Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Svätý Peter, apoštol - prvý pápež cirkvi, ktorého ustanovil Pán Ježiš Kristus

81
reakcií
2782
prečítaní
Tému 25. novembra 2016, 13:15 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 11. 2016, 13:15 avatar
Peter, apoštol

Svätý
Sviatok: 29. jún
* okolo 1 Betsaida, pri Ad Dardarah, severné pobrežie Galilejského jazera (dnes Sýria – Golanské výšiny) alebo Kafarnaum, dnes ruiny tohto mesta na západnom brehu Galilejského jazera
† okolo 64 Rím, Taliansko
Význam mena: skala (gr.)
Atribúty: kľúče, loď, kniha, kohút, obrátený kríž
Patrón mesta Ríma, Trieru; pápežov, stavbárov mostov, kajúcnikov, mäsiarov, sklenárov, stolárov, zámočníkov, kováčov, zlievačov, hodinárov, hrnčiarov, murárov, tkáčov, rybárov, námorníkov; pred posanutosťou, epilepsiou, besnotou, horúčkou, pred uštipnutím hadom, pred chorobami nôh, pred lúpežami
Sv. Peter, apoštol, socha na Námestí sv. Petra v Ríme
Sv. Peter, apoštol, socha na Námestí sv. Petra v Ríme
Sv. Šimon Peter sa narodil v Betsaide pri Tiberiadskom jazere. Jeho otec sa volal Ján (Jonáš). Spolu s ním a s bratom Ondrejom, tiež apoštolom, boli pôvodne rybármi. Bol to Ondrej, ktorý doviedol svojho brata Šimona k Ježišovi. Vtedy mu Ježiš dal meno Kéfas, po grécky Petros, čo znamená skala. Sv. Peter sa spomedzi apoštolov najviac spomína v evanjeliách. Podľa týchto opisov si môžeme dosť presne poskladať jeho život, ale aj povahu. Zdá sa, že mal sangvinický temperament.
Sv. Lukáš opisuje situáciu, keď Šimon na Ježišovo slovo spustil sieť do mora a chytil obrovské množstvo rýb. Peter vtedy padol Ježišovi k nohám a povedal mu: „Pane, odíď odo mňa, lebo som človek hriešny.“ Ježiš mu povedal: „Neboj sa, od teraz už budeš loviť ľudí.“ Odvtedy Peter chodil s Ježišom, počúval ho a nasledoval. Keď sa raz pýtal Ježiš, za koho ho pokladajú, odpovedal práve on: „Ty si Mesiáš, Syn pravého Boha.“ Kristus mu povedal: „Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a brány pekelné ju nepremôžu. Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva. Čo rozviažeš na zemi, bude rozviazané v nebi, čo zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi.“ Peter sa vždy spomína ako prvý v zozname apoštolov. Patril k dôverníkom Ježiša, spolu s Jánom a Jakubom. Týchto troch zobral Ježiš so sebou na horu Premenenia, pri vzkriesení Jairovej dcéry a takisto aj v Getsemanskej záhrade ich pozval k spoločnej modlitbe. Keď ich Majstra zatkli, hneď sa postavil s mečom na odpor. Zanedlho však Ježiša trikrát zaprel, hoci predtým tvrdil, že s ním pôjde všade a neopustí ho. Po vzkriesení to bol on, ktorý spolu s apoštolom Jánom pribehli k hrobu, aby sa presvedčili, či je pravda to, čo im vyrozprávali ženy. Sv. Ján apoštol spomína ešte jednu osobitnú príhodu, ktorá sa stala po vzkriesení a je dôležitá vzhľadom na osobu Petra. Kristus sa ho trikrát spýtal, či ho má rád. Peter zakaždým odpovedá „áno“. Ježiš mu vtedy odpovedá tiež trikrát: „Pas moje ovce.“ Po nanebovstúpení má Peter neodškriepiteľné prvenstvo medzi apoštolmi. Na jeho slovo ustanovili ďalšieho apoštola namiesto zradcu Judáša, on začína prvý hovoriť pri zoslaní Ducha Svätého. On sa spomína ako prvý, ktorý urobil zázrak, on vyniesol rozsudok nad klamstvom Ananiáša a Zafiry.
Peter potom ďalej pôsobil v Jeruzaleme. Pokrstil pohana Kornélia, čím sa otvorili brány Cirkvi aj pre pohanov, nielen pre Židov. Herodes Agrippa ho uväznil, ale v noci k nemu prišiel anjel a zázračne ho vyslobodil z väzenia. Potom horlivo účinkoval v Jeruzaleme, v Antiochii, v Korinte a v Ríme. Pravdepodobne v Ríme napísal svoj prvý list, kde hovorí o Ríme ako o Babylone. Zomrel mučeníckou smrťou asi roku 64 v Ríme, podľa tradície ho ukrižovali dolu hlavou na Vatikánskom pahorku. Na tom mieste teraz stojí Bazilika sv. Petra, jej svätyňa je presne nad miestom, kde sa podľa tradície nachádza Petrov hrob. Jeho relikvie sú uložené v hlavnom oltári baziliky. Zobrazuje sa ako starší muž s kľúčmi a knihou. Jeho symbolmi sú tiež obrátený kríž, loďka a kohút.
www.zivotopisysvatych.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 11. 2016, 13:16 avatar
PS: Jeden z mojich mnohých obľúbených svätých.
Súhlasí imermischer, eewysetess


5.
označiť príspevok

Wolfe muž
   25. 11. 2016, 17:40 avatar
Súhlasí imermischer


6.
označiť príspevok

Ludwig muž
   25. 11. 2016, 17:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.9.
označiť príspevok

Wolfe muž
   25. 11. 2016, 17:52 avatar
Niekedy to df blbne

Astaxovi - sv. Peter nebol nadriadený ostatným apoštolom
Keby to znova neslo, tak potom toto bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí imermischer


14.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 18:04 avatar
Wolfe
Vidím, že veľmi rád poukazuje na tú jednostrannú diskusiu. No, ak si nájdem čas znovu sa k nej vrátim, lebo nechcem, aby sa k nej pristupovalo ako k niečomu načo som nevedel odpovedať.

Oči mi padli len na jeden tvoj argument a síce: "Ked Jezis (aj ked nie fyzicky) zmenil Pavlovi meno na Savol, tiez to nieco znamena?"
Ježiš nikdy osobne nezmenil meno apoštola Pavla. Boh urobil iba tak v prípade Abraháma a apoštola Petra, keď ich oboch povolával do zvláštnej služby.

V starých exegetických výkladoch sa uvádza, že Šavol používal meno Pavol v gréckom prostredí ešte pred časom ako sa obrátil.

A o nástupníctve pápežstva nám hovorí samotná história a to, že sám apoštol Peter, teda prvý pápež si vybral svojho nástupcu. V tom čase, kedy nastúpil na pápežský stolec nástupca sv.Petra žili niektorí apoštoli medzi nimi aj svätopisec sv.Ján. Prečo teda nenájdeme v jeho liste odsúdenie tohto kroku, ak skutočné následníctvo pápežstva nebolo Bohom stanovené?


17.
označiť príspevok

Ludwig muž
   25. 11. 2016, 18:11

Príspevok bol vymazaný administrátorom.23.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 18:37 avatar
Ludwig
Sv.písmo je fundament pravdy ale dôležité sú aj iné celky ako tradícia a magistérium. Oni spolu tvoria prameň zjavenej pravdy. To čo nie je vyslovene zachytené vo sv.písmo, to nám odkrýva živá tradícia Cirkvi.

Môžem citovať veľa Cirkevných Otcov, ktorí žili za čias apoštolov alebo bezprostredne po nich a ktorí uznávajú primát Rímskeho biskupa nad celou Cirkvou.
Samotný pápež Klement I, ktorý zomrel v roku 97 bol tretím nástupcom sv.Petra na pápežskom stolci. Je pravdepodobné, že on bol tým Klementom, ktorého Pavol radí medzi svojich „verných spolupracovníkov v liste Filipanom 4,3. Sv.Klement počas svojho pontifikátu riešil schizmu, ktorá nastala v Korinte, kde sa niektorí z mladších členov postavili proti hierarchii. Kvôli tejto situácii napísal pápež Klement List Korinťanom, ktorý sa nám zachoval dodnes. Poukazuje v ňom na právomoc, ktorú dal Kristus apoštolom a tí svojim nástupcom. Upozorňuje, že cirkevná obec nemá právo zosadiť svojho biskupa a má byť podriadená hierarchii. List bol napísaný veľmi dobrým štýlom a z rozprávania Dionýza v pol. 2. storočia sa zdá, že ho v Korinte aj prijali. Okrem toho sa v Liste hovorí aj o prenasledovaní kresťanov za čias cisára Neróna, o mučeníckej smrti sv. Petra a Pavla, o pomeroch v prvotnej Cirkvi atď.

Sv.Línus druhý pápež. Za biskupa ho vysvätil asi sv. apoštol Pavol. Spomína sa v Druhom liste sv. Pavla Timotejovi (4,21). Na pápežskom stolci bol za života sv.Pavla. Ak teda nástupníctvo neexistovalo, prečo na to Cirkevná obec nereagovala?
Súhlasí lea_pragmaticka1


19.
označiť príspevok

Wolfe muž
   25. 11. 2016, 18:16 avatar
Ja odkazujem na tu temu preto, pretoze sa mi to nechce cele opakovat znova a znova a znova atd..

Asi uz neplati co povedal Jezis

Mk 10,42-43
42 Ježiš si ich zavolal a povedal im: "Viete, že tí, ktorých pokladajú za vládcov národov, panujú nad nimi a ich veľmoži majú nad nimi moc.
43 Medzi vami to tak nebude. Ale kto sa bude chcieť stať medzi vami veľkým, bude vaším služobníkom.

A co spravilo RKC, malo svojho vladcu (papeza), ale nie len to, este navyse sa tomuto papezovi klanali krali inych krajin..

Ale chapem, ze chces za kazdu cenu ochranovat reputaciu svojej cirkvi a tak je lepsie zatvorit oci..

Mimochodom aj je RKC cirkev od Boha, ako mohla napachat tolko zla? Hromadit moc a majetky, zabijat.. atd
Nepovedal by som, ze z tohoto moze vzist nieco inspirovane duchom svatym..
Súhlasí veriaci-4, imermischer


27.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 18:53 avatar
Wolfe
Mk 10, 42-43 treba chápať v kontexte. Ježiš ešte predtým hovorí "A mnohí prví budú poslednými a poslední prvými". Hovorí to preto, aby poukázal na odlišnosť ľudského a božského. Nie ten čo sa povyšuje ale naopak ten, čo sa ponižuje bude veľký. Týmto Ježiš dáva za príklad samého seba, lebo on bol pokorný až na smrť na kríži.

No ešte predtým ako Ježiš povedal dané slová: "Tu k nemu pristúpili Zebedejovi synovia Jakub a Ján a hovorili mu: "Učiteľ, chceme, aby si nám splnil, o čo ťa poprosíme." Oni mu povedali: "Daj, aby sme sedeli v tvojej sláve jeden po tvojej pravici a druhý po ľavici." A potom sa píše: "Keď to počuli ostatní desiati, začali sa mrzieť na Jakuba a Jána."
A Ježiš následne, aby poukázal na veľkosť a na malosť v Božích očiach hovorí : " Viete, že tí, ktorých pokladajú za vládcov národov, panujú nad nimi a ich veľmoži majú nad nimi moc. Medzi vami to tak nebude. Ale kto sa bude chcieť stať medzi vami veľkým, bude vaším služobníkom. A kto bude chcieť byť medzi vami prvý, bude sluhom všetkých."

Sedieť na pápežskom stolci neznamená, byť povýšený nad ostatných v Božích "očiach". Ale my máme v pokore dodržiavať úlohu, ktorá nám bola zverená v Cirkvi, či ako pápež alebo laik, či kňaz. Preto vedz, že aj laik môže nadobudnúť väčší stupeň blaženosti v nebi ako kňaz, či biskup alebo pápež. Preto Ježiš hovorí " kto bude chcieť byť medzi vami prvý, bude sluhom všetkých." Sv.Ján Pavol II často rád hovoril "Som sluha sluhov božích" a predsa bol pápežom.

Samotné hierarchické usporiadanie je veľmi dôležité v Cirkvi, inak by sa šírili bludy v jednotlivých partikulárnych Cirkvách a pravda by sa hľadala len ťažko. A tak ako jeden z Božích atribútov je poriadok opak chaosu, ktorý je charakteristický pre diabla, tak musí byť v mystickom tele Ježiša Krista. Cirkev to je Kristus "Totus Christ" a preto v Cirkvi je hierarchické usporiadanie, aby bola uchovávaná pravda a aby bol v nej poriadok.

"Ale chapem, ze chces za kazdu cenu ochranovat reputaciu svojej cirkvi a tak je lepsie zatvorit oci.." Znovu a zas pred tebou nemusím nič ochraňovať ani obhajovať. Ja sa držím "stĺpu a opory pravdy".
Súhlasí lea_pragmaticka1


59.
označiť príspevok

Wolfe muž
   25. 11. 2016, 20:46 avatar
Ospravedlnujem sa, ale v tomto sa nezhodneme.. (co sa tyka "medzi vami to tak nebude"

Vies vodcovia RKC mi pripominaju

3Jn 1,9-10
Niečo som už cirkvi písal; ale Diotrefes, ktorý si rád ako prvý medzi nimi počína, nás neprijíma.
Preto až prídem, upozorním na jeho skutky, ktoré robí, keď o nás tára zlomyseľné reči; a akoby mu to nestačilo, ani sám neprijíma bratov a tým, ktorí by ich chceli prijať, bráni a vylučuje ich z cirkvi.

Mimochodom, "Samotné hierarchické usporiadanie je veľmi dôležité v Cirkvi, inak by sa šírili bludy v jednotlivých partikulárnych Cirkvách a pravda by sa hľadala len ťažko. " >> Takto neboli bludy v partikularnych cirkvach, ale bola stiahnuta do bludu cela katolicka cirkev...
Súhlasí veriaci-4


61.
označiť príspevok

Milkyway
   25. 11. 2016, 20:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.81.
označiť príspevok

Astax1 muž
   26. 11. 2016, 12:21 avatar
Diotrefes pravdepodobne neakceptoval Cirkevnú hierarchiu.
A Cirkev je skutočne hierarchická vidíme to zo Sk, kde boli vymenovávaní biskupi. V mystickom tele Cirkvi ľudia zastávajú rôzne úlohy.

"On ustanovil niektorých za apoštolov, niektorých za prorokov, iných za evanjelistov a iných za pastierov a učiteľov,
aby pripravovali svätých na dielo služby, na budovanie Kristovho tela, kým nedospejeme všetci k jednote viery a poznania Božieho Syna, k zrelosti muža, k miere plného Kristovho veku,"

A nad celou hierarchiou musí byť hlava, inak by to už nebola hierarchia. No to neznamená, že hlava, teda pápeža je v Božích očiach väčší ako laik len na základe jeho svätetiny. Dôležitá je pokora aj skutky a to aj v pápežovom prípade.


82.
označiť príspevok

Wolfe muž
   26. 11. 2016, 13:28 avatar
81 Ked uz hovoris nieco o hierarchii a vymenovavani, mozno by si si mal precitat nieco o nepotizme


3.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 11. 2016, 13:17 avatar
Odvtedy Peter chodil s Ježišom, počúval ho a nasledoval. Keď sa raz pýtal Ježiš, za koho ho pokladajú, odpovedal práve on: „Ty si Mesiáš, Syn pravého Boha.“ Kristus mu povedal: „Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a brány pekelné ju nepremôžu. Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva. Čo rozviažeš na zemi, bude rozviazané v nebi, čo zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi.“ Peter sa vždy spomína ako prvý v zozname apoštolov. Patril k dôverníkom Ježiša, spolu s Jánom a Jakubom


62.
označiť príspevok

veriaci-4
   25. 11. 2016, 21:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.4.
označiť príspevok

Shagara muž
   25. 11. 2016, 15:43 avatar
1,.......Uznávaný cirkevný otec Augustín nejaký čas tvrdil, že zbor bol vybudovaný na Petrovi. Ku koncu svojho života však zmenil názor na to, čo znamenali tieto Ježišove slová. Vo svojom diele Odvolania dokazoval, že to bol Ježiš, nie Peter, na kom bola vybudovaná cirkev, teda kresťanský zbor.
Čomu veril Augustín (ktorý je v katolíckej cirkvi považovaný za svätého)?
„Práve v tomto období môjho kňazstva som tiež napísal knihu proti Donatovmu listu... V jednej pasáži tejto knihy som o Apoštolovi Petrovi povedal: ,Na ňom ako na skale bola postavená Cirkev.‘... Ale viem, že neskôr som veľmi často vysvetľoval, čo povedal Pán: ,Ty si Peter, a na tejto skale postavím svoju Cirkev‘ tak, aby sa to chápalo, že je postavená na Tom, koho Peter vyznal, keď povedal: ,Ty si Kristus, Syn živého Boha.‘ A tak Peter, nazvaný podľa tejto skaly, predstavoval človeka Cirkvi, ktorá je postavená na tejto skale, a dostal ,kľúče nebeského kráľovstva‘. Lebo mu bolo povedané: ,Ty si Peter‘, a nie ,Ty si skala‘. Ale ,tou skalou bol Kristus‘, a keď ho Šimon vyznal, ako ho vyznáva celá Cirkev, bol nazvaný Peter.“ — The Fathers of the Church—Saint Augustine, the Retractations (Cirkevní otcovia — Svätý Augustín, Odvolania), Washington, D. C. 1968, preložila Mary I. Boganová, kniha I, s. 90.
Ježiš sa v rozhovore s Petrom zameral na určenie totožnosti Krista a na jeho úlohu, nie na to, akú úlohu bude zohrávať Peter. (Matúš 16:13–17) Neskôr sám Peter uviedol, že tou skalou, na ktorej je vybudovaný zbor, je Ježiš. (1. Petra 2:4–8) Aj apoštol Pavol potvrdil, že „základným rohovým kameňom“ kresťanského zboru je Ježiš, a nie Peter. (Efezanom 2:20)

V diele The Cambridge History of Christianity (Cambridgeské dejiny kresťanstva) sa uvádza: „Pravdepodobne do polovice druhého storočia neexistoval v Ríme žiadny ‚monarchický‘ biskup.“
Na záver: Je teda jasné,že žiadna apoštolská postupnosť neexistuje,a údaje o prvých pápežoch sú podvrhy a klamstvá!
Pontifex maximus je výsostne pohanská záležitosť mocenskej,štátnej,pohanskej cirkvi,.....ktorá nemá nič spoločné s kresťanstvom!
Súhlasí Ludwig, Wolfe, imermischer


10.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 17:54 avatar
Táto citácia pochádza opäť z Internetovej knižnice Strážnej veže.
No nemôžeme povedať, že toto nie sú slová sv.Augustína. Ale zároveň dodáva, že presvedčenie, že Peter je skalou Cirkvi zaznieva aj v hymne sv. Ambróza. Tento hymnus sa spieva dodnes. Augustín síce píše, že zmenil názor no ďalej dodáva :"Harum autem duarum sententiarum quae sit probabilior, eligat lector". To znamená, že sám dáva čitateľovi na výber, aby si vybral jednu z dvoch interpretácii.

Výrok : "ROMA LOCUTA, CAUSA FINITA" teda "Rím prehovoril, spor je skončený" je pripisovaný Sv.Augustínovi.
Takto je formulovaný konečný výrok rímskej kúrie, proti ktorému niet odvolania.
Augustín nijako nenegoval úlohu kúrie a pápežstva ako takého ale naopak poukazuje na jeho autoritu.

Ale už sme si zvykli, že vytrhávanie textov z kontextu je špecialita SJ.


12.
označiť príspevok

Wolfe muž
   25. 11. 2016, 17:59 avatar
Vytrhavanie textov z kontextu je aj specialita RKC...

Trebars jednu vetu si vytiahnete, otocite a spravite z nej cele nove evanjelium..
Súhlasí imermischer


13.
označiť príspevok

Ludwig muž
   25. 11. 2016, 18:01

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

Wolfe muž
   25. 11. 2016, 18:07 avatar
Heh ja som narazal napriklad na Zena hla tvoj syn, ucennikovi hla tvoja matka..
K tomu popricapovali par osloveni od Alzbety a od anjela Gabriela a mame recept na mariansky kult...


21.
označiť príspevok

starymatroz
   25. 11. 2016, 18:27 avatar
Milosti plná je podvod, správne milosťou naplnená. Maličkosť, no a pohľadu času dôležité.
Súhlasí imermischer


22.
označiť príspevok

Ludwig muž
   25. 11. 2016, 18:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.16.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 18:09 avatar
"Vytrhavanie textov z kontextu je aj specialita RKC"
Nikdy nejde o vytrhávanie textov z kontextu, to je len tvoj pohľad. Ale v prípade katolicizmu je každé jedno slovo literi sv.písma včlenené do živej tradície. A tak, čo nám Boh Ježiš Kristus zanechal sa neuchováva len v litere ale v celej kontinutie Katolíckej Cirkvi od čias pápeža Petra po pápeža Františka.


18.
označiť príspevok

Ludwig muž
   25. 11. 2016, 18:13

Príspevok bol vymazaný administrátorom.25.
označiť príspevok

omega
   25. 11. 2016, 18:44 avatar
Bez inkvizicie a slavnych krizovych vyprav by si bol dnes moslim kacir
Súhlasí Astax1


26.
označiť príspevok

Ludwig muž
   25. 11. 2016, 18:49

Príspevok bol vymazaný administrátorom.41.
označiť príspevok

Ludwig muž
   25. 11. 2016, 19:30

Príspevok bol vymazaný administrátorom.45.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 19:36 avatar
O tomto sme sa už bavili. Rozhodne neschvalujem násilie. Ale pozrel som si historické dokumenty od historikov z významných univerzít a tí hovorili o krížových výpravách v pravom svetle. Nie v tom, aký nám predkladá svet.
A rozhodne súhlasím s tým, že ak by nebolo krížových výprav európa, by bola moslimská.
Súhlasí lea_pragmaticka1


46.
označiť príspevok

Ludwig muž
   25. 11. 2016, 19:38

Príspevok bol vymazaný administrátorom.48.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 19:43 avatar
Stále máš zaujatý postoj. Ak boli vojny v Európe bol k tomu dôvod. Napríklad sa viedla výprava na juh Francúzska či do Škandinávie, kde sa rodili bludy. Títo bludári útočili, rabovali a vraždili a začali sa rozpínať na stále väčšej rozlohe, Preto bolo prijaté krajné riešenie takejto situácie.
Ak boli vedené vojny pod záštitou Cirkvi, ktoré neboli opodstatnené, tak to samozrejme neschvalujem. Za tieto a podobné veci sa ospravedlnovali viacerí pápeži aj Ján Pavol II. Ale neprijímam históriu, ktorá nebola pravdivo preskúmaná a informuje o nej iba svet.
Súhlasí lea_pragmaticka1


50.
označiť príspevok

Ludwig muž
   25. 11. 2016, 19:47

Príspevok bol vymazaný administrátorom.64.
označiť príspevok

Wolfe muž
   25. 11. 2016, 21:20 avatar
Krizove vytpravy boli o upevneni moci mnohych slachticov, vidina bohatstva pod ruskom zachrany svatej zeme..
A tusim niektore z nich boli skor nez Turci napadli Europu...


56.
označiť príspevok

Wolfe muž
   25. 11. 2016, 20:37 avatar
Ako sem raz shagara hodil nejaky citat, ze RKC sa nemoze ukazovat o svojom evanjeliu lasky, tak jedine co jej ostava je poukazovat na svoje zasluhy..

Mimochodom, nebol by to prvykrat, co by sa narody spojili proti utocnikovi kludne aj bez papeza..


20.
označiť príspevok

Wolfe muž
   25. 11. 2016, 18:18 avatar
Nejaky svedok Jehovov, by ti mohol povedat, ze to je len tvoj pohlad, ze JS vytrhava texty z kontextu..
Myslim, ze tu ide hlavne o uhol pohladu..
Súhlasí Ludwig, imermischer


28.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 18:57 avatar
Preto je pre mňa stratou času sa baviť so SJ.


29.
označiť príspevok

Ludwig muž
   25. 11. 2016, 18:59

Príspevok bol vymazaný administrátorom.31.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 19:15 avatar
To by som pochopil ale ak sa niekto púšťa do diskusie musí rátať s proti argumentami. Na mnohé moje argumenty som nedostal odpoveď. Ak píše svätopisec "A robil sa rovným Bohu" môžu tvrdiť, že to hovorili židia?
Tá diskusia je bezúčelová, lebo ako niekto tu z diskutérov poznamenal, že oni SJ majú stanovené kvóty, ktoré musia splniť ohľadom šírenia a propagovania svojich bludov. Či už prostredníctvom osobného kontaktu alebo v tejto dobe aj skrze internet. Oni zväčša neprichádzajú, aby diskutovali ale aby šírili to čo majú rozkázané šíriť.
Súhlasí lea_pragmaticka1


30.
označiť príspevok

veriaci-4
   25. 11. 2016, 19:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.32.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 19:17 avatar
Alebo skôr ty si odmietol - nepochopil jednu pravdu, z ktorej vychádzajú iné pravdy a preto celé tvoje "pochopenie" je bludné.


34.
označiť príspevok

veriaci-4
   25. 11. 2016, 19:21

Príspevok bol vymazaný administrátorom.36.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 19:25 avatar
Ja dúfam, že sa so svätým Karlom Wojtylom objímem v nebi. Lebo on vytýčil cestu "Totus tuus" a tejto cesty sa držím ja.
Aj ja som mariánsky, tak ako bol on.
Súhlasí lea_pragmaticka1


38.
označiť príspevok

veriaci-4
   25. 11. 2016, 19:27

Príspevok bol vymazaný administrátorom.42.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 19:31 avatar
Veruže On tam už je a požíva plnú blaženosť hodnú stavu, ktorý nadobudol za života tu na zemi. On už dobojoval svoj boj a vidí Boha "z tváre do tváre" spolu so svätým Pavlom povedal "Dobrý boj som bojoval, beh som dokončil, vieru som zachoval".

Už je iba na mne, aby som sa tam s ním stretol.
Súhlasí lea_pragmaticka1


63.
označiť príspevok

Wolfe muž
   25. 11. 2016, 21:16 avatar
"Dobrý boj som bojoval, beh som dokončil, vieru som zachoval" >> Toto su slova aj z evanjelickeho funerala...

Inak ja som myslel, ze len Boh vie, kto je v nebi..
Ale zda sa ze katolicka cirkev a ty osobne tuto informaciu s Bohom zdielate...


67.
označiť príspevok

Milkyway
   25. 11. 2016, 21:24

Príspevok bol vymazaný administrátorom.33.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 19:19 avatar
Dám ti otázku veriaci.
Ak je napísané, že Cirkev je "stĺp a opora pravdy", ktorá Cirkev je tým stĺpom a tou oporou? Ak sa jednotlivé kresťanské cirkvi a zbory líšia v prijate pravde?
Súhlasí lea_pragmaticka1


35.
označiť príspevok

veriaci-4
   25. 11. 2016, 19:24

Príspevok bol vymazaný administrátorom.37.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 19:26 avatar
A ktorá je teda tá Kristova Cirkev, ktorá má plnosť pravdy?
Máš pravdu Ježiš povedal Petrovi "Pas moje ovce" a on aj tak konal.
Súhlasí lea_pragmaticka1


40.
označiť príspevok

veriaci-4
   25. 11. 2016, 19:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.43.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 19:32 avatar
A tieto zbory, v ktorých sú znovuzrodení vyznávajú rovnakú vieru?
Súhlasí lea_pragmaticka1


44.
označiť príspevok

veriaci-4
   25. 11. 2016, 19:34

Príspevok bol vymazaný administrátorom.47.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 19:38 avatar
Teda sa ťa znovu pýtam vyznávajú tieto zbory zhodnú pravdu, tak aby mohli tvrdiť, že oni sú "stĺpom a oporou pravdy"? Alebo sa líšia v prijatej pravde?
Ja si myslím, že to druhé a teda nemôžu byť "stĺpom a oporou pravdy".
Nemyslím si, že máte v zboroch menovaných biskupov. Čo potom s písmom, kde sa píše o pastieroch Cirkvi, teda o biskupoch?
Či tieto skutočnosti sú už prežité?
Súhlasí lea_pragmaticka1


51.
označiť príspevok

veriaci-4
   25. 11. 2016, 19:49

Príspevok bol vymazaný administrátorom.52.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 19:59 avatar
Pravdu si povedal, že evanjelium je fundament. Ale sám Kristus povedal, že ich "neuviedol do plnej pravdy". A preto sv.písmo musí byť včlenené a žité skrze tradíciu za asistencie Ducha Svätého. A túto neomylnosť v hlásaní "plnej pravdy" má len jedna Cirkev nie zbory, nie spoločenstvá ale len jedna Cirkev, ktorá ma svojho pastiera. Preto iba jedna Cirkev môže byť "stĺpom a oporou pravdy". Sám Kristus povedal "aby všetci boli jedno". A inde je "jedno stádo a jeden pastier" a apoštol Pavol hovorí "aby sme boli v jednom Duchu pokrstení v jedno telo. A všetci sme boli napojení jedným Duchom."

"Sme údmi Kristovho tela - 12 Lebo ako je jedno telo a má mnoho údov, ale všetky údy tela sú jedno telo, hoci ich je mnoho, tak aj Kristus. "
o ak je Cirkev telom, je potrebné, aby toto telo - podľa slov svätého Pavla - bolo jedno a nerozdelené: „mnohí sme jedno telo v Kristovi" (Rim 12, 5). Ale musí byť nielen jedno a nerozdelené, lež aj čímsi hmatateľným a viditeľným, ako tvrdí náš predchodca blahej pamäti Lev XIII. vo svojej encyklike
Satis cognilum: „Pretože Cirkev je telom, je viditeľná." Preto je ďale­ko od Božej pravdy ten, čo si Cirkev predstavuje lak, že ju nemož­no ani dosiahnuť, ani vidieť, takže je, ako hovoria, iba čímsi „duchovným", čo mnohé kresťanské spoločnosti, hoci sa navzájom odlišujú vierou, medzi sebou spája neviditeľným putom.
Súhlasí lea_pragmaticka1


54.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   25. 11. 2016, 20:20 avatar
Astax. Kristus síce neuviedol cirkev do plnej pravdy, keď bol na zemi. ale urobil to Boh skrze Ducha svätého a cez apoštolov, hlavne Pavla a Petra. Celá pravda teda bola zjavená v kresťanských spisoch, ktoré sú v Biblii. Viac nebolo treba pridávať, len to, čo zjavil Boh skrze Krista a apoštolov.
Súhlasí Ludwig


57.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 20:39 avatar
Na to, aby sa dospelo k plnosti pravdy nestačí krátky čas. Ako Ježiš "rástol a mocnel plný múdrosti", tak aj jeho mystické telo, ktorým je Cirkev sa zmáhala v pravde až do plnosti pravdy. Ježiš Kristus nepovedal "vám mojím apoštolom pošlem Ducha Svätého, aby som skrze vás uviedol svoju Cirkev do pravdy" ale namiesto toho povedal : "A ja poprosím Otca a on vám dá iného Tešiteľa, aby zostal s vami naveky - Ducha pravdy"
Teda Ježiš hovorí, že Tešiteľ bude s Cirkvou na veky, nie len na určitý čas, kedy ich uvedie do pravdy a potom odíde.

Kedy sa udialo to o čom hovoril Kristus? Udialo sa to na Turíce, kde na nich zostúpil Duch Svätý, teda Tešiteľ. Ale Duch Svätý nezostúpil len na tých, čo boli vo večeradle ale vieme, že rovnakým spôsobom boli pokrstení aj iní, či židia alebo gréci. Tak sa dočítame v Sk.
Ak má Duch Svätý zostať s Cirkvou na veky neuvádza len jedných do pravdy ale všetkých. A v celej histórii Cirkvi Boh vzbudzoval učiteľov Cirkvi, aby skrze nich uvádzal Cirkev do hlbšej pravdy.


60.
označiť príspevok

veriaci-4
   25. 11. 2016, 20:53

Príspevok bol vymazaný administrátorom.65.
označiť príspevok

Wolfe muž
   25. 11. 2016, 21:21 avatar
Povedal by som, ze katolici vyznavaju zhodnu "pravdu" pomocou diktatorskeho sposobu...
Súhlasí veriaci-4


49.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   25. 11. 2016, 19:44 avatar
Astax..a ked sa BOH opýta Wojtylu,prečo zametal pedofilné škandály pod koberec,prečo ako krakovský kardinál spôsoboval utrpenie tisíckam Slovákov v dnešnom Polľsku / Niedzica a ostatné obce /,prečo hľadal / a aj našiel / pravdu u Gándhiho,prečo zaprel KRISTA pred pohanmi v Assisi etc,etc,etc...čo mu asi povie?

píšeš ...Môžem citovať veľa Cirkevných Otcov, ktorí žili za čias apoštolov alebo bezprostredne po nich ....
Do tejto kategorie zrejme podľa teba aj niektorí Korinťania,ktorísa vadili,súdili,bľabotali v tzv. jazykoch nezmyslY,konali smilstvo,aké nebolo vídať ani u pohanov.
Čiže sa učíte nie podľa Písma zjaveného BOHOM,ale podľa podaní nejakých polopohanov a ešte ich nazývate rúhačsky otcami.


53.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 20:04 avatar
Svätý Ján Pavol II už prešiel súdom. A teraz je blažení v nebi. Teba to ešte len čaká. On už dobojoval a zvíťazil a teraz by ti mohol z neba pomáhať svojím príhovorom.

A k tým Cirkevným Otcom. Nie myslím žiakov apoštolov a potom žiakov tých žiakov.
Sv. Klement I, Sv. Ignác Antiochijský , Sv. Polykarp, Šimon (biskup) - zač. 2. stor. , Sv. Justín (mučeník)- /100-165 , Athenagoras, zač.2. stor., Athény ....
Súhlasí lea_pragmaticka1


55.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   25. 11. 2016, 20:31 avatar
Odkial vieš ze presiel sudom a je v nebi? Co ked je v pekle? to nikto z nas nemoze vediet


58.
označiť príspevok

Astax1 muž
   25. 11. 2016, 20:41 avatar
Hneď po svojej smrti sa ukázal jednému tuším mníchovi po boku s Pannou Máriou.
A samotná Cirkev ho vyhlásila za svätého. Jeho svätorečenie bolo preskúmavané Cirkevnou komisiou, kde sa musia potvrdiť dve zázraky na jeho príhovor. Tieto zázraky musia byť nevysvetliteľné ľudským rozumom a vedou.
Súhlasí lea_pragmaticka1


69.
označiť príspevok

Wolfe muž
   25. 11. 2016, 21:35 avatar
58 zaujimave, svatych je cca 10000 svatych a kazdy musi mat za sebou 2 zazraky.. vedci sa ani nezastavia..


70.
označiť príspevok

Shagara muž
   26. 11. 2016, 00:31 avatar
5š ,...ono je to tak,že RKC si osvojuje kompetencie Boha,a keď povie že tento je svätý,tak Boh sa pred tým musí skloniť a prijať to,....aj keď ide o najväčšieho hriešnika!
Raz budeme prekvapení,kto bude zachránený a kto nie! "Prví budú poslední,a poslední prví"!
Ak Ezechiel prorokuje o "falošných pastieroch",...tak ktovie o kom to prorokuje v 34 kapitole?
Súhlasí Wolfe, Ludwig


72.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   26. 11. 2016, 09:34 avatar
Ale ste sa všetci obuli do tej Katolíckej cirkvi, teda. Ako jeden muž. A potom, že tu nie je jednota. 


74.
označiť príspevok

Wolfe muž
   26. 11. 2016, 09:41 avatar
Ja som nepovedal, ze neznasam katolikov, alebo katolickych knazov a kaplanov, dost vela z nich je fajn, aspon ti nenamysleni, viem o niektorych, ktori maju super kazne (ved som bol v katolickych kostoloch na omsiach viac nez dost, dokonca aj na Ibize, az na to, ze som nerozumel ani slovo)..
Ale stve ma, ked tu niekto zacne pisal o tom aka je RKC Kristova JEDINA cirkev, pritom v jej slapajach je krv..


75.
označiť príspevok

Ludwig muž
   26. 11. 2016, 09:46

Príspevok bol vymazaný administrátorom.76.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   26. 11. 2016, 09:49 avatar
Ale však v poriadku Wolfe. Ja len, že tu máme medzi sebou vieroučné rozpory, ale keď sa jedná o RKC, tak sa vzácne zhodujeme. 
Inak, včera som pozeral dokument na televízii NOE. Volal sa " Môj Boh a Walter". Dosť často to pozerávam, lebo chcem vedieť, čo o RKC hovoria samotní katolíci, nie len tí druhí. A táto časť bola o inkvizícii. A práveže oni tvrdia, že inkvizícia a RKC práveže zemnšovala to zlo, ktoré sa vtedy dialo. Uvádzali, že hlavnú vinu na tých procesoch má svetská moc, ale ľudia to bežne zvaľujú na RKC.


78.
označiť príspevok

Ludwig muž
   26. 11. 2016, 09:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.80.
označiť príspevok

gabriel pb
   26. 11. 2016, 11:24 avatar
v konečnom dôsledku ide o to, kto pôjde do pekla, pretože môže tam isť hocikto zo spomínaných ľudí v biblii a stvoriteľ tam pôjde iba vtedy, ak budú víťaziť ľudia nad zlom,,


7.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 11. 2016, 17:50 avatar
881 Pán urobil skalou svojej Cirkvi jedine Šimona, ktorému dal meno Peter. Jemu odovzdal od nej kľuče, (553) jeho ustanovil za pastiera celého stáda. „Je však isté, že moc zväzovať a rozväzovať, ktorú dostal Peter, bola daná, ako je známe, aj kolégiu apoštolov, spojenému so svojou hlavou.“ Toto pastorálne poslanie Petra a ostatných apoštolov patrí k základom Cirkvi.(642) Pokračujú v ňom biskupi pod primátom (prvenstvom) rímskeho pápeža.

882 Pápež, rímsky biskup a nástupca svätého Petra,(834) „je stálym a viditeľným princípom a základom jednoty biskupov,(1369) ako aj množstva veriacich“. „Lebo rímsky pápež(837) má na základe svojho úradu Kristovho zástupcu a pastiera celej Cirkvi plnú, najvyššiu a univerzálnu moc nad Cirkvou, ktorú môže vždy slobodne vykonávať.“

katechizmus
Súhlasí omega, Astax1


8.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   25. 11. 2016, 17:50 avatar
Súhlasí omega, imermischer


11.
označiť príspevok

Wolfe muž
   25. 11. 2016, 17:57 avatar
Lea, moc zvazovat a rozvazovat mali vsetci apostoli, nielen Peter

Mt 18,18
18 Veru, hovorím vám: Čo zviažete na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažete na zemi, bude rozviazané v nebi.

Vsimni si to mnozne cislo.. Jezis Petrovi asi nevykal.
Kde je napisane, ze ho ustanovil za pastiera CELEHO stada..
Jezis povedal, pas moje ovce a je dost iste, ze to povedal, vsetkym svojim ucennikom, pretoze vsetci isli ohlasovat evanjelium, nielen Peter...
Súhlasí veriaci-4


66.
označiť príspevok

veriaci-4
   25. 11. 2016, 21:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.71.
označiť príspevok

Shagara muž
   26. 11. 2016, 02:03 avatar
11,...v prvých storočiach určite nebol žiadny pápež! Najprv to postupne bol zväčšujúci sa kult rímskeho biskupa a až po čase sa z toho,za cenu falšovania dokumentov vyvinul pápež,ako ho poznáme dnes!


73.
označiť príspevok

Johny Pravda muž
   26. 11. 2016, 09:35 avatar
tak isto ako veduci zbor u JS vznikol az tusim v r. 1976 tak ako ho pozname dnes... Dovtedy ziadny veduci zbor neexistoval..


77.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   26. 11. 2016, 09:51 avatar
Shagara, ale ako potom vysvetlíš meniace sa svetlo u JS, keď u katolíkov ti vadí?


24.
označiť príspevok

starymatroz
   25. 11. 2016, 18:39 avatar
Súhlasím, pápež je nástupca Simona čarodejníka. Simon ako Simon.
Súhlasí stefan 5, toman


39.
označiť príspevok

Milkyway
   25. 11. 2016, 19:28

Príspevok bol vymazaný administrátorom.68.
označiť príspevok

Milkyway
   25. 11. 2016, 21:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.79.
označiť príspevok

toman
   26. 11. 2016, 10:14 avatar
Krásna téma

Peter nebol prvý pápež. Existuje "tisíc a jeden" argument, prečo je táto pozícia neobhájiteľná.

Stĺp pravdy
---

Stĺp a opora pravdy je cirkev, nie Rímskokatolícka cirkev. Cirkev nie je organizácia, ale stav. Do cirkvi sa človek narodí (porov Jn 3,3) a potom je cirkev (úd tela Kristovho), nie je členom cirkvi.

V procese znovuzrodenia (pri krste kojenca obliatím - KKC1213 - nenastáva) človek dostáva Ducha Svätého ako záloh večnosti (porov 1 Kor 1,22). Tým sa dostáva do celej pravdy, je mu sňatý závoj (2 Kor 3,16) a stáva sa oporou a stĺpom pravdy.

Preto môžu a sú všetci skutoční kresťania kráľovským kňazstvom (porov 1 Pt 2,9). Už nepotrebujú iných kňazov, lebo medzi nimi a Bohom je už iba jeden sprostredkovateľ (porov 1 Jn 2,1) = jeden veľkňaz Kristus a jeho jednorázová obeta (porov Hebr 10,10).

Ukončená obeta
---

Milí katolíci... Boh, je oveľa milosrdnejší ako si ho predstavujete. On sa obetoval za hriešnikov a svoje dielo dokončil. Ste hriešni (dôkazom je vaša účasť na spovedi), ale svoje hriechy nemáte pokryté. Spoveď (nebiblický koncept) vás od hriechov neoslobodí, veď preto tam chodíte opakovane. Lebo hriechy sa opakujú. To preto, lebo vaša hriešna podstata ostáva a znovuzrodenie nenastalo.

(Jn 3,3 - katolícky preklad) Ježiš mu odpovedal: "Veru, veru, hovorím ti: Ak sa niekto nenarodí zhora, nemôže uzrieť Božie kráľovstvo."
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:48,  Mala som byť chlapec a nie dievča si myslím
dnes, 01:47,  Ale nie som zmierená s tým že som dievča...
včera, 23:19,  No dobre, ale čo ak predsa len ???? Že by bol ježiš taký humorista, že by nás chcel krmiť...
včera, 23:17,  Sú samozrejme výnimky.*19
včera, 23:14,  mňa i tak nemáš rád, ja som kresťanka.
včera, 23:08,  Sťažujem sa vám ľuďom.
včera, 23:00,  Pravda alebo lož? Nuž konečne to niekto povedal na plnú hubu... Lipšic bol tajným...
včera, 22:58,  tak sa posťažuj na lumpárni. .. =)
včera, 22:55,  Je mi z toho na blití. Z ľudí.
včera, 22:53,  Uver, lebo. Miluj, lebo. Odmena večný život. Taký človek žije v pretvárke. Verí lebo sa...
včera, 22:51,  To je jedno, jemto žiadosť v srdci. .. *04
včera, 22:50,  Na okraj jedného trestného stíhania za popieranie a schvaľovanie holokaustu, zločinov...
včera, 22:48,  Je rozdiel niekym byť a stať sa niekým, lebo si to niekde čítal, lebo ti to niekto povedal....
včera, 22:45,  Myslel som oplátku.*21 Podľa rkc samozrejme telo Ježiša.*21
včera, 22:34,  Budeš milovať namiesto miluješ. Uctievaš namiesto plnej lásky. V chrámech jen svádi to k...
včera, 22:34,  (21) T-e-ó-m-a, vo svojej reakcii (10) píšeš: "Dovtedy by si oplátku prijímať...
včera, 22:32,  To je pekné. Veľa ľudí píše ako necíti. Píšu ako ovce aby sa zapáčili. Či ľuďom,...
včera, 22:31,  Ja inak, ako cítim, nepíšem. :-)
včera, 22:31,  Píš ako počuješ, píš ako cítiš.*21
včera, 22:29,  Tka, asi si to pôjdeš vybaviť s tým kňazom, alebo s iným kňazom, ak Ti to bude...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Láska je ako poleva - prvá lyžica horúca, posledná studená.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(211 630 bytes in 0,340 seconds)