Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Veľká hospodárska kríza (30. roky 20. storočia)

8
reakcií
3131
prečítaní
Tému 17. júla 2013, 10:18 založil Chiara.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Chiara
   17. 7. 2013, 10:18 avatar
Veľká hospodárska kríza bola celosvetová ekonomická kríza, ktorá začala obrovským prepadom akcií na americkej burze New York Stock Exchange, 24. októbra 1929 a trvala až do polovice 30 rokov.
Najtvrdší dopad mala v Spojených štátov amerických, Kanade, Nemecku, Poľsku, Česko-Slovensku a Holandsku, ale značne postihnuté bolo aj Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Japonsko.
Zasiahnuté boli mestá po celom svete, hlavne tie, ktoré boli zamerané na ťažký priemysel. Výstavba v podstate úplne zastala v Spojených štátoch a ostatných krajinách. Farmári a vidiecke oblasti trpeli vďaka pádu cien za úrodu o 40 až 60 %. Pravdepodobne najťažšie boli zasiahnuté banícke a drevárske oblasti, pretože v nich ostro poklesol dopyt a existovalo málo alternatívnych ekonomických aktivít.

Vznik krízy:
Presné príčiny vzniku krízy sú dodnes predmetom sporov medzi ekonómami. Medzi často uvádzané dôvody patrí napríklad silná expanzia ponuky peňazí zo strany centrálnej banky Spojených štátov amerických (akronym FED, ang. Federal Reserve System). FED zvýšil počet zlatom nekrytých peňazí zo 42,1 na 68,8 miliárd dolárov v rokoch 1921 až 1929, čo viedlo k inflácii vo výške približne 63 % v priebehu týchto ôsmich rokov.
24. októbra 1929 došlo k pádu burzy New York Stock Exchange na Wall Street. Tento deň sa označuje ako Čierny štvrtok a je považovaný za začiatok krízy. V priebehu tohto kritického týždňa FED emitoval takmer 300 miliónov dolárov. Požičal vláde dvojnásobok dovtedy požičaných peňazí cez kúpu vládnych cenných papierov a diskontoval ďalších približne 200 miliónov cenných papierov pre členské banky FED-u. Už ku koncu roka 1929 (teda o dva mesiace) suma FED-om držaných cenných papierov sa viac ako strojnásobila o 375 miliónov dolárov.

Priebeh a prejavy krízy:
4. marca 1929 nastúpil do prezidentského úradu [[Herbert Hoover]], ktorý sa viacerými opatreniami pokúšal ovplyvňovať hospodársky vývoj. Výrazne zvýšil vládne výdaje (napríklad štátny deficit vzrástol na 2,2 miliardy dolárov v roku [[1931]], čo bolo niekoľkonásobne viac, ako rozpočtové deficity predtým). V snahe posilniť hospodárstvo vkladala vláda pod Hooverovým vedením množstvo prostriedkov do verejných prác a veľkolepých projektov, ako napríklad ''Hooverova priehrada'', v tom čase najväčšia elektráreň na svete. Medzi ďalšie vládne zásahy do ekonomiky patrilo zvyšovanie dotácií do poľnohospodárstva, regulatívne určenie minimálnych cien poľnohospodárskych produktov a výkup prebytkov ich následnej nadprodukcie. V politike zamestnanosti sa spoliehal najmä na odbory a tlačil na zamestnávateľov, aby zvyšovali mzdy. Od konca roka 1929, keď bola nezamestnanosť na úrovni 6 %, stúpala táto postupne spolu s neustále rastúcimi reálnymi mzdami až na 26 % na konci roka 1932.

Európa:
Mnohé Európske krajiny zažívali vlnu nepokojov súvisiacich s zlou ekonomickou situáciou - štrajky, demonštrácie a pod. Nedostatok kapitálu viedol ku krachu priemyselných podnikov, znižovaniu priemyselnej výroby a následnej vysokej nezamestnanosti. Dochádzalo k znižovaniu kúpyschopnosti obyvateľstva, čo viedlo k ďalším krachom.

Česko-Slovensko bolo postihnuté v rokoch 1929 až 1933. Ako exportne orientovanej krajiny sa ho kríza veľmi dotkla. Kým v roku 1923 bolo 441 000 nezamestnaných, vo februári 1933 ich už bolo 920 000, teda každý tretí robotník bol nezamestnaný. V niektorých oblastiach vznikali tzv. ''hladové doliny'', čo boli regióny s extrémne veľkou nezamestnanosťou, nedostatkom spotrebného tovaru, financií a liečiv, čo malo za následok aj šírenie rôznych epidémií. Cena hlavného exportného artiklu, cukru, klesla o 74 % a príjmy roľníkov klesli o 40 %, čo sa prenášalo na dopyt a podobne.

Žobračenka
Žobračenka alebo almuženka alebo almužná poukážka boli v ČSR od roku 1927 poukážky na stravu, odev a podobne pre žobrákov, ktoré dostávali od štátu namiesto peňazí (ktoré by premrhali).

V užšom zmysle sa ako "žobračenka" označujú najmä potravinové poukážky prideľované v ČSR nezamestnaným v rokoch
1930 - 1939 (v dôsledku svetovej hospodárskej krízy). Štát prideľoval poukážky na podporu pre nezamestnaných v rámci štátnej stravovacej akcie.
V auguste 1930 Ministerstvo sociálnej starostlivosti nezamestnaným týždenne prideľovalo poukážky v hodnote 10 až 20 Kč, za ktoré si mohli ich držitelia v určitých dňoch vymeniť potraviny. Ich prideľovanie sa riadilo určitými pravidlami. Poukážky nedostávali tí, ktorí od roku 1929 neboli najmenej 3 mesiace nepretržite zamestnaní (sezónni robotníci až 6 mesiacov), tí, ktorí dostávali akúkoľvek inú, aj veľmi malú podporu, boli vlastníkmi domčeka, neprijali prácu, ktorú im ponúkla sprostredkovateľňa práce alebo nejaký úrad a pod. Zo začiatku prideľovali poukážky iba na 2 mesiace, postupne sa však čas predlžoval. O prideľovaní rozhodovali okresné a obecné sociálne komisie, okresné a notárske úrady a Ministerstvo sociálnej starostlivosti poskytovalo poukážky podľa objemu financií, ktoré malo k dispozícii.
Po roku 1933 ako protihodnotu za žobračenky nezamestnaní odpracúvali bezplatne určitý počet pracovných dní. Prácu zadávali notári, richtári, rôzne úrady a jej odmietnutím sa skončilo aj prideľovanie prídelov potravín. Vyskytovali sa aj prípady zneužívania, defraudácie a špekulácie s poukážkami zo strany úradníkov, pre vlastné obohatenie.

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí RighteousFred


3.
označiť príspevok

Chiara
   17. 7. 2013, 10:47 avatar
1,
finance.idnes.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Čo vám to pripomína? Nevráciame sa späť o jedno storočie? Ako to, že sa nikto nepoučil? Počas veľkej hospodárskej krízy, bola taká obrovská chudoba, že rodičia predávali svoje deti, svoje orgány- obličky apod.

v roku 2006 prehlásil predseda predstavenstva CAPITAL MARKETS, citujem:" Obávať sa tak scenára veľkej hospodárskej krízy pravdepodobne nemusíme ".
finweb.hnonline.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Z výroku v r. 2006, to "pravdepodobne" znamenalo, že ale aj môžeme.  


2.
označiť príspevok

RighteousFred
   17. 7. 2013, 10:40 avatar
Pricinou je spravne spomenuty FED.
Niektori pan Rockefeller, ci Rotchild? starsi to bol, kto raz povedal:
"Dajte mi moc nad peniazmi a ziadny zakon ma nezastavi"
Nekryta mena, akciove trhy, pozicky.. to su vsetko zbrane hromadneho nicenia.
Súhlasí havran, pua12456


7.
označiť príspevok

pua12456 muž
   17. 7. 2013, 11:18 avatar
Príčinou sú vždy tí najsilnejší, trhy a pôžičky sa už len "pridávajú" ku konaniu zla, v momente keď zistia, že nie sú najväčšie kurvy.


4.
označiť príspevok

Chiara
   17. 7. 2013, 11:05 avatar
Zaujímavé je, že táto kríza sa vtedy nedotkla Sovietskeho zväzu ale naštartovala "zničenie" kapitalizmu.
Tiež bola príčinou 2.sv.vojny.


6.
označiť príspevok

havran
   17. 7. 2013, 11:12 avatar
Chiara - to je správny postreh a preto hneď po 2. svetovej prišla sudená. Ekonomická sila sa v soc krajinách rozplynula v masách , zatiaľ čo kapitál koncentroval a devastoval spoločenské vedomie. Vidieť to aj dnes. Individualizmus je vynášaný do nebies a že narástajú priepastné spoločenské rozdiely? Komu to dnes vadí? Morálky - kapitalistická- to chváli.


5.
označiť príspevok

havran
   17. 7. 2013, 11:06 avatar
Kapitál si svoje zisky vždy bude snažiť materializovať. Stačí si uvedomiť , že USA ročne emituje 1600 mld dollárov , ktoré sú podložené cenou papiera na ňom vytlačené. Tento procec začal v r. 1909 a naplno sa prejavil v kríze 1929. Najhrubší spôsob materializácie je vojna.že sa pri tom devastujú materiálne prostriedky a ľudské životy? Komu to vadí? Ale to nové rozdelenie sveta! Ide predsa o moc , včeličky budú pracovať ďalej!
Súhlasí Chiara


8.
označiť príspevok

VladoBrr muž
   17. 7. 2013, 12:03 avatar
Vyborny blog Chiara,hltal som kazde slovo.
Súhlasí Grofik šrobik


9.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   17. 7. 2013, 15:18 avatar
Zomierali ludia???? Co nemali co zasiat alebo nemali kde zasiat alebo nemali cim zasiat alebo dosiel kamen v kamenolome alebo nemali cim pomliet muku alebo si ruky polamali ci mali ich zastrcene v zadku alebo nemali kde cement spracovat alebo dosla im ropa !vsetko bolo vcera ako dnes aj zajtra ...viac vam vysvetli pua na vsetko odbornik !
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:08,  Ale neočakavaj od tohoto luhara že sa ospravedlni za tie klamstva ktoré šíri . Na to...
dnes, 18:07,  osvietený ešte keď chceš byť absolútny víťaz na aliaške, musíš aj klietky robiť pre...
dnes, 18:06,  Týmto usmevným hoaxom súdruha Blahu môžeme vlakno neomarxistickeho luhara uzatvoriť *13*13*13
dnes, 18:04,  je to frustrujúce ked sa dozvieš že sudca o ktorom píše 40 ročný neomarxistický filozof...
dnes, 18:03,  Samozrejme, že hákojiSS ako vždy o5 iba klamal. Ale esesák si to neprizná.
dnes, 18:03,  viete čo urobil človek, ktorý ukradol knihu a všimol si, že v tej knihe nie sú informácie...
dnes, 18:02,  V demokracii sa akože "zločiny" nahlasovať nedajú. Musí ísť o porušovanie...
dnes, 18:01,  Ano tak píše zakon SR . Ale Benčík nenahlasuje iba zverejnuje zverejnene čiže zdiela to...
dnes, 18:00,  Edo má 60 :)
dnes, 17:59,  25 má presných Blahovsko sopkovsko rostasových
dnes, 17:59,  Náš hovnolog Edo :)
dnes, 17:59,  Benčík udáva ideologické akože "zločiny". V totalitnom režime to tak funguje
dnes, 17:59,  nečítaj žumpu nebudeš špliechať hovná *13*13*13
dnes, 17:58,  Edo 60 :)
dnes, 17:57,  aj telefonovanie je drahé
dnes, 17:57,  Táto figúrka na špagátiku oligarchov a mimovládok je využívaná na prenasledovanie a...
dnes, 17:57,  Trestný čin si aj ty povinný nahlásiť.
dnes, 17:56,  Pre mna je to taká malomocnosť mysle písať o 25 ročnom prokurátorovi len preto že to...
dnes, 17:56,  ...hlb0k0 si kles0l,ked uz nefajcis...
dnes, 17:56,  Cituj jedno z jeho klamstiev.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Ženy si vždy vyberajú mužov a muži do toho nemajú čo hovoriť.
Problém je v tom, že svojou technikou to vedia tak zakamuflovať, aby sme si mysleli, že si ich vyberáme my.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(66 059 bytes in 0,456 seconds)