Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Staňte sa nesmrteľnými!

92
reakcií
937
prečítaní
Tému 23. februára 2015, 19:47 založil savras.

podobné témy:1.
označiť príspevok

savras žena
   23. 2. 2015, 19:47 avatar
Človek v sebe nesie predpoklad stať sa nesmrteľným! Musí sa však usilovať o to, aby túto métu dosiahol, pretože bez práce neexistujú žiadne koláče. Bez zodpovedajúceho úsilia predsa nemôžeme vôbec ničoho dosiahnuť, nech už sa to týka akejkoľvek veci. Poslaním každého z nás je teda dosiahnutie vlastnej nesmrteľnosti a preto práve týmto smerom by malo byť zamerané naše životné snaženie. Ak totiž o svoju nesmrteľnosť usilovať nebudeme, nikdy ju ani nenadobudneme. A iba preto, že ľudia nedokážu vôbec doceniť obrovský dosah toho, čo tým strácajú, iba preto môžu byť v tejto nesmierne dôležitej veci tak laxnými.

Základnou povinnosťou človeka je, aby sa stal bytosťou predchnutou citom. Má byť citovým človekom, ktorý sa vo všetkom vždy riadi iba svojimi citmi. Jeho cítenie má stáť nad jeho rozumom a má mu byť jednoznačne nadradené. Rozum človeka má teda stáť v službách citu!

Citový človek má totiž v čistote svojho cítenia spojenie s celým stvorením a vo chvíľach citovej vrúcnosti sa dokáže povzniesť až k trónu Najvyššieho. Citový človek súcití a spolucíti so všetkými ľuďmi, ako i so všetkými ostatnými živými bytosťami i s celou prírodou a preto nečiní nič, čo by ich poškodzovalo. V každej situácii sa riadi hlasom svedomia, oným Božím Zákonom v ňom, pretože aj svedomie je súčasťou nášho citu.

Citový človek si uvedomuje, vníma a vyciťuje celistvosť bytia, to znamená jeho hmotnú i mimo hmotnú realitu a preto vie, že žiadna smrť v skutočnosti neexistuje. Že existuje len prirodzený prechod do inej roviny bytia, kedy ľudská duša iba odkladá svoje pozemské telo tak, ako keď sa niekto zbavuje svojho obnoseného šatstva.

Pre citového človeka preto smrti vôbec niet, nakoľko vo svojom citovom nadhľade stojí nad ňou a prehliada ju. A v tomto jeho nadhľade nad smrťou, ktorá sa týka iba jeho hmotného tela, avšak nikdy nie jeho ducha spočíva jeho nesmrteľnosť! Takýto človek je totiž doma v celom stvorení, či sa už nachádza v hmotnosti, alebo v jemnejších úrovniach bytia mimo tejto zeme.

Človek, ktorý sa riadi svojimi citmi a ktorého rozum stojí v službách citu žije v harmónii a v súlade s celým univerzom a je preto vnútorne naplnený a šťastný, pretože on sám všade rozsieva súcit, porozumenie a šťastie. A preto dobro a šťastie žne.

Vo stvorení, nech už sa nachádza kdekoľvek, žije ako v raji, nepoznajúc smrť a chváliac svojim šťastím naplneným bytím veľkosť a lásku Stvoriteľa, ktorý mu toto všetko daroval.

Namiesto Stvoriteľom predurčenej cesty prvotnosti citu však človek vykročil inou cestou. Cestu rozumu! Cestu rozumového poznania! Cestou rozumu nadradeného nad cit! To rozumové v sebe postavil na prvé miesto a svoj cit potlačil do úzadia. Tento čin mal však pre neho katastrofálne následky a priniesol mu mnoho bolesti, utrpenia a v konečnom dôsledku i tragické vedomie vlastnej smrteľnosti.

Prečo? Pretože rozum ako nástroj poznávania je hmotný. Je produktom ľudského mozgu, ktorý je hmotný. Z tohto dôvodu je celý náš mozgový potenciál determinovaný hmotou. Determinovaný hranicami hmoty. V jej hraniciach síce nachádza vznikajúce uplatnenie, avšak jeho možnosti vnímania rozsahu bytia končia hranicami hmotného sveta.

Človek, polapený do pasce rozumu postaveného nad cit sa stáva materialistom, pre ktorého nič iného, ako to hmotné neexistuje. Tým sa vyčlenil z celistvosti bytia vo stvorení a vzdialil sa Stvoriteľovi, ktorého existenciu už neverí, pretože rozum, neschopný povzniesť sa nad hranice hmoty odmieta všetko, čo sa nachádza nad touto hranicou ako neexistujúce.

A keďže hmota a rozumové myslenie nepoznajú večnosť a nadčasovosť, ale iba neustálu premenu všetkého hmotného vo forme vzniku a zániku, siahla na rozumového človeka smrť! Človek, ktorý v sebe postavil rozum na najvyššie miesto sa stal smrteľným!

A aj na základe tohto vedomia vlastného, nevyhnutného hmotného zániku v ľuďoch vyvstal egoizmus. Egoistické užívanie si života hoci aj na úkor iných v snahe užiť si čo najviac, pretože život máme len jeden a svojou smrťou raz a navždy všetko definitívne stratíme.

Obrovské množstvo utrpenia a hrôz už spôsobil v dejinách našej civilizácie chladný, vypočítavý a egoistický rozum postavený nad cit. A oná chladná vypočítavosť rozumu ženie svet v ústrety záhube.

A k tomu, aby to všetko postupne dospelo až k tejto hranici stačilo iba prehodiť „výhybku“. Výhybku zo správnej cesty citovosti ako dominantnej zložky osobnosti smerom k nadradeniu rozumu. Smerom k nadradenosti rozumu, z ktorého obmedzenosti povstáva všetka bieda a utrpenie sveta. Z ktorého povstáva i smrť, ako koniec hmotného tela a ktorý vedie ľudstvo do záhuby.

Kto sa teda riadi predovšetkým svojim rozumom, kto potlačuje svoje cítenie a jeho podnety do úzadia, ten je uväznený v okovách hmoty a jeho údelom bude utrpenie, bolesť a smrť.

Kto však dokáže správnym spôsobom nahliadnuť na tieto skutočnosti, kto dokáže opätovne postaviť svoje cítenie za základ vlastnej osobnosti, kto dokáže podriadiť svoj rozum svojmu citu a svedomiu a takýmto spôsobom žiť, hovoriť a myslieť, ten kráča po správnej ceste, predurčenej človeku Stvoriteľom.

Ak na nej vytrvá a nedá sa z nej zviesť, dôjde k bránam raja, dôjde k šťastiu, radosti a plnosti vlastnej existencie, dôjde k pochopeniu a hlbokému uvedomeniu si celistvosti bytia, existencie Stvoriteľa a tým i vlastnej nesmrteľnosti vo stvorení, plnom navzájom si preukazovanej lásky všetkých bytostí v ňom žijúcich.

Človek má byť bytosťou citu! Človek má svoj rozum podriadiť vedúcej úlohe citu! Lebo jedine v cite spočíva život a jeho ďalšie pokračovanie, kým naopak v otroctve podriadenia sa rozumu spočíva človeka nedôstojná, hmotná obmedzenosť jeho duševného obzoru a nakoniec i jeho vlastná smrť.

kusvetlu.blog.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk v spolupráci s M.Š.


5.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 20:14 avatar
rozhodovanie srdcom v každej situácii je určite to správne, ale je to aj to najťažšie. rozum poskytuje pohodlnejšie, ľahšie riešenia, ktoré sú celkovo prijatelnejšie a splnitelnejšie. cesty ukazované srdcom častokrát bez akéhokoľvek racionálneho základu sú však jednoznačne vždy tie správne. len často chýba odvaha, odhodlanie riskovať ....kedže vždy v tomto prípade ide o risk a možnú bolesť , či stratu ...


8.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 20:24 avatar
situácia:
nedaleko vidíme, že je ubližované nejakému človeku. viacerí na jedného. rozum radí, nestarať sa, ignorovať, chrániť sa, neriskovať zapojením sa vlastné zdravie, život. utečieme, v tom lepšom prípade zavoláme políciu, aby sme utíšili svedomie ( ktorá však kým by prišla, mohlo by byť neskoro)
srdce radí len jedno- pomôcť! pravdepodobne dostaneme aj my na bendžo, ale možno nie a zachránime človeka. každopádne asi nerozumne riskujeme. ale je to to správne.


11.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 20:27 avatar
áno, toto je volba cloveka..ale v kazdom pripade musi dobre zvázit aj svoje sance, aby nakoniec nezachránovali jeho..
vyrovnat ...preto musi zamiesat aj rozum. stanovisko..


14.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 20:30 avatar
lenže aké sme mali šance zistíme až vtedy, ak to vyskúšame : ) možno by sa zľakli svedka a utiekli by ....
Súhlasí Sloven


9.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 20:24 avatar
niekedy musi byt clovek profesionál a vtedy mu cit moze zviazat ruky..je dolezite vediet sa odosobnit, preto pisem - ako kedy a ako kde...kazdá sit. si vyzaduje iný postoj, nasadenie, inú volbu...


12.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 20:28 avatar
ja nesúhlasím. citlivosť musí byť nad rozumom. vždy. bezcitné racionálne rozhodnutia nie sú správne. robíme ich, ale nie sú správne. nie je to to, čo vychádza z našej ľudskej podstaty. netvrdíme, že rozum má byť potlačený, ale mal by byť druhoradý ....
Súhlasí lea_pragmaticka1


17.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 20:38 avatar
ale ja nepisem o bezcitnom racionálnom rozhodnuti..
predstav si jednoduchu sit. ziak place, lebo nechce na vysvedcení dvojku...ak ucitela obmakci..lebo cit!!empatia a pod. tak mu ustupi, nech nie je smutné...ALE je to správne? a profesionálne? moze si clovek pod zasterkou slz takto vydobýjat akesi ustupky? aj ked nie s potesením/ lebo lutost...ale rozum by mal vyhrat, ak chce byt ucitel spravodlivý a ferový aj voci iným, a chce mat cistý stit..


19.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 20:43 avatar
racionálne rozhodnutie bez citu ....je bezcitné, nie? : )
zlepšenie známky, ktorú si žiak nezaslúži ale nie je rozhodnutím srdcom, citom. teda tým pravým. bol by to len falošný súcit nevychádzajúci zo srdca. bolo by to klamstvo reagujúce na citové vydieranie, čiže dalšiu pokrivenú formu skutočných citov. treba rozlišovať pravé od falošného.
Súhlasí lea_pragmaticka1


22.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 20:51 avatar
nie racionálne rozhodnutie bez citu sa nerovna bezcitne...
nieco bezcitne sa rovná ublízeniu... ak neberiem ohlad na city ineho cloveka a je mi jedno, ci ho to rani...bez empatie..
rac. rozhodnutie sa rovná spravodlivost..
pockaj, ale ten ucitel by sucitil so ziakom...cit je aj sucit .) pre neho by nebol falosný..ak vidi male placuce dieta..


24.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 20:59 avatar
rozhodnutia bez citov nemusia mať za následok ublíženie, tak som to nemyslela. ale vieš, hra so slovíčkami, bez citov, bezcitné ; ) tak sa to volá, ja som to nevymyslela : )
ešte raz, falošný súcit a citové vydieranie nie sú zo srdca. srdce vidí čisto. ak by si dala žiakovi nezaslúženú známku, je to falošný súcit, či si to uvedomuješ alebo nie. vieš prečo? lebo v rozhodnutiach srdcom ide vždy o dobro, úprimné dobro. o čistotu. neadekvátna známka by bola zlom pre to dieťa, klamstvom, ktoré by síce dočasne pomohlo, ale v konečnom dôsledku ublížilo. niečo ako milosrdná lož.


26.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 21:07 avatar
hehhe, my sa nikdy nedohodneme lebo ja to nazvem empatiou, a ty falosným sucitom...
potom by sme mohli pokracovat..nie je casto aj empatia falosným sucitom?! a tu sa zacyklíme
v kazdom pripade viem ako si to myslela, ale napisem to este raz..ja nevyvysujem ani jedno a ani druhe..ja medzi ne davam rovnitko...a prirovnám to k muzovi a zene, teraz mi napadlo, ako to raz vhodne poznamenal boris..raz taha pilku jeden raz druhy..tak by to malo byt aj s rozumom a citom. .)


27.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 21:08 avatar
cit má byť pán a rozum asistent : ) cit je morálka, svedomie, citlivosť, empatia ....on rozhodne čo a rozum vykoná, vyberie vhodnú metodu. v tom by sme sa mohli zhodnúť ; )
Súhlasí lea_pragmaticka1


29.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 21:11 avatar
ale nie som bez citu, rose, ze?  


32.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 21:14 avatar
jasné, že nie si, si skvelá mamina a to by si bez srdca nemohla byť : ) ja si myslím, že sa tiež rozhoduješ poväčšine srdcom, len si to mýliš s rozumom ; ) srdce nie je tiež hlúpe a slepé : )


35.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 21:18 avatar
za prvu cast vdaka
druhá cast, nie nie.. viem byt aj vypocitavá :D ale asi tak ako kazdý..
Súhlasí rose.madder


39.
označiť príspevok

Bombolo
   23. 2. 2015, 21:21 avatar
srdce nerozmýšľa...srdce je pumpa=maká :-)))


31.
označiť príspevok

Bombolo
   23. 2. 2015, 21:12 avatar
rozum by mal mať vždy navrch....


33.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 21:15 avatar
podla sit. .)


34.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 21:15 avatar
ahaho, další robot :-)


37.
označiť príspevok

Bombolo
   23. 2. 2015, 21:19 avatar
čo ti treba porobotovať? :-)
len tak ma napadlo napr.havaria a zranený..cit káže pomôcť ale rozum musí rozhodnuť akou formou aby si mu ešte viac neublížila....a v každej situácii by to malo tak fungovať...
ale často konáme vylomeniny= nerozumne


40.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 21:24 avatar
ale ten príklad, to je skôr príklad toho môjho, že cit je pán a rozum asistent , nie to, čo píšeš vyššie, že rozum nado všetko ; )
čo rozhodne pomôcť ranenému? srdce. a vtedy nastupuje ujo asistent mozog, že ako na to : )


41.
označiť príspevok

Bombolo
   23. 2. 2015, 21:31 avatar
adam.azet.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
číslo 2 staré časti mozgu - centrum citových prejavov a emocii
Súhlasí Oleandra


43.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 21:38 avatar
jooj, ved ja sa tu bavím celý čas z pohľadu skôr psychologického ako biologického, bombolo, ty si fakt asi typický racionálne založený chlap : ))
rozum premýšľa, rozoberá, analyzuje, ale to nestačí, ked to najprv neprecítime, nepochopíme. bez citu by boli rozumové rozhodnutia rozhodnutia robotov, ktorí hľadajú riešenia akosi systémovo, logicky. preto musí byť cit prvoradý : )


47.
označiť príspevok

Bombolo
   23. 2. 2015, 21:44 avatar
tak si zober že ti spadne smietko do oka a poprosíš kolegu aby ti ho vybral....rozum mu povie že ano treba pomocť,ale upozorní že opatrne aby neublížil....
ale keby bol ten kolega do teba zamilovaný tak k tomu prvému pridá nehu,pohladenie a ešte nejakú oblohu=city...
:-))) vymýšľam si


49.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 21:54 avatar
ale ved srdce nie je len zamilovanosť, naopak, ilúzie zo zamilovanosti sú skôr na škodu : ) rozhodnutie pomôcť je rozhodnutím srdca, nie rozumu. rozum určí vhodný postup, metodu.
ale ak by bol slepo zamilovaný a potlačil by úplne rozum, obávala by som sa veru o svoj zrak . ))


44.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 21:39 avatar
hehehee, tak toto sa povie pragmatik :D
Súhlasí rose.madder


45.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 21:42 avatar
to je ako ked ženu niečo trápi a chce len, aby ju muž vypočul, objal a on vstáva a ide riešiť jej problém do terénu a nechá ju doma samu v slzách : )) čistý rozum bez srdca . )
Súhlasí Oleandra


46.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 21:43 avatar
tak to preto je medzi nami muzom / zenou taka bariera :D


48.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 21:45 avatar
ale pekne sa môžeme doplnať, u žien dominantné srdce, u mužov rozum, máme fungovať v pároch , nie osamote : ) len to je ten problém, vytvoriť pár ani nie je problém, len tá funkčnosť : ))


2.
označiť príspevok

Karola žena
   23. 2. 2015, 20:02 avatar
"Staňte sa nesmrteľnými "!...ako Lenin večne živý ?  

nečítala som to, lebo je to zbytočné,.. jedno viem isto, a to že tzv. "nesrmteľnosť" si človek uchová, ak tu na Zemi čosi hodnotné po sebe zanechá..., dokonca som to zrymovala 


3.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 20:05 avatar
Rozum a cit..
v kazdej situácii sa musime spoliehat na nieco ine...su sit. kde cit nemá miesto, ak chceme byt spravodliví, objektívni...podobne aj chladný kalkul v podobe racia je niekedy na skodu.
Vyvázenost! je podla mna tá správna cesta.


4.
označiť príspevok

Karola žena
   23. 2. 2015, 20:11 avatar
akože týmto sa stane človek nesmrteľným ?


6.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 20:15 avatar
nesmrtelnost som odignorovala..podla mna nezmysel..


7.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   23. 2. 2015, 20:24

Príspevok bol vymazaný administrátorom.10.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   23. 2. 2015, 20:26

Príspevok bol vymazaný administrátorom.13.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 20:30 avatar
presne tak, preto rozum a cit by sa mali drzat spolu..


15.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 20:32 avatar
čiže všetko bez lásky je ničím : )


16.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   23. 2. 2015, 20:37

Príspevok bol vymazaný administrátorom.20.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 20:44 avatar
ale teoriu ovládame všetci . ))


18.
označiť príspevok

Karola žena
   23. 2. 2015, 20:40 avatar
no..niekedy sa varí bez lásky a od hladu dobrééé  , a o to ide... s láskou má všetko inú príchuť..lepšiu..a krajšiu..)


92.
označiť príspevok

huranato muž
   24. 2. 2015, 07:58 avatar
Nechcem sa zapájať do diskusie. Len podotknem, že som (a som hrdý na to, že som) mrzutý, bezohľadný, bezcitný, rafinovaý, pokrytecký, malicherný, namyslený, arogantný, neústupný a sebecký, pretože actual skill nad láskou jednoznačne víťazí.


21.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 20:47 avatar
tak aj ja niečo pridám:
JE TO NEMOZNE, povedala pýcha.
JE TO RISKANTNE, povedala skúsenosť,
JE TO ZBYTOCNE, povedal dôvod,
JE TO TAZKE, povedal rozum,

VYSKUSAJ TO ....zašepkalo srdce : )


23.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 20:54 avatar
toto je pekné


25.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 21:02 avatar
je to o tom, čo píšem vyššie : ) rozhodnutia srdcom sú z pohľadu rozumu často nemožné, riskantné, zbytočné, ťažké ... a častokrát bolestivé. preto sa svet riadi v prvom rade rozumom. logikou. a citovosť je braná ako slabosť ...


28.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 21:09 avatar
ale city obcas aj sklamu
rozum uz pomenej..


30.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 21:12 avatar
sklamú očakávania, nie city samotné. nemôže ťa sklamať, čo cítiš, len to, čo z toho vyplýva. ak úplne potlačíš rozum, čo nehovorím, že je správne, tak sa sklameš takmer vždy, to je fakt . )
ja nepopieram dôležitosť rozumu, len mu dávam druhú pozíciu : )


36.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 21:19 avatar
a to súhlasím, rozumné riešenia sú bezpečnejšie riešenia. menej riskantné. ja ich tiež robím. ale cítim, že správnejšie je počúvať srdce ...


38.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 21:20 avatar
ja potrebujem pre svoje rozhodnutia suzvuk oboch ...


42.
označiť príspevok

Bombolo
   23. 2. 2015, 21:32 avatar
tak je..ak je súzvuk tak je dobre...:-)
Súhlasí Oleandra


50.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 21:58 avatar
"je to srdce, ktoré rozdáva, ruky už len dávajú"
africké príslovie


51.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   23. 2. 2015, 22:05 avatar
Málokedy človek číta toľko dobrého o človeku citovom a súcitnom, mám z toho radosť aj nádej. Aj deti sú citové, preto tak čisté a šťastné a plné spokojnosti.
Súhlasí rose.madder


54.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 22:12 avatar
....ale o to zranitelnejšie : ) ako dospejú, tak to zistia a veľa z nich sa obalí rozumom a logikou. je to bezpečnejšie. škoda.


55.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   23. 2. 2015, 22:14 avatar
áno rose madder, zraniteľnejšie, preto častejšie trpia a trápia sa, ale vekom sa obrnia a nepripúšťajú si prejavy zlomyseľných ľudí


52.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   23. 2. 2015, 22:06 avatar
Aj podľa vás je málo citových a súcitných ľudí? Podľa mňa áno, sú v malom zastúpení, ale sú. Dnes je pohodlnejšie a hlavne výnosnejšie byť rozumovým, logickým a kalkulačkou.


53.
označiť príspevok

Sloven muž
   23. 2. 2015, 22:10 avatar
1 Dajte si pozor a nekonajte svoje dobré skutky pred ľuďmi, aby vás obdivovali, lebo nebudete mať odmenu u svojho Otca, ktorý je na nebesiach.

2 Keď teda dávaš almužnu, nevytrubuj pred sebou, ako to robia pokrytci v synagógach a po uliciach, aby ich ľudia chválili. Veru, hovorím vám: Už dostali svoju odmenu.

3 Ale keď ty dávaš almužnu, nech nevie tvoja ľavá ruka, čo robí pravá,

4 aby tvoja almužna zostala skrytá. A tvoj Otec ťa odmení, lebo on vidí aj v skrytosti. MT 6. kap.

A toho sa snažím tiež držať....
Súhlasí velasquez


63.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   23. 2. 2015, 22:34 avatar
pekné


56.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 22:19 avatar
ale zasa pozor! vsetkeho vela skodi..
prilisna emocionalita vedia človeka k emocionálnej nerovnovahe a labilite…stava sa to vtedy, ak clovekom emocie prilis lomcuju..resp.ho ovládaju…
Súhlasí rose.madder


57.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 22:21 avatar
ale o tom nepíšeme, my píšeme o spolupráci rozumu a citu, kde cit hrá prim, nie o absolutnej nadvláde emocií a potlačení rozumu. to je zas téma o inom : )


58.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 22:26 avatar
ak vyzdvihujes jedno, potlácas druhe. .) Poznám aj takých, ktorí emocie davaju taktiez na piedestál...a dost si tým ublizuju..ak cloveka ovládnu emocie, uz ich nemá na uzde...mozu ho zruinovat..a to sa stáva práve tej akupine ludi, ktorá ich má za vládarov ich samych .)


59.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 22:28 avatar
áno, spolupráca rozumu a citu


60.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 22:30 avatar
nemôže ťa zruinovať niečo, čo máš pod kontrolou. preto ten rozum tam musí byť. ale musíš najprv veci precítiť, pochopiť až potom riešiť ....to je také ťažké pochopiť, či si len proste nedokážeš priznať, že to tak proste je? : )
Súhlasí lea_pragmaticka1


61.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 22:31 avatar
že sa mýliš? : )


62.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 22:34 avatar
ked ta ovládaju city, rozum ide mimo...lebo si vyberás cestu citovu..hm?!
ak sa clovek oddá citom, uz nedokáze zdravo uvazovat..
mozog rozmýšla..cit kona
jednoducho, vyberás cit..kde ti to rozum nemusi schválit..co ty na tom nerozumies?..


64.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 22:38 avatar
vôbec nie, ty ma vôbec nechceš rozumieť : )
ok, cituj ma, kde píšem, že rozum má ísť mimo. že to dokonca rozum neschváli. cit preciťuje, rozum určuje konkrétne spôsoby, prax.
cit pochopí, rozum koná. ja to už jednoduchšie neviem vysvetliť, ale ťažko vysvetľovať niekomu, kto nechce pochopiť, že sa proste ....mýli : )


66.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 22:44 avatar
nie ja sa rozhodne nemylim
mámlen iný názor..asi si dost racionálna a nemyslím, ze je to pre mna na skodu .)

k tv. 64. este raz ak vyberás cestu pocitovu...tak davas prednost pocitovej, pred rozumovou?! vsak to je logicke..
vska sa zamyslí nad tým, preboha.


67.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 22:45 avatar
*som dost racionálna..


68.
označiť príspevok

Bombolo
   23. 2. 2015, 22:47 avatar
nie ste vy obe učiteľky....lebo učiteľ má vždy celú pravdu a ešte kúsok :-)


72.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 22:53 avatar
si trafil, bombolo, ale vidíš ako pekne sa dokážeme hádať, ani si nenadávame, neurážame sa, proste normálne, že inteligentná výmena názorov ako sa na učiteľky patrí ; ))
Súhlasí Oleandra


70.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 22:48 avatar
cit je nad rozumom, ale rozum tam vždy je ! . ))) panebože na nebi : )

ako chceš napríklad pomáhať ľudom, ak ich nedokážeš pochopiť srdcom, precítiť čo potrebujú, čo cítia? ved to bude len bezcitná mechanická pomoc, ktorá ani nebude mať efekt! : ) skús prestať na chvíľu mechanicky rozmýšľať a vcíť sa ! : )


71.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 22:52 avatar
tak potom mi tu neplet city, ak nakoniec das na rozum

for example- chces ist na nebezpecnu dovolenku, kazdý ta odhovára...ale ty aj napriek tomu ides..nieco ta tam taha...zvolila si pocit...kde je tam miesto este na rozum?! teraz to ber fifty/ fifty


74.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 22:54 avatar
nie, nedávam na rozum, píšem, že cit na prvom mieste, na druhom rozum. už asi stýkrát to isté dokola : ) lalala : ))


76.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 22:59 avatar
tak mi este vysvetli ten priklad, ktorý som uviedla .)
lebo rozum nemusi suhlasit!!! s pocitom ale ty davas na pocit..cit.


77.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 23:04 avatar
a prečo by som nemohla ísť na nebezpečnú dovolenku bezpečne pripravená? : ) prečo by som si nemohla splniť niečo odvážne, riskovať, ale s tým, že sa rozumne pripravím na všetky možné úskalia? a ešte, čo je to bezpečná dovolenka? čo je vlastne bezpečné? ved zabiť sa človek môže aj doma v papučiach, ak zle stúpi, ale to už len tak na okraj : )


79.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 23:13 avatar
lebo tato destinácia moze z daných dovodov pre teba skoncit tragicky..napr. uzemie, kde prebieha vojna..
tam ti je priprava zbytocna...preto pisem 50/ 50.. bud - alebo..
dufam, ze uz si ma uz pochopila ..lebo ty uvádzas, ze "pocit- cit" má prím..
rozum ti moze kazat dobre, hrozi nebezpecenstvo, prilis velké riziko..ale ty to odignorujes..lebo cit! vyhráva .)
.


80.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 23:16 avatar
zlý príklad, pretože ísť do oblasti, kde je vojna je úplné potlačenie rozumu. je to niečo ako mať chuť lietať, tak otvoriť okno a skočiť s rozpaženými rukami : ) to je úplné vylúčenie rozumu, ktoré nikde v mojich tisícoch komentov nespomínam : )


81.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 23:18 avatar
hoci .... v tanku by som mohla ísť . )))


82.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 23:24 avatar
ides za hlasom zvaným cit..resp poct.. kolkí tam aj takto skutocne idú.. zenie ich napr.láska..ked tam bojuje ich drahy..napriklad .)al. ine vnutorne pocitove dovody..ale teraz hladas vyhybky.. a schovavas sa za zlý priklad...takých prikladov mozem das spustu, len mi zrovna ako prvý tento napadol..
kolkí z cit. dovodov riskovali, hazardovali..tam casto rozum nemá miesto..


83.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 23:31 avatar
ale daj príklad, kde nie je úplne potlačený rozum, teda o tom, čo píšem : )
teda skutočný príklad toho, čo píšeme. ja som dala hned hore v úvode.

a nie je obdivuhodné, ak z lásky riskujeme vlastný život? pre mna je : ) to si zaslúži skôr úctu ako kritiku ....myslíme na iných, nie na seba. síce od veci, ale reagujem len na to, čo píšeš : )


84.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 23:42 avatar
tu ani nejde o ten priklad ako o rozhodnutie...kde sa nemozes rozhodnut napoly..ale vyber medzi rozumom a citom..
trebars jednoduchy..dieta tuzi po nevhodnej hracke,rodic vie, ze ho to moze zle formovat a bla bla...ale dietatu by urobilo obrovsku radost, po nej dlhodobo tuzi..maju ju uz viacerí z triedy ..tak kupit ci nie? .)

al. tv. dcera si nasla nevhodneho partnera..pocula si o nom vela zleho, ale tá i napriek tomu sa ho nechce vzdat...budes jej bránit a rozdelis ich, al. sa jej nebudes miesat do citov - kedze ho velmi lubi? a nechas to na nu, i ked ti je jasne, ze sa zenie do zahuby?


85.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 23:53 avatar
to s tým dieťaťom, to sa mi stalo, neterke som niečo kúpila, s čím som nesúhlasila. ale dala som jej ku tomu príslušný koment a v šetko je ok : ) niečo ako ked chlapcovi kúpiš pištolku, ale s tým, že ho poučíš, že zabíjanie je zlé. čiže musí pochopiť rozdiel medzi dobrom a zlom. srdiečkom.

a po druhé, brániť citom sa nedá, ani zakázať lásku. povedala by som jej svoj názor, ale určite by som nič nezakazovala. a stála by som pri nej, ak by jej bolo ublížené. musí sa poučiť sama. ťažké, ale správne rozhodnutie.

vždy je dôležité veci najprv pochopiť, precítiť. až potom môžeme konať a vyberať konkrétne rozumové riešenia. bez precítenia, pochopenia nenájdeme vhodné rozumné riešenie.

preto cit nad rozumom. : )


86.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 23:58 avatar
tak s týmto sa da suhlasit, az na tu posl. vetu

a dobrú noc
Súhlasí rose.madder


88.
označiť príspevok

rose.madder žena
   24. 2. 2015, 00:01 avatar
dobrú aj tebe. a vdaka za debatu : ) úprimne.
Súhlasí Oleandra


87.
označiť príspevok

zoozoo muž
   24. 2. 2015, 00:01 avatar
vsetko zle.
ked som bol maly dedinsky chlapec, vyrabal som si gumipusky.
a snazil sa triafat sa s nimi vsade okolo seba.
(neviem co nas k tomu vedie)
ucinnost gumipusky bola nulova.
neskor som si kupil vzduhovku - tu skratenu
verziu Slavie.
prve co ma napadlo, ist do vinohradu zastrelit tam nieco.
trafil som nevinneho vrabciaka.
padol ako podtaty.
utekal som k nemu, vzal do dlane to bezvladne, este teple tielko.
na toto do smrti nezabudnem.
takze - mnohi sme spachali najprv neodcinitelne zlo,
aby sme sa potom pokusali o (odpustenie?)
dufam, ze mrtvy vrabec je dostatocny priklad.
mal rovnake pravo na zivot ako ja.


91.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   24. 2. 2015, 04:49

Príspevok bol vymazaný administrátorom.89.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   24. 2. 2015, 04:34

Príspevok bol vymazaný administrátorom.65.
označiť príspevok

Bombolo
   23. 2. 2015, 22:40 avatar
keď ťa ovladnu city zamiluješ sa - vydáš sa - a.....potom nastúpi rozum a povie že to bola blbosť a...rozvedieš sa
:-)))
Súhlasí Oleandra


73.
označiť príspevok

Oleandra žena
   23. 2. 2015, 22:53 avatar
vlastne áno..celkom dobrý priklad.


75.
označiť príspevok

rose.madder žena
   23. 2. 2015, 22:56 avatar
slepá zamilovanosť je príkladom ovládnutia citov bez rozumu. opak niečoho ako napríklad svadba čisto z rozumu bez citov. v oboch prípadoch zle.
rozhodnem sa pre vzťah na základe citov, pretože milujem, ale nemilujem slepo, používam aj rozum. ale ani to nie je zárukou šťastného manželstva, žiaľ : )


90.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   24. 2. 2015, 04:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.69.
označiť príspevok

sta2rky muž
   23. 2. 2015, 22:47 avatar
Živé tvory sú nesmrteľné cez svoje DNA štruktúry a gény. Inak chápaná nesmrteľnosť je fabulácia a zbožné želanie. Teda nie cez cit, ale prostredníctvom vhodne usporiadaných atómov v našom DNA kóde, sme nesmrteľní, už od "ADAMA".


78.
označiť príspevok

sta2rky muž
   23. 2. 2015, 23:05 avatar
Citový život človeka je daný našou celou bytosťou a naším mozgom, viď : www.diskusneforum.eu Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


93.
označiť príspevok

salbea žena
   26. 2. 2015, 15:05 avatar
stanem sa nesmrtelnou,ale najprv si musim odchod zo Zeme si vykupit vlastnou smrtelnostou
tak odporne zhnitu civilizaciu ako je tu
sa len tak nevidi
budem mat co rozpravat doma
fakt
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Elegantné šaty plnia u ženy rovnakú funkciu ako plot na záhrade. Musia ju chrániť, ale netieniť ju.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(216 000 bytes in 0,190 seconds)