Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Úvaha o svetle...

32
reakcií
217
prečítaní
Tému 14. novembra 2023, 20:43 založil Enfant Terrible.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
02. 11. 2016
9
16. 10. 2016
13
26. 06. 2015
21
03. 12. 2014
33
02. 02. 2011
42
 
 


1.
označiť príspevok

Enfant Terrible muž
   14. 11. 2023, 20:43 avatar
V dnešnej dobe je svetla značne veľa. Svetlo obrazovky počítača, televízora, mobilu či tabletu, blikanie svetielok, svetlá z áut, reklám, žiarivky, neóny, vysvietené budovy a interiéri... Údajne z vesmírneho pohľadu na Zem vidno na nej ostrovy svetla, ktoré ukazujú mestá a štáty. Elektrina, elektromagnetické žiarenie - na ňom sa zakladá viditeľné svetlo, ale aj internet, rádio, televízne vysielanie a ďalšie. Umelé svetlá. Takže svetla je dnes dosť.

V noci keď chceme spať, je lepšia tma. Lebo spánku prospieva, keď je svetlo zhasnuté a v spálni je tma. Teda niekedy je tma lepšia než svetlo. Väzňov mučili i zapnutým svetlom počas noci. Alebo tým, že pri vypočúvaní na nich svietili lampami priamo do očí. Viete si predstaviť, ako bolí a znepríjemňuje život reflektor, ktorý vám svieti priamo do očí? Svetlo teda nie je vždy príjemné. Alebo keď by ste chceli hľadieť priamo do slnka, do jeho svetla, mohli by ste objektívne zle dopadnúť. Nehovoriac o nepríjemných pocitoch s tým súvisiacich. Svetlo môže i oslepovať, takže značne horšie vidíte. Hovorí sa, že ,pod lampou je najväčšia tma'. Paradoxne


2.
označiť príspevok

Enfant Terrible muž
   14. 11. 2023, 20:44 avatar
Primerané svetlo síce pomáha, ale prehnané či neprimerané svetlo môže škodiť. Predstavte si, že by ste boli v miestnosti, ktorá by bola nadmerne zaplavená svetlom, nadmerne osvetlená, osvietená. Takže by ste kvôli svetlu takmer nevideli veci, ktoré by sa v tej miestnosti nachádzali... Paradoxne, také svetlo by vám vadilo, vadilo by videniu, poznaniu, cíteniu. Svetlo teda môže i oslepovať, "hypnotizovať", mýliť a pod. Okrem pozitív môže mať svetlo i možné negatíva. Treba rozlišovať medzi svetlom a svetlom, podľa toho aké je. Nie každé svetlo treba nekriticky prijímať.

Svetlo môže mať i symbolický a duchovný význam. Takisto osvietenie, osvietenosť. Napr. podľa niektorých biblické a kresťanské hodnoty sú temné a minulé. Nové a budúce sú iné - osvietené veci. Napr. tradičné kresťanské manželstvo - to je údajne tma a minulosť, vs LGBTI - údajne svetlo a budúcnosť. Alebo podľa New age si má človek uvedomiť, že vraj nie je iba Božím stvorením, lež že človek je v podstate Boh. V duši, duchu. Nevadí, že človek je zjavne obmedzený tvor, že nemá Božie atribúty. Azda pýcha tam hovorí, že každý človek je napriek tomu duševne Boh. To je svetlo a osvietenie New age a ďalších podobných systémov.

Biblia hovorí, že Ježiš Kristus je pravé svetlo. Ale aj to, že i diabol satan sa dokáže premieňať na falošného anjela svetla. Zrejme na Lucifera - Svetlonosa. Viď tiež iluminátstvo (z lat. osvietenie), tiez tzv. Vesmírnych ľudí - anjelov svetla, čo sú možno padlí luciferi. Ich Aštar Šeran je vraj dobrá duchovná bytosť vyššieho vedomia a zároveň veliteľ veľkej vesmírnej flotily. Ale môže ísť aj o klam. Lebo anjeli - i tí padlí sú asi mimoriadne inteligentní, znalí, skúsení... Predstavte si, že by ste existovali niekoľko tisíc rokov. Koľko vedomostí by ste nabrali. Vaše telo by nepodliehalo skaze ako telo prirodzené. Ale existujú aj vlastnosti ako lesť, klam, ilúzie a pod. Inteligentný ešte nemusí byť aj morálny, nemusí byť cnostný. Môže prípadne posadnúť, kolonizovať a ovládať človeka i zviera. Hoci Boh a jeho anjeli majú ešte väčšie schopnosti v tejto oblasti


25.
označiť príspevok

Lemmy muž
   17. 11. 2023, 21:27

Príspevok bol vymazaný administrátorom.6.
označiť príspevok

Lemmy muž
   17. 11. 2023, 16:49

Príspevok bol vymazaný administrátorom.7.
označiť príspevok

Enfant Terrible muž
   17. 11. 2023, 17:08 avatar
bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Vždy je to však aj o subjektívnom vnímaní svetla. Vezmime si napr. sny, predstavy, vízie a pod. pri zavretých očiach či v tme. Tiež je tam nejaké svetlo aj bez toho vonkajšieho prirodzeného svetla. Zaujímavé, že napr. aj predstavy zo snov počas spánku sú takpovediac so svetlom, niečo v nich vnímame, nie je tam tma a slepota. Akoby i duševný svet človeka mal nejaké svetlo (aj počas tmy v objektívnom prostredí a počas spánku)


26.
označiť príspevok

Lemmy muž
   18. 11. 2023, 08:24

Príspevok bol vymazaný administrátorom.3.
označiť príspevok

Enfant Terrible muž
   14. 11. 2023, 20:45 avatar
Toto je len určitý pohľad. Iba Boh vie, ako sa veci v skutočnosti majú. A treba tolerovať aj názory ezoterikov a pod. To však neznamená, že budeme veriť ich názorom a "osvieteniam"


4.
označiť príspevok

Enfant Terrible muž
   17. 11. 2023, 16:43 avatar
Za zamyslenie stojí aj iná, nie nepodobná - duchovná téma. Týka sa pojmov, názvov, výrazov a tiež chápania. Rozdiel medzi prirodzeným a spirituálnym - prípadne nadprirodzeným či mimoprirodzeným sa niekedy vyjadruje ako rozdiel medzi telesným a duchovným, medzi hmotným - materiálnym a duchovným a pod. Avšak Biblia to prirodzené nazýva niekedy pozemské alebo prírodné či živočíšne, zatiaľ čo ono duchovné nazýva duchovné, nebeské, možno i nadzemské a pod.

Prvý list Korinťanom 15: "A sú telá nebeské a telá pozemské, ale iná je sláva nebeských a iná pozemských. ... Ak jestvuje živočíšne telo, jestvuje aj duchovné."

Teda v oboch prípadoch je reč o tele, lenže v prvom prípade ide o pozemské, prirodzené či živočíšne telo, zatiaľ čo v druhom prípade o telo duchovné, nebeské, možno teda povedať, že nadprirodzené či mimoprirodzené (alebo spirituálne).

Či sa azda aj to duchovné telo neskladá zo žiadnej látky (hmoty)? Alebo skladá - lenže tá látka je nadprirodzenej povahy? Ešte aj samotná duša - samotný duch ako centrum bytosti môže pozostávať z nejakej látky, pravdaže duchovnej, mimoprirodzenej... Uvádzam to ako možnosť, domnienku, predpoklad. Lebo presne neviem, ako to je.

Prirovnanie: Aj o našom "prirodzenom" vesmíre sa v prírodnej vede - fyzike konštatuje, že okrem bežnej hmoty (látky) a energie existuje i skrytá (tmavá) hmota a energia. Tej skrytej je vraj dokonca značne viac. Je akási menej známa, menej prebádaná a pod. Ale údajne naozaj existuje. Možno analogicky existuje okrem prirodzenej látky i látka duchovná.

Vezmime si napr. anjelov, ako ich chápu duchovné a náboženské systémy. Biblia napr. naznačuje, že anjeli sú bytosti s telom. (Napr. starozákonní Židia zhotovovali anjelov cherubov, Ex 25,18-22; Ex 37, 7-9; 1Kr 6,23). Nie s pozemským, prirodzeným, lež duchovným, nebeským a pod. Poznáte napr. možno tie obrázky, ako archanjel Michal bojuje proti Diablovi (padlému anjelovi). Michal a Diabol tam majú i telá. Nie sú to len nejaké duše bez tela a pod. Azda tie obrázky naznačujú, ako to je, ako sa veci majú v tejto oblasti.

Takže podľa toho by sa nemalo hovoriť napr. "hmotné telo a duchovná duša", lež prirodzené telo a duchovná duša, keďže hmota - látka i telo môžu byť možno aj nebeské, nadprirodzené, duchovné. Teda nie hmotné telo, lež skôr prirodzené, pozemské. A podobne ďalej - nie HMOTA ako protiklad ducha (duchovna), lež PRÍRODA, PRÍRODNOSŤ ako kvázi protiklad duchovna, duchovnej, nebeskej, nadprirodzenej sféry. Alebo keď už tak - prirodzená hmota vs duchovná hmota (látka)...

Ďalšia vec však je, že teoreticky niečo ako príroda môže existovať aj na tom druhom nadprirodzenom svete. Teda aby sme to kvôli tomuto ešte trochu upresnili, mohli by sme hovoriť o pozemskej či naturálnej prírode na jednej a nebeskej či nadprirodzenej prírode na druhej strane. Toto by bolo treba pri názvoch, pojmoch, výrazoch a chápaní napokon tiež zohľadniť.

Logicky ak niečo (alebo niekto) existuje, malo by z niečoho pozostávať. Či už pozemské alebo duchovné. Inak by nepozostávalo z ničoho. A nič zrejme nemá existenciu, bytie. Preto možno predpokladať i látku nadprirodzenú, spirituálnu.

Ale s istotou neviem, ako to je. Len uvažujem


5.
označiť príspevok

Lemmy muž
   17. 11. 2023, 16:47

Príspevok bol vymazaný administrátorom.8.
označiť príspevok

Enfant Terrible muž
   17. 11. 2023, 17:11 avatar
To už je otázka aj svetonázoru


27.
označiť príspevok

Lemmy muž
   18. 11. 2023, 08:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.9.
označiť príspevok

Lemmy muž
   17. 11. 2023, 17:13

Príspevok bol vymazaný administrátorom.10.
označiť príspevok

Lemmy muž
   17. 11. 2023, 17:14

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

Enfant Terrible muž
   17. 11. 2023, 17:26 avatar
Okrem viery sú aj náznaky, indície. Aspoň potenciálne


12.
označiť príspevok

Lemmy muž
   17. 11. 2023, 17:27

Príspevok bol vymazaný administrátorom.16.
označiť príspevok

Enfant Terrible muž
   17. 11. 2023, 17:42 avatar
Napriek tomu tie náznaky a indície existujú. Aspoň potenciálne


13.
označiť príspevok

Lemmy muž
   17. 11. 2023, 17:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.14.
označiť príspevok

Enfant Terrible muž
   17. 11. 2023, 17:37 avatar
No veď niečo môže mať skôr symbolickú povahu. Možno to niečo symbolizuje.
Viera je svojím spôsobom aj ateizmus, naturalizmus a pod. Nejde o vedecké disciplíny


15.
označiť príspevok

Enfant Terrible muž
   17. 11. 2023, 17:41 avatar
Mimochodom, netvrdím, že existuje trojhlavý pes či Kentaur - spolovice človek a spolovice kôň. Avšak nemožno vylúčiť že tieto mytologické tvory majú nejaký symbolický význam


17.
označiť príspevok

Enfant Terrible muž
   17. 11. 2023, 18:07 avatar
Prinajmenej môže ísť o symbolický - obrazný charakter a význam v tej príslušnej kultúre, napr. v helenskej u starých Grékov.

Vezmime si aj kresťanské obrazy či symboly. Napr. v Zjavení Jána sa hovorí, že Satan Diabol je Drak a starý had. Pritom v skutočnosti ide o padlého anjela, ktorý nevyzerá ako drak, nie je to doslova drak či had. Takže zrejme ten drak je symbol zlého diabla. Alebo šelma v Biblii niečo symbolizuje - zlé vlády, vlády proti Bohu, Kristovi, kresťanom, kresťanstvu, dobru, ako ho stanovil Stvoriteľ


19.
označiť príspevok

Lemmy muž
   17. 11. 2023, 18:30

Príspevok bol vymazaný administrátorom.20.
označiť príspevok

Enfant Terrible muž
   17. 11. 2023, 18:47 avatar
17. Hmm keby sme mali tieto symboly chápať podľa nejakej kvázi naturalistickej filozofie a psychológie, resp. podľa prirodzeného prístupu, tak napr. ten drak a šelma by boli povedzme nejaký tieň človeka, nejaká jeho nežiaduca podvedomá vlastnosť, ktorú popiera a pod. Viď freudizmus, prípadne C. G. Jung, možno čiastočne i E. Fromm a tiež ďalší. Skrátka neberie sa tam duchovno a náboženstvo objektívne, lež iba ako nejaké prejavy psychiky individuálneho človeka a kolektívneho nevedomia mysle ľudí. Akoby duchovný nadprirodzený svet a bytosti v ňom v skutočnosti neexistovali. Ale čo ak existujú? V tom prípade to môže mať všetko iný význam, nie ten psychologizujúci


21.
označiť príspevok

Lemmy muž
   17. 11. 2023, 18:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.24.
označiť príspevok

Enfant Terrible muž
   17. 11. 2023, 19:15 avatar


22.
označiť príspevok

Lemmy muž
   17. 11. 2023, 18:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.23.
označiť príspevok

Enfant Terrible muž
   17. 11. 2023, 19:13 avatar
To je asi pravda. Na druhej strane však všetci ľudia sú si vo všeobecnosti podobní svojou spoločnou ľudskou podstatou. Keďže všetci ľudia sú ľudia. Čiže majú sčasti rovnaké základné atribúty, vlastnosti i v oblasti psychiky. Nikto z ľudí nie je ani zviera, ani anjel, tobôž Boh. Ľudia sa však od seba aj odlišujú, každý je iný individuálne, identitou, navyše sú rozdiely i v morálnej a duchovnej oblasti


18.
označiť príspevok

Lemmy muž
   17. 11. 2023, 18:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.28.
označiť príspevok

Myslitel
   25. 11. 2023, 11:03 avatar
Poebané "diskusné" fórum, kde "infant hrozný" má diskusiu sám so sebou.
Nie jeho filozofia, tá mi je fuk, ale reakcie, odpovede sa tu mažú 1, 2.
Geňovia bývalého socialistického myslenia, ako tuná, majiteľ tohoto fóra, sa hrajú na malých bohov mazaním príspevkov.
Sranda, že?


29.
označiť príspevok

qwert
   25. 11. 2023, 11:12 avatar
Lemmy bol zmazaný preto, lebo majitela tohoto fora si vymazal na svojom fore


30.
označiť príspevok

qwert
   25. 11. 2023, 11:15 avatar
a drzo si tu takto diskutoval


31.
označiť príspevok

Myslitel
   25. 11. 2023, 12:29 avatar
Nechcem sa miešať do osobných sporov iných.
Aj ja som tu a inde bol neraz zmazaný, a to aj bez akéhosi súperenia na inom fóre...
Typické pre postkomunistických vyprdkov, radi sa hrajú na bohov skrz cenzúru druhých na Internete - platforme založenej na slobode informácie.
Humor.
Keby bolo na komunistoch, prístup k internetu by dodnes mali asi len vyvolení, a to ešte aj iba členovia ich strany..


32.
označiť príspevok

Romanov muž
   25. 11. 2023, 12:39 avatar
Zoofila Lemmyho vyhodili aj z iných DF.


33.
označiť príspevok

Enfant Terrible muž
   25. 11. 2023, 16:37 avatar
Hehe
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

včera, 22:06,  *13 boľševík chce vedieť charakteristiky boľševíka...... Ja fašistom z princípu...
včera, 21:10,  Shagara ako zdúchol ked dostal argument na ktorý nevie odpovedať... to je typický on......
včera, 19:37,  A už to frči na plne obrátky milí voliči Fica, stači sledovať*23*23*23*23
včera, 19:32,  Satan posvatí SATANA
včera, 18:47,  Ano Kirill bežne príde posvätit raketu SATAN a bežne sľubuje odpustenie všetkých hriechov...
včera, 18:43,  Alexander Dugin sa dostal do povedomia doma i v zahraničí vďaka krajne pravicovým...
včera, 18:42,  Pane bože, daj aby sa tomu koksu nič nestalo, slubujeme, že už nikdy nebudeme viac hrešiť a...
včera, 18:37,  rarasko68 že by bol zrovna Danko silný pastier si nemyslím . Keby sa všetky ruskom...
včera, 18:33,  rarasko68 neonacistická scena a konspi scena má túto bolševícku máničku za boha . 14 % je...
včera, 18:30,  Alebo sa mýlim?
včera, 18:29,  A nič s tým nedokážeurobiť... 14% ? ok. Ale to bolo do volieb. Potom sa stádo pridá k...
včera, 18:28,  qwert Prigožin nebol žiaden svätec . Iba ožran a feťak na kokaíne rovnako ako celá tá...
včera, 18:26,  Osvietený: Harabina neberie už nikto vážne, ani Fico, ani opozícia. On je politická...
včera, 18:18,  Formálne sa má početnosť (armády) zvýšiť o 170.000 ľudí, ale s ohľadom na výšku...
včera, 18:10,  Takých potrebuje Putin, a nie ako Prigožin, ťo mu tam jačal ako pavián Svatý Kirill bol...
včera, 18:01,  Záporožská elektráreň na Ukrajine bola dnes v noci na pokraji jadrovej nehody...
včera, 17:49,  Ruská pravoslávna cirkev sľubuje vojakom odpustenie všetkých hriechov v prípade, že...
včera, 17:32,  kntsz ano havran sa snaží chviľkami naznačiť respektíve nás ba i sám seba oklamať , že...
včera, 16:35,  Tak havran je aj harabínovec ? *57 Ako krásne to všetko do seba zapadá...... Celý problém...
včera, 16:20,  rarasko68 to nie je pravda . Stále škodí a pomocou dezinfowebov sa snaží ako vlastizradca...
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Je lepšie rozsvietiť sviečku, ako zaoberať sa tmou.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(109 748 bytes in 0,231 seconds)