Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Stephen Cave: 4 príbehy, ktoré si hovoríme o smrti

4
reakcií
932
prečítaní
Tému 19. novembra 2018, 22:32 založil Nadja.

podobné témy:

1.
označiť príspevok

Nadja žena
   19. 11. 2018, 22:32 avatar
www.ted.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Ako sa vysporiadavame s vedomím, že nás čaká smrť

3.
označiť príspevok

Krištof
   24. 11. 2018, 15:50 avatar
Strach zo smrti je podla mňa nezmysel, ak neexistuje Boh, duša a pod. Človek by v tom prípade bol len prirodzený fyzický objekt, ktorý v istom momente začal existovať a v inom momente by prestal existovať. Potom však ťažko vysvetliť vedomie budúcnosti, smrti, minulosti etc., lebo taký objekt nemá prečo mať také duševné vedomie. Navyše odkiaľ by sa taký objekt a subjekt - človek - vzal? Napr. iný objekt - stroj vieme, že nevznikol sám od seba; a čo človek? Napr. Marek Orko Vácha je český prírodovedec, venuje sa problematike evolučnej biológie a lekárskej etiky. Vo svojich knihách a verejných vystúpeniach sa zamýšľa tiež nad vzťahom vedy a viery. V jednom rozhovore sa ho opýtali: "Umberto Eco ve své poslední knize vyslovil hypotézu, jestli to není „Náhoda, která se přijímáním a odmítáním projevuje jako jediná forma inteligence – což by bylo totéž jako říct, že Náhoda se stala Bohem“. Nebyla by to odpověď na pochybnosti o smyslu utrpení a zároveň připuštění myšlenky, že lidský život opravdu žádný vyšší smysl nemá?"
Jeho odpoveď: "Ale jistě že ne. Náhoda vytvořila z prachu a plynů Zemi, náhodnými a zcela nerozumnými procesy přirozeného výběru vznikl rozum, neinteligentním vířením atomů vznikla inteligence, náhodou ty kusy hmoty začaly malovat po stěnách jeskyní, náhodou ta hmota začala milovat – to mi moc nedává smysl. Věřím, že Umberto Eco dnes již o Bohu ví víc než všichni teologové."
www.novinky.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Ku koncu teda povedal: "Věřím, že Umberto Eco dnes již o Bohu ví víc než všichni teologové." Tým jasne naznačil, že podla neho duša aj Umberta Eca existuje ďalej, i po smrti jeho prirodzeného tela.

Ak si dieťa alebo dospievajúci so strachom uvedomí, že "aj on raz zomrie", potom je to skôr preto, že sa mu to zdá nezmyselné, nepochopiteľné, pretože duch človek nechápe nič také; podvedome je pre dušu toho dieťaťa (dospievajúceho) trvalé bytie normálna vec a definitívna smrť absurdná, divná a strašná; takže ak to dieťa (dospievajúci) nepozná duchovný či náboženský svetonázor, že duša pokračuje ďalej, môže mať z toho chaos a strach.

Ak by som sa ako dospelý bál smrti, tak preto, že existuje možnosť spravodlivého súdu a ja by som nežil aspoň ako-tak správne. Čiže nie vedomie smrti, lež skôr svedomie (morálne vedomie) smrti prirodzeného tela
Ten pánko v tom videu hovorí v podstate materialistický svetonázor a nejakú psychológiu k tomu

5.
označiť príspevok

gabriel pb
   5. 3. 2019, 00:23 avatar
očuj nadja v prešove nesvieti slnko, že si sa ukazala

2.
označiť príspevok

Xty factor žena
   19. 11. 2018, 22:35 avatar
ta forma zivota zase banuje na dfku, upozornis majitela, pani spravodliva ?

4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 3. 2019, 00:21 avatar
uprimnú
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 08:54,  Iná kultúra, iné priority.
dnes, 08:52,  Je zaujímavé, že v USA je vyhlásenie nezávislosti štátnym sviatkom, zatiaľ čo u nás je...
dnes, 08:52,  pagaziti z Kočnerova
dnes, 08:50,  Slušne ti to drísta
dnes, 08:47,  Choré bludy parazita, ktorý dostával prachy od otecka z Ameriky a priživoval sa na výhodách...
dnes, 08:39,  79. Lemmy, ty si ustavične zamieňaš pojmy "existovať" a "dokázať existenciu...
dnes, 08:29,  Veru mudro pises ruhanie proti duchu sa neodpusti. To sa ale vas netyka. Ak sa vsak raz spojite z...
dnes, 08:23,  Apropoo, lemmy keby som sa ti aj pochvalil Co by si s tym spravil ? Uplne nic ,, takze...
dnes, 08:19,  vsetko co sa napise o Bohu su pre teba bludy tvoj postoj k tomu zmen ,lebo vidim ze nepoznas...
dnes, 08:18,  preco by som sa mal chvalit,, preco,,, uplne staci ze ti podavam info o jeho existencii...
dnes, 08:17,  Obidvaja, djjaro i era, trepete bludy.
dnes, 08:14,  zatial ti musi stacit ze som od Boha , debila stvoril aby ste si si nemyslel ze len mudry vies...
dnes, 08:10,  Omyl! Neustále podsúvaš falošné otázky! Na tebe záleží, či ti uverím, že si poznal...
dnes, 08:08,  Djjaro, sprosto o mne klameš, lebo moje ego nemá žiaden súvis s tým, čo ty hovoríš, že...
dnes, 08:07,  takze na mne zalezi ci v Boha uveríš?
dnes, 08:06,  V tom nie je problém. Problém spočíva v tom, že buď si vymýšľaš, alebo nechceš...
dnes, 08:05,  Táraš nezmysly! Ty tvrdíš, že si našiel boha, že si ho poznal. Moja otázka, ako, je...
dnes, 08:03,  lemmy problem je v tom ze ty nechces hladat ale ziadas informacie O Bohu, ale mojko takto s to...
dnes, 08:02,  vidis robis si prdel, a cakas vysvetlenie,odpoviem za teba ,, Nic ti nebrani len tvoje ego,,,
dnes, 08:00,  Lemmy , ves si sa ani nesnazil hladat Boha a vyjadrujes sa ze si niekoho usvedcil ze klamú,...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie

„Kreativita je vynaliezanie, experimentovanie, riskovanie, porušovanie pravidiel, robenie chýb a radosť z toho všetkého.“ Mary Lou Cook
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(55 545 bytes in 0,458 seconds)