Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

V OHROZENÍ NIE JE SLOBODA MÉDIÍ, ALE SLOBODA VOČI MÉDIÁM

5
reakcií
724
prečítaní
Tému 10. mája 2018, 15:06 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   10. 5. 2018, 15:06 avatar
V OHROZENÍ NIE JE SLOBODA MÉDIÍ, ALE SLOBODA VOČI MÉDIÁM
Eduard Chmelár - politológ

Som zhrozený a zhnusený z extrémnej politizácie situácie okolo RTVS.
Je dôležité, aby občania tejto republiky pochopili, že verejnoprávny charakter Rozhlasu a televízie Slovenska je skutočne ohrozený – ale tými, ktorí si uzurpovali mediálny priestor na hlásanie jedinej pravdy, tými, ktorí nechcú, aby bol vo verejnom priestore prítomný iný pohľad na svet ako ten ich.
Spomeňte si, kedy ste naposledy počuli v spravodajstve RTVS názor totožný s vaším na dianie vo svete. Keď demonštranti pred rozhlasovou pyramídou včera vyzvali vedenie telerozhlasu, „aby riešili problémy interne a kultivovane“, mali by sa rozpamätať, kto túto vojnu rozpútal, kto išiel na verejnosť s absurdným listom, z ktorého sme sa dozvedeli, že novinári pociťujú akési nepriateľské prostredie, hoci museli priznať, že pracujú slobodne. Nepriateľsky sa správali vzbúrení redaktori, a to už dávno pred príchodom súčasného vedenia, keď písali listy politikom, aby za generálneho riaditeľa RTVS nebol zvolený Jaroslav Rezník. Nepriateľsky sa správal vtedajší minister kultúry a dnešný poslanec Marek Maďarič, ktorý robil opozícii užitočného idiota (a keďže ho už nepotrebujú, organizátor Pohody Michal Kaščák sa o ňom vyjadril, že to bol najhorší šéf rezortu), ktorý sa podlo a nízko mstil za to, že mu s Václavom Mikom prestrihli kšefty – s tým Mikom, s ktorým je previazaný tak úzko, že už aj vrabce čvirikajú, že spolu plánujú založiť politickú stranu.
Keď čítam list dvoch stoviek novinárov na podporu štyroch prepustených externistov z RTVS, zdá sa mi, akoby som bol z inej planéty. Neprekvapuje ma, že ide prevažne o zamestnancov denníka Sme, N-ka a .týždňa. Sú to totiž ľudia, ktorí dlhé roky manipulujú, klamú a zavádzajú verejnosť spôsobmi, za ktoré by sa nemusel hanbiť ani ten najpodradnejší alternatívny plátok.
No prekvapuje ma, že sa k nim pridali aj ľudia, ktorých si vážim alebo ich považujem minimálne za príčetných. Čítali vôbec tú výzvu? Naozaj veria tomu, čo sa v nej píše? Vraj „nové vedenie RTVS cielene šikanuje, obmedzuje a zbavuje sa dlhoročných novinárov, ktorí v posledných rokoch zásadným spôsobom prispeli k obnoveniu dôvery verejnosti vo verejnoprávne médiá“. Ako prosím? S výnimkou špecifického prípadu Oľgy Bakovej nejde o žiadnych „dlhoročných novinárov“, ale elévov, ktorých by v BBC s takýmito skúsenosťami nepustili ani na obraz. A čože to? Prispeli k obnoveniu dôvery verejnosti vo verejnoprávne médiá?
22 percent je obnova dôvery? To sa naozaj chce niekto chvastať dôveryhodnosťou na úrovni Ficovej popularity?
Haló! Tri štvrtiny verejnosti neveria médiám a je to ešte horšie: dôvera systematicky klesá od vojny v Iraku, keď občanov klamali a zavádzali práve tí, ktorých mená nájdete pod výzvou. Je vôbec nejaká šanca, že sa u týchto ľudí prebudí pocit sebareflexie?
A poďme ďalej: RTVS vraj „normalizujú ľudia, ktorých kariéra sa viac spája s politickým marketingom a PR ako s povolaním novinára“.
Nehanbíte sa, kolegovia? Už som napísal, že títo ľudia ako napríklad Vahram Chuguryan majú silnejší a dlhší verejnoprávny príbeh ako všetci odídenci dohromady. Jeho súčasní i minulí kolegovia sa o ňom vyjadrujú s úctou ako o jednom z najkvalitnejších zahraničných reportérov s obzvlášť výrazným zmyslom pre etiku svojej profesie. Tie žubrienky si nemôžu pamätať, že keď po dlhých rokoch odišiel zo Slovenskej televízie, odišiel preto, že nebol ochotný znášať politické tlaky – áno, skutočné politické tlaky, o ktorých títo „revolucionári“ nič nevedia. Napísať o ňom, že jeho kariéra sa spája viac s politickým marketingom ako povolan ím novinára je drzosť, ktorú by si nedovolil nikto, komu niečo hovorí profesionálna česť.
Som šokovaný, že nikoho z kritikov súčasných pomerov v RTVS nezaujíma pravda. Novinári ju nehľadali a spolu s opozičnými politikmi sa rozhodli uveriť extrémne subjektívnej výpovedi hŕstky ľudí bez toho, aby ich zaujímal názor dlhoročných profesionálov, ktorí vo verejnoprávnej televízii pracujú a tvrdia, že všetko je inak. Takže na odsúdenie už nepotrebujete dôkazy, iba vlastnú vieru. Tento princíp doviedol do absurdnosti Andrej Kiska. Možno si poviete, že ak francúzsky prezident nariadil bombardovanie Sýrie na základe zmanipulovaného videa na youtube, prečo by ten slovenský v strápňovaní sa zaostával. Popravde, v krajine, kde hlava št&aa cute;tu odôvodní nevymenovanie ministra tým, že dotyčnú osobu videl s niekým na fotografii, ma už neprekvapí vôbec nič. Ale ak si prezident republiky utvára názor podľa facebookového statusu hysterickej novinárky, ak hlava štátu vydáva vyhlásenia s celospoločenským dopadom na základe jednostrannej výpovede niekoľkých ľudí bez overenia reálneho stavu veci, ako chce upokojovať situáciu a kam chce usmerňovať túto spoločnosť?
Pritom pani Hanzelová niekoľkokrát dokázateľne klamala. Zneužíva to, že tí skutočne slušní alebo presnejšie (vymeňme to sprofanované slovo) čestní ľudia v RTVS nechcú redakčnými problémami zaťažovať verejnosť. Veď si pripomeňme, kde a prečo celá táto kauza vznikla: hŕstka novinárov naučená, že RTVS im patrí a nikto im do ich jednostranného videnia sveta nebude zasahovať, bola zrazu konfrontovaná s realitou, vnútornými predpismi a zákonmi tejto republiky. Lebo všetci tí, ktorí včera mávali transparentmi za „nezávislé médiá“ a myslia si, že žurnalistike rozumie každý ako futbalu, by si mali pozorne prečítať znenie Zákona o RTVS, ktorý jasne hovorí, že programová služba Rozhlasu a televízie Slovenska je povinná poskytovať "nestranné, overené, neskreslené, aktuálne, zrozumiteľné a vo svojom celku vyvážené a pluralitné informácie o dianí v Slovenskej republike i v zahraničí na slobodné utváranie názorov". Informovanosť je totiž demokratická disciplína. Verejnoprávne médiá nemajú názory vnucovať, ale majú zákonnú povinnosť poskytovať informácie v takom množstve, kvalite a rôznorodosti, aby si na ich základe mohol ka ždý kvalifikovane utvoriť vlastný názor a kompetentne sa rozhodovať. Vzbúrenci to však odmietali.
Ak teda opozícia na čele s Andrejom Kiskom kričí, že verejnoprávna televízia sa nesmie stať slúžkou politikov a že nepatrí iba jednej skupine, odpovedám – správne, pán prezident. A nepatrí ani vám.
Je tu obrovské množstvo ľudí, možno väčšina, ktorí nezdieľajú postoje, ktoré tak sugestívne vnucujú verejnosti práve vzbúrení novinári. Títo ľudia sú tiež koncesionári RTVS a majú zákonný nárok na pluralitné a vyvážené správy. Demonštranti majú pravdu, ak kričia, že verejnoprávny telerozhlas má slúžiť všetkým ľuďom, otázka je, koho si pod tými ľuďmi predstavujú a kde boli doteraz, keď Richard Rybníček prepustil vyše 1000, Miloslava Zemková 200 a Václav Mika vyše 300 ľudí. Kde boli doteraz, keď bolo spravodajstvo tak brutálne jednostranné. Kde boli doteraz, keď vyšli najavo dôverné až vulgárne esem esky práve dnešných vzbúrených redaktorov s opozičnými politikmi. Je obludnou lžou, ak signatári novinárskej výzvy používajú v súvislosti so situáciou v RTVS prehnane silné slová ako „normalizácia“ či „obete perzekúcie“ alebo prirovnávajú pomery k totalitným režimom. Je to urážka všetkých obetí normalizácie a diktatúr a mali by sa proti tomuto zneužívaniu pojmov ozvať práve tí, ktorí totalitu zažili na vlastnej koži.
Chcem, aby mal čitateľ v jednej veci jasno: nemyslím si, že súčasné vedenie RTVS je bez chýb. Absolútne nezvláda komunikáciu a na jeho mieste by som vymenil celé PR oddelenie. A nie som zaujatý ani voči pani Zuzane Kovačič Hanzelovej. Ako študentka síce nevynikala vedomosťami, ale jej priebojnosť hraničiaca s drzosťou bola do určitej miery imponujúca, takže keď na ňu pred niekoľkými mesiacmi začali chodiť prvé ponosy, bránil som ju na sociálnych sieťach, že RTVS potrebuje aj takúto šťuku v rybníku a popri skúsenejších kolegoch by mohla odborne vyrásť. Lenže v každom človeku je niečo, čo vás nenaučí ani škola, ani prax – už vtedy ma niektorí redaktori RTVS up ozorňovali na jej charakter, ale považoval som to skôr za babské závistlivé reči, kým som sa na vlastnej koži nepresvedčil, že je to metóda jej práce. Dnes som presvedčený, že tejto televízii škodí, že na to doplácajú desiatky jej kolegov a že verejnoprávny cit nemôže mať niekto, kto je presvedčený, že pravdu vlastní a iné názory sú neprípustné.
Mne je teda dosť odporné, ak bežnú editorskú požiadavku na pluralitu médií a serióznosť informácií označujú demonštranti za ohrozenie ich slobody, ak sa niektorí redaktori RTVS cítia byť martýrmi, ale zavraždenie dvoch novinárov izraelskými ostreľovačmi v pásme Gazy označia za protiteroristickú operáciu. Možno by už tá mlčiaca väčšina mala vyjsť z tieňa a zorganizovať petíciu za ochranu verejnoprávneho charakteru RTVS práve pred takýmito netolerantnými, agresívnymi a jedovatými výpadmi, v kriku ktorých už nerozoznáte slušných od neslušných a pravdu od lži. Lebo ako som už napísal inde – hlavný problém slovenskej spoločnosti nespoč& iacute;va v ohrození slobody médií ale v ohrození slobody voči médiám. Médiá vytvorili osobitnú mocenskú zložku, ktorá prestala byť zárukou slobody, ktorá si osobuje právo určovať myslenie spoločnosti, ktorá sa usiluje udržať si komunikačné privilégiá vo vzťahu k verejnosti. Medzinárodne uznaným ľudským právom však nie je sloboda médií. Garantovaným ľudským právom je sloboda prejavu každého jedného z vás, každého jedného človeka, ktorý má právo informácie šíriť a prijímať, ktorý má právo byť vypočutý – ak pri tom neporušuje práva i ného človeka. Nedajme si túto slobodu vziať. Nedajme sa umlčať krikom ľudí, ktorí tvrdia, že sú za slušné Slovensko, no doteraz nám tú slušnosť neukázali.
Súhlasí RighteousFred, nrbatas


2.
označiť príspevok

Fotooon muž
   10. 5. 2018, 15:26

Príspevok bol vymazaný administrátorom.3.
označiť príspevok

RighteousFred
   10. 5. 2018, 15:30 avatar
V konečnom dôsledku je to jedno. Propagandisti leteli, teraz sa usadia štandardne v denniku Ničomných, alebo u Smetiarov, ktorých čita 5,5 človeka.
Všetko je na najlepšej ceste Kasafran.
Súhlasí Kasafran


4.
označiť príspevok

Fotooon muž
   10. 5. 2018, 15:45

Príspevok bol vymazaný administrátorom.6.
označiť príspevok

nrbatas muž
   12. 5. 2018, 10:20 avatar
4. Fotooon, ty si hlúpy tínedžer alebo riadny dospelý hlupák alebo sa na hlupáka hráš? Podľa Teba bola pred desiatimi rokmi nejaká "dementná doba" alebo "konšpiračná doba"?

Myslím tú dobu, keď sa v médiách viedla aj polemika, keď účastníci debát mali rôzne názory a keď spravodajstvo informovalo o udalostiach, pričom sa zmienilo aj o iných pohľadoch na ne.
Myslím dobu, ktorá sa začala po novembri 1989, keď vývoj smeroval k demokracii a demokracia znamenala možnosť voľby. Bolo to v čase, keď sa končila doba, v ktorej sa nesmel kritizovať systém, len nedostatky v rámci systému, aj to len s mierou a opatrne.
Mám a mysli dobu, keď vychádzalo viac denníkov a pre človeka malo zmysel prečítať si jeden aj druhý (dokonca aj tretí).
Mám na mysli dobu, keď sa ešte hovorilo o Európskej únii ako o výsledku procesu zjednocovania európskych národov. Dobu, keď sa smelo diskutovať o Európskej únii a o vstupe do EÚ bolo dokonca REFERENDUM, v ktorom občania mohli hlasovať či sú za vstup alebo nie sú za vstup! A vôbec sa pri tom nespomínalo Rusko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mám na mysli dobu, keď bolo normálne napr. v periodiku Domino fórum uverejňovať aj euroskeptické články českých publicistov a pritom šéfredaktora Martina Šimečku nikto nenazýval konšpirátorom! A čitateľov nikto nenazýval dementmi!
Bola to doba, keď sme žili v domnienkach, že budujeme demokraciu v ktorej občania slobodne a demokraticky rozhodujú o budúcnosti a smerovaní svojej krajiny bez vytváraného pocitu ohrozovania nejakou veľmocou - do roku 1989 USA (a celý Západ) a po roku 2010 Rusko.
Áno, presne. Mám na mysli dobu 1990 - 2010!

Fotooon, Ty si vtedy nežil? Alebo si vtedy trpel? Alebo si vtedy aj Ty bol dementom?

A áno, Fotooon. Keď sa z oficiálneho mediálneho priestoru vytesnia nejaké názory, objavia sa v inom priestore. So všetkým tým, čo v tom priestore bolo dovtedy.
Fotooon, ak Ťa z tvojho bytu vyhodím na smetisko do blata, budeš síce od blata, ale stále budeš Fotooonom. A keď sa Ťa niekto rozhodne prichýliť a ja sem o dotyčnom napíšem, ako o dementovi, ktorý si do svojho bytu priniesol smeti a blato, budem presne taký, ako Ty v príspevku č. 4.


5.
označiť príspevok

Kasafran
   10. 5. 2018, 20:21 avatar
RighteousFred,
ja dôvodne predpokladám, že podstatná časť z nich patrí, alebo sa časom dostane na Fotooonom odporúčanú adresu - to jest na Psychiatrickú kliniku lekárskej fakulty Univerzity Komenského alebo na príslušné oddelenie Univerzitnej nemocnice Bratislava...
Pobyt s nimi na odporúčanej klinike/oddelení by zrejme občas prospel aj viacerým členom "úderky" Ožiareného skupiny...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:12,  Píšeš-a okrem toho mala aj ďalšie temné znaky satanizmu, čiernej mágie a pod. Existujú...
dnes, 15:07,  Ja si myslím , že by sme ju mali upáliť . Čo je moc to je moc . To by sme mohli mať na...
dnes, 15:06,  https://openiazoch.zoznam.sk/cl/206664/Zlaty-byk-Svet-je-pripraveny-odmietnut-dolarovy-standard
dnes, 15:02,  Od 1 .10 začína platiť zase zlatý rubeľ era .
dnes, 15:01,  Napríklad dnes som v autobuse videl mladú ženu, ktorá mala na sebe tričko s nápisom Striga...
dnes, 14:57,  Rubrika: Z našich hovnometných archívov!!!!...
dnes, 14:50,  era to je fakt . Možno preto postavil tú obrovsku mešitu lebo tam sa neboja chmatnuť zbraň
dnes, 14:46,  Nuž Pussy riot si dovolili v kostole priveľa prosili pannu mariu aby ich pred Putinom...
dnes, 14:44,  Minulosť s tieňom KGB? Na ceste k vplyvu a peniazom súčasnému patriarchovi mohli pomôcť...
dnes, 14:44,  Tabakový metropolita? Časť ruskej tlače tvrdí, že hlava ruskej pravoslávnej cirkvi...
dnes, 14:43,  Blogeri zasurfovali po internete a na oficiálnej stránke patriarchátu našli v apríli...
dnes, 14:43,  Ruská nenávisť voči katolíkom má obludný rozmer . Nuž i to je láska k blížnemu...
dnes, 14:35,  Pravoslávna cirkev tvrdo kritizuje Vatikán Vysoký predstaviteľ ruskej pravoslávnej cirkvi...
dnes, 14:33,  Vdaka, ak sa da, uprac po mne. ;-)
dnes, 14:33,  Ruská pravoslávna cirkev odmietla pápežovú návštevu v Rusku Ruská právoslávna...
dnes, 14:32,  youtube.com/watch?v=Nz1zTKlwn_Q
dnes, 14:31,  Johny Pravda 90 % obyvateľov USA sú kresťania . Katolícke náboženstvo asi uznáš...
dnes, 14:31,  Kasafran. Ja žeriem Matoviča. A trinásty dôchodok by som bral. Aj štrnásty a pätnásty.
dnes, 14:30,  Aj https na začiatku ;)
dnes, 14:29,  youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=Nz1zTKlwn_Q
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Nikdy neopúšťaj niekoho, koho miluješ, pre niekoho,
kto sa ti páči, pretože ten, kto sa ti páči, ťa opustí pre niekoho, koho miluje.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(76 623 bytes in 0,230 seconds)