Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Veda je dobrá vec, aj keď...

18
reakcií
3770
prečítaní
Tému 10. februára 2008, 16:51 založil Krištof.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Krištof
   10. 2. 2008, 16:51 avatar
Nemusíte byť vedec, aby ste uznali, že veda je dobrá vec. Dá sa povedať, že je to bádateľská činnosť zameraná na nadobúdanie nových poznatkov o prírode, spoločnosti, myslení... zahŕňajúca všetky podmienky tejto činnosti... Nejde pritom len o tzv. exaktné a prírodné vedy, ako matematika, fyzika, biológia atď., patria sem tiež spoločenské vedy: právo, filozofia, psychológia a i. a aspoň v určitom zmysle aj teológia. Veda by mala človeka učiť určitému mysleniu (objektívnemu, systematickému...), a jeho princípy by mali byť blízke i "nevedcovi", takpovediac obyčajnému človekovi, laikovi. Ale hoci je veda užitočná a veľa zmôže, iste nie všetko. Život ako taký zostáva naďalej "tajomstvom". To už akoby sme prechádzali k filozofii, teológii... Avšak napríklad aj fyzička a vedkyňa Doc. RNDr. Eva Majerníková, DrSc. píše o hraniciach vedy, pokiaľ ide o ľudské vedomie: "Nemožno totiž vysvetliť (na základe zákonov fyziky), ako by nejaká ľubovoľne komplexná štruktúra získala vedomie o sebe - vedomie vlastnej existencie..." V každom prípade, hodnotu vedy a vedcov by si ľudia mali vážiť. Ešte aj knižku o anjeloch si prečítam radšej od zodpovedného filozofa a teológa ako od tajuplého ezoterika, pričom dôležitú úlohu tu má práve zodpovednosť a vzťah k realite. (Veda pritom nemusí byť iba tá daná teória, ktorá je momentálne najviac uznávaná, môže ísť aj o čosi "alternatívne", no daný "bádateľ" by mal k veciam pristupovať seriózne, objektívne...) Realita dokáže tiež niekedy prekvapiť a v niektorých oblastiach zostáva aj pre samotných vedcov doslova záhadou. Prednedávnom ma napríklad zaujal článok z vedecko-populárneho astronomického časopisu KOZMOS (5/2007). Jeho názov znie: Vo vesmíre našli gigantickú "dieru". Už názov je zvláštny. Keď si článok prečítate, zistíte, že touto "dierou" nie je oná "čierna diera", ktorou sa teoreticky zaoberal fyzik S. Hawking, ale obrovská "prázdna dutina" - v ktorej proste niet žiadnej hmoty! Ani normálnej, ani tmavej... A vraj: "Takýchto dier objavili astronómovia už veľa, ale ani jedna z nich sa čo do veľkosti nevyrovná WMAP Cold Spot (Chladnej škvrne WMAP), ktorá má priemer 1 miliardy svetelných rokov." Miliarda svetelných rokov?! Neviem, ale taká obrovská hádam nie je ani celá naša Galaxia (Mliečna cesta). Keď si uvedomíme, že oných cca 150 000 000 kilometrov od Zeme ku Slnku predstavuje "len" 8 svetelných minút - čo potom miliarda svetelných rokov?! Vieme, že jeden svetelný rok je vzdialenosť, ktorú prejde svetlo vo vákuu za jeden rok. Za jednu sekundu pritom prejde až takých 300 000 km. Tak čo potom za rok a čo za miliardu rokov?! Jeden svetelný rok sa rovná približne 10 miliónov miliónov kilometrov... Už sa mi naozaj začína točiť hlava...

Zamyslel by som sa skôr nad čímsi iným: Čo sú to za diery vo vesmíre, v ktorých niet hmoty? A aký je ich "obsah", nemateriálny? Nehľadal by som tam síce žiadne duchovné svety ani Vesmírnych ľudí, ale ako môžu byť v rámci kozmu veľké nehmotné "polia", a čo je teda akoby ich obsahom? Nepoviem žiadnu novotu, že zo spirituálneho (duchovného) hľadiska aj "nič" môže byť "niečo" a môže mať určitú silu... Ako to? Nuž existujú asi aj iné "záhady" ako len tie astronomické.


2.
označiť príspevok

Kaonashi
   11. 2. 2008, 14:03 avatar
Nie sú nehmotné alebo nemateriálne, sú len prázdne. Alebo je v nich toho len veľmi málo. Hmota...či už tmavá alebo normálna sa zoskupila do akýchsi vláken okolo takých prázdnych bublín. Také prázdne bubliny sú všade...je to súčasť štruktúry vesmíru. Tak ako sú miesta s väčšou hustotou...sú aj s menšou. Pozostatok nerovnomerného roloženia hmoty tesne po veľkom tresku.


3.
označiť príspevok

Krištof
   11. 2. 2008, 16:20 avatar
Nie sú nehmotné, sú len prázdne? Práve o tú prázdnotu ide, teda o chýbanie hmoty (veď čo iné by tam nebolo, "nehmota"?). Áno, miestami v nich nejaká hmota môže byť, aj keď len málo, ale "miestami" nie je žiadna (aspoň podľa astronomických zistení). Citujem zo spomínaného článku: "Už dávnejšie boli zaznamenané dutiny, v ktorých sa ani viditeľná, ani neviditeľná (tmavá) hmota nevyskytovali."
Nemyslím si, že by to bolo všade ako bežná súčasť štruktúry vesmíru, tým skôr, že veľké diery, kde nie je hmota, nemajú nijakú (materiálnu) štruktúru...
"Pozostatok nerovnomerného rozloženia hmoty" sa môže týkať iba hmoty a nie "prázdnych dutín"...


4.
označiť príspevok

Kaonashi
   11. 2. 2008, 17:51 avatar
Ty si sa pýtal čo sú to za diery a aký je ich obsah, či nemateriálny a pod. Ja ti len hovorím, že nemajú obsah, sú prázdne. Zdalo sa mi, že o tom ešte akosi nevieš. Výsledkom nehomogenity pri vývoji vesmíru sú vlaknité štruktúry nazývané galaktické filamenty z ktorých napr. Sloanov Veľký Múr (neviem či je to správny preklad) má až nejakých 1.4 miliardy svet. rokov...medzi vláknami sú prázdne priestory...voids. Je to bežné, takých prázdnych priestorov je veľa takisto ako tých filamentov, vláken. Nejak veľa hmoty napr. nemáš ani medzi galaxiami...a je to bežné, pretože hmota má jednoducho tendenciu zhlukovať sa čoho výsledkom je nehomogenita. Rozloženie hmoty vo vesmíre sa týka aj hmoty aj miest kde hmota nie je. To je predsa podstatou "rozloženia"...že niekde je, niekde nie. Netuším aká logika ťa viedla k poslednej vete.

Obázok, mapa známeho vesmíru...s vláknami aj prázdnymi bublinami: en.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


5.
označiť príspevok

Krištof
   13. 2. 2008, 14:04 avatar
Je jasné, že nemajú (materiálny) obsah, keďže v nich nie je hmota. Myslel som to skôr tak, že existujú a sú ohraničené hmotným vesmírom, takže to môže vyvolávať otázku, čo sú to za javy - diery bez hmoty. Vieš, že vo vesmíre sú miliardy hviezd, galaxií a prachoplynových oblakov, pričom väčšinu hmoty predstavuje takzvaná tmavá, neviditeľná hmota. "Neviditeľná", ale hmota, žiadne "prázdne priestory". To, čo je priestor, nemôže byť prázdne, priestor je tvorený hmotou, štruktúrami... Nehomogenita hmoty sa týka hmoty a nie dier, v ktorých hmota nie je. Keď tam nie je, tak tam nie je, nie je tam "nič", je to prázdne; inak by nešlo o rozloženie hmoty, ale o rozloženie hmoty a dier, v ktorých hmota nie je. Vesmír je v podstate hmotný fenomén, len sem-tam sa vyskytujú "prázdne dutiny", v ktorých hmota nie je.

A z duchovného hľadiska, aj "nič" môže byť "niečo", takže v tomto zmysle aj prázdno môže mať svoj "obsah". To však neznamená, že by sme tam mali hladať nejaké duchovné svety, ide len o filozofickú myšlienku.


6.
označiť príspevok

Kaonashi
   13. 2. 2008, 15:02 avatar
To, čo je priestor, nemôže byť prázdne, priestor je tvorený hmotou, štruktúrami...
na to si ako prišiel? Priestor je tvorený časopriestorovou membránou na ktorej môžu prebiehať rôzne kvantové javy...nie nevyhnutne tam ale musí byť hmota, stačí ak sú tam nenulové výchylky tejto membrány, rôzne virtuálne páry častíc etc. Ty si predstavuješ hmotu ako niečo spojité...ale tak to nie je, je skôr roztrúsená vo vesmíre a to je tá homogenita. Nejestvuje, že by niekde nebolo nič, vždy sú tam aspoň tie kvantové javy. Aj v tých dierach, je tam aj priestor aj čas, len tam nie je hmota...alebo je tam len veľmi málo vodíka. Zjavne si si nevšimol, že niečo ako "nič" alebo absolútne vákuum v tomto vesmíre nejestvuje. Tak ako keď sa povie, že pohár je prázdny, nemyslí sa tým, že vnútri pohára prestáva existencia. Rovnakú prázdnu dieru vytvoríš aj vo vákuovej komore, prisudzuješ obyčajnému nevyplnenému priestoru smiešne atribúty.


7.
označiť príspevok

Krištof
   13. 2. 2008, 15:20 avatar
"Priestor je tvorený časopriestorovou membránou... kvantové javy... nenulové výchylky tejto membrány"
A to nie je hmotné? Je to bez hmoty, je to prázdne? Nie je! Je to časopriestorové. Nepredstavujem si hmotu tak, ako tvrdíš. Ale sranda je práve v tom, že (jedine) spomínané diery sú dierami časopriestorovými (sú teda dierami v časopriestore)!!! To je ten "vtip".
V "prázdom" poháry je tiež hmota a platí v istom zmysle pre jeho "obsah" to, čo pre ostatný vesmír. Ale spomínané diery sú dierami v časopriestore!!!


8.
označiť príspevok

Kaonashi
   13. 2. 2008, 15:21 avatar
Hoď link, neverím, že by hovorili o dierach v časopriestore.


9.
označiť príspevok

Krištof
   13. 2. 2008, 15:26 avatar
Kúp si hoci aj KOZMOS 5/2007. Je to pomerne čerstvé číslo, odvtedy vyšlo tuším už iba jedno. A vieš hádam že do KOZMOSu píšu renomovaní astronómovia a pod.


10.
označiť príspevok

Kaonashi
   13. 2. 2008, 15:42 avatar
Hm, čítam si teraz o tom inde...sorry, mýliš sa, len si si to zle vyložil. Všade sa čudujú iba nad tým, že je to také veľké.


11.
označiť príspevok

Krištof
   13. 2. 2008, 15:48 avatar
Budem z toho teda citovať.

"Všetky doteraz objavené "DIERY" V ČASOPRIESTORE však boli doteraz relatívne malé. Gigantická diera je preto pre vedcov teoretickou záhadou."

(Veľké písmená som použil ja na zdôraznenie.) Pozri si to, ak chceš.


12.
označiť príspevok

Kaonashi
   13. 2. 2008, 15:51 avatar
Ja som si to prečítal. A ty zle vyložil...ja už som si o tom stihol prečítať články na BBC, National Geographic, Space.com a wikipedii...tamto je len nešťastná formulácia. Priznaj si omyl


14.
označiť príspevok

Krištof
   13. 2. 2008, 15:57 avatar
Odporúčam ti ešte Astrophysical Journal, ten si ešte asi neprečítal (tak rýchlo by hádam nedokázalo čítať ani Číslo 5 žije), tam o tom takisto píšu. Ide o diery v časopriestore. :-)


13.
označiť príspevok

Kaonashi
   13. 2. 2008, 15:53 avatar
Okrem toho,to "void" teda prázdno z angličtiny sa podarilo objaviť podľa žiarenia v mikrovlnnom pozadí, podľa toho, že je tá oblasť chladnejšia...ak by to bola skutočne diera v časopriestore ako to prezentuješ, nebolo by možné zmerať jeho teplotu


15.
označiť príspevok

Krištof
   13. 2. 2008, 16:02 avatar
Keď fotóny mikrovlnného žiarenia kozmického pozadia prenikajú normálnymi oblasťami vesmíru, v ktorých hmota je, nabalia nepatrné množstvo energie. Počas preletu dutinami však fotóny energiu strácajú... To je jeden spôsob, ako vedci tieto diery objavujú.


16.
označiť príspevok

Degon
   16. 2. 2008, 12:08 avatar
Vieme, že kozmický priestor rovnomerne vypĺňa to spomínané mikrovlnné žiarenie. Ak v tých prázdnych miestach skutočne chýba, alebo je pohlcované niečim neznámym a podľa všetkého aj nehmotným, nemôže to byť prejav antihmoty? Antihmota s našou známou hmotou anihiluje za tvorby energie, ale po jej skončení v tom "priestore" ostáva "prázdnota". A ak v tých "dierach" nie je hmota, možno o tom "priestore" vôbec hovoriť ako priestore? Veď či priestor necharakterizuje (nederminuje) práve prítomnosť hmoty?


17.
označiť príspevok

Krištof
   16. 2. 2008, 16:23 avatar
Táto problematika je zložitá... Ťažko si vysvetliť čosi ako dieru v časopriestore. Predstavme si napríklad dieru v nejakom kuse odevu, to nie je ťažké, dnes sa to aj nosí, natrhnuté nohavice a pod. Ale táto diera nie je "prázdna", je vyplnená vzduchom, ktorý má hmotný základ... No a diera v časopriestore môže byť ako "diera v diere", takže už nie je vyplnená ničím, je ako dierou vo vzduchu.
Antihmota je tiež hmota, len s opačným nábojom elementárnych častíc, a keď anihiluje s hmotou, zrejme nedôjde ku diere v časopriestore.
Ak ide naozaj o prázdnu dutinu (dieru) v časopriestore, nemôže v nej byť čas ani priestor. Hmota neexistuje mimo čas a priestor a čas a priestor neexistuje mimo hmotu kozmu (hmotu aj v zmysle kvantovej mechaniky). Dalo by sa to možno obrazne prirovnať k tej diere v nohaviciach, nohavice sú ako vesmír a diera ako čosi ohraničené mimo neho. Nuž neviem... aspoň zaujímavá téma. :-)


18.
označiť príspevok

Degon
   16. 2. 2008, 17:37 avatar
Tebou definovaná teória platí za predpokladu, že ona "nehmotná diera" je terminovaná hmotnou časopriestorovou dimenziou. Ale v skutočnosti nie je takto terminovaná "diera", ale okolitý časopriestor. Tá "diera" je jeho fluktuáciou. Mali by sme sa zbaviť predstavy, že celý kozmos je rovnomerne rozprestretý koberec hmoty, v ktorom sa nachádzajú vlákna kondenzovanej hmoty usporiadanej do akejsi šroubovnice DNA, ako to pozorujeme u materiálneho tela. Čo, ak má kozmos celkom inú štruktúru, ktorú sa nám zatiaľ nepodarilo definovať, ba ani si ju len predstaviť? Myslím, že kľúč k pochopeniu kozmu je v jeho počiatku, teda zrodu. Ak si dokážeme urobiť určitú predstavu, čo bolo v prvých sekundách po "Veľkom tresku", tak dokážeme pochopiť celý jeho vývoj. Chybou je, že sme svojím telom súčaťou tejto kozmickej reality a preto sa na to nedokážeme pozrieť nezainteresovane a z pohľadu z vonka. Stále k problematike pristupujeme s presvedčením, že hmota "je niečo" a všetko ostatné "je nič". Že je hmota jedinou realitou. Čo, ak je to práve opačne? Že realitou je to, čo hmotu predchádzalo? Že svet je iba niečo ako sen, ktorý sa sníva skutočnej podstate, ktorá je nám "v tomto sne" akoby zastretá naším utlmeným nevedomím? A až sa raz z tohoto "sna" zobudíme, uzrieme skutočnú realitu? Táto konštrukcia nie je z mojej hlavy, ale z indických starodávnych posvätných spisov.
Možno je všetko inak!!


19.
označiť príspevok

Krištof
   16. 2. 2008, 17:51 avatar
Áno, veď všelijako by sa na to dalo pozerať, uvažovať o tom. Na to sú také témy, aby sa o nich uvažovalo...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:46,  Edko kto ma najsilnejsiu armadu??? Zase sa uspokojujes na obrnenych transporteroch???:)))
dnes, 10:20,  4/Fakt je ze Abramovic nieje matka Tereza!!!:))))
dnes, 10:19,  Edko prosim ta povedz mi komu chce kapitalista dobre ked nie sebe???:)))
dnes, 10:17,  4/ Vyznamenania co ich mal viac ako Severokorejsky sudruhovia!!!:)))
dnes, 09:48,  Čo sú cingrlátka? °}}
dnes, 09:47,  Byť dnes dochtorom nie je žiaden problém. Infektológom, epidémiológom, prokurátorom,...
dnes, 09:30,  Edko postni sem Havlove cingrlatka co ich mal plnu pivnicu!!!:)))
dnes, 09:28,  Kto asi Rusov naucil kapitalizmu??? Jaj demokraticke principy co si si vycucal s ciciny!!!:)))
dnes, 09:19,  Vasa ucenie je take, že na tejto zemi bude raj na večnosti , a tak dochadzate potom k takým...
dnes, 09:07,  Shagara, ver že tato zem pominie....lebo vsetko čo je viditelne pominie....V Božom kraľovstve...
dnes, 09:07,  Edko dobre si nas vsetkych pobavil!!!!:))))
dnes, 09:01,  To si aj doktor prírodných vied? Postrehla som, že ťa tu volali Viktor. Si Viktor? :) A u...
dnes, 08:59,  Abramovic ich ma 6!!!!:)))
dnes, 08:58,  Viem ale nepoviem....:-( možno by som pošepol...:-)
dnes, 08:57,  https://www.youtube.com/watch?v=t2jSzcneEdk
dnes, 08:53,  A ty kam ideš? Merať, merať? *03*13*17*54
dnes, 08:52,  Ty ideš takto po frajersky? :O *33*18 Vo vašom kraji nesneží. o-----/o brm, brrrrrm,...
dnes, 08:49,  Pre stromček? Myslíš na Suzuki V strom?...
dnes, 08:47,  Viem, ale nepoviem....som meteorolog. :-))))))))))))
dnes, 08:47,  Inflacia v Rusku od rozpadu ZSSR 40 000 nasobna!!! Cize ked v 95 stal chleba 100 rublov tak dnes...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Spoznaním samého seba spoznáš i ostatných.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(86 739 bytes in 0,997 seconds)