Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Svätý Ján Bosco, kňaz, zakladateľ rehole saleziánov a Dcér Panny Márie Pomocnice Svätý, sviatok 31.1.

23
reakcií
1534
prečítaní
Tému 31. januára 2016, 18:37 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 1. 2016, 18:37 avatar
* 16. august 1815 Becchi, Castelnuovo d’Asti, Piemont, Taliansko
† 31. január 1888 Turín, Taliansko
Význam mena Ján: Boh je milostivý (hebr.)
Patrón vychovávateľov, mládeže, učňov

Sv. Ján Bosco, ľudovo nazývaný don Bosco, sa narodil 16. augusta 1815 v malej horskej osade Becchi v Taliansku. Becchi patrilo k mestečku Castelnuovo d’Asti v kraji Piemont. Jeho otec sa volal František a mama Margita, rodená Occhienová. Otec bol už druhýkrát ženatý, pretože prvá manželka mu zomrela. Z prvého manželstva mal syna Antona a z druhého sa narodili Jozef a Ján. Keď mal malý Janko 2 roky, otec zomrel na zápal pľúc ako 33-ročný. Mama Margita ich teda vychovávala sama. Najmladší Ján mal veľké nadanie. Ako chlapec vystrájal všelijaké akrobatické a čarodejnícke kúsky, čím si ho mnohí ľudia v dedine obľúbili. Okrem toho mal výbornú pamäť. Jeden staručký kňaz ho naučil čítať a písať, a tak často čítaval ostatným dedinčanom knihy alebo im opakoval kázne, čo počul v kostole. Ako deväťročnému sa mu snívalo, že videl mnoho detí, ktoré vrieskali, kliali a vystrájali nezbednosti. Videl sa tam aj on sám. Najskôr im dohováral, no potom sa medzi nich vrhol a začal ich mlátiť, aby prestali. No zrazu sa k nemu priblížila záhadná postava, ktorá mu povedala: „Nie tak! Nie násilím! Iba láskavo, ak si chceš získať ich priateľstvo!“ On si dal povedať a zrazu boli huncúti krotkí ako baránky. Hlas tajomnej postavy mu ďalej povedal: „Vezmi si svoju pastiersku palicu a zaveď ich na pašu. Neskôr pochopíš zmysel tohto videnia.“ Aj neskôr na to don Bosco spomínal ako na prvý impulz, aby sa venoval mládeži, najmä takým, ktorým sa nik nevenuje. Keďže doma nastali problémy s nevlastným bratom Antonom, ktorému sa zdalo, že sa Ján nad neho povyšuje, odišiel radšej do služby na sedliacky majetok, kde strávil dva roky. Po návrate, keď mal 15 rokov, začal chodiť do školy v Castelnuove, ktoré bolo asi 5 km od osady. Chodieval peši, niekedy dvakrát denne. O rok začal chodiť do mesta Chieri, ktoré bolo vzdialené asi 20 km. To už nemohol dochádzať, a tak horko-ťažko našli lacný podnájom, kde sa ubytoval s tým, že v rodine domácich pomáhal ako sluha. Vďaka svojmu nadaniu, mimoriadnej pamäti a pevnej vôli dokázal za štyri roky dokončiť základnú školu a gymnázium. Počas štúdií založil spolok s názvom Allegri (Veselí), ktorého cieľom bolo odpútať kamarátov od hriešnych zábav a viesť ich k Bohu. Po ukončení strednej školy rozmýšľal, čo ďalej. Kňazom chcel rozhodne byť, len nevedel, či vstúpiť do rehole alebo ísť do diecézneho seminára. Nakoniec sa stal diecéznym kňazom. Po vysviacke istý čas ešte študoval, chcel hlbšie vniknúť do posvätných vied.
V tom čase, v roku 1841, začal zhromažďovať okolo seba chlapcov, uličníkov, o ktorých sa nikto nestaral. Sami prichádzali, vycítili u neho lásku, ktorú dovtedy nepoznali. Niektorí z nich nemali ešte ani štrnásť, iní skoro dvadsať. Boscovou zásadou bolo: Buďte veselí, hrajte sa, zabávajte, len nehrešte. Sám bol stále medzi nimi, do hry vedel šikovne zamiešať čo-to z katechizmu. No nie každému sa to páčilo. Hluk zabávajúcich sa chlapcov rušil ľudí, ba aj niektorí kňazi ho mali za blázna. Dokonca ho chceli aj odviezť do blázinca, čo sa im však nepodarilo. Zakrátko mal okolo seba don Bosco niekoľko sto chlapcov. Vedel, že musí nájsť nejaké miesto, kde by boli doma. S pomocou dobrodincov sa podarilo kúpiť kôlňu a dom pána Pinardiho v Turíne v štvrti Valdocco, ktorá bola vychýrená svojou zlou povesťou. Jeho matka Margita sa stala gazdinou nielen pre neho, ale aj pre chlapcov. Obetavo mu pomáhala až do svojej smrti. Na chudobnom pozemku postupne vyrástli budovy, kostol, zriadili sa základná a odborné školy s dielňami. Don Bosco založil tiež kníhtlačiareň, ktorá doteraz funguje a patrí k najväčším a najmodernejším v Taliansku. Sám Don Bosco napísal niekoľko kníh. Boh mu stále hovoril cez sny. Posilňoval ho, aby neprestal a nedal sa znechutiť. Dňa 18. decembra 1859 sa zrodila nová spoločnosť. Utvorili ju dvaja kňazi – don Bosco a don Alasonatti a mladí klerici. Schválenie dostala spoločnosť o desať rokov neskôr – 1. marca 1869. Za hlavnú patrónku považoval don Bosco Pannu Máriu Pomocnicu kresťanov. Jej zasvätil svoje podujatia, aj hlavný chrám saleziánskej spoločnosti, ktorý postavil v Turíne. Po čase založil aj Združenie saleziánskych spolupracovníkov, ktorí žili vo svete a pracovali tiež pre jeho myšlienky. V roku 1872 založil spolu s Máriou Dominikou Mazzarellovou ženskú rehoľnú spoločnosť, ktorú pomenovali Dcéry Panny Márie Pomocnice. Ich hlavnou náplňou bola starosť o výchovu dievčat. Ešte za jeho života sa saleziáni rozšírili do mnohých krajín sveta. Charakterizovala ho neúnavná práca, až do úmoru. Postavil viacej chrámov, napr. aj v Ríme chrám Božského srdca Ježišovho (Sacro Cuore, pri železničnej stanici Termini). Jeho život bol popretkávaný rôznymi divmi a zázrakmi. Don Bosco zomrel v Turíne 31. januára 1888. Mal sedemdesiatdva rokov. Na jeho pohrebe sa zúčastnilo vyše stotisíc ľudí. Za svätého bol vyhlásený v roku 1934.

PS: Je vám tento svätec sympatický? Ak, áno, tak čím, ktorou vlastnosťou či aktivitou?


2.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   31. 1. 2016, 19:01 avatar
Koľko je takých, čo sa starajú o opustené deti aj dnes a kto o nich vie? Starajú sa z lásky, nepotrebujú byť na titulke!
Súhlasí fajer


3.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 1. 2016, 19:10 avatar
Nepoznám takých. Buď si deti osvojili a dostávali prídavky na deti, daňový bonus, rodičovskú, materskú. Čo sa týka profesionálnych rodičov je to zlatá baňa - je x prípadov, že dotyčný nič nemá, zoberie si 2-3deti a dostane dom, auto a tiež ostatné príspevky na deti a nie je ich málo. Nehovoriac o tom, že si zvyknú zobrať dve malé deti a jedno v puberte, aby robilo veľa úloh za rodiča. Ja si o profesionálnych rodičoch nerobím ilúzie, lebo parádne na tom bohatnú a nadobudnú taký majetok, žeby normálne museli drieť od 18 do 55 tky aj s manželom a odkladať bokom aj pol výplaty. Takže tak. Chcela by som vidieť ako sa hrnú ľudia do profesionálneho rodičovstva, keby to mali robiť zadarmo.


4.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   31. 1. 2016, 19:24 avatar
. Na chudobnom pozemku postupne vyrástli budovy, kostol, zriadili sa základná a odborné školy s dielňami. Don Bosco založil tiež kníhtlačiareň, ktorá doteraz funguje a patrí k najväčším a najmodernejším v Taliansku. A to odkiaľ bral na také niečo prostriedky?


5.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   31. 1. 2016, 19:26 avatar
A zadarmo. hej, dnes? V obchode istotne dnes dajú zadarmo...

A opýtam sa takto? Cirkev katolícka žije zo vzduchu tiež? Neberie príspevky, do zvončeka, nepýta na kostol, elektrinu atď?


16.
označiť príspevok

Wolfe muž
   1. 2. 2016, 08:00 avatar
Akosi si mylis Katolicku Cirkev a jednotlivca, ktory z pociatku nebol nijak dotovany cirkvou..


6.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 1. 2016, 19:27 avatar
Okrem toho to nie je žiadna charita, ale profi rodič je zamestnancom deckého domova a robí akože 24 h. denne. Takže žiadna charita zo svojho - na úkor času a vlastných peňazí. Vlastne tie deti bez rodičov vytvárajú pre ľudí pracovné príležitosti, takže taky profi rodič, vďaka týmto opusteným deťom má robotu a kopec materiálnych výhod a peňazí, domu, auta atď . Nehovoriac o chúďatku decku, ktoré pendluje medzi profi rodičom a deckým domovom a nemá k nikomu vytvorený pevný vzťah a istotu - je to tovar, s ktorým sa pohadzuje. Po ďalšie čo som videla decké domovy, skoro som odpadla - takých prepych je tam, že až nenormálne. Také domácnosti majú len deti lekárov, právnikov, podnikateľov - luxusné nábytky, zariadenia, kuchyne, postele - luxus nad luxusom čo sa tam pumpuje. Ja tie deti ľutujem, ale naučia ich na taký luxus, že keď s holým zadkom v 18tke opustia domov a majú ísť robiť a ísť bývať dakde do ubytovne alebo do štandardnej ošarpanej bytovky tak to neprežijú.


7.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   31. 1. 2016, 19:29 avatar
A odkiaľ mal ten Don Bosco pre toľko detí na stravu atď?


9.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 1. 2016, 19:32 avatar
To je celkom niečo iné. Ale nebudem ti vysvetľovať, ten kto má všeobecný prehľad vie ako to fungovalo. Tu skôr ide o profi rodičov, že je to vlastne biznis a vďaka opusteným deťom majú ziskuchtivý zlatú baňu na zárobok - že nerobia charitu zo svojho voľného času a za svoje peniaze atď. že mnoho holoriťových rodičov sa nabalí na politike štátu a na deťoch bez rodičov, lebo štát tam pumpuje peniaze jak u nenormálnych a zbytočne sa tam plytvá.


10.
označiť príspevok

fajer
   31. 1. 2016, 20:14 avatar
nemali ste dojebať socializmus debili kresťanský aj s vašim sprostým Wojtilom....


11.
označiť príspevok

YouLove
   31. 1. 2016, 20:23 avatar
Čo s tým mal Wojtila?


14.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   31. 1. 2016, 20:48 avatar
Každý izmus časom padne!!!


17.
označiť príspevok

Wolfe muž
   1. 2. 2016, 08:02 avatar
Zial debilizmus asi nepadne nikdy...


13.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   31. 1. 2016, 20:47 avatar
Istotne, nech to skúsi taká lea, že ako to naozaj je, vidno, že prd vie o tom...Zlatá baňa. leda tak vo Vatikáne, nie u ľudí, ktorí sa rozhodli, že budú opustené deti vychovávať a starať sa o nich!


8.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   31. 1. 2016, 19:31 avatar
Za prácu pláca, či už to tak by nemalo byť preto, lebo niekto je profesionálny rodič? Asi zo vzduchu, pre seba, pre tie deti, len aby niekomu to oči nekoľalo...


15.
označiť príspevok

Wolfe muž
   1. 2. 2016, 07:59 avatar
Nemyslim si, ze Don Bosco sa chcel dostat na titulku...

Co sa tyka poslednej otazky z 1. prispevku, ano Don Bosco mi je sympaticky, paci sa mi, ze sa ujal deti a dal im zmysel...

Keby si to premietol na sucasnosti, tak je to clovek, ktory sa postaral, aby deti nebrali drogy, nedostavali sa do gangov a vselijakych zlych vplyvov... Takto nejak ja chapem Dona Bosca...


20.
označiť príspevok

fajer
   1. 2. 2016, 09:32 avatar
Socializmus bol don Bosca....ale pre všetkých....len keby ste ho kresťania nedojebali....


21.
označiť príspevok

bystrik muž
   1. 2. 2016, 09:35 avatar
Niekomu tu už opäť džube!


12.
označiť príspevok

fajer
   31. 1. 2016, 20:25 avatar
don Bosko, alebo jedna lastovička leto nerobí, lea a kedy napíšeš o sirotách, ktorým cirkev zavraždila rodičov, kde skončili a ako....


18.
označiť príspevok

Wolfe muž
   1. 2. 2016, 08:03 avatar
Tak napis ty!


19.
označiť príspevok

huranato muž
   1. 2. 2016, 09:20 avatar
Saleziani su zli mnisi, PMNI (podla mojich najlepsich informacii).


22.
označiť príspevok

bystrik muž
   1. 2. 2016, 09:39 avatar
Mali by ste si vy katolíci zobrať príklad z Ježiša už konečne, on nikdy nepoukazoval na seba, nestal o to, ale vždy poukazoval na Otca Boha Stvoriteľa a na Slovo, ktoré sem priniesol od Boha! Kult jeho osobnosti vytvorili tiež len ľudia, nedbalo sa na Slovo, kvôli ktorému do hmotnosti prišiel, ale na osobu, aj na tu aj tak vždy z nesprávneho uhla pohľadu!


23.
označiť príspevok

Wolfe muž
   1. 2. 2016, 09:44 avatar
To je problem, ze ked aj niekto bol fakt zbozny a pomahajuci ludom, nechcel poukazovat na seba, RKC ho vyfabulovala, spravila z neho svateho a pri najhorsom chodi cirkus s jeho/jej ostatkami akozto relikvie
Súhlasí bystrik


24.
označiť príspevok

bystrik muž
   1. 2. 2016, 09:52 avatar
Má to len jeden účel, vždy odvracať takto pozornosť od Boha a dookola porušovať 1 prikázanie Desatora!!!
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 07:28,  Roxorový king. Môže tak akurát s pilníkom brúsiť roxorovú tyč na mrežiach v Leopoldove.
dnes, 07:27,  Dúfajme, že spoločnosť už nebude obťažovať svojimi exkrementmi.
dnes, 07:25,  Áno, hneď po tomto fiktívnom videu, hoaxe, sa spustilo video so zločincom Martinom Daňom,...
dnes, 04:10,  kontrafakt - Pockaj tam na nas hore
dnes, 02:32,  https://youtu.be/s9ILUiyvHyo Shri Mataji Nirmala Devi
dnes, 02:31,  to je loz ja vam to poviem 5. maja 1970 SHRI MATAJI NIRMALA DEVI matka o ktorej hovoril jezis ze...
dnes, 02:08,  SUPER PESNICKA DAJTE ODBER A LIKE Se?orita slovensky klklklklklklklkllklklklklkllklklklklkk
dnes, 02:08,  Skutok sa stal dokazy su jasne a nevyvratitelne pachatel bude tak ako kazdy obcan cestne a...
dnes, 01:58,  Proste vsetko niekdezacina a niekde konci a vase bezbrehe rozkradacky mojej vlasti koncia...
dnes, 01:46,  cele roky kazdy den aby sme riesili len vase kauzy tak na to hned zabudnite v NRSR nebude nikto...
dnes, 01:46,  Už toľko netrep osmijamko náš....zabrusil si kdesi do politiky ako taký nevyzretý...
dnes, 01:39,  aktualny dlh statu 1.645 648 515 EUR 8273 na obcana https://cenastatu.sme.sk/
dnes, 01:27,  tiež dobrý príspevok.....kntsz , ak sa smiem opýtať.....ty si čo vlastne....citis sa ako...
dnes, 01:24,  scarlet ako vždy nesklamala.....tvoje rozlišenie je neuveriťeľné
dnes, 00:33,  https://www.youtube.com/watch?v=ShA1yC4HkNI
dnes, 00:30,  Ja som Žákovic nie Žákovič
dnes, 00:05,  asta la vista baby
včera, 23:58,  Prečo nepíšeš po slovensky ??? " diamantové paláca," chceš ma zase vytočiť do...
včera, 23:57,  starosta pôjde do diamantové paláca, lebo starostlivo všetkým starostoval, môžte ho...
včera, 23:54,  Kráľovi Žákovičovi ? *44*44*44
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Muži sa v láske správajú ako v reštaurácii. Najprv si objednajú podľa jedálneho lístka a potom zízajú na susedov stôl.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(91 572 bytes in 0,423 seconds)