Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Veľká francúzska revolúcia, dobytie Bastily a jej konanie voči katolíckej cirkvi. Málo známe skutočnosti.

161
reakcií
868
prečítaní
Tému 14. októbra 2017, 09:35 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 09:35 avatar
K VECI: Francúzska revolúcia a Cirkev

14. júla si Francúzsko pripomenulo Deň dobytia Bastily. Ide o spomienku na revolúciu, ktorá zrútila dovtedajší ancien régime a viedla k nastoleniu nového poriadku, ktorý sľuboval totálnu premenu celej spoločnosti.

Na rozdiel od americkej revolúcie, v ktorej išlo o zachovanie Bohom ustanovených práv a politického poriadku, francúzska revolúcia bola útokom na samotné tkanivo spoločnosti. Francúzska revolúcia neobišla žiaden aspekt ľudského života. Podľa Výboru pre verejnú bezpečnosť, ktorý bol značne ovplyvnený filozofiou J. J. Rousseaua, bolo pre nastolenie demokracie a záchranu francúzskeho národa pred utláčaním nevyhnutné „úplne zmeniť ľud, ktorý chceme oslobodiť, odstrániť predsudky, zmeniť jeho zvyklosti, obmedziť jeho potreby, vykoreniť neresti a očistiť jeho túžby.“

Neobmedzená zvrchovanosť "ľudu"

Na dosiahnutie tohto cieľa mal vzniknúť nový štát postavený na rozume, ktorého hlavným ideologickým programom malo byť dosiahnutie neobmedzenej zvrchovanosti „ľudu“ a vykorenenie starých tradícií, noriem a náboženských predstáv.

Revolučná vláda bola osobitne zainteresovaná na zničení akejkoľvek stopy po Rímskokatolíckej cirkvi, pretože Rím považoval Francúzsko za „svoju najstaršiu dcéru“ a francúzsky panovník zasvätil „svoju osobu, štát, korunu aj poddaných“ Panne Márii.

Ústavodarné zhromaždenie začalo proticirkevnú kampaň zakomponovaním nasledujúceho článku do Deklarácie ľudských práv: „Žiadna skupina osôb ani jednotlivec nemôže uplatňovať inú autoritu než je tá, ktorá vyplýva priamo z vôle ľudu.“ Inými slovami, Cirkev sa už nemôže vyjadrovať k verejným otázkam a sekulárny štát má mať posledné slovo v každej oblasti ľudského a spoločenského života.

„Duchovenstvo muselo odprisahať vernosť francúzskej ústave a oponenti museli odstúpiť zo svojich funkcií, pričom mnohí z nich boli prenasledovaní ako zločinci. Laickí katolíci lojálni k pápežovi boli považovaní za rebelov a zradcov.“ Zdieľať
Neskôr bol zrušený konkordát z roku 1516, ktorý definoval vzťahy Francúzska s pápežom. Finančné a diplomatické vzťahy s pápežom boli prerušené. V mene slobody boli zrušené všetky rehoľné sľuby a vo februári 1790 bola prijatá legislatíva na likvidáciu kláštorov a konfiškáciu ich majetku.

Zoštátnenie Cirkvi

Občianska ústava duchovenstva z 12. júla 1790 premenila klérus na štátnych zamestnancov, biskupi a kňazi mali byť volení ľudom a platení štátom. Pápež už nemal mať v týchto otázkach žiadne právomoci. Duchovenstvo muselo odprisahať vernosť francúzskej ústave a oponenti museli odstúpiť zo svojich funkcií, pričom mnohí z nich boli prenasledovaní ako zločinci. Laickí katolíci lojálni k pápežovi boli považovaní za rebelov a zradcov.

Keďže iba štyria zo 135 biskupov boli ochotní odprisahať vernosť ústave, už v roku 1791 prijalo Zákonodarné zhromaždenie ešte radikálnejšie sankcie namierené proti Cirkvi. Všetkým náboženským kongregáciám bolo zakázané nosiť kňazské rúcho. Kňazi lojálni k pápežovi boli automaticky obvinení z „fanatizmu“ a odsúdení na 10 rokov väzenia. Procesie boli zakázané. Chrámy prišli o kríže a náboženské artefakty. Štátni kňazi sa mohli ženiť, rozvádzať a vznikol inštitút civilného manželstva. Vzdelávanie, ktoré po stáročia rozvíjala Cirkev, bolo znárodnené.

S cieľom dechristianizovať Francúzsko bolo zavedené nové civilné náboženstvo – patriotizmus. Gregoriánsky kalendár bol zrušený a nahradený názvoslovím odvodeným z prírody. S cieľom znemožniť nedeľné sväté omše mal mať každý mesiac tri „týždne“, jeden týždeň mal trvať desať dní a desiaty deň mal byť dňom odpočinku.

Katolícke sviatky boli nahradené národnými a občianskymi sviatkami. Kult martýrov revolúcie (Rousseau) mal nahradiť úctu k svätým. Používanie slova „svätec“ bolo zakázané. Revolučná vláda vyhlásila, že „predmetom národného a verejného uctievania nesmie byť nič iné než sloboda a svätá rovnosť.“

Každé mesto, každá dedina musela vztýčiť „oltár vlasti“ a organizovať patriotické rituály v júli – „mesiaci federácie“. Sviatok prírody bol zavedený v auguste a kult rozumu sa slávil v Civilnom chráme v Paríži, bývalej katedrále Notre Dame. Ako bohyňu rozumu tam korunovali tanečnicu, ktorá následne tancovala pred publikom.

„Bez ohľadu na moju vlastnú úlohu v celej tejto veci musím priznať, že občianska ústava duchovenstva... bola azda najväčšou politickou chybou Zhromaždenia, odhliadnuc od následných strašných zločinov, ktoré z tejto chyby vyplynuli.“
princ de Talleyrand Zdieľať
V roku 1794 nahradil ateistickú adoráciu rozumu kult „najvyššej bytosti“. Na prvej verejnej slávnosti samozvaný najvyšší kňaz Robespierre v homílii vyhlásil: „Idea najvyššej bytosti a nesmrteľnosti duše je trvalou výzvou k spravodlivosti, je v konečnom dôsledku sociálna a republikánska.“

Chyby a neúspech revolúcie

Napriek všemožnému úsiliu sa misionárom teroru nepodarilo zničiť Cirkev. Naopak, hrdinstvo tisícov mučených biskupov, kňazov a veriacich sa stalo inšpiráciou pre milióny veriacich, a napokon viedlo k duchovnej obnove Francúzska v 19. storočí.

Jeden z nevyspytateľných politických aktérov, exkomunikovaný biskup z Autun, princ de Talleyrand, ponúkol nasledujúce hodnotenie tohto desivého obdobia prenasledovania a teroru: „Bez ohľadu na moju vlastnú úlohu v celej tejto veci musím priznať, že občianska ústava duchovenstva . . . bola azda najväčšou politickou chybou Zhromaždenia, odhliadnuc od následných strašných zločinov, ktoré z tejto chyby vyplynuli.“

Francúzsky generál Henri Clarke v správe predloženej vláde v roku 1796 skonštatoval: „Je zrejmé, že naša revolúcia – pokiaľ ide o otázku náboženstva – zlyhala na celej čiare. Francúzsko je opäť rímskokatolícke a azda sme už v tom štádiu, že budeme potrebovať podporu samotného pápeža, aby sa kňazi pridali na stranu Revolúcie.“

Francúzski ideológovia sa teda poučili – podobne ako ich barbarskí epigóni v 20. storočí – že každý pokus zničiť Cirkev a eliminovať veriacich je vopred odsúdený na neúspech. Lebo ako svojej Cirkvi prisľúbil sám Kristus, „pekelné brány ju nepremôžu.

www.postoj.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí gabriel pb


2.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 09:39 avatar
Pamätám sa ako nás v dejepise na ZŠ učili o tom, len v samých superlatívoch a ako o nejakej úžasnej veci, o víťazstve rozumu nad tmárstvom a iné ideologické reči. Spoznať tvár revolúcií je dôležité, lebo ľudia žijú v predstave o vznešených ideáloch a cieľoch, pritom je to obyčajne závisti, lakomstve a snahe postaviť sa miesto, ktoré má iný. Bohu vďaka, niektoré nezmysly ani útoky nevyjdu, pretože sa skôr či neskôr ukáže ich odvrátená tvár a pravé úmysly, ktoré vôbec nie sú ružové.
Súhlasí gabriel pb


5.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 09:53 avatar
Pamätám sa aj na to, ako som ako dieťa socializmu čítala už na základnej škole rôzne romány a dobrodružnú literatúru, kde úplne očierňovali cirkev, kňazov a vyzdvihovali údajny rozum, pokrok a osvietenctvo. Ako systematický boli vydavané a cenzurované knihy, ktoré sa predávali v kníhkupectvách, a ktoré dodnes kráľujú v našich knihovničkách. Romány ako Gričšská čarodejnica (I. až IV.) diel, knihy o Márií Terézií, knihy od Joža Nižňanského - všetky podsúvali posolstvo zlého, spiatočníckeho feudalizmu a hlavne zlej, prehnitej skazenej cirkvi, aktívne očierňovali kňazov, pápežov a rehoľníkov ako najhorších a najzvrhlejších ľudí a ospevovali osvietencov napr. Voltaire ako novodobého Boha. To všetko sa podpisovalo a formovalo naše myslenie a postoje k cirkvi. To poznačilo aj našu dospelosť, kedy sa vyhodnotili, že chodenie do kostola, cirkev, kňazi - sú zlo, zbytočnosť a proti rozumu. To vytvorilo vákuum prázdna a beznádeje. Ale hneď po r.1989, kedy sa prelomila skončila éra komunizmu a začal budovať kapitalizmus, resp. demokracia - sem prichádzali rôzne braky a nepravdy. A to: rôzne motivačné knihy ako byť pekný, múdry a zbohatnúť, rôzne iné nepravdivé, ale existujúce náboženstva, rôzne okultné knihy, rôzne veštiarenske techniky -karty, knihy o reiky,o čakrách, o karme a neexistujúcej reinkarnácií. Nastalo bohaté vymývanie mozgov a dezorietácia ľudí, lebo ľudia oklamaní a uvedení do omylov - sa stávajú ľahko ovladateľní. Nehovoriac o biznise tlačiarni a kníhkupectiev, ktoré ponúkli tieto alternatívy ateistom alebo ateistickým učením oslabeným kresťanom. Hlad a hľadanie duchovna je však v človek. Ale regály aj internet aj média ponúkajú alternatívy, kde mnohí naleteli aj naletia. Biznis je biznis a treba nabaliť vrecká. Netreba hovoriť, že už dnes skoro každý vie ako bol oklamaný, že motivačné knihy, že rôzne knihy o veštení, reiky, čakrách a iné okultno ezoterické veci sú klamstvom a okrem toho aj škodia. Ako? To už väčšina zažila na vlastnej koži prípadne zo svedectiev osôb, ktoré sa nechali oklamať a venovali sa tomu. Aj toto je vstupná brána Zlého a rozširovanie zla.
Súhlasí gabriel pb


7.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 10:09 avatar
Každopádne je kapitalizmu a demokracia lepší ako socializmus. Socializmus, ktorý navonok sa hral na dobrodinca a spasiteľa (veď mal nahradiť to nenávidené kresťanstvo a Pána Ježiša Krista), ale len to napodobňoval, ale podhubie bolo skazené, idey a ciele boli skazené a nereálne. Skrátka išlo o nadobňovanie navonok, ale v skutočnosti išlo o veľmi neľudský systém, plní lží a nenávisti, izolácii.

Niežeby demokracia a kapitalizmus nemal chyby - má, ale je najschodnejší a nadľudskejší. Aj, keď odporcovia hneď poukážu a na nadbytočný konzumizmus a na sociálnu oblasť (chorých, nezamestnaných...). V demokracií je na výber a máte možnosti sebarealizovania, máte slobodu. To socializmus neponúkal. V demokracií je to o veľkej zodpovednosti za seba a o správnom výbere, ktorý je veľmi ťažký a mnoho ľudí si vyberá si vyberá rovno zlé alebo nesprávne veci, ale to už patrí k tomu.
Súhlasí gabriel pb


68.
označiť príspevok

fajer
   14. 10. 2017, 17:21 avatar
lea a vieš o tom, že Americkú ústavu spísali ateisti...!!! preto ju stále majú a nemusia ju meniť...


156.
označiť príspevok

litiliti muž
   23. 10. 2017, 07:02 avatar
fajer, ateisti neexistuju, alebo prinajmensom to nevedia dokazat, ze su ateisti.....musime im to len verit     

Este aj taky Lemmy vyzera, ze je katolik....Boh s nami....


157.
označiť príspevok

muskat muž
   23. 10. 2017, 08:40 avatar
Ty truľo, veď to je ten tvoj problém. Poznanie nahrádzaš vierou. A ešte sa tomu aj prisprosto rehoceš. Typický, nevzdelaný prisluhovač RKC.


158.
označiť príspevok

litiliti muž
   23. 10. 2017, 08:48 avatar
Lenze ty nevies co je to viera, si prilis obmedzeny, akoze, poznanim....obmedzuju ta mantinely....to co ty cakas od vedy, to nase stare matere uz davno vedeli
ona.idnes.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


159.
označiť príspevok

muskat muž
   23. 10. 2017, 09:30 avatar
Tvoj problém, milášku, je, že veríš všetkému, čo ti nakuká čurák v sutane, keď ti v sakristii naťahuje ftáka. ))))) Ver viac tomu, čo cítiš v sebe. K viere v Boha cirkevné barličky nepotrebuješ. Tie potrebuje Cirkev pre svoju moc. :-)


160.
označiť príspevok

litiliti muž
   23. 10. 2017, 09:34 avatar
teraz ziarlis, ze ta nezobrali za ministranta     


161.
označiť príspevok

muskat muž
   23. 10. 2017, 15:08 avatar
Ako vidim, pri predstave uslintaneho farara, sa zalizujes. A ako to robite? On tebe, alebo ty jemu? Ci pol na pol? :-))))))))))))))))


162.
označiť príspevok

litiliti muž
   23. 10. 2017, 15:17 avatar
Ťahá ťa to , už niet cesty späť.....


3.
označiť príspevok

havran
   14. 10. 2017, 09:45 avatar
Leapragmatická- zatiaľ všetky režimy boli úzko spojené s rozdeľovaním hodnoty a súkromným vlastníctvom. Je len samozrejme, že vždy vznikala vrstva mocichtivých a tí vymysleli pre plebs Boha a pre seba kapitál.Najsvätejší muži mnohokrát dokázali , že im ide len o moc a bohatstvo a chudobným dali za to Boha a poslušnosť.


4.
označiť príspevok

havran
   14. 10. 2017, 09:48 avatar
To čo hovoríš vo svojej 2-len potvrdzuje a súhlasí s týám, čo som napísal v 3


6.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 10:00 avatar
Lea, Boh dal prislub cirkvi, ze ju ani pekelne brany nepremozu! A vidis ani francuzska revolucia ani komunisti....ani vnutorne konflikty cirkvi....jednoducho Boh drzi svoje slovo!
Súhlasí lea_pragmaticka1


8.
označiť príspevok

kesha1
   14. 10. 2017, 10:23 avatar
Liti , to preto , lebo Cirkev ,,predáva " ľudom nesmrtelnost . Až raz vynajdu liek na nesmrtelnost , bude Cirkvi konec .


10.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 10:41 avatar
Kesha1 teraz si rýpnem, obávam sa, že keď vedci vynájdu liek na rozum - zanikne ateizmus. Mne ateizmus tak nevadí, nech je, nevadia mi ani iné náboženstva, ba ani satanizmus - mysí byť zachovaná možnosť voľby. Kto si čo vyberie to má. Ľudia dokonca nesmú a nie sú obmedzovaní tak, že všetci musia ísť do neba a bodka. Nie všetci chcú, preto musí byť na výber. Kresťan nemá problémy a až tak mu nevadia iné náboženstva či ateizmus. Ale podstatou ateizmu je nenávisť voči cirkvi a katolicizmu - už máloktorému ateistovi vadí napr. islam, judaizmus (logicky, boja sa, tak sa radšej obúvajú do kresťanstva - veď kresťan to má strpieť a ak nestrpí ateista začne citovať z Biblie čo má robiť kresťan). Ale to len tak na odbočenie.
Súhlasí gabriel pb


11.
označiť príspevok

kesha1
   14. 10. 2017, 10:51 avatar
Lea , mne Cirkev nevadila , predsa len aspoň umravňuje veriacich .Mne začalo vadiť , až teraz , podobne , ako pri nástupe Hitlera , že Cirkev mlčí a nebojuje proti extremizmu .Týmto u mňa osobne úplne prepadla


14.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 11:03 avatar
Kesha1 dobrý vtip. Veď DF nemusí byť len o vážnych veciach.
Súhlasí gabriel pb


12.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 10. 2017, 10:51 avatar
LP1: obávam sa, že keď vedci vynájdu liek na rozum - zanikne ateizmus.

Áno, hneď po zániku náboženstva, lebo sa ateizmus stane bezpredmetný.


19.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 11:10 avatar
Lemmy mám rada tvoje príspevky, sú dôkazom existencie Boha.
Súhlasí gabriel pb


21.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 10. 2017, 11:12 avatar
LP1, mne sa tvoje príspevky nepáčia, lebo sú prejavom veľkej naivity.


23.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 11:22 avatar
Lea, je to tiez tak vnimam, vdaka tymto ateistom na tomto fore, sa coraz viac utvrdzujem v spravnost toho co verim, dakujem chlapci
Súhlasí lea_pragmaticka1


25.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 11:25 avatar
Litiliti každý príspevok ateistu v náboženskej téme je o svedectve existencie Boha. Všimni si ako ateisti píšu o cirkvi o Bohu a náboženstvách presne do bodky naopak.
Súhlasí litiliti, gabriel pb


9.
označiť príspevok

-era- muž
   14. 10. 2017, 10:33 avatar
Bude to veru tak, ako je aj v Písme :

lebo ak tento zámer a toto dielo pochádza od ľudí, rozpadne sa, no ak je od Boha, nebudete ich môcť vyhubiť;


29.
označiť príspevok

veriaci-4
   14. 10. 2017, 11:35

Príspevok bol vymazaný administrátorom.30.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 11:39 avatar
Kristus je len jeden a on ustanovil jednu cirkev - Katolícku na čele s prvým pápežom Petrom. Preto dnes, tí čo sa odchýlili najviac bojujú proti RKC a pápežovi.
Súhlasí gabriel pb


34.
označiť príspevok

veriaci-4
   14. 10. 2017, 11:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.13.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 10. 2017, 10:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 11:04 avatar
Tvoj zakladatel sa vratil do RKC, lebo sa Boh nad nim zlutoval
Súhlasí lea_pragmaticka1


18.
označiť príspevok

veriaci-4
   14. 10. 2017, 11:09

Príspevok bol vymazaný administrátorom.134.
označiť príspevok

peter67 muž
   15. 10. 2017, 11:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.135.
označiť príspevok

Ludwig muž
   15. 10. 2017, 12:19

Príspevok bol vymazaný administrátorom.136.
označiť príspevok

peter67 muž
   15. 10. 2017, 12:47

Príspevok bol vymazaný administrátorom.137.
označiť príspevok

veriaci-4
   15. 10. 2017, 12:50

Príspevok bol vymazaný administrátorom.138.
označiť príspevok

peter67 muž
   15. 10. 2017, 12:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.139.
označiť príspevok

veriaci-4
   15. 10. 2017, 12:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.149.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 10. 2017, 21:38

Príspevok bol vymazaný administrátorom.39.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 10. 2017, 11:59

Príspevok bol vymazaný administrátorom.47.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 12:53 avatar
To mas pravdu, ze dnes zakladaju sekty len Judasovia...Kristus nas varoval pred bludarmi...


66.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 10. 2017, 17:06

Príspevok bol vymazaný administrátorom.69.
označiť príspevok

fajer
   14. 10. 2017, 17:24 avatar
Ak by nebolo Judáša, nemali by kresťania mučeníka Ježiša...


70.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 10. 2017, 18:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.71.
označiť príspevok

fajer
   14. 10. 2017, 18:38 avatar
ale to by už bola iná rozprávka...a iné herecké obsadenie...


116.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 10. 2017, 00:19

Príspevok bol vymazaný administrátorom.16.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 11:07 avatar
Fotooon trošku si to pomiešal. Neviem v čom sa odlišuješ od ateistu - oni majú v agende nenávidieť katolíkov, pápeža a Pána Ježiša Krista.
Súhlasí gabriel pb


26.
označiť príspevok

veriaci-4
   14. 10. 2017, 11:28

Príspevok bol vymazaný administrátorom.28.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 11:31 avatar
Vážne? To hovoríš z akého ducha?
Súhlasí gabriel pb


31.
označiť príspevok

veriaci-4
   14. 10. 2017, 11:43

Príspevok bol vymazaný administrátorom.33.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 11:46 avatar
A kedže máš Ducha Svätého aký máš vzťah k Panne Márií?
Súhlasí gabriel pb


36.
označiť príspevok

veriaci-4
   14. 10. 2017, 11:53

Príspevok bol vymazaný administrátorom.37.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 11:59 avatar
To hovoríš z Ducha Svätého aj v súlade s Bibliou? Ja si myslím, že nie.
Súhlasí gabriel pb


41.
označiť príspevok

veriaci-4
   14. 10. 2017, 12:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.46.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 12:16 avatar
MÁRIA – „VŽDY PANNA“

499 Prehĺbenie viery v panenské materstvo priviedlo Cirkev k vyznávaniu skutočného a trvalého Máriinho panenstva aj pri pôrode Božieho Syna, ktorý sa stal človekom. Veď Kristovo narodenie „nezmenšilo, ale posvätilo jej panenskú neporušenosť“. Liturgia Cirkvi oslavuje Máriu ako „vždy pannu“ (po grécky aeiparthenon).

500 Niekedy sa proti tomu namieta, že Písmo sa zmieňuje o Ježišových bratoch a sestrách. Cirkev vždy chápala tieto miesta v tom zmysle, že neoznačujú ďalšie deti Panny Márie. A skutočne Jakub a Jozef, „Ježišovi bratia“ (Mt 13,55), sú synovia istej Márie, ktorá sprevádzala Ježiša a zreteľne sa označuje ako „iná Mária“ (Mt 28,1). Ide o Ježišových blízkych príbuzných podľa známeho vyjadrovania Starého zákona.

501 Ježiš je jediný Máriin syn.(969) Ale Máriino duchovné materstvo sa rozprestiera na všetkých ľudí, ktorých prišiel Ježiš spasiť: „Porodila Syna, ktorého Boh ustanovil za prvorodeného ,medzi mnohými bratmi‘ (Rim 8,29), totiž medzi veriacimi, na ktorých zrodení(970) a výchove [Mária] spolupracuje s materinskou láskou“

zobraziť celéMÁRIINO PANENSKÉ MATERSTVO V BOŽOM PLÁNE

502 Pohľad viery môže v kontexte celku Zjavenia(90) odhaliť tajomné dôvody, pre ktoré Boh vo svojom pláne spásy chcel, aby sa jeho Syn narodil z panny. Tieto dôvody sa týkajú tak Kristovej osoby a jeho vykupiteľského poslania, ako aj Máriinho prijatia tohto poslania v prospech všetkých ľudí:

503 Máriino panenstvo ukazuje, že pri vtelení mal absolútnu iniciatívu Boh.(422) Ježišovým Otcom je iba Boh. „Nikdy sa pre ľudskú prirodzenosť ktorú prijal, neodcudzil Otcovi… Jeden a ten istý je Syn Boha a Syn človeka. Od prírody je Otcov Syn čo do božstva, od prírody je matkin syn čo do ľudskej prirodzenosti; ale Otcov vlastný [Syn] v obidvoch [prirodzenostiach].“

504 Ježiš sa počal z Ducha Svätého v lone Panny Márie, lebo je nový Adam, ktorým sa začína nové stvorenie:(359) „Prvý človek zo zeme je pozemský, druhý človek je z neba“ (1Kor 15,47). Kristova ľudská prirodzenosť je už od svojho počatia naplnená Duchom Svätým, pretože Boh mu dáva Ducha v neobmedzenej miere. „Z jeho plnosti,“ vlastnej tomu, ktorý je hlavou vykúpeného ľudstva, „sme… dostali milosť za milosťou“ (Jn 1,16).

505 Ježiš, nový Adam, svojím panenským počatím začína nové narodenie adoptívnych detí v Duchu Svätom skrze vieru.(1265) „Ako sa to stane?“ (Lk 1,34). Účasť na Božom živote nepochádza „z krvi ani z vôle tela, ani z vôle muža, ale z Boha“ (Jn 1,13). Prijatie tohto života je panenské, pretože ho človeku úplne dáva Duch Svätý. Zásnubný význam ľudského povolania vo vzťahu k Bohu sa dokonale uskutočňuje v Máriinom panenskom materstve.

506 Mária je panna, pretože jej panenstvo je znakom jej viery,(148, 1814) ktorá „nebola narušená nijakou pochybnosťou“, a jej výlučného odovzdania sa do Božej vôle. Jej viera jej umožňuje stať sa Matkou Spasiteľa: „Mária je blahoslavenejšia preto, že uverila v Krista, ako preto, že počala Kristovo telo.“

507 Mária je zároveň pannou i matkou, lebo je obrazom a najdokonalejšou realizáciou Cirkvi: „Aj Cirkev… sa stáva matkou(967) tým, že verne prijíma Božie slovo: ohlasovaním totiž a krstom rodí pre nový, nesmrteľný život deti počaté z Ducha Svätého a narodené z Boha. A je aj pannou, ktorá neporušene a čisto zachováva vernosť sľúbenú [svojmu] Ženíchovi.“ (149)

zobraziť celéZhrnutie

508 Boh si z Evinho potomstva vyvolil Pannu Máriu, aby bola Matkou jeho Syna. Ako „plná milosti“ je „vynikajúce ovocie vykúpenia“: od prvej chvíle svojho počatia je celkom uchránená od škvrny dedičného hriechu a cez celý svoj život zostala čistá aj od akéhokoľvek osobného hriechu.

509 Mária je skutočne „Božia Matka“, pretože je Matkou večného Božieho Syna, ktorý sa stal človekom a sám je Boh.

510 Mária zostala „pannou pri počatí [svojho Syna], pannou pri pôrode, pannou, keď ho nosila, pannou, keď ho porodila, pannou vždy“: celou svojou bytosťou je „služobnica Pána“ (Lk 1,38).

511 Panna Mária „spolupracovala slobodnou vierou a poslušnosťou na ľudskej spáse“. Svoj súhlas vyslovila „v mene celej ľudskej prirodzenosti“. Svojou poslušnosťou sa stala novou Evou, matkou žijúcich.

zdroj a viac tu:www.katechizmus.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí gabriel pb


48.
označiť príspevok

veriaci-4
   14. 10. 2017, 13:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.49.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 13:34 avatar
Žiaden kňaz ani katolík neberie a nevníma Pannu Máriu ako Bohyňu. Neviem prečo ju tak vnímajú nekatolíci, predovšetkým protestanti, ale aj ľudia v sektách. Panna Mária je po Bohu najväčšia, lebo je tak urobil Pán Ježiš Kristus, je prvá medzi svätými, je prvý a najväčší apoštol Pána Ježiša Krista.
Súhlasí gabriel pb


50.
označiť príspevok

veriaci-4
   14. 10. 2017, 13:44

Príspevok bol vymazaný administrátorom.40.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 12:00 avatar
V súčasnosti je jedným z pomýlených smerov biblicizmus, ktorý robí z čítania písma jediné východisko pravdivosti. Takto sa podkopáva náuka Cirkvi, ktorú Druhý vatikánsky koncil výslovne potvrdil. Toto je zrejme aj smer, ktorému podľahol mladík, s ktorým som sa stretol.

Nemôžeme od seba oddeľovať Posvätnú tradíciu a Sväté písmo, pretože obe sú darmi Ducha Svätého Cirkvi a výsledkom prisľúbenia, ktoré dal Ježiš apoštolom. „Keď príde on, Duch pravdy, uvedie vás do plnej pravdy, lebo nebude hovoriť sám zo seba, ale bude hovoriť, čo počuje, a zvestuje vám, čo má prísť.“

Ďalším argumentom prečo sa nedá stavať len na Svätom písme je aj to, že Cirkev nad Písmom rozjíma a medituje už 2000 rokov a postupne odhaľuje význam a zmysel toho, čo je tam napísané a tak „neprestajne smeruje k plnosti Božej pravdy.“ Časom sa jej podarilo prekonať mnohé mylné interpretácie a vysvetliť ako boli niektoré veci v Písme myslené, berúc ohľad na historické a kultúrne pozadie autora a okolnosti doby, v ktorej bol spis napísaný. Ak sa človek spolieha len sám na seba, nemá po ruke všetku tú múdrosť a skúsenosť, ktorú Cirkev nadobudla vekmi a ktorú jej zjavil Duch Svätý.

Teda je zjavné z histórie prvých kresťanov, zo Svätého písma, ale i z Cirkevných dokumentov, ktoré sú vydané z neomylnej moci Cirkvi v učení, ktorú jej zaručuje prítomnosť Svätého Ducha, že nemôžeme od seba oddeľovať Posvätnú tradíciu a Sväté písmo, pretože obe sú dielom Ducha Svätého a spolu sú „akoby zrkadlom, v ktorom na zemi putujúca Cirkev kontempluje Boha, od ktorého dostáva všetko, kým napokon neuvidí Boha z tváre do tváre takého, aký je.“

www.ponoviciat.saleziani.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí gabriel pb


42.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 10. 2017, 12:02

Príspevok bol vymazaný administrátorom.45.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 12:06 avatar
Prejavuješ sa ako ateista, preto sa pýtam.


67.
označiť príspevok

Fotooon muž
   14. 10. 2017, 17:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.73.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 23:17 avatar
Ateisti nenávidia kresťanov. A väčšina ateistov sú len anti-kristovci, preto osobitne nenávidia len Pána Ježiša Krista, kresťanstvo, cirkev a pápeža. V čom sa teda odlišuješ od ateistov - napr. od Fajera? Okrem toho žiaden ateista nešíri nevieru v Boha, ateizmus je nastavený na nadávaní a nenávisti voči náboženstvách, naši DF ateisti nenávidia len kresťanstvo - čo robíš aj ty. Ateizmus nie je o nievere, ateizmus je útoku na náboženstve, a to je veľký rozdiel.


74.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 10. 2017, 23:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.77.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 23:33 avatar
Osvietený, práve, že pravý Boh Pána Ježiš ti dáva na výber. Vôbec nemusíš veriť a vôbec ho nemusíš uznávať. Môžeš vyznávať Budhu, Alaha, Voltaira alebo koho len chceš. A celkom slobodne sa môžeš rozhodnúť aj pre Zlého či priamo peklo. Stále máš na výber a tvoj výber je nado všetko. Nikto ti nebude brániť ani zachraňovať- už si veľký chlapec.


78.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 10. 2017, 23:35 avatar
Aj ja ti dávam na výber: Začni myslieť alebo zomri v tomto biednom stave.


80.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 23:39 avatar
Krásny príspevok. Skús ich písať viac.


86.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 10. 2017, 23:49

Príspevok bol vymazaný administrátorom.89.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 23:52 avatar
Nie. Foton sa prejavuje ako ateista, lebo kydá na kresťanov, cirkev, pápeža.

Ty si riadne nabrúsený na cirkev, možno preto, že kopanie do nej je dnes v móde?

Čokoľvek zlé nájdeš začneš vzťahovať a asociovať s cirkvou - aj tak sa dá. Nech sa páči.


90.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 10. 2017, 23:53 avatar
Na kresťanov, cirkev, pápeža kydajú aj moslimovia.


91.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 10. 2017, 23:54 avatar
Ale aj Jehovovi svedkovia.


92.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 10. 2017, 23:54 avatar
Jednoducho: konkurencia.


93.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 10. 2017, 23:55 avatar
Dokonca aj katolíci, ktorí odmietajú katolícku modernu po 2. vatikánskom koncile.


119.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 10. 2017, 00:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.120.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 10. 2017, 00:26 avatar
Len nevieme, kto mal záujem zastreliť JK (Johna Kennedyho).


122.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   15. 10. 2017, 00:29 avatar
Dáš na svoj web humanisti príbeh o tom ako si finančne podporil žobráčku? Je to veľmi inšpiratívne aj pre iných ateistov. Prípadne dáš tam odkaz, že ťa môžu žobráci kontaktovať, a že im finančne pomôžeš? Urobíš tak?


124.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 10. 2017, 00:32

Príspevok bol vymazaný administrátorom.127.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 10. 2017, 00:42 avatar
Viem.  Špásujem. 


75.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 23:29 avatar
Ak by ateizmus podľa oficiálne definícií by nešírení neviery v Boha, tak by ponúkali nejaké učenie, nejakú filozofiu. A čo ponúkajú a o čom píšu? Sú to len klamstva, posmešky a kydanie na cirkev, pápeža, kňazov a veriacich. Všimni si ateistov tu na DF aj oficiálne ich knihy, z ktorých čerpajú či citujú. Nemajú nič vlastné, žiadnu vlastnú cestu, žiadnu alternatívu - ateizmus je pre ľudí čo sa im nechce uvažovať a radi nadávajú na existujúce a pravdivé na kresťanstvo. Azda to ľudia nevidia? Vidia.


76.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 10. 2017, 23:31 avatar
LP1: Nemajú nič vlastné, žiadnu vlastnú cestu, žiadnu alternatívu

Nepreháňaj! 

Alternatíva: rozum.
Cesta: vlastný život.


79.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 23:36 avatar
To nie je alternatíva, rozum používajú všetci, vrátane kresťanov, budhistov, moslimov.... To si nevedel? Vlastný život žije každý aj kresťan, aj budhista aj ateista či si myslíš, že oni nežijú vlastný život.


81.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 10. 2017, 23:40 avatar
To vážne? 

Peniaze, ktorými kŕmiš kňazov, môžeš venovať bezdomovcom, žobrákom. Kňaz sa má dobre aj bez tvojich mincí. Žobrák nie, je závislý na milodaroch.

Čas, ktorý stratíš v kostole kľačaním, môžeš rozumnejšie využiť napríklad návštevou divadla, čítaním knihy (ale nie biblie). Myslím, že sa časom naučíš rozumne voliť svoj voľný čas. Kostol je mrhanie voľným časom.


85.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 23:48 avatar
Veľmi zaujímavé. A môžeš to viac rozvinúť?


88.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 10. 2017, 23:52 avatar
Získaš 1 a viac hodín času týždenne, ktoré nebudeš musieť tráviť v kostole praktizovaním divných pohybových cvičení zameraných najmä na mučenie tvojich kolien a počúvaním kázní, v ktorých sa hovorí hlavne o tom, aká si zlá a skazená. Tento čas môžeš využiť omnoho efektívnejšie na blízkych, vzdelávanie, prácu, zábavu alebo čokoľvek čo vám napadne. Napríklad na diskusie. 


95.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 23:56 avatar
No toto je veľmi inšpirujúce. Ako to robíš?


96.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   14. 10. 2017, 23:58 avatar
Modlí sa a pritom píše príspevky, je dva v jednom.  


98.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 10. 2017, 00:00 avatar
Dvaja v jednej.


99.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 10. 2017, 00:00 avatar
A môže sa pridať aj tretí.


83.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 10. 2017, 23:42 avatar
LP1: rozum používajú všetci

Mnohí ho používajú nerozumne.


82.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 10. 2017, 23:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.84.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 23:43 avatar
Vadí ti len katolícka cirkev? A čo takto iné cirkvi či náboženstva?


87.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 10. 2017, 23:50 avatar
To je len tvoj predsudok, je daný tým, že na Slovensku je RKC najpočetnejšia, najsilnejšia, najlepšie organizovaná, najviac zasahuje do spoločnosti, má najväčší vplyv.

Keby si diskutovala ako moslimka s ateistami, mala by si otázku: Si proti sunitom?


100.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   15. 10. 2017, 00:02 avatar
Zaujímavé a máš ešte niečo?


101.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 10. 2017, 00:05 avatar
Keby si sa narodila moslimom v Saudskej Arábii, bola by si moslimka. A keby si nechcela byť moslimkou, tak by ťa zbičovali. Preventívne. www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


102.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   15. 10. 2017, 00:07 avatar
Zaujímavé a máš ešte niečo?


104.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   15. 10. 2017, 00:07 avatar
Konečne link na rozumný web a rozumné témy a rozumne strávený čas. Už ťa niekto pochválil za ten tvoj web a úžasné myšlienky v ňom? Koľko času na ňom denne takto rozumne tráviš a tvoríš?


106.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 10. 2017, 00:08 avatar
Je to OK. 
Súhlasí Mil@níčko


108.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 10. 2017, 00:09 avatar
KBS číta e-zine Humanisti.sk.

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


109.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   15. 10. 2017, 00:10 avatar
Zaujímavé a máš ešte niečo?


114.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   15. 10. 2017, 00:16 avatar
A prečo ho nečítajú ateisti?


111.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   15. 10. 2017, 00:14 avatar
Skús rozvinúť svoju odpoveď, lebo nejak nevidím odpovede na moje otázky.


107.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   15. 10. 2017, 00:08 avatar
Zaujímavé a máš ešte niečo?
Súhlasí Lemmy


94.
označiť príspevok

Osvietený muž
   14. 10. 2017, 23:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.97.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 23:58 avatar
Ak ťa niekto chce skántriť alebo upáliť - utekaj a nedaj sa.


103.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 10. 2017, 00:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.110.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   15. 10. 2017, 00:11 avatar
Cirkev čo má, rozdáva núdznym. To neviem opýtaj sa ich či potrebujú cirkev.


113.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 10. 2017, 00:15 avatar
Kde ako rozdáva. U nás kňaz sa hnevá, ak sú pred kostolom žobráci. A veriacich nakazuje, aby nedávali žobrákom nič, lebo si zvyknú, a budú stále pred kostolom.

Jedna išla žobrať do kostola, a vyhnali ju. Dozvedel som sa to priamo od nej, keď som jej povedal, že prečo nejde do kostola žobrať. Ja som jej pomohol, ale aj zároveň vytkol, nech nechváli boha za to, že som ju finančne podporil, keď vidí, ako sa k nej svinsky zachovali boží pastieri a božie ovce.


115.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   15. 10. 2017, 00:19 avatar
Ty si hotový dobrodinec a záchranca. Môžeš dať adresu na svoj web humanisti a odkaz, že nech ťa kontaktujú žobráci. Neuvažoval si o tom?


117.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 10. 2017, 00:20 avatar
Je tak, ak mám na výber, či dať kňazovi alebo žobrákovi peniaze, dám prednosť žobrákovi.


118.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   15. 10. 2017, 00:22 avatar
Si veľký dobrodinec a ľudomilný človek.


123.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 10. 2017, 00:30

Príspevok bol vymazaný administrátorom.126.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   15. 10. 2017, 00:35 avatar
Písal si, že ti RKC nevadí.


112.
označiť príspevok

Scarlet.XY
   15. 10. 2017, 00:15

Príspevok bol vymazaný administrátorom.105.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 10. 2017, 00:08 avatar
Pomodliť sa, nestačí?   


121.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 10. 2017, 00:28

Príspevok bol vymazaný administrátorom.125.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   15. 10. 2017, 00:33 avatar
Často na tvoje kresťanské prejavy útočia ateisti? Ak sa ti páči Lutherovo učenie a jeho cirkev bráni ti niekto? Prečo potom nie si protestant, ale si radšej v sekte Slovo života?


128.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 10. 2017, 00:42

Príspevok bol vymazaný administrátorom.129.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   15. 10. 2017, 00:48 avatar
Ešte šťastie, že je pri moci protestanská cirkev a Luther.

RKC čo môže byť horšie však? Len nerozumiem, prečo všetky protestantské cirkvi vychádzajú práve z RKC, len si každá z 33 000 denominácií niečo upravila po svojom a nejak sa nevedia zhodnúť a neustále sa štiepia a štiepia. V čom to asi bude?


130.
označiť príspevok

Lemmy muž
   15. 10. 2017, 00:50 avatar
RKC drží moč pevne v rukách.


131.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 10. 2017, 00:54

Príspevok bol vymazaný administrátorom.132.
označiť príspevok

Osvietený muž
   15. 10. 2017, 01:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.133.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 10. 2017, 01:02

Príspevok bol vymazaný administrátorom.17.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 11:09 avatar
Aký je rozdiel medzi ateistom a tebou Fotooon? Vidíš nejaký?


20.
označiť príspevok

Lemmy muž
   14. 10. 2017, 11:11 avatar
Rozdiel je veľmi veľký. Ateista odmieta vaše názory, či už Fotónové alebo tvoje. Ateista zasa nevidí základný rozdiel medzi teistami Fotónom a Leou.


22.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 11:16 avatar
Zase trefa. Ako to robíš Lemmy?


24.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 11:25 avatar
Lea, nemas taky pocit, ze Lemmy je satanista? Vsimni si kolko je nenavisti v nom, obzvlast voci katolikom...


27.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 11:29 avatar
Litiliti - každopádne je proti katolíkom a Pánovi Ježišovi Kristovi, to znamená, že je protikristovec alebo Anti-Krist. A zato sa nemôže ani hnevať, sám tak píše a prezentuje sa. Ja príspevky napr. keshu1 či Lemmyho beriem s humorom, nedá sa to brať vážne ani sa preto hnevať.


32.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 11:46 avatar
Lea, kesha nie je az tak na tom zle....ten sa prezentuje casto ako veriaci v Boha....zle je na tom Lemmy alebo osvieteny(oziareny) to uz je ina liga postihnutia u tychto dvoch....


35.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 11:50 avatar
Litiliti ja to vidím, ako aj každý si myslím, tak ako píšeš. Ale volím radšej jemnejšie spôsoby v diskusií s nimi. Neustále mám na pamäti, že každý hriešnik aj ten zatvrdili sa môže obrátiť a byť svätým. Preto mi anti-kristovci alebo neveriaci alebo hriešnici až tak nevadia. Niežeby som s nimi súhlasila alebo schvaľovala, ale majú veľkú šancu, preto sa na nich dívam ako na budúcich obrátencov a prípadne svätých.


38.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 11:59 avatar
Ja neviem Lea...vsak aj Jezis nazval ateistov, ze su to svine...videl do ich srdc, ze uz im nieto pomoci....jednoducho veci treba pomenovat spravnym terminom!


43.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   14. 10. 2017, 12:04 avatar
Niektorým niet, nie preto, že by nemohli mať nádej a vieru, ale preto, že sa tak rozhodli. My to však nevieme, ktorí sú to. Preto je rozumné na každého pozerať na budúceho Božieho služobníka resp. veriaceho. Nemôžeme tak nič pokaziť a nikoho dopredu neodsudzovať, možno mnohí sa obrátia pár minút pred smrťou, takže sa stanú rovní celoživotným kresťanom. Samozrejme inú odmenu aj miesto v nebeskom kráľovstve dostanú ti čo Bohu slúžili oddane a roky a iní čo na poslednú minútu, ale ani tí nebudú ukrátení a ľutovať.
Súhlasí litiliti


51.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 10. 2017, 13:49 avatar
litiliti, Jezis nazval ateistov, ze su to svine?  Ty si tam bol, keď ich takto nazval?... alebo si to niekde čítal? ... vedel by si uviesť zdroj, citovať ingriminovanú pasáž?
 


52.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 13:54 avatar
Komu adresoval vetu: nehadzte perly sviniam? Kto sa tu ustavicne posmieva Biblii? Veriaci?


54.
označiť príspevok

Immanuel
   14. 10. 2017, 14:02 avatar
Hovoril o krestanoch bo krestania su svine


55.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 14:05 avatar
Immi, ty sa mas liecit, alebo si zasa zdrhol z psychiatrie?


56.
označiť príspevok

Immanuel
   14. 10. 2017, 14:06 avatar
Chod do pice
Súhlasí litiliti


57.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 14:17 avatar
Idem
Aj tak ta mam rad


58.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 10. 2017, 14:46 avatar
litiliti, chceš mi vari tvrdiť, že v "Ježišovej dobe" boli nejakí ateisti (koľkože ich bolo, ak vôbec... a ak náhodou i boli, koľkí sa z nich vôbec s Ježišom stretli... )? ...chceš mi tvrdiť, že v tej dobe sa ateisti posmievali Biblii...(že mohli čo len tušiť, že niečo také, ako Písmo vôbec existuje)? ...že všetci Ježišoví posmievači, ľudia nehodní Jeho slova, boli ateisti?
Nie každý ateista (pohan... ) sa vysmieva Písmu, nie každý má vo svojom srdci neprávosť... to už predsa vedel i Pavol...
 


61.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 15:17 avatar
A co? Jezisove slova boli namierene len pre tu dobu? Moc dobre vedel, ako budu niektori ludia pohrdat jeho slovom....povacsine ide o ateistov...nazval ich svinami


53.
označiť príspevok

Ludwig muž
   14. 10. 2017, 13:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.59.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 10. 2017, 14:58 avatar
Ludwig, súhlasím (viem o tej pasáži... ), len dodám:
Litiliti mylne vyvodzuje z týchto slov že atesiti sú svine...


60.
označiť príspevok

Ludwig muž
   14. 10. 2017, 15:12

Príspevok bol vymazaný administrátorom.62.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 15:34 avatar
Tak dobre, nie vsetci ateisti su svine, su aj inteligentni Ale na tomto fore su prevazne ateisti svine....


63.
označiť príspevok

-era- muž
   14. 10. 2017, 15:52 avatar
62. definuj "sviňa".

Bravčové mäsko je dobré mäsko. Sviňa je veľmi užitočný tvor pre výživu obyvateľstva.

A keby som vyrastal niekde, kde chovali sviňu v chlieve, vedel by som určite aj viac dobrého o svinke napísať
Súhlasí J.Tull


64.
označiť príspevok

J.Tull
   14. 10. 2017, 16:02 avatar
litiliti, vytešujem sa, že si aspoň uznal, že "nie vsetci ateisti su svine"... nemyslím si, že "sviňovatosť" sa meria práve mierou inteligencie.... mimochodom, koľkých ateistov z tohto fóra osobne poznáš?   ... "sviňovatosť" sa "nemeria" ani tým, čomu človek, verí či neverí... dokonca sú prípady, keď nás aj správanie jednotlivca môže priviesť k mylnému názoru o ňom... 


65.
označiť príspevok

litiliti muž
   14. 10. 2017, 16:29 avatar
Tull, uz sa nehnevaj tolko....ale poznas to, tam kde sa rube les....


140.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 10. 2017, 14:47 avatar
litiliti, nehnevám sa...  len sa mi nepáči, keď sa rúbe hlava nehlava... keď sa rúbe pre rúbanie... nepáči sa mi, keď sa takto bez rozmyslu rúbe les, čo i len jeden strom... nieto ešte človek...
Poznám lepšie, prastaré (2600? rokov staré... ):
„Odplácaj zlobu cnosťou ... a dobrým činí dobro a nedobrým tiež činí dobro - pretože takej je dobro sily!“
ktoré bolo už x-krát zopakované. Napríklad aj takto:
„Robte dobre tým, ktorí vás nenávidia. Ako chcete, aby ľudia robili vám, tak robte aj vy im! Milujte svojich nepriateľov! Robte im dobre! Buďte milosrdní... Dobrorečte tým, ktorí vás prenasledujú, dobrorečte a nezlorečte... ...„
 


44.
označiť príspevok

veriaci-4
   14. 10. 2017, 12:05

Príspevok bol vymazaný administrátorom.72.
označiť príspevok

Astax1 muž
   14. 10. 2017, 21:29 avatar
Je smutné vidieť, že tí, ktorí sami seba nazývajú kresťanmi s prívlastkom "praví" oslavujú zlo. No z tohto ich postoja sa ukazuje, že nie je to Kristus, ktorého nasledujú ale nechávajú sa viesť nenávisťou voči katolíckej cirkvi. Túto nenávisť sa snažia schovať za lásku a namýšľajú si, že robia Bohu službu. No v skutočnosti stoja proti Kristovi.
Ježiš nás učil: "Kto nie je proti nám, je za nás" No môžme povedať, že títo "kresťania" sú za nás?

Svätá Katolícka Apoštolská Cirkev prešla počas svojej dlhej dvetisíc ročnej púte mnohými prekážkami, ktoré jej pripravil jej nepriateľ. Ale skutočne je tak, ako povedal jej zakladateľ "pekelné brány ju nepremôžu" a "ja som s vami až do skončenia sveta". Nie je ani tak na uverenie, že v Cirkvi sa vyskytli vnútorné spory, ktoré boli natoľko vážne, že keby naozaj Katolícku Cirkev neviedol Duch Svätý nezostala by jednotná a zanikla by. Jedným z takýchto sporov bolo zaiste aj trojvládie. Nie je prekvapením, že takéto spory nastali, pretože Cirkev je predsa tvorená aj ľudským prvkom a už Ján o tomto pojednával: "Spomedzi nás vyšli, ale neboli z nás. No malo sa ukázať že tí všetci nie sú z nás." Nie je teda argumentom, že takéto spory nastali, či už v rannej Cirkvi za čias Ária alebo v neskoršom čase za čias Luthera. Ale bez pochyby argumentom je, že napriek tomuto všetkému: vnútorným sporom, vonkajším prenasledovaniam, zhubným ideológiam, premien kultúr, vojnám, Cirkev stále stojí, tak ako je napísané: " lebo ak je tento zámer alebo toto dielo od ľudí, rozpadne sa, ale ak je od Boha, nebudete ich môcť rozvrátiť. Aby ste sa neocitli v boji proti Bohu!"

A preto všetcí tí, ktorí sa snažia rozvrátiť Cirkev sa ocitajú v boji proti Bohu. Kristus nás učil takto: "Každé kráľovstvo vnútorne rozdelené spustne a nijaké mesto ani dom vnútorne rozdelené neobstoja." Rozmýšľajme o Kristových slovách a aplikujme ich na Katolícku Cirkev. Sú tu takí, ktorí tvrdia, že Cirkev nie je dielom Boha, napriek tomu, že sa ju doteraz nepodarilo diablovi rozvrátiť. Ale ak by nebola dielom Boha, čím dielom by bola? Ak by katolícka Cirkev bola dielom diabla už dávno by zanikla, lebo diabol nikde nevnáša poriadok ale vždy chaos a rozdelenie. Boh sa prejavuje v stálosti a v poriadku a diabol v chaose. No ak by pánom Cirkvi bol diabol, ono ako jeho dielo by bolo vnútorne rozdelené a neobstálo by. Ale Cirkev je stále "stĺpom a oporou pravdy".

No toto nemôžme povedať o protestantoch ani o ich zakladateľovi. Luther bol plný rozporov. Napríklad na priznanie Erazma Rotterdámskeho, ktorý vyhlásil "Akékoľvek nespochybniteľné tvrdenia mám natoľko nerád, že sa ochotne pridám na stranu skeptikov, kedykoľvek mi to dovolí nedotknuteľná autorita Písma svätého a cirkevných uznesení, ktorým svoje zmýšľanie vždy a všade rád podriadim.“ odpovedá so sebe vlastným pátosom: „Nie je známkou kresťanského zmýšľania netešiť sa z pevných vyhlásení. Preč so skeptikmi a akademikmi... Zruš pevné tvrdenia a zrušíš kresťanstvo.“ Je paradoxné, že tieto výroky vyslovuje muž, ktorý sa vzoprel stáročia tradovaným pevným tvrdeniam iba v mene svojho svedomia a osobnej interpretácie Písma. No svedomie nie je normou pravdy, ako ani snaha o subjektívne interpretovanie Písma za účelom "vyššieho alebo pravého poznania", pretože pravda nebola predložená človeku ako nejaký filozofický objav, ani nebola zverená každému jednotlivcovi, ktorý sa chce vlastnými schopnosťami dopátrať k pravde ale bola zverená Cirkvi: "Kto vás počúva mňa počúva, a Kto vami pohŕda, mnou pohŕda. Kto však pohŕda mnou, pohŕda tým, Ktorý ma poslal."

V rovnakom rozpore sa nachádzajú aj jednotlivé evanjelické cirkvi. Ak ich zakladateľ skutočne urobil bohumilú službu, tak potom tieto cirkvi by mali byť oporami pravdy. Odhliadnuc od toho, že existuje iba jedna skutočná Kristova Cirkev, pretože Kristus nie je rozdelený, a pravda môže byť iba jedna "je jedno stádo a jeden pastier,...ako možno mať iba jednu vieru" Preto tí, čo prijali inú vieru, nemôžu žiť v jednote takéhoto tela.

Na otázku ako zjednotiť teológiu s požiadavkou rovnakopohlavných manželstiev, odbíja Lutherova cirkev v Nemceku takto: „Ak sa hodnoty ako láska, vernosť a zodpovednosť, ktoré sú významné pre manželstvo, rozšíria aj v rámci ostatných foriem životných partnerstiev, tak to vítame“.
Taktiež ELCA (Evanjelická Lutheránska Cirkev v Amerike) prijíma medzi duchovných aj ženy spolu s gejmi a lesbami v rovnakopohlavných zväzkoch.

Na rozdiel od nich ECAV zbavuje úradu Evanjelického kňaza, ktorý otvorene podporil homosexuálov, aj keď za nim stáli niektorí evanjelickí teológia a veriaci a tak isto zakázala učiť teológovi, ktorý vystúpil na dúhovom pochode.
Tieto Cirkvi vychádzajú z toho istého učenia, no napriek tomu sa rozchádzajú v tak zásadných otázkach. Je potrebné vyzdvihnúť ECAV, ktoré sa zachovalo správne, a ktoré je do nemalej miery stále ovplyvnené katolíckym prostredím, ktoré sa k týmto otázkam vyjadruje v duchu evanjelia. Na rozdiel od týchto protestantských cirkví v jednotlivých štátoch, kde protestantizmus robí ústupky sekulárnej spoločnosti, pretože sa bojí opovrhnutia, či strate veriacich, Katolícka Cirkev ostáva jednotná.
Taktiež za povšimnutie stojí počet veriacich v krajinách, ktoré boli zasiahnuté protestantizmom v porovnaní s počtom veriacich v tradične katolíckych krajinách. Krajiny ako Holandsko, Švédsko, Česko, Nemecko a dalšie ktoré boli silno zasiahnuté protestantizmom sa v súčasnosti stali pohanskými a ťažko v týchto krajinách hľadať vieru. Na rozdiel od nich v krajinách ako Írsko, Portugalsko, Slovensko, Poľsko, kde neprenikol protestantizmus stále nachádzame vieru. Čim to teda je, že protestanské krajiny sa stali pohanskými, a že z nich zmizla viera?
Je to tým, že sa zriekli pravdy: "Lebo príde čas, keď neznesú zdravé učenie, ale nazháňajú si učiteľov podľa svojich chúťok, aby im šteklili uši." Nemajú k dispozícii sviatosti, ktoré udržiavajú človeka v milosti, a preto diabol ľahšie víťazí nad protestantom ako nad katolíkom, ktorý čerpá z pokladu Cirkvi.


141.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 10. 2017, 16:14 avatar
Astax1, od Boha je židovská cirkev, nie RKC... od Boha je cirkev zoroastristická, ktorá je staršia od tej kresťanskej aj tisícročie a pretrvala do dnes... lebo ak je tento zámer alebo toto dielo od ľudí, rozpadne sa, ale ak je od Boha, nebudete ich môcť rozvrátiť. Aby ste sa neocitli v boji proti Bohu! ...bez pochyby, argumentom je, že napriek tomuto všetkému: vnútorným sporom, vonkajším prenasledovaniam, zhubným ideológiám, premien kultúr, vojnám, Cirkev Zoroastrizmu stále stojí, tak ako je napísané...  


142.
označiť príspevok

Astax1 muž
   15. 10. 2017, 20:19 avatar
Ježiš Kristus, Syn Boží založil svoju Cirkev na Kéfasovi, jemu dal klúče od Nebeského kráľovstva a moc zväzovať a rozväzovať. Jemu povedal: "Pas moje ovce", nepovedal "hentie alebo tamtie" to sa chápe tak, že mu zveril všetky "aby bolo jedno stádo a jeden pastier".

Kristova Cirkev nie je žiadne neviditeľné spoločenstvo ale je pevne ohraničená a vymedzená. Stojí na pevnom základe a je hierarchická.
No to čo si spomenul ty, nie je žiadna viditeľná štruktúra ani organizácia, ktorá by mala nadnárodný rozmer.
Súhlasí lea_pragmaticka1


143.
označiť príspevok

J.Tull
   15. 10. 2017, 20:36 avatar
Astax1, zoroatrizmus nemá nadnárodný rozmer, viditeľnú štruktúru, organizáciu... podobne budhizmus... ? Ahura Mazda tiež "prikazoval" svojmu prorokovi, na ktorom založil svoju cirkev... aj Buddhu osvietila "vyššia moc" a jeho učeníci založili cirkev, ktorá pretrváva dodnes... tieto cirkvi musia byť od Boha, keďže pretrvali veky vekov napriek prenasledovaniu...  


150.
označiť príspevok

Fotooon muž
   15. 10. 2017, 21:45

Príspevok bol vymazaný administrátorom.145.
označiť príspevok

litiliti muž
   15. 10. 2017, 21:00 avatar
Astax,ty si borec! Vacsinou je to tu samy sektar, ktory nenavidi katolicku cirkev....neuvedomujuc si, ze tu ich sekticku drzi pokope iba nenavist voci RKC....tak ako aj luteranov....ja luteransku cirkev nazyvam Titanicom....


146.
označiť príspevok

veriaci-4
   15. 10. 2017, 21:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.147.
označiť príspevok

litiliti muž
   15. 10. 2017, 21:16 avatar
Lenze ja nie som odpadlik, som v cirkvi, ktora evidentne patri medzi najstabilnejsie cirkvi i napriek tomu, ze je najviac skusana diablom...


148.
označiť príspevok

veriaci-4
   15. 10. 2017, 21:18

Príspevok bol vymazaný administrátorom.144.
označiť príspevok

Astax1 muž
   15. 10. 2017, 20:48 avatar
J.Tull, ani budhizmus, ani hinduizmus, ani islam ba ani pravoslávie nemá štruktúru, akú má katolícka cirkev. Žiadny z menovaných nie je viditeľná, nadnárodná štruktúra, ktorá by spadala pod jurisdikciu jedného človeka.
Napríklad jednotlivé pravoslávne cirkvi sú vymedzený geografickým územím a každá ma na čele svojho duchovného.


151.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 10. 2017, 11:43 avatar
Astax1, vari štruktúru, akú má katolícka cirkev, ktorá by spadala pod jurisdikciu jedného človeka, je dôkazom toho, že je od Boha? RKC je dielom človeka a svojej dlhovekosti, rozšíreniu, vďačí aj moci, ktorú si historicky vybudovala svetskými prostriedkami, i vďaka svetskému bohatstvu získavanému aj „pekelnými bránami“... Keby predala, čo má, rozdala chudobným, žila len s príspevkov a pretrvala v takej „forme“ akou je dnes... pretrvala napríklad, ako po zničení Perzskej ríše pretrváva v Iráne, Iraku, Afganistane, Indii zoroastrizmus... šírila sa len spôsobom, podobnému spôsobu akým Ašóka rozšíril budhizmus... potom by som snáď uveril, že je od Boha...
 


152.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 10. 2017, 13:06 avatar
Astax, ešte pre lepšie porozumenie toho, o čom tu meliem, pricapím niečo (zopakujem... ) o Ašókovi, ktorý žil 304 – 232 rokov pred Kr. (traduje sa, že pred svojou smrťou rozdal všetok svoj majetok... ). Vo svojej ríši zakázal obchod s otrokmi... všeobecne považoval súcitenie so všetkými živými bytosťami za uholný kameň života... s úspechom vysielal poslov mieru...o jeho ediktoch možno povedať, že sú prvou deklaráciou ľudských práv... medzi iným aj toto dal vytesať do kameňa:
„BOHOM MILÝ KRÁĽ PRIJADARŠIN (Ašóka) CTÍ VŠETKY SEKTY, ASKÉTOV I HOSPODÁROV DARMI A ROZNYMI POCTAMI. AVŠAK BOHOM MILÝ NEMYSLÍ TOĽKO NA DARY A POCTY AKO NA TO, ABY SA ROZVÍJALI ZÁSADY VŠETKÝCH SIEKT. ZÁSADY SA VŠAK MOŽU ROZVÍJAŤ ROZLIČNÝM SPOSOBOM. ALE ZÁKLADOM TOHO JE ZDRŽANLIVÁ REČ, ABY NEDOCHÁDZALO K CHVÁLENIU VLASTNEJ VIERY ALEBO HANENIU CUDZEJ VIERY BEZ DOVODU, A AK JE TEN ČI ONEN DOVOD, POTOM LEN UMIERNENE. JE TOTIŽ TREBA VZDAŤ ÚCTU VŠETKÝM OSTATNÝM SEKTÁM TAKÝM ALEBO ONAKÝM SPOSOBOM. KEĎ BUDE ČLOVEK TAKTO KONAŤ, VLASTNÚ SEKTU VEĽMI POVZNESIE A CUDZEJ SEKTE PROSPEJE. KEĎ BUDE KONAŤ INAK, SPOSOBÍ ÚJMU SVOJEJ VLASTNEJ A CUDZEJ SEKTE UBLÍŽI. KTOKOĽVEK VLASTNÚ SEKTU CHVÁLI ALEBO CUDZIU SEKTU HANÍ, A TO VŠETKO Z ODDANOSTI K VLASTNEJ SEKTE ALEBO ABY POSTAVIL VLASTNÚ SEKTU DO DOBRÉHO SVETLA, TEN TÝMTO SPOSOBOM SVOJU SEKTU CELKOM ISTE HUBÍ. PRÁVE SVORNOSŤ JE DOBRÁ, ABY KAŽDÝ NAČÚVAL ZÁKONU DRUHÉHO A OCHOTNE HO PLNIL. TOTO PRÁVE JE PRIANÍM BOHOM MILÉHO, ABY VŠETKY SEKTY BOLI POČUTÉ A KONALI DOBRÉ SKUTKY.“
... ak by RKC konala tak, ako konal Ašóka, pred vyše 2200 rokmi, zotrvala v takýchto a podobných zásadách, nech by jej štruktúry boli akékoľvek, potom áno, potom by bolo možné tvrdiť o nej, že je od Boha... ak už, potom od Boha je skôr „Ašókova cirkev“...
 


153.
označiť príspevok

elemír muž
   23. 10. 2017, 04:15 avatar
Každý sa tu bije za svoju cirkev, ale čo je najdôležitejšie pre človeka? posledný súd a na miestach evanjelia, kde sa opisuje táto udalosť a nikde nepíše, že príde ježiš a povie všetkým: A teraz sa zoraďte podľa toho, kto bol v akej cirkvi a a tí čo boli v takej a takej cirkvi idú tam a tí čo v iných idú tam. Vôbec nie On iba oddelí capov od ovečiek o cirkvách tam nie je nič.Teda nebudeme súdení podľa cirkvi, za ktorú sme tu bojovali, ale súdení budeme my sami, ako sme tu žili.
Lebo ..... a potom som videl nekonečný zástup ľudí rôznych národov a rás, ktorí boli oblečení v bielych košeliach a ktoré si zbielili v krvi baránkovej. Lebo ježiša nemožno oklamať, ak je na bielych košeliach jeho krv, on svoju krv pozná.
možno miesrto obhajoby svojich cirkví by bolo lepšie diskutovať o tom, ako si zbieliť košelu v jeho krvi.
Nikto z nás nie je idiot, čo by chcel do pekla, ale na každom božom čine sa prejavil aj satan a teda máme počítať aj stým, že aj na každom z nás má svoj podiel a vládne spolu tiež v každej cirkvi+. Zoberte si napríklad niektoré dogmy a učenia svätých otcov.
Ježiš hovorí, čo je od človeka, môže byť aj od toho druhého, ale človek tvrdí, že od ducha svätého.
Keď sa Lucia vo faime opýtala zjavenia: Kto si ? odpovedal jasne: som z neba. Lebo nielen, že sme si dogmy a učenia vymysleli, my sme si vymysleli ešte aj to, že sú od ducha svätého. Ale akého svätého, ak kladieme najväčší dôraz na jej lono a nevieme, alebo nechceme zdvihnúť oči na jej trňmi ovinuté srdce, pozrieť sa jej radšej do tváre na jej božskosť a zaslzené oči.
Pobedala,: Som z neba a nikto jej neuveril a kolkí sa robia svätými a neuverili to najpodstatnejšie a najdôležitejši, ako zachrániť ľudstvo na zemi. Povedala, že ak ma neposlúchnete bude vojna a bola vojna, strašná ,stomilionov ľudí, aké dôkazy tu ešte niekto hľadá ak dôkaz stomilionov ľudí mu je ľahostajný.
Najhroznejšia dogma: Dedičný hriech a kolko ďaľších dogiem, čo urážajú boha sa z toho odvíja. Nevšímame si, ak ježiš hovorí: Nechajte maličkých prísť ku mne, nebráňte im, lebo im patri nebeské královstvo. Maličké nevinné deti, ktoré ešte netušia prečo a ako boli splodené a cirkev postaví medzi dieťa a ježiša dedičný hriech. lenže nie je to cirkev, čo vymyslela dogmy a učenia svätých otcov a vôbec nie kristus, lebo ježiš má svoje evanjelium, v ktorom tieto veci nie sú, čisté evanjelium o ktorom sám hovorí: Nie všetko je tam, lebo tvrdý pokrm by ste nezniesli. Pošlem vám ducha pravdy a on prišiel vo fatime a povedal: som z neba. Levo vo fatime budú zrušené dogmy a učenia svätých otcov a katolícka cirkev bude zachránená a s ňou bude zachránený celý svet.
Duch pravdy z môjho zoberie a vám povie, čo máte robiť. Zoberie mu titul boha a my máme ďalej pokračovať na tom, čo je v evnjeliu a nie na tom, čo vymyslel človek. Lebo evanjelium je zákon všetkých zákonov , je to kameň uholný a kto na tento kameň padne, ten sa doláme a na koho tento kameň spadne tohoto doláme, lebo človeku nie je dovolené hýbať s týmto kameňom, je to základný rohový kameň každého domu, ten je položený prvý.
Nechápem, akú to chce vysokú inteligenciu, aby sa pochopilo, že ak niečo bolo z neba nariadené a musí sa urobiť a hneď sa vysloví trest, čo sa stane ak sa neurobí a trest sa naplní, ako nechce niekto pochopiť, že toto je ten najvyšší a najdôležitejší čas pre fatimu a každého z nás. komu tak záleží na tom, aby sme nepochoppili a rútili sa ako idioti do uplne zbytočnej katastrofy zahynutia miliard ľudí


154.
označiť príspevok

Lemmy muž
   23. 10. 2017, 05:42 avatar
Elemír: Každý sa tu bije za svoju cirkev, ale čo je najdôležitejšie pre človeka? posledný súd

Každý sa tu bije za svoju cirkev, ale čo je najdôležitejšie pre človeka? posledný sud piva


155.
označiť príspevok

Lemmy muž
   23. 10. 2017, 05:43 avatar
Milan mi dá súhlas. 
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 21:35,  Ale je to Kiska, máš smolúúúúúúú. *03
dnes, 21:33,  1/ Lemmy vidim ze si sa snazil navarit lacno a chutne tak rad by som ti venoval knihu "ako...
dnes, 21:28,  7/ Chlapec mi strasne pripomina Danka a jeho rigorozku ...:)))
dnes, 21:13,  28. beznohy , vypni si internet a radšej tie prachy daruj bezdomovcom na jedlo . a prestan tu...
dnes, 21:11,  AKÁ ŠKODA, ŽE BIŽUTÉRIA MI NESTOJÍ ZA ORPAVU VETY.
dnes, 21:09,  Aj bez toho, aby som musel posdtúpiť amputáciu nohy, som dnes nbrzdobmovca.
dnes, 21:06,  Kto je odvážny prispieť vkladom?
dnes, 21:05,  Presnejšie: zvyknem vklady zdvojnásobovať.
dnes, 21:03,  Zvyknem vklady do humanistickej zbierky zdvojnásbovať.
dnes, 21:02,  21. beznohy, vypni si načas internet a daruj tie prachy radśej bezdomovcom na jedlo *19
dnes, 21:00,  Nie. Ak by do humanistickej zbierky Oslepený prispel,, tak by sa tam objavilo jeho meno. Je to...
dnes, 20:59,  40. magoris rabuje sa tam bez rozdielu pleti , ale ty regulérne píšeš len o afroameričanoch .
dnes, 20:57,  Bižutéria DF.sk, možno... možno Oslepený niečom mohol, ale v skutočnosti nemohol, lebo je...
dnes, 20:55,  Keď v zbierke uvidím vklad povedzme 20 centov, tak to znásobím na poriadnu polievku.
dnes, 20:55,  Protestanti velmi často označujú katolíkov, za tých, ktorých učenie protirečí Biblii....
dnes, 20:55,  11. lemmy, mozno osvieteny pomohol viacej ludom ako ty za cely zivot . odkedy ty určuješ kto je...
dnes, 20:53,  Milan, ja každý kladný príjem sa snažím znásobiť. Ty dáš 0,17 €, a ja dodám zvyšok,...
dnes, 20:51,  Uvidím, radšej to dávam osobne, ale ak už ináč nedáš.
dnes, 20:50,  Milan, pošli len povedzme 0.17 e, a budem pokojný. Ja už doložím do 22 centov, aby...
dnes, 20:49,  Presne nemá nic s rasizmom
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žial, dnes je doba, kedy byť hlúpym prináša väčšiu pravdepodobnosť profesionáleho úspechu, ako byť múdrym.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(352 710 bytes in 3,260 seconds)