Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

TO: Otázky ateistom - 02 - ateistické modly

26
reakcií
983
prečítaní
Tému 4. januára 2017, 22:02 založil TvojOponent19.

podobné témy:1.
označiť príspevok

TvojOponent19
   4. 1. 2017, 22:02 avatar
Majú ateisti modly?
Parada v článku Keď sa ateisti modlia (humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk húta nad bezbožnou zbožnosťou zbožne nezbožných bezbožníkov.

Ateisti svoj rozumový potenciál míňajú nad popieraním existencie boha, v ktorého neveria. Túto bohoprázdnotu potom vypĺňajú pseudonáboženskými rituálmi a ikonami falošného nepravého zbožňovania. Ateisti tak náboženské predmety úcty nahradili nenáboženskými modlami. Ak vás toto spojenie dráždi, vysvetlím vám ho.

Majú ateisti modly? Alebo môžu mať ateisti modly?

Modla je predmet v povedomí verejnosti spájaný s náboženským presvedčením. No tento úzky pohľad na modlu neobstojí. Modlou môže byť nielen stvárnenie akéhosi božstva, ale modla sama o sebe je predmetom bezdôvodnej úcty. Modla (nebo idol) je zobrazení boha, v přeneseném smyslu znamená předmět přemrštěného obdivu, uctívání, zbožňování nebo takovou hodnotu světa, která si nárokuje větší důležitost, než kterou ve skutečnosti má, takže modla je též „všechno, co chce, abychom ho brali vážněji, než si zaslouží“[1].

Jasným príkladom ateistických modiel sú kulty osobnosti. V ateistických režimoch sa týmito modlami zapĺňal verejný priestor, pomocou ateistických modiel sa ideologizovala verejnosť. V Kórei sú to sochy Kima, v Čína Maa, V ostbloku Lenina, za vojny Stalina. Marxisti sa klaňajú Marxobustám. Modlami sú dnes vlajky dúhy, EU, erby športových klubov.

Dôkazom prehnanej úcty - modlárstva - k predmetom - sú tresty za ich hanobenie. Alebo pobúrenie u istého spektra ateistického fanklubu pri pohľade na zneváženú bustu Marxa, Stalina, zosmiešnenie Rastislava Škodu. Za roztrhanie zástavy EU alebo LGBT prídete o prácu alebo budete prinajmenšom ostrakizovaní v sekulárnych médiách.

Ak je takéto uctievanie predmetov spájaných s folklórnymi rituálmi, so spomienkovými podujatiami, prejavmi piety a pod... môžeme takéto prejavy k zosnulému človeku alebo inému ateistickému zlatému teľatu - považovať za modlitby. Modlitba musí mať znaky transcedentna. Nemyslime si, že ateisti nie sú schopní navodiť si takú ilúziu až do presvedčivého prežívania. Ide potom o ateistickú modlitbu. Je to vec sebaklamu ateistu.

Kresťanské modlitby sú rozhovorom s Bohom Veršíky prednášané s vierou v transcedentno a vierou v Boha. Po transcedentne však túžia aj mnohí ateisti. A tak sa klaňajú idoloma amuletom, sochám alebo ikonám spevákov, hercov či politikov. Kult osobnosti potom prerastá do bezdôvodnej úcty v hmotu. Modlou sa teda stáva všetko, čo si nárokuje na väčšiu úctu, než si z povahy materiálu zasluhuje. Odtiaľ je len kúsok k osobnému vzťahu s ideálmi spájaných s modlami.

Osobné zamýšľané alebo vyslovované prianie a túžby, aby sa stali isté udalosti spájané s osobným prrsvedčením, sú ateistické modlitby. Ateistka Nicholsonová sa onoho času modlila, aby sa KDH dostalo do parlamentu či ako sa zmieňuje Parada ...článku Blaha sa modlí, aby poloblázni v politike nešírili zlobu...
Aj český prezident Zeman, ktorý je ateistom, sa verejne modlil a Parada z toho vyvodil názor, že ateista, ktorý sa modlí, je ateistom tolerantným.

Čistý ateizmus je len v teoretickej filozofii. V praxi sa ľudia zbavajúci náboženstva uchyľujú k inému druhu transcedentna, duchovna, vytvárajú si náhražkové modly a rituály. A dokážu sa na ne upnúť s rovnakou itenzitou akoho náboženskí fanatici. Ba čo viac, svoju ateistickú vieru sú ochotní pretláčať a vnucovať iným a prenasledovať znevažovanie vlastných ikôn a predmetov prezhnanej úcty.


2.
označiť príspevok

Lemmy muž
   4. 1. 2017, 22:05 avatar
T19: Aj český prezident Zeman, ktorý je ateistom, sa verejne modlil a Parada z toho vyvodil názor, že ateista, ktorý sa modlí, je ateistom tolerantným.

Opäť táraš nezmysly. To sám prezident o sebe povedal, že je tolerantný ateista. Nerozumieš vetám.


3.
označiť príspevok

TvojOponent19
   4. 1. 2017, 22:12 avatar
Parada napísal: Viete, aký je to tolerantný ateista? To je taký ateista, ktorý sa modlí.
www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


4.
označiť príspevok

Lemmy muž
   4. 1. 2017, 22:17 avatar
Hej, lenže to je reakcia na prezidentove slová. Český prezident Miloš Zeman predniesol v piatok 8. marca 2013 na Pražskom hrade inauguračný prejav. Na záver sa vyjadril:
„Dovoľte mi, aby som svoje dnešné vystúpenie, aj keď som tolerantný ateista, uzavrel modlitbou, ktorú mnohí z vás poznáte: Bože, daj mi odvahu, aby som sa snažil ovplyvňovať veci, ktoré ovplyvniť môžem. Bože, daj mi pokoru, aby som sa nesnažil ovplyvňovať veci, ktoré ovplyvniť nemôžem. A Bože, daj mi múdrosť, aby som dokázal rozlíšiť medzi prvým a druhým.“

Takže nejde o vyvodenie. Otázka je správna. Zeman o sebe povedal niečo, takže je následne správne opýtať sa, či viete (čitatelia), aký je to tolerantný ateista. Taký, čo sa modlí. Aspoň to platí pre Zemana. A o ňom je tam reč.


5.
označiť príspevok

TvojOponent19
   4. 1. 2017, 22:20 avatar
A? Veď Ty si to ešte aj potvrdil.


6.
označiť príspevok

Lemmy muž
   4. 1. 2017, 22:31 avatar
Klameš. Napísal si: Zeman, ktorý je ateistom, sa verejne modlil a Parada z toho vyvodil názor, že ateista, ktorý sa modlí, je ateistom tolerantným.

A to nie je pravda. Parada nič z toho (z ničoho) nevyvodil. Obrátil si naopak to, ako Parada cituje Zemana.

To naozaj máš problém sa správne vyjadrovať? Tvoje reči predsa nehovoria to, ako to vyplýva z článku. Som zvedavý, kto okrem teba takto chybne chápe napísané vety v článku.


7.
označiť príspevok

TvojOponent19
   4. 1. 2017, 22:34 avatar
Čo sa Ti neľúbi? Veď som Ťa citoval do slova do slova  


8.
označiť príspevok

Lemmy muž
   4. 1. 2017, 22:36 avatar
T: a Parada z toho vyvodil názor, že ateista, ktorý sa modlí, je ateistom tolerantným.

Klameš!!! Toto je tvoja, nie moja citácia. Sleduj, kto čo ako napíše!

Ty si si chybne vyvodil, že niekto niečo vyvodil. 


9.
označiť príspevok

TvojOponent19
   4. 1. 2017, 22:39 avatar
Musíš sa nabudúce vyjadrovať jasnejšie


10.
označiť príspevok

Lemmy muž
   4. 1. 2017, 22:39 avatar
Si trápny, veď ty si sa tu chybne vyjadril.


11.
označiť príspevok

TvojOponent19
   4. 1. 2017, 23:53 avatar
Citoval som Ťa od slova do slova.


12.
označiť príspevok

asmodei muž
   5. 1. 2017, 08:42 avatar
Ateisti nemaju ziadne modly uz z principu a nevytvaraju ziadne kulty osobnosti. Prave naopak - modly (zlate telata) a kulty osobnosti maju krestania a ich zbastardizovane odnoze, napr v podobe papeza, panny marie ci soch jezisa v nadzivotnych velkostiach, z tohoto pohladu medzi modly patria aj krize, oltare a samotne kostoly.

Dobre vieme ze kult osobnosti napr v podobe Stalina ci Lenina este preziva v Rusku a je silne spojeny s ich ortodoxnou cirkvou, ktora sa z nejakeho mne neznameho dovodu zbratala s komunistami.


13.
označiť príspevok

TvojOponent19
   5. 1. 2017, 08:46 avatar
Ateisti majú modly nenávisti - keďže ide o zápornú filozofiu - svetonázor popierania.
RKC nemá modly. Ale prechovávca úctu k umeniu. Čo Ty, nikto pletúci si Koperníka s Galileom, nemá šancu rozlíšiť. Nepochybujem, že ten Tvoj ateizmus raz privedieš aj ničeniu dopravných značiek pri cestách. Lebo čo ich čo majú ľudia rešpektovať.
Nabudúce choď na defko triezvy. Aby si zase nemusel po prečítaní oponentúry zhlboka predýchavať. 


14.
označiť príspevok

fajer
   5. 1. 2017, 09:00 avatar
Počúvaj a ty prečo veríš iba jedného boha...šak ked si teista mal by si veriť vo všetkých...prečo neveríš v alaha, šivu, budhu,perúna,jehovu, voči týmto bohom si vlastne ateista...


15.
označiť príspevok

TvojOponent19
   5. 1. 2017, 09:07 avatar
14 Lebo môj Boh stvoril ľudí, ktorí si všetkých týchto bohov vymysleli. Môj boh je vládcom nad všetkými dielami svtorenými potomkami stvorených ľudí. Ty keď hladáš pravdu vo vede, hladáš môjho boha a nie Perúna, Budhu alebo Marxa. Nie je to zvláštne, že ateisti hladajú boha, ktorého popierajú?


16.
označiť príspevok

fajer
   5. 1. 2017, 09:29 avatar
My ateisti nehľadáme pravdu v bohu, my si pravdu neprispôsobujeme ako nám vyhovuje, my si ju nechceme zjednodušovať, dogmami a nemennými prikázaniami, pri hľadaní našej pravdy, sme prišli nato, že vy nemáte pravdu a to nás utvrdzuje v jednej veci, že sme na správnej ceste sa ju dozvedieť....
Súhlasí Lemmy


17.
označiť príspevok

TvojOponent19
   5. 1. 2017, 09:35 avatar
16   Tento bol tiež dobrý.  Hľadáte "vašu" pravdu     


18.
označiť príspevok

fajer
   5. 1. 2017, 10:03 avatar
ako vidím , nič si nepochopil, ale to ma vôbec neprekvapuje....


19.
označiť príspevok

Lemmy muž
   5. 1. 2017, 10:21 avatar
Truľo, "naša" pravda pochádza z vedy. Smeješ sa z vedcov, ktorí skutočne odhaľujú pravdu. Nie ako náboženskí šarlatáni.


20.
označiť príspevok

Lemmy muž
   5. 1. 2017, 10:26 avatar
Ateisti, aspoň čo ich poznám, tak sa spoliehajú na vlastný rozum, v kombinácii s vedeckými poznatkami. Jednoducho rozumne pochopili, ak sa dá niečomu dôverovať, tak vedcom, nie klerikom! Aj keď sa občas nájde niekto aj vo vede, kto falšuje výsledky poznania, skúmania, vedecká obec ho po odhalení vyobcuje zo svojho okruhu, takže veda má podstatne lepšie zázemie na udržiavanie správnych poznatkov ako náboženské obce.


22.
označiť príspevok

TvojOponent19
   5. 1. 2017, 11:47 avatar
Fajera poznáš?
Tvoj problém je, že akonáhle postretneš ateistu nezapadajúceho do Tvojich škatuliek, tak z neho urobíš katolíka. A tak ste urobili katolíka aj z Fica, hoci je ateista alebo z Fľašíkovej a tak ďalej. A kresťanku Pietruchovú alebo kresťana Dawkinsa si zatiaľ prisvojujete...ale ak sa vám to nehodí, tak aj oni budú "katolíci". :D Sranda je, že z Marxa ste urobili kresťana a z marxizmu náboženstvo - viď OSACR.
Ty polepetko! 


21.
označiť príspevok

TvojOponent19
   5. 1. 2017, 11:44 avatar
19 "Vaša" pravda nepochádza z vedy, ale z nenávisti.
Veda je nástroj poznania a kresťania s ňou problém nemajú - nakoniec veda vznikla práve na kresťanských ideách o spoznateľnosti usporiadaného Vesmíru  


23.
označiť príspevok

Lemmy muž
   5. 1. 2017, 12:34 avatar
Veru, niektorí nemajú, lebo vedia, že evolúcia, ale zároveň aj veria, že žena pochádza z rebra muža. 

Sú na tom podobne ako veriaci v mimozemšťanov, ktorí nemajú problém veriť v bohov, a zároveň vnímať tých bohov ako mimozemšťanov, čiže hovoria, že práve takí mimozemšťania sú bohovia.


24.
označiť príspevok

TvojOponent19
   5. 1. 2017, 13:09 avatar
23 Čo ja mám z vašich ateistických náhľadov? Máte slobodu myslenia . myslite si čo len chcete. 


25.
označiť príspevok

asmodei muž
   6. 1. 2017, 09:44 avatar
(13.) Nejaky nenavistny chrapunik ma nemoze urazit. Stavim sa o co chces ze ty si bol viackrat ozraty nez ja.


27.
označiť príspevok

TvojOponent19
   7. 1. 2017, 10:35 avatar
25 Nenávisť? :D K Tebe? :D Nepreceňuješ sa? :D
O čo chcem? Stavíme sa o Tvoje varlatá?    


26.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 1. 2017, 09:57 avatar
Modly či ne-modly, čo na tom záleží?

Najdôležitejšie aj tak bolo, je a bude: Čo urobiť tu a teraz, aby to bolo to správne pre prítomnosť a budúcnosť.

Si niekto myslí, že nadávaním a kritizovaním svetonázorov sa pohneme ako ľudstvo dopredu? he.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 06:15,  ešte raz :) Jak svět pozná, že epidemie opravdu ustoupila: a, Hranice se Severní...
dnes, 06:05,  ČČína svým jednáním během pandemie koronaviru porušila mezinárodní právo a nese za to...
dnes, 06:01,  a bobor, ked ti nato čínske svinstvo zomrú obaja rodičia, potom sem prídi šermovat s...
dnes, 05:57,  Naozaj len 80 000 infikovanych ? :) mimochodom toto je článok ešte z 2017 ....
dnes, 05:54,  chápeme ze bobor dostáva orgazmy z čínskych čísel, ale zial realita je iná :)...
dnes, 05:51,  yebo , Současný stav: 80000 tisíc nakažených v Číně Zdravotní péče ve Wuhanu a...
dnes, 05:37,  'Tvorstvo', ktoré rozozná Božích synov v 'posledných dňoch' sú tí, ktorí budú súdení...
dnes, 05:26,  http://xn------5cdbbbjitjz1clgu8bkdu1g.com/
dnes, 04:53,  Howg *04
dnes, 04:52,  Hrozná pandémia, ale žiaľ iba pre krajiny západného spoločenstva. Čína 1,4 miliardy...
dnes, 04:47,  tebe keby súdruhovia povedali ze si cocot, tak si natiahneš durex na hlavu . asi tak :)
dnes, 04:44,  Škára má hold problémy s počtami z prvého ročníku ZŠ. Čína už jeden a pol mesiaca...
dnes, 04:40,  9. bobor, čo mám rátat, tvoje komplexy ? *21tolko času nemám *19
dnes, 04:39,  bobor, to je tvoja diagnóza :) ešte raz si prečítaj vlastné kydy v úvode o neškodnosti...
dnes, 04:35,  Škára, že ani rátať nevieš neprekvapuje.
dnes, 04:35,  Do pléna, ak si nie ste náhodou istí, ku ktorému názorovému prúdu sa prikloniť , určite...
dnes, 04:32,  5. bobor, uz by si mohol prestat blúznit . bolo by uz načase :)
dnes, 04:30,  do pléna : ak si nie ste náhodou istí ku ktorému názorovému prúdu sa priklonit , určite...
dnes, 04:26,  Škára, čísla hovoria nekompromisne za seba.
dnes, 04:25,  jasnééé, vezmime si príklad z Číny, ktorá zatajovala vlastnym občanom epidémiu , preto...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Čo si nevysvetlil slovami, palicou nevyjasníš.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(116 041 bytes in 0,477 seconds)