Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Veľký svätý - svätý Jozef, manžel Panny Márií a pestún Ježiša Krista. Zaujímavé skutočnosti o sv. Jozefovi.

14
reakcií
1179
prečítaní
Tému 21. apríla 2017, 13:21 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   21. 4. 2017, 13:21 avatar
Postava svätého Jozefa v Evanjeliu

Svätý Matúš nám takisto ako svätý Lukáš o svätom Jozefovi hovorí ako o mužovi pochádzajúcom zo vznešeného rodu: z rodu Dávidovho a Šalamúnovho, kráľov Izraela. Z historického hľadiska sú podrobnosti tohto pôvodu trochu nejasné: nevieme, ktorý z dvoch rodokmeňov uvádzaných evanjelistami patrí Márii, Ježišovej matke podľa tela, a ktorý svätému Jozefovi, Ježišovmu otcovi podľa židovského zákona. Ani nevieme, či rodným mestom svätého Jozefa bol Betlehem, kam sa šiel pri súpise ľudu zapísať, alebo Nazaret, kde žil a pracoval.

Vieme naopak, že Jozef nebol boháč. Bol pracujúci človek, ako milióny iných ľudí na celom svete; vykonával fyzicky náročné a skromné zamestnanie, ktoré si pre seba vybral aj Boh, keď prijal naše telo a rozhodol sa vyše tridsať rokov žiť ako jeden z nás.

Sväté písmo hovorí, že Jozef bol remeselník. Niektorí cirkevní otcovia dodávajú, že bol tesár. Keď sa svätý Justín zmieňuje o Ježišovom živote práce, tvrdí, že vyrábal pluhy a jarmá (Porov. sv. Justín, Dialogus cum Tryphone, 88, 2, 8 (PG 6, 687)). Možno na základe toho svätý Izidor zo Sevilly vyvodzuje, že Jozef bol kováč. V každom prípade to bol robotník, slúžiaci svojim spoluobčanom, s manuálnymi zručnosťami získanými rokmi úsilia a potu.

Z evanjeliových rozprávaní vystupuje Jozef ako veľká osobnosť: ani na chvíľu sa nám nejaví zakríknutý alebo ustráchaný zoči-voči životu. Práve naopak, dokáže čeliť problémom, poradiť si v ťažkých situáciách, a zodpovedne a s iniciatívou vziať na seba zverené úlohy.


2.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   21. 4. 2017, 13:21 avatar
Nestotožňujem sa s klasickým spôsobom zobrazovania svätého Jozefa ako starca, hoci sa to dialo s dobrým úmyslom zdôrazniť Máriino trvalé panenstvo. Predstavujem si ho ako mladého, silného, možno o niekoľko rokov staršieho než Panna Mária, ale v plnom rozkvete veku a životnej energie.

Na to, aby človek žil cnosť čistoty, nemusí čakať na starobu a nedostatok síl. Čistota sa rodí z lásky a čistej láske neprekáža ani fyzická zdatnosť, ani radosť mladosti. Mladé bolo srdce i telo svätého Jozefa, keď uzavrel manželstvo s Máriou; keď sa dozvedel tajomstvo jej Božieho materstva; keď s ňou žil, rešpektujúc jej neporušenosť, ktorú chcel Boh zanechať svetu ako ďalšie znamenie svojho príchodu medzi ľudské tvory. Kto by nebol schopný pochopiť takúto lásku, vie veľmi málo o tom, čo je to pravá láska, a kresťanský zmysel čistoty mu je úplne neznámy.

Jozef bol teda, ako sme povedali, remeselník z Galiley, muž ako mnoho iných. A čo môže očakávať od života obyvateľ jednej zapadnutej dedinky ako bol Nazaret? Len každodennú prácu, vždy s rovnakou námahou. A na sklonku dňa malý, chudobný domček, aby mohol načerpať sily a pustiť sa nasledujúci deň do svojich povinností.


3.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   21. 4. 2017, 13:22 avatar
Avšak meno Jozef v hebrejčine znamená Boh pridá. Boh pridáva k svätému životu tých, čo plnia jeho vôľu, netušené rozmery: to dôležité, to, čo dáva všetkému svoju hodnotu, to božské. Boh k pokornému a svätému Jozefovmu životu pridal — ak sa to tak môže povedať — život Panny Márie a život Ježiša, nášho Pána. Boh sa nikdy nenechá prekonať vo veľkodušnosti. Na Jozefa by sa tiež mohli vzťahovať slová, ktoré vyslovila preblahoslavená Panna Mária, jeho manželka: Quia fecit mihi magna qui potens est — lebo veľké veci mi urobil ten, ktorý je mocný (Lk 1, 49), quia respexit humilitatem, lebo zhliadol na moju poníženosť (Porov. Lk 1, 48).

Jozef bol vskutku obyčajný človek, ktorému Boh zveril vykonať veľké veci. Každú jednu z udalostí, z ktorých sa skladal jeho život, dokázal prežívať tak, ako to chcel Pán. Preto Sväté písmo Jozefa chváli tvrdením, že bol spravodlivý. A v hebrejčine slovo spravodlivý znamená nábožný, bezúhonný Boží sluha, plniaci Božiu vôľu (Porov. Gn 7, 1; 18, 23-32; Ez 18, 5; Prís 12, 10). Na inom mieste spravodlivý znamená dobrý a dobročinný voči blížnemu (Porov. Tob 7, 5; 9, 9). Jedným slovom, spravodlivý je ten, kto miluje Boha a túto lásku dáva najavo plnením jeho prikázaní a zameraním celého svojho života na službu svojim bratom, ostatným ľuďom.

sk.escrivaworks.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

PS: Svätý Jozef modlí sa za nás u svojho Syna Pána Ježiša.


4.
označiť príspevok

Immanuel
   21. 4. 2017, 13:25 avatar
Mozem sa aj ja za vas modlit?


5.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   21. 4. 2017, 13:27 avatar
Môžeš samozrejme. Bez modlitby niet svätosti. Všetci ľudia sa majú modliť. Kto sa modlí, určite bude spasený.


7.
označiť príspevok

Immanuel
   21. 4. 2017, 13:31 avatar
Dobre

Tak sa budem modlit aby ste konecne prisli k rozumu


13.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 4. 2017, 18:40 avatar
5,....to je také jednoduché? Teda aj JS? Alebo nie? 


6.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   21. 4. 2017, 13:28 avatar
Nevyhnutnosť modlitby

Potrebujeme každodennú, pravidelnú modlitbu? Zdá sa, že mnohí si myslia, že nie. Dokonca sa o nej pohrdlivo vyjadrujú ako o „verklíkovaní“, ktoré potrebujú len „slaboduchí“ ľudia. „Načo nám je?“ hovoria a dodávajú: „Je to len strata času; radšej treba urobiť niečo konkrétne a užitočné.“

Ale Katechizmus Katolíckej cirkvi cituje šokujúcu myšlienku svätého Alfonza de Liguori, veľkého svätca 18. storočia a zakladateľa rehole redemptoristov: „Kto sa modlí, určite sa spasí. Kto sa nemodlí, určite sa zatratí“ (KKC 2744). Táto veta pochádza z diela Modlitba, veľký prostriedok spásy. A pokračuje takto: „Všetci svätí (s výnimkou nemluvniat) sa spasili, pretože sa modlili. Všetci zatratení sa zatratili, pretože sa nemodlili. Keby sa boli modlili, neboli by sa zatratili. A toto je a bude ich najväčším zúfalstvom v pekle, že sa mohli tak ľahko spasiť, keby boli prosili Boha o potrebné milosti, ale teraz už nemajú čas o ne prosiť.“

Svätec z Neapola túto myšlienku často opakoval vo svojich spisoch. Nie je to len jeho osobné presvedčenie, ale takto zhŕňa učenie svätého Bazila, svätého Jána Zlatoústeho, svätého Augustína a ďalších cirkevných učiteľov. Sám Kristus – prostredníctvom oficiálneho dokumentu Cirkvi, akým je Katechizmus – potvrdil pravdu, že modlitba je pre spásu nevyhnutná. Niekedy sme netrpezliví, pretože nedostávame to, o čo v modlitbe prosíme. Ale vždy dostávame väčšie milosti – tie, ktoré potrebujeme pre spásu.

Pripomeňme si, že vrcholom modlitby sú sviatosti, pretože modlitba je stretnutie s Bohom, a toto je najhlbší zmysel všetkých sviatostí. Sviatosti sú vrcholom modlitby. V nich sa stretávame s Kristom tak intenzívne ako nikde inde.

www.milujtesa.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


8.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   21. 4. 2017, 13:31 avatar
ved ty si boh tak ku komu sa chces modlit?


9.
označiť príspevok

Immanuel
   21. 4. 2017, 13:32 avatar
Mozem sa modlit k stromu, k slnku, k potoku atd


10.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   21. 4. 2017, 13:34 avatar
tak áno, je to jedno ci je to potok, strom , socha , obraz ...


11.
označiť príspevok

Immanuel
   21. 4. 2017, 13:50 avatar
Moje motlidby su akoby som pisal program

Definujem tym moznosti ktore sa vyskytnu v buducnosti


12.
označiť príspevok

Fotooon muž
   21. 4. 2017, 18:38

Príspevok bol vymazaný administrátorom.14.
označiť príspevok

Immanuel
   21. 4. 2017, 18:43 avatar
JA SOM Boh


15.
označiť príspevok

gabriel pb
   9. 6. 2017, 15:35 avatar
iba ten tá čo má malú dušu spoznáva ostatných a nie seba
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Včera som bol chytrý, preto som chcel zmeniť svet. Dnes som múdry, preto mením sám seba.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(71 768 bytes in 0,500 seconds)