Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Vegetariánstvo: prostriedok k vyššiemu cieľu

24
reakcií
1410
prečítaní
Tému 20. decembra 2012, 00:44 založil ElectricLight.

podobné témy:1.
označiť príspevok

ElectricLight muž
   20. 12. 2012, 00:44 avatar
Už v roku 1961 napísal Journal of American Medical Association:"90 až 97 % srdečným chorobám sa dá predísť vegetariánskou stravou." Od tej doby niekoľko dobre vypracovaných štúdií vedecky preukázalo, že popri tabaku a alkohole je konzumácia mäsa najväčšou príčinou úmrtia v západnej Európe, Spojených štátoch, Austrálií a iných vyspelých štátoch.

Ekonomika

Podľa informácií zostavených americkým ministerstvom hospodárstva ide viac než 90 % všetkých obilnín vyprodukovaných v Amerike na výkrm zvierat, ktoré skončia na jedálnych stoloch - hlavne kráv, prasiat, oviec a hydiny. Vo Veľkej Británií je to 85 %. Už samotné spracovanie obilia ako prostriedku k produkcii mäsa je neuveriteľne nákladné. Čísla amerického ministerstva hospodárstva hovoria, že za každých 16 kg obilia, slúžiacich na výkrm dobytka, získame iba 1 kg mäsa.

v Knihe Strava pre malú planétu nás Frances Moore Lappé vyzýva, aby sme si predstavili, ako sedíme pri 200 g bifteku."Potom si predstavte miestnosť naplnenú 45 až 50 ľudmi s prázdnymi miskami pred sebou. Za "vykrmovaciu cenu" vášho bifteku by sa každá z týchto misiek mohla naplniť varenou obilnou kašou."

Etika

Pre väčšinu ľudí sú etické dôvody pre vegetariánstvo najdôležitejšie zo všetkých. Etickým počiatkom vegetariánstva je poznanie, že aj ostatné tvory cítia, a že ich pocity sú podobné našim. Tak si človek uvedomuje, že svojim jednaním už nechce spôsobovať bolesť ostatným.

Náboženstvo

Všetky dôležité písma človeku prikazujú, aby žil bez zbytočného zabíjania. Starý Zákon hovorí: "Nezabiješ". Toto sa bohužiaľ mýľne vykladá iba ako dôkaz na vraždu. Ale pôvodná hebrejčina znie: lo tirtzach, čo v doslovnom preklade znamená "nezabiješ". Úplný hebrejsko-anglický slovník Dr. Reubena Alcalayho hovorí, že slovo tirtzach, hlavne v klasickom hebrejskom užití, sa vzťahuje na "akýkoľvek druh zabíjania" a nie len nutne na vraždu človeka.

Nenásilie ako etický základ vegetariánstva zdôrazňujú tiež védske písma Indie. "Mäso nikdy nejde získať bez ublíženia živým stvoreniam," stojí v Manu-samhite, starej indickej zbierke zákonov, " preto nech sa človek vyhýba používaniu mäsa." V inej časti Manu-samhity upozorňuje: " Ak niekto dobre uváži ohavný pôvod mäsa a vykrmovanie a zabíjanie živých bytostí, nech celkom pojedanie mäsa zanechá." V Mahábhárate (epickéj básni obsahujúcej 100 000 veršov, o ktorej sa hovorí, že je najdlhšou básňou na svete) sa vyskytuje mnoho pokynov proti zabíjaniu zvierat. Niektoré príklady: "Ten, kto si praje udržiavať mäso svojho tela pojedaním mäsa tiel iných bytostí, žije v utrpení či už sa narodil v akomkoľvek životnom druhu." "Kto môže byť krutejší a sebeckejší než ten, kto udržuje svoje telo pojedaním mäsa z tiel nevinných zvierat?" "Tí, ktorí túžia mať dobrú pamäť, krásu, dlhý život, pevné zdravie a telesnú, morálnu a duchovnú silu, by nemali jesť zvieratá."

Každá živá bytosť má dušu. V Bhagavad-gíte Krišna popisuje dušu ako zdroj vedomia a ako aktívny princíp, ktorý oživuje telo každej živej bytosti. Podľa Véd prechádza duša evolučným vývojom z tiel nižších životných druhov do vyšších, až dosiahne ľudského tela. Iba v ľudskej podobe potom duša môže obrátiť svoje vedomie k Bohu a v okamihu smrti môže byť premiestnená naspäť do duchovného sveta.

Jednou z najbežnejších námietok proti vegetariánstvu je to, že aj vegetarián musí zabíjať rastliny, čo je tiež násilie. Ako odpoveď sa dá poznamenať, že vegetariánske jedlá ako zrelé ovocie a mnohé zeleniny, oriešky, obilniny a mlieko nevyžadujú žiadne zabíjanie. Avšak i v prípadoch, kedy sa rastline odoberie život, je spôsobená bolesť mnohokrát menšia ako pri zabití zvieraťa, a už vôbec ju nejde porovnávať s utrpením zvierat, ktoré sú po celý svoj život chované na porážku. Rastliny majú omnoho menej vyvinuté vedomie a stoja vo vývojovom rebríčku omnoho nižšie.

Je pravda, že vegetariáni musia zabíjať nejaké rastliny, čo je tiež násilie, ale niečo jesť musia a Védy hovoria Jívo jívasya jívanam: jedna živá bytosť je potravou pre inú v zápase o prežitie. Takže problém nie je v tom, ako zabrániť všetkému zabíjaniu - čo je nemožné - ale ako pri zaisťovaní potrebnej výživy tela spôsobovať iným tvorom čo najmenšie utrpenie.

cely clanok - www.govinda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Petrana


2.
označiť príspevok

dubák muž
   20. 12. 2012, 00:46 avatar
vegetariáni sú alibisti, ktorá sa robia, že nevidia ako im pod nožom rajčina kričí od bolesti
Súhlasí Sono Daxis a-Lia


3.
označiť príspevok

zajomato
   20. 12. 2012, 01:00 avatar
človek je všežravý živočích/tiež len zviera/
Súhlasí Sono Daxis a-Lia


5.
označiť príspevok

ElectricLight muž
   20. 12. 2012, 01:26 avatar
hlupost ;-)


4.
označiť príspevok

ElectricLight muž
   20. 12. 2012, 01:22 avatar
tomato nie je bytost ;-) a po dva a pol, ak sa jedna zelen/ ovocie, konzumuju sa len plody nie cely strom, ker a atd
Súhlasí dilemma


7.
označiť príspevok

Mojka žena
   20. 12. 2012, 10:10 avatar
z ovocia mám najradšej..tmavočervené čerešne, vtedy som tvrdý vegetarián..v studenej vode mäská vyplávajú, ale inak som mäsožravá..no ale k téme: susedkin syn od narodenia odmietal jesť mäsko, keď mal 15 dostal sa do nemocnice a tam sa susedka od primára dozvedela..vegetariánstvo maximálne do päť rokov, potom už organizmu chýbajú potrebné živiny, ktoré sa nachádzajú v mäsku..tak neviem čo je na tom pravdy?  
Súhlasí ElectricLight


8.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 12. 2012, 10:12 avatar
cokolvek


10.
označiť príspevok

ether muž
   20. 12. 2012, 10:56 avatar
paradajky cítia bolesť, keď ich krájaš, to je fakt
Súhlasí dubák


19.
označiť príspevok

ElectricLight muž
   21. 12. 2012, 00:29 avatar
ti to povedali? ;-) ale ak tak, preco nie su toxicke potom, ako niektore druhy hub, bobul, bylin etc
priroda sa dokaze dost efektivne branit ak nechce byt " zjedena ;-D


20.
označiť príspevok

ether muž
   21. 12. 2012, 00:32 avatar
nie všetko je dokonalé v prírode a zober si také chilli, pre prírodu obrana, pre nás pochúťka


21.
označiť príspevok

ElectricLight muž
   21. 12. 2012, 00:44 avatar
priroda si dokaze vymysliet fenomenalne strategie aby neboli aj napr niektore druhy predtym jedle dalej konzumovatelne, ale pri niektorych sa o to nesnazi. asi vie preco ;-)


22.
označiť príspevok

ElectricLight muž
   21. 12. 2012, 00:53 avatar
a aj naopak, aby ich ludia a zvierata vyhladavali, aby som bola komplex.


23.
označiť príspevok

ether muž
   21. 12. 2012, 00:55 avatar
predpokladám, že ak by chcela, aby sme nejedli mäso, tak by to zariadila lepšie 
ale paradajky prečo sa nebránia skutočne neviem, veď nemôžem vedieť všetko


25.
označiť príspevok

ElectricLight muž
   21. 12. 2012, 01:08 avatar
to by zahynuli ale aj zvierata, potravinovy retazec, cize homo sapiens je omyl evolucie


6.
označiť príspevok

elemír muž
   20. 12. 2012, 01:39 avatar
Vegetarianstvo je zdraviu škodlivé. Istý čas som bol j jednom nemocničnom zariadení a v jedálni sme mali stoly podľa diét. Zrazu sa ozvali vegetariáni, že chcú tiež svoje stoly pre vegetarianov. Pre pracovníkov kuchyne to asi nebol problém a na začiatku týždňa sa vegetáriani vytešovali pri svojom stole. Lenže väčšina nás nvegetariánov, keď sme sa na nich pozreli, zistili sme, že sú iní. Dokiaľ boli roztrúsení medzi nami, nikto si nič venšimol, ale keď zrazu sedeli za jedným stolom,bolo to očividné, že sú iní, na prvý pohľad boli ich tváre . teda pleť akoby menej červená, ale nie blešia, skôr niečo ako do šeedozelena. Samozrejme len taký malý odtieň. Potom im to väčšinou ľudia rozprávali a za mesiac ich nebolo ani tretina. Raz som bol na jednej párty a boli tam mladý pár s chlapčekom. Všetci jeho vrstovníci lietali z rohu do rohu a on si kľudne sedel. Mamičky ho chváli, aké je dobré dieťa, ale ja som si už vtedy všimol, že má trošku inú pleť na tvári. Najprv som nič nepovedal, ale keď sme si sadli za stôl, bolo to hneť jasné, mladí boli vegetariámni. Porozprával som sa s nimi a predsa. O rneskôr mali druhého synčeka, ktorý mal normálnu stravu, ale ešte v troch či štyroch rokoch boli obaja rovnako veľkí, pritom ten starší mal tu vegetariansku stravu len asi do dva a pol roka. Dnes sú to už obja veľká chlapi.
Americkí vedci pri výskume antioxydantov, tiež to bola veľká akcia na podomový predaj liekov s veľkou reklamou, teda pri výskume týchto anioxydantov prišli na to, že mäso obsahuje nieč, čo nie je v žiadnej inej potrave. Nespomínam si ako tú látku nazvali, ale stručný popis,bol približne o tom, že táto látka je nevyhnutne nutná na tvorbu nových krviniek. Bez nej sa krvinky iba regenerujú, Je to podobná látka vitamínu B 12 a prvé pokusy aj naznačili, že to B12 zvládne. Avšak neskôr sa prišlo na to, že iba čiastočne. potom sa však zistilo, že táto látka je pre organizmus tak nebezpečne dôležitá, že organizmus v prípade výskytu v potrave si ju ukladá do pežene na 6 až 8 rokov. Takže vegetarián sa stáva vegetariánom vlastne iba 6 až 8 rokov potom, ako zjedol posledný krát mäso.
Sú krajiny, kde sa vôbec neje mäso, ale choďte sa tam pozrieť na tých ľudí, vychudnutý na kosť, bez záujmu a ekonomicky tekmer nepotrební.
Ja zastávam názor, že jesť mäso 3x denne je škodlivejšie ako vegetariánstvo samo o sebe. Ako deti sme mali mäso iba v nedeľu na obed a to úplne stačilo. Vegetarian si ale nemôže povedať, že teda zjem mäso raz za dva roky, do zásoby, prtetože nezvyknutý tráviací organizmus to mäso nespracuje. Keď som pracoval na stavbe, tak som pri manuálnej práci predsa len cítil potrebu častejšie jesť mäso, pretože som zjedol menej a necítil som potrebu zase jesť aa nebol som tak skoro pri manuálnej práci unavený, a keď som pracoval v administratíve, stačilo mi denne mäso jeden krát v závodnej jedálni aj to bolo vtedy, alebo ešte je, nejakých 5 či 7 gramov porcia.
Neverím vedcom, ktorí zakazujú mäso, mlieko a chlieb. Laboratórne pokusy to možno aj naznačujú ak sa robia pokusy na ptrehnane veľkých množstvách, ale chyba môže byť úplne niekde inde. Napríklad kravský tuk a v tak malom množstve škodí menej, ako slnečnicový olej, ktorý sa ale nedá porovnávať s repkovým. Ako som začal kupovať iba slnečnicový olej, prestali mnohé zažívacie prblémy,. Hlavná zložka v kravskom mlieku nie je vápnik, aj keď teliatko má prírastok na kostiach neporovnateľne väčší, ako človek, ale mlieko obsahuje kyselinu listovú a tú dokáže získať zažívací trakt kravy aj zo suchého sena.A to je podstatné pre nás hlavne pre zimné a jarné mesiace, Mačkovité šelmy sa živia výlučne mäsom, ale ale ako som si všimol vo prírodooňpisných filmoch, prvé čo urobí najdôležitejší člen svorky, rozpára brucho a žerie črevá, asi kôli vitamínu C. Takže by vitamín C a mäso boli základom tvorby NOVYCH červených krviniek ?? Vedci by nemali skúmať, ako ktorá potravina škodí, ak sa to preženie, ale mali by hľadať radšej pestrosť a vyváženosť stravy.
A ešte niečo, Som ženatý takmer 40 rokov, moja manželka má stále 65 kg a ja stále 120. Ona musí užívať lieka na chlesterol a já mám vždy cjholesterol vo výborných ukazopvateľoch. Ale ona neznáša ryby a ja musím mať aspom raz za týždeň niečo rybacie, keď nič iné, tak aspom tresku. Ak si 250 gramové maslo rozdelíte na 12 častí a stačí si dať ku raňajkám jednu takú kocku každý deň. Skúste a vyhodíte s chladničky všetky umelé maslá, zvlášť tie, ktoré ak dáte na panvicu, tak vám zostane iba teplá voda s mastnými okami. No a mäso ? Ja by som to odhadol asi tak, že hovädzie raz za mesiac, bravčové raz za týždeň a ľahkú vtákovinu raz za deň. A aj toto je viac ako dosť, ale taký sme si vytvorili štandart.


9.
označiť príspevok

Mojka žena
   20. 12. 2012, 10:35 avatar
elemír, píšeš pútavo..možno aj múdro..len zdĺhavo  ..čas chváta... 
Súhlasí dubák


24.
označiť príspevok

ElectricLight muž
   21. 12. 2012, 00:58 avatar
ja poznam par vegetarianov, v cetne seba, a nikto z nas nie je "sedozeleny  


11.
označiť príspevok

ether muž
   20. 12. 2012, 10:57 avatar
Viete ako spoznáte vegetariána?
Povie vám to.
Súhlasí clear1


13.
označiť príspevok

Mojka žena
   20. 12. 2012, 16:11 avatar
a zabudol povedať 


12.
označiť príspevok

trin i ty muž
   20. 12. 2012, 12:00 avatar
skaja is back

loooooooool


14.
označiť príspevok

cerveny mak muž
   20. 12. 2012, 16:14 avatar
a kolko tych plodin sa vypestuje na biopalivo??? kazdy vegetarian a zachranca tejto planety by mal chodit pesi, alebo byciklom, potom uznam ze ide niekomu o zachranu planety a zivota na nej, takze take bludy ze keby sme boli vseci vegetariany tak by nikto na tejto planete nebol hladny su iba bludy a fantasmagorie zmagorenych a zmanipulovanych podporovatelov zvratenych teorii o nicom, svet je o biznise a peniazoch, keby tie plodiny nesli na krmne ucely pre hospodarske zvierata tak sa z nich vyroby nafta, benzin, bioplyn, popripade by sa s nim kurilo v centralnych teplarnach na tuhe palivo a ked uz ani to, tak aby sa udrzala jeho vysoka cena, teda rentabilita produkcie, tak by sa jednoducho vysipalo do mora, uz sa tak stalo... takze zdravy rozum je jedna vec a rozpravky rozpravkarov vec druha. Inak proti vegetarianom nic nemam, je kazdeho osobna vec co ma na taniery.
Súhlasí Mojka, havran


15.
označiť príspevok

Mojka žena
   20. 12. 2012, 16:19 avatar
by mal chodiť pešo!
Súhlasí cerveny mak


18.
označiť príspevok

anakin
   20. 12. 2012, 18:51 avatar
Ani za svet :-)


16.
označiť príspevok

elemír muž
   20. 12. 2012, 18:38 avatar
Súhlasím, červený mak, mojka, ale dodávam, že vo väčšine západoeuropských krají je vegetárianstvo zakázené pre deti do sedem rokov a pre tehotné a dojčiace ženy.
Dúfam ,že si teraz mojko všimne, aké to mám krátke.
Súhlasí Mojka, havran


17.
označiť príspevok

Mojka žena
   20. 12. 2012, 18:50 avatar
všimla elemír, krátko a múdro 
Súhlasí havran
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 13:44,  Neverím
dnes, 13:26,  Ondrej podľa všetkého nemá nič spoločné so spoločenstvom Milosť. Je to troll a hulvát.
dnes, 13:20,  Kresťanské spoločenstvo sa dištancuje od správania a článkov Ondreja.
dnes, 13:08,  No veru, JA SOM ;)
dnes, 13:06,  Tak ty si "iný čávo" :)
dnes, 12:28,  Ale dnes SOM mal prevratný sen, konečne sa mi podarilo naintegrovať svet, ktorý mi dlho...
dnes, 12:27,  Neplní, JA "pracujem" ešte aj keď spím ;)
dnes, 12:26,  Veď keď spíš hlbokým spánkom, tak sa ti to plní :)
dnes, 12:25,  JA chcem byť kameňom a nevedieť o SEBE ;)
dnes, 12:24,  Dobre hovoríš, ale teraz jej musia pripraviť iný druh tela, aby sa nemotala furt v rovnakých...
dnes, 12:22,  No veďka práve, tvrdil si že do tela ideme aby sme zažili pocit slobody tak vieš, už je...
dnes, 12:18,  To iba telo umrelo, nechápeš? :)
dnes, 12:13,  Uverila a aj napriek tomu umrela ;) Veď nemáme vedomosti, že by tu niekto žil už 2000...
dnes, 12:09,  Kto verí vo mňa, bude žiť, aj keď umrie. 26 A nik, kto žije a verí vo mňa, neumrie...
dnes, 11:52,  No tam samozrejme má človek už predom pracovať na tom, aby bol rodičom dobrým.
dnes, 11:51,  To nie je k téme, môžeš to dať ako hlavnú tému, ale tých negatívnych tém o rasizme je...
dnes, 11:49,  Možno myslíš niečo konkrétne, ľudia sa boja napr., že nebudú dobrí rodičia, abo,...
dnes, 11:45,  https://www.youtube.com/watch?v=4PDpVNKZgKg
dnes, 11:44,  od 1.4.2006 nenavidim bielu rasu, pred mojimi ocami v televiznom prenose ala anjeli a demoni...
dnes, 10:33,  Kydať, útočiť, urážať je znak ľudí, ktorý si myslia, že boh je idiot a oni sú...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Veľa čítaj, píš, premýšľaj, aby si sa vedel vyjadriť až budeš chcieť.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(99 028 bytes in 0,269 seconds)