Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  počítače  téma
kategórie:  

Súdruhovia sledujú každého: Digitálna diktatúra sa v Číne stáva realitou

11
reakcií
116
prečítaní
Tému 3. januára 2019, 11:57 založil Evanjelista.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
12. 12. 2011
8
10. 06. 2016
0
 
 


1.
označiť príspevok

Evanjelista muž
   3. 1. 2019, 11:57 avatar
Oku Veľkého brata neunikne nikto! A teraz nejde o známy román 1984 ani o reality šhou. Toto je drsná skutočnosť! V komunistickej Číne plánujú sledovať každého občana.

Kto bude dobrý, ten bude odmeňovaný. Kto sa akokoľvek previní proti štátnej morálke, toho stihne trest. To, čo sa chystá v Číne, je pre našinca len ťažko predstaviteľné. Najľudnatejšia krajina sveta je čoraz bližšie k spusteniu systému, ktorý bude kontrolovať vyše 1,4 miliardy obyvateľov. Pre niektorých tento systém prinesie privilégiá, pre ostatných tresty. O čo vlastne ide, aký to má dosah na život ľudí?

Dobrí a zlí

Podstatou celého systému je, že každý obyvateľ bude mať akúsi osobnú kartu. Tam bude mať zapísané ohodnotenie - tzv. rating, ktorý bude určovať jeho zaradenie do spoločnosti. Tí, ktorí budú na vrchole zoznamu, budú mať najľahší život – dostanú sa do VIP kategórie občanov. Od bánk budú dostávať lacné pôžičky, skvelú a dobre platenú prácu, ich deti budú mať najlepšie vzdelanie... Občania s vysokým ratingom budú zvýhodňovaní aj pri takých maličkostiach, ako je výber hotelového ubytovania či letov. No tí, ktorí budú na konci zoznamu, teda budú mať zlé ohodnotenie, budú trpieť – čaká ich vylúčenie zo spoločnosti. Nebudú môcť cestovať, nemusia dostať hypotéku, len ťažko si nájdu zamestnanie, dokonca sa im spomalí aj internetové pripojenie.

200 miliónov kamier

Každý občan bude mať vo svojej osobnej karte nahraté všetky informácie, ako sú rodinné zázemie, vzdelanie, práca, financie, zdravotné záznamy... A takisto budú sledovať jeho každý krok, ktorý urobí, a tiež všetku jeho aktivitu na internete. Momentálne je po celej Číne rozmiestnených 200 miliónov kamier. Okrem nich sa o dôkladnú identifikáciu a sledovanie každého občana postarajú tvárové a telové skenery nainštalované v uliciach. Aby toho nebolo málo, všetko bude prepojené s aplikáciou, ktorú bude mať každý nainštalovanú vo svojom smartfóne. Vďaka tomu bude občan vidieť svoje spoločenské skóre a online monitorovať svoje každodenné správanie. A keď uvidí, že v očiach Veľkého brata klesol, bude môcť svoje správanie korigovať tak, aby bol opäť obľúbencom štátneho režimu.

Pod kontrolou

Čo pridáva a čo uberá z celkového ratingu? Odpoveď je jednoduchá – všetko! Idete do obchodu a do nákupného vozíka si dáte nejaký alkohol? Veľký brat to vidí a v momente vám strhne body. Ak si chcete body rýchlo doplniť, alkohol vyložíte a namiesto neho kúpite niečo prospešné do domácnosti alebo kúpite svojim deťom hračky, či plienky. Vaše skóre sa tak okamžite navýši. V podstate, ak si chce človek udržať čo najväčšie skóre, musí robiť presne to, čo systému vyhovuje. Spoločenský kredit neovplyvňuje len obsah nákupného košíka či aktivita na internete. Vysoký či nízky rating závisí aj od toho, kto sú vaši kamaráti a rodina. Keď váš najlepší kamarát alebo otec povie krivé slovo na vládu, tak nielen on, ale i vy strácate body! To, s kým randíte a s kým sa rozhodnete stráviť zvyšok života, tiež ovplyvní váš sociálny kredit.

O dva roky

Aby tento systém fungoval na 100?%, treba ho dokončiť. Najvyspelejšie technologické spoločnosti v Číne už pracujú na tom, aby všetko fungovalo, ako má, a aby bol celý systém nainštalovaný do všetkých kútov krajiny. Digitálny diktát má mať pod palcom štátna správa a podľa predpokladov by všetko malo byť pripravené na spustenie v roku 2020. Zatiaľ systém testujú v niekoľkých stredne veľkých čínskych mestách.

Odmeny a tresty

Dandan Fan (36) je jednou z tých miliónov Číňanov, na ktorých sa systém už testuje. A úspešná obchodníčka si ho pochvaľuje. Je to typická moderná žena z veľkého mesta, ktorá žije usporiadaným životom. Z celkových 800 bodov má 778, čím si zabezpečuje tie najlepšie služby a všetky výhody. Podľa jej slov systém nie je dokonalý, ale je to vraj najlepší spôsob, ako usmerniť také veľké a komplexné obyvateľstvo. „Keď vláda sleduje všetky časti krajiny, cítim sa viac v bezpečí,“ citovala Fan austrálska spravodajská stránka ABC. Okrem tých, ktorí zbierajú body a užívajú si výhody, sú aj takí, ktorých systém trestá. Novinár Liu Hu (42) trpí, lebo nielenže odhalil korupciu v komunistickej strane, ale aj vyriešil prípad viacnásobnej vraždy. Podľa jeho slov je pre štát nepriateľom, preto v hodnotovom systéme dosahuje najnižší počet bodov. Ocitol sa na čiernej listine, a keď si chce kúpiť lístok v metre, príde mu správa, že je vylúčený z dopravy. Nemôže si zakúpiť ani letenku. „Je veľa ľudí, ktorí sú na čiernej listine nespravodlivo, no nevedia sa z nej dostať,“ uviedol pre ABC Hu, ktorý sa pre nízky počet bodov ocitol na okraji spoločnosti. Podľa korešpondenta denníka New York Times Paula Mozura, ktorý žije v Hongkongu, Čína bude natoľko technologicky vyspelým autoritárskym režimom, že bude môcť sledovať celú spoločnosť. Zatiaľ čo sa všade na svete ľudia pomocou technológií spájajú a prináša im to viac slobody, v Číne je to pravý opak. Tam sa technológie stali nástrojom kontroly, ako o tom kedysi písal George Orwell v knihe 1984.

Tri kategórie

Vďaka systému hodnotenia sa ľudia delia do troch kategórií: dôveryhodný, obyčajný, nedôveryhodný. Ak sa niekto dostane do skupiny nedôveryhodný, znamená to, že má málo bodov a systém ho môže za to poslať dokonca do prevýchovných táborov. Otázkou zostáva, ako bude celý systém vyzerať, keď začne fungovať už na 100?% v celej Číne.

1984

Román anglického spisovateľa Georgea Orwella z r. 1949

Svet je v románe rozdelený na tri mocnosti, ktoré sú v podstate rovnaké – je v nich nastolená tvrdá diktatúra

Na čele diktatúry Oceánie stojí tzv. Veľký brat

Oficiálna ideológia hlása: Vojna je mier - Sloboda je otroctvo - Nevedomosť je sila

Spoločnosť je rozdelená na tri vrstvy - tí, čo majú najvyššiu moc, vykonávatelia vôle vládcov a nevzdelaná robotnícka trieda

Každý pohyb občanov je sledovaný

Akýkoľvek prešľap proti vláde sa prísne trestá a ľudia sú vyčlenení zo spoločnosti alebo sa jednoducho stratia

www.cas.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Scarllete


2.
označiť príspevok

Boris muž
   3. 1. 2019, 12:08 avatar
Číňania sa evidentne inšpirovali západom

www.chip.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

Evanjelista muž
   3. 1. 2019, 12:16 avatar
Sledovať a obmedzovať osobnú slobodu sú 2 rôzne veci. Existuje X iných dôvodov, prečo niekto sleduje svet. V Číne je to kvôli obmedzovaniu osobnej slobody.


5.
označiť príspevok

Boris muž
   3. 1. 2019, 12:37 avatar
Už som ti dal svoj osobný príklad, ako západ obmedzuje osobné slobody. Ak si zaujatý, tak nediskutuj s ľudmi, maj si len svoj názor a šmitec.


6.
označiť príspevok

Evanjelista muž
   3. 1. 2019, 13:13 avatar
Západ nemôže za to, že si mal ujetého šéfa. Už som ťa na ten logický klam upozornil. (Klam, ktorý je základom tvojho života.) sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


8.
označiť príspevok

Boris muž
   3. 1. 2019, 13:25 avatar
To nieje klam, ale pravidlo.
Podobnú skúsenosť som mal vo firme DELL, kde ma síce nešikanovali, ale presviedčali o tom, že byť amorálny voči zákazníkom je normálne so sloganom "Love it, or leave it".
Podobne vo firme UPC, kde bol slogan, že UPC nerobí chyby, pri čom bolo mojou úlohou chyby firmy riešiť, tá arogancia sa nedala vydržať.. Je to jednoducho arogancia moci v tomto systéme, ktorá ženie ľudí chovať sa amorálne, presne tak isto, ako sa nedala vydržať arogancia moci komunistov.
Preto ako často píšem, treba moc v spoločnosti rozložiť demokratickým spôsobom, inak sa jedná stále iba o diktatúru. Ty môžeš mať iný názor. V tomto sa však nezhodneme.


9.
označiť príspevok

Evanjelista muž
   3. 1. 2019, 14:17 avatar
Ja takú skúsenosť nemám. Čiže to nie je pravidlo.
....Otázka: boli tí, čo ťa "šikanovli" slováci?


11.
označiť príspevok

ZBielychKarpatov
   3. 1. 2019, 16:24 avatar
Pokiaľ je pre teba lekársky záznam svedectvo, tak to ti už nepomôže asi nič.


4.
označiť príspevok

salbea žena
   3. 1. 2019, 12:31 avatar
tu na slovensku obcania slobodne obmedzuju inych v slobode a brania slobodnemu zivotu inym a to formou psychickeho manipulovania a citoveho vydierania, vid. skusenosti s hypnozou
cinania pre mna su rydzym novodobym fenomenom v tom, co je to sloboda


7.
označiť príspevok

Evanjelista muž
   3. 1. 2019, 13:14 avatar
Ty sa obmedzuješ sama svojou nepríčetnosťou, ktorou spamuješ všetky témy. Ľutujem ľudí v tvojom okolí, korí musia znášať tak hysterickú zakomplexovanú ženu.


10.
označiť príspevok

Scarllete žena
   3. 1. 2019, 15:41 avatar
toto sa sudruhom tazko cita
Súhlasí Evanjelista


12.
označiť príspevok

Evanjelista muž
   3. 1. 2019, 20:02 avatar
Boris sa snažil z toho vykrútiť. Lebo obdivuje Čínu.
Súhlasí Scarllete
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 08:02,  Keby nebolo Koroljova, neboli by vo Vesmíre prví. Neboli by tam dokonca nikdy. Posielať...
dnes, 07:55,  Ja mu neslúžim. Expertom si tu ty. Máš s ním najviac skúseností. *05
dnes, 07:52,  V kreslené rozprávky evolúcie veria len nemysliaci a deti. Zrovna na vás to celkom pasuje. *19
dnes, 01:45,  174. panoramix, myslis tie tri zakomplexovane indivua ? :) a robia to presne z toho isteho dovodu...
dnes, 01:20,  vynimocne musim s tebou suhlasit a preto my nevinny sa mozme pohybovat kdekolvek slobodne sirit...
dnes, 00:59,  V priebehu krátkeho obdobia ti vynadalo do miernejšie povedané povolných niekoľko...
dnes, 00:56,  Podľa teba človek v živote nikdy nezmení názor ?
dnes, 00:55,  Môže má v pohode urazať mne to nevadí a nemám dôvod mu to odplacat....ale ty čo robíš v...
dnes, 00:53,  Ako ho urážam? Veď doteraz bránil boha, rozprával, vyjadroval sa ako nábožný.
dnes, 00:46,  Velky zástanca a bojovník za pravdu neuznáva evoluciu. Rád by som bol ak by tu dal zdroj...
dnes, 00:45,  169. lemmy nebud nabruseny , ved taneuraza, preco ho urazas ty . supni mu nejaku literaturu, ked...
dnes, 00:38,  On nie je ateista, On je človek s poruchou osobnosti. Bude tárať dve na tri,
dnes, 00:38,  Krestania v nieco slepo veria Ja viem ze projekt Slovensko 1,0 - podvod na ludoch oficialne konci...
dnes, 00:36,  167. ty si sa v zivote nespraval ako veriaci clovek, v podstste si robil hanbu aj veriacim. ty...
dnes, 00:31,  no co je myslitel, uz si to stravil ? ake su prve pocity ;)
dnes, 00:30,  Príspevkom si dala najavo, že keby som bol veriaci bolo by to v poriadku, ale bohužiaľ som...
dnes, 00:28,  164. ani priamo, foton je veriaci krestan, co ma jeho presvedcenie spolocne s intergalagtickymi...
dnes, 00:28,  Som tu presviedčal každého o svojej božskej pravde, o existencii neba, pekla......a teraz sa...
dnes, 00:25,  Nepriamo urazas Fotona
dnes, 00:24,  To je pravda...aspoň vidíš že aj s pozadnuteho kresťana sa môže stať ateista. Veda ma...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Vždy je lepšie hovoriť s rozumným človekom o niečom hlúpom, ako s hlupákom o niečom rozumnom.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(72 368 bytes in 0,352 seconds)