Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Stephen Cave: 4 príbehy, ktoré si hovoríme o smrti

4
reakcií
1056
prečítaní
Tému 19. novembra 2018, 22:32 založil Nadja.

podobné témy:

1.
označiť príspevok

Nadja žena
   19. 11. 2018, 22:32 avatar
www.ted.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Ako sa vysporiadavame s vedomím, že nás čaká smrť

3.
označiť príspevok

Krištof
   24. 11. 2018, 15:50 avatar
Strach zo smrti je podla mňa nezmysel, ak neexistuje Boh, duša a pod. Človek by v tom prípade bol len prirodzený fyzický objekt, ktorý v istom momente začal existovať a v inom momente by prestal existovať. Potom však ťažko vysvetliť vedomie budúcnosti, smrti, minulosti etc., lebo taký objekt nemá prečo mať také duševné vedomie. Navyše odkiaľ by sa taký objekt a subjekt - človek - vzal? Napr. iný objekt - stroj vieme, že nevznikol sám od seba; a čo človek? Napr. Marek Orko Vácha je český prírodovedec, venuje sa problematike evolučnej biológie a lekárskej etiky. Vo svojich knihách a verejných vystúpeniach sa zamýšľa tiež nad vzťahom vedy a viery. V jednom rozhovore sa ho opýtali: "Umberto Eco ve své poslední knize vyslovil hypotézu, jestli to není „Náhoda, která se přijímáním a odmítáním projevuje jako jediná forma inteligence – což by bylo totéž jako říct, že Náhoda se stala Bohem“. Nebyla by to odpověď na pochybnosti o smyslu utrpení a zároveň připuštění myšlenky, že lidský život opravdu žádný vyšší smysl nemá?"
Jeho odpoveď: "Ale jistě že ne. Náhoda vytvořila z prachu a plynů Zemi, náhodnými a zcela nerozumnými procesy přirozeného výběru vznikl rozum, neinteligentním vířením atomů vznikla inteligence, náhodou ty kusy hmoty začaly malovat po stěnách jeskyní, náhodou ta hmota začala milovat – to mi moc nedává smysl. Věřím, že Umberto Eco dnes již o Bohu ví víc než všichni teologové."
www.novinky.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Ku koncu teda povedal: "Věřím, že Umberto Eco dnes již o Bohu ví víc než všichni teologové." Tým jasne naznačil, že podla neho duša aj Umberta Eca existuje ďalej, i po smrti jeho prirodzeného tela.

Ak si dieťa alebo dospievajúci so strachom uvedomí, že "aj on raz zomrie", potom je to skôr preto, že sa mu to zdá nezmyselné, nepochopiteľné, pretože duch človek nechápe nič také; podvedome je pre dušu toho dieťaťa (dospievajúceho) trvalé bytie normálna vec a definitívna smrť absurdná, divná a strašná; takže ak to dieťa (dospievajúci) nepozná duchovný či náboženský svetonázor, že duša pokračuje ďalej, môže mať z toho chaos a strach.

Ak by som sa ako dospelý bál smrti, tak preto, že existuje možnosť spravodlivého súdu a ja by som nežil aspoň ako-tak správne. Čiže nie vedomie smrti, lež skôr svedomie (morálne vedomie) smrti prirodzeného tela
Ten pánko v tom videu hovorí v podstate materialistický svetonázor a nejakú psychológiu k tomu

5.
označiť príspevok

gabriel pb
   5. 3. 2019, 00:23 avatar
očuj nadja v prešove nesvieti slnko, že si sa ukazala

2.
označiť príspevok

Xty factor žena
   19. 11. 2018, 22:35 avatar
ta forma zivota zase banuje na dfku, upozornis majitela, pani spravodliva ?

4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   5. 3. 2019, 00:21 avatar
uprimnú
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 05:50,  U vas nieje nuda? Foton?
dnes, 04:10,  Fotónko, už trepkáš hlúposti? *21
dnes, 00:33,  Harabin je padouch - a tiež jeden z nich. Ak by nie, musel tieto spojitosti vidieť i on. Nikdy...
dnes, 00:30,  Trochu ma mrzí, že Kiska o týchto veciach takto otvorene nehovoril, keď bol prezident.
dnes, 00:26,  Vážené dámy, vážení páni, to, čo sa za posledné dni z médií dozvedám, presiahlo...
dnes, 00:16,  Ty sa radšej vráť do televízie a hraj tam slepca. :)
dnes, 00:06,  Môžu si za to sami. *38
dnes, 00:01,  Akonáhle má niekto iný názor ako naši milí neoliberálni sionfašisti, začnú na neho...
dnes, 00:00,  Potrebujú niečim zamestnávať myseľ ovečiek, aby nebola nuda. :)
včera, 23:59,  tých svatých je už tam nejako hodne*03*03*03....ta to brany pekelne nepremôžu....
včera, 23:58,  Kasafran, radšej sa ešte raz zamysli, prípadne prečítaj, čo som napísal v príspevku 22. A...
včera, 23:55,  a,... ktosi ma predbehol *29 (29)
včera, 23:54,  Tebe to prasklo v hlave. *19
včera, 23:53,  Divadlo menom katolícka cirkev. :)
včera, 23:51,  Boris si za to môže sám. :)
včera, 23:45,  J.Tull, nesnaž sa dôkazné bremeno prenášať na oponenta. Ty si tvrdil, že sú hento dôkazy...
včera, 23:44,  Nech žije Boris, vivat Boris, Boris na hrad !!!!!!!!!!!! *03*03
včera, 23:42,  Dávam návrh vítať všetkých nových diskutérov pozdravom "Ave Boris". Je to tu...
včera, 23:35,  J.Tull evolucná teória nie je poznanie, ale fantázia. Stále si však na to ešte neprišiel a...
včera, 23:32,  nič nevidíš....Dakujme naším milovaným ruským bratom, ktorí jaksi nedobudovali tie...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie

Nie šaty z hodvábu, nie prsteň zo zlata, ale srdce čisté je ozdobou dievčaťa.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(61 850 bytes in 0,538 seconds)