Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Súčasná podoba kapitalizmu: ber všetko, čo nie je priklincované

4
reakcií
3679
prečítaní
Tému 5. decembra 2007, 01:54 založil Boris.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Boris muž
   5. 12. 2007, 01:54 avatar
Obyvateľstvo Slovenska prechádza od tzv. "nežnej" revolúcie podobnými šokmi ako naivní emigranti, ktorí sa z krajiny pohýnali smerom na Západ v naivnej viere, že v tých krajinách je tráva zelenšiaa život očividne ľahší, takže kapitalizmus v praxi zrejme funguje lepšie, keďže krajiny s "komunistickým" režimom natoľko neprosperujú.

Väčšina ľudí sa teraz sklamane prebúdza a prichádzajú nielen na to, že komunistickí politruci neklamali, keď tvrdili, že kapitalistický systém je výhodný len pre hŕstku vyvolených, ale i na to, že "kapitalizmus" ako taký sa medzitým podstatne zmenil. Dnes ide skôr o "korporatizmus" a "monopolizmus", v ktorom malé biznisy vôbec nemajú šancu prežiť; udialo sa s ním presne to, pred čím kedysi varovali svojich krajanov západní rozhľadenejší teoretici, analytici a myslitelia.

Keď chceme zistiť, ako dnes "kapitalizmus" v praxi vlastne funguje a na čo by sme si mali dať pozor, keďže západní podnikatelia teraz podnikajú aj u nás, musíme sa obracať na tých, ktorí sa v tom systéme narodili a ktorí musia s metódami mocných a bohatých zápasiť vo svojom každodennom živote. Anonymný Američan na stránke Smoking Mirrors píše o súčasnom kapitalizme približne toto:

Povahu dnešných podnikateľských manierov v Spojených štátoch amerických - zvlášť pokiaľ ide o bankové hypotéky pri kúpe nehnuteľností - nemožno kvalifikovať inak, než ako premyslený podvod. A prax presne zodpovedá tomu,čo o podnikaní učia študentov na amerických školách a na takých univerzitách ako Wharton alebo Harvard.

Vysokoškolské skriptá po dôkladnej analýze nie sú vlastne ničím iným, než návodom ako kradnúť a zmocňovať sa všetkého, čo sa len dá a ako to robiť prostredníctvom manipulovania momentálne platných zákonov. Jasne sa tu hovorí, že tu ide o to zarobiť čo najviac peňazí s čo najmenším rizikom a ako obmedzovať služby a kvalitu tak, aby ste na seba zbytočne nepútali pozornosť. A ako vlastne vyzerá súčasná "kapitalistická" prax?

Banky a podnikatelia lákajú nádejných zákazníkov na výhodné ponuky, kedy záujemca o nehnuteľnosť spočiatku ani nemusí platiť samotnú hypotéku, ale len úroky a hovorí sa mu, že cena jeho nehnuteľnosti medzitým tak vzrastie, že na tom len získa a ľahko môže dom predať (keby, napríklad, hypotéku nevládal splácať). Ale prax je potom často v rozpore s tým, čo sa požičiavateľovi hovorí; pričasto sa stáva, že dom mu nakoniec zhabe banka a dočasný "majiteľ" potom ešte celé roky musí splácať rozdiel medzi momentálnou (nižšou) cenou nehnuteľnosti a pôžičkou, ktorú si na ňu pôvodne zobral.

Teraz všade počuť, ako sa banky na celom svete musia vyrovnávať s veľkými stratami. V skutočnosti však platí, že banka nikdy nestratí nič - naopak. Dolár padá presne z toho dôvodu, z akého aj stúpa jeho cena. Tí na tom v oboch prípadoch len zarobia. To vždy predstavuje pohromu len pre obyčajných ľudí. A navyše platí, že ľudia sa bez bánk - v takej podobe, ako sa vyvinuli - môžu pokojne zaobísť a vytvoriť si iný, oveľa spravodlivejší a poctivejší, systém.

Peniaze, s ktorými banky teraz operujú, sú vlastne falošné, pretože v skutočnosti nemajú žiadnu hodnotu; sú kryté veľkou mierou aj dlhmi a fiktívnym "vlastníctvom" v podobe nehodnotných korporácií a spoločností, ktoré pre spoločnosť nevytvárajú nič hodnotné, ale len na nej parazitujú.

Zarob toľko, koľko sa len dá a s čo najmenšími nákladmi! Operuj svoj biznis bez svedomia! Kradni, luhaj a podvádzaj! Aj zabi, ak musíš a potom vlož vražednú zbraň do ruky niekomu druhému! Tomuto nás dnes školy učia; toto si to vyžaduje. A potom sa z mesta tíško stratia, zatiaľčo niekoľko nevedomých ľudí v popredí, na očiach verejnosti, ide do väzenia.

Ale ako sa týchto ľudí zbaviť? Tí majú vo vrecku tých, čo prichádzajú so zákonmi. Majú vo vrecku tých, čo živia armádu a čo polícii vydávajú rozkazy a kým sú ľudia ochotní pochodovať na rozkaz, stále to bude takto.

Niektorým sa zdá byť výhodnejšie mávať palicou alebo obuškom, než byť tým, proti ktorým ich používajú. Je lepšie, keď patríte k tým, čo zamykajú dvere na cele, než k tým, čo sa ocitajú na druhej strane dverí. Je lepšie robiť, čo po vás chcú a živiť svoju rodinu, než sa postaviť proti zločineckému bossovi a vystaviť svoju rodinu hladovaniu. Toto nie je nič nové. Takto to v rôznych obmenách fungovalo vždy. Vždy tu boli pokusy pekne učesať a obliecť zloduchov a predstavovať ich verejnosti ako hrdinov – a pravých hrdinov pritom nechať zabíjať.

Kým sú ľudia ochotní prispôsobovať sa situácii a kým je tu dosť hlúpych v dave a v uniformách, môžete si robiť, čo sa vám zachce. Ale treba sa zamyslieť nad tým, že keď sa v popredných funkciách nachádzajú len samí zlodeji, tak to značí, že vy a vaša rodina žijete od rána do rána v zločineckej štvrti. A je to len otázka času, kedy to aj vás nejakým spôsobom postihne.

Autor píše, že nad týmto by sme sa mali zamýšľať prv, než budeme nútení skutočne si kvôli ich existencii robiť starosti; skôr, než ulúpia všetko, čo nie je priklincované a kým nepôjdu na nás so sochormi, aby sa zmocnili aj toho zvyšku, čo nám zatiaľ ponechali.

--------------------------------------------------------------------------------

Pavol Hriňovský, Kanada
( pôvodný článok možno nájsť na adrese:
smoking Tento odkaz smeruje mimo DF.sk mirrors.blogspot.com/ )


2.
označiť príspevok

Kasafran
   24. 12. 2007, 16:05 avatar
Boris,
ďakujem Ti za veľmi aktuálny a dobrý príspevok, ktorý súdnemu čitateľovi/pozorovateľovi pomáha vidieť vládcov kapitálu nahých!
Vlani na jeseň som mal možnosť byť 6 týždňov na návšteve môjho vyše 80 ročného bratranca v USA, ktorý je rodeným Američanom so slovenským pôvodom po rodičoch. Jeho celá rodina síce patrí medzi tzv. strednú triedu (on bývalý priemyslovák-hutník, manželka bývalá uťiteľka, najstaršia dcéra a syn učitelia a najmladšia dcéra programátorka), ale všetky ich rodiny žijú na rôzne druhy úverov. Žijú v dostatku, avšak v žiadnom prepychu - každý cent dokážu pred jeho vydaním, obrazne povedané, niekoľkokrát v ruke pobracať. Rodiny ich detí majú vlastné rodinné domy (z drevených panelov) zaťažené hypotékou, čo je pre ne dosť frustrujúce, pretože si až do splatenia úveru intenzívne uvedomujú hrozbu Damoklovho meča exekúcie.
Bratranec John mi, medzi iným, povedal doslovne aj toto: "My, obyčajní Američania, sa najviac bojíme lekára, advokáta a bankára - to sú pijavice, ktoré žijú z našej krvi. Ja s manželkou za svoj životný úspech považujeme to, že sme našim trom deťom umožnili získať vysokoškolské vzdelanie a že sa nám podarilo vyplatiť hypotéku na náš dom."
Porovnajme tieto výroky Američana so socialistickou skúsenosťou Slováka - čo nám pri objektívnej analýze životných istôt a podmienok rodín vyjde?


3.
označiť príspevok

pollio
   10. 1. 2008, 13:52 avatar
Ten titulok by sa dal aplikovať aj na socializmus, ale s drobnou zmenou: -premiestni všetko, čo nie je priklincované-.
Myslím, že dnešný systém, čo sa týka vzdelania je v poriadku. Existujú aj štipendiá na štúdium aj podpory od firiem pre študentov. Samozrejme nie je to zadarmo, ale nikto ťa neobmedzuje len preto, že tvoji rodičia niekde vyjadrili názor,alebo že nemáš -správny robotnícko-roľnícky pôvod-. V socíku sa každopádne ľudia museli vyjadrovať, na rozdiel od vašho spôsobu, obozretnejšie na účet spoločenského systému, lebo by si mohli viac ublížiť ako polepšiť...
Apropo ani -za starej dobrej ČSSR- nebolo nič zadarmo. Ani doktor, ani fiškál ani vzdelanie. Načo šíriť propagandu?


4.
označiť príspevok

cingelova zuzana
   11. 1. 2008, 11:46 avatar
Viem posúdiť rozdiel,ako som žila pred rokom 1989 a ako žijem dne..Nie ja som sa zmenila,ale system.Aj v čase takzv. totality som bola taká ista ako teraz.No nikto ma nechcel zabiť ani nikoho za to z mojej rodiny neprenasledovali.

Teraz mám pravo akurát na to,aby som súhlasila s názorom,že ludia sú spotrebným materialo.

Ja sa nezmením.Vieš prečo?

Iba z toho dôvodu,že som presvedčena o tom,že každí ma pravo byť slobodným občanom!

SLOBODA SPOJENA S OTRCTVOM je ako piť vodu z pohara prazdneho a sa tváriť,že si uhasil smed.


5.
označiť príspevok

kráska
   5. 9. 2008, 09:35 avatar
ešte dobre, že nám nevzali právo na čistý vzduch zdarma, ale v takomto zriadení sa dočkáme pomaly aj toho, že budeme platiť za používanie chodníkov, za pozeranie do priestoru, aj za dýchanie vzduchu !  
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:21,  Lemmy to ja viem že nie sú rasa ale tvoj hrdina Ondriaš to ešte nevie...
dnes, 01:58,  Lemmy ešte raz pre debilov tvojho rangu aby si sa už neopakoval ako hakovy SS...
dnes, 01:52,  Nuž a kandidát s nahodným číslom 88 to dal takto a jeho suputníci pod nim tiež...
dnes, 01:49,  Oslovovanie Kotlebu vocca vymysleli liberalkovia . To mu len chalani otca hovorili *13*13*13...
dnes, 01:47,  Všetko su to nahody aj ta uniforma HG je uplna náhoda aj faklove pochody aj pozdrav na straž...
dnes, 01:42,  Zaujímavé, že tvojim hoaxom sa súd nezaoberal. Prečo asi? Prečo súd neberie do úvahy aj...
dnes, 01:37,  Lemmy pozabudol si na náhodné hokejové šeky kde žiadali 1500€ ale zase to vyšlo len na...
dnes, 01:25,  Fašista Osvietený alias ardun: Iný príklad: ľudia teraz sledujú súd s predsedom politickej...
dnes, 01:22,  Prečo je Osvietený fašista? Pohŕda národmi (slovanskými), nemá v úcte segregované...
dnes, 01:15,  Oprava odkazu: http://www.diskusneforum.sk/tema/ondrej61-aky-mas-v-skutocnosti-charakter...
dnes, 01:14,  Osvietený klame, a teraz opäť, tým, že do témy o Slovanoch zavádza pojem rasy. Je čistý...
dnes, 01:12,  Rasista Osvietený, tvoj problém predsa spočíva v tom, že Slovanov posudzuješ rasovo. V tom...
dnes, 01:11,  Nie Lemmy čistá rasa slovanov naozaj neexistuje správne si to pochopil - Preto Hlavné...
dnes, 01:07,  Oprava: nie bol, ale stále je, preto ja nie som členom organizácie, v ktorej je on členom.
dnes, 01:05,  Teraz som prakticky neorganizovaný, a vyhovuje mi to.
dnes, 01:05,  Vieš, ako som rástol, tak som sa, ako ty hovoríš, hľadal, a zistil som, že najmúdrejšie...
dnes, 00:58,  ano ako vidieť, tak sme...ja osobne ťa mam stale za dobreho cloveka aj ked možno tvddohaveho,...
dnes, 00:57,  6. bod Nedeľnej školy som prežil s bezdomovcami: Nebuď zbabelý. Priateľ sa so slabými a...
dnes, 00:55,  Ondrej, my sme morálne veľmi rozdielni. Kým tým mojou morálkou opovrhuješ, ja si za ňou...
dnes, 00:53,  9. bod je priamo proti tebe za súhlasy, ktoré dávaš Osvietenému: Vytvor si nezávislý...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Genialita veľké dielo začína, ale len vytrvalosť ho dokončí.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(84 894 bytes in 0,264 seconds)