hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Štádia osobnostnej identity 2: Moratórium

príspevkov
2
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 13.12.2013 19:06
posledná zmena 13.12.2013 19:10
1
13.12.2013, 19:06
V štádiu hľadania seba je mladý človek často nepristupný, uzatvára sa do seba. Je zasnený, zamyslený, roztržitý. Nie je ochotný rozrpávať o tom, čo ho trápi. Vyhľadáva samotu, leží v knihách, túla sa po horách, veľa sníva a mnohé reálne situácie si prehráva vo svojej fantázií. Môže reagovať podráždene: "Nič sa ma nepýtajte! Dajte mi pokoj!" Ťažko komunikuje s dospelými, ktorí mu zjavne vychádzajú v ústrety, alebo sú netaktní. Snaží sa pochopiť svoju pozíciu v okolitom svete, svoje vzťahy a moznosti. Trápi sa pre lásku a vo vzťahu hľadá predovšetkým objasnenie seba samého. Ak má komu veriť a dôverovať, je na dobrej ceste dostať sa z vlastných pochybnosťí a nájsť sám seba.

Tu je príklad moratória:

"Najradšej mám daždivé rána. V sobotu. Nemusím vstávať, premýšľam a snívam. Predstavujem si svoju budúcnosť. Chcel by som niečo dokázať, nezapadnúť do všednosti. Má to zmysel žiť len tak zo dňa na deň? Čo je vlastne pre mňa najdôležitejšie? Chcel by som robiť to, čo ma baví, presadiť sa sám. Že sa to nedá? Prečo? Nikdy by som nechcel byť klamárom a podvodníkom, hlavne, že sa sype. Asi nebudem mať veľa peňazí, ale chudobným by som tiež nechcel byť.
Najlepšie by bolo dostať sa do zahraniča, naučiť sa niečo nové, zarobiť. Ako to dosiahnem? Mám na to? Dokážem to. Skúsim. Uvidím. Asi nemám pevnú vôľu. Ale nech mi to nikto nepripomína. Nemôžem počúvať výčitky, aj keď viem, že sú pravdivé. Len ma to rozladí. Na to musím prísť sám ako za niečím isť aj cez prekážky. A niekedy sa to podarí, ak chcem. To ste potom prekvapení, kto som. Necvičte ma, neprinucujte, dajte mi čas. Nerýpte do mňa, pretože ja sa nepoddám a len zbytočne strácam ten čas.
Páčia sa mi ľudia, ktorých baví ich práca, sú veselí a hraví, radosť s nimi hovoriť. Áno, dôležitá je radosť. Zatiaľ jej mám málo.
S láskou mám samé trápenia. Asi veľmi dávam najavo svoju zamilovanosť, som nesvoj a mlčím, preto sa tak stále trápim. Áno, nájsť si milujúce dievča, tak naozaj milujúce, to sa mi zdá ešte dôležitejšie ako úspech v práci. A mať sa s kým porozpávať, mať priateľov, schádzať sa s nimi, ísť si zalyžovať...Ale vonku prší. Vstanem, najem sa a idem sa učiť. Skúška ma neminie...Nerušte moje kruhy! Chcem byť sám!"
none
2
13.12.2013, 19:10
Nerušte moje kruhy! Chcem byť sám!" ...a to som uz davno dospela, asi spiatocka 😉)
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 83 294 B vygenerované za : 0.161 s unikátne zobrazenia tém : 47 371 unikátne zobrazenia blogov : 779 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Šialené zhony alebo pokoj, stromček, pod stromčekom darčeky a ľudia, ktorí sú nejakým spôsobom k sebe viazaní spolu pokope v strese či radosti... A ešte narodeniny... Pre niekoho skut...

citát dňa :

Je dobré, keď ľudia dokážu tolerovať tých netolerantných.