Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Stretnutie Fidela Castra s Barbarou Lee a ďalšími členmi Čierneho caucusu

2
reakcií
1851
prečítaní
Tému 9. apríla 2009, 18:36 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   9. 4. 2009, 18:36 avatar
REFLEXIE FIDELA CASTRA

STRETNUTIE S BARBAROU LEE A ĎAĽŠÍMI ČLENMI ČIERNEHO CAUCUSU
Ráno bolo pochmúrne, vlhké a studené. Fúkal silný vietor a nebo bolo tmavé. Nevyzeralo to na jarný alebo letný deň.
Barbara chcela navštíviť lekársku fakultu, na ktorej študuje aj 114 severoamerických študentov.
Oficiálne lietadlo, s ktorým prileteli na Kubu, ohlásilo odlet o 24 hodín skôr, to znamená, že mali odletieť už v utorok a nie v stredu.
Nechcel som pozvať všetkých siedmich na stretnutie, pretože nedisponujem toľlkým priestorom. Okrem toho som musel počítať aj s tlmočníčkou a ministrom, ktorý ich sprevádzal. Požiadal som Barbaru, aby ma navštívila len s dvoma zákonodarcami a aby sama rozhodla, s ktorými. Tak som mal príležitosť znovu sa s ňou stretnúť.
Dnes je už situácia celkom iná. Zákonodarný čierny caucus zastupuje sektor, ktorý má v USA veľkú váhu.
Dlhé roky boja za rovnoprávnosť a sociálnu spravodlivosť boli osvietené príkladom Martina Luthera Kinga, ktorého dielo nadchýna dnes milióny ľudí vo svete, čo podľa mňa vysvetľuje fekt, že v dobe hlbokej krízy bol za prezidenta USA zvolený černoch.
Toto stretnutie s Čiernym caucusom bolo pre mňa veľmi dôležité. Od nášho personálu, ktorý ich sprevádzal som vedel podrobnosti o ich programe na Kube a poznal hlavné idey tejto kongresovej skupiny a názory jednotlivcov.
Raúl ma tiež informoval, že na neho zapôsobili veľmi pozitívne počas tretnutia, ktoré trvalo až do štvrtej v noci.
Keď ma Barbara Lee navštívila spolu s demokratom Bobbym Rushom, zastupujúcim Ilinois, Laurou Richardsonovou za Kaliforniu a naším ministrom vedy, techniky a životného prostredia CITMA Josém Barruecom, bolo 11:35 hod. Nebo už bolo čisté a slnko rozjasnilo deň. Potešilo ma, že som mohol opäť vidieť Barbaru, Bobbyho a Lauru, ktorých mená sa mi zdali veľmi blízke potom, čo mi o nich porozprávali Raúl, Alarcón, Bruno, Miyar a rodiny Piatich hrdinov.
Naše stretnutie trvalo hodinu a 45 minút; podľa hodín, pretože v skutočnosti sa mi zdalo, že ani nie minútu.
V krátkosti som im porozprával o mojom nemocničnom živote za posledné dva roky a sedem mesiacov a o činnosti, ktorej sa teraz venujem. Povedal som im, čomu ma naučilo toto povinné ústranie, ktoré prebudilo vo mne veľký smäd po poznaní všetkého, čo sa deje vo svete, a samozrejme, hlavne v USA. Dávam dokopy správy a študujem. Spomenul som si, že som ich pozval, aby som ich ja počúval a aby som poznal ich názory. Potešili ma ich názory, postoje, úprimnosť, váha a hĺbka ich slov. Všetci traja ma presvedčili o svojej transparentnosti, a hrdosti, že vykonávajú práve túto prácu, že patria práve do tejto skupiny a že sú príslušníkmi svojej vlasti. Bolo zjavné, že poznajú dobre Obamu, že mu veria, prechovávajú ku nemu sympatie a cítia sa sa pod jeho vedením bezpečne.
Barbara je hrdá na to, že šéfuje Čiernemu caucusu, že sa aktívne podieľa na politike svojho štátu, ktorá teraz naberá iný lesk a optimizmus, je hrdá na svojho syna, ktorý je oveľa mladší ako naša revolúcia, je pyšná na svojich piatich vnukov. Bola jediná, ktorá hlasovala proti Bushovej vojne v Iraku. Bolo to od nej nanajvýš odvážne; úžasný politický postoj. Zaslúži si preto veľké ocenenie.
Spomína s veľkou úctou na Dellumsa, s ktorým prišla prvýkrát na Kubu ako jeho asistentka. Vtedy sme spolu hovorili dlhé hodiny. Dellums je teraz primátorom Oklahomy; má na starosti 400 tisíc obyvateľov. Spomenula tiež bývalú senátorku, ktorá bola vtedy s nimi na našom stretnutí; dnes má už 98 rokov.
Laura je senátorkou v Kalifornii, v okrese Long Beach. Hovorí s hrdosťou o svojom meste, ktoré je, ako mi povedala, tretím najväčším prístavom na svete. Chcel som si trochu zažartovať, a pretože viem, že je aktívnou bojovníčkou za životné prostredie, povedal som jej: „ Laura, ak sa roztopia antarktické ľadovce, tvoj tretí najväčší prístav na svete bude pod vodou.“ Bola taká príjemná atmosféra, že ju to nemohlo popudiť; pokračovala v komunikácii o zaujímavých veciach.
Potom jej prebral slovo Rush; bol z nich najstarší a najskúsenejší; v prvých rokoch bol radikálnym bojovníkom, postupne nadobúdal vzácne vedomosti o politike a svete. Je členom Výboru pre energiu a obchod a Podvýboru pre telekomunikácie a internet. Počúval som ho bez prerušenia takých 15 – 20 minút. Povedal mi, že v prvých rokoch čítal diela mnohých významných moderných filozofov a revolucionárov, ktoré tvorili základňu, na ktorej politicky dozrieval, sledoval a analyzoval udalosti v krajine a vo svete. Spomenul Mandelu, Che a iné výnimočné osobnosti, ktoré zasvätili svoje životy v prospech iných. Ako je bežné u lídrov Čierneho caucusu, citoval Bibliu tak ako to často robieval aj Martin Luther King, aby podporil svoje postoje: „Slovo spravodlivosť sa nachádza v Biblii dvetisíckrát, takmer toľko ako láska“, povedal. Spomenul aj svoje zdravie a bol spokojný, že vyhral aj boj s rakovinou.
Obamu pozná osobne, pretože sa roky stretávali pracovne; v mnohých prípadoch boli na opačných stranách. Má o ňom veľmi dobrú mienku. Hovorí o ňom ako o čestnom a dobrom človeku, ktorý to so svojím národom myslí úprimne.
Vyjadril obdiv kubánskemu zdravotníctvu za služby, ktoré poskytuje obyvateľstvu, našim výskumným ústavom a boji proti nemociam.
Bol by som ho počúval donekonečna. Je nevyčerpateľnou studnicou vedomostí.
Položil som mu otázku v súvislosti s tým, čo sám povedal o našich vzťahoch; že Obama môže zlepšiť vzťahy medzi USA a Kubou, ale že Kuba mu musí v tom pomôcť. Povedal som mu, že Kuba nie je agresorom a že my sme nikdy nehrozili Spojeným štátom; že Kuba nikdy nemala príležitosť, aby predložila svoju iniciatívu. Aj napriek tomu, že veríme v úprimnosť Obamových vyhlásení - pred a po jeho zvolení - týkajúcich sa bilaterálnych vzťahov, sme presvedčení, že objektívne skutočnosti v USA sú silnejšie ako úprimné Obamove snahy.
Nakoniec som sa opýtal, či vie, aké knihy o Martinovi Lutherovi Kingovi boli v jeho štáte vydané a či niektoré z nich boli preložené do španielčiny. Všetci traja sa zhodli na tom, že najzaujímavejším dielom je trilógia Taylora Brechta, ktorá má názov „Listy z väzenia“. Neboli si istí, či je preložená do španielčiny.
Bolo to vynikajúce stretnutie.

Fidel Castro Ruz, 7. apríla 2009, 18:31 hod.


2.
označiť príspevok

Boris muž
   10. 4. 2009, 09:05 avatar
Mam velku obavu, ze Obamove sladke slova budu pre mnohych opat iba sklamanim. Ked chce amerika rozsievat mier po svete, tak by sme sa mali zacat obavat toho, ktora krajina sa stane opat nedobrovolnym bojiskom kapitalu.
Súhlasí Kasafran


3.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 4. 2009, 21:41 avatar
Boris,
máš pravdu - Pax Americana - po II. svetovej vojne obyčajne znamenal lokálnu vojnu vyvolanú americkým molochom - symbolom americkej nenásytnosti, žravosti a krutosti (podľa starosemitského boha Molocha)...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 23:22,  nikomu neverte, v rozhlase hlásili, dostavte sa na úrad a tvoj blížny povie nikam nechoď ,...
dnes, 23:22,  Iba tak a nikdy inak. Tu máš zhruba trasu....
dnes, 23:20,  A Harabin to dnes tajil odkial má tých 30 % *13*13*13*13*13*13*13*13 Dnes mu to uplne už...
dnes, 23:18,  Samozrejme Miloš je starosta a ja zástupca
dnes, 23:17,  Majú skvelé pesničky.*04 Iba sa musíte prelúskať cez ich diskografiu....
dnes, 23:17,  Na základe toho čo máš v duši ;)
dnes, 23:15,  Ono aj tvorí vysielanie ;)
dnes, 23:15,  Denník N je slovenský denník a internetové médium. Redakcia sa venuje investigatívnym,...
dnes, 23:15,  Pešo ? *06*06
dnes, 23:13,  1/ Stare ako Praha...:)))
dnes, 23:12,  Dnes som dal taký okruh- Hurbanová- Košiarny briežok, Bikšová lúka - Čingov - Sovia...
dnes, 23:11,  Nie len pozoruje ;)
dnes, 23:10,  42/ Mysel je len televizor vedomie ho pozoruje...:)))
dnes, 23:10,  Myslíš na hownocuc 2?*13*13*13*13
dnes, 23:09,  Plne súhlasím s názormi prezidentky. Správna prezidentka, hrdosť Slovenska. Správna Slovenka.
dnes, 23:09,  Ta ňe. *04
dnes, 23:08,  To je jasné, ale ináč som neskutočný nervák. Minulý víkend som bol na Hrebienku,...
dnes, 23:08,  Apoštol Pavol predpovedal presne takú situáciu: 'Všetko, čo bolo napísané predtým, bolo...
dnes, 23:08,  Ale fekálna žumpa tzv. Denník Neznámeho vojína už narieka. O čo ide Filipovi...
dnes, 23:07,  Duch je zároveň činiteľom i pozorovateľom ;)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Je smutné, keď je sobáš vlastne iba premenou partnerského vzťahu na obchodný.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(55 484 bytes in 0,593 seconds)