Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Umelá inteligencia, roboti a ilúzie

19
reakcií
2087
prečítaní
Tému 6. mája 2015, 13:15 založil Krištof.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
19. 11. 2018
2
26. 04. 2017
0
 
 


1.
označiť príspevok

Krištof
   6. 5. 2015, 13:15 avatar
V Japonsku niektorí ľudia veria, že ich robotické psy sú živé, takže keď sa pokazia alebo doslúžia, "zomrú", pochovávajú ich ako svojich skutočných domácich miláčikov. Dokonca niektorí veria, že majú dušu, ktorá sa môže reinkarnovať (neuvádza sa, či môže dosiahnuť aj stav Mókša a tým sa vyslobodiť z kolobehu reinkarnácie). Dobre, to sú povedzme prostí ľudia. Horšie je však to, že aj tí jednotlivci, od ktorých by ste čakali rozum a ktorí majú väčšiu zodpovednosť, predpokladajú a tvrdia explicitne alebo implicitne, že umelá inteligencia a roboty môžu ožiť, uvedomiť si seba samých atď. Majú predstavy podobné ako v sci-fi filmoch a v sci-fi literatúre. Je dosť veľa ľudí pracujúcich s počítačmi a niektorých vedcov, ktorí to hlásajú alebo aspoň naznačujú. Pritom skeptikov, ktorí to odmietajú alebo spochybňujú, je len málokedy počuť. Takže napriek tomu, že predpokladom biologického života je DNA a biologické systémy, bunky a orgány, podľa nich zrejme stroje môžu žiť aj bez toho. Stačia im plasty, kov, kremík, elektronika a ožijú. Aj bez živého biologického mozgu podľa nich zrejme nadobudnú vedomie. A vedomie nemôže byť neživé, umelé; vedomie je živé. Napríklad vo filme "Ja robot" mal síce daný robot umelé telo bez biológie, ale "živú dušu", myseľ a pod. Bol si vedomý seba a skrátka psychicky bol asi ako človek. Mimochodom film bol nakrútený na motívy poviedky známeho sci-fi spisovateľa Isaaca Asimova. Iný spisovateľ, Karel Čapek v románe R.U.R. uvádza: "(Roboti) jsou mechanicky dokonalejší než my, mají užasnou rozumovou inteligenci, ale nemají duši." A taktiež: "Roboti nelpí na živote. Nemají totiž čím. Nemají požitku. Jsou méně než tráva."

Daných "fantastov", ktorí veria, že umelá inteligencia raz ožije, však Karel Čapek zrejme nezaujíma. Napr. taký vedec Stephen Hawking - podľa mňa by sa mal venovať fyzike, ale nie filozofii, filozofovaniu. Lebo inak je to podobne, ako keby maliar, ktorý skvele maľuje steny v bytoch, by sa fušersky venoval výtvarnému umeniu a maľoval by na plátno či papier obrazy.

Samozrejme, počítače - ich procesory sú omnoho výkonnejšie než ľudský mozog (nehovoriac o tom, že ide o odlišné systémy). Dokonca aj procesor v smartfóne je oveľa výkonnejší než ľudský mozog. Je snáď človek schopný niekoľkých miliónov matematických operácií s číslami s pohyblivou desatinnou čiarkou za sekundu? Smartfón áno. Vyrobili ho ľudia, ale nemajú zďaleka také vysoké FLOPS. Súčasťou procesora je aj aritmeticko-logická jednotka (ALU), v ktorej sa vykonávajú základné aritmetické a logické operácie s číslami: sčítanie, odčítanie, násobenie, delenie, logický posun atď. Opäť je smartfón v tomto neporovnateľne výkonnejší a rýchlejší než človek. Dá sa povedať, že procesor je ako stroj na niektoré matematické úlohy. Ale to neznamená, že je živý, neznamená to, že má vedomie, potreby, želania atď. Ľudia dokážu také niečo vyrobiť a dokážu vytvoriť aj ilúzie, napr. v sci-fi filmoch, virtuálnu realitu, robotické psy akoby boli živé. Zrejme tak to bude aj v budúcnosti, že ľudia budú vytvárať čoraz zložitejšiu presvedčivejšiu ilúziu - umelú inteligenciu, vďaka komplexným technologickým prostriedkom. Čoraz prepracovanejšie (sofistikovanejšie) programy, rýchle procesory, napojenie na internet a databázu atď. Tak vyrobia ilúziu, že neživé je živé, že vec bez vedomia má vedomie, že zložitá umelá vec je vlastne bytosť atď. Iste, veď má senzory, napr. kamery, ktoré zaznamenajú isté veci v prostredí, signály to bleskurýchle prenesú do bleskurýchleho procesora, ktorý bude riadený špeciálnym programom vytvoreným ľuďmi, aby sa daný robot tak a tak prejavil.

Podľa niektorých vedomím by mohol disponovať skôr počítačový softvér (software), program. Ale odkedy je vedomie prejavom ľuďmi vytvoreného počítačového programu? Odkedy je taký program živou bytosťou? Možno medzi niektorými psychiatrickými pacientami, ale nie reálne. Či azda operačný systém Windows je vedomým tvorom, duchom? Alebo textový program, v ktorom píšeme, a multimediálny program, na ktorom si spustíme film či hudbu, disponuje azda vedomím?


2.
označiť príspevok

Krištof
   6. 5. 2015, 13:17 avatar
Niekedy sa dá stretnúť s tým, že existujú programy schopné rozumne odpovedať a viesť s vami konverzáciu. Človek môže mať chvíľami pocit, že komunikuje s druhým človekom. Podobne by na tom mohol byť robot, ktorý disponuje programom, je napojený na net, databázu a pod. Tu sú možné otázky pre takú umelú inteligenciu - program, počítač, robot - slúžiace na zmätenie:

Ako sa máš? To je fajn, že dobre. Teraz trochu osobnejšie. Akého si vlastne pohlavia, si žena alebo muž? Akú máš sexuálnu orientáciu, si heterosexuál? Kedy si sa prvýkrát zaľúbil? Si ženatý/vydatá alebo rozvedený/á? Máš radšej svojho biologického otca alebo matku? Máš rád, keď ťa niekto blízky pohladí po hlave? Obľubuješ aj tzv. adrenalínové športy? Chcel by si skočiť z výšky bandži džamping na pružnom lane? Kde si chodil do školy a čo si vyštudoval alebo čo si sa vyučil? Uveď spomienky zo svojho detstva, na ktoré si spomínaš. Bili ťa rodičia alebo ťa skôr rozmaznávali? Aké máš záľuby? Veríš v Boha alebo si ateista? Dostane sa tvoja duša niekam? Ktoré jedlo a ktorý nápoj ti chutia najviac? Uveď, čo ti v živote spôsobilo najväčšie fyzické bolesti. Mávaš niekedy depky či melancholické nálady? Uveď, čo ti naopak spôsobuje najpríjemnejšie telesné a duševné pocity. Si živý? Vieš, čo je predpokladom biologického života - DNA, biologické bunky, organizmus? Keď si ty živý a nemáš nič z toho, ako si to vysvetľuješ? Vadilo by ti, keby sme na tebe vykonali bandži džamping s použitým nepružného a príliš dlhého lana? Neboj sa, Japonci ťa riadne pochovajú.

Samozrejme, ak by sa daní programátori stretli s takýmito otázkami, mohli by daný program naprogramovať aj na nejaké odpovede k nim. Ľudská tvorivosť by však mohla vymyslieť zas iné "záľudné" otázky etc. :-)


9.
označiť príspevok

Krištof
   7. 5. 2015, 10:31 avatar
2. Samozrejme, tými otázkami som nemal na mysli tzv. Turingov test, v ktorom sa používa program naprogramovaný ľuďmi tak, aby fiktívne napodobňoval nejakého človeka, napr. 13 ročného chlapca z Ukrajiny... Tam sa vie, že ide o fiktívnu vec. Mal som na mysli otázky pre reálny stroj, o ktorom sa aj vie, že je to len stroj - umelá inteligencia (program, počítač, robot), nič nepredstiera a teda nie je človek, nemohol mať napr. detstvo a ďalšie ľudské a "životné" charakteristiky


3.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 5. 2015, 13:23 avatar
K: V Japonsku niektorí ľudia veria, že ich robotické psy sú živé

Hlúposť. Toto neber vážne. Nemyslia si, že sú živé, ale citový vzťah k tomu majú asi taký ako niekto, kto citlivo vníma svoj počítač, alebo počítačovú hru, napríklad postavy v hre.

Už som sa stretol, že dakto oplakával mobil. Ako keby sa rozlúčil so živým mobilom.


4.
označiť príspevok

milicano
   6. 5. 2015, 13:27 avatar
neverím ti ani slovo, pokiaľ to nebude aj na humoristi.sk   


5.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 5. 2015, 13:33 avatar
A čo ti bráni to uverejniť na stránke humoristi.sk? Skopíruj, a pošli im. Tak na takých ako si ty čakajú.


6.
označiť príspevok

Krištof
   6. 5. 2015, 13:33 avatar
Čítal som o tom nedávno viacero článkov, tu je jeden z nich:

Japonci pohřbívají i robotické psy. Věří, že mají duši

Robotičtí psi Aibo nejsou pro své japonské majitele jen pouhou domácí elektronikou, ale skutečným členem rodiny. Někteří tak svým domácím kyber-mazlíčkům pořádají i pohřby.
"Byl jsem nadšený tím, že i moderní technologii poskytnu zádušní mši," řekl padesátiletý kněz ze starobylého chrámu v městě Ikumi. "Jde sice o zvláštní požadavek, ale věřím tomu, že v příštích letech a desetiletých bude běžné, že se roboti stanou nedílnou součástí života lidí," dodal.
Sedmdesátiletý Hideko Mori má svého psího robota už osm let, je pro něho nepostradatelným společníkem. "Je to lepší než mít skutečného. Nemusím ho krmit, venčit, a ještě mi dělá společnost," vysvětlil. "Když se ale přestal pohybovat, byl jsem smutný. Nechtěl jsem ho vidět takhle se trápit," dodal.
Díky společnosti zaměstnávající bývalé inženýry firmy Sony se jeho robot opět dostal do formy. "Věřím, že majitelé jsou přesvědčení o tom, že jejich mazlíčci mají duši. Aibo není jen domácím spotřebičem, je součástí rodiny," řekl devětapadesátiletý Nobuyuki Narimatsu ze specializované opravny.
magazin.aktualne.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí YouLove


7.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   6. 5. 2015, 19:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.



8.
označiť príspevok

Krištof
   6. 5. 2015, 20:08 avatar
V Japonsku to môže byť ovplyvnené dvoma vecami: Pochádza odtiaľ významná spoločnosť Sony, ktorá vyrába elektronické produkty vrátane tých robotických psov, takže niektorí Japonci to vnímajú ako svoje a niečo viac. A v niektorých kultúrach ako je tá japonská zrejme prostí ľudia vnímajú taký organizovaný pohyb umelého psa ako prejav života resp. duše. Nechápu, že je rozdiel byť živou bytosťou na jednej strane a len sa prejavovať ako živá bytosť na druhej strane.
Áno občas sa objavujú otázky, že umelá inteligencia by mohla byť pre ľudí nebezpečná. Myslí sa to však tak, ako to bolo napríklad vo filme Terminátor alebo Ja robot. Teda že to bude vedomá UI sledujúca určité zámery a ciele, napr. ovládnutie sveta.
Závislí sme od všeličoho, napr. od zdroja tepla, jedla a iných vecí, ale to nad nami ešte nemôže prevziať kontrolu. Tú môže iba diktátor, despota alebo nejaké "zlé bytosti", napr. ako v niektorých filmoch mimozemšťania


10.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   8. 5. 2015, 00:15

Príspevok bol vymazaný administrátorom.



11.
označiť príspevok

Krištof
   8. 5. 2015, 01:20 avatar
Keby Japonci celkovo neboli normálni, nebolo by Japonsko také vyspelé, aké je. Pri umelej inteligencii, ktorá by fungovala nezávisle od ľudí a mohla by napr. nad nami prevziať kontrolu, sa explicitne alebo implicitne predpokladá, že by bola vedomá, nie nevedomá.

Napr. v tejto oblasti známy človek Ray Kurzweil, ktorý získal národné ocenenie Medailu za technológiu, povedal: "Inteligencia strojov už čoskoro, ešte v tomto storočí, prevýši inteligenciu ľudí... Pod pojem inteligencia zahŕňam všetky rozmanité a skryté spôsoby, ktorými sa prejavuje ľudská myseľ - vrátane hudobných a umeleckých schopností, kreativity, telesného pohybu, ba dokonca aj reagovanie na emócie. Do roku 2019 sa bude počítač za tisíc dolárov silou svojho procesora rovnať kapacite všetkých ľudských mozgov na celej tejto planéte... A či budú tieto budúce stroje schopné aj duchovných skúseností? Zaiste to dokážu. Budú vyhlasovať, že sú ľudia a budú disponovať duchovnými a emocionálnymi skúsenosťami. Ako ľudia."
Jeho kniha The Age of Spiritual Machines (Vek duchovných strojov) kladie v náčrte budúcnosti čitateľovi kontroverznú otázku: či budú počítače nielen múdrejšie a schopnejšie ako ľudia, ale či dokážu nadobudnúť aj vedomie - a tak sa stanú prakticky nerozlíšiteľné od svojich biologických náprotivkov.


12.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   8. 5. 2015, 01:59

Príspevok bol vymazaný administrátorom.



13.
označiť príspevok

Krištof
   8. 5. 2015, 02:39 avatar
ľudská tvorivosť, fantázia, vedecká fantastika, moderná mytológia... Že ich to vôbec baví :-P Iste, ako umenie alebo sci-fi dielo by to mohlo byť ok. Ale keď si myslia, že to má reálny základ a chcú to realizovať, je to nezmysel. Život je made in nature (God), nie made in man. Podobne inteligencia, ktorá tu zahŕňa všetky vlastnosti ľudskej mysle... Stroj je stroj, nie je živý, nemá vedomie, nič nechce... Horšie však je, že pochybnými experimentami by mohli naozaj urobiť zlé veci, naprogramovať niečo sa dá aj na zlé veci... napr. naprogramovať raketu s dlhým dostrelom aby letela presne tam a tam... takže pozor na niektoré "sci-fi ideály"


14.
označiť príspevok

Krištof
   8. 5. 2015, 02:49 avatar
resp. made by nature (by God), nie made by man :-)


15.
označiť príspevok

Krištof
   8. 5. 2015, 03:30 avatar
Kurzweilove "predpovede" si vyslúžili kritiku od ľudí, ktorí tvrdia, že počítačové vedomie je absurdný pojem. „Ani si nepamätám, či som niekedy čítal podobnú knihu, kde by som našiel také priepastné nedostatky medzi toľkými veľkolepými vyhláseniami a úplne slabými argumentmi, ktoré boli uvádzané na ich podporu." Takto znie vyjadrenie Johna Searleho, jedného z odborníkov v oblasti skúmania vedomia a mysle z Kalifornskej univerzity. Ďalej pokračoval: „Môžete silu počítačov zväčšovať koľko len chcete, pozapínať ich koľko si len myslíte, že je potrebné. Aj tak nikdy nebudú mať vedomie, pretože všetko, čo dokážu, je len zobrazovať symboly."

­­William Dembski z oddelenia pre Konceptuálne základy vedy pri Baylorskej univerzite sa k tej Kurzweilove knihe vyjadril: „Kurzweil ponúka lacnú zmiešaninu vedeckej fantastiky a zlej filozofie."
Nositeľ Nobelovej ceny neurofyziológ John Eccles povedal, že je ,zdesený naivitou tých, ktorí predpovedajú, že počítače budú mať vedomie'. Povedal, že ,niet akéhokoľvek dôkazu pre tvrdenie, že by počítače pri adekvátnom stupni zložitosti mohli dosiahnuť aj vedomie'.


16.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   12. 7. 2015, 04:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.



17.
označiť príspevok

Krištof
   12. 7. 2015, 10:20 avatar
no niečo na tom bude...


18.
označiť príspevok

ranexil muž
   12. 7. 2015, 10:44 avatar
Pozri si novy film Chappie...to je robot s ludskym vedomim. A zmeni sa svet, ekdze my dobre vieme v com sme na hovno- slabi, dokazeme urobit cosi lepsie nez sme sami. Pokial samozrejme sa do tohoto procesu nezapoja ludia, ktori chcu ziskat moc nad inymi.
Súhlasí Scarlet666


19.
označiť príspevok

Krištof
   12. 7. 2015, 11:15 avatar
čítal som aj takú teóriu, že ui a podobné veci sú súčasť nwo... tak ktovie


20.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   13. 7. 2015, 00:05

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:40,  Nejako hlúpo si to napísal. SMER voľby vyhrá. A druhí budú kotlebovci. Takže prehrajú...
dnes, 01:36,  Bijjou, môžeš aj ty pomôcť.*19
dnes, 01:34,  Je humanistická zbierka: Protect Humanists At Risk. Prispeješ? Pozri:...
dnes, 01:31,  Nie, lebo riskujem, že nebudem na to mať. Môžem prispievať malými čiastkami. Pri povedzme...
dnes, 01:28,  Budeš môj priateľ, keď sa Ti podarí osloviť Kasafrana a Havrana, aby prispeli priamo do...
dnes, 01:24,  83. prečo maj sa . ja nikam nejdem az zajtra *39
dnes, 01:21,  Ok. Tak na mňa už nikdy nereaguj. Maj sa.
dnes, 01:19,  80. sorry, nenamáhaj sa, ja si tvoje videá uz nepozerám.
dnes, 00:59,  niektoré ženy ešte pred 50 rokom života si myslia, muž nie je našou národnou vlajkou
dnes, 00:46,  super
dnes, 00:45,  ja nie som Jánošík. *21
dnes, 00:45,  https://www.mojevideo.sk/video/1950d/nadavky_v_slovenskych_filmoch.html Ináč 0:23. Scarlet...
dnes, 00:45,  samozrejme
dnes, 00:44,  75. ale prd, ja ta mám na háku . a odteraz uz definívne *39
dnes, 00:42,  Ondrej. ve´d Kristus podporoval farizejov. Budte čím chcete. Ste super *18*03
dnes, 00:40,  Ako vidim naozaj nechapeš.....ale nedivim sa ti, odvrhol si Boha v Starom zákone, a povýšil...
dnes, 00:40,  Peter. Uvedom si, že stačí vyzerať múdro. Horšie je byť múdry a vyzerať ako hlupák. *21
dnes, 00:39,  Ja nepotrebujem na teba útočiť. No všimol som si že ty sa v tom vyžívaš. *21 "hej...
dnes, 00:38,  a sú aj takí šťastlivci, ktorí pochopili, ak stávkuješ vsádzaš vlastný život
dnes, 00:37,  No vidíš aj ja presne naopak!! Pri inteligentných ľuďoch vyzerám múdro. *13*13*13*13*13...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Vždy buď k ľudom slušný, keď kráčaš nahor. Mohol by si ich stretnúť pri ceste nadol.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(88 217 bytes in 0,426 seconds)