Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Trest smrti.. áno, či nie ?

33
reakcií
9302
prečítaní
Tému 2. novembra 2007, 09:14 založil galadriel.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
21. 10. 2009
5
21. 05. 2007
6
13. 08. 2008
1
 
 


1.
označiť príspevok

galadriel
   2. 11. 2007, 09:14 avatar
Nedávno odsúdili ďalšiu ženu na trest smrti za brutálny čin , ktorý spáchala. To ma prinútilo opäť sa zamyslieť nad významom trestu smrti. Priznám sa kedysi som bola skôr za, ako proti ale čím som staršia tým viac mám pocit , že to nie je správne. Ako povedal jeden môj blízky človek tým, že niekoho zabijeme znižujeme sa na jeho úroveň. I keď pri sériových vrahoch je to asi ťažké akceptovať, myslím, že je to pravda. Správanie v minulosti keď sa uplatňovalo právo oko za oko a zub za zub dnešná „vyspelá “ spoločnosť odsudzuje. Ale nie rozhodnutie zabiť človeka pre zločin to isté ?


2.
označiť príspevok

scorpion025
   2. 11. 2007, 23:18 avatar
Urcite ano.


3.
označiť príspevok

senzy
   3. 11. 2007, 15:10 avatar
oko za oko, zub za zub - teda ÁNO  


4.
označiť príspevok

kolinany
   4. 11. 2007, 20:19 avatar
no ja som bol za trest smrti .. ale casom sa ten nazor vo mne zmenil .. preco tomu cloveku ulahcit odchod zo sveta? preco by on nemal trpiet?
teraz som radsej za dozivotnu samotku bez moznosti prepustenia .. ala styl USA - cela 2x3m, bez denneho svetla, denne hodina vychadzka/bez denneho svetla .. tam clovek naozaj trpi .. toto by som im doprial, nie jednoduchu a bezbolestnu smrt ..
hm .. krute, ja viem .. ale je to tak ..


5.
označiť príspevok

Kasafran
   5. 11. 2007, 22:41 avatar
Ja som, najmä z hľadiska nemožnosti 100 % vylúčenia možných justičných omylov v súčasnosti i budúcnosti, jednoznačne proti absolútnemu trestu - trestu smrti. Priznám sa však, že niekedy, najmä v prípadoch masových vrahov, obchodníkov s "bielym mäsom" a pedofilov, by som bol náchylný s ním súhlasiť... Pri podobných poryvoch mysle a citu ma však vždy zabrzdí tá racionálna nemožnosť? vylúčenia justičných omylov. A aj preto sa v podstate pripájam k stanovisku/názoru Kolinanyho.


6.
označiť príspevok

galadriel
   6. 11. 2007, 08:44 avatar
Kasafran, Kolinany... som veľmi rada, že nie som vo svojom zmýšľaní osamotená. Ako spomínal kolinany.. doživotná samotka je podľa môjho názoru oveľa zaslúženejším trestom ako smrť.


7.
označiť príspevok

Degon
   6. 11. 2007, 09:50 avatar
Otázka trestu smrti je práve takým morálnym problémom, ako eutanázia (milosrdný odchod zo života). To všetko je otázka morálky (etiky). Je zaujímavé, že sa tu vytvára dojem, akoby morálka spoločnosti bola vyššia, ako morálka jednotlivca. Spoločnosť ľudí nevraždí, ale jednotlivec (občan) áno. Nie je to zvrátenosť? Nie je za vraždy (vo vojnách, aj jednotlivcov) zodpovedná aj vláda? Nerobí vláda mnoho pre to, že jednotlivci strácajú zmysel života, že sa nachádzajú v zlej sociálnej situácii, že nemajú prácu, že nie je dostatočná ochrana rodiny a že televízia chrlí na občanov samé zvrátenosti, brutalitu, sex, násilie a strach? Je dokázané, že práve toto vedie najmä mladých k tomu, že začnú strielať na svojich spolužiakov a vraždiť svojich spoluobčanov a nezriedka aj vlastných rodičov. Myslím, že je na mieste uvážiť, čo treba urobiť, aby sa celá spoločnosť stala humánnejšou a zaoberala sa nie riešením následkov, ale prevenciou. Tak, ako je tomu aj s chorobami. Zdravotníctvo musí venovať rovnakú pozornosť prevencii pred chorobami, ako liečbe následkov (chorôb). A tak by tomu malo byť v každej normálnej spoločnosti. Ak však spoločnosť na nátlak dajakej medzinárodnej inštitúcii zruší rozsudky smrti, ale nezavedie účinnú prevenciu, aby nedochádzalo k zločinnosti, je takáto vláda pokrytecká. Práve tak ako vláda USA. Má plné ústa ochrany ľudských práv, ale v praxi robí niečo iné. Takže problém je trochu zložitejší, ako sa na prvý pohľad zdá.


8.
označiť príspevok

geminy muž
   6. 11. 2007, 10:03 avatar
Načo trest smrti. Take doživotné väzenie bez sance na prepustenie je oveľa vačší trest. Trest smrti je len oslobedenie vrahov od ich mizerného života.


9.
označiť príspevok

galadriel
   6. 11. 2007, 11:18 avatar
Degon,

áno, prevencia je dôležitá, s tým s tebou súhlasím. A rovnako nesúhlasím s tým, ako sú dnes viaceré informácie prezentované verejnosti. Myslím, si totiž , že mnohé by mali byť podané s ohľadom na vek diváka (a to je jedno či sú to otázky sexu, násilia či katastrof). Nie som za zahmlievanie len za vhodný spôsob podania.
Čo sa týka eutanázie a trestu smrti, tu to vnímam trošku inak. Iste oboje je siahnutím na ľudský život.. no hoci sa to môže niekomu zdať zvrátené ja eutanáziu vnímam ako prejav ľudskosti. Otázka eutanázie je však tiež veľmi zložitá. Ak ju raz niekto povolí, pripúšťa možnosť jej zneužitia. V tomto ohľade je to vskutku nebezpečné.
Sama by som však volila vykúpenie ako príšerné bolesti, na ktorých konci by bola jednoznačne smrť. Pripúšťam ale fakt, že mnohí lekári dnes nevedia stanoviť presnú diagnózu a že i v tomto ohľade by mohlo dôjsť k omylu.
Zo skúsenosti, ktorá bohužiaľ poznačila moju rodinu by som však rešpektovala prianie umierajúceho. Nie je nič horšie ako sa dívať do očí blízkeho, ktorý od bolesti prichádza do šialenstva, ktorému už ani lieky nedokážu utíšiť bolesť. Viete, že mu niet pomoci a vie to aj on sám. Nikomu neprajem takúto skúsenosť. Vtedy si človek uvedomí, že eutanázia nie je barbarstvo ale vykúpenie. Uvedomujem si však, že na tento problém treba hľadieť z viacerých uhlov a, že je potrebné ujasniť si všetky dôsledky.


10.
označiť príspevok

slniecko
   6. 11. 2007, 12:35 avatar
To je síce pekné, že si myslíte, že pre trestanca väčší trest bude doživotné väzenie, len si kladiem otázku, prečo máme takýmto delikventom platiť komfortné väzenské ubytovanie z našich daní, a ešte k tomu doživotne. Ja s tým teda nesúhlasím. Malo by sa to potom riešiť koncentrákmi. Za trest smrti nie som. Predsa len, stále je tu možný justičný omyl. Ale nech si väzni tiež na seba zarábajú.


11.
označiť príspevok

galadriel
   6. 11. 2007, 12:52 avatar
Slniecko,
o luxusných celách tu isto nikto nehovoril ? A áno väzni by mali prispievať do štátnej pokladnice.


12.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 11. 2007, 22:55 avatar
Trest smrti nieje moralne ponaucenie, ale moralne zlyhanie suhlasim s ostatnymi. A som tiez za pracujucich vaznov a nie aby lehnili niekde v grupach a planovali co vyvedu ked ich pustia. Vazenie by malo poskytovat aj nejake zakladne vzdelavanie (co v niektorych vazniciach aj je) pripadne zaucanie do remesiel a produkovat - splatit statu naklady na ich vaznenie..


13.
označiť príspevok

slniecko
   7. 11. 2007, 13:32 avatar
Galadriel, luxusnou celou som myslela bežnú celu na Slovensku. Ktorá nás všetkých čo platíme dane niečo stojí.
Tak som stiahla "Bežné vybavenie väzníc na Slovensku":

Hygienické zariadenia: sprcha, WC, umývadlo. Obvykle sú časťou cely, ale môžu byť aj na chodbe.
Vychádzkové dvory.
Zdravotnícke stredisko, vrátane stomatologickej ambulancie.
Psychologická diagnostika a poradenstvo.
Knižnica.
Školské stredisko, prevažne určené pre doplnenie základného vzdelania.
Prostriedky na trávenie voľného času: ihrisko, televízor, záujmové krúžky, spoločenská miestnosť, stolný tenis.
Bohoslužby.

Takže doživotné väzenie, je luxus. Chcem vidieť koľko ľudí má doma stolný tenis. Prečo sa má mať trestanec lepšie ako slušný človek???
 


14.
označiť príspevok

hople
   7. 11. 2007, 17:23 avatar
trest smrti neuznávam, ako už bolo povedané je to pre odsúdených veľmi ľahký trest. Môj názor je že by mali byť odsúdený na doživotie ale že by si minimálne pobyt vo väznici odpracovali...


15.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 11. 2007, 23:38 avatar
Degon,
som presvedčený, že východiská Tvojho "morálneho" stotožnenia trestu smrti s eutanáziou si celkom nedomyslel! Ak predsa áno, potom musíš používať skutočne zvláštny spôsob syntézy i analýzy. Skús pouvažovať o probléme eutanázie aj z pohľadu človeka blízkeho nevyliečiteľne nemocnému, ktorý každodenne a dlhodobo vidí nevýslovné utrpenie svojho rodiča, partnera, súrodenca alebo priateľa napriek tomu, že lekári mu neustále zvyšujú dávky a účinnosť paliatívnych liekov.
Súhlasím so stanoviskom Galadriel, pretože som osobne tiež prežíval bezmocnosť nad nepopísateľným utrpením mojej manželky. Po prepuknutí nemoci a prvej operácii si doslovne podrobne preštudovala svoju diagnózu a všetky možné spôsoby jej terapie. Veľmi vzorne spolupracovala s ošetrujúcimi lekármi a svojmu chirurgovi bezvýhradne verila. Napriek tomu, že bola pacientkou Národného onkologického ústavu v Bratislave, všetky operácie na jej výslovné želanie vykonával veľmi vzácny človek a vynikajúci odborník Nemocnice Cyrila a Metoda na Antolskej ul. v Bratislave, pod ktorého skalpel sa dostala počas jeho pohotovosti, keď som ju v bolestiach priviezol na urgentný príjem. Operoval ju celkom 5 krát a 6. raz bola operovaná v NOÚ (na ženské veci). Môžem zodpovedne vyhlásiť, že vďaka tomuto chirurgovi, s ktorým sme sa následne spriatelili, moja manželka prežila viac ako 2 roky v primeranom zdraví a dobrej fyzickej kondícii. Po každej náročnej operácii sa až "záračne" rýchlo zotavila.
Potvrdzuje to aj príhoda, keď necelé dva mesiace po resekcii pol pečene napadnutej metastázami - sa silou mocou pripojila ku mne a našim dvom synom na celodenný výstup na Téryho a Zbojnícku chatu vo Vysokých Tatrách a abolvovala ho bez jediného počuteľného stonu! Až neskôr, po ďalších dvoch mesiacoch sa mi priznala, že to s tým výstupom prehnala. Neskôr však nastala najkrutejšia fáza v jej živote a to vtedy, keď sa jej metastázy začali nekontrolovateľne šíriť a rásť po všetkých vnútorných orgánoch. Operácia už nebola možná, bola jej nasadená paliatívna liečba s liekmi, ktoré len tlmia/utišujú bolesť - avšak ani tie najsilnejšie morfiové dávky už nezaberali. A vtedy, cez jedno popoludnie, keď som bol pri nej na každodennej návšteve aj so synmi, povedala: "Drahí moji, ja už ďalej nevládzem, už sa to nedá vydržať, ja chcem zomrieť!!!" Hovoril som o jej prianí s priateľom chirugom z NCM aj prednostom NOÚ - márne. To bolo začiatkom marca a 12. mája zomrela skutočne v nepredstaviteľných bolestiach.
Degon,
nechcem sa dotknúť Tvojho, ani nikoho iného, kresťanského presvedčenia, ale dovolím si povedať tento "rúhavý" výrok - moja milovaná maželka a matka mojich dvoch synov vytrpela najmenej stokrát viac bolesti, ako Ježiš Kristus na kríži!
Dúfam, že po prečítaní skúseností Galadriel a mojich začneš k posudzovaniu eutanázie pristupovať relevantnejším spôsobom.
Inak však s ďalšími Tvojimi postojmi súhlasím.
Prajem všetkým príjemnú dobrú noc.


16.
označiť príspevok

lili1
   10. 11. 2007, 20:12 avatar
čo sa týka testu smrti, tak v niektorých prípadoch som za....- myslím, že akonáhle by vám niekto zabil blízkeho človeka, ktorého milujete, v kutiku duše, ak nie celým srdcom by ste sa mu chceli nejako pomstit, al. ho aspon potrestat za ohavný čin. akékoľvek barbabstvo ide v tom prípade bokom. Samozrejme justičné omyly hovoria proti... a v tom prípade by bolo pre človeka väčším potrestaním, keby zostal do konca života vo väzbe....


17.
označiť príspevok

kolinany
   11. 11. 2007, 13:45 avatar
slniecko - preto som hovoril o dozivotnom vazeni ala USA .. mala cela, betonova postel s dvomi dekami .. nad hlavovu len stena a jedna ziarovka ..
ziadny kontakt s ludmi .. obcas nejaka kniha ..
nie tie bezne cely, ktore su u nas ..


18.
označiť príspevok

slniecko
   12. 11. 2007, 12:35 avatar
hmm......tak fajn kolinany. Môže byť. Dúfam len, že na takýchto väzňov sa prípadná amnestia nevzťahuje.


19.
označiť príspevok

Sauron
   12. 11. 2007, 12:44 avatar
Kolinany,
až na tie občasné knihy by to znamenalo prakticky smrť. Človek bez dostatočného príjmu vnemov umrie alebo skôr zošalie. To už radšej nejaké galeje alebo pracovné tábory...nech aj niečo spravia.


21.
označiť príspevok

kolinany
   27. 11. 2007, 16:11 avatar
jj, to mas pravdu .. smrt .. no zasluzi si taky clovek nieco ine? to je tiez na dlhu debatu ,.)


20.
označiť príspevok

ivulinka
   17. 11. 2007, 01:45 avatar
za akekolvek zavrazdenie pomale alebo rychle by som strasne pomalicky utirala k smrti toho vraha.tou naj krutejsou cestou.a zlodeja? obsekala ruky.ale keby to tak fungovalo tak o bez rukych sa nema kto postarat a potom by cele ludstvo vymrelo.mam pravdu?


22.
označiť príspevok

Augury
   7. 1. 2008, 20:50 avatar
No vyjadrím sa prvom k jednému vtipnému príspevku o komforte vo vezení :D:D:D
Ak niekto dostal doživotie za to, čo by inde dostal trest smrti tak to znamená, že ide do tretej nápravnovýchovnej skupiny. A tam sa o komforte vo vä%c%sine krajinách sveta hovoriť nedá :D..

Čo sa týka trestu smrti, je to ťažká otázka.
A odpoveď na ňu nepoznám. Nebol som v takej sitúacii. A dúfam, že ani nebudem.
A to je to.
To že sme takú situáciu nezažili nás ovplyvňuje rovnako hlboko ako tých, ktorí takú situáciu zažili. Je človek, ktorí by zabil vraha svojej rodiny menej humánny ako človek, ktorí sa o tom dopočul v telke a dal by takémuto človeku doživotie ?
Považujem to za otázku, ktorá nemá zlú a správnu odpoveď.


23.
označiť príspevok

farmakum žena
   29. 3. 2008, 17:34 avatar
Som jednoznačne za trest smrti a podľa mňa by sa popravy mali konať verejne a byť vysielané v priamych prenosoch v TV na to aby to dosihlo svoj efekt....oko za oko, zub za zub


24.
označiť príspevok

Mojka žena
   29. 3. 2008, 23:46 avatar
Som jednoznačne, že za najťažší zločin má byť aj možnosť byť odsúdený na trest smrti.
Ovšem verejnosť a dokonca televiziu by som do výkonu trestu smrti v žiadnom prípade nezapájala.


25.
označiť príspevok

farmakum žena
   30. 3. 2008, 10:08 avatar
No ja si myslím, že médiá by mali byť zapojené do vykonávania popráv.Keď niekoho popravia v uzavretej miestnosti medzi štyrmi očami tak podľa mňa to nebude mať žiadny efekt.Ale keď sa to urobí verejne, pred očami národa tak sa v ľudskom podvedomí utvorí zábrana, že nechce takto skončiť a bude dobrý...malo by to mať taký akoby výchovný efekt....no nie vždy to pomôže...


26.
označiť príspevok

Mojka žena
   30. 3. 2008, 12:46 avatar
..boli časy, ked tzv. čarodejnice sa verejne, vdaka cirkvi, upalovali.
Človek na šťastie, sa časom vyvíja a tým aj celá spoločnosť.Doba inkvizície je už čas minulý, máme Tresný zákon, podla ktorého je každý zločin trestaný. Nie je potrebny efekt inkvizicie.Už nežijeme v tmárstve cirkvi.


27.
označiť príspevok

farmakum žena
   30. 3. 2008, 14:18 avatar
Mojka, to nie je efekt inkvizície.Tresný zákon je nie vždy učinný a nerieši podstatu veci, ktorou je prevencia proti páchaniu trestnej činnosti, hlavne vraždeniu...možno to je drastický spôsob verejne popravovať ľudi, ale myslimsi, že len tako možno dosiahnuť žiadaný efekt, prevenciu...


28.
označiť príspevok

jos24
   30. 3. 2008, 14:51 avatar
...trest smrti zasadne nie...aj ked si clovek povie, "za toto by si zasluzil zomriet" ...ale - trest smrti sa neda vratit, a v tom je cela pointa...kolko ludi bolo nespravodlivo odsudenych a trest bol vykonany - vela....a je aj dost takych u ktorych sa casom dokazala nevina...a co potom?!!!...a to uz nehovorim o politickych trestoch smrti - teda o politickych vrazdach...tak co smrt - ano ci nie?!...
...ked si to clovek zvazi, musi povedat nie...


29.
označiť príspevok

farmakum žena
   30. 3. 2008, 14:58 avatar
Iste stalo sa veľa justičných omylov...a nie je to tiež zničený život, keď niekomu súd vymeria doživotie a po 40 sa preukáže nevinna odsúdeného...nie je to tiež zničený život...


30.
označiť príspevok

jos24
   30. 3. 2008, 15:04 avatar
...ano, ale ked ho obesia, potom mu uz mozu tak akurat fukat praskovy cukor do zad.., nemyslis?...


31.
označiť príspevok

farmakum žena
   30. 3. 2008, 15:08 avatar
Ale to isté si môže povedať aj človek, ktorý nevinne sedel 40 rokov vo väzení.Nie je to to isté?


32.
označiť príspevok

jos24
   30. 3. 2008, 15:40 avatar
...ked ho obesia, uz si nepovie nic, nechapes?!...


33.
označiť príspevok

senzana
   11. 8. 2008, 17:04 avatar
za úmyselnú vraždu by som navrhovala doživotný trest o vode a suchom chlebe  


34.
označiť príspevok

Eperko
   11. 12. 2008, 18:54 avatar
Ja som bol proti. Vravel som, že už nič nerieši. Videl som film o Charelsovi Mansonovi a jeho sekte "Family"(kto by nevedel, zabili niekoľko boháčov a hviezd v 60. rokoch 20. storočia, medzi nim aj tehotnú Sharon Tate, vtedy manželka Romana Polanskeho). A na procese žiadali sami smrť (chceli umrieť ako mučeníci či čo), ale medzitým sa trest smrti zrušil a dostali doživotie. A jedna tam o niekoľko desaťročí revala, že chce ísť na slobodu, a chce odčiniť to čo spáchala. Ale keď je zavretá v cele na doživotie... No jednoducho niekedy je doživotný trest asi horší ako okamžitá smrť. Samozrejme je tu aj možnosť omylu. Napr. kým na Ukrajine chytili masového vraha Čikatila, tak popravili 2 nevinných (zaujímavosťou je, že sa vraj priznali).

Ale na druhej strane sú ľudia, ktorí si žiť nezaslúžia. Napr keď masakrovali v Afrike nevinné deti a ľudí v občianskych vojnách. Tu sa o žiadnom humanizme nedá hovoriť. Takže ja na to nemám až taký jednoznačný názor.

Skôr som proti, ale stále je to tu ale.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 05:15,  Ondrej, tam pri mene ešte nie je uvedený názov Humanisti.sk, ale už mi volali z banky, aby...
dnes, 05:13,  Bižutéria, také skupane, ako si ty, sa nevedia vžiť do situácie žobrákov.
dnes, 05:11,  Bižutéria, táraš bludy, nič nevieš, ničomu nerozumieš, len tu bľačíš. Ide to tak, a...
dnes, 05:06,  Tankista katolibanec: ale v skutočnosti nič nerieši. Ale rieši, a viac, než si vieš...
dnes, 05:02,  Trepeš nezmysly. Organizácia je na jednotku. A koncept ide presne podľa plánu, až navyše,...
dnes, 02:22,  11. tak si mal vrátit a začat odznova v lete. a medzitym by si mohol domysliet konkrétny...
dnes, 02:11,  Tankista katolícky, si vypočítaj, koľkých štát pomocou darcov, daňovníkov, vykrmuje pre...
dnes, 01:56,  Katolík, hlupák kresťanský, vieš čo ti poviem, ja som prišiel s nápadom na túto cenu,...
dnes, 01:53,  Ty si poriadny chrapúň a pokrytec. Náboženské organizácie dostávajú milióny eur od...
dnes, 01:49,  Vyhrážal si sa mi, že kedy rozdám peniaze bezdomovcom! Vravel som ti, že počkám, kým sa...
dnes, 01:46,  Neviem, čo píšeš, peter, pretože to ty si bol provokatér, že kedy miniem všetky peniaze,...
dnes, 01:44,  Sebe som predsa vyrobil v meste problém, pretože teraz ma poznajú, a pokrikujú po mne....
dnes, 01:43,  Ja som ani nečakal, že bude toľko veľa peňazí darovaných. Očakával som malé prírastky....
dnes, 01:41,  Veď som opísal všetko dôležité.
dnes, 01:40,  Vývarovňa je v Mysline, takže tam ďaleko na pešo nepôjdem. Mne naopak vyhovuje, že dovoz...
dnes, 01:29,  obdrej ;) si velmi velkorysy človek
dnes, 01:16,  no ja by som nejak nepatral ako to Lemmy robi...ak by o tom nepísal, ja by som už na to...
dnes, 01:01,  No ono je to ťažke niečo take začať uplne samostatne, to mi pride take divne....takže som...
dnes, 01:00,  TO, znie to rozumne , aj logicky . *19
dnes, 00:57,  peter67, ty máš nejaké psychické problémy . toto vyzerá šialene *21
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
O práci iba v práci. O škole iba v škole.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(109 995 bytes in 0,503 seconds)