Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Sústrasť s úmrtím Fidela Carea

18
reakcií
623
prečítaní
Tému 27. novembra 2016, 14:33 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
04. 06. 2010
164
01. 07. 2019
10
02. 05. 2007
1
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   27. 11. 2016, 14:33 avatar
Sústrasť s úmrtím bývalého kubánskeho prezidenta Fidela Castra, ktorý zomrel v piatok vo veku 90 rokov, vyjadrilo dnes množstvo svetových politikov.
Paríž/Moskva/Madrid/Viedeň/Naí Dillí 26. novembra (TASR) -

Barack Obama
Americký prezident Barack Obama vyjadril dnes sústrasť obyvateľom Kuby a ponúkol im "ruku priateľstva". "Fidel Castro zmenil jednotlivé životy, rodiny i kubánsky národ. Dejiny zaznamenajú a posúdia obrovský vplyv tejto jedinej osobnosti na ľudí a okolitý svet," uviedol vo vyhlásení odchádzajúci šéf Bieleho domu.
Pripomenul, že počas takmer šiestich desaťročí boli vzťahy medzi USA a Kubou poznamenané "nezhodami a hlbokými politickými spormi". Obama sa podľa vlastných slov počas svojho úradovania veľmi snažil o to, aby sa tieto napäté vzťahy stali minulosťou.
Obe krajiny majú, ako zdôraznil, mnoho spoločného vrátane rodinných pút, ako aj kultúrnych a obchodných stykov. Obama v tejto súvislosti podčiarkol význam amerických Kubáncov, ktorí podľa neho urobili veľmi veľa pre Spojené štáty i pre svojich krajanov žijúcich vo vlasti.
Dosluhujúci americký prezident súčasne uistil obyvateľov Kuby, že Spojené štáty sú ich "priateľom a partnerom".
Obama sa koncom roka 2014 dohodol na normalizácii diplomatických kontaktov s kubánskym prezidentom Raúlom Castrom, čo odvtedy viedlo k oživeniu politických a hospodárskych stykov medzi oboma krajinami. V júli 2015 obe krajiny otvorili svoje veľvyslanectvá vo Washingtone, respektíve v Havane. V marci 2016 pricestoval Obama na historickú návštevu Havany.

Donald Trump.
Lakonickým konštatovaním "Fidel Castro je mŕtvy!" reagoval dnes novozvolený americký prezident Donald Trump na svojom twitterovom účte na správu o úmrtí kubánskeho vodcu Fidela Castra.
Novozvolený americký prezident Donald Trump označil zosnulého kubánskeho exprezidenta za "brutálneho diktátora, ktorý šesť desaťročí utlačoval svoj vlastný ľud". Súčasne vyjadril pripravenosť pomôcť "úžasným" Kubáncom na ceste k slobode a prosperite.
"Tragédie, úmrtia a bolesť, ktoré zapríčinil Fidel, nemožno vymazať, ale naša administratíva urobí všetko preto, aby sa obyvatelia Kuby mohli konečne vydať smerom k prosperite a slobode," uvádza sa v Trumpovom vyhlásení.
Hoci Kuba stále zostáva "totalitným ostrovom", Fidelovo úmrtie podľa Trumpa otvára Kubáncom po dlhých rokoch hrôz nádej na lepšiu budúcnosť.
Donald Trump sa ujme prezidentskej funkcie 20. januára. Počas predvolebnej kampane sľuboval, že ukončí politiku zbližovania s kubánskym komunistickým režimom, ktorú uplatňoval odchádzajúci prezident Barack Obama. V dnešnom vyhlásení však zmenu kurzu voči Havane nespomenul.

Francois Hollande
Podľa francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda bol Castro stelesnením kubánskej revolúcie, a to aj z hľadiska nádejí, ktoré vzbudila, ako aj sklamaní, ktoré po nej nasledovali.
"Francúzsko vždy spochybňovalo embargo, ktoré uvalili Spojené štáty na Kubu. Privítalo jej otvorenosť a obnovenie dialógu medzi oboma krajinami," uvádza sa vo vyhlásení francúzskeho prezidenta.

Vladimir Putin
"Slobodná a nezávislá Kuba, ktorú Castro a jeho spojenci vybudovali, sa stala vplyvným členom medzinárodného spoločenstva a inšpiratívnym príkladom pre mnohé krajiny a národy. Fidel Castro bol úprimným a spoľahlivým priateľom Ruska. Prosím, tlmočte v tejto smutnej chvíli moje slová sústrasti a podpory celej Vašej rodine," uvádza sa v telegrame, ktorý kubánskemu prezidentovi a bratovi zosnulého exprezidenta Raúlovi Castrovi zaslal ruský prezident Vladimir Putin.

Michail Gorbačov
Bývalý sovietsky prezident a nositeľ Nobelovej ceny Michail Gorbačov.
"Fidel neustúpil a svojej krajine dodával silu aj v čase najhoršej americkej blokády," povedal o zosnulom vodcovi kubánskej revolúcie bývalý sovietsky prezident Michail Gorbačov, ktorý roku 1989 podpísal s Castrom zmluvu o priateľstve medzi Sovietskym zväzom a Kubou.

Naréndra Módí
Indický premiér Naréndra Módí označil Castra za jednu z najikonickejších postáv 20. storočia. "India smúti nad stratou veľkého priateľa," uvádza sa vo vyhlásení indického premiéra. Sústrasť s úmrtím Fidela Castra vyslovil kubánskemu ľudu aj indický prezident Pranab Mukherdží.

Mariano Rajoy
Konzervatívny španielsky premiér Mariano Rajoy označil Fidela Castra za osobnosť "historického významu" a na Twitteri vyslovil sústrasť vláde v Havane. Naopak, veľká komunita exilových Kubáncov v Španielsku úmrtie Castra privítala s "veľkou radosťou", citovala agentúra EFE Rigoberta Carcellera, hovorcu Platformy demokracia na Kube okamžite. "Zo smrti diktátora nemôžete byť smutný, je to veľký okamih pre Kubu," zdôraznil.

Heinz Fischer
Bývalý rakúsky prezident Heinz Fischer považuje Castra za veľkú osobnosť. Motívy revolúcie proti diktátorovi Fulgenciovi Batistovi si podľa neho zasluhujú uznanie a vo svete sa stretli zväčša s kladnou odozvou, v prípade Kuby sa však potvrdil historický zákon, že revolúcie vedú vo väčšine prípadov k vzniku autoritárskych štruktúr. Veľmi dôležité je preto súčasné úsilie otvoriť Kubu svetu, dodal Fischer.

Pápež František
Hlava katolíckej cirkvi zaslala osobný kondolenčný telegram v španielčine kubánskemu prezidentovi Raúlovi Castrovi, v ktorom vyjadrila sústrasť celej rodine i všetkým obyvateľom "milovanej Kuby".
Pápež telegram aj sám podpísal, čím porušil obvyklé postupy vatikánskej diplomacie. Oficiálnu korešpondenciu tohto druhu zvyčajne signuje len vatikánsky štátny sekretár, uviedla agentúra AP.
"Modlím sa k Pánovi, aby mu (Fidelovi Castrovi) daroval odpočinok a zverujem celý kubánsky ľud do materského príhovoru Panny Márie z Cobre, patrónky Kuby," napísal pápež v telegrame.
František, ktorý je prvým latinskoamerickým pápežom, sa vlani v septembri stretol v Havane s Fidelom Castrom a s jeho rodinou. Zaslúžil sa tiež o zmiernenie napätia vo vzťahoch medzi Kubou a USA.

Fidel Castro bol pokrsteným katolíkom a vzdelanie získal na jezuitských školách. Neskôr sa však od viery odvrátil a stal sa tvrdým ateistom; jeho postoje voči cirkvi sa vo vyššom veku zmiernili.


2.
označiť príspevok

Kasafran
   27. 11. 2016, 14:37 avatar
Ospravedlňujem sa všetkým za preklep v názve témy...


3.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   27. 11. 2016, 14:39 avatar
S politikou Fidela som nesúhlasil, ale samozrejme, ako človeka je mi ho ľudsky ľúto, že zomrel.


4.
označiť príspevok

Kasafran
   27. 11. 2016, 15:28 avatar
Slušný človek,
rád privítam, keď napísať v čom si sním konkrétne nesúhlasil...


6.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   27. 11. 2016, 17:03 avatar
No napr. že zrušil parlamentnú demokraciu a nastolil diktatúru. Odporcov režimu väznil.


5.
označiť príspevok

Kasafran
   27. 11. 2016, 16:16 avatar
Oprava v príspevku (4) - ...keď napíšeš...


7.
označiť príspevok

majko1 muž
   27. 11. 2016, 17:12 avatar
Bol som pred 4 rokmi na Kube....myslím že väčšine Castro vyhovoval, je tam naozaj bezplatné školstvo a bezplatná lekárska -a dobrá- starostlivosť. Problémy majú tie isté ako my za socíku, nedostatok tovaru, problematické cestovanie, ale je to krajina kde ľudia k životu veľa nepotrebujú a vedia sa z neho tešiť viac ako my, hoci máme podstatne vyššiu životnú úroveň......inak "zohnať" za doláre či konvertibilné pesos sa dá úplne všetko.....Kubánci mali vcelku Castra radi ale ešte viac si vážili Chevaru.....


8.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   27. 11. 2016, 17:22 avatar
Paradox je, že bohatstvo a ekonomická prosperita zväčša nerobí ľudí šťastnejšími. Ale Ježiš nás varoval. Len my ľudia tomu nechceme veriť.


9.
označiť príspevok

gabriel pb
   27. 11. 2016, 17:31 avatar
skutočná sloboda je chudoba, problém je iba v tom, že ak chceš chudobu, musíš mať veľký majetok aby si sa k chudobe dopracoval, tak ako sa chudobní ľudia dopracujú do neba postupným odovzdávaním majetku na jedlo, život a smrť


10.
označiť príspevok

majko1 muž
   27. 11. 2016, 17:37 avatar
To nie je o ježišovi.....)))podobne šťastnejšie žijú aj národy v juhovýchodnej ázii-Thajsko, Vietnam atď......aj u nás niektorí ktorí si to uvedomia a nepozerajú sa stále k susedovi čo robí.......Ja som ateista a mne je nejaký ježiš ukradnutý a žijem si podľa svojho rozumu, možno by prospelo viacerým keby viac cestovali po svete a nemusí to byť niečo finančne náročné.....tam človek pochopí o čom je život......


11.
označiť príspevok

gabriel pb
   27. 11. 2016, 17:39 avatar
cesta je súčasť života


14.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   27. 11. 2016, 20:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   27. 11. 2016, 20:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.17.
označiť príspevok

majko1 muž
   27. 11. 2016, 21:01 avatar
Fajn, zaplať mi dovolenku, plánujem sa tam ešte čo najskôr vrátiť, kým si z toho amíci neurobia jeden velký mcDonald...... 


18.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   27. 11. 2016, 21:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.19.
označiť príspevok

majko1 muž
   27. 11. 2016, 21:17 avatar
Zabudla si napísať odkial máš ty ten svoj zdroj informácií ako tam trpia ľudia......  Videl som tam v horách smerom k Santiagu aj chudobných , boli to niečo ako naši cigáni v tých plechových búdach, ibaže títo žili v pralese......     Ono na Kube všade rastú banány, ananasy, cukrová trstina- takže rum a majú okolo more bohaté na ryby, takže homáre pre nich nie je žiaden luxus........hladom netrpia.......  Tie potraviny na prídel sú nejaké základné veci a sú zadarmo.......  


16.
označiť príspevok

majko1 muž
   27. 11. 2016, 20:59 avatar
Ja som nikde netvrdil že viem ako zmýšľajú všetci, ale rozprávali sme sa Kubáncami ktorí tam samozrejme žijú a prešli sme celú Kubu a odkial máš informácie ty ? Z novín ? 


12.
označiť príspevok

majko1 muž
   27. 11. 2016, 17:39 avatar
Je to všetko o nastavení ľudí......ak niekto potrebuje stále nejakú autoritu čo mu povie že robí dobre či zle, tak to je ozajstný chudák........
Súhlasí Kasafran


13.
označiť príspevok

Kasafran
   27. 11. 2016, 18:46 avatar
Niektoré citáty Fidela:

Castro v roku 1953, keď sa ako mladý právnik obhajoval v súdnom procese, týkajúcom sa neúspešného útoku na kasárne Moncada v meste Santiago de Cuba:
"Odsúďte ma. To vôbec nie je dôležité. Dejiny ma zbavia viny."

Castro v roku 1959:
"Revolúciu som začal robiť s 82 mužmi. Keby som ju mal urobiť znova, idem do toho s desiatimi alebo 15 mužmi a s absolútnou vierou. Nezáleží na tom, akí ste malí, ak máte vieru a plán akcie."

Castro v roku 1959 v rozhovore pre televíziu CBS, 30 dní po revolúcii:
"Nerozmýšľam nad tým, že si oholím bradu, lebo som na ňu zvyknutý a moja brada symbolizuje pre moju krajinu veľa vecí. Keď splníme náš sľub dobrej vlády, bradu si oholím."

Castro v roku 1959:
"Revolúcia nie je záhon ruží. Revolúcia je boj budúcnosti a minulosti."

Castro v roku 1985:
"Nikdy som nevidel rozpor medzi myšlienkami, ktoré ma posilňujú, a myšlienkami o tom symbole, tej výnimočnej postave (Ježišovi Kristovi)."

Castrove slová americkému režisérovi Oliverovi Stonovi v dokumentárnom filme Comandante z roku 2003:
"Jednou z najväčších výhod revolúcie je, že dokonca aj prostitútky môžu vyštudovať univerzitu."

Castrov úvodný citát v druhom dokumentárnom filme režiséra Olivera Stona Looking for Fidel z roku 2004, ktorý sa zaoberá kubánskym vodcom:
"Uvedomil som si, že mojím skutočným osudom bude vojna, ktorú budem viesť so Spojenými štátmi."
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 11:42,  S nástupom moderných masovokomunikačných prostriedkov sa uľahčila dostupnosť informácii...
dnes, 11:40,  4. vieš prorusky troll nedisponuje príliš vysokym IQ ;)
dnes, 11:39,  chodte robit radšej niečo uzitočne, namiesto toho čo tu riešite nesmrtelnost chrústa...
dnes, 11:35,  Ešte môže byť rozdiel medzi "vystúpiť" a "byť vzatý".
dnes, 11:31,  Experti: Studie dopravy o kanálu Dunaj–Odra–Labe je plná chyb Eliška Nová, 21.8.2019...
dnes, 11:31,  2. Lenže protesty vo Francúzsku boli akcie vandalov, ktorí páchali majetkové škody....
dnes, 11:21,  A ak si Boh vzal k sebe Henocha, tak mohol kľudne aj Máriu k sebe preniesť.
dnes, 11:07,  Lenže Ludwig písmo píše. Jn 3,13 Nik nevystúpil do neba, jedine ten, čo zostúpil z neba,...
dnes, 11:06,  2. tebe putin jebol po hlave a doteraz máš z toho následky :)
dnes, 10:50,  Pretože Washington dodržiava dohody!!!!!!!! Keď ich ale po vzore Putina prestane dodržiavať,...
dnes, 10:44,  Napríklad Putin, že tupko!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
dnes, 10:34,  Vždy je iná možnosť
dnes, 10:24,  2., 5. Netvrdím, že na tom nie je kúsok pravdy, ale pozrime sa na to tak: Aké boli príčiny...
dnes, 10:06,  Fuj! Hanbi sa, toto je najhoršia forma rasizmu, akú som kedy videl. *21
dnes, 10:05,  Žeby rozpor v písme?
dnes, 10:02,  Citujem Shagaru. "to by si ako kresťan mal vedieť, je to nespochybniteľný fakt....
dnes, 09:37,  "Henoch chodil s Bohom. Po narodení Matuzalema Henoch žila tristo rokov a splodil synov a...
dnes, 09:31,  Nie, netešíme. Ak bude v budúcnosti použitá sila tohto typu, bude to len preto, že nebude...
dnes, 08:50,  nechápem, záleží na tom, či bol vzatý , alebo či tam išiel vlakom zadarmo, aj tak nikto...
dnes, 08:43,  Takto robia na dedimne babky klebety, Ja som napísal:keby som si predstavil, že niekto našiel...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Na to, aby ste na sebe začali pracovať nie je nikdy neskoro. Prestať s tým je však vždy príliš skoro.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(102 297 bytes in 0,328 seconds)