hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Svätý Alberich (Aubry), opát, Sviatok: 26. január

príspevkov
9
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 26.1.2016 18:31
posledná zmena 27.1.2016 08:12
1
26.01.2016, 18:31
* okolo 1050 Francúzsko
† 1109 Cîteaux, dnes St-Nicolas-l?s-Cîteaux, Francúzsko
Sv. Alberich
Sv. Alberich
Alberich bol pustovníkom blízko Chatillon-sur-Seine, až kým sa nepripojil ku skupine, ktorá založila benediktínsky kláštor v Molesme (juhovýchodne od Paríža). Opátom sa stal sv. Róbert z Molesme. Albericha zvolili za priora. Mnísi sa však po čase vzbúrili proti tvrdým pravidlám, uväznili Albericha a opáta Róberta nútili opustiť kláštor. Keď Albericha prepustili, usiloval sa kláštor zreformovať, ale nepodarilo sa mu to. V r. 1098 spolu so sv. Róbertom, sv. Štefanom Hardingom a 18 ďalšími mníchmi založili kláštor v Citeaux. Róbert sa znova stal opátom a Alberich priorom. Viedol prísny a svätý život. V roku 1099 sa Róbert vrátil do Molesme, aby tam obnovil pôvodný ideál benediktínskej reguly. V Citeaux sa stal opátom sv. Alberich. Snažil sa, aby mnísi žili skutočný ideál mníšskeho života. Takto bol založený cisterciánsky rád, jeden z najvýznamnejších rádov v Cirkvi. Mnísi viedli prísnejší život ako benediktíni. Kým benediktíni nosili tmavé rúcho, cisterciáni začali nosiť biely odev. V roku 1102 získal kláštor nezávislosť od kláštora v Molesme, čo potvrdil pápež Paschal II. Príklad kláštora v Citeaux nasledoval aj kláštor v Molesme, kde opát Róbert zaviedol dodatočné prísnejšie prvky, ktoré dali kláštoru cisterciánsky charakter. Úplne cisterciánskym sa kláštor stal až po príchode sv. Štefana Hardinga. Alberich zostal v Citeaux, kde aj zomrel 26. januára.

PS: Chceli by ste sa stať mníchmi alebo aspoň rehoľníkmi? Je niekto z vašej rodiny rehoľník/mních alebo niekto známy? A aký to bol človek, keď ste ešte poznali ako laika?
none
4

1. 26.01.2016, 18:31

* okolo 1050 Francúzsko
† 1109 Cîteaux, dnes St-Nicolas-l?s-Cîteaux, Francúzsko
Sv. Alberich
Sv. Alberich
Alberich bol pustovníkom blízko Chatillon-sur-Seine, až kým sa nepripojil ku skupine, ktorá založila benediktínsky kláštor v Molesme (juhovýchodne od Paríža). Opátom sa stal sv. Róbert z Molesme. Albericha zvolili za priora. Mnísi sa však po čase vzbúrili proti tvrdým pravidlám, uväznili Albericha a opáta Róberta nútili opustiť kláštor. Keď Albericha prepustili, usiloval sa k...

26.01.2016, 20:25
mnísi sú obyčajná banda príživníkov, komunisti dobre vedeli prečo ich nahnali do baní...
none
5

1. 26.01.2016, 18:31

* okolo 1050 Francúzsko
† 1109 Cîteaux, dnes St-Nicolas-l?s-Cîteaux, Francúzsko
Sv. Alberich
Sv. Alberich
Alberich bol pustovníkom blízko Chatillon-sur-Seine, až kým sa nepripojil ku skupine, ktorá založila benediktínsky kláštor v Molesme (juhovýchodne od Paríža). Opátom sa stal sv. Róbert z Molesme. Albericha zvolili za priora. Mnísi sa však po čase vzbúrili proti tvrdým pravidlám, uväznili Albericha a opáta Róberta nútili opustiť kláštor. Keď Albericha prepustili, usiloval sa k...

26.01.2016, 20:35
Biely odev mam pocit, ze som videl aj u mnichov rehole sv. Jana z Boha, nie? (nemocnica u Milosrdnych bratov - a teraz nemyslim lekarov)
Ale ked som hladal nejake obrazky tak mi naslo cierne...
Btw nevies o nejakej stranke, kde su ake oblecenie aka rehola nosi?
Manzelka to niekedy poznala, ale uz ani ona nevie...
none
7

5. 26.01.2016, 20:35

Biely odev mam pocit, ze som videl aj u mnichov rehole sv. Jana z Boha, nie? (nemocnica u Milosrdnych bratov - a teraz nemyslim lekarov)
Ale ked som hladal nejake obrazky tak mi naslo cierne...
Btw nevies o nejakej stranke, kde su ake oblecenie aka rehola nosi?
Manzelka to niekedy poznala, ale uz ani ona nevie...

26.01.2016, 21:57
Aj mňa zaujíma oblečenie rehoľníkov, ale zistila som, že musíš si prejsť ich oficiálne webové stránky a pozrieť či tam majú aj rubriku o habite/rúchu, niektoré majú a niektoré nie. Tu je to: odkaz
none
8

5. 26.01.2016, 20:35

Biely odev mam pocit, ze som videl aj u mnichov rehole sv. Jana z Boha, nie? (nemocnica u Milosrdnych bratov - a teraz nemyslim lekarov)
Ale ked som hladal nejake obrazky tak mi naslo cierne...
Btw nevies o nejakej stranke, kde su ake oblecenie aka rehola nosi?
Manzelka to niekedy poznala, ale uz ani ona nevie...

26.01.2016, 22:04
odkaz a prejsť jednu po druhej rehoľu
none
9

8. 26.01.2016, 22:04

https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/rehole-a-spolocenstva/p/muzske-rehole a prejsť jednu po druhej rehoľu

27.01.2016, 08:12
Su tam sem tam fotky (napriklad pri frantiskankach a karmelitankach), ale inak nic kloudneho, skusal som hladat aj na webe, ale stale mi to vyhadzovalo wikipediu
none
2
3

2. 26.01.2016, 18:38

https://www.facebook.com/OfficialBritainFirst/videos/951770628301532/

26.01.2016, 19:56
Co fajer? Uz je ti krestanstvo blizsie?
none
6

3. 26.01.2016, 19:56

Co fajer? Uz je ti krestanstvo blizsie?

26.01.2016, 21:09
prečo, ...
none

najnovšie príspevky :

havran [zobraz vlákno] pred 4 hodinami
prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 99 566 B vygenerované za : 0.092 s unikátne zobrazenia tém : 36 275 unikátne zobrazenia blogov : 539 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Ďakujem ti náš Stvoriteľ, chcem byť s Tebou večný priateľ, ty's život si nám podaroval, potom si sa kdesi schoval. Milujem Ťa milý Bože, nechcem s Tebou byť na nože. Moja vôľa snáď pom...

citát dňa :

Ak chceš nájsť tú pravú ženu, naprv buď tým pravým mužom.