Rusko vynašlo liek na COVID-19 ešte skôr, než vypukla nákaza
Čo je pre iných ďaleká budúcnosť, v Rusku je už minulosťou. Internetom sa šíri video z Krymu, kde žena kúpila liek s názvom Arbidol. Ten má údajne podľa príbalového letáku liečiť aj aktualny koronavírus SARS-COV-2. Vtip je v tom, že liek bol vyrobený už v roku 2019. Pričom nový vírus sa objavil v Číne až v novembri 2019 a v Európe až v januári 2020.
Video, ktoré má cez sedem tisíc zdieľaní, koluje po sociálnych sieťach. Žena v ňom ukazuje liek Arbidol spolu s príbalovým letákom, kde má byť po rusky napísané, že lieči koronavírus. Profil, ktorý video zdieľal sa zamýšľa nad tým, ako je možné, že Rusi mali liek ešte skôr, než Zem ochromila súčasná pandémia. Odpoveď je jednoduchá. Nemali.
Portál Manipulátoři.cz však tento hoax vyvracia. Vo svojom článku uvádza, že Arbidol nie je žiaden zázračný liek na koronavírus. V Rusku sa bežne používa ako prevencia pred klasickou chrípkou.
Štúdia z Číny síce uvádza, že Arbidol môže zmierniť priebeh nákazy COVID-19, no odborníci však nepredpokladajú, že by bol tento liek schopný koronavírus SARS-COV-2 úplne zlikvidovať, a teda zvrátiť súčasnú pandémiu.
Portál Info.cz, ktorý zverejnil rozhovor s uznávaným českým virológom Danielom Růžkom ešte dopĺňa jeden dôležitý fakt. Arbidol nie je v Európskej únii certifikovaným liekom a kúpiť sa teda dá len v Rusku a Číne.
Manipulátoři.cz taktiež uverejnil prepis príbalového letáku v ruštine a poskytol jeho preklad, v ktorom spočíva samotný hoax. Spomína sa v ňom slovo koronavírus, to však označuje štyri rôzne rody vírusov, nielen súčasný SARS-COV-2.
“U človeka vyvolávajú niektoré druhy týchto vírusov bežné ochorenia (nachladnutie), ale aj závažnejšie virózy. V roku 2002 bol novoobjavený Betacoronavirus, nazvaný SARS-CoV, zistený ako pôvodca ochorenia SARS. V roku 2012 bol objavený nový druh betakoronavírusu, nazvaný MERS-CoV, ktorý spôsobuje obdobne závažné ochorenie MERS. Výrobca Arbidolu teda verí, že liek môže zmierniť tieto už dávno známe choroby,” upozorňuje článok.
Zázračný liek z Ruska nie je jediným aktuálnym hoaxom. V posledných dňoch prišla Európska únia s reportom, ktorý uvádza, že Kremeľ aktívne vedie dezinformačnú kampaň vo viacerých jazykoch. Cieľom je šíriť paniku a destabilizovať Západ.
Report ďalej uvádza, že falošná správa o Pellegriniho nakazení koronavírusom (o ktorej sme písali tu), má byť taktiež súčasťou ruskej dezinformačnej kampane.
EÚ naďalej varuje pred vplyvom Kremľa a ako ilustráciu reálneho dopadu fake news udáva napríklad februárové protesty na Ukrajine.
odkaz