Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Sv. Písmo a jeho výklad

55
reakcií
2011
prečítaní
Tému 9. júna 2016, 12:56 založil Klein.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 12:56 avatar
Ako môže kresťan s určitosťou vedieť že verí správne, že jeho výklad písma je naozaj správny?
Mnohí tvrdíte, že jediným neomylným garantom pravdy je biblia.
Celý problém je v tom, že Biblia negarantuje neomylnosť, pretože potrebuje aj správny výklad. Všetky protestánske cirkvi sa odvolávajú na Bibliu, ale každá sa líši výkladom. Z toho potom vyplýva, že samotná Biblia na to nestačí.
My kresťania hovoríme, že naše náboženstvo je Bohom zjavené. Ale ktoré kresťanstvo?
Vo svete je viac než 25 000 tisíc kresťanských cirkví. A každý týždeň vznikajú stále nové a nové. Potom, ktoré kresťanstvo je pravé?

Myslím si že Boh musel zabezpečiť pred prekrútením jeho zvesť. Odovzdávanie musí byť zabezpečené pred omylom. K zvesti musí byť pridaný prvok, ktorý bude garantovať, že tá zvesť sa bude podávať neomylne.

V skutočnosti musíme pozerať na korenie. Ktorý koreň je pravý. Jedným z koreňov je katolícka Cirkev, druhým koreňom pravoslávne cirkvi a tretím korením sú protestánske cirkvi.
Boh chce, aby sa jeho zvesť dostala k ľuďom. Ako spoznáme, že tá dominácia alebo tá učí správne? Kto nám garantuje, že to je správne náboženstvo a to nie? Musíme hľadať niečo, čo pochádza od samotného Krista.

Biblia nebola napísaná Kristom. Bibliu napísali ľudia. Potom otázka pre nich a pre nás „ keď nič iba Biblia je neomylná, odkiaľ potom môžeme vedieť, že je spísaná neomylne? Veď ju spísali ľudia. Museli by sme prehlásiť, že tí, čo ju písali boli neomylní. V takom prípade by sme museli povedať, že nie len Biblia je neomylná, ale aj ľudia, ktorí ju písali a ktorí ju zostavovali. Pretože Biblia nebola zostavená Kristom ani apoštolmi, ani v prvom storočí ani v druhom storočí, ale až v polovici štvrtého storočia. V tom období už cirkev mala za sebou búrlivé roky a aj prvý koncil. Otázka pre protestánske cirkvi je: či veria v neomylnosť Cirkvi, ktorá zostavila Bibliu? Ak povedia, že neveria, tak potom ako mohla zostaviť Bibliu? Ak povedia áno, tak potom je na mieste otázka: prečo ju bolo treba reformovať?.

Pravoslávne cirkvi netvrdia, že Biblia je len garantom odovzdávania. Tvrdia, že Cirkev disponuje s týmto dielom, ak však bol nejaký problém, zišiel sa koncil a celú vec vyriešil. Ako potom rozoznáme, ktorý koncil bol všeobecný a ktorý nie? Pravoslávne cirkvi uznávajú len 7 koncilov. Tých koncilov bolo viac. Len pre zaujímavosť, keď bol Efezký koncil (431), a Cyril Jeruzalemsky tam odsúdil nestorianizmus, (Nestorianizmus – stúpenec antiochijskej školy, ktorý tvrdil, že človek Kristus nie je Bohom, ale jeho nositeľom. To znamená: rozdeľoval ho vo dve osoby: Božie Slovo a človeka Ježiša.) tak paralelne bežal proti koncil, nestoriánsky. Keď po Efejskom koncile sa uzatvorila náuka Cyrila Jeruzalemského, tak o niekoľko rokov v roku 449, sa konal ďalší obrovský koncil v Efeze (druhý Efezký koncil), ktorý schválil monofyziticku herézu, (Monofyzitizmus učil, že Ježiš Kristus má len jednu prirodzenosť – božskú). Pápež ho označil za lúpežnícky koncil. Následne dva roky potom 451 sa v Chalcedóne zišiel koncil, ktorý vylúčil z jednania všetkým monofyzitov a schválil pravú náuku. To nebolo všetko, lebo o 20 rokov sa konal koncil, za účasti 500 biskupov, ktorí anulovali Chalcedónsky koncil.

Vidíme, že boli aj koncily heretické. Ako rozoznať, ktorý koncil bol všeobecný? Nakoniec dôjdeme k tomu, že pravoslávna cirkev negarantuje neomylnosť.

Musíme pátrať po tom, čo pochádza od Krista. Musí to byť prvok, ktorý sa nedá spochybniť. O biblii vieme, že určite nepochádza od Krista.
Všeobecné koncily, tu by sa aj dalo, mohol Kristus apoštolom povedať, že ak budú mať problém, aby sa zišli a vyriešili problém. Ale nie je to 100%

V histórii sa stretáme už len z jedným, čo si nárokuje na neomylnosť, a to je pápež. Pápežstvo sa nedá spochybniť, pretože pochádza od samotného Krista. Pápež môže pochádzať od Krista, pretože pápežstvo sa viaže na apoštola Petra a Peter je apoštol. Rímsky pápež si nárokuje, že on vie rozoznať, čo je Kristova náuka a čo nie je Kristova náuka. Samozrejme týka sa len učenia, keď pápež učí Ex Cathedra. Prichádzame tu k takej situácii, že máme tu tri možnosti, čo môže garantovať neomylnosť. Pápež, koncil a Biblia. Bibliu sme zavrhli, koncil sme zavrhli. Zostáva pápež, a keď pápeža škrtneme, to je už posledná možnosť. Keď pápeža škrtneme, dostaneme sa do situácie, že Boh nedal svetu žiadneho garanta mylného učenia. Tým pádom, Boh to urobil celkom zbytočne. Je to nezmysel myslieť si, že Boh tu poslal Syna, aby zomrel atď., a nakoniec urobil by takú fatálnu chybu. Ak škrtneme pápeža, škrtli by sme celé kresťanstvo. Pápež je jediná možnosť.
Čisto na základe logiky sme došli k tomu, že pápež nevyhnutné musí byť neomylným garantom, odovzdávania Kristovej zvesti.


13.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 13:49 avatar
Je zaujimave, ze vacsina z tych 25000 cirkvi neveri, ze by sme mali uctievat Mariu.. a dalsie katolicke bludy..

Ked diktator povie, ze ma pravdu, bude mat pravdu aj ked ju nema.. Diktator je v tomto pripade vysoky katolicky klerus..
A ked sa pozrieme na to, aky bol katolicky klerus v historii, tak ako mozeme ocakavat, ze zo spiny vyjde zlato?
Súhlasí dabo3333


19.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 13:56 avatar
A je zaujimave ze cirkev ktora uctievala Mariu neomylne pod vplyvom Ducha Sv. zostavila kánon biblie a Máriu si ctili krestania vsetkych storoci a vsetky staroveke cirkvi az do reformacie... Zeby boli vsetci krestania 1600 rokov v blude?


22.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 14:00 avatar
Vies ako sa najlepsie vybera, ze Maria bola uctievana v ranom krestanstve?
Ked si pomocou cherrypicking vyberies citaty tych, ktori ju uctievali...

Zeby sa 1600 rokov bali o svoj zivot? Ci uz zastrasovanim fyzicky, alebo pekelnym ohnom?
Zeby bola biblia nedostupna obycajnym ludom, zeby boli omse po latinsky, ktorym nikto nerozumel?


26.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 14:24 avatar
Jezis rozpraval aramejsky a hebrejcina bola mrtvy jazyk. Avsak vzdy ked cital v synagoge písmo, cital ho v mrtvom hebrejskom jazyku...

Kedysi bola latincina statnym jazykom rimskej rise preto sa po latinsky sluzili bohosluzby... Bol to narodny jazyk avsak ked sa stal mrtvym jazykom z ucty k tejto starocnej tradicii sa bohosluzby nadalej konali v latincine... Sv. písmo sa citalo najskor v latincine a potom v narodnom jazyku...


37.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 20:39 avatar
Aha, takze jeho kazanie bolo nanic..
Vsetci rozumeli Aramejsky, nikto nerozumel hebrejsky a on kazal hebrejsky.. ako toto je tvoja logika?


27.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 14:27 avatar
Tieto starocne zachovane listy pisali cirkevne autority - biskupi... ktori mali pod sebou tisice veriacich... Ak napisal v 3. storoci biskup ze Panne Marii patri ucta a je to dostojne a spravne tak tomu verili aj vsetci ostatni...


38.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 20:41 avatar
Uz len to slovo pod sebou znie blbo..
Pretoze Jezis kazal nieco uplne ine..
Samozrejme katolici si spravili monarchiu...
Paralelnu vseobecnu monarchiu s tym, ze ostatne monarchie sa zodpovedali jej.


40.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 20:52 avatar
Kazde spolocenstvo potrebuje vodcu... Vzdy to tak bolo...
Najskor Abraham, potom Mojzis, Potom zidovski krali... V skole ziaci pocuvaju ucitelku, na vojne vojaci pocuvaju svojho nadriadeneho, v praci je to to iste...

Jezis bol nadriadeny.. Apotolov splnomocnil aby ich ludia pocuvali a tak to bolo vzdy...

Abraham Mojzis aj zidovski krali vladli z vole Bozej, a tak isto aj Papez, nastupca Petra...

Protestantizmus vznikol nelegalne, vzburou, povstanim, neposlusnostou...


41.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 20:55 avatar
Je rozdiel vodca a je rozdiel kral..

Ked sa chcel niekto poklonit Petrovi, tak ten ho hned vstaval, ved som len clovek ako ty..
To papezovi bozkavali prsten v poklaku    

Jezis jasne povedal, ze vsetci budu rovnopravni, ze to nebude ako v nejakom kralovstve...

Ked citis hnilobu najprv sa snazis nieco zmenit, ak to zmenit nejde, tak radsej odides  


42.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 21:10 avatar
V casoch monarchie ludia rozmyslali ako monarchovia a dnes v case demokracie rozmyslame ako demokrati...
Dnes sa uz papezi nekorunuju a nenosi ich svajciarska garda na pleciach na trone ako kralov... Dnes papez chodi medzi ludi a nikto si pred nim neklaka ale ludia mu podavaju ruku...

Bozkavanie a poklaknutie su staroveke symboli ucty. Pohania sa chceli Petrovi klanat ako Bohu, krestania pred nim poklakli ako pred papezom... Japonci sa uklonia pred kazdym clovekom ktory ich pozdravi, herci sa uklonia pred divakmi, ide o zvyk, tradiciu a nie o modlarstvo...

Tu mozes vidiet posledneho papeza Pavla VI, ktory bol korunovany a ktoreho niesli na trone ludia pleciach...

http://www.youtube.com/watch?v=kA8nvHlTOR0 Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


A tu na videu je korunovacia Piusa XII

http://www.youtube.com/watch?v=b-1aDRsSCsQ Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


43.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 21:44 avatar
25 Keď Peter prichádzal, Kornélius mu vyšiel v ústrety, padol mu k nohám a poklonil sa.
26 Ale Peter ho zdvihol a povedal mu: "Vstaň, aj ja som len človek."

Papez nechal ludi klakat a este aj bozkavat mu prsten..

Ale Jezis im povedal UZ VTEDY
42 Ježiš si ich zavolal a povedal im: "Viete, že tí, ktorých pokladajú za vládcov národov, panujú nad nimi a ich veľmoži majú nad nimi moc.
43 Medzi vami to tak nebude. Ale kto sa bude chcieť stať medzi vami veľkým, bude vaším služobníkom.

Az na to, ze je to PRESNE TAKE ISTE...


45.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 22:12 avatar
Vies ake to je ked je niekto vyznamny a ludia k nemu maju uctu...
Pre cloveka je to asi prirodzene... Ked prechadza nejaka celebrita ludia su ako sialeni...
Ked Jezis prechadzal Jeruzalemom ludia ho oslavovali, hadzali mu palmove listy pod nohy a kricali nech zije mesias....
Je pochopitelne ze ludia si velmi ctili aj jeho ucenikov...
Neskor sa z toho stal zvyk a zo zvyku tradicia...

Ty si nevies predstavit co museli zazivat vtedajsi obycajni nevzdelani ludia ked pred nimi stal papez, nastupca Petra, vyvoleny Jezisom Kristom, zvoleny prostrednictvom Ducha Svateho, ten ktory ma kluce od nebeskeho kralovstva, co zviaze na zemi bude zviazane v nebi... Ludia citili taku bazen az hrôzu ze padli na kolena a neboli schopni nic povedat... Ucta ku kralovi bola v porovnani s papezom nicim...


47.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 22:30 avatar
Tiez ludia vymysleli bozkavanie prstena..uplna hysteria a vsetci zacali bozkavat prsten..


48.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 22:40 avatar
Je to zvyk a nijak neprotireci viere....
Apostoli sa zdravili pokoj vam...Dnes sa zdravime ahoj, dobry den...Bolo by cudne keby som v praci povedal sefovi pokoj s tebou brat moj, myslel by si ze som sa zblaznil a kedysi to bolo normalne....
Tak isto niektori bozkavanie prstena dnes nedokazu pochopit alebo poklaknutie pred clovekom..

Francuzi Bohu vykaju.. Oni sa nemodlia Otce nas ktory si na nebesiach ale ktori ste na nebesiach... Pre nas je to divne a pre nich je to normalne....


20.
označiť príspevok

dabo3333 muž
   9. 6. 2016, 13:59 avatar
Mozno sa podla mojich reakcii ku katolikom ( tu na DF hlavne ku Kleinovi ) zda, ze som voci katolickej cirkvi, resp. ludom v nej, nenavistne naladeny.
To rozhodne nie!
To naopak, katolicka cirkev bola nenavistne naladena cele starocia voci kazdemu, kto si dovolil co i len ceknut nieco proti papezovi alebo kleru ako takemu.
No po II.vatikanskom koncile sa katolicka cirkev naopak zacina otvarat az nepricetne voci vsetkym nabozenstvam sveta.
( Assisi a dnes papez Frantisek ).

Nech je uz ako je, ale ja bludy odmietam zo zasady. A tych je v katolickej cirkvi teda pozehnane............
Súhlasí Wolfe


34.
označiť príspevok

Tabita žena
   9. 6. 2016, 20:33 avatar
Keď chceš neomylný výklad písma obráť sa na Boha . Byť kresťan znamená byť následovníkom Krista . A v tomto bolo povedané, čo je smerodatné . Stači si položiť otázku, v čom spočíva zákon a proroci ?


2.
označiť príspevok

Dwesa
   9. 6. 2016, 13:04 avatar
"Čisto na základe logiky"
Dobrý vtip.


3.
označiť príspevok

Dwesa
   9. 6. 2016, 13:09 avatar
Najprv zavrhne Bibliu ako omylnú a následne sa odvoláva na pápeža, ktorého neomylnosť je založená na Biblii. Si robí snáď prdel, keď hovorí o logike.


6.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 13:22 avatar
Ja nezavrhujem bibliu, zavrhujem vieru v to ze biblia sama postacuje k tomu aby clovek spoznal pravdu... Kazda cirkev si mysli ze vyklada pismo pravdivo a kazda ho vyklada inak...


8.
označiť príspevok

dabo3333 muž
   9. 6. 2016, 13:29 avatar
6 Klein
"Kazda cirkev si mysli ze vyklada pismo pravdivo a kazda ho vyklada inak..."

Kedy si uz uvedomite, ze ZIADNA cirkev nema monopol na vyklad Biblie?! Ani ta katolicka!!!
Pismo sa vyklada len Pismom a Duch sv. dava vyklad.
Ale tomu ty nemozes rozuniet, lebo pre teba su zavazne len encykliky...


21.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 14:00 avatar
Takze na svete kazda cirkev hlasa trocha pravdy a trocha herézy a dokopy tvoria pravdu nie?? Toto co je za nezmysel...
Musi tu byt jedna cirkev s jednou vierou a tato jedna viera je pravdiva... Cirkev je stlp a opora pravdy... Toto tvrdi biblia... Prve tisicrocie vsetci vsetci ale uplne vsetci krestania mali jednotnu vieru, bola jedna jednotna cirkev po celom svete... Alexandria, Efez, Rim, Konstantinopol, skratka vsetky boli jednou cirkvou a vsetci boli podriadeni rozhodnutiam rimskeho biskupa ktory niesol titul prvy medzi rovnymi...


23.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 14:03 avatar
Najlepsie je jedna cirkev s jednou vierou... tou falosnou,

Hej vsetky cirkvy sa dali do jednej vseobecnej cirkvi... katolici si hned myslia, ze do katolickej.. pretoze pre nich je katolicka = vseobecna len fraza a zahmlievanie...

Preto aj v apostolskom vyznani viery zmenili zo vseobecnej cirkvy na Katolicku Cirkev (jasne s velkym C, aby bolo jasne, o ktoru instituciu sa jedna)
Súhlasí dabo3333


28.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 14:33 avatar
Kto by ani cirkev nechcel posluchnut nech ti je ako pohan a mytnik.....

Je len jedna cirkev ktoru treba pocuvat a vsetky miestne cirkvi vzdy pocuvali Rimskeho biskupa ako nastupcu apostola Petra...

Zamysli sa uz len nad faktom ze Cyril a Metod vobec neboli typicki katolici, boli zo Solúna, z vychodorimskej rise... vladol nad nimi uplne iny patriarcha a oni aj napriek tomu sli do Ríma poziadat papeza o chvalenie liturgie v staroslovienskom jazyku a doniesli mu relikvie svateho klimenta rimskeho co bol v poradi treti papez...


29.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 14:36 avatar
Blbe je ak cirkev degradovala tak, ze je horsia nez ti pohania a mytnici...


36.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 20:37 avatar
Este ze je to cirkev a nie Cirkev..
Takze Cirkev neposluchnut ako sa zda nie je take strasne..


4.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 13:17 avatar
Kalvín verí na základe písma v predurčenosť. Evanjelik to na základe písma odmieta a zároveň verí, že žena môže byť farárkou . Biblia ako neomylne Bozie slovo nieco take zakazuje, preto knazmi smu byt u katolikov len muzi a na zaklade pisma katolici veria v eucharistiu a na zaklade pisma to protestanti odmietaju... Jedna skupina na zaklade pisma veri ze po smrti nic nevnimame a ozijeme az pri poslednom sude a ina skupina na zaklade pisma veri v zivot hned po smrti...

Biblia negarantuje pravdu....


5.
označiť príspevok

dabo3333 muž
   9. 6. 2016, 13:18 avatar
"Biblia negarantuje pravdu...."

Tu garantuje papez  


9.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 13:29 avatar
dabo3333
Skus sa nad tym zamysliet... Biblia ti nijak negarantuje aj ked si ju budes citat cely zivot ze veris spravne...Luther ju cely zivot studoval a veril v nieco ine ako ty a aj kalvin pismo cely zivot studoval a veril v nieco ine.... Biblia bola zostavene v 4. storoci teda zozbierali sa tisice listov a vybralo sa len par ktore cirkev a papez povazovali za prave. Tie sa dali dokopy ako jedna kniha ktora bola nazvana ako biblia. Ak bibliu ktoru drzis v ruke povazujes za Bozie slovo spomen si vdaka komu toto pismo v ruke drzis, vdaka papezovi a biskupom ktori o tom rozhodli...


10.
označiť príspevok

dabo3333 muž
   9. 6. 2016, 13:38 avatar
9 KLein
Ja, ked drzim Bibliu - ktoru samozrejme, ze povazujem za BOZIE SLOVO - v ruke, tak si neustale spominam vdaka komu toto Pismo v ruke drzim. Vdaka DUCHU SVATEMU !!!
Pretoze Boh si Svoje Slovo strazil po cely cas, a ani samotny papez, ci koncil, nemohli dat do kanonu nic ine, len to, co chcel Boh.

Alebo chces aj toto popriet a vyvysit papezov s koncilmi nad Boha?!


16.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 13:53 avatar
Ked Duch Sv. viedol papeza a biskupov aby pravdivo rozlisili jednotlive pisma, preco si myslis ze ich Duch Sv. opustil a nechal cirkev len s knihou v ruke?

Biblia vznikla v 4. storoci a potom sa tato zbierka zacala sirit do vsetkych cirkevnych spolocenstiev.
Ludia boli 400 rokov odkazani na svojich vodcov cirkvi a na to co im kazali... Jezis prikazal ucit, ustne kazat ako to robil on sam..
V case zalozenia biblie uz cirkev verila v eucharistiu, budovala chramy, a autoritu papeza nikto nespochybnoval...
Az po roku 1000 zacali katolici verit ze Duch Sv. vychadza aj z Otca aj zo Syna.. Pricom prve tisicrocie v to nikto neveril a vsetci protestanti tuto vieru prijali....

Ach nech kazdy veri v co chce len som chcel poukazat ze vsetci sa tvaria ze je v poriadku ze su tu tisice cirkvi a tisice uceni... Ze asi vsetko nebude v poriadku a vseobecne rozsirena viera ze staci biblia a cirkev nie je mylná....


15.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 13:52 avatar
Hej, ale papez garantuje pravdu nie svojou neomylnostou, nie vykladom biblie, ale svojou mocou...
Súhlasí dabo3333


14.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 13:51 avatar
Fararka nemoze byt... ale je zaujimave, ze katechetky ano, dokonca aj mnisky mozu ucit v skole..
Co sa nam hodi to podciarkneme, co sa nam nehodi to zahmlime.
Súhlasí dabo3333


7.
označiť príspevok

dabo3333 muž
   9. 6. 2016, 13:24 avatar
"Posväť ich pravdou; TVOJE SLOVO JE PRAVDA" ( Jan 17,17 )

"Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a to SLOVO bolo BOH. Ono bolo na počiatku u Boha. Všetko povstalo skrze neho a bez neho nepovstalo nič z toho, čo povstalo." ( Jan 1,1-3 )

Takze Klein, ak Biblia ( BOZIE SLOVO ) negarantuje pravdu, potom zapieras samotneho Jezisa Krista, lebo ON JE TO SLOVO. SLOVO BOZIE...


11.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 13:42 avatar
Sv. Písmo teda kánon jednotlivých listov a Bozie slovo teda Kristus su dva odlisne pojmy...

Jezis prikazal kristit v menej Otca, Syna a Ducha Sv.
Peter prikazal krstit v Jezisovom mene....
Kto ma pravo rozhodnut ked pismo nehovori jednoznacnu pravdu?

CIrkev je stlp a opora pravdy, (teda len jedno spolocenstvo a jedna viera mozu byt pravdive)
Jezis povedal Petrovi: Co zviazes na zemi bude zviazane v nebi, tebe davam kluce od nebeskeho kralovstva...

Biblia hovori aj o ostatnych apostoloch ze im Kristus dal kluce avsak zaroven v celej biblii je peter vzdy spomenuty ako prvy, len jemu povedal Jezis pas moje ovce, pas moje baranky, len on daval návrhy apostolom napr. o volbe nastupcu Judasa alebo o krste pohanov... Len jemu Jezis zmenil meno... A po jeho smrti mal nastupcov len Peter, ziaden iny apostol...


12.
označiť príspevok

dabo3333 muž
   9. 6. 2016, 13:44 avatar
YES  


18.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 13:56 avatar
ani nie "yes", ale "worthless effort"  


17.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 13:55 avatar
Zmena mena znamena nejaku vynimocnost?

Boli tri piliere cirkvi aj ked Peter je jeden z nich, neznamena to, ze bol jediny.. Je to napisane aj v biblii
Da sa to tiez vsimnut, ze ktorych troch si zobral na horu premenenia, ktorych troch si zobral aby sa s nim modlili v poslednu noc..


24.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 14:09 avatar
Ano zmena mena znamena novu, vynimocnu ulohu...

Abram dostal spolu s novym poslanim od Boha aj nove meno ktore znie Abrahám co znamena otec narodov...
V celych dejinach uz bolo zmenene len jednemu cloveku a to SImonovi na Peter, po aramejsky kéfas... Kéfas v starozakonnych rabinskych spisoch znamena drahokam....


25.
označiť príspevok

dabo3333 muž
   9. 6. 2016, 14:15 avatar
Cital som knihu o dejinach papezov.
To by sa chudak Peter divil, aki "nastupcovia" ( "Kristovi namestnici"???!!! ) prisli po nom  
Súhlasí Wolfe


30.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 14:41 avatar
Myslim ze by sa nedivil,,, Peter zradil Krista hoci s nim niekolko rokov zil a videl vsetky zazraky... A Jezis si ho aj napriek tomu vyvolil... Papez je clovek, papez si rovnako ako ostatni ludia klakne na kolena pred knazom a spoveda sa mu z hriechov...

Papez je neomylny len vo viere, v jej ohlasovani.... V opacnom pripade nikto nema zaruku ze pravdidvo veri... Kludne sa aj Peter aj Pavol mohli mylit vo svojich listoch.... A potom je cela biblia, cele krestanstvo skratka vsetko jedno velke fiasko...


35.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 20:35 avatar
Jasne papez moze robit vselijake spinavosti, zrazu ked ohlasuje vieru PRASK a je svaty, a potom zas ta svatost odpadne..  
Súhlasí dabo3333


31.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   9. 6. 2016, 18:26 avatar
Pán, keď vraví o Cirkvi, nazýva ju Cirkvou. Naše, ľudmi stvorené cirkvi sú len cirkvami. Vidíš ten rozdiel: cirkev vs. Cirkev? Cirkev s "C" je založená na duchovne, na opravdivom presvedčení človeka, kdežto cirkev s "c" je len zaradenie skrz papier.
V poslednej dobe som sa častejšie stretával s tým, že Katolíci popierajú to, že Biblia je pravdivá ako celok. Nepáči sa mi tento postoj. Tým pádom, keď neopisuje len pravdu, nie je svätá. Prečo by ste ju potom nazývali Svätým Písmom? A ešte k tomu mi potom príde trošku pokrytecké, keď vravíte, že Biblia neobsahuje 100% pravdu, ale hlavne, že Vaša cirkev je na bomby svätá, toto sväté, tamto sväté, všetko sväté... Biblia je garanciou. Garanciou pravdy. A na preklade záleží? Aj tak žiaden nebude 100%. A je podstatné? Podľa môjho uváženia ide skôr o princípy, ktoré Boh v Biblii opisuje, nie to, či je tam použité to či oné slovo. Boh vie, že keby toto bolo naozaj podstatné, spravil by to inak.


32.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 18:38 avatar
Ak sa v pisme pise ze kto by ani cirkev nechcel posluchnut nech ti je ako pohan a mytnik, tak to znamena ze cirkev je konkretne spolocenstvo s konkretnou vierou a len jedno toto spolocenstvo moze hlasat pravdu....
Ak sa v pisme pise: Aby si vedel ako si mas pocinat v Bozom dome ktorym je cirkev, stlp a opora pravdy... Len jedna pravda je pravdou, ostatne ucenia musia byt falosne...

Taktiez sa pise ze ak je niekto chory nech si zavola starsich cirkvi aby ho pomazali olejom a modlili sa nad nim...
Kto su starsi cirkvi?? Su to vodcovia ktorych urcili apostoli nad jednotlivymi miestnymi spolocenstvami ktore zalozili teda biskupi... Avsak zaroven vsetky tieto miestne cirkvi mali jednotnu vieru a ich vodcovia sa pri spore vzdy stretli aby ho vyriesili, panovala tam jednota a ked sa nedokazali dohodnut biskupi poziadali o rozhodnutie papeza a jeho rozhodnutie respektovali vsetci... Nastupnictvo je nevyhnutny aspekt pravej cirkvi a nastupnictvo existuje len u katolikov a pravoslavnych... Samozvani vodcovia a ucitelia na ktorych nikto nekladol ruky nie su Bohom pomazani apostoli... Jezis na apostolov dychol a povedal prijmite Ducha Sv. komu odpustite hriechy budu odpustene.. Toto urobili apostoli na starsich cirkvi a tak to slo dalej az do dnes...


33.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 18:47 avatar
AK ti staci biblia na spoznanie pravdy, povec mi ci je zivot hned po smrti alebo az pri poslednom sude....

V starom zakone v kazatelovi sa pise ze mrtvi o nicom nevedia, ze nic nevnimaju skratka akoby neexistovali...
Jezis povedal ze kto zachovava jeho slova ma vecny zivot a nejde na sud ale presiel zo smrti do zivota... Ako sa mohol Elias a Mojzis zjavit na vrchu Tabor apostolom ked o nicom nevedia??

Tak kto klamal ked pismo hovori dve odlisne nauky?? A jedna skupina protestantov si mysli ze po smrti je spanok a o nicom nevies a ona skupina ze je hned zivot???

Pravda moze byt len jedna, a ten kto sa riadi len bibliou pravdu nikdy nenajde... Ucenie cirkvi rozhoduje o tom co je pravda a co je lož... V biblii sa jasne pise ze pismo je tazko zrozumitelne a mnohi ho prekrucaju na vlastnu zahubu... Musi tu byt niekto kto hlasa pravdu a ten niekto musi byt povereny samotnym Kristom....


39.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 20:43 avatar
Katolicka cirkev to musela nejak dat dokopy, tak hned vsetci su v nebi alebo v pekle,.. lenze ked nie vsetci boli as taki super svati, tak spravili ocistec a tym mali tuto otazku vyriesenu...

Ucenie cirkvi, je ucenie ludi.. presne takych istych ako su protestanti alebo ktokolvek...
Az na to ze maju ovela ovela vyssiu autoritu...
Ale nie autoritu z Boha ale autoritu z moci...


44.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 21:48 avatar
Clovek ti ukaze plno versov z pisma ktore ocistec potvrdzuju, ukazem ti ze zidia verili v to iste a ty to aj tak odmietnes...

Je absolutne nemozne aby boli vsetci krestania na svete v blude po dlhe storoca az do reformacie...
Protestantska viera vobec nevychadza z biblie.. Pretoze biblia jasne uci o eucharistii, o papezstve, o nastupcoch apostolov a o autorite, o ocistci skratka o vsetkom a vy si vykladate bibliu uplne inak ako prvi krestania ktori nam zanechali v listoch svoju vieru... Protestantizmus nebol navrat ku korenom a ani nezostal jednotny ale v ramci storoci sa rozdelil na desiatky prudov... Kalvini, presbyteriani, luterani, babtisti a vsetky mozne dalsiie skupiny... Mate v rukach tu istu bibliu a odlisnu vieru ved to je smiesne....
A prv ako boli vsetky vase cirkvi ktore si ludia povymyslali tu bola katolicka cirkev... Vy sa na mnohom nezhodnete ale dokonale vas spaja nenavist voci katolickej cirkvi...


46.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 22:29 avatar
Clovek ti ukaze plno versov z pisma, kde sa pojednava o Jezisovych surodencov, o tom, ze Maria sa nema uctievat a taktiez, ze bola hriesa a ty to aj tak odmietnes..

" Mate v rukach tu istu bibliu a odlisnu vieru ved to je smiesne.... " >> Iste, v rkc je jedno jedine ucenie, ktore je nastolene diktatorskym sposobom.. tam nie je priestor na vlastne myslenie..

Strasna to nenavist voci katolickej cirkvi, preto evanjelici upalovali katolikov, preberali im kostoly a nechavali si ich za svoje, palili im knihy..


49.
označiť príspevok

Klein muž
   9. 6. 2016, 23:12 avatar
Nikde sa o Marii nepise ze bola hriesna... A vsetci krestania od pociatku ucili ze nebola... Nemam dovod tomu neverit ked ma k tomu pobadaju nastupci apostolov uz v tretom storoci...Rimska cirkev ju odjakziva nazyvala „Immaculata" (Nepoškvrnená) a pravoslávna cirkev titulom „Panhagia" (Celá svätá).

Ty vidis v jej uctievani modlarstvo, ja vidim v Marii matku ktoru mi Kristus daroval... Ja sa riadim prikazanim cti otca svojho i matku svoju a naplnam proroctvo predpovedane Duchom Svatym cez nu samotnu ze ju budu blahoslavit vsetky pokolenia...

Mk 15,40:(pri kríži boli ženy) "Medzi nimi Mária Magdaléna, Mária, matka Jakuba mladšieho a Jozesa, ..." Porovnáme tento verš s veršami Mk 6,1-3.
Marek by predsa nenapísal: "pri kríži bola matka Ježišových bratov (Jakuba a Jozesa)" ??
Keby písal o Panne Márií, napísal by jeho matka, alebo Ježišova matka.
Takže : Mária, matka Jakuba a Jozesa, ktorá bola pri kríži nie je Mária, Ježišova matka. Takže Jakub a Jozes nie sú Ježišovi rodní bratia.

Slovo brat sa pouzivalo aj na bratrancov ci priatelov... Napr. Ježiš jej povedal: Nedrž ma zato, že som ešte nevystúpil k Otcovi, ale choď k mojim bratom a povedz im: Vystupujem k svojmu Otcovi a k vášmu Otcovi, k svojmu Bohu a k vášmu Bohu.

Ježiš aj svojich apoštolov nazýval bratmi..

Wolfe ty vidis diktatorstvo ale potom nemozes hovoris ze sa riadis bibliou pretoze ta ti jasne hovori :
Poslúchajte svojich predstavených a podriaďujte sa im, lebo oni bdejú nad vašimi dušami...
Petrovi Jezis povedal: Pas moje ovce.... Ovce majú svojho pastiera počúvať....
Kto nechce posluchnut cirkev nech ti je ako pohan a mýtnik... Vo viere neexistuje demokracia... Buď budeš počúvať a podriadíš sa alebo nie... Ak vsetci starsi cirkvi, nastupci apostolov urcili na konciile nieco za pravdu viery a papez to schvalil neexistuje ze to niekto jedneho dna spochybni... Kristove slova ze co zviazu na zemi bude zviazane v nebi plati nadalej...

Katolici vrazdili evanjelikov ale az po tom co evanjelici zacali vrazdit katolikov a vypalovat ich kostoly...


50.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 23:41 avatar
Je jasne napisane, ze okrem Jezisa Krista N I K T O, nie je bezhriesny..

Cti matku i otca, aby si dlho zil na zemi je prikazanie ktore patri medzi ludske.. to znamena svoju matku a svojho otca..

Jezis daroval svoju matku takymto sposobom?:
31 Tu prišla jeho matka a jeho bratia. Zostali vonku a dali si ho zavolať. 32 Okolo neho sedel zástup. Povedali mu: „Vonku ťa hľadá tvoja matka, tvoji bratia a tvoje sestry.“ 33 On im odvetil: „Kto je moja matka a moji bratia?“ 34 Rozhliadol sa po tých, čo sedeli okolo neho, a povedal: „Hľa, moja matka a moji bratia. 35 Lebo kto plní Božiu vôľu, je môj brat i moja sestra, i matka.“

27 Ako to hovoril, akási žena zo zástupu pozdvihla svoj hlas a povedala mu: "Blahoslavený život, ktorý ťa nosil, a prsia, ktoré si požíval." 28 Ale on povedal: "Skôr sú blahoslavení tí, čo počúvajú Božie slovo a zachovávajú ho."

Blahoslavenych je tolko
www.biblia.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
alebo este lepsie
www.biblia.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
dufam ze to df nedosaha ako vzdy..

Prepac, ale mozno by si si mal precitat historiu katolickej cirkvi,, ale prosim nie v nejakej knizke od katolickej cirkvi, pretoze ona co sa tyka jej samej vsetko pekne ocukri.


51.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 6. 2016, 23:42 avatar
"Katolici vrazdili evanjelikov ale az po tom co evanjelici zacali vrazdit katolikov a vypalovat ich kostoly..." >> tomu rad veris, asi tak ako veris aj v to, ze penazne odpustky boli dar..
I ked dar sa daruje, nie vypytuje s naznakom hrozby..


52.
označiť príspevok

Klein muž
   10. 6. 2016, 00:38 avatar
http://www.youtube.com/watch?v=LTEN7W9QtS8 Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
&list=PLGIrVIFWwPPcKW20lNm3vSqEOuim1Dq5U

Dobrú noc Wolfe...

Hádame sa od 16. storočia a očividne to k ničomu nevedie...


53.
označiť príspevok

Wolfe muž
   10. 6. 2016, 00:53 avatar
Tak o co presne si sa tvojimi temami pokusal?


54.
označiť príspevok

Psychotoxic muž
   10. 6. 2016, 05:51 avatar
Prečo ho vobec to svaté písmo Boha nechal napísal v takých prirovnania ako rieky alebo more tam znamená národy
V knihe Daniel alebo kde je písané: niečo o konci tohto svete a tam je napísané: "A boli zničené štvrtina všetkých lodi"
Su naozaj lode také podstatné pre takúto udalosť že by sa Boh o nich zmieňoval v Biblii?
Nie, v jednom výklade som našiel že lode tam je zas symbol pre ekonomiku.
Tak ako je biblia určená pre každého alebo len pre tých ktorý majú znalosti a tí takzvaný "goyim" maju smolu.
Pretože ak chcete rozširovať písmo dajme tomu aj niekde v odľahlých častiach svete kde mali pred tým úplne iné náboženstvo, nemôžete od tých ľudí chcieť aby si namiesto lodi hovorili "bola zničená štvrtina všetkých ekonomík"
Oni to jednoducho budu brať doslovne.
Buď je to najprepracovanejšia a najlepšia kniha všetkých čias, alebo je to ľudmi vymyslená kniha,
Každopádne sv. písmo nečítam pretože po toľkých úpravách a revíziách sa originály určite nedochovali, navyše církev určité písma určite potlačovala aby im to sedelo "do chrámu"
Nehovoriac o tom že počas temných vekov bolo mať a čítať bibliu zakázané, a trestalo sa to pomaly smrťou a to robila samotná cirkev.
Že brány pekelné ju nepremôžu? hmmmmm kecy


55.
označiť príspevok

Astax1 muž
   10. 6. 2016, 14:36 avatar
Pôvodne som sa chcel zapojiť do diskusie ale keď vidím staré známe argumenty, tak ma to prešlo. O týchto veciach sme sa bavili už X krát a nikam to neviedlo. O Petrovom primáte, o bezhriešnosti Márie, o úlohe Márie ako orodovníčky atď.
A tieto témy sa stále opakujú pričom je jasné, že nikto z diskutujúcich sa nevzdá svojej pravdy, pretože len slová nestačia.
Mohol by som veľmi veľa namietať o tradícii, že má rovnakú hodnotu ako sv.písmo.
Poznamenám už iba toľko. Človek sa v súčasnosti snaží interpretovať Sv.písmo podľa seba a ľudsky. Už nedbá na učiteľský úrad Cirkvi ale svoj intelekt považuje za niečo, čo stojí nad učiteľským úradom, ktorý ale bol ustanovený Ježišom. A tak sa do chápania sv.písmo vtláča racionalizmus. A každý si myslí, že práve ten jeho výklad je najviac hodnoverný. Katolícka Cirkev nezakazuje uvažovať o pravdách, ktoré sú obsiahnuté vo sv.písme ale ponúka určité záchytné body, aby sme sa nestratili v nepravde, čo v skutočnosti hrozí ak sa sv.písmo snažíme vysvetľovať a chápať racionálne.
Taktiež nemôžeme zabúdať na tradíciu, ktorá spolu so sv.písmom a magistériom vytvárajú spoločný prameň zjavenej pravdy.
Sväté písmo je Božie slovo, nakoľko je písomne zaznačené z vnuknutia Ducha Svätého.“
„Posvätná Tradícia však Božie slovo, ktoré zveril Kristus Pán a Duch Svätý apoštolom, neporušene odovzdáva ich nástupcom, aby ho, osvietení Duchom pravdy, svojím ohlasovaním verne zachovávali, vysvetľovali a šírili.“Z toho vyplýva, že Cirkev, ktorej je zverené odovzdávanie a vysvetľovanie Zjavenia, „nečerpá svoju istotu o všetkom, čo bolo zjavené, iba zo Svätého písma. Preto treba obidve prijímať a vážiť si ich s rovnakou láskou a úctou.“Tradícia, o ktorej tu hovoríme, pochádza od apoštolov a odovzdáva to, čo oni prijali z Ježišovho učenia a príkladu a čo ich naučil Duch Svätý. Veď prvá generácia kresťanov ešte nemala napísaný Nový zákon a Nový zákon sám svedčí o procese živej Tradície.„Úloha autenticky vysvetľovať Božie slovo,888-892 písané alebo ústne podané, bola zverená jedine živému Učiteľskému úradu Cirkvi“20322040 – čiže biskupom v spoločenstve s Petrovým nástupcom, rímskym biskupom –, „ktorý vykonáva svoju autoritu v mene Ježiša Krista.“„Tento Učiteľský úrad však nie je nad Božím slovom, ale mu slúži, lebo učí iba to, čo bolo odovzdané, nakoľko ho z Božieho poverenia a s pomocou Ducha Svätého nábožne počúva,688 sväto zachováva a verne vykladá, a z tohto jediného pokladu viery čerpá všetko, čo predkladá veriť ako zjavené Bohom.“Pamätajúc na Kristove slová apoštolom: „Kto vás počúva, mňa počúva“ (Lk 10, 16).


56.
označiť príspevok

Wolfe muž
   10. 6. 2016, 16:29 avatar
Na smetisku nehladaj drahokamy..
Súhlasí dabo3333
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 06:36,  Ja len nepochopím jedno. Obhajobu Islamu a moslimov. Veď práve Islam je hrozbou demokracie....
dnes, 01:29,  Ono tie napaľovačky vlastne len vypaľujú body na materiál CD nosiča. Niečo ako fotografia...
dnes, 01:08,  Svine !
dnes, 00:53,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/s960x960/84303072_2744441458937041_56609557759047...
dnes, 00:36,  Tohoto konšpirátora a dezinformátora bolševíckeho ako štatistu napísali fašisti na...
dnes, 00:29,  YouTube už minulý mesiac prestal vyplácať autorom odmenu z reklám za video s Kiskom s...
dnes, 00:22,  Stratilo to význam: Tak to skončite, poslanci Peter Zajac-Vanka 22. februára 2020 12:20,,...
dnes, 00:22,  Osobne som pár mesiacov pred komunalnymi volbami tiež vyhlasoval , že už nepôjdem...
dnes, 00:14,  Samozrejme . Veď je to skoro rok . Od tých čias sa zmenilo mnoho vecí i názor Kisku....
dnes, 00:08,  Ano mal som kávu .
dnes, 00:07,  Príručka obrany štátu pred nepriateľskými informačnými operáciami pre komunikátorov -...
dnes, 00:00,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/86860238_3025238824188033_3460729946689765376_n.j...
včera, 23:59,  (4) Osvietený, opäť, skoro ako vždy, od veci! Už nedokážeš reagovať na konkrétnu...
včera, 23:59,  Ako pôsobíš falošne. Pre teba je dátum 15. 4. 2017 hlboká minulosť.*13
včera, 23:57,  Harabin je pre mňa marginálny oproti politikovi, ktorý bol prezidentom. Je to podobné, ako si...
včera, 23:55,  Pozor, ja by som to už vôbec nepripomínal, keby ma Havran, Boris alebo hokejis neosočovali,...
včera, 23:50,  Myslíš súdruha Radačovského ? Popradský sudca obžalovaný za drogy a zbrane, je na...
včera, 23:50,  (4) Osvietený, ja som nehádal, ja som si to len logicky uvedomil. Aj Ty sa pokús uvedomiť...
včera, 23:47,  Lemmy donekonečna opakuje aký podvodník je Kiska lebo kedysi dávno v minulosti povedal že...
včera, 23:45,  (2) Osvietený, nebodaj si si vypol zapaľovanie a mozog Ti už nevníma, pretože sa cítiš...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
V jednoduchosti je krása.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(182 187 bytes in 0,427 seconds)