciálne američania :-)


6.
označiť príspevok

djjaro muž
   24. 12. 2016, 11:54 avatar
ON aspon v chlieve podla teba, ale TY si sa este ani nenarodil ,,,,


7.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   24. 12. 2016, 11:56 avatar
Už sa narodil, ale žije tak, ako keby ani nebol...............


8.
označiť príspevok

djjaro muž
   24. 12. 2016, 11:58 avatar
A kto?


9.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   24. 12. 2016, 11:59 avatar
Frajer fajer. 


10.
označiť príspevok

djjaro muž
   24. 12. 2016, 12:01 avatar
Chce nieco uverit ale boji sa ,,, ma strach alebo veri a nechce verit potom ma pochybnosti ,,,


11.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   24. 12. 2016, 12:02 avatar
Ale chuja, je to zarytý komouš ako jeho rodičia ho tlačili, aby bol ateista, lebo za komančov bolo výhodou byť ateista a ešte zarytý ritíííííííííííííí   


12.
označiť príspevok

djjaro muž
   24. 12. 2016, 12:05 avatar
Preskočme trošku'''' inak ako sa maš ? Si stastny?


13.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   24. 12. 2016, 12:08 avatar
Šťastný a bohatý a ty ?


27.
označiť príspevok

Lemmy muž
   24. 12. 2016, 15:10 avatar
Lebo nechcú Ježiškovi pripomínať, že sa narodil v chlieve.


16.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 12. 2016, 12:13 avatar
3,.....praví kresťania uctievajú Boha "duchom a pravdou". A vianoce nie sú o pravde a o duchu. Kto dnes pozoruje ten šialený zhon pri nakupovaní, tak musí vedieť o čo tu ide? O konzum a nič iné. Kristus je úplne v pozadí!
Za druhé,ak by Kristus chcel aby sme oslavovali vianoce,tak by to bolo v Písme a aj dátum jeho narodenia. Ale židia neoslavovali narodeniny a Kristus bol žid.
Za tretie,....sotva má Kristus radosť,keď vidí,že ho "oslavujeme" na najväčší pohanský sviatok! Kristus prikázal oslavovať/pripomínať si/ iba jeden sviatok-pamiatku jeho obetnej smrti!
A ako som už písal,jeden umelec v TV novinách pri vstupe na svoju vernisáž mal pútač s nápisom: "Vianoce a reklama sú organizovaným zločinom". A každý asi vie prečo? Pretože podporujú ku konzumnému správaniu. Teda,reč o "duchovnej podstate", je holý nezmysel! A ak to spojím s búchaním svetlíc,delobuchov,atď,...tak mi to pripadá ešte nezmyselnejšie hovoriť o "duchovnej podstate". Ale chápem,.....alibizmus a ospravedlňovanie nebiblického správania je vlastné mnohým ľudom!


52.
označiť príspevok

TvojOponent19
   25. 12. 2016, 15:15 avatar
16 Ty si kráčajúca učebnica zavádzania  


14.
označiť príspevok

djjaro muž
   24. 12. 2016, 12:09 avatar
Tiez ,,, som podobne na tom ''''


15.
označiť príspevok

djjaro muž
   24. 12. 2016, 12:10 avatar
A m?š vela bohatstva ?


17.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   24. 12. 2016, 12:17 avatar
Hej, ale čo je to vlastne bohatstvo ?


18.
označiť príspevok

djjaro muž
   24. 12. 2016, 12:21 avatar
Dobre prerobena tema tak to ma byt,,,, a co je vlastne chudoba ? Inak Milan klobuk dole si expert na zmeneie temy ,,,,
Súhlasí -era-


19.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 12. 2016, 12:22 avatar
Ako niekto vníma pravdu o vianociach?
Matúš 2:9-11 uvádza....:"Keď vypočuli kráľa, išli svojou cestou; a hľa, hviezda, ktorú videli, keď [boli] na východe, išla pred nimi, až sa zastavila nad [miestom], kde bolo dieťatko. 10 Vidiac hviezdu, veľmi sa zaradovali. 11 A keď prišli do domu, videli dieťatko s Máriou, jeho matkou, a padnúc vzdali mu poctu. Otvorili aj svoje poklady a obdarovali ho darmi, zlatom, kadidlom a myrhou."
Tu si treba všimnúť,že mágovia/nie králi/ našli rodinu/Máriu,Jozefa,Ježiša/ v "dome" a nie v maštali! Z kontextu správy je logické usúdiť,že iba asi v prvý deň,keď Jozef nemohol narýchlo nájsť ubytovanie bola rodina v maštali a tam sa narodil aj Ježiš. Ale určite v ďalšie dni sa presunuli do domu niektorého zo svojich príbuzných.


20.
označiť príspevok

djjaro muž
   24. 12. 2016, 12:31 avatar
JA neriešim to , čo už je vyriešen? ,,,,,


21.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 12. 2016, 12:32 avatar
Shagara, to bol "Matúšov" Ježiš. Ten má aj úplne iný rodokmeň, než "Lukášov"   
Súhlasí djjaro


22.
označiť príspevok

djjaro muž
   24. 12. 2016, 12:34 avatar
Musis najst duchovny rodokmen ,,,,,,,,


26.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 12. 2016, 15:09 avatar
22,...a to je aký? Neviem o čom točíš?  Sorry......


24.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 12. 2016, 15:08 avatar
21,....ja nerozumieť reči tvojho kmeňa,....o akom rodokmeni to hovoríš? A koľko je potom biblických Ježišov?
O čo iné hovorí Lukáš?


25.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 12. 2016, 15:09 avatar
Si nečítal?


28.
označiť príspevok

djjaro muž
   24. 12. 2016, 15:11 avatar
O duchovnom rodokmeni ,,,,, hovoriiiiim,,,, co je s tela je telo co je z ducha je duch nieje duch co je telo,,, a nieje telo co je duch '''''' ale asi mi nerozumies citas pismo a nechapes?


23.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 12. 2016, 15:05 avatar
Puritáni a vianoce........v Anglicku vydal Cromwellov parlament v roku 1647 nariadenie, že Vianoce budú dňom pokánia, a neskôr ich v roku 1652 úplne zakázal. Medzi rokmi 1644 a 1656 sa parlament každý rok náročky schádzal 25. decembra. Podľa historičky Penne L. Restadovej „duchovní, ktorí kázali o Kristovom narodení, riskovali, že ich uväznia. Správcovia farností, ktorí vyzdobili kostoly, mohli dostať pokutu. Podľa zákona boli obchody na Vianoce otvorené ako v hociktorý bežný pracovný deň.“ Prečo boli zavedené také prísne opatrenia? Puritánski reformátori zastávali názor, že cirkev by nemala vytvárať tradície, o ktorých Písma nehovoria. Aktívne kázali a rozširovali literatúru, ktorá odsudzovala vianočné sviatky.
Aj kalvíni,kvakeri,kongregacionalistická a baptistická cirkev mali istý čas zakázané sláviť vianoce.
..........................................
Ešte jeden dôležitý fakt.......Pravda o Vianociach v súvislosti s hviezdou!
Rozhodne to teda nebola obyčajná hviezda,čo viedla astrológov do Jeruzalema! Otázka znie: ......Prečo by Boh, ktorý predtým použil anjelov, aby o Ježišovom narodení informovali pokorných pastierov, teraz použil hviezdu, aby viedla pohanských astrológov, a to najskôr k Ježišovmu nepriateľovi a potom k dieťaťu? Jediný rozumný záver je, že „hviezda“ bola nástrojom Satana, ktorý dokáže spôsobovať takéto zlovestné znamenia. (2. Tesaloničanom 2:9, 10) Je irónia, že takzvaná betlehemská hviezda sa zvyčajne umiestňuje na vrcholec vianočného stromčeka. Je to morbídne a nebiblické!
Ak si spomenieme,že kvôli tomu,že hviezda viedla astrológov do Jeruzalema a k Herodesovi, zomrelo veľa malých ,nevinných dietok ,.....tak vieme naozaj pochopiť morbídnosť vyvažovania Betlehemskej/Jeruzalemskej,satanskej/ hviezdy!
Ak tvrdíme ,že za tým bol Boh,to ako keby sme mu pripisovali dané obete neviniatok!


29.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 12. 2016, 15:15 avatar
Shagara, naozaj sa mi veľmi páči tvoja sebaistota v súvislosti so slovným spojením "jediný rozumný záver". Ale neviem, či z toho možno vyvodzovať, že celé Matúšovo evanjelium nie je satanom inšpirované (?)


31.
označiť príspevok

Lemmy muž
   24. 12. 2016, 15:17 avatar
E: že celé Matúšovo evanjelium nie je satanom inšpirované (?)

Nie je inšpirované satanom, pretože je inšpirované špekulantmi, ktorí mali veľký záujem presadiť novú náboženskú sektu.


32.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 12. 2016, 15:24 avatar
Kedysi dávno mi jeden kybernetik povedal že nestabilné systémy neexistujú, pretože nestabilné systémy sa rozpadli.

Keďže kresťanstvo existuje už 2000 rokov, znamená to, že je stabilné. To jest, je založené na stabilnej podstate. Myslíš, že špekulácia, bludy a klamstvá sú stabilná podstata?


30.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 12. 2016, 15:17 avatar
29,...teda ,Boh Biblie je v skutočnosti satan? Preboha Era, čo ešte vytiahneš? Budeš klamstvo obhajovať ešte väčším klamstvom?


33.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 12. 2016, 15:30 avatar
No, nejako som nepochopil, že hovoríš, že hviezda, ktorá viedla mágov k Ježišovi do Betlehema, bola nástrojom Satana... A Matúš píše:

prišli do Jeruzalema mudrci od východu a pýtali sa: „Kde je ten novonarodený židovský kráľ? Videli sme JEHO hviezdu na východe a prišli sme sa mu pokloniť.“
.........
A hľa, hviezda, ktorú videli na východe, išla pred nimi, až sa zastavila nad miestom, kde bolo dieťa. 10 Ako zbadali hviezdu, nesmierne sa zaradovali. 11 Vošli do domu a uvideli dieťa s Máriou, jeho matkou, padli na zem a klaňali sa mu.

Takže to bola hviezda dieťaťa a ty si ju nazval nástrojom Satana.... tak neviem, čo som si mal iné myslieť :-))


34.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 12. 2016, 16:48 avatar
Inak...

Chcem všetkým opozočníkom kresťanských Vianoc zo srdca poďakovať a popriať vám pokojné a radostné voľné dni vianočné až novoročné.

V poslednej dobe som mal a mám skutočný problém uchopiť tieto sviatky tak, ako by som si chcel predstavovať, že si zaslúžia.
Ale zaujímavou skutočnosťou je, že v tomto myšlienkovom formulovaní mojich príspevkov, ktoré som staval dnes voči vašim, vo mne žilo a ešte stále žije čosi, čo je plné toho, čo som hľadal a vlastne ešte stále hľadám. Takže to, že som sa vnútorne myšlienkovo vysporiadaval a vysporiadavam s protinázormi, mi umožňuje aspoň čiastočne, ale predsa len reálne, prežiť ten obsah Vianoc, ktorý mi chýbal.

ĎAKUJEM !

Šťastné a veselé!


35.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 12. 2016, 17:36 avatar
34,....ďakujem za seba ,......a želám pekné a pokojné dni a to,aby si štúdiom Písma získal "plnú istotu poznania Pravdy". 


36.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 12. 2016, 18:02 avatar
35. ok, budem študovať Písmo vlastnej duše :-)


37.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 12. 2016, 18:26 avatar
36,....Písmo zjavené Bohom!
Predovšetkým sa........ ‚neopierajte o svoje vlastné porozumenie‘, nabáda Biblia, ale ‚dôverujte Jehovovi celým svojím srdcom‘. (Príslovia 3:5)
A Biblia hovorí aj to, že........ „srdce je zradnejšie ako čokoľvek iné a je na zúfanie“. (Jeremiáš 17:9)
Teda,....neopieral by som sa o svoje srdce,ak si to tak myslel! Ak nie ,tak želám úspech! 


38.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 12. 2016, 18:52 avatar
Ja som Písmo zjavené Bohom :-))


39.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 12. 2016, 21:09 avatar
38,....OK,....dúfam že ti toto konštatovanie pomôže na ceste k večnému životu! 


40.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 12. 2016, 21:15 avatar
Moje konštatovanie nič neznamená. Jedine moje činy ma môžu niekam doviesť.


41.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 12. 2016, 21:27 avatar
40,........ale znamená! Písmo hovorí ....:"že z každého slova ktoré vypovieme ,budeme braní na zodpovednosť"!
A iný text z Príslovia dodáva,..."preto by malo byť tvojich slov málo",....hlavne ak nemáš presne poznanie Písiem!


42.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 12. 2016, 21:54 avatar
41. Rád budem braný na zodpovednosť. Čo sa počtu slov týka, urobil si porovnanie, koľko si tu toho popísal ty a koľko ja? :-)


43.
označiť príspevok

Shagara muž
   24. 12. 2016, 22:05 avatar
42,....áno,ale ja vážim svoje slová, a vypoviem iba to/napíšem/ čo je v súlade s Písmom. Určite by som nikdy netvrdil,že "ja som Písmo",...a podobne. Daný text poukazuje na dôsledky našich slov, a preto by ten ,kto nemá biblické poznanie , mal radšej "byť ticho,ako sa vyjadrovať k veciam ktorým nerozumie"! To myslím všeobecne ,teda platí to na všetkých,aj na mňa!


44.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   24. 12. 2016, 22:16 avatar
Dnes si sa nejak rozpísal.Bol si na skoleni cez tyzden v KE alebo priekopnická?


45.
označiť príspevok

-era- muž
   24. 12. 2016, 23:13 avatar
43. Na počiatku bolo Slovo a všetko povstalo z neho a nič z toho, čo povstalo nepovstalo bez neho. "Ja som" povstalo z prvotného Slova. V podstate v najhlbších hĺbkach sme každý z nás Písmom, povstalým z prvotného Slova. Hĺbky našich bytostí sú pravým Písmom, Písmom, ktoré neusporiadavali cirkevné zhromaždenia a koncily, ale je živým ešte činmi nášho stvoriteľa.


46.
označiť príspevok

Lemmy muž
   24. 12. 2016, 23:25 avatar
Na počiatku vraj bolo slovo. Škoda len, že mu nepredchádzala myšlienka. (Je to starší citát, ale stále súčasný.)


47.
označiť príspevok

-era- muž
   25. 12. 2016, 00:01 avatar
Jo, dnešní mysliaci tvorovia ľudského rodu by určite svet zariadili múdrejšie  


51.
označiť príspevok

TvojOponent19
   25. 12. 2016, 13:58 avatar
47 Ktovie akoby chutil vianočný kapor, ak by ho mohol upiecť sám pečený kapor?  


48.
označiť príspevok

TvojOponent19
   25. 12. 2016, 03:20 avatar
Vianoce neboli prekryté, ale naplnené novým významom. To nové zadefinovanie Vianoce tak z nich urobilo zmysluplný sviatok. Etymologicky nevzdelaní ateisti tvrdia, že po krátkom dni - Kračúni - prichádza obdobie "viac noci" - Vianoce. Ide o znásilnenie etymológie do vopred preddefinovaného ideologického cieľa. Slovo Vianoce však pochádza z slovného spojenia Svätá noc. Fonetickým prebratím toho výrazu z nemčiny do slovanských jazykov tak vznikol novotvar Vianoce..


49.
označiť príspevok

fajer
   25. 12. 2016, 08:26 avatar
Ty ale kecáš...


50.
označiť príspevok

TvojOponent19
   25. 12. 2016, 13:55 avatar
49 Teší ma, že v nemom úžase sedíš na riti a bezmocne hýbeš perami
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 13:00,  Aj keď použil české slovo klábosiť, čiže tárať.
dnes, 12:59,  Výber z príhovoru predsedu strany SMER – sociálna demokracia Roberta Fica na Programovej...
dnes, 12:24,  223/ Az ta na toaletach zacne za vajcia chytat chlap pochopis!!! Este raz to urob a s tou paprcou...
dnes, 12:24,  Nevedieť že Česká republika leží v Európe? Nevedieť kde presne leží Česká republika?...
dnes, 12:21,  Zjavne progresívna politologička Malová: Žiadosť Pellegriniho o odmietnutie Istanbulského...
dnes, 12:15,  223/ Mas pocit ze homosexualita je zakazana????:)))
dnes, 12:04,  225/ Futrovat chlapa do anusu vedie k prosperite!!!!:))))
dnes, 11:59,  223 Netreba klamať. Liberáli aj s Čaputovou podporujú LGBTI ideologiu.
dnes, 11:49,  223. ad "Milióny ľudí môže kedykoľvek prepadnúť bludným predstavám"...
dnes, 11:40,  113- Človeče - nesúď, lebo budeš súdený.... Mávate tu LGBTI ako nejakou mantrou. Nikto...
dnes, 11:29,  Rychlo precitat do 14:00 inak koan na dnes bude zmeneny...http://www.kwanumzen.sk/kongan/81/
dnes, 11:27,  Snad je moj kamos ked mi hovoril pod byvat kumne ze v BA je roboty dost...:)))
dnes, 11:20,  Od mojho kamosa Daniela...http://www.cbkaplnka.sk/
dnes, 10:51,  Forrest Gump - Sweet Home Alabama
dnes, 10:48,  rozdiel medzi nami ja takýto...
dnes, 10:43,  celé ľudstvo doplatíte na to, že veľkí a malí ľudia nie sú si rovní ani v obliekaní
dnes, 10:34,  Tak asi vieš aj čo znamená kŕmiť trola :)
dnes, 10:34,  Čo vie američanka o ČR - to bude asi toľko, koľko vie bežná češka o státe Illinois.
dnes, 10:32,  Práveže ja viem že sú to trolovia.*21
dnes, 10:31,  Hovorí sa tomu trolling, tak to ber :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Obráť tvár k slnku a všetky tiene padnú za teba.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(149 530 bytes in 0,432 seconds)