Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

V čo verím

22
reakcií
1230
prečítaní
Tému 2. marca 2013, 23:19 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   2. 3. 2013, 23:19 avatar
Z blogu Eduarda Chmelára "V čo verím"

...Tu sa dostávam k otázke, ktorú som už dávno chcel zodpovedať pre tých, ktorí sa pýtali, v čo verím. V prvom rade neverím v osobného boha. Vychádzam z toho, že viem príliš málo na to, aby som mohol byť ateistom, ale príliš veľa na to, aby som mohol veriť nejakému náboženstvu. Na rozdiel od ateistov si ctím duchovné tradície rôznych civilizácii ľudstva. Nehovorím o cirkvách a dogmách. Hovorím o myšlienkach a hodnotách. Na náboženské knihy sa pozerám ako na literárne texty. Ježišova reč na hore, Pavlov hymnus lásky, ale aj starozákonné vyučujúce knihy sú geniálne diela. Práve tak ma vie obohatiť hinduistická Bhagavadgíta či budhistická Dhammapadam, dojímajú ma skvelé pasáže z Tao Te Ťingu a Konfuciových Rozhovorov, viem odcitovať nádherné myšlienky z Koránu. Je totiž povznášajúce nechať sa inšpirovať najrozličnejšími myšlienkovými prúdmi, no zväčša býva zhubné nechať sa nimi pohltiť. Preto na rozdiel od teistov nerozumiem, ako môže niekto veriť len jednej knihe a vyvyšovať ju nad ostatné. Taký človek mi pripadá neuveriteľne obmedzený, pôsobí na mňa dojmom, akoby toho veľa nečítal. Ak si niekto myslí, že v Biblii je všetko vyjadrené najlepšie a najoriginálnejšie, zrejme sa nikdy nezoznámil so staroegyptskými a mezopotámskymi mýtmi, zrejme nikdy nečítal Platóna, Senecu, Spinozu či Sartra, zrejme uviazol hlboko v minulosti a ilúzii, že etické problémy sa nevyvíjajú. Uvediem vám jeden príklad: v Piatej knihe Mojžišovej je pasáž, v ktorej najväčší judaistický prorok káže, ako vykonávať potrebu – nosiť so sebou rýľ, vykopať ním jamku a zahrabať do nej výkaly. Snažiť sa na dnešnú dobu aplikovať etiku z ranej doby železnej je pre mňa rovnako relevantné ako prísť na klimatizovanú toaletu s Mojžišovým rýľom na zahrabávanie výkalov. Archaické náboženské knihy snažiace sa organizovať celú spoločnosť už jednoducho nemôžu hlbšie ovplyvniť súčasnú spoločnosť napriek ilúziám, ktoré vyvolávajú. No mnohé ich myšlienky sú stále živé, vo svojej podstate revolučné, hoci zanesené bahnom dogiem. Treba ich očistiť a vrátiť sa k podstate. ...


3.
označiť príspevok

zarra muž
   2. 3. 2013, 23:32 avatar
len to tu spamuj tromi temami denne s nejakymi odkazmi na videjka ako dnes


4.
označiť príspevok

Ranexill muž
   2. 3. 2013, 23:33 avatar
jeho temy ma zaujimaju
Súhlasí Malá Zoe


6.
označiť príspevok

Kasafran
   2. 3. 2013, 23:44 avatar
(3) Zarra,
vysvetli mi, prosím, prečo by som to nemohol robiť? Nebodaj sa cítiš niečím dotknutý...?


7.
označiť príspevok

Fotón
   2. 3. 2013, 23:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.18.
označiť príspevok

ruwolf muž
   3. 3. 2013, 13:42 avatar
Ako boh môže chodiť op tábore, keďže je všade?

13 Za táborom budeš mať miesto, kde budeš vykonávať telesnú potrebu.
14 Vo svojom náradí budeš mať lopatku a prv než si vonku kvokneš, vykopeš ňou jamku a výkal zahrabeš.
15 Hospodin, tvoj Boh, chodí po tvojom tábore, aby ťa vyslobodil a vydal ti do rúk tvojich nepriateľov. Nech je tvoj tábor svätý, aby u teba nevidel nič neslušné a neodvrátil sa od teba.


10.
označiť príspevok

Krištof
   3. 3. 2013, 13:13 avatar
V postmodernej dobe majú mnohí sklony k synkretizmu. K spájaniu, zmiešavanie, kríženiu rôznorodých prvkov, smerov, myšlienok. Je to taký eklektický prístup (eklekticizmus). Treba to tolerovať, hoci rozhodne nejde o niečo cennejšie alebo pravdivejšie než napr. kresťanstvo. V prípade Chmelára to pôsobí ako akási humanistická viera, svojská zmes z rôznych náboženstiev, duchovných prúdov a pod. Povyberal si, čo sa mu zapáčilo, kúsok odtiaľ, kúsok odinakiaľ, pričom základ toho odmietol. Kúsok vybral z kresťanstva, kúsok z judaizmu, čosi z hinduizmu a budhizmu, nezabudol na kamienok z taoizmu a konfucionizmu, ani na detaily z Koránu. K tomu pridal pár filozofov. Prečítal si možno Bhagavadgítu, ale základným hinduistickým učením, ktoré z nej vyplýva, pohŕda. Túto zmiešaninu "duchovných tradícií rôznych civilizácii ľudstva" vyvyšuje ako niečo cennejšie, pravdivejšie, je tým skoro pohltený, no jednotlivé náboženstvá či duchovné prúdy ako také kritizuje, považuje za iluzórne. Je to teda len ďalšie viac-menej ucelené učenie či náboženstvo (systém). Pluralizmus, multikulturalizmus, sykretizmus, eklekticizmus, relativizmus, všehochuť, spiritualita ušitá na mieru... názov to môže mať tiež rôzny. Obrazne povedané, niekto uprednostňuje modrú farbu. Ale príde taký eklektik s kritikou, že to je jednostranné a že lepšia farba je modro-fialovo-zeleno-červeno-žlto-oranžovo-hnedo-čierna. Veď nech sa páči, proti gustu žiadny dišputát, ako sa hovorí. Nechápe však, že niekto môže byť napr. kresťan a pritom si preštudovať - hlavne ak je intelektuál - aj rôznych filozofov a iné náboženské a duchovné prúdy. A v niečom s ich myšlienkami môže súhlasiť, v niečom nie. Napr. ja som kresťan, ale mám rád niečo aj z budhizmu a Ericha Fromma. Alebo tiež staré grécke mýty a báje (čo je základ ich polyteizmu). Chmelár má svoj "synkretizmus", niekto má zas kresťanstvo. Nevidím dôvod, prečo by - expresívne povedané - nejaká zlátanina mala byť hodnotnejšia a pravdivejšia ako kresťanstvo. Inak pozdáva sa mi myšlienka, ktorú zastával aj Ján Pavol II., že najznámejšie náboženstvá (judaizmus, budhizmus, islam a pod.) vo svojich základných dielach obsahujú pravdy, ale kresťanstvo je k pravde úplne najbližšie.
Podľa Chmelára sa etika vyvíja. Takže už neplatí, že miluj blížneho svojho, alebo Nezabiješ? Niečo môže byť v danom náboženstve zastarané, ale základ - napr. nejaké etické hodnoty - môže byť nadčasový, a ak je v ňom pravda, tak tá je tiež stále aktuálna. V duchovnej oblasti to môže byť podobne ako v materiálnej. To, že Zem nie je rovná doska, nie je zastarané, platí to aj teraz, hoci je to mimoriadne stará skutočnosť, a pokiaľ nebude Zem zničená, bude to platiť naďalej. Na druhej strane treba tolerovať rôzne názory, svetonázory, viery a pod.


11.
označiť príspevok

Vlado muž
   3. 3. 2013, 13:18 avatar
V postmodernej dobe majú mnohí sklony k synkretizmu. K spájaniu, zmiešavanie, kríženiu rôznorodých prvkov, smerov, myšlienok. Je to taký eklektický prístup (eklekticizmus). Treba to tolerovať, hoci rozhodne nejde o niečo cennejšie alebo pravdivejšie, lebo kresťanstvo vzniklo synkretizmom, spájaním, zmiešavaním, krížením judaizmus, židovského náboženstva, esénmi, a rôzne bol ovplyvnený helénskou kultúrou pre Židov v diaspóre. Kresťanstvo = synkretizmus.

esejec, esén – náboženský príslušník židovskej náboženskej spoločnosti organizovanej ako náboženský rád (2. stor. pred n. l. – 1. stor. n. l.)


15.
označiť príspevok

Krištof
   3. 3. 2013, 13:35 avatar
11. To nie. Kresťanstvo má korene v judaizme, v Abrahámovi, Mojžišovi, prorokoch ako Izaiáš, ale rozhodne nie v esénoch a helenizme. Ježiš je naplnením tých proroctiev, Nový zákon nadväzuje na Starý zákon, nie na esénov a helenistov.


16.
označiť príspevok

Vlado muž
   3. 3. 2013, 13:38 avatar
Tak si nechaj len to, že kresťanstvo je synkretizmus čohosi nového so starým judaizmom.


12.
označiť príspevok

Vlado muž
   3. 3. 2013, 13:21 avatar
K: sa etika vyvíja. Takže už neplatí, že miluj blížneho svojho, alebo Nezabiješ?

Ty si pako, však etika nie je taká úzkoprsá, obmedzená len na takéto pravidlá. Vyvíja sa v širšom význame. Prečítaj si knihu Zakázané ovocie – Etika humanizmu od Paula Kurtza.

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


13.
označiť príspevok

Krištof
   3. 3. 2013, 13:29 avatar
Ukľudni sa. Čo ti uleteli včely? Reagoval som na Chmelárov obmedzený príklad: "v Piatej knihe Mojžišovej je pasáž, v ktorej najväčší judaistický prorok káže, ako vykonávať potrebu – nosiť so sebou rýľ, vykopať ním jamku a zahrabať do nej výkaly. Snažiť sa na dnešnú dobu aplikovať etiku z ranej doby železnej je pre mňa rovnako relevantné ako prísť na klimatizovanú toaletu s Mojžišovým rýľom na zahrabávanie výkalov." Na tento obmedzený príklad som reagoval s tým, že niečo je možno zastarané, ale základné veci, ako napríklad Miluj blížneho svojho alebo Nezabiješ, platia stále. Aspoň pre niekoho by mali.


14.
označiť príspevok

Vlado muž
   3. 3. 2013, 13:31 avatar
Veď ja som pokojný, to asi teba skôr vytočila moja kritika. Lebo ten rýľ je dosť ďaleko od toho, ako si napísal, že podľa neho sa etika vyvíja, a ty si ho za to krivo obvinil. Etika sa naozaj vyvíja.


17.
označiť príspevok

Krištof
   3. 3. 2013, 13:39 avatar
14. Ty si prvý reagoval na mňa prudko ako... a s nadávkou "pako". Uviedol som Chmelárov obmedzený príklad, na základe čoho chcel ukázať, že sa vraj etika vyvíja, že staré veci už neplatia


19.
označiť príspevok

Vlado muž
   3. 3. 2013, 13:44 avatar
Joj, tak prepáč, slovo pako nie je v tvojom prípade nadávka. 


21.
označiť príspevok

Vlado muž
   3. 3. 2013, 13:54 avatar
Inak, dôkaz o tom, ako sa i etika vyvíja v náboženstve, máš predsa v samotnom vývoji náboženstiev. Boli rôzne náboženstvá, až u Sumerov, potom ten židovský smer, a na ňom vybudované kresťanstvo, neskôr islam.

Všímaj si, že staré oko za oko z Chammurapiho zákonov ovplyvnilo i židov.


22.
označiť príspevok

Krištof
   3. 3. 2013, 14:06 avatar
Niečo sa v etike môže vyvíjať. No aj negatívne veci v niektorých spoločnostiach či myšlienkových systémoch môžu byť staré tisíce rokov, stovky rokov, alebo ešte stále aktuálne. Napr. rituálny kanibalizmus. Ten má tisíce rokov, platil niekde aj v menej dávnej dobe a v niektorých kultúrach platí dodnes. Prípadne v novších dobách prišli niektoré negatívne etické veci, napr. sociálny darvinizmus v 19. a 20. stor. Pritom v starých dobách už pred cca 3000 rokmi v určitej spoločnosti bolo prikázanie Nezabiješ, alebo miluj cudzinca a pod.


2.
označiť príspevok

Ranexill muž
   2. 3. 2013, 23:27 avatar
Aj pes, ak je cistotny svoje lajno zahrabe.
Súhlasí bielamodrá


5.
označiť príspevok

Kasafran
   2. 3. 2013, 23:38 avatar
Ranexill,
a ak sa mu to aj nepodarí, preukáže genetickú snahu tak spraviť. Žiaľ, u človeka to však tak často neplatí...
Súhlasí bielamodrá, Boris_I.


8.
označiť príspevok

Ranexill muž
   3. 3. 2013, 00:02 avatar
ano, clovek uz prekonal rozumom aj to dobre casto krat, pre vyhody, tkore to ma. Napr. zisk par sekund casu pre inu vec.
Súhlasí Kasafran


9.
označiť príspevok

viluette muž
   3. 3. 2013, 04:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.20.
označiť príspevok

Ranexill muž
   3. 3. 2013, 13:46 avatar
Pretoze Boh je ich cesta. Tak im zalezi natom, aby ich Boh nebola slepa ulicka.


23.
označiť príspevok

Kasafran
   3. 3. 2013, 23:03 avatar
Ranexill,
ja si myslím, že pre takých ľudí ich musí byť Boh ich cesta do slepej uličky, lebo v otvorenej by mohli zablúdiť...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:57,  1, .... uveď biblickú podporu pre svoje tvrdenie! Duša a telo je jedno a to isté. A aj ten...
dnes, 15:55,  50 Neberiem ti tvoj názor :)
dnes, 15:52,  3, .... genetický problém tu je, ale bojím sa o teba Ondrej, lebo píšeš od veci!*10 Hlavne...
dnes, 15:48,  20, ... je hriech čo privodí smrť, ... a je hriech čo ju neprivodí a je len prejavom...
dnes, 15:46,  33, ..... Matúč 19,7-12 ..... "Povedali mu: „Prečo potom Mojžiš dovolil rozviesť sa...
dnes, 15:43,  Letia na Vianoce v lietadle Regan , Brežněv a Im . Nad Amerikou , tam všetko svieti a Regan...
dnes, 15:40,  Podľa mna problem je v tom, že Matovic aj chápe nutnosť obmedzení, ale bojí sa ich...
dnes, 15:38,  37, ..... ale takých kresťanov je väčšina! A ak hovoríme o rozvojových krajinách, tak tam...
dnes, 15:34,  Si ma predbehol .
dnes, 15:34,  No je to tak . U nás sa všetko stavilo len na testy . Opatrenia čo sa spustili v októbri ,...
dnes, 15:33,  46, .... poetické ale nepravdivé!*18*40
dnes, 15:33,  Mal z toho uremické potiaže??*06*06*06
dnes, 15:32,  Nuž robíte z neho prču, ale ON vám ukáže!!! Na Ježiška budete doma bručať. Teda okrem...
dnes, 15:32,  16, .... ale aj tak o Dávida by som sa nebál, ...... skôr pracuj na svojej záchrane, .......
dnes, 15:31,  Krištof, spochybňovanie ET nie je predsa nijaká novinka, je tu od počiatku jej vzniku :),...
dnes, 15:30,  1, ..... ale najväčšia tragédia je tá Tomáš, že ani neviete čo je to ten súd?! A vy ho...
dnes, 15:23,  Ale nie, predsa len mu doprajme ten skutrik.. Hľa:...
dnes, 15:16,  Keby sme mu dokúpili sajdku, povozil by aj nás.*58
dnes, 15:14,  To už by zasa bolo pre Petka príliš dobre...
dnes, 15:09,  Možno iba pamäť. *57
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
V živote trvá minútu, kým si všimneš niekoho zvláštneho, hodinu, aby si si ho vážil, jeden deň, aby si ho miloval a celý život potrebuješ na to, aby si na neho zabudol.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(91 613 bytes in 0,258 seconds)