Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Včely spia

25
reakcií
1654
prečítaní
Tému 2. decembra 2010, 05:29 založil Boris.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 12. 2010, 05:29 avatar
Úmrtnost včel v Evropě neustále roste a počet včelařů se stále snižuje, varuje Evropský parlament. Obojí přitom může mít vážný dopad na produkci potravin, neboť naprostá většina rostlin a plodin musí být opýlená včelami. Proto dnes poslanci vyzvali, aby Evropská unie lépe podporovala včelaře a pamatovala na ně i při reformě společné zemědělské politiky.

"84 % rostlinných druhů pěstovaných v Evropě a 76 % produkce potravin je závislých na opylování včelami," stojí v usnesení, které dnes schválil Evropský parlament. Poslanci proto dnes vyzvali Evropskou komisi, aby v rámci společné zemědělské politiky po roce 2013 podporu včelařství posílila. Konkrétně by přitom měla revidovat stávající legislativu a zvýšit finanční podporu i investice do výzkumu.

"Obtížné podmínky v oblasti marketingu, kolísání cen a vysoká úmrtnost včel, to jsou jen některé z faktorů, které ohrožují včelařství v Evropě," prohlásil při úterní debatě na toto téma zpravodaj návrhu Paolo De Castro (S&D, IT). Podle Astrid Lullingové (EPP, LU), která se podílela na vypracování usnesení, "jsou včely důležité pro kvalitu našeho života. Proto je naléhavě nezbytné stanovit komplexní politiku, která by pomohla zajistit dostatek včel a včelařů v Evropě a zabránila jejich úbytku".

Ve svém usnesení poslanci také doporučují zpřísnit pravidla pro označování a kontrolu medu, podpořit další výzkum úmrtnosti včel a začlenit nemoci včel do veterinární politiky EU.

Zároveň pak žádají Komisi, aby připravila akční plán na boj s úmrtností včel, který by mimo jiné podporoval "trvale udržitelné zemědělské postupy, jež prospívají opylovačům". Kromě toho by Komise měla také zachovat a dále vylepšit stávající programy na podporu včelařství, jejichž platnost vyprší v roce 2012.

Označování medu

"40 % evropského trhu s medem závisí na dovozu," upozornili dnes poslanci. Komise by proto podle nich měla změnit pravidla pro označování původu medu tak, aby na etiketách nebylo možno uvádět zavádějící informace. To se týká především směsí medů, které pocházejí z EU i ze třetích zemí.

Kromě by je podle EP zapotřebí sladit i hraniční kontroly, a to zejména v případě dovozů ze třetích zemí, protože "dovoz medu nízké kvality, jeho falšování a náhražky narušují trh a vyvíjejí stály tlak na ceny a výslednou kvalitu medu na vnitřním trhu EU".

V případě medu pak poslanci také navrhují, aby název každého výrobku, který obsahuje med, na tuto skutečnost poukazoval jen tehdy, pokud z medu bude pocházet alespoň 50 % obsaženého cukru.

Lepší kontrola nemocí včel

Poslanci doporučují upravit evropskou veterinární politiku, aby umožnila účinněji kontrolovat nemoci včel (jaké způsobují například roztoči rodu Varroa) a usnadnila také dostupnost veterinárních léčiv.

Nezávislý výzkum a informace pro veřejnost

Komise by měla podle poslanců podporovat nezávislý a urychlený výzkum úhynu včel a zajistit, aby byly zveřejněny veškeré údaje o tom, jaké účinky mají na specifické druhy včel přípravky na ochranu rostlin či geneticky modifikované plodiny.

Rozprava: v úterý 23. listopadu
Hlasování: ve čtvrtek 25. listopadu
Postup: dotaz na Komisi k ústnímu zodpovězení + usnesení

www.europarl.europa.eu Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 12. 2010, 05:30 avatar
Motýli a včely mizí. A další hmyz je následuje

aktualne.centrum.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


5.
označiť príspevok

maya...
   2. 12. 2010, 11:55 avatar
Keby len motýle a včely. Nedávno som čítala článok, že miznú aj vrabce. Dôvod je celkom prostý: ľudia na dedine sa už tak nevenujú chovaniu hospodárskych zvierat a sliepok. Pri ich kŕmení zrnom si vždy prišli na svoje aj vrabce. Lenže to už patrí minulosti. Keď som dočítala ten článok, tak som si uvedomila, že naozaj keď som bola decko, tak som sa v lete pravidelne budila na vrabčie čvirikanie. A koľko hniezd si stavali pod našou strechou...No, to je už minulosť.
Súhlasí Boris


3.
označiť príspevok

Nadja žena
   2. 12. 2010, 11:46 avatar
V r. 1990 drobní včelári u nás na Slovensku mali cca 500 000 včelstiev, v súčasnosti je ich 200 000. Dôvodom sú oveľa vyššie náklady, vyplývajúce zo zvýšenej chorobnosti včielok. Teda samozrejme, zanietených včelárov, ktorí majú včielky pre potešenie, toto nezaskočí, včeláriť prestávajú tí, ktorí včelárenie berú ako bizniz, lebo je stratové. Dôsledkom je potom výroba kontaminovaného medu, ktorá má nahradiť straty...
Mám v čechách kamaráta včelára, od neho si každoročne priveziem zopár litríkov medu, od neho viem, ktorý med je najvalitnejší a ako ho spoznať... nuž držím našim včelárom paľce ))
Ozaj, je tu na df-ku niekto, kto má aspoň jedno včelstvo?
Súhlasí Boris


4.
označiť príspevok

maya...
   2. 12. 2010, 11:52 avatar
Môj otec choval včely, mal síce len jeden maličký úl a mal ho len tak pre svoje vlastné potešenie. Med z neho nám však stačil na celý rok a bol kvalitný, bez pochýb. Potom otec ochorel a ochoreli aj včely. Toto nechápem; a nejako tak naraz aj zomreli.


7.
označiť príspevok

Anastasija žena
   2. 12. 2010, 13:48 avatar
pozri, čo som práve napísala - to som ťa predtým nečítala .. môj svokor ako keby bol tiež s nimi prepojený


15.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 12. 2010, 18:12 avatar
ahoj maya
mal otec velmi rad tie vcely? staral sa o ne s laskou?
napadlo ma, ze citove prepojenie moze prenasat aj cast stavu jednej bytosti na druhu. Tak ako vieme prenasat nalady, tak vieme mozno prenasat aj cele "konfoguracie" stavu naseho tela a ja.
To sa netyka len vztahov medzi ludmi, ale medzi vsetkym. Podobne sa zda, akoby cela nasa plante zdielala rozpolozenie ludi, alebo ze ludia pocituju stav planety.. ja verim, ze je vsetko nejakym sposobom prepojene
Súhlasí maya...


16.
označiť príspevok

maya...
   2. 12. 2010, 18:19 avatar
ahoj Boris. Aj ja si myslím, že všetko so všetkým súvisí a takéto citové väzby sú toho najlepším dôkazom.
Otec sedával pri tom svojom úle celé hodiny a skutočne bol včelami fascinovaný. X-krát ho doštípali, ale ako keby mu to vôbec nevadilo, stále hovoril o nich ako o "včeličkách".  
Súhlasí Boris


18.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 12. 2010, 19:31 avatar
mojho otca fascinuje akurat tak telka :(
To bola iste ta laska. Okrem partnerskej lasky a lasky k detom mozeme predsa milovat uplne vsetko .. vsetkemu mozeme venovat cast seba a tak ziskat cast niecoho ineho  
Súhlasí maya...


19.
označiť príspevok

maya...
   2. 12. 2010, 19:35 avatar
aspoň dokumenty o včelách?  


20.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 12. 2010, 19:40 avatar
to vies   v poslednej dobe je maniak na tie reality show.. potom sa cuduje, ze sa s nim nemam o com bavit.
na dokumenty som ja  


6.
označiť príspevok

Anastasija žena
   2. 12. 2010, 13:47 avatar
Neviem s čím všetkým to súvisí ..minulé roky sme mali peknú znášku a aj včelstvám sa darilo. POsledný rok bol čudný svokor prišiel o 30 rodín z 35 (má to len ako hobby), ale ako keby to tak malo byť, lebo musel na jar ísť na operáciu srdca úplne nečakane ..nejako to tak do seba všetko zapadá.

Ináč ani jeho kolegovia sa nesťažovali pominulé roky. Skôr naopak ..rozširovali včelstvá a prosperovali. No vedci to tak nejako celoplošne vždy zosumarizujú a snažia sa urobiť náčr trendov, aby sme vedeli na čo sa máme pripraviť, takže je to možné.
Súhlasí dorota, Boris, maya...


17.
označiť príspevok

maya...
   2. 12. 2010, 18:21 avatar
asi tak nejako vzájomne prenášame na seba svoj emočný stav, aby sa ten druhý potom adekvátne zariadil.


8.
označiť príspevok

dorota
   2. 12. 2010, 13:59 avatar
moj praded mal vela vcelstva, taky maly domcek vsunuty do kopca to bol, heheh, a dedo to prevzal po nom. ale nemame uz ni pradeda a dedo co ochorela babka vcelstvo islo "dole vodou". inak vzdy mal vela mediku, ved sme predavali a ludia si sami pytali.

ale ked obzeram vcesltvo co maju po okoli (hmmm take 4 maringotky to su ) tak je tam docela rusno vzdy.hm.
Súhlasí Boris


9.
označiť príspevok

dorota
   2. 12. 2010, 14:05 avatar
hehehe :D ma napadlo raz som na prechadzku zo sebou vzala susedovu vnucku, riadne ukecane copate, vzali sme psa a isli poobzerat maringotky a vcielky. co ta nakecala! ale utkvelo mi len jej tvrdenie ze aj jej ocko chova vcely (co samozrejme nie je pravda ) a aj ine chrobaky ako aj koniky a tak. reku a na co su mu lucne koniky?: -nooo, napriklad na roztek...  

tak ked nebudu vcely a med budu spon koniky.
Súhlasí Anastasija, Boris


10.
označiť príspevok

Anastasija žena
   2. 12. 2010, 14:08 avatar
mna by to na dochodku aj bavilo .. bola som casto pri svokrovi, ked som bola na materskej dovci .. aj som si ho filmovala ako to robi. Perfektne mi vsetko vysvetloval a akonahle som zapla kameru, tak stichol a sustredene sa venoval praci , takze to nemam s odbornym vykladom  ale nastastie si vedie roky podrobny dennik, kde si vsetko do bodky co s vcelami robi zapisuje. Znaci si aj pocasie a rozne ine vplyvy ... on je este z generacie tych poctivych gazdickov. Je na podu a vcely strasne naviazany
Súhlasí Kontesa, Boris


11.
označiť príspevok

Kontesa žena
   2. 12. 2010, 14:22 avatar
chrúmem vlašské orechy v mede :-)....aspoň viem,že táto sladížova bomba je pravýá,nie nejaká nahrážka


12.
označiť príspevok

winry žena
   2. 12. 2010, 16:46 avatar
Citala som si o vcelach a podla nazorov odbornikov si narodne vlady ani EU este zavaznost miznutia vciel plne neuvedomuju.Ide o zachovanie prirody, jej rozmanitosti a o tretinu potravin, ktore bez opelovania nie je mozne dopestovat...
A ako vcely chranit...
napr. vcelam pomozeme, ak namiesto anglickych travnikov vysejeme lucnu zmes..nooo...neviem, ci je niekto ochotny takej obety... , dalej nam vcely iste budu povdacne za vysadzanie kvitnucich krikov a stromov...no a neda mi poznamenat veta na ktoru asi nikdy nezabudnem...ak umrie posledna vcela...potom je na rade aj clovek...
Súhlasí Boris, dorota, maya...


13.
označiť príspevok

Boris muž
   2. 12. 2010, 16:56 avatar
ja len informujem
je mozne, ze prirodzenu faunu a floru clovek narusi svojou "bozskou" vedou natolko, ze sa mu to jedneho dna stane osudnym.
vcely mozu triet aj nejakou nebadatelnou nakazou, ktoru este nepozname.. dokonca nevieme ani len to, ako sa dlhodobo na nas a nie len na nas prejavi elektrosmog.
Súhlasí winry


14.
označiť príspevok

winry žena
   2. 12. 2010, 17:10 avatar
..a med jedavam kazdy den...mnam 
nepotrebujem ziadne sladkosti...ale bez medu si svoju existenciu neviem predstavit... 
Súhlasí dorota, Boris, maya...


21.
označiť príspevok

winry žena
   20. 12. 2010, 19:57 avatar
Dnes som upratovala ocinovu kniznicu...a ked som drzala jeho abecedu vcelara, nedalo mi, aby som do nej na moment nenazrela...nasla som tam pekne porekadlo: Chces byt stastny jeden den, vypi si. Chces byt stastny jeden rok, ozen sa. Chces byt stastny cely zivot, venuj sa vcelareniu..
Súhlasí maya...


22.
označiť príspevok

maya...
   20. 12. 2010, 20:02 avatar
Milé, no a ženatý opitý včelár je teda šťastný alebo nie?


23.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 12. 2010, 20:08 avatar
vcelar podla mna aj hej... horsie to bude asi s jeho zenou ))


24.
označiť príspevok

winry žena
   20. 12. 2010, 20:13 avatar
neviem, ci vcelar pije....asi by mu vcielky umreli.))
...noo si myslim, ze vcelari nepiju....kraaasna idea, snad aj pravdiva... 
takze odpoved je nie, lebo nema vcely... 


25.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   20. 12. 2010, 20:14 avatar
a co bude robit cez zimu ked vcielky spia so vsetkou tou medovinou? ))


26.
označiť príspevok

winry žena
   20. 12. 2010, 22:15 avatar
..pojde potesit lud do vianocneho mestecka..
Súhlasí EnaXnaY
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:34,  aj ujo Harabin je vlastenec....
dnes, 00:24,  To už mohli nechať precedu nakresliť trasľavou rukou, vyzeralo by to reálnejšie *13*13*13
dnes, 00:23,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/86609148_2732037043510816_9046027442724012032_n.j...
dnes, 00:17,  Tak eštebak je dnes vlastenec a komunista je vlastenec a nacisti na faklových pochodoch sú...
dnes, 00:15,  Ano to je moda bolševikov a kadrov KSČ a eštebakov poukazovať že Kiska bol komunista i ked...
dnes, 00:14,  Vážení slovenskí vlastenci! Posielame ďalšiu z našich Výziev na adresu národných...
dnes, 00:13,  Havran o slobodu členských krajin našej aliancie sa stara naša aliancia nato ....
dnes, 00:05,  Asi myslíš Sýriu . Tú buduju Rusi vlastne už ju vybudovali . Tak ako buduju Rusi...
dnes, 00:01,  Havran aby si nezomrel ako hlupak Operácia Trvalá sloboda (Operation Enduring Freedom -...
dnes, 00:00,  Osvietený- buď objektívny a pozri sa na krajiny ktoré budujú Amíci dodnes. Síria , Irak,...
včera, 23:57,  (13) Havran, mali by sme ho nechať na pokoji, lebo ten neoliberálny sionizmus, neofašizmu a...
včera, 23:55,  Osvietený- ty si vlastne vtipný chlapec, len ti to asi nik nežerie. Keby tu nebola ta sučka,...
včera, 23:53,  (10) Havran, nechaj mu tú vytúženú slobodu byť debilom - veď už sa v tom...
včera, 23:51,  Osvietený dnes je módou , keď extrémista ukazuje na extrémistu. Z teba to priam ten...
včera, 23:50,  (9) Osvietený, už evidentne reaguješ po požití ďalšej dávky z afgánskej makovice...?!
včera, 23:48,  Na čo sa vracať na Kubu kde zas ruskí hajzli provokovali tak ako to robia dodnes . Vieme...
včera, 23:47,  Osvietený Nerob zo seba debilka
včera, 23:46,  (9) Osvietený, na takéto "odborné" konštatovanie si sa nebodaj zmohol po...
včera, 23:45,  KTO ONI ??? Hadam sme tam 18 rokov či kto je ONI ??? *39*39*39 Ty stale žiješ uplne mimo...
včera, 23:44,  Kasafran Oni nevedia rozumne, musíš ich vydrhnúť ako zažratú hrdzu. Vietnam, Kuba, Severná...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Snívaš o niečom? Nezačneš - nedokončíš!
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(97 638 bytes in 0,628 seconds)