hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Štádia osobnostnej identity 1: Difúzna idnetita

príspevkov
3
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 13.12.2013 18:44
posledná zmena 13.12.2013 23:07
1
13.12.2013, 18:44
Dospievajúci je bezradný, prežíva intenzívny vnútorný zmätok, nepokoj, vnútornú rozpoltenosť, roztrieštenosť. Po relatívnom pokoji sa búrlivo presadzuje prirodzená sexuálna energia a hľadanie pohlavnej identity spolu s nevyhnutným rozhodovaním sa pre profesionálnu dráhu prispieva k tejto roztrieštenosti. Zmätok prekrýva vonkajším nezáujmom. Odmieta sociálne roly, popiera sám seba, lebo nie je schopný rozdeliť svoju pozornosť viacerými smermi. Je nadmieru egocentrický, vzťahovačný, urážlivý, veci sa ho ľahko dotknú. Neznáša kritiku, výhrady voči sebe. Preceňuje svoju dôležitosť. Dožaduje sa výraznej pozornosťi od druhých, sám však svoju pozornosť venuje málokomu a máločomu.
Nič preňho nemá zmysel. Vopred pochybuje o význame akejkoľvek angažovanosti. Prežíva hlboké krízy a zotrváva v nich. Vytvára dojem, že ho nič nedonúti opustiť túto rozháranú, difúznu, bohémsky ladenú pozíciu nespkojenca. Trápia ho občas hlboké pocity viny a menejcennosti, ale nedáva to navonok poznať. Pohŕda citom. Cynicky sa smeje, hoci sa mu chce plakať. Tvári sa, že mu nikto nerozumie, že mu nikto nemôže pomôcť. Často sa dá na pitie a vedie dlhé neplodné debaty pri poháriku a v hurhaji diskoték. Ochotne sa zozmiešni, ak to sám chce, ale je nesmierne úzkostlivý na to, aby sa mu nik iný neposmieval, aby ho nezosmiešnil. Usiluje sa pôsobiť dojmom originálneho rebela, ktorý všetkým pohŕda. Všetko by hravo dokázal, keby chcel, lenže on nechce, lebo nič nestojí za to, aby sa ON angažoval. Plne sa vyžíva v recesii. Ak je recesia jediným aktívnym prejavom mladého človeka, prezrádza navonok jeho vnútornú zmätenosť. Iná je recesia ako prejav humoru a tvorivosti, burlivých nápadov mladosti.

Tu je príklad difúznej identity:

"Moji rodičia sú pokrytci. Hrajú divadlo a myslia si, že to nevidím. Nenávidím otčima, jeho zdanlivý pokoj a rozvahu. Nenávidím vlastného otca. Je to zbabelec bez chrbtice. Mama, tá len lamentuje. Už sa to nedá počúvať.
No, dobre, pripili sme sa...Čo sa dá robiť večer po zemiakovej brigáde? Zatvárali nás ako ovce v majerskej búde. Tak sme si kúpili červené, povyzliekali sme sa a skúšali sme lesbickú lásku. Len tak z recesie. Aby sme naštvali profesorku svätuškárku. Hoci sme dali na oblok deku, chalani nás odhalili a spustili taký hurhaj, že sa to nedalo ututlať.
No dobre, spávam s ním...Dá sa to stihnúť, kým prídu naši z roboty. Ale čo je na tom zlého? Môžem si robiť, čo chcem! Nepáči sa mu, že na nič iné nemyslím. A na čo mám myslieť? N školu? Čo zo mňa bude? Neviem, asi nič. Nič nechcem byť. Nechcem sa učiť, ani pracovať. Lietať uštvaná ako mama...čo je to za život? Až po tretí ročník som bola vyznamenaná. Išlo mi to celkom hravo. Ale ja nechcem! Neučím sa. Možno prepadnem. Mama má plno titulova a načo? Nemôžem doma obsedieť, učiť sa sama, je to hrozná nuda!
Opusí ma, viem, lebo jeho baví veľa vecí a nebude mať so mnou trpezlivosť. Bojím sa, že ostanem sama, ale robím všetko naopak. Aj tak ho stratím...Je mô krásny anjel! Aj tak ma nechce...Najlepšie sa cítim u Mamuta na pive. Rozprávame sa, popíjame...Všetci sme poobliekaní, ako chceme, "šlombarďácky"...Nikto nás nepreháňa. Horšie je, ak sa niekto spije do nemoty, potom ho musíme odviezť domov. A nočné cesty sú plné zábavy...obraciame dopravné značky, píšeme odkazy za stierače áut...potom do rána ponocujeme ako praví vandráci niekde v suteréne..."
none
2

1. 13.12.2013, 18:44

Dospievajúci je bezradný, prežíva intenzívny vnútorný zmätok, nepokoj, vnútornú rozpoltenosť, roztrieštenosť. Po relatívnom pokoji sa búrlivo presadzuje prirodzená sexuálna energia a hľadanie pohlavnej identity spolu s nevyhnutným rozhodovaním sa pre profesionálnu dráhu prispieva k tejto roztrieštenosti. Zmätok prekrýva vonkajším nezáujmom. Odmieta sociálne roly, popiera sám seba, lebo nie je schopný rozdeliť svoju pozornosť viacerými smermi. Je nadmieru egocentrický, vzťahovačný, urážlivý, veci...

13.12.2013, 21:01
Takáto téma môže pripomenúť aj to, že existujú štádiá osobnostného vývinu a pod. Iní sme väčšinou keď máme povedzme 20 rokov a iní keď máme napr. 35 rokov. Preto je niekedy ťažká komunikácia medzi mladšou a staršou generáciou
none
3
13.12.2013, 23:07
1. Azinger, píšeš o puberte a pospuberte?
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 87 126 B vygenerované za : 0.139 s unikátne zobrazenia tém : 36 160 unikátne zobrazenia blogov : 538 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Možno si myslíš, že programovanie je náročná činnosť a vyžaduje si nejaké špeciálne zručnosti... Ale nie je to celkom tak... Snáď každý z nás denno-denne programuje a ani si to neuvedomuje... Chceš ...

citát dňa :

Žena je to najkrajšie umelecké dielo, ktoré sa kedy Matke Prírode podarilo stvoriť.