Čo do EU dodali Rusi
Rusko zachraňuje Taliansko propagandou a nepoužiteľným materiálom
Od nedele 22. marca 2020 pristávajú v Taliansku ruské lietadlá, ktoré prepravujú zdravotnícky materiál a personál na pomoc v boji proti pandémii koronavírusu. Celá akcia je sprevádzaná masívnou prokremeľskou propagandou.
Taliansko je momentálne najviac zasiahnutou krajinou koronavírusom v Európe. Nakazených tam je už viac ako 74-tisíc ľudí a viac ako 7-tisíc ľudí už vírusu podľahlo. Čísla nakazených rapídne stúpajú aj v Španielsku, USA, Iráne a ďalších krajinách po celom svete.
Paralelne s vírusom, zápasí Taliansko aj s nedostatkom zdravotníckeho personálu a materiálu. Taliansky premiér Giuseppe Conte sa preto dohodol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na dodávke potrebných vecí pre Taliansko.
Od nedele 22. marca pristálo v Taliansku 15 lietadiel z Ruska s označením „Z Ruska s láskou“. Lietadlá do Talianska dopravili zdravotnícky materiál, zdravotníkov, epidemiológov, virológov, ale aj ľudí z ruských ozbrojených síl.
„From Russia with love (and propaganda)“
Spolu s touto dodávkou je však táto akcia sprevádzaná masívnou propagandistickou kampaňou, ktorá reprodukuje jednoduchú tézu: Rusko pomáha, Európska únia nie.
Cieľom je vytvoriť pozitívny obraz Ruska ako „záchrancu“ a krajiny, ktorá nákazu zvláda a negatívny obraz EÚ, ktorá na rozdiel od Ruska nie je schopná na koronavírus reagovať. Táto kampaň sprevádza celú pandémiu koronavírusu.
Ruské štátne a prokremeľské média po celej Európe prezentujú túto akciu ako veľkú pomoc od Ruska ťažko skúšanému Taliansku, ktorému EÚ a NATO v čase tejto pandémie vôbec nepomáhajú.
Ruské štátne média prezentujú EÚ počas tejto krízy ako nefungujúcu a nesolidárnu organizáciu, ktorá svojim členským štátom nedokáže pomôcť a je na pokraji rozpadu.
Cieľom tejto ruskej propagandistickej kampane je narušiť vzájomnú dôveru vo vnútri EÚ a tým ju oslabiť. K tomuto cieľu slúži osvedčená metóda: zahltenie informačného priestoru rôznymi (často aj protichodnými) informáciami a dezinformáciami tak, aby sa ľudia v informačnom chaose nevyznali.
O snahe Kremľa zasiať medzi európske krajiny a ich obyvateľov nedôveru, zmätok a paniku informujú už aj uniknuté dokumenty EÚ.
Kremeľ na šírenie výmyslov využíva svoje kanály v angličtine, španielčine, taliančine, nemčine či francúzštine.
Od 22. januára odhalila EÚ už 80 prípadov dezinformácií o koronavíruse pochádzajúcich z ruských zdrojov. Podľa hovorcu ruského prezidenta Dmitriho Peskova sú tieto tvrdenia EÚ nepodložené a pravdepodobne sú výsledkom protiruskej obsesie.
Slovenské dezinformačné média a kotlebovci na strane Kremľa
Presne v línii ruských štátnych médií referujú o koronavíruse aj slovenské dezinformačné média a kotlebovci. O tom ako kotlebovci zneužívajú tému koronavírusu na svoju propagandu proti EÚ sme už písali tu.
Dezinformačné média nezaostávajú a krízu využívajú na kritiku EÚ a západných krajín. Hlavné správy už konštatujú, že „Predstavitelia EÚ a NATO v boji proti pandémii katastrofálne zlyhali. Vyvodia politickú zodpovednosť?“. V článku autor Ivan Lehotský tvrdí, že EÚ proti koronavírusu neurobila vôbec nič, zatiaľ čo Rusko, Čína, ale aj Kuba posiela do Talianska pomoc.
Oslavné články o ruskej pomoci a zlyhaní EÚ píšu aj ďalšie dezinformačné média ako Zem a Vek, Magazín 1 či česká verzia Sputniku.
Večný ruský terč Poľsko
Hlavné správy s odvolaním sa na ruský portál Vzgljad dokonca šíria v jednom článku o ruskej pomoci výmysel, že Poľsko nepovolilo prelet ruských lietadiel cez svoje územie, a preto ruské lietadlá leteli do Talianska obkľukou cez Čierne more.
Pointa je v tom, že Rusi Poľsko o prelet ani len nepožiadali. Poľsko tak nemalo čo zamietnuť.
Autorom tejto dezinformácie je ruský politik a člen hornej komory ruského parlamentu Alexej Puškov, ktorého výmysel prevzala agentúra Sputnik.
Puškov nešíri dezinformácie o Poľsku prvý krát. V roku 2017 tvrdil v Kremli často recyklovanú nepravdu o tom, že Poľsko začalo druhú svetovú vojnu.
Ako to s tou pomocou vlastne je? Biedne
Ruské štátne média aj slovenské dezinformačné weby aktívne využívajú ruskú pomoc na propagandu a prezentujú ju ako veľké gesto Ruska.
Ruské nezávislé média TV Dožď a The Moscow Times s odvolaním na taliansky denník La Stampa však upozorňujú, že s ruskou pomocou to nemusí byť až také ružové ako to Kremeľ prezentuje.
Podľa denníku La Stampa má byť až okolo 80 percent ruského materiálu nepoužiteľných, alebo len málo použiteľných. Väčšinu materiálu tvoria dezinfekčné prostriedky na plochy, poľné laboratórium na sterilizáciu a chemickú prevenciu a pod.
Rusko touto pomocou má sledovať skôr politické a diplomatické ciele.
Český analytik Jakub Kalenský zosumarizoval šesť charakteristických taktík prokremeľských informačných operácií, ktoré sú prítomné aj pri pokrývaní situácie s koronavírusom:
Šírenie naratívov proti USA, NATO a Západu ako takému na ich oslabenie
Šírenie chaosu, paniky a následné využívanie emócií ako strach
Podkopávanie dôvery v kredibilné zdroje, hlavne média a štátne inštitúcie
Podkopávanie dôvery v objektívne fakty šírením veľkého množstva (aj) protichodných správ
Šírenie konšpiračných teórií na uľahčenie akceptácie iných konšpiračných teórií, ktoré patria k stabilným prvkov prokremeľskej propagandy
Identifikácia dezinformačných kanálov, ktoré sú ochotné ďalej šíriť prokremeľskú propagandu
odkaz